Nederlandse zwemsters behaalden in Blackpool 7 nieuwe wereldrecords Concordia kampioen in HVB Het meeste opzien baarde de 1.13.2 van Greetje Kraan op de rugslag Louison Bobet leidt na tweede etappe in de Ronde van Italië Ontevredenheid onder topbiljarters leidt tot oprichting van „Nieuwe Nederlandse Biljartbond" Eervolle nederlaag van Nederlandse tennissers tegen Italianen Geldermans oppermachtig in de Ronde van het IJselmeer De wedstrijden in cijfers INTERLAND BLEEF ONBESLIST Estafette leverde alleen al drie nieuwe records Vooral Dehnert vocht naar zijn beste kunnen tegen overmacht 6 Nog niet zeker dat Sijbers naar Eindhoven gaat Belg Cerami won Ronde van België Zandvoortmeeuwen verloor met ruim verschil van OSV VOETBAL KORFBAL HONKBAL: H AN DB A TA TEN NISI MAANDAG 20 MEI 1957 DE LANDENWEDSTRIJD TUSSEN de zwemploegen van Nederland en Groot- Brittannië in Blackpool is onbeslist geëindigd. Beide landen verzamelden 78 punten, maar ook op de tweede dag beheerste het fenomenale zwemmen van 'de Nederlandse meisjes het evenement. Aan de twee wereldrecords, die Lenie de Nys vrijdagavond op de rugslag op haar naam bracht, werden er op de tweede dag nog maar liefst vijf toegevoegd, zodat de Nederlandse ploeg het Derby Bath van Blackpool met zeven wereldrecords verliet. Een uniek resultaat in de geschiedenis van landenwedstryden. Ada den Haan verbeterde de wereldrecords limiettijden op de 220 yards en 200 meter schoolslag door het 220 yards nummer te winnen in 2.52,6. De limieten waren voor de 220 yards 2.56,4 en voor de 200 m 2.55. Be 4 x 110 yards wisselslag estafette dames leverde niet minder dan drie wereldrecords op. Het viertal Greetje Kraan (rugslag), Ada den Haan (schoolslag), Atie Voorbij (vlinderslag) en Cockie Gastelaars (vrije slag) zwom de estafette in de fantastische tyd van 4 min. 57. Daarmee werd zowel de limiet voor 4 x 110 yards (5.02) als die voor de 4 x 100 meter (5 min. precies) ruim verbeterd. Bovendien en dat was de grote verrassing van deze wedstryden zwom Greetje Kraan, die op de rugslag als eerste startte, de 110 yards in 1.13,2, wereldrecord. eveneens een nieuw Voor Margaret Edwards betekende dit na haar nederlag van vrijdag tegen Lenie de Nijs een nieuwe teleurstelling. Op de 110 yards rugslag persoonlijk was Lenie de Nijs als favoriet gestart tegen Margaret, Eerlijk gezegd verwachtte het Nederlandse kamp, dat Lenie de 1.13,5 door de FINA als limiettijd gesteld, zou verbeteren. Het werd een teleurstelling voor Nederland en een glorieuze revanche van Margaret Edwards, die Lenie na een enerverend duel met vinnige strijd tot de laatste meter versloeg: 1.13,5 was de tijd van de Britse zwemster. De limiet was geëgaliseerd en dat was vol doende voor een wereldrecord. Klapzoenen Margaret Edwards werd bedolven onder schouderklopjes en waarlyk on-Engelse klapzoenen. Zij had zich gerevancheerd en het wereldrecord in bezit genomen, dat de Nederlanders al in hun zak dachten te hebben. Maar och, arme Margaret, nog geen kwartier later had Greetje Kraan, gelegenheidszwemster op de rugslag, de nederlaag van haar clubgenote gewroken. De gezichten van de Engelse officials verstrakten toen Greetje Kraan Margaret Edwards op de eerste banen van de esta fette in haar kielzog nam en met open mond stonden juryleden op hun klokjes te staren toen de Stender-pupil in grootse stijl als eerste finishte: 1 min. 13,2 sec., een nieuw wereldrecord, zei de man aan de microfoon. Even was het stil, toen donder de het applaus langs de dichtbezette rijen. Nadat Ada den Haan in een formidabele demonstratie van stijl en souplesse de 220 yards schoolslag van Christine Gosden (2.57,8) had gewonnen, kreeg haar tengere clubgenote Corrie Schimmel op de 440 yards vrije slag een gemakkelijke strijd tegen Elspeth