Akkoord over een gedeeltelijke luchtinspectie te wachten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regering acht 2 percent loonsverhoging nodig HET WEER Tweeling in prinselijk gezin Geen conflict in kabinet over bezitsvorming Blik in Velser tunnel Renteverzekering voor Nederlanders die in de oorlog in Duitsland werkten Evenwicht in Deense parlement tussen coalitie en oppositie Eerste stap naar ontwapening Alleen nog gebieden rond Noordpool, Europa tezeer „politiek belast Socialisten verloren vier zetels en de oppositie kreeg er zes bij Staatssecretaris Schmelzer: LJ m iviui\i\ij wpieyou m, Duitsland koopt verplichting af met twintig miljoen gulden Factorijdirecteur van Handelmij. vrijgelaten Ter compensatie der hogere huren Buiïg en koeler Cholera en nokken eisen in Calcutta 127 mensenlevens Luxemburg gewekt door 122 saluutschoten Amerikanen proberen geleid kernprojectiel Egyptische piloot maakte noodlanding bij Wenen Regering trekt advies aan reders over Suezkanaal in Het woord is aan Lippert en Dietrich krijgen ieder achttien maanden ofc' 71e JAARGANG No 259 WOENSDAG 15 MEI 1957 302e JAARGANG No 167 Grote 'Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, (UP). Men verwacht dat de Verenigde Staten spoedig zullen toestemmen in een RussischAmerikaanse luchtinspec tie van Alaska en Siberië, aldus is in Washington vernomen. President Eisenhower zou een dergelijke be slissing beschouwen als de eerste stap om te komen tot een meer om vattende ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie. Hij zou heden middag een persconferentie houden, waar de kwestie zeer waarschijnlijk ter sprake komt. Tevens wordt aan genomen, dat de Amerikaanse afge vaardigde op de ontwapeningsconfe rentie te Londen, Harold Stassen, spoedig naar Washington zal worden geroepen om rapport uit te brengen. In Amerikaanse politieke kringen gaat steeds meer de mening postvat ten, dat de Sovjet-Unie thans bereid is een bepaalde vorm van luchtinspec tie als de eerste stap naar een ont wapeningsovereenkomst te accepteren Luchtinspectie in Europa wordt, gezien de diverse standpunten der landen, die hierbij betrokken zouden zijn, moeilijk uit voerbaar geacht. De Verenigde Staten zou den de luchtinspectie in eerste instantie willen bepalen tot de gebieden, gelegen rond de Noordpool, zich uitstrekkend over de Stille Oceaan ten zuiden van de Ale- oeten, het gebied van de grens tussen Alaska en Canada en een gebied tot de zelfde hoogte in Siberië. In het te controleren gebied van Alaska zijn drie Amerikaanse bases gelegen, Eil- son, Ladd en Elmendorf. De Russische bases zijn gelegen in. het gebied van Choe- kotski, Kola en Kamchatka. Van zowel de Amerikaanse als Russische bases kunnen bommenwerpers tot diep in eventueel vij andelijk gebied doordringen. Bonn gerust (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten geen enkele over eenkomst inzake ontwapening zullen aan vaarden, welke gebaseerd is op de hui dige verdeling van Duitsland. Hij verklaarde, dat de V.S. in alles, wat direct of indirect Duitsland en zijn voor uitzichten op hereniging raakt slechts in de nauwste samenwerking met de West- duitse kanselier, dr. Adenauer, zullen han delen. Gevraagd naar berichten, volgens Naar wij vernemen is de heer H. A. Knoop, president-directeur van de factorij der Nederlandse Handelmaatschappij te Djakarta, ontslagen uit de hechtenis, waar in hij enige tijd geleden werd genomen. De reden tot de arrestatie was, dat bij een razzia, door de militaire autoriteiten ondernomen bij de bestrijding van de cor ruptie in Indonesië, in het kantoor van de factorij een vuurwapen