A. H. Gerhardschool voor mulo bestaat vijftig jaar man sua n.i Hifi ma mm Kweker voert gladiolen uit zonder vereiste vergunning NORIT CABrieven aan de redactie Kan Uw maag jonge groente verdragen? 7 Jubilerende Haarlemse school heeft een aantrekkelijk feestprogramma ontworpen Nachtleven Burgerlijke Stand van Haarlem Kolenhandel viert zijn zestigjarig bestaan Herstel overkapping van Haarlems station Bronzen medaille O.N. voor jubilaris „Het Klaverblad" Nieuwe bestrating op gedeelte van Kleverlaan Weldadigheidsbridgedrive in „Dreefzicht" Ds A. Steinhart doet op 7 juli intrede in Nijmegen Schermen in de HKB Grondverkoop voor bouw Petrus- en Pauluskerk Nieuwe S.O.V.-kantine Afscheid E. J. Joosse nu op 27 mei Straver won puntenrit van „De Kampioen" Leerlingendemonstratie Rudolf Steinerschool „Oosthoek" besluit seizoen met toneeluitvoering Vereniging Openhare leeszalen Dertiende kompasrit DINSDAG 21 MEI 195 7 NIET IEDERE AFGESTUDEERDE LEERLING van de A. H. Gerhardschool voor Mulo in Haarlem zal de komende dagen aan de feestviering ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de school persoonlijk kunnen deelnemen, want velen van hen zijn in de loop van de afgelopen halve eeuw geëmigreerd, anderen bevinden zich uit hoofde van hun werkzaamheden op schepen of in vliegtuigen verspreid over de aardbol en weer anderen wonen, hoewel in eigen land, toch te ver van Haarlem om een dagje over te komen om aan het feest luister bij te zetten. Zonder deze afwezigen zullen er echter toch genoeg wél aanwezig zijn: op de receptie, die zaterdag 25 mei in het tekenlokaal van de school in de Jacobstraat zal worden gehouden verwacht men ruim zevenhonderd bezoekers. Wel een bewijs, dat de afgestudeerden een grote hoeveelheid saamhorigheid ten toon spreiden, ondanks het feit, dat de schoolvereniging van oud-leerlingen twee jaar geleden werd opgeheven. Het besluit tot het geven van Mulo- onderwijs in Haarlem werd 19 oktober 1904 genomen door de Haarlemse ge meenteraad op initiatief van tien raads leden. Het heeft echter nog drie jaar geduurd, voordat de jeugdige Haarlemmers Mulo- onderwijs konden gaan volgen, want pas op 1 september 1907 werd de cursus ge opend in het gebouw van de voormalige H.B.S. in de Jacobijnestraat. Het eerste hoofd van de school was de heer E. L. Brouwer, die op 23 januari van dat jaar als zodanig was benoemd. Voordat het ge bouw in de Jacobstraat, waar de school ook thans nog gevestigd is, kon worden betrokken, is de school nog enige tijd in de Stoofsteeg gehuisvest geweest. De bouw van de school werd aanbesteed op 8 januari 1907 en op 14 januari van dat jaar gegund aan de Haarlemse aannemer H. Loudon, voor de som van f 84.460. Op 1 mei van dat jaar werd het gebouw ge opend. Uit oude missives van het Haar lemse gemeentebestuur ontlenen wij, dat de nieuwe school op 9 en 13 mei kon wor den bezichtigd door leden van de raad en van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs en zaterdag 13 mei door het publiek. Aan het hoofd werd ver zocht zich „met het toezicht te belasten, opdat het bezoek door het publiek te bren gen, een geregeld verloop hebbe". De school telde aanvankelijk 144 leer lingen, die verdeeld waren over negen klassen, waarvan de eerste zes eigenlijk een lagere school vormden. Deze toestand veranderde in 1919, toen in Haarlem drie Mulo-scholen bestonden. In dat jaar wer den kopklassen van deze drie scholen sa mengevoegd tot twee scholen, die tezamen werden ondergebracht in het gebouw aan de Jacobstraat, die onder leiding stonden van de heren E. L. Brouwer en F. T. Pop- ma. De lagere klassen werden verdeeld over verscheidene opleidingsscholen. Vijf schoolhoofden Een jaar later bereikte de heer Brouwer de pensioengerechtigde leeftijd en werd de heer Popma benoemd tot hoofd