Ds. S. L. Knottnerus nam afscheid als hervormd predikant te Hillegom Landbouwers willen gekend worden bij uitbreiding van Schiphol Ds. Van Wijngaarden doet intrede als predikant te Hoofddorp mannelijke kantoorbediende r Moeilijkheden, ontstaan door grondverkoop, thans opgelost Reorganisatie van gemeentelijke diensten zal worden overwogen „Onvoldoende waarborg, dat agrarische verlangens worden onderkend" Amsterdamse Beurs corresponden te steno-typiste J MAANDAG 20 MEI 1957 N HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gemeenteraad Lisse Chr. bejaardencentrum zal „Rustoord" heten Bejaarden trekken er op uit Koninklijke onderscheiding voor gouden jubilaris „Russen in Oost-Europa met kernwapens uitgerust" Programma orgelbespeling bennebroek Laatste opvoering door „Onder Ons" in dit seizoen zandvoort Postduiven vliegen Toneelspelers gestoord door gasexplosie Inbrekers slaan hun slag in Haarlem Scheepvaart 1. j. beu nes n.v. Direct van Fabriek adverteert in dit blad Nadèt de gemeenteraad van Lisse vorige week maandag had vergaderd, zijn de raads leden vrijdagavond weer bijeengekomen voor een spoedeisende vergadering om te spreken over de moeilijkheden, ontstaan door de grondverkoop van de gemeente aan Kamsteeg's Automobielbedrijf. De moeilijkheden rezen, toen bleek, dat de gemeente een deel van het bouwter rein aan de Gladiolenstraat tweemaal had verkocht, namelijk eenmaal aan de H.B.G. en eenmaal aan het automobielbedrijf. In de laatste raadsvergadering hadden B. en W. volmacht verkregen een oplossing voor deze kwestie te zoeken. B. en W. hebben getracht deze oplossing te bereiken door de H.B.G. die bij de grondaankoop de oud ste rechten bleek te bezitten, een uitrit te bieden van haar terrein naar de Gladiolen- straat; de gemeente was tevens bereid de aanleg van deze uitrit te bekostigen. De H.B.G. is op dit aanbod niet ingegaan en stelde eisen, die de gemeente niet kon accepteren. Thans is een andere oplossing gevonden, dank zij de welwillende houding van het automobielbedrijf. De H.B.G. verkrijgt het recht van inrit van de Gladiolenstraat naar haar terrein. Het automobielbedrijf krijgt het recht van in- en uitrit naar de Gladiolenstraat. De garage zal echter anders worden gebouwd, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Een perceel grond, dat de gemeente aan de gereformeerde u.l.o.- school had overgedragen, zal thans weer in eigendom teruggaan aan de gemeente, die het op haar beurt aan het auto mobielbedrijf ter beschikking zal stellen. Voorts verkrijgt dit bedrijf een vergoeding van elfduizend gulden, die het automobiel bedrijf voor straataanleg reeds had moe ten betalen. Verder zijn het bedrijf op het gebied van de woningtoewijzing „bepaalde concessies" gedaan. De grondtoewijzing werd in de raadsvergadering uitvoerig be sproken. Enige raadsleden hebben het be leid van B. en W. gecritiseerd. Speciaal vroeg men zich af, of de bespre kingen met de H.B.G. wel in een juiste sfeer waren gevoerd en of door de toezeg gingen van de gemeente de verkeersveilig heid wel zal worden bevorderd. Om tien uur maakte de voorzitter een eind aan de discussies. Op een vraag van de heer Van Leeuwen (Arb.) deelde hij mede, hoe het mogelijk was geweest, dat de gemeente de grond tweemaal had verkocht. De oorzaak hiervan was naar de mening van de voor zitter een misplaatste zuinigheid. Het is gebleken, dat bij de dienst van Openbare Werken de kaarten van het grondbedrijf niet nauwkeurig waren bijgetekend en in- Het protestants christelijke bejaarden centrum te Lisse, dat binnen afzienbare tijd zal worden gebouwd, zal worden ge doopt tot „Rustoord". Het bestuur van het centrum had in verband met het geven van een naam een prijsvraag uitgeschre ven. Verscheidene deelnemers aan de prijsvraag hadden deze naam bedacht, zo dat het lot de winnaar moest aanwijzen. De heer J. C. van Woerden was de geluk kige en kreeg een boekenbon ter waarde van vijftien gulden. De jaarlijkse autotocht van de Lissese bejaarden heeft dit jaar op 12 juni plaats. Voor de eerste keer trekken de bejaarden er een hele dag op uit. 