dmer/can star OM HET ERFGOED De avonturen van Wang en Li Oprichting bibliotheekschool wenselijk geacht vatv KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF Agenda voor Haarlem Verhoging van Indonesische pensioenen voorgesteld „Mozart café" Aanpassingsstoeslag van gemiddeld zeventien percent r Kort en bondig J 4 Kerkelijk Nieuws Zendingswerk in Centraal-Nieuw-Guinea Examens Structurele aanpassing van landbouw urgent Voorjaarsvergadering van P.E.N.-centrum in Bussum De spoorwegen en Rotterdam BIBLIOTHEEKCONGRES TE HAARLEM v ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE J wordt op maat geleverd. Rotterdams Toneel speelt een Franse klucht DINSDAG 21 MEI 1957 Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot aanpassing der Indo nesische pensioenen. Het eerste deel van de aanpassing be treft het opheffen van de verschillen, welke uitsluitend ten gevolge van con juncturele invloeden bestaan tussen de pensioenen, toekomend aan in verschil lende perioden gepensioneerde ambtena ren van gelijke rang met dezelfde dienst tijd en van de daarmede corresponderende weduwenpensioenen en wezenonderstan den. Deze verschillen worden zoveel mo gelijk opgeheven door toekenning van een toeslag. Het tweede deel van de voorgestelde aanpassing beoogt de geëgaliseerde pen sioenen nader te verhogen ten einde de hoogte daarvan in redelijke verhouding te brengen tot het huidige Nederlandse pensioenpeil. Dit geschiedt door toeken ning van een aanpassingstoeslag. Het systeem is zodanig, dat deze toesla gen in de plaats zullen komen van de thans reeds ten laste van Nederland komende tijdelijke bijslag, overgangsbijslag en toe slag 1954. De regering beseft dat er na de egali satie nog pensioenen zullen zijn die ach terblijven bij op andere tijdstippen aan amtbenaren met eenzelfde diensttijd toe gekende pensioenen. Een belangrijk deel van deze achterstanden zal niet uitsluitend het gevolg zijn van door conjunctuursver anderingen opgetreden salariswijzigingen, doch waarbij herwaarderingsfactoren in het spel zijn ten gevolge van wijziging van de voor de vervulling van deze functies gestelde eisen dan wel van andere waar dering van die eisen. Het zal niet mogelijk zijn deze pensioenen met één algemene maatregel gelijk te trekken. Aangezien individuele herberekening, zo deze prak tisch uitvoerbaar zou zijn, als aanpassings middel onaanvaardbaar is en de regering bovendien van om-deel is, dat, na toeken ning vpn egalisatie- en aanpassingstoeslag alle pensioenen op zich zelf op een rede lijk niveau zijn gebracht, zal in deze ach terstanden moeten worden berust. Militaire pensioenen Een onderzoek heeft tot de conclusie geleid, dat de geëgaliseerde Indonesische pensioenen, vermeerderd met de toeslag- 1954, gemiddeld 17 pet. achterliggen bij het Nederlandse pensioenpeil, hetwelk was be reikt, voordat daarbij rekening werd ge houden met de doorwerking van de va kantietoeslag van 4 pet. en de jongste loon- ronde van 6 pet. De regering is van mening dat de aan passingstoeslag, welke op de pensioenen van gewezen militairen van het voormalige Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger moet worden verleend, dezelfde dient te zijn als die, welke aan de gewezen burger lijke overheidsdienaren wordt gegeven. ADVERTENTIE VLEESHAL Grote Markt - Haarlem Nog geopend t/m zondag 26 mei a.s. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Barendrecht B. C. Bouwen te Erichem. Aangenomen naar IJmuiden (toez.) G. van Doorn te Terheijde. Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.) (4de pred. plaats) A. J. van den Ham te Uit huizen. Geref. Kerken Beroepen te Hasselt P. Melse, kand. te Vrouwenpolder Rotterdam-Zuidwijk A. J. Janssens te Appingedam te Zwolle (vac. G. Lugtigheid) J. B. Vogelaar te 's-Gravenhage-Loosduinen. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois (vac. J. Firet) A. C. Hofland te Meppel naar Meliskerke M. E. van Heesen te Oosthem. Aangenomen naar Rotterdam-Kralingen (vac. W. van der Linden) E. Pijlman te Bandung. Bedankt voor Kamerik dr. K. J. Cremer te Halle (Geld.) voor Alphen a. d. Rijn (3de pred. pl.) C. Ch. Griffioen te Voort huizen voor Wijhe M. E. van Heesen te Oosthem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zaandam C. Noordegraaf te 's-Gravendeel en M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Ede M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Arum J. W. Beekman, kand. te Zwolle. Rem. Broederschap Beroepen te Doesburg mej. da. A. C. Dorhout Mees, pred. met bijzondere op dracht te Utrecht, die dit beroep ook aan nam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Vlissingen K. de Gier te 's-Gravenhage Tijdens de jaarlijkse zendingsdag van de Christian and Missionary Alliance, die dit iaar op Hemelvaartsdag in ..Lommerrijk" te Rotterdam-Hillegersberg gehouden wordt, zullen vier Nederlandse zendelin gen worden ingezegend voor het werk in Centraal Nieuw-Guinea. Onder hen zijn drie oud-stadgenoten en wel de heer en mevrouw A. Stringer-Bijl en de heer Jan Schulz. De Christian and Missionary Alliance, een zendingsgenootschap, dat me' ruim 800 zendelingen op 22 zendingsvelden over de gehele wereld werkt, heeft 45 zendelingen op Nieuw-Guinea, voornamelijk in he+ po bied van de Wisselmeren en inado Vallei, die drie jaar geleden mot p<m Heer zendingsvliegtuig werd opengelegd voor dc evangelieverkondiging. In deze omgeving werkt reeds vier jaar de Haarlemse zende linge mej. Elze Stringer. In de Baliemvallei is thans ook een be stuurspost gevestigd. Het gouvernement heeft een geluidsfilm vervaardigd, welke donderdag vond 23 mei door zendeling W. Konemann in de Zuiderkapel, Zuiderstraat 15 te Haarlem zal worden vertoond. De regering stelt thans voor de op de geëgaliseerde Indonesische pensioenen te verlenen aanpassingstoeslag, gerekend van 1 januari 1956 op 17 pet. te stellen. Dit percentage moet voor de pensioenen, welke zijn gebaseerd op bezoldigingen uit de B.B. L-1925, onderscheidenlijk de M.B.R.-1925, op 7 pet. worden gesteld, omdat die pen sioenen gemiddeld 10 pet boven het geëga liseerde niveau van 1949 liggen. Met inbe grip van de toeslag-1954 ten bedrage van 11.3 pet., resulteert een aanpassingstoeslag van 30 pet., onderscheidenlijk 19 pet. van de geëgaliseerde pensioenen. Rekening houdende met de verhogingen van de Ne derlandse pensioenen per 1 januari 1957, dienen deze percentages van die datum af te worden verhoogd tot respectievelijk 43 pet. en 31 pet. Kosten in 1957 40 miljoen De aan de voorstellen verbonden kosten worden voor 1956 geraamd op rond 16 mil joen gulden voor de sanering van de eigen pensioenen en op rond 10 miljoen gulden ten behoeve van de sanering van de we duwenpensioenen, wezenonderstanden en overige uitkeringen. Van 1 januari 1957 af worden deze kos ten, als gevolg van de voorgestelde ver hoging van de aanpassingspercentages, geraamd op 25 miljoen gulden en 14 mil joen gulden, waartegenover een verminde ring staat wegens de van die datum af voorgestelde beperking van de uitbetaling van de door Nederland op de Indonesische pensioenen verleenden toeslagen bij gelijk tijdig genot van een algemeen ouderdoms pensioen. Deze vermindering zal naar schatting bedragen voor de eigen pensioe nen rond 7 miljoen gulden per jaar en voor