Examen Vriendelijk verzoek van Boelganin aan Frankrijk: r 8® «pet TOB ACCOS Dure Duitse oorlogsmisdadigers Britten hopen proces van de H- bom spoedig te kunnen regelen Vijftig jaar geleden NAAIMACHINES Van dag tot dag ,B0W op gro h0°g"! 0* i»kwabm P - „Laat de (overbodige) NAVO los, en alles zal pais en vree zijn Trio Hess- Von Schirach - Speer kost geallieerden 900.000 mark per jaar fOp de ^Pracitótoel Energie in een glas water even groot als in tienduizend ton steenkool Nieuwe actie tegen generaal Speidel Daily Express onthult geheime documenten Westduitse leger over vijf jaar klaar Soekarno moet rusten Kabinet-Zoli beëdigd V.S. wensen proefgebied voor ontwapening in Europa Geen neutrale zone Eisenhower presenteert zijn nieuwe hulpprogram Vergelijkend kankeronder zoek in diverse landen Uit Haarlems Dagblad van 21 mei 1907 DINSDAG 21 MEI 1957 3 Het kan zijn dat sommige gemeenten in ons land geen belang hebben bij ruime, ongevaarlijke toegangswegen tot hun ge bied en dat zij daarentegen liever middel eeuwse situaties laten bestaan om zoveel mogelijk hun landelijke rust te handhaven. Doch wanneer deze wegen leiden naar een recreatiegebied waarbij niet alleen gewes telijk doch zelfs landelijk en internationaal belang bestaat, zou het mogelijk moeten zijn deze gemeenten te stimuleren of zelfs te dwingen tot verbetering van verkeers- toestanden, die in deze tijd niet meer aan vaardbaar zijn. Er zijn vele voorbeelden op dit gebied, doch een van de markantste wordt wel geleverd door de situatie in het gebied tus sen Haarlem en Leiden en met name door de toegangsweg tot de Noordzeekust via Vogelenzang, Noordwijkerhout en Noord- wijk. De smalle, kronkelige weg die over het grondgebied dezer gemeenten naar Noord- wijk aan Zee leidt, is van een zo verba zingwekkende veroudering, dat hij onge twijfeld vele nieuwkomers met stomheid slaat. Het is een verharde landweg, die nauwelijks ruimte biedt voor het passeren van twee normale auto's. Niettemin ver stouwt hij een dagelijkse, zeer frequente busdienst met reusachtige N.Z.H.-wagens en een grote menigte fietsers, bromfietsers en voetgangers naast het normale gemoto riseerde verkeer. Van een aparte rijbaan voor fietsers en brommers is geen sprake, ofschoon bijna overal het belendende duingebied en de akkervelden daarvoor ruimte te over bieden. In de avond is dit een doodsgevaarlijke weg, wat trouwens vaak genoeg gebleken is. Doch ook over dag vormt het een verbinding tussen woon- en recreatiegebied die niet meer te handhaven is wanneer men uitgaat van minimale verkeerseisen. Er is Intussen geen enkel blijk, van welke kant ook, dat men er iets aan doen wil. Het komende zomerseizoen zal eens temeer de gevaren en de onhoudbare toe stand onderstrepen. De verantwoordelijk heid voor deze voorhistorische situatie wordt waarschijnlijk over en weer afge wezen. Het wordt tijd, dat hier en elders, waar het algemene belang wordt veron achtzaamd door hogere autoriteiten wordt ingegrepen. Een bericht van gisteren, ontleend aan het Westduitse blad „Die Welt", meldde dat de Russische troepen in Oost-Duits- land, Tsjechoslowakije en Hongarije met kernwapens zijn uitgerust. Het Duitse blad itaat uitdrukkelijk voor de waarheid van dit bericht in, „ongeacht of van Russische zijde een ontkenning volgt". Dit is een bericht waarover weinig dis cussie behoeft te worden gevoerd. Er is geen reden om zich af te vragen, of het inderdaad waar is en of men de bericht geving van deze zijde wel kan vertrouwen. sCr is ook geen reden om enig gewicht te hechten aan een