van de gecombineerde scholen, hetgeen hij bleef tot 1 maart 1930. Hij werd opgevolgd dooi de heer J. A. J. Paulen, die in 1934 om ge zondheidsredenen het onderwijs verliet. Tien jaar heeft de school vervolgens onder leiding gestaan van de heer J. J. Klimbie, die werd opgevolgd door het huidige hoofd, de heer J. Koerts. Op 19 april 1949 kreeg de school zijn huidige naam: A. H. Gerhardschool, naar de bekende onderwijsdeskundige en één der „Twaalf Apostelen", die de oude S.D.A.P. oprichtten. De school telt thans twaalf klassen en heeft in totaal ongeveer 350 leerlingen, het geen wel een bewijs vormt van de grote aantrekkingskracht, die het Mulo-school type ook in onze dagen nog heeft. Feestviering De feestviering is groots opgezet: er is een feestcomité gevormd, bestaande uit docenten en leden van de oudercommissie, dat een aantrekkelijk programma heeft ontworpen, dat mede tot stand is kunnen komen door de royale steun, die leerlingen en oud-leerlingen hebben gegeven. ;7ÏCOXOOCOOOCCOtXX<XX)COOOOOOOCOCCCCOCOOCX>OCOOCOOCX>OOC<>K Zondagnacht om half twaalf zag een i dame tot haar grote verbazing een jon getje in nachtkleding en op kousevoe ten over de Zijlweg in Haarlem wande len. Daar het enigszins ongebruikelijk is, dat kleine jongetjes op een dergelijk tijdstip moederziel alleen op straat wandelen, zeker wanneer zij in nacht- kledij gehuld gaan, besloot zij eens poolshoogte te nemen. Zij ging naar het 5 jongetje toe en vroeg hem waarom hij nog zo laat op straat wandelde„Waar ben ik", kreeg zij verbaasd ten ant- 'j woord. Met een benepen stemmetje 6 vertelde hij haar, dat hij zich niets van x zijn wandeling kon herinneren. De dame heeft de kleine slaapwandelaar x toen maar weer naar zijn ouderlijke 8 woning in de Roosveldstraat gebracht, o waar zijn ouders - geheel onkundig van •i het „nachtleven" van hun tienjarige i: zoon - in diepe rust verkeerden. XOOCOCOOOOOOCOOOOOOOOOCOCXXX>OOCXX>OCOOOOOOOOCX>OO^DCX>^XX> Haarlem, 20 mei 1957 ONDERTROUWD, 20 mei: G. W. J. Thor- borg en Chr. H. M. Willems; F. P. M. Paan akker en E. A. Hölsken. GEHUWD, 20 mei: H. Bos en J. M. van den Heuvel. BEVALLEN van een zoon, 16 mei: J. S. TullenaarVisser; 18 mei: A. BorstelDe Munnik; R. M. B. HensenVan den Bosch; L. W. van der VosVan Heerde, 2 zoons; A. van KootenBonset; E. P. Smits—Bonné; E. GeuzebroekNiehorster; 19 mei: Chr. J. ZevenbergenGijsbers; J. A. StouteGrim; A. van der ZeePost; J. van DuijnElen- baas. BEVALLEN van een dochter, 16 mei: J. Chr. DamLoonstein; 18 mei: P. E. J. Dat Hendriks; A. E. RingersSieraad; L. A. J. M. van de Ven—Angcnent; 19 mei: J. M. J. BrasVan Riet; H. F. M. BerendsenBulle; H. M. ReijndersVan der Wijden; 20 mei: A. C. Mul—Tromp; M. G. KosterStevens. OVERLEDEN, 18 mei: J. M. W. Zeilstra, 76 j., Leidsestraat; H. Scheffer, 74 j., De Ruijterplein; B. TedersKoerts, 69 jaar, Rockaertshof; D. de RooijSloof, 84 jaar, Ga9thuisvest; J. A. WillemseWolzak, 77 j., Timorstraat; M. J. de Bock—Jones, 81 jaar, Planetenplein; M. J. KraaijerKolderie. 78 jaar. Korte Annastraat; M. H. van der Vos sen— Buijs, 65 j., Jos. Cuijperstraat; 19 mei: A. J. Bastiaenen, 67 j„ Zijlweg; P. C. Ver kerk—De Nijs. 45 j., Tulpenstraat; H. Schip per—Collee, 71 j., Middenweg. Woensdagavond wordt in het gebouw St. Bavo een show gegeven door de meisjes leerlingen van de school, die eigen ge maakte kleren „voor 24 uur van de dag" zullen tonen. Zij zijn hierin geoefend door een echte mannequin, hetgeen het enthou siasme van de meisjes zeker in niet onaan zienlijke mate heeft bevorderd. De dag daarop wordt 's avonds in Stoop's bad te Overveen een zwemfeest voor de leerlingen en hun ouders gegeven, bestaan de uit een openbare zwemles en een de monstratie kunstzwemmen door de zwem vereniging „Haarlem". Vrijdag- en zaterdagavond voeren de