was aangetroffen. .99 welke de V.S. in de huidige ontwapenings besprekingen te Londen een neutrale of gedemilitariseerde zone in Europa hadden voorgesteld zei Dulles, dat de V.S. wat Europa aangaat nog geen enkel „gekristal liseerd idee" hebben. Men dacht nog slechts aan de mogelijk heid van zones, die aan grond- en lucht inspectie onderworpen zouden kunnen wor den En dit niet in de eerste plaats met be trekking tot Europa, -naar wel tot het noordpoolgebied Alaska, Siberië en der gelijke gebieden. (AFP) De verklaring van Dulles, dat de V.S. geen enkele ontwapeningsovereen komst zullen aanvaarden, die gebaseerd is op de verdeling van Duitsland, is op het op het ogenblik te Hamburg gehouden congres van Adenauers C.D.U met te vredenheid en opluchting ontvangen. De bondskanselier was in moeilijkheden ge bracht door Westduitse persberichten, dat de Verenigde Staten een neutrale zone in Europa voorstellen, gebaseerd op de be staande verdeling van Duitsland, aldus is in deze kringen meegedeeld. (UP) De Russen hebben volgens Dulles het principe van de wederzijdse inspectie aanvaard, hetgeen zij eerder niet deden. De regering van de Verenigde Staten heeft nog geen beslissing genomen over de ge bieden welke voor inspectie zouden wor den opengesteld. Naar zijn mening zijn daartoe gebieden, die niet belast zijn door politieke en nationale problemen het beste. Dulles kon hier Europa niet toe rekenen, daar zijn immers een groot aantal poli tieke problemen voorhanden: Duitse her eniging, de neutraliteit van Oostenrijk en Zwitserland, de N.A.V.O. enzovoort. Dulles noemde Siberië, Canada, en het westen van de Verenigde Staten als meer geschikte gebieden. „Kleine stappen in de richting van ont wapening leiden tot de beste resultaten", zei de minister. LONDEN (UP) Volgens radio-Moskou zouden de acht staten, die zich in het Warschau-pact hebben verbonden, bereid zijn om het verdrag op te heffen, wanneer een algemene collectieve Europese veilig heidsovereenkomst is afgesloten. „Zolang de kapitalistische landen echter hun agres sieve politiek voortzetten, zal het pact ge handhaafd blijven", aldus radio-Moskou. Met betrekking tot de compensatie voor de voorgestelde huurverhoging gaan de gedachten van de regering in de richting van een loonsverhoging met twee percent, echter met vaste minimumbedragen, die in elk geval zullen worden gecompenseerd en met uitsluiting van jeugdige werkne mers, die in het algemeen niet zelfstandig wonen. Dit heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid dinsdag mede gedeeld aan de Tweede Kamer in een aan vulling op de Memorie van Antwoord op het ontwerp wijziging Huurwet.- De loons verhoging zou bij bindende beschikking van het College van Rijksbemiddeiaars te regelen zijn in de vorm van een tijdelijke bijslag op het loon welke te gelegenertijd in de lonen kan worden verwerkt, aldus de minister. De regering vertrouwt in ieder geval voor of tijdens de mondelinge behandeling van 't wetsontwerp in de Tweede Kamer en dé tails van de te treffen j-egeling te kunnen mededelen. Zij hoopt dat de Stichting van de Arbeid alsnog tot een eensluidend ad vies zal kunnen komen. Zelfstandigen Voor de uitoefenaars van zelfstandige beroepen en voor de zelfstandigen in het bedrijfsleven kunnen door de regering in het algemeen geen compensatie-maatrege len worden getroffen. Wel zullen voor stellen worden ingediend tot wijziging van de pensioenwetten en tot verhoging van kinderbijslagbedragen en van de toesla gen op de rente ingevolge de Ongevallen wet en de Invaliditeitswet. Ook de diverse sociale uitkeringen zullen aan de alge mene