Ferguson. Al na de eerste van de acht banen had de Gooi-zwemster een voorsprong op het moeilijk zwemmen de Britse meisje en toen Corrie in 5.09,2 aantikte, lag de Engelse ruim 15 meter ach ter (5.23,3). Hersteld Op het moment dat Lenie de Nys startte voor de 110 yards rugslag had Nederland een puntenvoorsprong genomen, die een duidelyke overwinning voor onze ploeg deed verwachten. Herman Willemse bleek zich namelyk geheel te hebben hersteld van zijn inzinking en hij won de 110 yards na een gelijk opgaand, fel duel van Neil McKechnie. Voor beiden werd de uitste kende tyd van 58,8 sec. afgedrukt. De eerste herenoverwinning was een feit, maar toen kwam de onverwachte nederlaag van Lenie de Nys en weer was de stand gelijk. Lenie was de Engelse tot de helft van de tweede baan iets voor gebleven, maar de Hilversumse begon haar spoor scheef tr trekken, kwam met de rechterarm in d< touwen en kon er niet meer van loskomen 1.13.5 voor de Britse zwemster, 1.14 voor Lenie de Nijs. Na de twee bij voorbaat verloren num mers van Charles Eitton op de 220 yards vlinderslag (2.33,4 voor Ian Black, 2.49,3 voor Ritton) en van Peter Swijghuisen op de 220 yards rugslag (2.27 voor Graham Sykes en 2.36 voor Swijghuisen) was er nog een kans op een Nederlandse over- Greetje Kraan winning: de- vier maal 110 yards vrije slag estafette van de heren. Herman Willemse kon zijn krachttoer van 20 minuten tevoren echter niet her halen. Hij had nu 62 seconden nodig en de voorsprong waarmee Theo Hoogveld toen als laatste man startte, was tegen een zwemmer als McKechnie te klein (3.59,9 voor de Britton, 4.00,3 voor het Nederlandse kwartet). De eerste etappe van de Ronde van Ita lië, van Milaan naar Verona (191 km), is een triomf geworden voor wereldkampi oen Van Steenbergen in 4 uur 10 min 1 sec. De Belg won de sprint van een kopgroep van dertien renners, waarvan ook de snelle Spanjaard Poblet en onze landgenoot Ger- rit Voorting deel uitmaakten. Poblet klas seerde zich als tweede, Voorting werd ze vende De beslissende slag ontwikkelde zich na 84 km en werd ingeleid door de Italiaan Gismondi. Hij reed geruime tyd alleen en kreeg toen gezelschap van o.m. Louison Bobet, Poblet en Van Steenbergen, die in deze etappe zeer actief zijn geweest. De kopgroep van veertien renners handhaaf de de voorsprong door op het vlakke par cours in een zeer hoog tempo te rijden. Ook voor de vlucht van Gismondi zijn geregeld ontsnappingspogingen gedaan. Daarbij waren voortdurend Nederlanders betrokken. Na 41 km trokken Nolten en Van Est er met Louison Bobet op uit. Der tien andere renners (onder wie Wagtmans) snelden achter hen aan en daardoor ont stond een kopgroep van 41 renners, die echter weer door het peleton werd ingelo pen. Kort daarna zette Gismondi de be slissende vlucht in. Een groep van negentig renners werd ex aequo 25ste geklasseerd in 4 uur 17 min. 53 sec. Hierbij waren de Nederlanders Wagtmans, De Groot, Van Est, Van den Brekel, Donker, Kersten en Nolten. Na deze groep kwamen met mee* of minder grote vertragingen nog tien renners bin nen, bij wie de Belgen Vlaeyen, Sorgeloos, Couvreur en Van Nitsen. mmmmsmm Lonison Bobet In de HVB is de beslissing inzake hetvoorschyn. Zij klopten gisteren resp. Wijk kampioenschap gevallen. Spaarndam haal de het stoute stukje uit om Hoofddorpse Boys met vijfeen te kloppen waardoor Concordia kampioen is geworden. De ge wone competitie is nu geëindigd en slechts enkele promotiewedstrijden vragen nog de aandacht. Het is dus niet op een extra wedstrijd tussen Concordia en Hoofddorpse Boys uit gelopen. De Hoofddorpse club, toch al moeizaam in het kielzog van Concordia mee opgetrokken, kon de laatste rit niet halen en verloor kansloos van de Spaarn- dammers, die dus op een fraaie eindspurt mogen bogen die