's Morgens om ne gen uur wordt vertrokken. De tocht voert via Aalsmeer naar het Gooi. In Hilversum zullen de bejaarden een kopje koffie drin ken, waarna het gezelschap zich naar Har derwijk zal begeven. Na een bezoek aan dit oude stadje zullen de droogleggings werkzaamheden in de Zuid-oostpolder worden bekeken. Via Garderen en Baarn wordt de terugtocht aanvaard. Om zes uur zal het gezelschap weer in de bollenstreek terug zijn. Tot besluit van het uitstapje zal worden gedineerd in de „Nachtegaal" te Lisse. Alle inwoners van Lisse, die voor 1 juni zeventig jaar worden, kunnen aan de tocht deelnemen. Van echtparen behoeft slechts één deze leeftijd te hebben bereikt. Tot en met 25 mei kunnen degenen, die voor de tocht in aanmerking komen, zich opgeven bij de firma Tissing aan de Kanaalstraat. De bewoners van de buurtschap „De En gel" kunnen zich voor de tocht laten in schrijven bij de heer W. van Wijk, Nico- laas Damesstraat 8. Ongeveer driehonderd mensen hebben zaterdagmiddag in „De Nachtegaal" te Lisse de heer G. van Nieuwkoop gefelici teerd met het feit, dat hij die dag vijftig jaar bij n.v. Rutgerd Veldhuizen van Zan ten te Lisse werkzaam was. De heer Van Nieuwkoop, een zeer gewaardeerde figuur in de bloembollenhandel, is bij deze ge legenheid onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. de Graaf, heeft deze on derscheiding zaterdagmorgen in een in tieme bijeenkomst ten huize van de heer M. Veldhuizen van Zanten opgespeld. Hierbij waren directieleden met hun echt genoten aanwezig. De directie schonk het trouwe personeelslid een televisietoestel. De jubilaris is als zovele figuren in het bloembollenvak een man, die zich geleide lijk heeft opgewerkt. Als vijftienjarige koffiejongen kwam hij in dienst. Thans is hij bedrijfsleider bij de vennootschap en regelt bovendien de gehele inkoop. De ma nier, waarop de jubilaris zijn zaken regelt, heeft hem de vriendschap van velen be zorgd. Hoewel de heer Van Nieuwkoop reeds de vijfenzestigjarige leeftijd is ge passeerd, peinst hij er nog niet over van zijn pensioen te gaan genieten. Hij heeft nog teveel plezier in zijn werk. EEN WISSELBEKER VOOR „CRESCENDO" IN SASSENHEIM Op het zevenenveertigste in Hoogvliet gehouden concours van bij de Bond van Christelijke Muziekverenigingen aange sloten harmoniekorpsen heeft „Crescendo" in Sassenheim een wisselbeker gewonnen. „Crescendo" kreeg de eerste prijs in dë marswedstrij den. gekleurd, zodat men geen goed overzicht van de uitgegeven gronden had. De voor zitter gaf toe, dat de in het geding zijnde kwestie niet had mogen voorkomen. De voorzitter meende trouwens, dat het gemeentelijke apparaat op diverse punten dient te worden gereorganiseerd. Daarom bestaan plannen om door het bureau van Nederlandse gemeenten een efficiency- onderzoek te doen instellen. Bij de rond vraag informeerde de heer A a n g c e n- b r u g, of het huis op de gevaarlijke hoek Gladiolcnstraat-Kanaalstraat spoedig zal worden afgebroken. Dit werd toegezegd. HAMBURG (Reuter) Het onafhanke lijke Westduitse dagblad „Die Welt" meldt, dat de in Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije gelegerde Sovjetrussi- sche troepen met atoomwapens zijn uitge rust. De correspondent van het blad in Bonn schrijft dft de bron, waaruit hij dit be richt heeft geput, zo betrouwbaar is, dat de juistheid ervan ontwijfelbaar vast staat, „ongeacht of er al dan niet een tegen spraak van Sovjetrussische zijde volgt". Het programma voor de orgelbespeling op dinsdagavond 21 mei in de Grote Kerk door de stadsorganist Piet Kee vermeldt Prelu dium, fuga en ciaconna van Pachelbel, variaties over „Allein Gott in der Höh' sei Ehr" van Sweelinck en Düben, Preludium en fuga van Jchan<n Sebastian Bach, Choi al van Honegger, Le jardin suspendu van Alain en Toccata van Hendrik Andriessen. Tijdens een zeer druk bezochte receptie hebben ds. en mevrouw Knottnerus-Kui- péri zaterdagmiddag afscheid genomen van de vele vrienden en bekenden, die zij in de loop van de elf jaren dat ds. Knottne rus predikant van de hervormde gemeente te Hillegom geweest is hebben gemaakt. Van vier tot zes uur was het een gaan en komen. Wethouder Van Dam vertegen woordigde het gemeentebestuur van Hille gom. Uit de overgrote belangstelling is ge bleken, dat ds. Knottnerus en zijn vrouw in vele harten een plaats hebben veroverd. Na de receptie volgde een broodmaaltijd, waarbij de kerkelijke colleges vertegen woordigd waren. Tijdens deze maaltijd bood ds. F. Brouwer namens de gemeente een geschenk in enveloppe aan. Hij hoopte, dat