mogelijke Russische ont kenning. Het is zelfs helemaal niet be langrijk of er een ontkenning dan wel een bevestiging van Russische zijde volgt. Er zou slechts reden tot verbazing en twijfel zijn, wanneer gemeld zou worden dat Russische troepen aan de andere zijde van het ijzeren gordijn niet met kern wapens zijn uitgerust. Het is immers de logische consequentie van de huidige si tuatie. Wat de ene partij doet, laat de an dere niet na. Dat is het principe van iedere wedloop, vooral wanneer beide partijen over dezelfde mogelijkheden be schikken. De tegenstanders lokken elkan der voortdurend uit tot nieuwe krachts inspanningen en sterker wantrouwen, in een ononderbroken cirkel. Wat wil men? ADVERTENTIE Rustig denken M ij n h a r d t's nuwtabletten 99 99 (Vervolg van pag. 1) oositieve lering kunnen trekken, dan is het wel deze dat in een tijd, waarin de weten schap en de techniek dergelijke monster lijkheden tot stand kunnen brengen, de mensheid meer dan ooit moet beseffen dat haar voortbestaan alleen mogelijk is in een waarlijk democratische samenleving. En daarmee bedoelen we dan een wereld die geen plaats meer biedt voor despoten en dictators of ook maar voor regeringen met „bijzondere volmachten" die zo gemakke lijk misbruikt kunnen worden; een wereld die ook aan de top geordend en democra tisch is en dus ook geen ruimte laat voor gewapende conflicten. Het alternatief van zulk een wereld - dat blijkt bijna dagelijks duidelijker - is een maatschappij die „slechts" een paar water stofbommen hoeft te laten ontploffen om alle leven op aarde uit te roeien; een maat schappij waarin „slechts" een kleine sche deloperatie bij alle babies nodig is om de mensen tot kuddedieren zonder eigen wil te maken. Het is aan onszelf, te voorkomen dat dit alternatief werkelijkheid wordt Simon Koster LONDEN (UP) De Londense Daily Express van Lord Beaverbrook heeft van daag een artikel gepubliceerd, waarin be weerd wordt dat de nieuwe NAVO-opper- officier, luitenant-generaal Hans Speidel, betrokken is geweest bij het nazi-systeem van gijzeling en vergelding tegen de Fran se bevolking. De schrijver van het artikel, Stephen Constant beweert dat hij een serie geheime Duitse documenten in handen heeft gekregen die „bij de Fransen en En gelsen de vraag nog luider moet doen klin ken of het verstandig was Speidel te be noemen tot commandant van de NAVO- landstrijdkrachten in Midden-Europa". Constant zegt dat de documenten hem ge geven zijn door Lord Russell, „een man die als weinig anderen op de hoogte is van de Duitse oorlosmisdaden". Lord Russell zou verklaard hebben: „Tenzij er geen Ameri kaanse, Britse of andere geallieerde hoofd officier is die competent geacht wordt om een commando op zich te nemen, is de be noeming van Speidel op deze NAVO-post ongewenst". Volgens Lord Russell is de benoeming van Speidel in de' NAVO een tarting der levenden en een belediging der doden. MüNCHEN (AFP) Het nieuwe West duitse leger zal over vijf jaar geheel klaar zijn, de nieuwe luchtmacht over zeven jaar, aldus heeft de Westduitse minister van Defensie, Strauss, maandag meege deeld. Binnenkort zullen mededelingen ge daan worden over de uitrusting van de strijdkrachten. DJAKARTA (UP) President Soekarno heeft van zijn dokters het advies gekre gen, rust te nemen na zijn inspannende reis met de Russische president Vorosjilov door Indonesië. Bijna onmiddellijk na het vertrek van zijn gast, heeft Soekarno op zijn paleis een bespreking gehad met pre mier Djuanda, stafchef Nasution en andere hoge leiders. Volgens vetrouwbare