loonsverhoging worden aangepast Aangaande verhoging van de Algemene Ouderdomswet-uitkering, die slechts ten dele met de verhoging verband houdt, zal een ontwerp Algemene Maatregel van Be- KOPENHAGEN (UP) De drie niet- socialistische partijen in Denemarken, de liberalen (agrariërs), die twee zetels heb ben gewonnen in de algemene verkiezin gen, de conservatieven en het rijksverbond, dat eveneens twee zetels won, hebben de sociaal-democratische regering verzocht af te treden. Premier Hansen, wiens partij drie zetels verloor, heeft zich tegenover deze eis gereserveerd getoond. Wel is ook hij van oordeel, dat het werk in de volks vertegenwoordiging moeilijker zal worden daar beide tegenover elkaar staande groe- VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. XCCXXxx «xyjgOuOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S pen thans over evenveel zetels beschikken. De conservatieve partijleider Aksel Moelier zei dat het Deense volk de buiten landse politiek, in het bijzonder de kwestie van het N.A.V.O.-lidmaatschap, had goed gekeurd. Afgezien van de communisten waren de radicaal-liberalen de enigen, die aandrongen op beperking van de defensie uitgaven en de prijs voor het Deense N.A.V.O.-lidmaatschap te hoog achtten. De leider van de traditioneel-neutralistische radicaal-liberale partij, Joergen Joergen- sen, dringt aan op samenwerking van alle democratische partijen in het parlement. Zijn partij heeft de sociaal-democraten vrijwel voortdurend gesteund. De leider der communisten, Axel Larsen, weet de nederlaag aan „gebeurtenissen in andere landen". De zetelverdeling in de Folketing is als volgt met tussen haakjes de uitslag van 1953: percent. 39,4 (41,3) 7,8 (7,8) 16,6 (16,8) 25,1 (23,1) 5,3 (3,5) 3,1 (4,3) 0,4 (0,5) 2,3 (2,7) Naast deze 175 afgevaardigden worden later nog vier afgevaardigden door Groen land en de Far Oer-eilanden (elk twee) gekozen. Voor -het eerst werden de resultaten door elektronische rekenmachines uitgewerkt. zetels stemmen Soc.-dem. 70 (74) 910.438 Rad.-lib. 14 (14) 179.659 Conservat. 30 (30) 383.974 Liberalen 45 (42) 578.559 Rijks verb. 9 (6) 122.801 Comm. 6 (8) 72.312 Duitse mind. 1 (1) 9.201 Onafh. 0 (0) 52.913 stuur aan de Sociaal Economische Raad worden gezonden om advies. Onvermogenden Voor een compensatie voor de minst draagkrachtigen, die niet onder een der bestaande regelingen vallen en die even min in aanmerking komen voor uitkering van de gemeentelijke dienst voor maat schappelijke zorg, kan volgens de regering geen algemene regeling worden getroffen. De reering heeft besloten, eën onderzoek in te stellen om inzicht te verkrijgen in de samenstelling, de grootte en de finan ciële omstandigheden van deze groep. CALCUTTA (UP) In Calcutta zijn de vorige week 127 personen overleden aan cholera of pokken. De cholera heeft de vorm van een epidemie aangenomen. Gis teren zijn zeventig nieuwe patiënten in de ziekenhuizen opgenomen, tegen 43 eergis teren. LUXEMBURG (Reuter/AFP). - Erf-groot- hertogin Josephine-Charlotte van Luxem burg, de zuster van koning Boudewijn van België, heeft vanmorgen vroeg het leven geschonken aan een dochter en een zoon, die elk ruim vijf pond wogen. De moeder en de kinderen, die nog geen namen ge kregen hebben, maken het goed. Prins Felix van Luxemburg en prinses Axelle van Denemarken, een zuster van erf groot hertog Jan, zijn peetvader en -moeder. De bevolking van Luxemburg werd van ochtend om zes uur door 122 saluutschoten - een hoogst ongebruikelijk getal - van het heuglijke nieuws op de hoogte gesteld. Josephine-Charlotte is in 1953 in het huwelijk getreden met de Luxemburgse