leerlingen in het Concertgebouw onder regie van mevrouw J. van Kampen-Van den Brink een spel van „gruwelijke ernst", het toneelstuk „Bloed en liefde" van God fried Bomans op. De eerste avond is voor de leerlingen en hun familieleden, de twee de voor de oud-leerlingen. Het hoogtepunt van de feestelijkheden zal bestaan uit de receptie, die zaterdag middag 25 mei in het tekenlokaal van de school wordt gegeven, bij welke gelegen heid de oudercommissie aan de gemeente Haarlem drie gedenkramen in gezand straald glas zal aanbieden. De overhandi ging geschiedt in de vorm vrn de ontwerp tekeningen van de ramen, omdat de aan brenging van de ramen zelf moet wachten op de voltooiing van de inrichting van een nieuwe docentenkamer. De drie delen van het geschenk stellen symbolisch voor het vertrek van de lagere school, het verblijf op de A. H. Gerhardschool en de intrede in de maatschappij. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen ter gelegenheid van het jubileum een tentoonstelling te houden, die een beeld zou geven van de verscheidene be roepen, die de afgestudeerde leerlingen hebben bereikt. Dit plan heeft men echter wegens de te geringe belangstelling moeten laten varen. In de plaats daarvan zal een hobby-tentoonstelling worden ingericht, waar liefhebberijen van de huidige leer lingen zullen worden geëxposeerd. Oud-leerlingen, die nog geen uitnodiging voor het feest hebben gekregen, kunnen zich alsnog telefonisch met de school in verbinding stellen. In 1897 begon de heer G. Teeuwen aan de Voorweg te Heemstede een bescheiden kolenhandel, waarvan de omzet voorname lijk berustte op de verkoop van turf en stukkolen. Toch moest wegens gebrek aan ruimte de zaak reeds drie jaar later naar de Raadhuisstraat worden overgeplaatst, waarbij in de loop der jaren ook twee van zijn zoons - de heren G. P. en H. M. Teeu wen - in de zaak werden opgenomen. Na 't overlijden van de oprichter werd het be drijf in 1928 door de beide zoons voortge zet, waarvan de heer H. M. Teeuwen die in 1951 bij een noodlottig ongeval is overleden in 1945 uit de firma trad. Thans is directeur de heer G. P. Teeuwen. De zaak heeft met de groei van Heem stede gelijke tred gehouden, zodat bij voorbeeld de opslagplaats aan de Haven, die in 1920 nog een oppervlakte had van 250 vierkante meter, thans bestaat uit een complex van 3500 vierkante meter. De viering van het zestigjarig bestaan van deze zaak werd vrijdagavond ingezet met een bijeenkomst van directie en per soneel, waarbij de heer Teeuwen namens het personeel een schilderij werd aange boden door de voorman met het grootste aantal dienstjaren. Op zijn beurt heeft de heer Teeuwen het personeel daarop een gratificatie toegezegd, op basis van de door hun geleverde bijdrage in de opbouw van de zaak. Daarnaast stelde hij zijn medewerkers op donderdag 6 juni nog een gezamenlijk uitstapje in het vooruitzicht. Zaterdagmiddag werd in „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg een druk be zochte receptie gehouden, waarmee dit be drijf tevens de eerste is geweest, die van het gerestaureerde gebouw gebruik heeft gemaakt. Onder de vele bezoekers, die de directie met dit jubileum kwamen compli menteren bevond zich ook wethouder E. J. van Lent, die de heer Teeuwen namens het gemeentebestuur de zilveren legpen ning van de gemeente Heemstede kwam aanbieden. Ook werd de directeur geluk gewenst door de heren H. Maan uit Am sterdam, als vertegenwoordiger van de Staatsmijnen en Frans Perquin uit Haar lem, die door de Grossiers-Handelsvereni ging was afgevaardigd. Bovendien hebben vele eigenaren van wasserij- en bloembol- lenbedrijven, die tot de afnemers van de jubilerende zaak behoren deze receptie bezocht, waarvan velen hun gelukwens door een geschenk of bloemstuk lieten vergezellen. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN. Leiden, 21 mei: Aanvoer 156 vette varkens, notering per kg levend gewicht: lichte f 1.69 1.73, slagersvarkens f 1.741.75, zeugen f 1.55—1.60, handel matig. Bovendien zeven nuchtere kalveren: geen notering. Al drie maanden zijn arbeiders druk in de xveer met het vernieuwen en her stellen van de overkapping van het Haarlemse station. Het gedeelte boven het tweede perron is nu gereed. Momenteel is men bezig aan het .ge deelte boven het derde perron. Op de foto ziet men de arbeiders aan het karwei. De hal van het nieuwe Centraal Station te Rotterdam. Het station is vandaag officieel door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, geopend. De heer J. A. van der Mey heeft maan dag het feit herdacht, dat hij veertig jaar in dienst was bij de n.v. zeepfabriek „Het Klaverblad" te Haarlem. De heer Van der Mey begon als zeepperser en is momenteel werkzaam als chef van de expeditie, af deling parfumerie. De zeep werd toentertijd nog met de hand geperst. Er moest heel hard worden gewerkt om twintig stukken zeep per mi nuut te vervaardigen. Tegenwoordig ge schiedt het persen van de zeep machinaal, zodat ruim honderd stukken zeep per mi nuut kunnen worden gefabriceerd. De jubi laris heeft bijna de gehele ontwikkeling en verscheidene uitbreidingen van het be drijf meegemaakt. Des middags kwam de directie en het personeel in de kantine bij een om de jubilaris te huldigen. Ook Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers, was aanwezig en overhandigde de heer Van der Mey de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel reikte de heer D. K. Taconis de zilveren draagmedaille alsmede de oor konde aan de jubilaris uit. De heer Van der Mey kreeg vele geschenken, waaronder een grote mand met fruit. Namens het fa- briekspersoneel sprak de heer J. Post, die de jubilaris een geschenk onder couvert overhandigde. Bijna de gehele middag bleef het personeel bijeen, 's Avonds werd het feest in besloten kring voortgezet. Maandagmorgen is de afdeling Bestra tingen van de Haarlemse dienst van Open bare Werken begonnen met de vervanging van het plaveisel van de Kleverlaan nabij de Velserstraat, Marnixstraat en Engel straat door een stroever materiaal dan tot dusver daar toegepast is. De verbetering houdt een vervanging van de glad geworden granieten keien door zogenaamde betonklinkerkeien in. Het nieuwe plaveisel wordt aangebracht over een afstand van ongeveer vijftig me ter en zal in totaal een oppervlakte van ruim vijfhonderd vierkante meter beslaan. Men verwacht, dat de werkzaamheden ruim een week in beslag zullen nemen. ACTIE TOVERBAL Talrijke jeugd- en sportgroepen, alsmede scholen en particulieren zijn reeds enige weken bezig met de grote actie „Toverbal" een hulpactie van de Nederlandse jeugd voor jonge Hongaarse vluchtelingen die nog in Oostenrijkse kampen verblijven. In verband met het feit, dat het actie comité nog dagelijks met tientallen tele foontjes en brieven wordt benaderd om inlichtingen waar toverballen verkrijgbaar zijn, verzoekt men ons mede te delen, dat deze in Haarlem verkrijgbaar zijn bij de heer Van Moock, KI. Houtweg 17. Op initiatief van de heer M. A. J. Daniëls te Heemstede is door de besturen van de bridgeclubs „Spel en Vriendschap", „Boe- kenroode", „Haarlemse Bridgeclub" en „Haarlem" overeengekonu een weldadig heidsbridgedrive te houden op zaterdagavond 1 juni en zondagmiddag 2 juni in restaurant Dreefzicht te Haarlem. Het batig saldo van deze drive zal voor de helft ten goede komen aan de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis en voor de andere helft aan de Stichting Adoptie Be jaarden. Ds. A. Steinhart uit Haarlem, die zoals wij reeds berichtten een beroep naar de Evangelisch Lutherse gemeente te