kringen ging het gesprek over het probleem der Buitengewesten. ROME, (RTR) De nieuwe Italiaanse re gering van Christen-democraten, die door Senator Zoli gevormd is, is maandag door president Gronchi beëdigd. Men verwachtte maandag, dat de rege ring eind van deze maand van beide Ka mers het vertrouwen zal krijgen, dankzij onthouding van verschillende partijen, zo als de twee rechtse monarchistische par tijen en de neo-fascisten. ADVERTENTIE W:; S V:S In een „vriendelyke persoonlyke brief" aan de Franse premier Guy Mollet heeft maarschalk Boelganin zijn westelijke ambt genoot „eraan herinnerd, dat Frankrijk en de Sovjet-Unie van alle landen van het Europese vasteland het meeste belang heb ben by het behoud van de Europese veilig heid", aldus meldt radio-Moskou. Volgens de westelijke waarnemers is de brief een poging om Frankryk met de bekende argumenten los te weken van z\jn NAVO-bondgenoten. In Parys gelooft men, dat de Franse re gering ongetwijfeld de brief zorgvuldig zal bestuderen. Opvallend acht men de gema tigde toon van de brief, die in schrille te genstelling staat tot de recente Russische waarschuwingen aan Nederland, Noorwe gen, Denemarken en West-Duitsland we gens de aanleg van Amerikaanse atoom bases in die landen. Bewapeningscontrole De door het Sovjet-persbureau Tass ge publiceerde tekst van de brief bevat onder meer de volgende bijzonderheden: „De Sovjet-regering is bereid met be langhebbende landen besprekingen te voe ren over de instelling van een zone van be perking en inspectie van bewapening in Europa, die de beide delen van Duitsland en aangrenzende landen omvat. Moskou is bereid tot overleg voor de instelling van een evenwichtig Europees veiligheidsstel sel. „De kwestie van de vorm van dit overleg en het niveau waarop dat dient te geschie den, zou zelfs nu zonder vertraging via de normale diplomatieke kanalen kunnen worden overeengekomen". De enige manier om een nieuwe oorlog te voorkomen is volgens Boelganin het voeren van een politiek van vreedzame samenleving van alle staten, onafhankelijk van hun sociale en politieke structuur. De bewapeningswedloop legde een ondrage lijke last op de schouders van de belasting betalers. De Sovjet-Unie deelt de Franse mening omtrent het belang van een gecon troleerde ontwapening, aldus Boelganin. Midden Oosten en Suez Ten aanzien van het Midden-Oosten zegt Boelganin o.m., dat een verklaring van leden van de Veiligheidsraad zoals Frank rijk, de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland omtrent de handhaving van do vrede in dat gebied de vraagstukken van het Midden- Oosten zou oplossen. Een verklaring over het afzien van het gebruik van geweld in het Midden-Oosten zou de toestand aan zienlijk verbeteren. Naar het oordeel van de Sovjet-regering is de Egyptische verklaring van 24 augus tus een goede grondslag voor de regeling van de Suezkwestie in het belang van alle landen. Algerië Met betrekking tot Algerië zei Boelganin, dat „hoe langer Frankrijk een oplossing uitstelt hoe meer het zal verliezen". De Sovjet-Unie hoopt op een vreedzame de mocratische oplossing waarin rekening wordt gehouden met de nationale rechten van de Algerijnse bevolking. Volgens Boelganin kunnen Frankrijk en de Sovjet-Unie hun handelsbetrekkingen uitbreiden, zonder enige beperking. De mogelijkheid van het oprichten van Ka mers van Koophandel in Parijs en Moskou zou overwogen moeten worden. Ook zou een vruchtbare samenwerking Boelganin op het gebied van het vreedzaam gebruik van kerenergie tot stand kunnen worden gebracht. Boelganin