ds. Knottnerus hiervan iets zou kopen, dat hem altijd aan deze gemeente zou doen terugdenken. Zondagmiddag nam ds. Knottnerus af scheid in de kerk. Aanwezig waren de col lega's uit de ring, afgevaardigden van de omliggende kerkeraden, predikanten uit de Chr. Gereformeerde Kerk. de Gerefor meerde Kerk, en afgevaardigden van de Nederlandse Protestantenbond. Als afscheidstekst had de scheidende predikant gekozen 1 Corinthiërs 3 vers 10- 15. Hij zeide, dat de kerk, dus ook de her vormde kerk te Hillegom, een gebouw is, dat als fundament heeft Jezus Christus. Tal van predikanten hebben in de loop der tijden aan dit gebouw gewerkt. Uit zijn tijd haalde spreker herinneringen op. Nu is het ogenblik van afscheidnemen aan gebroken. Afscheid wil zeggen een stukje Godsoordeel. De brand van Gods geest komt er in. Er blijft niets dan vale as over. Maar dan het zeer wonderlijke. Temidden van die as schittert er goud en zilver. Zij hebben de vuurproef doorstaan. Als het zo is, dat er goud overblijft, dan is dit niet het werk geweest van die mens, die ge bouwd heeft, maar dan is dit het werk van God zelf. Indien iemands werk blijft, dat hij daarop gebouwd h'eëÜt,'dan zal hij loon ontvangen. Het verbranden van iemands werk. ook dat van het werk van de predi- De toneelvereniging „Onder Ons" in Ben- nebroek gaf zaterdagavond voor een talrijk publiek in „Oud Berg en Dal" een opvoe- ïing van „De enige weg" van P. de Ruiter. Vooraf hield de voorzitter-regisseur, de heer S. Salomons, een toespraak, waarin hij onder meer de aandacht vestigde op het feit, dat „Onder Ons" in december van dit jaar twintig jaar zal bestaan. „De enige weg" berust op een oud thema, de verwis seling van twee baby's in een kraamkli niek, waarvan jaren later het gevolg is, dat een jongeman verliefd wordt op zijn eigen zuster. Op de verlovingsdag wordt deze toevalligheid aan beiden bekend door toe doen van een neef, die als enige met de si tuatie op de hoogte is en een „grapje" wilde beleven. Hiermee is de inhoud van het stuk wel verteld. Van de dames en heren, die het toneel bevolkten, mag allereerst wel mevrouw Peters worden genoemd in de rol van de hooghartige Lize ten Hulste, moeder van één van de verwisselde meisjes. Haar tegenspeler, de heer K. Bakker, had met de rol van Ten Hulste als fabrikant nogal moeite, hij voelde zich als beginneling op het toneel nog wat onwennig. Mejuffrouw T. Meyer deelde als hun dochter Tini in deze onwennigheid en het gevolg was, dat in het hele spel onzekerheid merkbaar was. Dit werd nog in de hand gewerkt doordal enkele medespelenden in dit stuk voor de eerste keer op de planken stondeh. Zo was de heer G. van Kooren vooral in het eerste bedrijf niet erg overtuigend als George ten Hulste de „grappige" neef, die de bab.v- verwisseling bekend maakt. De heer J. Vreeken bleef als Wout Verlaan, tekenaar cp de fabriek van Ten Hulste en verloofde van Tini, ook onder de maat.. Mej. C. Beek man maakte iets aardigs van de rol van Rie Verlaan, de tweede verwisselde baby en de heer Oosthoek zorgde voor een pret tige verrassing door een stevige uitbeel ding te geven van dr. Harren, de directeur van de kraamkliniek, waarin de verwisse ling destijds geschiedde. De heer A. Karei als Koen, de tuinman, zorgde voor enkele aardige, kleurrijke ogenblikken. De overi ge medewerkenden toonden zich over het algemeen wel tevreden. Met deze opvoe ring sloot „Onder Ons" het seizoen af en als we goed zijn ingelicht, gaat men nu eerst enige maanden rusten, en daarna ste vig aanpakken, ten einde de viering van het twintijarig bestaan tot een groot succes te maken. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam zondag deel aan de wed vlucht vanaf St. Ghislain over een afstand van 223 km. Gelost om acht uur en twintig minuten, arriveerde de eerste duif om elf uur 35 minuten. De uitslagen waren als volgt: J. Schran der 1, 4, 9, 10, 17, 19, 22; J. Donker 2; Th. H. van der Meulen 3, 6, 11, 28, 32; Corns. Ko per 5, 25; M. Buis 7; A. Paap 8, 12; Gebrs. Koper 13, 29, 31, 36; A. J. Spolders 14; B. Lukkassen 15, 35; Guus Koper 16, 21; A. H. Daane 18. 27; G. DriehuGen 20, 23, 37; C. K. Draijer 24. 