hen niet slechts de plaats in de eerste klas deed behouden, maar die mede oorzaak werd dat het kampioenschap eerder werd beslecht dan verwacht werd. Bij de rust had Spaarndam al een twee nul voorsprong en de Spaarndammers won nen met vijf—één. DSK besloot het seizoen met een drie één zege over Haarlem 5. Bij de rust had DSK door Den Ouden en Hokkeling al een tweenul voorsprong. De eindstand luidt: Concordia 20 32 VI. Vogels 20 18 Hoofdd. Boys 20 30 EDO 3 20 17 BSM IEV DSS DSK Ook in 20 20 20 20 26 22 19 18 Spaarndam DCO Haarlem 5 20 20 20 1B kwam het einde. TYBB 2 werkte zich naar de derde plaats in de eindstand dank zij een grote overwinning op Velsen 2 (74). RCH 4 Ripperda 2 TYBB 2 HBC 3 Stormvog. 4 Schoten 3 22 22 22 22 22 22 34 33 25 23 22 21 ADO 2 Haarlem 3A HFC 3 EDO 4 Velsen 2 Hillegom 2 22 22 22' 22 22 22 In de promotie-competitie zijn de eerste beslissingen ook al gevallen. Bij de tweede klas kampioenen kwamen Terrasvogels 2 en Hillegom 3 zegevierend uit de strijd te aan Zee 2 en Vogelenzang en zijn nu zeker van hun plaats in de eerste klasse. Voor Hillegom betekent dit dat Hillegom 2, ge doemd tot degraderen, thans voor de eerste klasse behouden blijft. De stand is: Terrasvogels 2 4 Vogelenzang 2 0 Hillegom 3 2 4 Wijk a. Zee 2 2 0 De beide laatste wedstrijden hebben dus geen zin meer. Spanning heerst er nog wel in de derde klasse waar Spaarnevogels tegen Van Nis pen niet verder dan een tweetwee ge lijkspel kwam, maar niettemin vrijwel zeker is van promotie. VVB 3 won van Geel Wit 2 met zevendrie en heeft z'n lot nog in eigen hand: Van Nispen 2 3 VVB 3 2 2 Spaarnevogels 2 3 Geel Wit 2 2 0 Spaarnevogels moet nog tegen het uitge schakelde Geel Wit 2 terwijl VVB 3 en Van Nispen het onderling moeten uitvech ten. In de andere groep is Vliegende Vogels 4 vrijwel zeker van promotie, want het won de tweede wedstrijd met zesvijf van BSM 2. Haarlem 7 liep goed van stapel door een zeseen zege over Velsen 4. VI. Vogels 4 2 4 BSM 2 1 0 Haarlem 7 12 Velsen 4 2 0 In verband met anders luidende be richten kunnen we mededelen, dat het nog geenszins zeker is, dat de VSV'er Sijbers het volgend seizoen voor Eindhoven zal uitkomen. Wel heeft deze vereniging be langstelling voor de Venlose IJmuidenaar, maar ditzelfde kan getuigd worden van nog een paar andere verenigingen uit het zuiden. Na de eerste etappe gaf Wagtmans toe, dat hij misschien een fout had begaan door niet onmiddellijk te reageren op een uit looppoging die door de Italiaan Gismondi ondernomen was. Hij prees Voorting, Nol ten en Van Est voor hun prestaties van die dag en merkte op dat hij in de komen de etappes zijn ogen goed open zou houden. De Nederlandse ploeg werd na de eerste etappe als achtste geklasseerd. Voor de eerste maal sedert jaren werd de Giro geboycot door het filmjournaal. Volgens de filmmensen had tour-manager Torriani een fabuleus bedrag van hen ge ëist. Wel gaf de Italiaanse televisie een re portage van de finish. De Luxemburger Gaul heeft de tweede etappe van de Ronde van Italië gewon nen, een tijdrit over 28 km van Verona naar Bosco Chiesanuova. De Fransman Louison Bobet is na deze etappe drager van de rose leiderstrui. Zondag De etappe van zondag was een zware klimpartij van 28 kilometer, gereden tegen het horloge. De renners gingen van start met tussenpozen van 90 seconden, met de winnaar van de eerste etappe als laatste. De geduchte Luxemburgse klimmer Gaul werd dus eerste, met een tijd van 55 minu ten 4 seconden, hetgeen een gemiddelde van 30,506 km per uur betekende. De verder uitslagen waren: 2. Geminiani (Fr.) 56.01; 3. De Filippis (It.) 56.17; 4. Baldini (It.) en Bobet (Fr.) beiden 56.19; 6. Poblet (Sp.) 56.46. Gerrit Voorting deelde met de Spanjaard Botella de 33ste en 34ste plaats. Hun tijd was 59.24. Wagtmans