troonopvolger, erfgroothertog Jean. Hun oudste kind, prinses Marie-Astrid, is drie jaar. Het tweede kind, prins Henri, is twee jaar. MERCYRY-NEVADA (UP) De kern wapenproeven, die deze week in de Ameri kaanse staat Nevada beginnen, omvatten on der méér het afvuren van een met een kern lading uitgerust geleid projectiel door een vliegtuig op een ander vliegtuig. Dit is door de Amerikaanse commissie voor kernenergie medegedeeld. Er is niets bekend gemaakt over veiligheidsmaatregelen, nood zakelijk voor het geval het projectiel zijn doel mocht missen en met de kernlading zijn reis zou vervolgen. In de Eerste Kamer heeft de staatssecretaris voor Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie en Bezitsvorming, drs. Schmelzer, gisteravond verklaard, dat minister Struijcken en hij geen duidelijke aanwijzing hebben, dat er gebrek aan vertrouwen zou bestaan in de mogelijkheid, met dit kabinet een constructieve bijdrage te leveren voor de bevordering der bezitsvorming. Er is geen sprake van een ernstig conflict in het kabinet over deze aangelegenheid. De staatssecretaris zei dit naar aanleiding van hetgeen in de Kamer was gezegd over de uitlatingen van prof. Romme in de partijraad van de K.V.P. Drs. Schmelzer zei dat er twee aanknopingspunten zijn als begin van een bijdrage tot het oplossen van dit vraagstuk. Ten eerste is in voorberei ding een ontwerp van wet waarbij vrijstel ling wordt verleend van fiscale lasten over een werkgeversbijdrage voor spaarfondsen Dinsdagmiddag is de eerste auto door de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen gereden. Een gezelschap journa listen bracht een bezoek aan de tun- nelwerken en reed in een autobus door de oostelijke tunnelbuis. Dit is wat de bezoekers zagen: een brede verkeers weg, verlicht met behulp van armatu ren in het plafond, die zodanig zijn geconstrueerd, dat het licht in de rij richting schijnt, zodat de automobilis ten straks geen gevaar lopen te worden verblind. De tunnelwanden wijken aan de bovenkant iets verder van elkaar dan bij de vloer, waardoor een bijzon dere perspectiefwerking is verkregen. WENEN (Reuter) Op het vliegveld Schwechat bij Wenen is een Tsjechische straaljager, een MIG, geland, die bestuurd werd door de 26-jarige Egyptenaar Abdel Monel el Sjennawi. De piloot heeft ge vraagd om terugzending naar Tsjechoslo- wakije. Het toestel was voor een oefen- ducht in Pardubitz opgestegen en moest op Oostenrijks gebied een noodlanding maken wegens brandstofgebrek. Naar het ANP verneemt, heeft de Ne derlandse regering evenals de belangrijk ste andere scheepvaartmogendheden thans de reders doen weten, dat zij het eerder gegeven advies om de hervatting van de vaart door het Suezkanaal voorlopig uit te stellen niet langer handhaaft. Dit houdt evenwel niet in, dat zij de Egyptische ver klaring als een definitieve regeling voor het beheer van het Suezkanaal aanvaard. De regering is van mening dat deze ver klaring niet voldoet aan de zes door de Veiligheidsraad in zijn resolutie van 13 oktober gestelde vereisten, zoals reeds tot uitdrukking werd gebracht in het perscom muniqué van de S.C.U.A. van 9 mei. In verband hiermede behoudt de Neder landse regering zich alle rechten voor met betrekking tot het verkrijgen van een meer bevredigende regeling betreffende het Suezkanaal. In bevoegde kringen wordt verwacht dat op korte termijn tusen de Nederlandse en de Egyptische regering overeenstemming zal worden bereikt over een voorlopige re geling van de betaling van de kanaalgelden. van werknemers, in het bijzonder bij het beleggen dezer fondsen in aandelen. Voorts verwacht men het rapport