34; A. C. Molenaar 26, 30 en H. Lansdorp 33. kant, doet pijn, maar door Christus is er het behoud. Het behoud is er, maar als door een vuur. Spreker eindigde de predi king met de gemeente er voor te waar schuwen, dat zij verguldsel niet zouden aanzien voor goud. Maar als men van zich zelf en zijn werk slechts denkt als aan ver guldsel, beschouwt God dit zwakke als goud. Na de dienst richtte de predikant zich tot zijn collega's en de kerkelijke instan ties. Namens de gemeente, ring en classis sprak ds. F. Brouwer, waarna, ouderling N. C. Veldhuis namens wijkgemeente Noord enige woorden sprak. De gemeente zong de scheidende predi kant toe Psalm 121 4. Velen maakten van gronden in de nieuwe IJseimeerpolder. Dc gewestelijke raad voor Noordhol land van het Landbouwschap heeft een brochure het licht doen zien, getiteld: „De landbouw en de uitbreidingen van de luchthaven Schiphol". Het Iandbouwbedrijfslevcn in de Haar lemmermeer heeft met grote verontrusting kennis genomen van de ingrijpende ge volgen, veroorzaakt door de uitbreiding van de luchthaven, voor de landbouw in deze polder", aldus de brochure, waarin voorts wordt gesteld, dat in het plan voor uitbreiding van het vliegveld met zeshon derd hectaren de agrarische belangen vrij wel worden genegeerd. De brochure moet worden gezien als een aanvulling van agrarische zijde op het uitbreidingsplan van de gemeente Amster dam en is uitgegeven namens de afdelingen in de Haarlemmermeer van de drie land bouworganisaties: Hollandse Maatschappij van. Landbouw, Katholieke Land- en Tuin bouw en Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. De georganiseerde landbouw wenst, al dus de brochure, bij de uitbreiding van de luchthaven volledig te worden betrok ken. De instelling van een permanente commissie van overleg wordt wenselijk geacht. De schadeloosstelling van de gedu peerden moet langs reële en objectieve normen geschieden. Voorts wordt een ge meenschappelijk optreden van de gedu peerden wenselijk geacht .De land bouworganisaties zijn van oordeel, dat de gedupeerde pachters vergoed dienen te worden overeenkomstig de onteigenings wet. De voorkeur moet echter worden ge geven aan compensatie van de gedupeer den met een bedrijf. Zij dienen daarom voorkeur te krijgen bij de uitgifte van de gelegenheid gebruik om nog afscheid van ds. en mevrouw Knottnerus te nemen. Volgende week zondag houdt de predi kant zijn intrede in Dordrecht. „Hoewel het landbouwbedrijfsleven de nationale betekenis van Schiphol volko men erkent, betreurt het de uitbreidin gen, welke worden uitgevoerd op zeer goe- Zondag heeft ds. D. C. van Wijngaarden uit IJmuiden zijn intrede gedaan als pre dikant van de Nederlands Hervormde Ge meente le Hoofddorp en de predikants plaats bezet, die vorig jaar door overlijden van ds. J. C. Salverda openkwam. Ds. Van Wijngaarden werd in 1912 in Vianen gebo ren. Hy studeerde aan de universiteit te Utrecht en werd in 1942 tot predikant be vestigd in Hoge Zwaluwe. Vandaar vertrok hij naar Honselaarsdijk en in 1948 verwis selde hij deze plaats voor IJmuiden, waar hij een week geieden afscheid nam. Reeds vorig jaar deed de kerkeraad van de her vormde kerk te Hoofddorp een toezegging van beroep, waarop in het begin van dit jaar het officiële beroep volgde. In de morgendienst werd ds. Van Wijn gaarden "Bevestigd door ds. H. P. Swets van Rijk, die in de predikantloze maanden als consulent heeft gefungeerd. Ds. Swets sprak naar aanleiding van vers 12b uit het Bijbelboek Exodus, waar God in zijn opdracht tot Mozes zegt: „Ik zal u leren wat gij spreken zult", waarbij hij niet al leen de grote verantwoordelijkheid van de predikant belichtte, maar ook stilstond bij de roeping en de kracht, die de predikant worden geschonken. Na het gezamenlijk zingen van „God is getrouw. Zijn plannen falen niet", werd het formulier voor de bevestiging gelezen, waarna de gemeente de nieuwe predikant staande de zegenbede uit psalm 134 toe zong. Voor de intrede-predikatie, die ds. Van Wijngaarden in de middagdienst uitsprak, bestond zeer grote belangstelling. Reeds lang vóór het aanvangsuur was de kerk tot de laatste plaats toe bezet, ondanks de vele extra zitplaatsen. Onder de aanwezigen bevonden zich mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer, ver scheidene predikanten uit de omliggende plaatsen en van andere kerkgenootschap pen, afgevaardigden van verenigingen en een delegatie uit IJmuiden. Na de samenzang en het lezen van de hoofdsom der wet en de