de weduwenpensioenen en overige uit keringen rond 2 miljoen gulden per jaar. Beperking by ouderdomspensioen Voorts is 'bij de Tweede Kamer inge diend een wetsontwerp tot beperking van de uitbetaling van door Nederland op In donesische pensioenen verleende toeslagen bij gelijktijdige aanspraak op een pen sioen krachtens de Algemene Ouderdoms wet. Ook ten aanzien van de Indonesische pensioenen is de regering van oordeel, dat een beperking van de uitbetaling alleen verantwoord is, indien deze pensioenen zodanig zijn. dat deze op zich zelf moeten worden geacht een alleszins redelijke voor ziening od te leveren. De beperking dient te geschieden ten aanzien van de toeslagen en bijslagen, welke door Nederland worden verleend. Op deze toeslagen kan de voorgestelde beperking in vrijwel alle gevallen geheel worden verhaald. Om te voorkomen, dat personen, die, na een Indonesisch pensioen een Nederlands ambtelijk pensioen hebben verdiend, ten gevolge van de beperking van het Neder landse pensioen en toeslagen, totaal een korting zouden ondergaan tot een hoger bedrag dan 80 pet. van het algemeen ouder domspensioen, wordt voorgesteld dat de beperking nimmer een bedrag van 80 pet. van het algemeen oudersdomspensioen kan overschrijden. HAARLEM, Rijkskweekschool: Als ge committeerden voor de eindexamens van de Rijkskweekschool te Haarlem (tweede leer- kring) zijn aangewezen de heer C. van den Bosch, inspecteur van het lager onderwijs te Hilversum; mejuffrouw A. E. Oosterlee te Wolfheze: prof. dr. G. Wielenga. hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam: de heer H. de Boer, oud-1 oofd van een Christelijke school voor ULO. Den Haag; de heer J. van der Worp. oud-inspecteur van het lager onderwijs te Alkmaar. Oo maan dag 20 mei werden geëxamineerd vijf kan didaten. Geslaagd de dames: C. A. van Vel- sen uit Lisse; W. J. de Vreugd uit Hillogom; R. W L. Gorter uit Heemstede en H. C. Kerkboff en .T Lazernn. beiden uit Haarlem. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Geslaagd voor het doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie A) B. H. Mulder en voor het candidaatsexamen Tj. R. P. Biilsma. beiden te Amsterdam. NIJMEGEN: Doctoraalexamen deel II ge neeskunde: mejuffrouw C. A. E. H. van Oor schot. Heeswijk: de heren H. C. L. V. Koek. Zevenbergen; W. J. C. van Gestel. Eind hoven en K. J. M. van Sambeek. Nijmegen. Kandidaatsexamen rechten: de dames M. J. A. B. van Geffen. Vught; W. J. S. Holland, Oisterwijk: M. J. G. A. Reinards. Maastricht, en de heren J. N. A. M. Huiibregts, Vlijmen en C. W. M. A. Vos. Heer (L.). Minister Mansholt: Sommige leden van de Eerste Kamer hebben in het voorlopig verslag over de begroting van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening tot minister Mansholt het verwijt gericht, dat hij er niet in is ge slaagd met staatsmansvisie de landbouw in het geheel voor de nationale ontwikke ling in te schakelen. De minister schrijft nu in zijn Memorie van Antwoord, dat hij zich teleurgesteld voelt door deze opmerking, aangezien zij in haar algemeenheid geheel voorbijgaat aan het conjuncturele aspect, dat in het bijzonder in de laatste jaren de economi sche positie van de landbouw zo sterk in ongunstige zin beïnvloedt. De depressie, waarin de landbouw verkeert is van inter nationale aard, hetgeen er toe leidt dat Ne derland als agrarisch exportland onver mijdelijk de weerslag blijft ondervinden van een verstoord evenwicht op de wereld markt. Het gaat hier derhalve om een ver schijnsel in onze landbouw, dat met het al dan niet in voldoende mate ingeschakeld zijn van de landbouw in het geheel van de nationale