van de commissie bezitsspreiding over het vraag stuk van aandelenverwerving door arbei ders. Dit rapport zal tot nader inzicht voor een later beleid kunnen leiden. Voor sparen en bezitsvorming is stabili teit gewenst. Sparen werkt bovendien de- flatoir, zei de staatssecretaris, die de func tie van het sparen en arbeiders-kapitaal vorming tegen de achtergrond van de komende Euromarkt en Euratoom wilde bezien. Een gunstig spaarklimaat is nodig als noodzakelijke financiële achtergrond voor de toekomst. De bestedingsbeperking als tijdelijke maatregel behoeft geen be lemmering te betekenen voor het sparen. Minister Struijcken en hij achten het een bijzondere moeilijke problematiek als „be zitsvormingsgeweten" in het kabinet op te treden. Nog moeilijker ligt dit vraagstuk in de verhouding tot de Kamers. De staats secretaris zei, dat, indien beperking van het beschikkingsrecht over privaat bezit in het algemeen belang gewenst is (blok kering van huur en agrarische eigenaars- lasten) zulks moet worden gezien als tijde lijke noodzakelijke maatregel en niet als uitholling van het privé-bezit. De regering heeft een open oog voor problemen rond de P.B.O., zoals de heffings Ernst Hohenemser: Eenzaamheid is een karaktertrek. MüNCHEN (DPA) Reuter). - De voor malige SS-generaal Sepp Dietrich en de vroegere SS-kolonel en commandant van het concentratiekamp Dachau, Lippert, zijn beiden te München tot achttien maan den gevangenisstraf veroordeeld, respec tievelijk wegens moord op zes hoge SA- leiders op 30 juni 1934 en wegens mede plichtigheid aan de moord op de SA-staf- chef Röhm. Volgens de rechter waren de executies onwettig geweest, omdat het gevaar van een SA-putch niet had bestaan. De open bare aanklager had tegen Dietrich 27 en tegen Lippert 24 maanden geëist. De president van de rechtbank zei dat de rechtbank Dietrichs militaire loopbaan in aanmerking genomen had: „Dietrichs moed en kameraadschappelijk gedrag zijn algemeen erkend". Voorts had men in aan merking genomen dat geen van beide ver dachten krachtens de Duitse wet eerder veroordeeld was, daar de veroordelingen van geallieerde rechtbanken voor oorlogs misdadigers in dit opzicht niet golden. Ook hadden zij tijdens de voorbereiding van het proces geruime tijd onder druk geleefd. Dietrich en Lippert hadden reeds eerder gevangen gezeten wegens oorlogsmisdaden. De eerste was door de Amerikanen gevan gen genomen wegens zijn medeplichtigheid aan de massamoord op Amerikanen bij Malmédy in 1944 en in de herfst van 1955 op erewoord vrijgelaten. Lippert is vorig jaar uit een Nederlandse gevangenis ont slagen. De verdediger maakte bekend dat hij tegen het vonnis in hoger beroep zal gaan. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM - IEL 13439 FERO. B01STR. 48 ADAM TEL. /17162 Gabardine Damespantalons kwestie van het Landbouwschap, de ver houding bosschap-gemeenten-waterstaat, de vertegenwoordiging van hoger leiding gevend personeel en het inschakelen van de consumentenbelangen. De regering ver wacht, naast de hare, constructieve bijdra gen om te komen tot een grotere ont plooiing van de persoonlijke verantwoorde lijkheid en het groeien naar een evenwich tiger, welvarender maatschappij. Tevoren had prof. Molenaar (V.V.D.) ver klaard dat hij voornemens van de regering tot bevordering van particuliere bezits vorming warm zou steunen. Voorop stond bij hem echter de waarborging van en handhaving van reeds gevormd bezit. De heer Van Wingerden (P.v.d.A.) had onder meer betoogd, dat zijns inziens een rechtvaardige inkomensverdeling, economische stabiliteit en waarborging van vrijheid van besteding