geloofsbelijdenis, las ds. Van Wijngaarden als inleiding op zijn predikatie Corinthe dertien, het hoofd stuk der liefde. Hierna sprak hij zijn in trede -predikatie uit, naar aanleiding van twee verzen uit het Bijbelhoofdstuk Mat- theus dertien. Vers 47 herinnerde met de woorden: „Het Koninkrijk der Hemelen is gelijk aan een sleepnet, dat neergelaten in de zee allerlei bijeenbrengt" aan ds. Van Wijngaardens vorige gemeente, de vissers plaats IJmuiden. Met vers drie: „Ziet, een zaaier ging uit om te zaaien" typeerde de predikant zijn nieuwe gemeente, het agra rische Hoofddorp. Beide gedachten richtten echter het oog op de toekomst. Ds. Van Wijngaarden waarschuwde, dat men niet alleen mag stilstaan bij de beschreven han delingen van vissen en zaaien. God schenkt de kracht bij de grote moeilijkheden, die gepaard gaan met het redden van hen, die in de wereldzee dreigen onder te gaan. Maar ook draagt Hij de voortdurende ar beid op aan zijn diensknechten, aldus de predikant. Bij het zaaien wordt eerst ge ploegd. Dat is ook zo bij de woordverkondi ging: eerst moet Gods Woord de harde bodem van het menselijke hart door zijn Heilige Geest openbreken, want alleen daarna zal het zaad van Gods Boodschap, dat de predikant mag uitstrooien met nim mer aflatende liefde, kunnen opschieten. God zal het werk zegenen op Zijn tijd, omdat hij eens Zelf de opdracht tot de predikatie heeft gegeven. Hij heeft de we reld lief, ook al heeft deze zich van Hem afgekeerd en zich naar de afgrond gericht. Als God echter in het hart werkt, moet de mens niet tegenwerken, want zalig is hij in wiens hart het zaad van het Evangelie vrucht draagt. Hierna richtte ds. Van Wijngaarden zich in een persoonlijk woord tot burgemeester Van der Willigen, de vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen, de ring van Hervormde Kerken in de Haarlemmer- meer, de Classis Haarlem, de verschillende kerkelijke instellingen te Hoofddorp en zijn vrienden uit IJmuiden. Vervolgens spraken burgemeester Van der Willigen namens de gemeente Haar lemmermeer; de heer Boerstoel als afge vaardigde van de Classis Haarlem; ds. M. Ros uit nam van de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp; ds. H. P. Swets als vertegen woordiger der Ring Haarlemmermeer en oud-consulent; de jeugdouderling De Ko ter als vertegenwoordiger der jeugdver enigingen en ouderling Haspels, die als de tolk van kerkeraad en gemeente de nieuwe predikant een welkom toeriep. Daarna zong men gezamenlijk de zegenbede uit Gezang 263: „U zegene God". Verschillende spre kers uitten in hun toespraak ook woorden ter nagedachtenis aan ds. Van Wijngaar- den's voorganger, ds. Salverda. Na afloop van de dienst maakten velen gebruik van de gelegenheid om persoonlijk ds. Van Wijngaarden in de consistorie kamer de hand te drukken. Tenslotte on derhield de predikant zich met de aanwe zige ambtsdragers in de Jeugdkapel. Zondagochtend om ongeveer half elf heeft zich een explosie voorgedaan in een zaaltje boven een café aan de Spekstraat te Haarlem. Eén van de leden van een toneelvereniging, die in het zaaltje repe teerde, vond het wat koud en besloot daarom de gashaard aan te steken. Daar toe draaide hij de hoofdkraan open en ging op zoek naar een doosje lucifers. Toen hij een lucifer aanstak en bij de gashaard hield deed zich een geweldige explosie voor. De schoorsteen werd deerlijk ge havend; twaalf ruiten vielen in scherven. De oorzaak van de explosie was een lek in de gasleiding. Niemand werd gewond. De toneelrepetitie werd na het intermezzo voortgezet. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de winkel van de W.I.K.A. aan de Groenmarkt in Haarlem. De daders zijn door een raam naar binnen geklom men, nadat zij een ruit hadden ingeslagen. Zij namen" een doosje met twaalf gulden mee. In dezelfde nacht hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een clichéfabriek aan de Schouwtjeslaan. Na een ruit te heb ben vernield zijn zij door een raam naar binnen gegaan en hebben de deur van een kluis opengemaakt. Vervolgens hebben zij getracht een andere deur, die zich in het inwendige van de kluis bevond open te breken, hetgeen mislukte. Er wordt niets vermist. Een agent van politie heeft de inbraak zondagochtend ontdekt. Over familienamen. Dr. P. J. Meer- tens zal op woensdag 29 mei in de tuinzaal van café-restaurant Brinkmann te Haarlem een lezing houden over „Zeeuwse familie namen" voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Genealogische Vereniging. 