ontwikkeling geen rechtstreeks verband houdt. Dat de minister bij de beoordeling van de economische toestand in de landbouw gewicht toekent aan het conjuncturele ele ment houdt geenszins in dat hij het be staan van een structureel vraagstuk zou willen ontkennen of van ondergeschikte betekenis zou achten, aldus de memorie. De verbeteringen en aanpassingen in de structuur van de Nederlandse landbouw moeten als primair noodzakelijk worden beschouwd. Het prijsbeleid in dit verband is aanvullend, ook wanneer de omstandig heden, zoals thans het geval is, meebren gen, dat. de directe gevolgen van het prijs beleid veel groter en ingrijpender zijn dan de beïnvloeding van de structuur. Daarbij komt nog de omstandigheid, dat het prijs beleid bepaaldelijk geen oplossing kan bie den voor bedrijven, die in slechte externe produktieomstandigheden verkeren, zoals verkaveling, ontsluiting, waterhuishouding en te geringe bedrijfsgrootte. Het prijsbe leid kan dan ook alleen dan voldoende op lossing bieden, indien tegelijkertijd ook de sturcturele aanpassingen worden bevor derd, aldus de minister in zijn memorie van antwoord. Het P.E.N.-centrum voor Nederland houdt op 8 juni zijn voorjaarsvergadering in Bussum. Aan de orde komt onder meer de verkiezing van een of meer gedelegeer den voor het internationale P.E.N.-congres, dat dit jaar in september in Tokio zal worden gehouden. De heer dr. G. J. Geers houdt een voordracht over de laatste Nobelprijswinnaar voor litteratuur. Juan Ramon Jiménez. Het Nederlandse P.E.N.- centrum telt momenteel bijna tweehonderd leden. Voorzitter is dr. Victor E. van Vries land, die tevens de functie van internatio naal vice-president vervult. De vergade ring wordt beslpten met het traditionele P.E.N.-diner. waarbij onder andere de dichter Willem Brandt enige verzen zal declameren uit zijn in het najaar te ver schijnen nieuwe dichtbundel. In deze bij eenkomst wordt ook een aantal nieuwe leden geïnstalleerd. Belangwekkende expositie „Rotterdam en de spoorwegen" is de naam van een tentoonstelling, die op „Opbouwdag" dinsdag 21 mei wordt geopend en is inge richt in twee zalen van het Rotterdamse ge meente-archief. Zij zal daar tot 20 juni te zien zijn. In de eerste zaal is de geschiedenis te zien van 19 februari 1836 af. de dag waarop een commissie werd ingesteld om te onderzoe ken of spoorwegen voor ons land van be lang zouden zijn, tot 1940 en in de tweede zaal de geschiedenis van 1940 tot heden. Tal rijke foto's, tekeningen en kaarten laten de ontwikkeling van het spoorwegwezen met betrekking tot Rotterdam zien. Niet het minst belangwekkende deel van de tentoonstelling vormen de curiosa, zoals tekeningen van nooit uitgevoerde plannen, menukaarten van diners bij openingen, ge zelschapsspelen zoals een op de spoorwe gen geïnspireerd ganzebord en „het nieuwe lied bij de plechtige inwijding der staats spoorweg" op 28 april 1877. Het materiaal voor de tentoonstelling kwam van het archief zelf, het spoorweg museum en de „Atlas van Stolk". Li had de stad bereikt. Hij liep langs de muren en zocht naar de poort, waardoor hij in de stad zou kunnen komen. Zo kwam hij ook langs een paleis met vergulde dakpannen, die glinsterden in de zon. En opeens bleef hij staan Vergiste hij zich, of had hij goed gehoord? Riep iemand zijn naam? Li stond stil en keek in het rond. „LiLiklonk het weer. En toen zag hij, achter een rond venster, het hoofd van Wang.... 51-52 Op het achtentwintigste bibliotheekcon gres, dat maandagmiddag in het concert gebouw te Haarlem gehouden is, was het onderwerp van een symposium de oplei ding in het bibliotheekwezen, waarover drie sprekers