spreekt tenslotte de hoop uit, dat „de Franse regering, waarin socialisten zitten, de weg van versterking der Rus- sisch-Franse samenwerking zal kiezen." Klacht van Grieks-Gyprische burgemeesters Grieks-Cyprische burgemeesters van de voornaamste steden op Cyprus hebben zaterdag een telegram aan de secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld gezonden, waarin zij er over klagen dat Groot-Brittannië de resolutie van de V.N. over Cyprus niet nakomt. Ze nodigen Ham marskjoeld uit naar Cyprus te komen om zich een oordeel over de toestand te vor men. De burgemeesters zonden een tweede protesttelegram aan gouverneur Harding. WASHINGTON, (Reuter) De Ver enigde Staten trachten de Sovjet-Unie er toe te brengen, over te gaan tot beperking van bewapening en toezicht hierop in een proefgebied in Midden- of Oost-Europa, aldus is maandag door regeringsambtena ren te Washington bevestigd. Amerika overlegt met Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada over een antwoord van die strekking op de jongste Sovjet-ontwape ningsvoorstellen. Zulk een proefgebied zal stellig niet langs de grens tussen beide delen van Duitsland worden gevormd, aldus ver klaarden de ambtenaren. De Verenigde Staten zouden evenmin belang hebben bij een geneutraliseerde of gedemilitariseerde zone in het hart van Europa, „tenminste niet in de huidige om standigheden". De instelling van een neu trale zone zou terugtrekking van Ameri kaanse en geallieerde troepen uit belang rijke verdedigingsstellingen noodzakelijk maken. Dit is heel iets anders dan een klein proefgebied, waar het aantal wapens en manschappen zal worden beperkt en waar verschillende methoden van toezicht kunnen worden beproefd, aldus de ambte naren, Vijfhonderd miljoen minder dan aanvankelijke raming? WASHINGTON, (AFP) President Eisenhower zal vanmiddag in het Congres zijn program voor hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1957/58 indienen. Daarna zal hij het Amerikaanse volk in een radio- en televisierede vragen om steun voor dit program, dat, naar men meent, voorziet in hulp tot een bedrag van 3,8 miljard dollar: 500 miljoen minder dan in januari in de begroting werd aan gekondigd. Van dit bedrag zou 2,8 miljard bestemd zijn voor militaire hulp en de rest voor economische en technische bijstand. BERLIJN (DPA). De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zullen de Sov jet-Unie voorstellen, de ge vangenis te Spandau, waar de voornaamste Duitse oor logsmisdadigers verblijven, te sluiten omdat de bewa king en de verzorging van de nog overgebleven drie gevangenen te kostbaar zijn. Deze kosten bedragen 900.000 mark per jaar. Volgens een Westelijke woordvoerder zou de 63- jarige Rudolf Hess,die eens plaatsvervanger van Hitier was, naar een krankzinni gengesticht kunnen worden overgebracht. De voorma lige Hitier jeugdleider, de vijftig jaar oude Baldur von Schirach, en de 52- jarige oud-minister van bewapening, Albert Speer, zouden in eengewone ge vangenis kunnen worden opgenomen. Hess is tot le venslang veroordeeld; de twee anderen kregen elk twintig jaar gevangenis straf. Behalve uit de militaire bewaking, die de Amerika nen, Britten, Russen en Fransen bij toerbeurt voor hun rekening nemen, be staat het personeel van de gevangenis uit elf koks, tien kelners, veertien keu kenmeisjes, twee wasvrou wen en drie administratieve employé's.