3% °/o Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. «pw. Philips Gloeil. nref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber IC. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 87*£ 90' 90% 90"/i« 189% 190Vz 345 345 192 192 301% 303 295 297 295 295 292% 289Va 149% 149% 420% 421% 250 245 972% 972 196,70 196,50 80% 81 130,— 136, 170% 171 179Vï 178% 281 281 108 108 98 100 204% 204% 161 161 176Vs 176 181% 181V«* 67% 67% 190 191 66% 67 43% 43% 88 89 39*/i8 39Vi de landbouwgronden. Men vraagt zich af, of het niet juister zou zijn geweest een dergelijke grote luchthaven meer in het centrum van Nederland op minder waar devolle cultuurgrond aan te leggen, te meer daar blijkt, dat de exploitatie van een dergelijk vliegveld voor een gemeente een te zware taak is, zodat hierbij de hulp van de rijksoverheid onontbeerlijk is", aldus de landbouworganisaties. „De nieuwe uit breiding van de luchthaven met ongeveer zeshonderd hectaren is geprojecteerd op hoogwaardige cultuurgronden. De landbouw heeft zich afgevraagd of deze grootscheep se uitbreiding wel strikt noodzakelijk is. In bet bijzonder betwijfelt men of het, ge zien de onzekerheid over de richting, waar in de vliegtuigtechniek zich zal ontwikke len, noodzakelijk is verscheidene startba nen aan te leggen met e enlengte van 2550 meter en meer. Teneinde te voorko men dat onnodige kostbare cultuurgrond verloren gaat, dient hieromtrent volledige zekerheid te bestaan". Gemeend wordt, dat de na de aanleg van startbanen en dergelijke resterende agra rische gronden op de luchthaven langs de startbanen worden brede groenstroken aangelegd beschikbaar dienen te komen ten behoeve van de gedupeerde landbou wers. Uiteraard dienen bij de exploitatie van de lanbouwgronden op Schiphol de ei sen met betrekking tot de vliegveiligheid volledig in acht te worden genomen. „De gang van zaken bij de huidige exploitatie van de landbouwgronden op de luchthaven vormt geen waarborg, dat met de gerecht vaardigde verlangens van de landbouwor ganisaties voldoende rekening wordt ge houden", aldus de brochure. Amstelland, 17 te St. Vincent. Angolakust 17 v. Dakar n. Antwerpen. Astrid Naess, 13 te Port Said. Alcyone, 18 te Rotterdam. Ameland, 18 v. Rotterdam n. Oslo. Abbedijk, 18 v. Port Albernl n. San Francisco. Abbekerk, pass. 19 Ceylon n. Aden. Alderamin, 20 te Marseille. Amstelkroon, 20 v.Dakar n .Rotterdam. Amstelmeer, 19 v. Bombay n. Durban. Amstelvliet, 19 te Gdansk. Arendskerk, 20 v. Aden n. Mombasa. Aagtedijk, 19 v.e Rotterdam n. Hamburg. Amsteldijk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Alphard, 18 te Nordenham. Arendsdijk, 19 te Tampa v. Mobile. Aldabi, verm. 23 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alhena, 31 te Antw., 2/6 te R'dam verw. v. B. Aires Alnali, 28 verm. v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aeneas. 18 te Rotterdam n. Malta. Alamak, 24 te Antwerpen verw. Axeldijk, 18 te Antwerpen. Aalsum, 20 v. Suez n. Aden. Adonis. 18 v. Amsterdam n. West-Indië. Algenib, 19 v. Amsterdam n. Freetown. Alphard, 20 te Hamburg. Bali, 18 v. Suez n. Aden. Banda, 18 v. Philadelphia n. Halifax. Banka, 20 v. Port Said n. Napels. Blijdendijk, 18 v. Antwerpen n. New York. Boissevain, 19 te Lor. Marques. Boschkerk, 19 v. Lissabon n. Antwerpen. Bengalen, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Bloemendaal, 18 te Sundsvall n. Amsterdam. Breda, 18 te Amsterdam n. Bremen. Bloemfontein, verm. 20 v. Kaapst. n. Amsterdam. Bonaire. 21 te Barbados, 29 te Georgetown verw. Boskoop, 25 te Curasao, 30 te Cristobal verw. Batjan, 18 te Bahrein. Beninkust, 18 te Luanda. Britsum, 17 500 m. z. Cape St. Lucas n. Osaka. Calamares, 20 v. Pto. Barrios n. New York. Caltex Delft, pass. 19 Fayal n. Stockholm. Caitex Nederland, 19 v. Fredericia n. Sidon. Caltex Rotterdam, pass. 19 Gibraltar n. Sidon. Corrillo, 20 te New York. Ceronia, 19 v. Cochin n. Calcutta. Clavella, 21 te Bombay verw. Cleodora. 18 te Calcutta. Coryda. 