een inleiding hebben gehou den. Hun conclusie was, dat het oprichten van een bibliotheekschool van groot be lang was. Het congres stond onder leiding van ir. D. J. Maltha, die zich met woorden van welkom richtte tot de heren Schüttenheim en Heslings, die de minister van Onder wijs, Künsten en Wetenschappen vertegen woordigen. Uit hun komst leidde hij af, dat het bibliotheekwezen in al zijn facet ten de voortdurende belangstelling van de minister heeft. Ook begroette ir. Maltha de wethouder van Onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, en Duitse en Belgische gasten. Ir. Maltha hield een beschouwing over het gesproken woord in de loop der eeuwen en vervolgde, dat het gesproken woord in de westerse cultuur verdrongen is door het gedrukte Woord. Het zwart op wit strookt met de rationele denkwijze, maar het houdt gevaren in. Waarom zouden wij niet in de bibliothe ken een discussiehoek inrichten en waar- ADVERTENT1E Een goede Horloge-reparatie is zijn geld waard. Onze Rijksgedipl. HORLOGEMAKERS ga randeren u dat. Vraagt eerst prijsopgave. 'T SILVER STOEPKE DOET HET VOOR U. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem ADVERTENTIE ™fODopit<. 'A' om zouden wij niet in de plaats van de ijzige stilte een meer met het leven over eenkomend, natuurlijk geluid toelaten? De bibliotheken dienen zich bewust te zijn van de zware opgave waarvoor zij gesteld zijn. Zij zullen er voor moeten zorgen, dat de stroom van gedrukt materiaal wordt in gedamd. Daarbij zijn nodig vakmensen en geen vakjesmensen, aldus besloot ir. Maltha. Dr. A. K e s s e n, directeur-bibliotheca ris der Leidse Universiteitsbibliotheek, sprak over de opleiding voor de weten schappelijke bibliotheken en deelde mee, dat in de meeste landen in en buiten Europa de tendentie bestaat tot het rege len en reglementeren van een opleiding van het personeel der wetenschappelijke bibliotheken. Met betrekking tot de middengroep van het personeel der wetenschappelijke bi bliotheken is daartoe het meest efficiënt een aansluiting te zoeken bij de reeds be staande cursussen, die echter een wijziging behoeven. Hieraan zou kunnen worden verbonden de oprichting van een biblio theekschool, zoals dat ook in de meeste andere landen het geval is. Voor de aca demisch gevormden beval spreker de sug gesties aan. dat de sectie letteren en wijs begeerte heeft gedaan in het Hoger Onder- wijsrapport, inzake het zogenaamde vak bibliotheekwetenschap. De heer G. A. v a n R i e m s d ij k, direc teur van do Openbare Bibliotheek te Am sterdam, gaf zijn visie ten aanzien van openbare bibliotheken en besprak daarbij het rapport, dat de commissie examenop leiding binnenkort zal uitbrengen. Ook deze commissie acht het stichten van een bibliotheekschool van groot belang, maar spreker hoopte, dat men zich daarbij tot één richting kan bepalen. Het peil zal ho ger worden dan bij scholen met levensbe schouwingen. Hij merkte op, dat er de laatste jaren veel aan de opleiding gedok terd wordt, maar een ideale toestand is nog niet bereikt. De heer C. van D ij k, directeur van de bibliotheek der B.P.M. te Den Haag, be sprak in het bijzonder de bedrijfsbiblio theken en merkte op, dat de huidige op leiding niet bevredigend werkt. Er is een grote vraag naar opgeleide krachten, maar de cursussen brengen te weinig krachten op. Dat doet zich ook voor bij de leiding gevende krachten. Ook is er een gebrek aan docenten. De meesten hebben reeds een taak in een bibliotheek te vervullen. Jammer is het, dat de overheid vroeger niet een kracht heeft vrij gemaakt om aan dacht te besteden aan de opleiding. Als oplossing in het vraagstuk der opleiding zag spreker het oprichten van een biblio theekschool. De congressisten werden officieel door het gemeentebestuur van Haarlem ont vangen en toegesproken door burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers. Des avonds heeft Godfried Bomans een lezing gehouden over Charles Dickens. 