Nijme gen heeft aanvaard, zal zondagmorgen 30 juni in de Evangelisch Lutherse kerk te Nijmegen de ordinatie ontvangen van dr. J. P. van Heest van Amsterdam, voorzit ter van de synode van de Evangelisch Lu therse kerk. De zondag daarna, op 7 juli, zal ds. Steinhart 's middags door zijn vader, ds. W. L. Steinhart, Evangelisch Luthers predi kant van Gorinchem en Culemborg, als predikant worden ingeleid en in dezelfde dienst zijn intrede doen. Zondag 26 mei zullen in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempelier straat in Haarlem de Districtskampioen schappen Noordholland floret dames en Sabel van de Koninklijke Nederlandse Amateurs Schermbond worden verschermd. Het Districtskampioenschap Sabel zal de beslissing moeten brengen in de strijd om de „Mosman-beker", die beschikbaar wordt gesteld voor de beste prestatie op sabel, degen en floret-heren De stand voor deze beker na de onder delen degen een floret luidt. 1 J. v. d. Vuurst 5 4 punten,, 2 W. Mandl 8 punten, 3 T. Post 11 punten, 4 K. Volder 15 punten. De wedstrijden zullen om tien uur begin nen. Hjy De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmiddag een bloembollenkweker uit Noordwijk- bfnnen bij verstek veroordeeld tot vier honderd gulden boete, waarvan tweehon derd voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens het uitvoeren van gla diolen zonder de vereiste exportvergun ning. De kweker, een bekende gladiolen- teler, had vijftigduizend gladiolenbollen verkocht naar Mexico en de strijdvraag was, of hij dit al dan niet door tussen komst van een bollenexporteur had ge daan. Naar de mening van de officier van Jus titie, mr. J. Wiarda, had de kweker index-- daad de hulp van een exporteur ingeroe pen, doch deze zou slechts als „stroman" hebben gefungeerd. Uit de boeken is niet gebleken, dat een koop- en verkoopover eenkomst is gesloten tussen kweker en ex porteur, wel tussen de gladiolenkweker en de importeur in Mexico. Er waren na melijk geen verkoopbriefjes aanwezig, waarop de naam van de bollenexporteur vei-meld stond. Voorts meende de officier, dat met de prijzen was „geknoeid", dooi-- dat op de facturen gefingeerde prijzen wai-en vei'meld om de officieel vastge stelde minimum-exportprijzen te ontdui ken. Er is dus ook valsheid in geschi-ifte gepleegd, hetgeen de kweker echter niet ten laste is gelegd. Hoewel het hier geen grote partij betreft, was de officier van ooi-deel, dat tegen deze praktijken ki-achtig moet worden opgetreden, omdat deze in het bloembollenvak nogal eens voorkomen. De officier eiste daarom een boete van zeshonderd gulden, waarvan di-iehonderd voorwaardelijk. De raadsman, mr. Van Looy, bestreed de opvattingen van de officier. De handel was naar zijn mening wel zeker via de bollen exporteur gegaan. De importeur zocht in het bedrijf van de gladiolenkweker de bollen uit, die hij door tussenkomst van de exporteur wilde invoeren. Als in de fac turen is geknoeid en te lage prijzen zijn opgegeven, dan is hiei-voor niet de kweker, doch de exporteursfirma verantwoordelijk, derddertig gulden. Tenslotte bepleitte de raadsman ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak. De rechter achtte de overtreding bewezen en oordeelde, dat verdachte de gladiolen had doen uitvoeren, hetgeen eveneens in strijd met de bepalingen was. Zieke kippen geslacht Een 58-jarige poelier uit Oostzaan hoor de een boete van honderd gulden tegen zich eisen. De man had kippen opgekocht, die niet meer gezond waren. Zij vertoon den hangbuiken hetgeen op tuberculose wees. Een controleur van de Keurings dienst voor Waren te Amsterdam had ge constateerd, dat de poelier deze kippen, vex-moedelijk voor verkoop in Amsterdam, aan het slachten was. De poelier had ech ter beweerd, dat hij deze kippen niet had willen verkopen, maar