18 v. Pladju n. Surabaja. Caltex Leiden, 18 v. Rotterdam n. Sidon. Camerounkust, 17 125 mijl west Lissabon naar Le Havre. Corilla, 19 te Singapore verw. v. Balikpapan. Gordias, 20 te Barbados v. Amsterdam. Cottica, verm.24 v. Amsterdam n. Georgetown. Charis, 17 590 m. w.z.w. Fayal n. Guanta. Dingeldijk, pass. 19 Azoren n. Antwerpen. Diemerdijk, 19 v. Rotterdam, 20 te Londen. Delft, 18 v. Amsterdam n. Bremen. Eos. pass. 19 Ouessant n. Lissabon. Esso Den Haag. pass. 19 Casquets n. Sidon. Ena, 18 te Amsterdam. Friesland SSM, 18 v. Methil n. Kopenhagen. Gordias, 20 te Barbados. Graveland, 20 te Rio de Janeiro. Groote Kerk, 19 v. Madras n. Cochin. Groote Beer, 22 te Quebec, 23 te Montreal verw. Hathor, 20 te Tunis. Heelsum. 19 te Le Havre. Haulerwijk, 19 te Rotterdam. Helder. 19 te Curasao. Hersilia, 19 v. Trinidad n. Rotterdam. Holland. 19 te Durban. Hoogkerk, 18 v. Adelaide n. Fremantle. Houtman. 20 te Belawan. Hilversum, 17 400 m. z.o. Monrovia n. Perz. Golf. Hector, 13 te Iskenderun. Hydra. 17 700 m. z.o. Kp. Hatteras n. Philadelphia. Helicon, 19 te Port Arthur v. Mobile. Hermes, 19 v. Amsterdam n. West-Indië. Hos, 17 te Aden. Isis, 19 te Amsterdam- Jagersfontein. verm. 31 v. Amsterdam n. Durban. Johan van Oldenbarnevelt, verm. 20 v. Rotter dam, 29 te Halifax, 31 te New York verw. Japara KRL, 15 te Belawan. Jupiter, 19 te Amsterdam. Kosicia, 19 v. Rotterdam n. Thameshaven. Kota Baroe, 19 te Rotterdam. Kalydon, 19 v. Stockholm n. Rotterdam. Kara, 20 te Napels. Khasiella, 18 v. Corpus Christi n. Curagao. Kopionella, pass. 19 Muscat n. Abadan. Korenia, 20 te Miri. Kalianda, 18 te Penang. Kellia, 19 te Portland. Kieldrecht, pass. 17 Kaap Guardafui n. Madras. Langkoeas, pass. 18 Bizerta n. Rotterdam. Lekhaven, 19 v. Hamburg n. Lulea. Lekkerkerk, paoss. 13 Algiers n. Bahrein. Liberty Bell, pass. 19 Perim n. Mena Al Ahmadi. Loosdrecht, 13 te Mombasa. Laertes, 18 te Belawan. Lieve Vrouwekerk. 19 nog ten anker Kuwait. Limburg, 18 te Port Said. Lutterkerk, 18 te Amsterdam. Maashaven, pass. 19 Dover n. Las Palmas. Macoma, 18 v. Abadan n. Beira. Maaskerk, 19 te Rotterdam. Mataram, 18 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Moordrecht. 18 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Mapia, 19 Kp. Vilano n. Port Said. Mariekerk, 18 v. Suez n. Aden. Marisa, 20 te Liverpool. Merwelloyd, 20 te Tj. Priok. Mitra, 19 v. Faslane n. Rotterdam. Molenkerk, 19 te Antwerpen. Mentor, 17 v. Amsterdam n. Trinidad. Maasdam, verm. 24 v. Rotterdam n. New York. Metula, 18 te Pladju. Myonia, 19 te Geelong. Montferland. 19 te Amsterdam. Munttoren, pass. 20 Muscat n. Mena Al Ahmadi. Nanusa, 17 v. Tuticorin n. Colombo. Nestor, 13 v. Wageningen n. Curagao. Nw. Amsterdam, verm. 21 v. R'dam n. N. York. Overijsel, 17 v. Genua n. Port Said. Ommenkerk, 18 te Rotterdam. Ootmarsum, 17 v. Amsterdam n. Bremen. Ondina. 19 v. Dakar n. Curagao. Orion, 19 v. Piraeus n. Alexandrië. Osiris, 16 v. La Guaira n. Puerto La Cruz. Oranje, 20 te Aden, 24 te Colombo, 27 te Belawan verw. v. Tj. Priok. Oranjefontein, 20 te Kaapst., 29 te Durban verw. Oranjestad. 24 te Trinidad, 27 te Curagao verw. Oberon, 18 te Cumana n. Pampater. Pr. Frederik Hendrik, 17 v. Quebec n. Montreal. Purfina Nederland, 17 v. Port Said n. Fiumcino. Prins Alexander, 17 te Rotterdam. Pendrecht, 18 te Napels. Poelau Laut, 20 te Boston. Polyphemus, pass. 18 Gibraltar n. Port Said. Prins Philips Willem, 18 v. Londen n. Glasgow. Prins Willem III, 19 v. Le Havre n. Montreal. Prins Willem IV. 23 te Zeebrugge verw. Purfina Hellas, 19 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Pygmalion, 18 v. New York n. Port Ap Prince. Peperkust. 17 dw. Ouessant n. Freetown. P. G. Thulin, 18 v. Seven Islands n. Halifax. Pr. Frederik Hendrik, 18 v. Quebec n. Montreal. Prins Willem George Frederik, 18 te Cleveland. Pr. Willem V, 18 740 m. o. Cp. Race n. Montreal. Radja, pass. 18 Colombo n. Vizagapatam. Roebiah, 19 te Dakar. Rotti, 19 te Amsterdam. Roepat, 19 te Philadelphia. Raki, 17 v. Ummsaid n. Bahrein. Rijndam, 25 te Halifax, 27 te New York verw. Schelpwijk, 18 v. Singapore n. Mena A1 Ahmadi. Solon, 17 v. New York n. Curagao. Straat Mozambique. 17 v. Kaapstad n. Vitoria. Scherpendrecht, 20 te Bombay. Schouten, 19 te Durban. Senegalkust, 19 v. Dakar n. Le Havre. Sirrah. 