Maximum compensatie voor de huurverhoging f 4.- per week Groot studentencomplot in Oost-Berlijn opgerold OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT rmmmÊbiSM HET WEER Britse steun voor Frankrijk in de Veiligheidsraad over Suez REGERING BESLIST: Huurwet waarschijnlijk volgende week nog niet in de Kamer Stuurman Cohen Ook in andere steden „onrust J. J. VAN KOOTEN Amerikaans standpunt nog niet bepaald Israel wacht met zijn proefschip Zwamezang? 71e JAARGANG No 261 VRIJDAG 17 MEI 1957 302e JAARGANG No 109 Mogelijk verlaging van kinderbijslagpremie Inval bij Haarlemse arts Weinig verandering U it stel Kookkunst in de Haagse Houtrusthallen ZEGELRINGEN Lagerhuis verwierp de motie van Labour (308-259) Vandaag „ERBIJ" Vier doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 406 DODEN j COMMUNISTISCHE ONTHULLING „Oranje" door Suezkanaal Solex de eerste en de beste v.a. 349.50 Het woord is aan Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU IN DE STICHTING VAN DE ARBEID geen overeenstemming bereikt kon worden over de looncompensatie voor de komende huurverhoging, heeft de regering de knoop doorgehakt. Zodra het voorstel tot huurverhoging door het parlement is goedgekeurd, zal aan het College van Rijksbemiddelaars de volgende aanwijzing worden gegeven: De compensatie voor loontrekkers zal geschieden in de vorm van een bijslag van 2 percent op de rechtens geldende lonen. Het minimum van deze compensatie zal bedragen voor de eerste ge meenteklasse f 3,10, voor de tweede en derde gemeenteklasse f 2,60 en voor de vierde en vijfde gemeenteklasse f 2,10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedragen dan f 4,— per week. De compensatie zal niet worden toegekend aan degenen, die jonger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kostwinner zijn. De toekenning zal evenmin geschieden aan werkende fehuwde vrouwen, die geen kostwinster zijn. De regering heeft voorts beslist, at de compensatie niet vóór 1 juli 1958 in de collectieve arbeidsovereenkom sten of loonregelingen verwerkt mag worden, tenzij de economische omstandig heden dit ongewenst zouden maken. In een aanvulling op de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet deelt de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid mee dat bij de berekening van de benodigde compensatie bedragen is uitgegaan van de huurbedra gen voor geschoolde arbeiders, waarvan ook bij vorige huurverhogingen werd uit gegaan en die zijn ontleend aan een huur- enquete van 1940. Deze compensatiebedragen zouden moe ten zijn: gemeenteklasse I f2.50, gemeen teklasse II f 2.20, gemeenteklasse III f 1.90, gemeenteklasse IV f 1.55 en gemeenteklas se V f 1.40. Over deze compensaties moeten evenwel loonbelasting en sociale premies worden betaald. Daartegenover staat een verhoging van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind met 2 cent per dag, derhalve 24 cent per week. Met de hogere lasten en ten dele met de kin derbijslagverhoging voor eerste en tweede ADVERTENTIE BARTEl!ORlSSTP HURUM - lit* 13439' fERD. BOLSTR. 48, ADAM TEL /17J62 V Moforoveralls - Valhelmen Verdacht van overtreding wet tandheelkundige inrichtingen In samenwerking met en op verzoek van haar Rotterdamse collega heeft de Haar lemse politie onder leiding van commissaris W. J. Gorter een inval gedaan in het huis van een aan de Parklaan zpn praktijk uit oefenende Haarlemse arts, die ervan ver dacht wordt de wet op de tandheelkundige inrichtingen te hebben overtreden. De Rotterdamse politie had bij een on derzoek naar een bedrijf, dat zich toelegt op gebitsvervanging bij algehele verdoving der patiënten, voldoende aanwijzingen ver zameld, om te kunnen aannemen, dat de genoemde Haarlemse dokter, die geen tandarts maar wel narcotiseur is, zijn medewerking verleende bij het trekken van kiezen van genarcotiseerde patiënten. Onafhankelijk van deze actie had de Haar lemse politie reeds een onderzoek bij de arts ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. Toen men in Rotterdam er de lucht van kreeg, dat een zestal patiënten van het genoemde bedrijf zich per taxi naar Haar lem zouden begeven om daar door de ge noemde arts behandeld te worden, besloot