dit werd door de rechter, die hem tot zeventig gulden boete subsidiair vijftien dagen veroordeelde, niet geloofd. Vergunningen ontbraken In een verkoopfiliaal te Hillegom van een grote wasmachinefix-ma te Barendrecht is een beheerder geplaatst, die niet over de vex-eiste vergunningen beschikt. Reeds ver scheidene malen had de directeur van de wasmachinemaatschappij voor de econo mische politierechter terechtgestaan, doch steeds was de zaak uitgesteld om de be heerder in de gelegenheid te stellen de voor de vergunningen vereiste examens af te leggen. Maandag stond de dii-ecteur weer terecht en thans kon deze mededelen, dat de be heerder reeds een vergunning van de vier vereiste had verx-kegen en dat spoedig een tweede vex-gunning zou worden uitgereikt. De aanvrage hiertoe was al ingediend. Twee vergunningen ontbraken dan nog. De officier van Justitie en de politierechter meenden, dat deze zaak thans lang genoeg aangehouden was en niet langer kon wor den uitgesteld. Conform de eis veroordeel de de rechter de wasmachinemaatschappij wegens het ontbreken van drie vergun ningen tot een totale boete van tweehon- Met het oog op de plannen tot de bouw van een rooms-katholieke kerk met pas torie aan de Muiderslotweg te Haarlem, onder architectuur van ir. Harry Nefkens uit Rotterdam, heeft het rooms-katholieke kerkbestuur van de parochie Petrus en Paulus B. en W. van Haarlem verzocht de hiervoor benodigde grond ter grootte van ongeveer 3275 vierkante meter te willen afstaan. Het college van B. en W. stelt de raad voor de bedoelde grond tegen de gebruike lijke voorwaarden te verkopen aan het kerkbestuur tegen een prijs van f 19 per vierkante meter. Voorts stellen B. en W. voor een aan liggend stuk grond ter grootte van 22 vier kante meter, eveneens tegen de prijs van f 19 per vierkante meter, over te dragen van het gemeentelijk grondbedrijf aan het gemeentelijk energiebedrijf. Op deze grond zal tegelijk met de bouw van de kerk aan de oostzijde van de toe komstige sacristie een transformatorhuisje ten behoeve van het gemeentelijk energie bedrijf worden opgetrokken. Als bijzon derheid van dit gebouwtje vermelden B. en W. in de toelichting tot het raadsvoor stel, dat het „architectonisch één geheel zal vormen met het kerkgebouw, óók voor wat betreft de geprojecteerde tuinaanleg". Getuigen gevraagd van aanrijding Op woensdag 15 mei om ongeveer kwart over tien is op de Vogelenzangseweg te Vogelenzang een wielrijder door een mili taire auto aangereden. De bestuurder heeft de wielrijder wel hulp geboden, maar aangezien diens letsel zich niet ern stig liet aanzien is de automobilist daarna doorgereden. De politie te Overveen verzoekt thans de bestuurder van de militaire auto en enkele onbekend gebleven getuigen van de aanrij ding zich op het politiebureau te willen melden. Donderdag 23 mei zal de officiële ope ning plaats hebben van de zevenendertigste kantine van de Snelverkeers Onthouders Vereniging (S.O.V.) in de Hoofd werkplaats van de n.v. Nedex-landse Spoorwegen aan de Oude Weg te Haarlem. De president directeur van de Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, zal de kantine overdi-agen. De belangstelling voor de vanavond te houden ouderavond van de Hartenlust- school is dermate groot, dat de zaal van het Jeugdhuis te Bloemendaal te klein is gebleken. Er is dus nu ter elfder ure een tweede avond georganiseerd in dat gebouw en wel op maandag 27 mei. Op die avond zal dan tevens het afscheid van de heer E. J. Joosse, die tot hoofd van de Klaas de Vries-ulo in Haarlem is benoemd, plaats hebben. Voor het overige is het programma voor beide avonden gelijkluidend. De vijfde rit van de voorjaarscompetitie, een klassementwedstrijd over veertig kilo meter met acht klassementen, die de Haar lemse wielerclub „De Kampioen" zondag liet verrijden, is bij de A- en B-klassers ge wonnen door Aad Straver. Hij behaalde 25 punten. De uitslag luidde: 1. Straver 25 p.; 2. Heyermans 19 p.; 3. L. Jansen 14 p.; 4. De Jong 12 p.; 5. W. v. d. Aar 5 p. De C-klas- sers reden een wedstrijd over 25 kilometer met vijf klassementen, welke het navolgen de resultaat opleverde 1. C. Jansen 19 p.: 2. Riethof 18 p.: 3. Van Egmond 15 p.; 4. Uttien 6 p.; 5. De Haan 6 punten. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Huurverhoging. Om te voorkomen, dat de aanstaande huurverhoging voor z.g. oude huizen een nieuwe bron van conflic ten tussen kamerverhuurders en inwonen- den voi-mt, is het noodzakelijk dat op een voudige manier vex-huurders wordt ken baar gemaakt, dat zij alleen de gestegen huurwaarde van de verhuurde kamers in ongemeubileerde en niet gestoffeerde toe stand in rekening mogen bi'engen. Als dus bijvoorbeeld van een huis, waarvan de huur zestig gulden per maand bedraagt een dex-de gedeelte is verhuurd, mag de huurverhoging voor de onderhuurder niet meer bedragen dan 25 percent van een derde van f 60, of vijf gulden. Ook dient de hoofdbewoner te worden verplicht van de meer te ontvangen huur een gedeelte te bestemmen voor noodzakelijke voorzie ningen van de verhuurde kamers. Verder is het nodig dat bij de huurver hoging van bedrijfspanden, ook de kleine zelfstandigen hiexwoor compensatie krij gen, bijvoorbeeld in de vorm van belas tingvermindering. Het gaat toch niet aan de kleine middenstander opnieuw zwaar der te belasten zonder enige tegemoetko ming. Want allen die in loondienst zijn, krijgen door loonsverhoging compensatie voor pensioenpremie en huurverhoging. Zal de middenstander dan niets anders resten dan tot klandestlene verhoging van zijn pi-ijzen voor goederen en diensten over te gaan? Welk Kamerlid neemt het nu eens doeltreffend op voor deze (omvangrijke!) „vergeten" groepen? BELASTINGBETALER Jonge zomergroenten zijn heer lijk en gezond. Maar misschien is Uw maag er nog niet hele maal aan gewend. Haal daarom vandaag nog Norit in huis 1 tegen maagen darmstoornissen Op zaterdagmiddag vond in de tuinzaal van het Concei'tgebouw de eerste openbare leerlingendemonstratie plaats van de Ru- dolf Steinerschool (Wilhelminastraat) in dit jaar. In de dagelijkse klassepraktijk van deze school worden ook de typische leervakken veel beoefend vanuit de bewe ging. Op grond van kunstzinnige fantasie doen zich verrassende mogelijkheden voor; van tijd tot tijd wordt daarvan ook iets in het openbaar getoond. De vele hindernis sen die bij het rekenen optreden worden in de beweging spelenderwijs „genomen". Deze keer kreeg men te zien hoe de tafels van vei'menigvuldiging gelopen kunnen worden in allerlei voimen door grote groe pen kinderen. Zo ook eenvoudige gramma tica-woordsoorten kregen een karakteris tiek gebaar, begeleid door korte tekst. Bij de oriëntering in de ruimte, als begin van de aardrijkskunde stelden de kinderen zich op als een levend kompas. Steden, landen, zeeën ontmoetten zij in de ver schillende windrichtingen. Er was veel meer, van handwerken tot algebra. Bij al les tonen zich nieuwe mogelijkheden op basis van beweging en kunstzinnigheid. Van de laagste klassen af werden liedjes en spelletjes gespeeld in de moderne talen. In juli is er weer zo'n „openbaar school feest". Dan zal er ook een tentoonstelling aan verbonden zijn. De Overijselse, Gelderse en Drentse ver eniging „De Oosthoek" heeft zaterdagavond in café-restaurant „Dreefzicht" te Haarlem het seizoen besloten met de opvoering van het blijspel „Vraauwlu zit koppeln in bloud" van Herman van der Veer. Het verhaaltje handelt over een echtpaar met enige kinderen. De vader is kunstschil der, maakt veel schilderijen en verkoopt er maar zeer