werd 37ste in 59.31, Van Est 44ste in 1.00.05; Kersten 49ste in 1.00.23, Donker 50ste in 1.00.25, Nolten 73ste in 1.01.36, De Groot 77ste in 1.01.42 en Van den Brekel 98ste in 1.03.07. De winnaar van de eerste etappe, Van Steenbergen, bracht het niet verder dan de 110e plaats, met een tijd van 1.05.08. Het algemeen klassement na twee etap pes werd: 1. Bobet (Fr.) 5.12.20; 2. Poblet (Sp.) 5.12.47; 3. Gaul (Lux.) 5.12.57; 4. Fornara (It.) 5.13.09; 5. Fabbri (It.) 5.13.18; 6. Gemi niani (Fr.) 5.13.54; 7. De Filippis (It.) 5.14.10; 8. Baldini (It.) 5.14.12; 9. Rolland (Fr.) 5.14.36; 10. Moser (It.) 5.14.46. De hoogst geklasseerde Nederlander was Voorting, die met een totaaltijd van 5.15.25 op de 18de plaats kwam. Wagtmans kwam op de 38ste plaats, met 5.17.24. De klassering der overige Nederlanders waren: 44. Van Est 5.17.58; 49. Kersten 5.18.16; 50. Donker 5.18.18; 68. Nolten 5.19. 29; 71. De Groot 5.19.35; 89. Van den Bre kel 5.21.00. In het ploegenklassement, waarin na twee etappes de leiding wordt ingenomen dooi de Franse ploeg, met 61 punten, zakte Ne derland naar de dertiende plaats, met 171 punten. In het bergklassement heeft de Luxemburger Gaul de leiding. De 41ste Ronde van België voor profes sionals is gewonnen door de Belg Cerami. Hij had in het eindklassement een voor sprong van ruim een minuut op zijn landge noot Vliegen. De laatste etappe, van Charleroi naar Brus sel (257 km) werd een triomf voor Mole- naers. Hij bereikte de eindstreep in 7 uur 21 min. 43 sec. voor Cerami (7.22 04) Schils en Vliegen. De Nederlander De Jóngh werd achtste in 7.22.14 op de 31ste plaats eindigde een groep van zeven renners, onder wie de Nederlanders Westdorp en Smeets, 40 Roks (Ned.) 7.26.31. In deze etappe staakten tien renners de strijd, onder wie de Nederlander Haan. In het algemeen individueel klassement namen de Nederlanders de volgende plaat sen in: 21 Westdorp 27.24.50, 23 De Jongh 27 25.19, 33 Roks 27.37.43, 44 Smeets 27.58.25. Zes en veertig renners eindigden de strijd. De derde etappe van de ronde van België van Florenville naar Charlerloi (252 km) is geheel gekarakteriseerd door een vlucht van vijf renners, onder wie de Nederlanders Westdorp en Smeets. Nauwelijks waren de 64 renners in het zonnige Charlerloi gestart of de Belg Bral sprong weg uit het peloton. Smeets volgde hem spoedig en na hem ontvluchtten ook Westdorp, de Belg Verachtert en de Brit Pusey. Na 16 km waren deze renners bijeen en het peloton had toen een achterstand van 1 min. en 25 sec.. Deze achterstand groeide snel. Na 27 min. was het verschil 3 min. de Neder lander Smits moest toen, na een pedaal te hebben gebroken, de strijd staken na 43 km (bij Neufchateau) 4 minuten en na 68 km reeds 8 min en 50 sec. Daardoor kreeg de vlucht steeds meer allure, ondanks het feit, dat Smeets na een val uit de kopgroep verdween. Hij bleef nog geruime tijl alleen rijden maar Liet zich later terugvallen. Bral, Westdorp, Pusey en Verachtert snel den inmiddels nog eensgezind ver voor het peloton uit. Bij de ravitaillering in Iiuy was de voorsprong minuut en in Namen zell's 12 minuten en 45 sec. De laatste kilometers werden dan ook zeer moeilijk voor Bral, Westdorp en Verachtert, temeer omdat Pusey het hoge tempo niet had kunnen vol houden en terug was gevallen. Bij Philippe- ville, na 230 km was de voorsprong nog bijna acht minuten en bij het bereiken van het circuit van Charlerloi 3 km voor de eind streep, nog zes minuten. De lange vlucht had evenwel de krachten van Westdorp te zeer aangetast. Vlak voor het circuit ge raakte hij iets achter en hij passeerde ten slotte de eindstreep 1 minuut en 7 seconden na Verachtert, die kort voor de finish Bral van zich had afgeschud. De reeds enkele jaren bestaande ontevre denheid onder de Nederlandse