men ook naar Haarlem te gaan om de overtreding zelf te kunnen vaststellen. Op het moment van de inval waren juist twee patiënten behandeld. Bij vijf anderen - bij de Rotterdammers had zich nog een Haar lemmer gevoegd - ging de operatie niet door. De arts en de patiënten werden op het politiebureau te Haarlem aan een uit voerig verhoor onderworpen en daarna weer in vrijheid gesteld. Het instrumentarium van de arts werd in beslag genomen en op de griffie van de Haarlemse rechtbank gedeponeerd. De arts zal zich te zijner tijd voor de Haarlemse kantonrechter dienen te verantwoorden. »cx)oco3ocooooccooocooocooocx>occcococcccocooüo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vanavond en vannacht veel be wolking met plaatselijk wat regen. Morgen opklaringen maar in de middag ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. kind rekening houdende, zijn de bedragen van de compensatie vastgesteld. Om de afstand tussen de gemeenteklas sen niet al te groot te maken, is deze ge fixeerd op f 1 tussen 1ste en 5de gemeen teklasse. Overwogen wordt de mogelijkheid van een verlaging van de premie voor de kin derbijslag met 0.3 a 0.4 pet. Hierover zal aan de Sociale Verzekeringsraad advies worden gevraagd. De consequenties van de looncompensa tie voor het overheidspersoneel, alsook de eventuele gevolgen daarvan voor de ge pensioneerden, zullen op korte termijn in het georganiseerd overleg aan de orde worden gesteld. Voor de indeling van de gemeenten wordt die van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning gevolgd. De ministerraad heeft gisteren een bui tengewone vergadering gehouden om het standpunt der regering ten aanzien van de compensatie voor de huurverhoging vast te stellen. Dit besluit van het kabinet is medegedeeld aan de commissie van voorbereiding der betreffende wetsontwer pen uit de Tweede Kamer. Deze commis sie is in de namiddag nog bijeen geweest teneinde vast te stellen of het aantal vra gen, dat de commissie reeds eerder aan de regering toezond, nog vermeerdering be hoefde. Als gevolg van de besprekingen in de Kamercommissie zal echter eerst nog mondeling overleg met de regering plaats hebben. Het is denkbaar dat dit overleg deze week nog niet kan worden beëindigd. In ieder geval moet aangenomen worden, dat de Tweede Kamer met de behandeling der huurwetten woensdag nog niet zal kunnen beginnen. Zelfs schijnt ernstige twijfel gerechtvaardigd te zijn of de vol gende week het vooroverleg zover zal zijn gevorderd dat in die week van openbare behandeling reeds sprake zal kunnen zijn. In de Houtrusthallen te Den Haag is donderdag de derde nationale kook- wedstrijd gehouden. Tweehonderdvijf tig leerlingen van huishoudscholen namen eraan deel. De schoolprijs werd gewonnen door de r.-k. huishoud- en industrieschool St. Josef te Eindhoven. De eerste individuele prijs ging ook naar deze school. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM LONDEN (Reuter) Een socialistische motie tegen het Suezbeleid van de conser vatieve regering is gisteren met 308 tegen 259 stemmen verworpen. Toen de overwin ning der regering werd medegedeeld, ont ving zij een bijzonder hartelijke en lang durige ovatie van de conservatieve Lager huisleden, onder wie oud-premier Sir Win ston Churchill, die rechtop en glimlachend tussen zijn juichende partijgenoten stond. »Doca^xcoccocoooo3oocccccccoooocccoococccco30occcooco Technische omstandigheden, voort vloeiend uit de wisselende omvang van de krant, maken het nodig dat ons bij voegsel „ERBIJ" niet strikt gebonden blijft aan verschijning op zaterdag. De: mogelijkheid lat „ERBIJ" dus op vrij- dag wordt toegevoegd aan de gewone krant zoals vandaag gebeurt moet ook voor de toekomst worden voorbe houden. REDACTIE OOCOOtXOOCOCOOCOXOOCOCOCXXOODCCC<X»X<X*XO»5CCCOO<XCO< Donderdagavond om half acht zijn bij een ongeluk op de Nieuwe Weg te Vee- n en d a a 1 de 27-jarige ongehuwde O. Steffers uit Veenendaal en zijn 33-jarige gehuwde broer H. Steffers, vader van een kind, zo ernstig gewond dat zij beiden zijn overleden. Beide personen zaten op een mo tor bestuurd door H. Steffers. Door een te grote snelheid slipte de motor in de bocht nabij de Rooms-Katholieke begraafplaats aan de Nieuwe Weg, waardoor de motor onder een juist passerende tankwagen schoof. De 52-jarige ongehuwde landbouwer B. H. J. Kiezebrink uit Eibergen is overleden aan de gevolgen van een hem vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag op de weg van Haaksbergen naar Enschedé overkomen bromfietsongeval. Omstreeks half een vannacht is te Sluiskil de 43-jarige A. de Vries, op zichter bij het aannemingsbedrijf Mabuwat te Dordrecht, met zijn auto te water ge raakt en verdronken. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. j Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 406 personen, van wie 82 kinderen. 99 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBLJ BERLIJN (UP) De Oostduitse geheime politie heeft donderdag medegedeeld, dat zij een complot van studenten in Oost-Ber- Ijjn voor het ontketenen van een revolte, heeft vernietigd. De „staatsveiligheidsdienst" deelde mede, dat de samenzwering op de Humboldt-uni- versiteit was ontdekt, waar verleden week de studenten in staking waren gegaan uit protest tegen >de vlucht van de deken van de veeartsenij kundige afdeling naar het Westen. Deze mededelingen werden gedaan op een persconferentie op de universiteit in Oost-Berlyn. De president van de universiteit, Werner Hartke, deelde op de persconferentie me de, dat vijandelijke agenten het plan had den opgevat, studenten te gebruiken om een revolte in Oost-Duitsland te ontkete nen naar het voorbeeld van de Hongaarse opstand. Dc leider van de geheime politie Bormann, verklaarde, dat de samenzwe ring door de staatsveiligheidsdienst en de arbeiders was verijdeld. Volgens Bormann hebben de Amerikaan se, Franse en Britse spionagediensten on der de studenten agenten aangeworven om „onrust onder de studenten van de Hum- boldt-universiteit te zaaien en de studen ten te misbruiken voor provocaties van arbeiders en boerenknechten". In andere steden Bormann gaf de studenten de volgende waarschuwing: De volle strengheid van de wet zal toegepast worden op alle studen ten, die „in de val van Westelijke agenten lopen". Hij zei dat „onrust" niet alleen be staat onder de studenten in Oost-Ber- lijn, maar ook in Dresden, Leipzig, Rostock, Babelsberg en andere steden in Oost-Duitsland. In al deze plaatsen zijn studenten gearresteerd, die agen ten van het Westen waren, zo ver klaarde Bormann. Wilhelm Girnus, „directeur voor het ho ger onderwijs", deelde mee, dat het reizen van studenten naar West-Duitsland en West-Berlijn „streng beperkt" zal worden. President Hartke zeide dat de gehele derdejaarsklasse van 132 studenten in de veeartsenijkunde aan de Humboldt-univer- siteit verleden week zijn geschorst omdat zij de colleges hadden verzuimd. De 120 Oostduitse studenten van de Humboldt-Universiteit die donderdag in staking gingen, hebben ook vandaag hun proteststaking voortgezet. Zij weigeren de lessen van de vervan ger van de gevluchte professor Günter Schützer bij te wonen. Communistische dreigementen met uitsluiting hebben tot dusverre geen resultaat geboekt. ADVERTENTIE Eiectrische belichtingsmeter vanaf 35. Vanochtend is het eerste Nederlandse passagiersschip sinds de Suez-actie, de „Oranje", het Suezkanaal binnengevaren. In Port Said waar het schip korte tijd gemeerd lag, gingen vele passagiers ook Engelsen van boord om de stad te bezich tigen. Enkele uren voor het schip het ka naal binnenvoer kwamen zij weer aan boord. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel, 12000 Grote Houtstraat 140 Tel. 12549 NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO komt maandagavond op Frans verzoek bijeen, om de kwestie van het Suezkanaal te bespreken. Het is nog niet duidelijk, wat Frankrijk, met steun van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad wil bereiken. Het voornaamste vraagstuk is, hoe voorkomen kan worden dat een resolutie, die bedoeld is om verbetering van de Egyptische voorwaarden voor het gebruik van het kanaal te bereiken, door een Russisch veto wordt getroffen. Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers bij de UNO zijn begonnen met hun overleg over de te volgen tactiek. Amerikaanse diplomaten betoonden zich koel ten aan zien van het Franse besluit. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken wilde niet zeggen, of de Verenigde Staten Frankrijk zullen steunen. Wij weten nog niet, wat de Fran sen van plan zijn, zo zei hij, zij hebben ons nog niet van hun plannen op de hoogte gebracht. Amerikaanse zegslieden gaven toe dat het standpunt van het „State De partment" „waarschijnlijk niet met dat van Whitehall en de Quai d'Orsay zal samen vallen", ofschoon er „tevoren op vele pun ten overeenstemming was geweest". Van dezelfde zijde werd nog te kennen gegeven dat het State Department slechts na over leg met de Britse en Franse vertegenwoor digers zijn standpunt in de Veiligheids raad zal bepalen. Britse verbazing LONDEN (Reuter) In Londense krin gen verluidt, dat men aanvankelijk ook in Londen verbaasd was over het Franse be sluit om de Suezkwestie weer voor de Veiligheidsraad te brengen. Pas na over haast telefonisch overleg tussen Londen en Parijs zou de Britse regering besloten heb ben Frankrijk in deze kwestie te steunen. Frankrijk zou niet voornemens zijn enige schadevergoeding van Egypte te eisen, om dat het zich niet houdt aan de zes begin selen voor de regeling van het geschil om het Suezkanaal, die in oktober door de De American Association in Nederland heeft tijdens een bijeenkomst in Den Haag afscheid genomen van de Ameri kaanse ambassadeur, de heer H. Free man Matthews. Foto: Prins Bernhard, die deze bijeenkomst bijwoonde, in ge sprek met de scheidende ambassadeur. Veiligheidsraad werden aanvaard, doch de raad willen verzoeken Egypte uit te nodi gen met de landen, wier schepen van het. Suezkanaal gebruik maken, te onderhande len, om tot een bevredigende regeling op basis van deze punten te komen. Egyptische foefjes WASHINGTON (Reuter) Amerikaanse functionarissen houden rekening met de mogelijkheid, dat Egypte andere redenen dan tot op heden zal aanvoeren om de vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal te verbieden. Tot op heden had Egypte verklaard, dat het nog in staat van oorlog met Israel verkeert en dat het met het verbod zijn recht als oorlogvoerend land uitoefent. Nu zou Egypte mogelijk artikel 10 van de conventie van 1888 kun nen aanvoeren, die Egypte het recht geeft maatregelen te nemen ter verzekering van de binnenlandse rust en orde. Egypte zou kunnen aanvoeren, zo menen de Ameri kaanse functionarissen, dat de vaart van een Israëlisch schip door het kanaal de woede van het volk zou kunnen opwekken en tot ordeverstoringen zou kunnen leiden. Ook zou Egypte de vaart van Israëlische schepen door het kanaal kunnen verhinde ren door te verklaren, dat het schip moge lijk explosieven aan boord heeft, om sabo tage aan het kanaal te plegen. Deze toepassing van de conventie van 1888 zou dan wellicht door het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag getoetst moeten worden, aldus deze functionarissen. NEW YORK (Reuter) Dag Hammars- kjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, heeft op een persconferentie te kennen ge geven. dat het Internationale Gerechtshof het aangewezen internationale orgaan is om uit te maken, of de conventie van Con- stantinopel Egypte het recht geeft de rech ten van oorlogvoerende uit te oefenen ten aanzien van Israëlische schepen in het Suezkanaal. Israëlisch geduld JERUZALEM (AFP) In gezaghebben de kringen in Jeruzalem verluidt, dat Is rael geen besluit over het zenden van een proefschip naar het Suezkanaal zal nemen voor de Veiligheidsraad de kwestie bespro ken heeft. Het Israëlische standpunt zal afhangen van het standpunt dat de Veilig heidsraad inneemt. Goethe: Een edel mens trekt edele mensen aan. In Parijs verwacht men, dat minister president Guy Mollet vanavond of morgen ochtend in de Nationale Vergadering voor de 34ste maal de vertrouwenskwestie zal stellen. En velen vragen zich bezorgd af of het parlement hem het vertrouwen, dat het hem in de afgelopen zestien maanden 33 keer heeft geschonken, ook deze keer weer zal geven. Mollet voert op het ogenblik een strijd op vele fronten. Afgezien van het ontzag lijke probleem van Algerije, waarmee zijn regering van de eerste dag af heeft gewor steld - helaas zonder in al die tijd de oplos