21 te Rotterdam verw. Stad Delft, 18 v. Emden n. Narvik. Stad Haarlem, 19 te Melilla. Stad Leiden, pass. 19 Dakar n. Pepel. Straat Torres, 20 te Fremantle. Schiedijk, 19 te Vlissingen. Siberoet, 18 te Moulmein. Statue of Liberty, 17 300 m. n. St. Faulsrock n. Philadelphia. Sibajak. verm. 20 v. Melbourne, 30 te Surabaja verwacht. Salatiga, 15 v. S. Francisco n. Portland Oreg. Statendam, 25 te Rotterdam verw. v. New York. Stad Schiedam. 20 te Melilla. Theobaldius, 19 te Mamonal. Triton. 18 te New York. Tjibantjet, 21 te Hongkong v. Osaka. Tegelberg. 19 te Hongkong v. Manilla. Teucer. 20 te Suez verw. v. Djibouti. Tjibadak, 18 te Dar Es Salaam n. Mombasa. Tero, 19 te Buenos Aires. Tomocyclus, 18 op Meer van Maracaibo. Themis, 18 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Tara, verm. 18 v. Rotterdam n. Brake. Tjitjalengka, 18 te Buenos Aires. Waal, 20 v. Alexandrië n. Ceuta. Witmarsum, 17 te Houston. Wonogiri, 19 te Singapore. W. Alton Jones, 17 400 mijl oost Zanzibar naar Waterman. 22 te Kaapst.. 8/6 te Rotterdam verw. Westerdam. verm. 18 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys. 27 te Rotterdam verw. v. Tj. Priok. Willemstad. 78 te Amsterdam verw. v. Cristobal. IJssel, 18 v. Amsterdam n. Barbados. Zaanland, 21 te Buen. Aires verw. n. Montevideo. Zeeland, 18 te Kuwait. Zuiderkruis, 1/6 te Fremantle verw. n. Sydney. Zuiderkerk, 13 v. Genua n. Marseille. KLEINE VAART Alcetas. '17 dw. Dover n. Brest. Atlas; 17 5 m. n. Bougaroni n. Barcelona. Adara, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Arbon, 18 v. Malta n. Genuo. Bab T, 17 v. Bordeaux n. Belfast. Boreas, 17 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Badzo, 18 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 18 v. Harlingen n. Leith. Bruiser, 18 v. Gothenburg te Otterbacken verw. Duiveland, 18 v. Leith te Rotterdam. Eljo, 17 v. Lisabon n. Leixoes. Elsa, 16 t. Roterdam v. Antwerpen. Europa, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Flardinga, verm. 18 v. Nykobing n. Skarrehage. Flevoland, 18 v. Harlingen n. Goole. Flevo, 18 te Le Havre n. Lissabon. Frans Böhmer, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Geeststroom, 18 v. Boston te Maassluis verw. Heiloo, pass. 18 Vlissingen n. Londen. Hoc Vinces, 18. v. Grimsby n. Rotterdam. Hoogland, 19 v. Grangemouth te R'dam verw. Ida Pieter, verm. 18 v. Gdansk n. Grangemouth. Ilias. 17 te Kiuluk n. Izmir. Jan Kreumer. 18 v. Rotterdam n. Londen. Joost, 14 v. Bordeaux n. Belfast. June, 17 v. Rotterdam n. Luctody. Kastanjesingel, verm. 13 v. Cardiff n. Rouen. Kaap Falga. pass. 17 Brunsbiittel n. Amsterdam. Kaap St. Vincent. 16 v. Vestervik n. Zaandam. Lijnbaansgracht, 18 te Antwerpen. Lindesingel, 18 v. Tonnaycharente te Liverp. verw. Lotus. 18 v. Antwerpen te Gt. Yarmouth. Marcella, 19 v. Karlshamn te Sandefjord verw. Maria W, 18 te Ahrendal n. Kragero. Mypuck. 21 v. Huelva te Wicklow verw. Myson. pass. 18 Holtenau n. Stockholm. Nottingham, 18 v. d. Tyne te Rotterdam verw. Nero, 17 125 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Pavoj 18 v. Hudiksvall te IJmuiden. Ponza. 16 v. Gent n. Gothenborg. Port Talbot, pass. 13 Vlissingen n. Swansea. Tilly, 15 te Ostrand v. IJmuiden. Zuiderzee. 17 dw. Casquets n. IJmuiden. Z.ehaan, 18 v. Algiers te Liverpool. SLEEPVAART Cycloop. 17 55 m. w. Oranjestad n. Maracaibo. Noordholland, 17 470 m. o.z.o. St. Paulsrock naar Dakar. Witte Zee. pass. 17 Algiers n. Rotterdam. Zwarte Zee en Oostzee, pass. 17 Kp. De Gata n. Savona. Voor zo spoedig mogelijk gevraagd van pl.m. 21 jaar. Goed kunnende typen en op de hoogte met loon- en rekening-courant-administratie. A. J. ROTTEVEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 1216 Bloemendaal. De Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens te Beverwijk vraagt een correct en vlot kunnende typen, bij voorkeur ver trouwd met stenograferen in de Nederlandse taal. op de hoogte van Franse, Duitse en Engelse corres pondentie. Middelbare schoolopleiding gewenst Bovendien een correct en vlot kunnende typen en bij voorkeur vertrouwd met stenograferen in de Nederlandse taal. Zij, die reeds enige ervaring hebben, genieten de voorkeur. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan het kantoor te Beverwijk. Moderne flat-combinaties Bankstellen. Slaapkam., Goth. en noten Huiska mers, Karpetten, Bed- stellen enz. tegen de laag ste prijzen. Ook op 6, 12 en 18 maanden, zonder borg. MEÏJBELTOONKAMERS Westerhoutpark 8, Tel. 18840

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3