- Oorspronkelijk bevonden zich in de gevangenis te Spandau, die plaats biedt aan 350 gevangenen, ook de oud-minister van Buiten landse Zaken Von Neurath, de voormalige grootadmi raals Rader en Dönitz en de oud-minister van Econo mische Zaken, Walter Funk. Von Neurath, Rader en Funk zijn om gezondheids redenen vrijgelaten. Dönitz kwam op vrije voeten, na dat hij zijn straf.van tien jaar volledig had uitgeze ten. GENèVE (AFP) De Wereldgezond heidsraad heeft een resolutie aangenomen, waarin de Wereldgezondheidsorganisatie wordt aanbevolen, een vergelijkend kan keronderzoek in verschillende landen in de stellen, in de hoop op die wijze de oor sprong van de ziekte te weten te komen. De resolutie werd ingediend door acht landen, waaronder Nederland. Het bloemenmeisje Onze flat moet één van de eerste flats geweest zijn, die men bouwde. Hij heeft in zijn indeling en in zijn ruimte nog alle stevige huiselijkheid, die de huizen vroe ger hadden. De muren beschermen solide het leven van het hele gezin binnenin en in de vertrekken kunnen zich alle fasen van het dagelijks bestaan onbekrompen afspelenDe kamers zijn ruim en we heb ben er zelfs een over: een dwaas zijka mertje aan de voorkant. Het raam is veel te groot. Het reikt bijna vanaf de vloer tot boven aan toe. Het geeft het kamertje een licht en uitzicht alsof je, bij de deur staande, met één pas de lucht instapt, zo in de kruin van de populier, die voor het raam wuift. Dat kamertje verhuurden we op een gegeven moment aan het bloemenmeisje. Wij noemden haar zo, omdat ze in het bloe- menvak werkte. Trouwens, zelf leek ze met haar ruige, blonde haar en lichte, groengrijze ogen ook op een bloem. Een boterbloem of een paardebloem, zo'n bloem in het gras, fris, sterk van weer-en-wind. 's Avonds, enkele malen per week, volg de het bloemenmeisje een cursus. Ik weet niet, wat ze er precies leerde, maar ze speelde er met bloemen, want ze bracht iedere keer vandaar een bloemstuk mee, dat ze mij dan aanbood. Ik herinner me nog een schaal vol room- rose anjers en, toen mijn blonde dochter tje geboren toerd, een vaasje als een vin gerhoed met takjes rode sterbloempjes tus sen satijnig blacl. Na de laatste avond van de cursus tor ste ze een omvangrijk in papier gewikkeld werkstuk bij ons binnen. Wij hadden bezoek en ik draafde juist rond voor koffie. „Zoudt u het willen hebben?", vroeg het bloemenmeisje, mij het pakket als een guitaar voorhoudend. „Graag", zei ik bij voorbaat. „Wil je het even ergens neerzetten?" Ze aarzelde een ogenblik. Ze wilde wat zeggen, bedacht zich, aarzelde weer. Vra gend keek ze mij aan, alsof van mij het antwoord moest komen. Ik knikte om mijn laatste woorden te bevestigen. „Heel graag", herhaalde ik aanmoedi gend. „Ik ben met alles gelukkig". Opgelucht en met een gezicht van „waar om .ook niet" plaatste ze kordaat haar bloemstuk op tafel en ging naar haar eigen kamertje met het veel te grote raam. Nadat de bedrijvigheid met de koffie voorbij was en ik voor het laatst alle kin deren vermaand had, die vanuit hun don kere kamers met geroep hardnekkig het contact met ons, de feestelijke wereld, trachtten vol te houden, ivendde ik mij naar het pak. Ik haalde er voorzichtig het papier af. Een waterval van witte bloemen op een bed van ragfijn groen lag voor ons. Ik keek naar mijn man. We waren al zolang getrouwd, dat we misschien niet eens goed meer wisten hoe het leven zon der elkaar was geweest. Zonder elkaar en zonder kinderbedjes. We glimlachten naar elkaar. Het was een bruidsbouquet. Maps ydik ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 (Van onze correspondent in Londen) De Britse kerngeleerden hopen aan het einde van het jaar een methode te hebben gevonden de waterstofbom