voorwaarden zijn voor collectieve bezitsvorming in de vorm van sociale verzekeringen, die bevrijding van angst betekenen. Aan persoonlijke be zitsvorming is men daarom nog niet toe, meende hij. Mr. J. van Bruggen (C.H.U.), die verklaard had een groot voorstander te zijn van persoonlijke bezitsvorming, zei dat als men daarmee ernst wil maken, de over heid het wilde beest van de inflatie moet temmen en het nihilisme jegens het sparen opheffen. Het sparen is gedevalueerd en pogingen om het te rehabiliteren zijn steeds weer gestrand op het beleid van financiën, aldus deze senator, die betoogde dat sparen fiscaal moet worden gesteund. De Eerste Kamer heeft tenslotte zonder hoofdelijke stemming het hoofdstuk bezits vorming en P.B.O. van de begroting van Binnenlandse Zaken goedgekeurd. De com munisten lieten hun „tegen" aantekenen. Een Duitse en een Nederlandse onder handelingsdelegatie hebben een overeen komst gesloten, volgens welke van Duit se zyde een tegenwaarde van een bedrag van f 20.000.000 zal worden betaald als af koopsom van de op Duitsland rustende fi nanciële verplichting ten aanzien van de rente ver zekering. Van Nederlandse zijde is indertijd aan de Duitse autoriteiten voor gesteld hun geldelijke verplichtingen op het gebied van de renteverzekering, voort vloeiende uit de tewerkstelling van Neder landse arbeiders tijdens de oorlog in Duitsland, te voldoen door betaling van een som ineens, gelijk aan het bedrag dat door Duitsland zou zijn betaald, indien op normale wijze de premie krachtens de in validiteitswet zou zijn voldaan. Nu de Duitse autoriteiten hierin hebben toegestemd, kan de reeds tijdens de Duitse bezetting hiertoe getroffen regeling tot wet verheven worden. Voor hen, die wa ren tewerk gesteld in het gebied van de huidige Bondsrepubliek en van het hui dige „land Berlijn" is een voorziening ge troffen bij de vierde aanvullende overeen komst op deze regeling. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend tot regeling van aan spraken op uitkering terzake van Duitse renteverzekeringen van Nederlandse werknemers, die tussen 13 mei 1940 en 1 september 1945 in het Duitse rijk in loondienst zijn geweest. Volgens dit wets ontwerp gelden de verzekeringstijdvakken die in deze tijd zijn vervuld, als vervuld voor de invaliditeitswet, indien de werk nemer: a. tewerk was gesteld in die ge bieden van het Duitse rijk die thans niet staan onder bestuur van de regering van de Bondsrepubliek Duitsland en die even min behoren tot het huidige land-Berlijn; b. vóór de aanvang van bedoelde tewerk stelling was opgenomen in de verplichte verzekering ingevolge de invaliditeitswet; c. vöör 1 september 1945 zijn werkzaam heden heeft beëindigd; en d. uiterlijk 31 december 1945 in Nederland is terugge keerd. Voor de toepassing van dit bepaalde gaat de Sociale Verzekeringsbank uit van de onderstelling,, dat over de kalender- weken of gedeelten daarvan, gedurende welke de Duitse renteverzekering heeft geduurd of geacht wordt te hebben ge duurd, premiën zijn voldaan van dezelfde waarde als verschuldigd zouden zijn ge weest, indien de Invaliditeitswet van toe passing was geweest. Indien voorts uit de beschikbare ge gevens de duur van de Duitse rentever zekering niet kan worden vastgesteld, wordt deze aan de hand van deze ge gevens door het bestuur der Sociale Ver zekeringsbank geschat. De wet zal, indien zij wordt aangenomen met terugwerkende kracht gelden tot 1 november 1952. Bij de totstandkoming van de wet vervallen voorts alle tevoren getroffen regelingen met betrekking tot dit onderwerp. i

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1