topbiljarters is tot een uitbarsting gekomen. Op 8 mei is in Eindhoven de „Nieuwe Nederlandse Biljartbond opgericht, waarbij zich reeds hebben aangesloten de creklassers A. W. C. Jacobs, C. van Oosterhout, H. Scholte en C. de Ruyter. Deze spelers hebben dit weekeinde een aangetekend schrijven aan de K.N.B.B. gestuurd, waarin zij meedelen per maandag 20 mei te bedanken als lid van de K.N.B.B. Inmiddels heeft de Nieu we Nederlandse Biljart Bond (N.N.B.B.) reeds contact gezocht met de U.I.F.A.B. en heeft schriftelijk van de voorzitter, de Spanjaard J. R. Flores, de toezegging ge kregen, dat de N.N.B.B. niet alleen zal wor den aanvaard als lid van de U.I.F.A.B., maar ook erkend zal worden als enige ver tegenwoordigende bond van de Neder landse biljartsport. Scholte en Jacobs zullen op uitnodiging van de U.I.F.A.B. reeds deelnemen aan een driekamp om de „Coupe Alexandre Ave", die van 25 t/m.. 31 mei a.s. in Madrid wordt gehouden met deelnemers uit Ne derland, Spanje, Portugal, Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk. De onderdelen van deze driekamp zijn libre, bandstoten en driebanden. De oprichting van de N.N.B.B. is zo lang geheim gebleven omdat Jacobs, Scholte en De Ruyter ingeschreven hadden voor het zondag beëindigde kampioenschap van Nederland 47/2 in Leeuwarden en zij naar de mening van de N.N.B.B. hun inschrij ving gestand moesten doen om „geen de bacle in Leeuwarden te veroorzaken". Ontevreden Ontevredenheid over het nationaal en internationaal beleid van het bestuur van de K.N.B.B. is de oorzaak van deze scheu ring. Volgens de oprichters van de N.N. B.B., waartoe mr. Knecht en Henk Scholte behoren, missen de hoofdbestuursleden van de K.N.B.B. het vertrouwen van de spelers. Over het internationaal beleid is men ontevreden, omdat de K.N.B.B. het vorige Geheel overeenkomstig de verwachtingen kwam het einde van de eerste dag van de Davis Cup-wedstrijd Nederland—Italië in de tweede ronde van de Europese zone met een 2-0 voorsprong voor Italië. Guiseppe Merlo won het eerste enkelspel met 6-2 6-1 6-1 van Dehnert, Pietrangeli versloeg Van Dalsum met 6-1 6-1 6-1. Vooropgesteld zij, dat er van een voor tijdige capitulatie bij de twee Nederlanders geen sprake was. Maar de overmaeht was te groot. Met name Dehnert heeft gevoch ten om er het beste van te maken. De speelwyze van Dehnert is nu eenmaal fel ler dan die van Van Dalsum. Merlo heeft zich dan ook meer moeten inspannen dan Pietrangeli, van wie we de indruk kregen dat hij het heel rustig aan deed. Merkwaardig, die backhand van Merlo, welke hij met twee handen slaat en welke ook veruit zijn sterkste slag is. Vrijwel zonder achterzwaai neemt hij de bal zeer snel in de opsprong en dirigeert hem scherp naar de lijnen. Merkwaardig ook hoe hij daarbij het racket hanteert, met de rech terhand boven de linker. Bij het nemen van zijn forehand houdt hij zijn rechter hand ongeveer in het midden van de steel. Dat bij dergelijke onorthodoxe slagen feil loos voetenwerk en perfecte lichaamsbalans eerste vereisten zijn, behoeft geen nader betoog. Daar mankeerde bij Merlo dan ook niets aan. Merlo ontweek zoveel mogelijk de harde forehand van Dehnert, voort durend zijn backhand bestokend. Dehnert liet zich verleiden zijn slagen te richten naar de ogenschijnlijk open hoek die Merlo aan zijn backhandkant liet om zijn zwak kere forehand te dekken. Aanvoelen En juist daarop is Merlo's spel geheel ingesteld. Hij voelt bij voorbaat de slag naar die open ruimte aankomen en lost juist dan zijn hardste en gevaarlijkste drives, waarmede Dehnert herhaaldelijk gepasseerd werd. Veelal waren de slagen van Dehnert gesliced, maar daarmede kon hij het Merlo bepaald niet lastig maken. Hoe harder Dehnert sloeg, hoe sneller nam Merlo de bal en des te scherper