1 INLEIDING, die ge zeker niet moogt overslaan, zo- als ikzelf pleeg te doen met inleidingen. Ik zeg: het gaat om de sigaar en niet om het bandje, maar met deze mleiding is het anders, omdat ge er uit zult bemerken, hoe ik, Jules Vermaele, voorzitter en werkend lid van het schildersgenootschap Sint Lucas er toe kwam om deze roman te gaan schrijven. 't Was al laat, toen ik van de reis kwam, maar 's an deren daags, in de herberg van Semeyns, trof ik meester Wiegand, de schoolmeester en ik deed 'm het hele trieste relaas. Eerst zei 'm niks. Hij klopte zijn pijp uit en ik liet Semeyns nog eens volschenken. Vermaele, begon hij toen, wat ge me daar vertelt, dat is 'ne roman, compleet 'ne roman. En ik peis zo Maar eerst nog wat anders. Waarom moest ge zo op stel en sprong naar Rohdrecht? Ik wou een verklaring geven, maar hij voorkwam me weer al. Goed, goed, ik weet al: ge vondt het niet comme- il-faut, dat Lo Bax zo met de noorderzon vertrokken was en ge woudt 'm dat onder de neus wrijven. Soit. Maar daarvoor gaat ge toch niet zo'ne reis ondernemen, helemaal naar Holland. Nee, Juleke, daar steekt meer achter. Nou ja, zei ik, dat stak er ook en ik zal oe dan maar alles precies vertellen. Ziede meester Wiegand, ik had niks moeten beginnen. Ik loop altijd de fortuin achterna, dat is m'nen euvel. De fortuin, placht mijn vader zaliger te zeggen, is krek een geschoren poedel. Komt 'm op oe af, dan kund 'm makkelijk in z'ne kroeskop pakken, maar van achteren is 'm glad en glibberig. Ah ga, lachte meester Wiegand, nou gaat m'n 'n icht op. Ge peisde: nou die Lo Bax daar in Rohdrecht o'nen schatrijken jonker geworden is, nou zal 'm z'nen irmen confrère niet in de steek laten. Oei oei, meester! riep ik, wat denkt ge wel van me? Die gedachte kwam niet eens in m'nen kop, 'k zou me schamen. Nee, Jules Vermaele is geen klaploper, maar er was een andere affaire. Mijn dochter Hermine, moet ge begrijpen, die was zo'n beetje gecharmeerd van Lo. Ik dacht, zei meester Wiegand, dat Hermine al zo half en half geëngageerd was. Ja met dieën Armand, die notarisklerk uit Luik, 'n nette vent, ambitieus manneke, schitterende toekomst, goeie partij. Jeannet en ik waren er best mee content. Maar ja, wat zal ik je zeggen, 't hart van zo'n durske is als een bladje in de wind. Ze had 'ne keer met Lo gedanst op de foire de Bruxelles. En Lo, ge kent 'm, ook geen scharretje, die had het van haar ook wel een beetje te pakken. Hij heeft nog een portretje van 'r getekend. Zo in 'n paar vlotte streken waterverf, sappig, verdomd knap. 'k zou liegen als ik anders zei. Ge kondt er aan zien, dat 'm aardigheid er in had. En zo was 't van weerskanten. Maar Jeannet en ik zijn daar zo'n beetje tussen gaan staan, in de hoop, dat ze het zou vergeten. Waarom? vroeg de meester. Hawel, zoals het er toen uitzag prefereerden wij natuurlijk de notarisklerk als schoonzoon. Juleke, Juleke, viel hij me in de rede, weet ge wat gij moest? Gij moest meer vertrouwen hebben in de ge wone loop, waarin God de dingen gebeuren laat. Ge kunt het lot niet keren en het hart van oe dochter is maar niet 'ne motor, die ge naar believen kunt afzetten of weer aantrappen. En wat denkt ge van Lo Bax, die is toch ook genen vuilbaard of 'nen zwabber, wat? Lo Bax moet ge denken, is 'ne mens van educatie, in Parijs gestudeerd, maar