dienstbaar te maken aan vredelievende doeleinden. In Harwell, het Britse laboratorium voor kern onderzoek, wordt een „kooi" van glas, staal en beton gebouwd, waarin de energie van een H-bom onder controle kan worden ge bracht om de vrijkomende hitte te kunnen gebruiken voor de opwekking van elektri- teit. De taak van de geleerden is een om hulsel te vervaardigen, dat in staat is een temperatuur van honderd miljoen graden celsius te weerstaan. Bij deze temperatuur, kan het H-bom proces worden gecontro leerd. Men kent echter nog geen substantie, die deze hitte kan doorstaan. Men ontwerpt thans een glazen „fles" omgeven door magneten, die de hete gassen zullen weg houden van de wand van dit omhulsel. Er is reeds geëxperimenteerd met een tempe ratuur van bijna één miljoen graden cel sius, zonder dat het glas brak. De „mag netische fles" zal zo groot worden als een gashouder. De magneten zullen tien ton wegen. Het project zal aan het einde van het jaar gereed komen en men verwacht dat de hitte-opwekking zal beginnen zodra het omhulsel sterk genoeg is. Men vermoedt dat uit de waterstof atomen, die zich in een glas water bevin den, energie kan worden ontwikkeld, ge lijk staande aan die van tienduizend ton steenkool. Bij de methode, welke men thans volgt, zou er geen gevaar bestaan voor radio-actieve besmetting. Indien men er in slaagt de H-bom op deze manier te beteugelen, zal men beschikken over een vrijwel onuitputtelijke energiebron. LONDEN, (AFP) Groot Brittannië heeft in een nota aan de Indonesische re gering, vijf dagen voor de proef met de waterstofbom in de Stille Oceaan, een In donesisch protest tegen de proeven ver worpen. LAS VEGAS, (UP) Snelle luchtstro mingen op grote hoogte zijn er de oorzaak van dat de Amerikaanse commissie voor kernenergie de kernproeven in de woestijn van Nevada opnieuw heeft moeten uitstel len. De eerste ontploffing is nu vastgesteld op woensdag. NIEUW DELHI, (UP) De communis tische partij van India zal een beroep op premier Nehroe doen het initiatief te ne men om de grote drie bij elkaar te bren gen ter bespreking van een verbod van de H-bom. BONN, (DPA) De Westduitse rege ring heeft aan de elf landen van de ont wapeningscommissie van de UNO de reso lutie toegezonden, die de Westduitse bonds dag onlangs hééft aangenomen en waarin de atoom-mogendheden worden opgeroepen de kernproeven voor een bepaalde tijd op te schorten. Uitstel NEW YORK, (Reuter) De algemene conferentie van het internationale bureau voor atoomenergie, die op 19 augustus in Wenen zou worden gehouden, is uitgesteld tot 1 oktober, als gevolg van de vertraging in de Verenigde Staten bij de ratificatie van het statuut van het bureau. De behan deling van dit statuut, dat in september 1956 op een conferentie van 81 landen in New York met algemene stemmen is aan genomen, is in de Senaat op tegenstand gestuit van politici, die vrezen, dat China misschien lid van het bureau zal worden en dat andere communistische landen mo gelijk hulp op atoomgebied van de Ver enigde Staten zullen krijgen. De Sovjet- Unie heeft het statuut reeds geratificeerd. ADVERTENTIE HAARLEM. De thermometer is nu ineens ontzaglijk gedaald na de buiten gewoon warme dagen met temperaturen boven de dertig graden Celcius. Nu loopt men plotseling te bibberen en worden de de winterkleren weder te voorschijn gehaald. In de Haarlemmermeer zijn door de hevige nachtvorsten en door den hagel de gewassen zeer gehavend. De aard appelen en de vruchtboomen zijn zeer gehavend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5