was de return. Na 3-0 voor Merlo werd het 3-2, doordat Dehnert zijn eigen service won en die van Merlo wist te doorbreken. Die service is overigens niet het sterke punt in het spel De ronde van het IJselmeer, een weg wedstrijd voor amateurs en onafhankelij- ken in vier etappes, is gewonnen door Gel dermans uit Beverwijk. De laatste etappe, van Meppel naar Diemen (166 km), ein digde in een zege voor Nijdam uit Eelder- wolde. Zaterdag had Geldermans de derde etappe, een tijdrit van Bolsward naar Meppel over een afstand van 63 km., reeds op zijn naam gebracht. Met driftige pedaalduwen schoot hij na de start achter zijn concurrenten aan, die voor hem vertrokken waren. Dat waren onder meer de Rotterdammer Jan van Vliet, de Hagenaar Kooyman en de Eind- hovenaar Koot, die op dat moment goede plaatsen in het algemeen klassement inna men. In prachtige stijl reed hij op de slin gerende wegen door het Friese land langs de dorpjes Nijland, IJsbrechtum naar Hee renveen (33 km). Met soepele beenbewe gingen liep hij op zijn tegenstanders in. Voor de leider van het algemeen klasse ment, Snijder uit Halfweg en de vinnige Van den Heuvel werd een verbeten strijd gevoerd om seconden en plaatsen. Geldermans was met slechts vijf secon den achter de leiders geklasseerd, na de eerste twee etappes. Nu toonde hij zijn klasse door in de tijdrit van Bolsward naar Meppel over 63 km de „gele trui" te veroveren. Hij zette de vijf seconden ach terstand om in een voorsprong van 3 mi nuten en 15 seconden, ondanks het feit dat de Beverwijken 18 km. voor de finish tus sen Wolvega en Meppel zijn zadel brak. De Jager uit Hoogblokland eindigde 2 mi nuten 43 seconden later de wedstrijd, ter wijl Snijders uit Halfweg derde werd, met een achterstand van 3 minuten en 20 se conden. Niesten (Beverwijk) werd vierde, Groot (Beverwijk) vijfde en Kooger (Haarlem) veertiende. De renners begonnen de laatste etappe rustig en de eerste 34 km werden wegge maaid zonder dat er iets gebeurde. In de buurt van Wezep vluchften drie Amster damse renners, De Haan, Molenijzer en Blauw. Het peleton reageerde aanvanke lijk nauwelijks en het duurde tot Amers foort voordat zij werden ingelopen. Tijdens de jacht van het peleton kwam de Gronin ger Wetzinga in botsing met een langs de weg geparkeerd staande auto, waardoor hij werd uitgeschakeld. Naar later bleek wa ren de kwetsuren van niet al te ernstige aard. Het bleef rustig tot het einde van deze laatste etappe waarvan de uitslag luidde: 1. Nijdam (Eelderwolde) de 166 km in 5 uur 18 min. 29 sec.; 2. Wiese (Amsterdam) op 8 sec.; 3. Koger (Haarlem) z. t.; 4. Snijders (Halfweg) z. t.; 7. ex aequo een peleton van 22 renners, waarbij Gelder mans (Beverwijk), Groot Beverwijk) en Niesten (Beverwijk) allen op 8 sec. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Geldermans 16 uur 20 min. 37 sec.; 2. Snijders 16.23.52; 3. Van Vliet 16.27.07; 4. Klebach 16.27.37; 5. Bogers 16.28.12; 7. Groot 16.29.26; 12. Niesten 16.34.34. van de Italiaan. Na 4-2 kreeg onze land genoot nog een kans op 4-3, maar die ging teloor. Steeds beter koos Merlo positie, joeg hij Dehnert met een prachtige spreiding van hoek naar hoek, een en ander in een vrij hoog tempo en hoewel Dehnert fel bleef vechten, zijn pressie werd minder en gelaten onderging hij de niet te voorkomen nederlaag. De tweede partij, die tussen Van Dalsum en Pietrangeli, werd in een druilerige regen gespeeld. Met diepe slagen en dikwijls goed volleren hield Pietrangeli Van Dalsum in de verdediging om in drie sets te winnen, waarbij hij in elke set de Nederlander een game toestond. Eervol was de nederlaag, die Van Dal sum en Dehnert op de tweede dag in het dubbelspel leden. De Italianen Sirola en Pietrangeli wonnen met 6-2, 7-5, 7-5, waar mede zy hun voorsprong op 