sing ervan veel dichterbij te hebben ge bracht -, moet de regering op korte termijn krachtige maatregelen nemen om de schat kist weer enigszins te vullen, hetgeen tot het voorstel tot verhoging der belastingen met ongeveer 150 miljard francs per jaar heeft geleid. Het behoeft geen betoog dat dit voorstel, dat nergens ter wereld met enthousiasme zou zijn ontvangen, bijzonder veel verzet wekt in een land als Frankrijk, waar de haat tegen elk systeem van be lastingen, aangewakkerd door de leiders van de Grote Revolutie, sedertdien een nationale traditie is geworden. Bovendien heeft de politieke strijd tussen Mollet en Mendès-France juist dezer dagen een hoogtepunt bereikt. De leider van de radicaal-socialisten is bezig met een nieuwe poging, de vloer onder de regeringsbanken van het kabinet-Mollet weg te trekken, en op het ogenblik valt nog niet te voorspel len of deze poging wel of niet zal slagen. De berichten dat zelfs de twee staatssecre tarissen, die zich op aandringen van Men dès-France reeds bereid hadden verklaard af te treden, nu daarop schijnen te zijn teruggekomen en dat de andere radicaal- socialistische leden van het kabinet blijk baar geen haast hebben, gevolg te geven aan het verzoek van hun partijleider, zou den kunnen betekenen dat Mollet thans aan de winnende hand is. Maar in deze strijd kunnen de eerstvolgende dagen nog allerlei wendingen komen. En tenslotte is er nog een internationaal front - dat van het Suezkanaal - waarop Mollet de strijd met verbetenheid voortzet. Het is wel een demonstratie van zeer grote politieke vasthoudendheid (een deugd die in onze tijd overigens uiterst zeldzaam is geworden), dat de regering-Mollet, na in november door Amerika en nu ook door alle andere landen in de steek te zijn ge laten, de kwestie-Suez vandaag opnieuw voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties brengt. Dat Engeland zijn Franse bondgenoot bij het debat in de Raad zal steunen, moge een sympathiek gebaar zijn; het is echter niet méér dan een gebaar, aangezien het wordt gemaakt terwijl Britse schepen weer rustig op Nasser's voor waarden en zelfs niet op de minimum voorwaarden van de UNO - door het Suez kanaal varen. Gezien de uiterst moeilijke positie, waar in Mollet op binnenlands gebied verkeert, is het geenszins uitgesloten dat het optre den van zijn minister van Buitenlandse Zaken in de Veiligheidsraad de zwanezang van zijn kabinet zal zijn. Maar zelfs als dit zo ware, zou er reden zijn tot dankbaar heid voor dit vertoon van moed en vast houdendheid tot het laatste ogenblik. Intussen zou een parlementaire neder laag van de regering Mollet ernstige geva ren kunnen opleveren voor het nog altijd zo tere plantje van de Europese eenwor ding, dat voorlopig nog niet bestand is tegen zelfs maar de lichtste stormen. Een Franse regeringscrisis zou tot onvermijde lijk gevolg hebben dat het parlementaire debat over de ratificatie van de nieuwe Europese verdragen (Economische Ge meenschap en Euratoom) zou worden uit gesteld - en niemand weet hoe lang. Zou het bovendien tot nieuwe Franse verkie zingen komen, dan kan men er vrijwel zeker van zijn dat de verdragen in de ver kiezingsstrijd zouden worden betrokken en dat zou de „anti-Europeanen" in Frankrijk weer alle gelegenheid geven, met behulp van de demagogische techniek die zij bij de strijd om het verdrag van de Defensie- Gemeenschap hebben ontwikkeld, een mis leidend beeld te geven van het karakter en het doel der Europese samenwerking. De Franse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Maurice Faure, heeft giste ren op het Amsterdamse congres van het Internationale Pers-Instituut verklaard, er stellig van overtuigd te zijn dat Frank rijk de verdragen zal ratificeren, zelfs als het kabinet-Mollet mocht vallen. Maar daarbij zal hij wel het oog hebben gehad op een nieuwe kabinetsformatie zonder voorafgaande nieuwe verkiezingen. Als het wél tot een nieuwe stembusstrijd komt, zal ieder die het goed met Europa meent, zijn hart moeten vasthouden. Want dan zou het einde van de regering-Moliet wel eens tevens het einde der Europese integratie-plannen kunnen betekenen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1