denkt ge, dat hij groos is of de gransinjeur uit wil hangen? Dat zal Van Driel, op „Den Drieldonk", zoals Lo de hofstee met bravour pleegt te noemen, wel anders weten te vertellen. „Den Drieldonk," hahaha!, of het een kasteel waar. Ja, God ik weet het, wij noemden dat het boeren- schildersbedrijf van Lo en het schilderachtige boerenbe drijf van Van Driel. Zo was het precies, vervolgde meester Wiegand, in de keuken bij den boer vondt ge spie-raampjes en pen selen en op den atelier 'ne schup en 'ne schoefel. Ik was er 's 'ne keer en ik kwam er veel omdat ik de kleine Van Drieltjes allemaal op m'ne school heb, toen vond ik den Wannes doende met het opspannen van een stuk linnen en Lo was onkruid aan het wieden in den hof. Het komt me bekend voor, zei ik, ik kwam er ook geregeld, omdat we samen in het bestuur van Sint Lukas zaten. En ik weet ook, dat 'm als schilder veel succes had. Die expositie in Anwerpen anderhalf jaar geleden, heeft 'm geen honderden maar duzenden opgebracht Zjuust en weet ge ook waar dat geld gebleven is? In het bedrijf van den boer. Dat is geen praatje, dat is de klare waarheid. Van Driel zat toentertijd op zware las ten, 'n kot met kinders mot ge denken en een huis, zo ge zegd met een zilveren dak d'r op. 't Was maar een dub beltje op zijn kant geweest, of het hele bedoeninkje was onder den hamer gekomen, maar 't was Lo, die toen alle gaten en gaatjes heeft weten te stoppen. Ik weet het van Miekemoeie, zelf heeft hij d'r nooit met geen woord over gepraat. Zie de, zo is Lo Bax. Ja, Godnogtoe, ik wist toen ook niet wat ik nou weet. Ik had natuurlijk weer op het verkeerde paard gewed. En toen had ge spijt en zijt 'm achterna gereisd, veronderstelde de schoolmeester. Zjuust, ik peisdenou ja, 't is krek as ge zegt: Ik heb Onze Lieve Heer te slim af willen zijn. Als ik plan nen maak, loopt het altijd falikant verkeerd. Net als in dertijd met dat zaakje van Perrault Decosse, 't leek prachtig: schilderijtjes van landen copiëren, veel geld verdienen'n Vermogen meneerke, 'n vermogen. Ja wel, in 't gevang had ik kunnen komen. Peerke van Vleuten kwam me waarschuwen, 'k heb de hele sante- kraam cito cito met de marchandise teruggestuurd. Vort ermee. Ja, zo is 't mij altijd gegaan en zo ging het mij nou weer. Goed, goed, maar nou die roman. Roman? Wat roman? Hawel, ik zei toch al, dat verhaal dat ge me ver teld hebt, dat is 'ne roman en ge moest daar nou eens een boek van schrijven, zunne. Ik begon onbedaarlijk te lachen. Nee nee Jules, serieus, zei meester Wiegand. Ja, maar ik ben schilder, wierp ik nog tegen, dat is een heel ander stiel. Ziet ge, ge begint een schilderij met een grote opzet, grote partijen, die ge allengskens gaat detailleren. Maar zo'ne boek moet ge letterke voor letter- ke en woordeke voor woordeke schrijven en de grote lijn moet er in zitten, als het af is. Krek averechts. Heimelijk lokte de idee me toch wel aan. Al was het alleen al om de gedachte, dat ik arme artiest, toch aan die voorname familie van Beukenstein nog geld zou verdienen. De leden van Sint Lucas noemen mij de ter rier, als ik eenmaal iets tussen mijn tanden heb laat ik het niet los. En toen meester Wiegand bleef aandringen, gaf ik to* (Wordt vervolgd). Verdwaald. Vier Amsterdamse inbre kers zijn na een nachtelijke inbraak in Hil versum met hun auto verdwaald. Surveil lerende agenten zagen de wagen een paar keer voorbij komen en noteerden voor alle zekerheid 't nummer. Toen er een telefoon tje van een juwelier kwam dat zijn winkel ruit was ingeslagen en uit de etalage vijftien gouden horloges waren verdwenen, konden de dieven spoedig worden gepakt. De man