3-0 brachten en zich daardoor in de kwart finales plaat sten, waar zij de winnaar van PolenChili tegenover zich zullen krijgen. Het begin deed deze eervolle nederlaag niet verwachten. Van Dalsum kon de juiste lengte voor zijn gevaarlijkste slag, de fore hand niet vinden. Iets te hoog waren de returns van Dehnert en aldus een gemak kelijke volley-prooi voor de Italianen. Snel werd het dan ook 4-1, waarna Dehnert voor het eerste punt zorgde door zijn ser vice te winnen. Van Dalsum volgde dit voorbeeld na 5-1, doch de Italianen won nen de eerste set met 6-2. Feller en verbetener werd de tegenstand van de Nederlanders in de tweede set. De forehand van Van Dalsum werd sterker en op de duikende returns van Dehnert had Sirola, die kennelijk niet in zijn allerbeste vorm stak, nog al eens een misser. Na 1-0 voor Italië kwamen onze landgenoten zelfs met 2-1 voor te staan, daarna werd het echter 4-2 voor Italië. Maar de Nederlanders dachten niet aan capituleren, werkten de achterstand door goed spel weg en kwamen zelfs op 5-4 door het winnen van de service van Dehnert. Het werd 5-5 en 6-5 en nadat Van Dalsum een setpoint voor de Italianen door een onhoudbare smash had teniet gedaan, kwam het einde van de tweede set met een Italiaanse 7-5 overwinning. En met die cijfers wonnen Sirola en Pietrangeli ook de derde, nadat Van Dalsum en zijn part ner met 2-1 en 4-2 de leiding hadden ge had. Daarna werden onze landgenoten in de verdediging gedrongen. Het gevolg was, dat er enkele lobs moesten volgen, deze waren te ondiep en werden door de Italianen on verbiddelijk weggesmashed. Het werd 5-4 voor Italië en het pleit leek door de ser vice van Sirola beslecht. Hij kwam op 40- 30, sloeg een smash in het net en serveerde toen twee maal double fault: 5-5, maar daarna was het snel gedaan: 7-5 voor de gasten. In de voor Zandvoortmeeuwen onbelang rijk geworden beslissingswedstrijd tegen OSV, zijn de Zandvoorters met zestwee ten onder gegaan. In de Zandvoortse defen sie deed het gemis van Zwemmer en Kerk- man zich ook nu zwaar voelen. Na een fout van B. Water wist OSV de score te openen, eennul. Een misverstand in de Oostzaner verdediging stelde Halderman in staat de gelijkmaker op het bord te brengen, een- een. Zandvoortmeeuwen liet beter spel zien, dan de Oostzaners. De geelblauwen streden met veel ijver, maar toen kort voor de rust B. Water opnieuw onvoldoende optrad kon OSV de leiding heroveren. In de tweede helft had Zandvoortmeeu wen heel wat minder in te brengen. De OSV-ers gooiden er een schepje bovenop en met regelmatige tussenpozen slaagde de Zaanse ploeg er in de voorsprong op vijfeen te brengen. Koper scoorde tegen, waardoor het vijftwee werd. Uit een overigens ongemotiveerde strafschop bracht OSV de eindstand op zestwee. jaar samen met België en Duitsland uit de U.I.F.A.B. is getreden en de F.I.B. heeft opgericht, die door de aangeslotenen bij de N.N.B.B. een „revolutionaire drietan den bond" wordt genoemd, die niet Euro pees is. Intussen is bewezen, aldus de N.N.B.B., dat de bezwaren, die vroeger bestonden tegen de U.I.F.A.B., niet zijn op gelost door het oprichten van de F.I.B. Het Europese kampioenschap 71/2 in München Gladbach is daarvan een sprekend voor beeld geweest. Voorts voelden de ereklassers het als een gemis, dat zij zich, na de oprichting van de F.I.B.niet meer konden meten met de sterkste spelers uit. de rest van de wereld. Ook in België schijnt een stroming te zijn onder de sterkste biljarters om terug te gaan naar de UIFAB, die per slot van za ken als enige biljartorganisatie is erkend door het internationaal Olympisch Comité. Reeds is het gehele bestuur van het district Eindhoven van de K.N.B.B. over gegaan in het voorlopige bestuur van de N.N.B.B., dat er als volgt uitziet: voorzitter