sporadisch een van. De familie heeft het dus niet breed. Daarom wil de moeder haar kinderen allen een huwelijk-met-perspectieven laten sluiten. Het komt echter allemaal anders uit dan zij verwacht. De liefde blijkt namelijk ook nog een woordje mee te spreken. Uiteraard kan men bij de uitwerking van een derge lijk gegeven wel enige complicaties ver wachten, die zich dan ook ruimschoots voordeden. Vooral, wanneer een lot uit de loterij een rol gaat spelen en een rijke suikeroom op de proppen komt. De heer Van Oene was de vader, die het leven van de vrolijke kant beziet. Mevrouw Torley de vrouw van de kunstschilder, vol listen en zo wispeltui'ig als een vrouw maar kan zijn: kortom een echte koppelaarster. De opeenhoping van spelers, die in der gelijke blijspelen op bepaalde ogenblikken nu eenmaal onvermijdelijk zijn, leidde wel eens tot verwarring. Temeer daar het toneel in „Dreefzicht" slechts een zeer be perkte ruimte omvat. Er werd echter en thousiast gespeeld en het goedlachse pu bliek was gaarne bereid de onvolkomen heden voor lief te nemen. Na afloop werd er gedanst. In de maandagmorgen in het Fx-ans Hals museum te Haarlem gehouden vergadering van de Centrale Vereniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken heeft de voor zitter, mr. A. F. Schepel uit Den Haag, zijn vreugde uitgesproken over de groei van het aantal leeszalen in het land. Op het ogenblik bedraagt het aantal 164. Spreker herinnerde er aan, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in de memorie van antwoord op de rijksbegroting heeft meegedeeld, dat hij het toekennen van subsidie aan openbare leeszalen het lidmaatschap van de Centrale Vereniging niet langer vei-plicht zal zijn. Het bestuur heeft zich hierover in verbin ding gesteld met de minister en spreker heeft de indi-uk, dat binnenkort een be spreking gehouden zal worden over dit punt. Verder deelde de voorzitter mee, dat met ingang van 1 augustus de rijkssubsidie voor filialen en voor jeugdafdelingen der lees zalen verhoogd zal worden. Dit bei-icht noemde spreker zeer verheugend, omdat de besturen meer armslag krijgen bij hun wei'k. In het verleden zijn de exploitatie kosten en salarissen verhoogd en het le verde moeilijkheden op de zaak draaiende te houden. Hierin komt gelukkig een ver betering. De heer H. W. van der Giessen uit Assen herinnerde aan een bepaling in de statuten, waarin staat, dat de vereniging in maart 1957 ophoudt te bestaan, waarna de voor zitter opmerkte, dat er van een fout spx-ake is. Het bestuur zal die spoedig herstellen. De dertiende Kompasrit is voor vele deel- nemenrs een ongeluksrit geworden, want van de 152 equipes die van een uur in de middag bij „De Nachtegaal" te Lisse start ten, werden er slechts .24 geklasseerd Slechts twee ploegen hebben het gehaald. De hei-en H. M. Kok en N. G. Groothuijse uit Alphen a.d. Rijn kregen'slechts 26 straf- punten. De heer L. Visscher jr. uit Lisse be reikte met zijn 15-jarige dochter de viex-de plaats. Slechts 111 strafpunten, stonden op zijn controlekaart. Er waren weer deelnemers uit alle delen van ons land naar Lisse gekomen om de strijd met de heer A. Oudolf, die deze route had uitgezet aan te binden. De uitslag is 1 H. M. Kok-N. C. Groot huijse, Alphen a.d. Rijn, 2 D. van Amstel en echtgen.. Den Haag, 3 C. F. Bosschaart en echtge. Den Haag, 4 L. Visscher jr. en mej. S. Visscher, Lisse, 5 J. W. van Bassten en echtgen.. Haarlem, 6 W'. A. Verduyn en J. J. Koot, Lisse, 7 H. Verhaar en echtgen., Lisse, 8 K. P. Jongbloed en echtgen., Den Haag. 9 J. Wurzer en F. G. v. Leeuwen. Lei den, 10 P. v. d. Vaart én P. Eveleens, Aals meer. Het Zwitserse koppel Kreiser-Kreiser uit St. Gallen mocht een aandenken in Delfts' blauw in ontvangst nemen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11