nen zeiden echter van niets te weten. Verbrand. Tussen Oudewater en Woer den is een trailer verbrand., geladen met 25 ton papier, bestemd voor een papierindus trie te Utrecht. Er bleef van de lading en van de trailer vrijwel niets over. Het papier kwam uit Amerika. Steen door de ruit. De eigenaar van een foto- en optiekhandel aan de Singel te Dordrecht schrok hevig van het lawaai, dat veroorzaakt werd doordat met een steen een van zijn etalageruiten werd ingegooid. Nog erger schrok hij toen hij tot de ontdekking kwam, dat uit zijn etalage twee camera's verdwenen waren, een ter waarde van f135, en een, die het lieve sommetje van f1470, kostte. Van de daders van deze brutale dief stal was geen spoor meer te vinden. Gelogen. Enige weken vertelde een reiziger van een vleeswarenfabriek in Zwolle aan zijn directeur, dat hem een por tefeuille met f 6000,was ontstolen, toen hij een lekke band van zijn auto moest verwis selen en hij zijn jasje met de portefeuille in de berm van de weg had gelegd. Hij heeft thans bekend dit verhaal verzonnen te heb ben. De f6000,had hij gebruikt om schul den te betalen. Gouverneur. Voor een bezoek van enkele weken is de gouverneur van Suri name, de heer J. van Tilburg in Nederland aangekomen. Gouverneur Van Tilburg ver trekt op 17 juni uit Nederland. Via Lissabon keert hij naar Paramaribo terug. ADVERTENTIE DE ENGELSE PLASTICPLAAT dikte Z'/t m/m, gemakkelijk op elke vlakke ondergrond aan te brengen KLINGDECOR is bestand te gen: a. Een opbrandende sigaret: b. de inwerking van de meeste zuren. Zie onze toonkamer. Kampersingel 22 - Tel. K2500 - 11932 Het Rotterdams Toneel zal op vrijdag 24 mei in de Rotterdamse Schouwburg de eer ste voorstelling geven van „Het kind van de rekening" (Le Dindon) een klucht van Ge orges Feydeau. Bob de Lange heeft de regie en maakte ook de vertaling, de decors wer den ontworpen door Metten Koornstra. Me dewerkenden zijn Lia Dorana, Pim Dikkers, Ann Hasekamp, Ina van Faassen, Loe de Hartogh. Henny Orri, Pieter Lutz, Jetty van Dijk-Riecker, Jan Lemaire sr. Thera Ver heugen, Peter Holland, Wim Grelinger, Man fred de Graaf, John Leddy, Plans Croiset en John Lanting. DINSDAG 21 MEI Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De wraak van Hakim", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wat prettig om vrouw te zijn", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes van heden", 18 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „Voorbij Mombassa dreigt de dood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het leven van Vincent van Gogh", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstel ling van werken van Bloemendaalse beel dende kunstenaars, 10—17 uur. Frans ""-'s: museum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. Concertge bouw: Tweede concert Beethovencyclus o.l.v. Henri Arends. Solist Eduardo' del Puyo, piano. WOENSDAG 22 MEI Minerva: .Hongaarse rhapsodie", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De wraak van Hakim". 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wat prettig om een vrouw te zijn", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes van heden" 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Voorbij Mombassa dreigt de dood", 14 jaar, 2, 4 15 7 en 9.15 uur. Luxor: „De laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het even van Vineent van Gogh" 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 2 30 7 en 9.15 uur. Openluchttheater BÏOemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemen daalse beeldende kunstenaars, 10—17 uur. FransHalsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6