mr. J. Knecht (Den Haag), secretaris-pen ningmeester K. J. Hoekstra (Eindhoven), technisch commissaris H. Scholte (Eindho ven), contact commissaris C. Spanjaard (Eindhoven), leden F. H. M. van Hout en W. van Limpt (beiden Eindhoven) en G. Franssen (Leende). Op zo kort mogelijke termijn zal een ledenvergadering bijeen geroepen worden om een definitief bestuur te kiezen. De N.N.B.B. heeft inussen- al aanvragen uit Amsterdam, Eindhoven en Waalwijk gekregen voor het organiseren van Neder landse kampioenschappen van de NNBB in het komende seizoen. „Geen commentaar" Na afloop van het kampioenschap 47/2 in Leeuwarden hebben wij de voorzitter van de K.N.B.B., de heer W. Ewijk naar zijn mening gevraagd over de oprich ting van de nieuwe Nederlandse Biljart bond. Zijn antwoord was kort: „Wij heb ben geen commentaar. Wij moeten afwach ten wat er gaat gebeuren. Alleen kan ik wel'zeggen, dat elke afscheiding de bil jartsport geen goed doet. En wat wij met Scholte, De Ruyter, Jacobs en Van Oos terhout zullen doen? Wij kunnen niets doen, want zij zijn immers geen lid van de K.N.B.B. meer". AMATEURS Om het kampioenschap van Nederland MauritsVelox 2-1. H. V. B. 1A: Haarlem 5—DSK 1-3; Spaarndam— Hoofd. Boys 5-1. 1B: Velsen 2—TYBB 2 4-7. Promotie-competitie !e klas: Hillegom 3Vogelenzang 1-0; Ter- rasvogels 2—Wijk aan Zee 2 2-1. 3 A: BSM 2—VI Vogels 4 5-6; Velsen 4— Haarlem 7 1-6. ÏB: Spaarnevogels—Van Nispen 2-2; VVB 5— Geel Wit 2 7-3. KNKB Provinciale wedstrijd: NoordZuid 7-5. y, Prom./degr. 2e/3e klasse: FortunaDVD 8 3-1 (DVD degradeert). Reserve tweede klasse A: Vogel 2Blauw Wit 3 5-1; Koog Zaandijk 2DED 2 12-3. 8 Reserve derde klasse A: DTV 3Water- g; vliet 2 6-6. 8 Reserve derde klasse B: Roda 3Excelsior 8 2 9-3. o Bekerwedstrijden: Groen GeelSwift 1-5; 8 Luto 1—Rohda 2 3-3; Swift 3—SVK 2 0-5 g (regl.); Samos 3ZKV 1 6-2; Sport Ver- 8 eent 2—BEP 6-8; Archipel 2—Wittenburg 8 5-5; Archipel 2Samos 4 6-2. 8 Eerste klasse A 8 EDO EHS 2-5; TYBB—TIW 7-2; VVGA— Blauw Wit 6-0; HHC—Ajax 7-7. Eerste klasse B p; Kennemerland—Schoten 5-10; OVVOSC 8 Haarlem 4-1; VolewijckersABC 6-3; 8 Sparta—HCK 4-1. Overgangsklasse A 8 :The Catchers—Thor 6-3; Rooswijk—HFC 8 „Haarlem" 10—8; Sparta 2—DWV 18-13; Schoten 2—WV „HEDW" 2-7. Overgangsklasse B 8 RFC—HHC 2 10-7; De Spartaan—DEC 4-3; g UW—Neptunus 8-5; RCH—OVVO 2 3-4. 8 Tweede klasse A/B APGSTOG 9-8; HCK 2Kennemerland g 2 14-8; RCH 2—Rood Wit 1-15; ABC 2— 8 EDO 2 18-5; TIW 3—JOS 2-8; VVGA 2— Shell 8-8; Bloemendaal—DSS 4—6; SC 8 Haarlem 2—THB 8-4. 8 Rayon HAARLEM Derde klasse A/B 8 SC Haarlem 3—Terrasvogels 7-6; DIO— Kennemerland 3 7-1; Schoten 3—Rooswijk 8 2 13-5; EHS 2—RCH 3 4-15; HCK 3—TYBB 8 2 8-17. 8 Vierde klasse A t/m C !- DSS 3—THB 2 3-20; EHS 3—Geel Wit 18-4; RCH 4Halfweg 1-20; Bloemendaal 2— o SC Haarlem 4 9-8; Schoten 5—DIO 2 16-7; Terrasvogels 2—Schoten 4 5-7; HCK 5— 8 HHC 4 27-2; Rood Wit 3—Vliegende Vo- 8 gels 17-6; DSS 2—Rooswijk 3 25-1; HHC g 3—HCK 4 10-7. 8 N. H. V. 8 Hoofdklasse Dames: Sagitta—ESCA 4-1. g Heren: PSV—DES 7-5. 8 Promotie hoofdklasse g Dames: Hellas—Niloc 3-8; Eindho"en—V. 8 en K. (G.) 5-4. g Heren: Operatie '55—Aalsmeer 14-15. g DISTRICT WEST A 8 Promotie tweede klasse Heren: A A V—Concordia 2 6-7. 8! HOOFDKLASSE A Thor RW 1—DDV 1 6-4 (voorl.); NMC 1— 8 Leimonias 1 5-6. 8 HOOFDKLASSE B g Afdeling 1 8 DDV 2Groen Wit 1 6-5. Afdeling 2 g Joy 1—Dash 1 5-6; Ensch. LTC 1—Vic- 8 toria 1 6-3 (voorl.). 8 EERSTE KLASSE Afdeling 1 8 Hilverheide 1—GLTB 1 5-6; Thor RW 4— R Festina 1 4-7. g Afdeling 2 o Oranje TC 1—Thor RW 3 9-2; Philhar- 8 monie 1—Hef Snieghel 1 9-2. g Afdeling 3 Toeg-Hilleaershcrg 1—Thor RW 2 7-4; y Leimonias 2—TC Tilburg 1 6-5. 8 Afdeling 4 o De Molenaars 1—Quick 1 2-0 (gestaakt).

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8