Vanmorgen was het reeds vrijwel zeker dat een trawllogger de haringrace wint RODENT Kleine exposities in Amsterdam Jacht op Hollandse Nieuwe begonnen Prijzen zoveel van Cannes werden mogelijk „gespreid" In memoriam Otto van Rees Teleurstelling over het deelnemen van vijf trawlers uit IJmuiden RAT en MUIS UIT ANDERE BLADEN De tunnelmisère Vrije zaterdagen in de mijnen 5 Directeur Charitaspool voor het kantongerecht Nieuwe leden Akademie van Wetenschappen Henk van Ulsen eerste op tonelistenconcours „Kwart eeuw exlibris en gelegenheidsgrafiek" Loonsverhoging door premies voorgesteld Tweede gemeenschappe lijke markt op stapel DINSDAG 21 MEI 1957 (Van onze speciale verslaggever) NU VANMORGEN AAN DE IJMUIDENSE havenkant bekend werd welke schepen uit Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden vertrokken, kan met vrij grote zekerheid worden voorspeld, dat de haringjagerij ook dit jaar door een trawler zal worden gewonnen. Deze schepen hebben namelijk een voorsprong op de drijfnetloggers door motorvermogen en door visserijmethode. Tot de schepen, die vanmorgen uit IJmuiden zee kozen, behoorden niet minder dan vijf trawlers en trawlloggers, Hierbij waren twee schepen van een IJmuidense rederij, die het Scheveningse merk voert en een trawllogger van Vlaardingen, een trawllogger van Katwijk en een trawler van de IJmuiclense vloot. In Scheve ningse rederskringen, wordt de deelneming van dit soort vaartuigen aan de haringrace ten zeerste betreurd. „Aan deze race is hierdoor het element van sportiviteit ontnomen", zo is de algemene opvatting. Scheveningen zal geen trawlloggers ter haringrace zenden. De trawlers en trawlloggers hebben niet alleen het voordeel van grotere motorver mogens, maar kunnen bovendien eer-der de netten uitzetten dan de drijfnetloggers. De trawlers zullen vermoedelijk ruim 300 mijl moeten stomen, zodat woensdagmiddag omstreeks het middaguur na ruim 27 uur varen voor de eerste maal het trawlnet kan worden uitgezet. De drijfnetloggers kunnen de vleet pas in de namiddag schieten en deze na middernacht weer halen. Alleen in het geval, dat geen enkele van de vijf trawlers en trawlloggers in de loop van woensdagmiddag- en de vroege avond een gunstige trek zou doen, hebben de drijfnetloggers nog een kans om als eerste Hollandse Nieuwe de w.al te brengen. Ook de „Amsterdam" Tot de vijf schepen, die vanmorgen IJmuiden verlieten om op haring te gaan trawlen en eventueel aan de jagerij deel te nemen, behoorde ook de winnaar van vorig jaar de SCH 171 „Cornelis Vrolijk" met schipper Cor Korving op de brug. In de nabijheid van de 171 zal de rederijgenoot SCH 117 van Corn. Vrolijks Visserijmaat schappij meevaren. Deze SCH 117 „Onder neming 3" wordt gecommandeerd door schipper Klaas Pronk. Een van de twee schepen zal de vangst aan de jager, ver moedelijk de SCH 171 - de snelste van de twee - overgeven. Van de IJmuidense vloot neemt de mo derne en krachtige trawler „Amsterdam" IJM 28 aan de jagerij deel. Schipper Rein Groen staat ditkeer niet op de brug, daar hij ziek thuis is. De trawler van de rederij D. Joh. Krijger staat nu onder bevel van de stuurman Huig Ouwehand uit Katwijk. Van de Katwijkse vloot is de KW 122, de „Arie Ouwehand" uit IJmuiden naar zee vertrokken. Schipper Cees Dubbelaar kan zeker tot een van de grote kanshebbers worden gerekend, daar hij zaterdag is bin nengekomen en nog vrijdag heeft kunnen vaststellen waar de haring zich bevindt. Hij had daar reeds een trekje gedaan op de vorige reis en de haring (vers) in IJmui den aangevoerd. Als vijfde trawllogger is dan vanmorgen de VL 27 „Burgemeester Heusdens" in noordelijke richting weggestoomd. Op de brug trof men schipper Teun van den Oever aan. „Aardigheid is er af" De schippers van de vleetloggers waren vanmorgen met hun reders allen van me ning, dat de aardigheid er af is. Zij menen, dat de haringrace voor de vleetloggers is bedoeld. En we hebben zelfs een reder, die trawlloggers in de vaart heeft, gesproken, die ons zei: „Laat men de drijfnetloggers 24 uur voorsprong geven of laat de traw lers en trawlloggers desnoods een week later ter gezouten haring uitvaren". Maar daar stonden andere stemmen tegenover. „De verordening van het Pro- ADVERTENTIE uitgeroeid met Voor het kantongerecht te Heerlen heeft terechtgestaan de heer G. H., directeur van de Nationale Charitaspool. Hem werd ten laste gelegd overtreding van de artike len 1 en 2 van de Loterij wet, waarvoor de ambtenaar van het O.M. een boete van tweemaal zes gulden requireerde. In zijn requisitoir sprak de ambtenaar van het O.M. als zijn persoonlijke mening uit, dat van het doorbreken van de beslotenheid bij Charitas geen sprake is, maar daar men een uitspraak van de Hoge Raad in de ge hele poolaffaire wil uitlokken, kwam hij tot zijn eis. De verdediger van de heer H. zei, dat de beleidskwestie, het brengen van de pool affaire voor de Hoge Raad, van geen in vloed mag zijn op een vonnis in de zaak tegen Charitas. Indien er geen sprake is van overtreding van de Loterijwet, moet vrijspraak volgen. Een vrijspraak voor Charitas is van zeer grote betekenis, daar dan de instellingen die Charitas thans sympathiek gezind zijn, officieel bereid zul len zijn steun te verlenen. Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van prof. dr. J. Gonda, Utrecht, prof. mr. J. Offerhaus, Amstel veen, prof. dr. H. van de Waal, Leiden tot gewoon lid, van prof. dr. Kurt Latte en prof. Jean Pommier tot buitenlands lid, en van prof. dr. J. G. de Casparis en F. Lugt tot correspondent van de afdeling letter kunde, der Koninklijke Nederlandss Aka demie yan Wetenschappen, duktschap voor Vis en Visprodukten is er nu eenmaal, ik heb deze trawlloggers in de vaart en waarom zou ik er dan niet aan meedoen als het wordt toegestaan. Je hebt je kans. Tenslotte doen de vleetloggers en de trawlloggers van een havenplaats ook het gehele jaar door hun best om de be drijfschapswimpel te veroveren. En ook daar komt de vleetlogger achteraan, omdat deze de vangst in zijn geheel moet zouten en de trawllogger bij grote vangst desnoods ertoe kan overgaan de haring in verse toe stand te bewaren." En een derde reder, die eveneens een trawllogger uitstuurt ter haringjagerij, zei ons: „Ach, het is maar een aardigheidje. Weten we, dat een van de vijf trawlers en trawlloggers al thuis stomende is en een paar uur voorsprong heeft, dan gaan de andere vier schepen de Noord in voor een reisje van tien dagen. Het ijs is al geladen." De haringjagerij wordt dus woensdag middag op een afstand van 250 tot 300 mijl van IJmuiden beslist. Wordt er door de trawlers in enige trekken haring scheep gehaald of niet? Het zal moeilijk bekend raken of een trawllogger thuisstomende is met enige tientallen kantjes in het ruim, zodat toch nog wel enige strijd kan worden verwacht tussen enige trawlloggers. Overigens dacht de laatste reder, die wij spraken als volgt over het deelnemen van de trawlers: „Kijk, het is een kwestie van overgang. Vorig jaar namen twee trawl loggers deel en dit jaar zijn het er al vijf. Het zouden er nu al tien zijn geweest, wanneer ook de IJM 14, 99, 116, 24 en 35 in IJmuiden waren binnen geweest of de jaarlijkse beurt achter de rug hadden. Vol gend jaar zullen het er ongetwijfeld vijf tien zijn en over twee jaar, aldus deze reder, varen misschien uitsluitend nog trawlers ter haringvisserij Donderdagnacht vroeg In ieder geval kan de haring van deze trawlloggers niet eerder dan in de vroege nacht van donderdag op vrijdag aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden worden ver wacht. De haring mag namelijk niet eerder dan vrijdag 0 uur in Nederland worden aan gevoerd. Een geringe kans bestaat, dat de trawl loggers nog slag zullen moeten leveren Scène uit „Friendly Persuasion" met Cary Cooper en Dorothy McGuire (rechts) in de hoofdrollen. CANNES Nooit kan een jury van een festival het iedereen naar de zin maken. Dat kan te minder als zij niet slechts met artistieke kwaliteiten van de te beoordelen werken heeft te maken, maar ook de toe te kennen prijzen over de verschillende jaren kennelijk over zoveel mogelijk ge- voor en tussen de IJmuidense pieren. Wan- gadigden wil „uitsmeren" en bovendien neer namelijk zevenentwintig uur is uit gestoomd en van woensdagmiddag twaalf uur tot woensdagavond negen uur wordt gevist, dan kunnen deze schepen vrijdag morgen om 0 uur voor de pieren zijn. Of zoveel eerder als de visserij is gestaakt of dichterbij is gevist. nog met politieke en andere kwesties te maken krijgt: ontvangen de Amerikanen een belangrijke prijs, dan moeten de Rus sen er ook een hebben, en andersom De nu in de categorie lange films met de hoofdprijs bekroonde Amerikaanse film „Friendly Persuasion" (Viriendelijke over- Wie zich dezer dagen 's avonds van of naar het Amsterdams Centraal Station be gaf, zag het al aan de verlichting: feest in de oude binnenstad. Feest dan ook in het eethuis „Du Chat qui pelote" of wel „De kaatsende kat" aan de Zeedijk, waar aan de wanden beeldende kunst geëxpo seerd wordt. Tot 1 september prijkt er werk van de bekende Gerard Hordijk, ontwerper van decors, minnaar van de kleine kermissen op de Parijse boulevards van vroeger, minnaar van balletten, van paardenren nen en de circusmanege, van de drukte langs de zeekant van dure zuidelijke bad plaatsen, minnaar ook tegenwoordig van dat oude Amsterdam, dat hij ziet met de ogen van een ontwerper van de buiten kant van een draaiorgel. Hoewel Hordijk ook oud werk toont, ontmoet men helaas niets van die kermissen. Wel uit dezelfde tijd een enkel naakt, waarmee hij toen zo wist te charmeren. Altijd heb ik het gevoel gehad dat Hordijks gedwongen verblijf in Amerika hem niet ten goede is gekomen en twee schilderijen van New York spre ken dat gevoel niet tegen. Of hij nu ook goed deed zich na zijn terugkomst zo in die nieuwe Europese mode van onge broken kleuren te storten, is voor mij nog een vraag, al zij erkend dat bijvoorbeeld een gezicht over Parijs van Montmartre een wel plezierig ding is. Hordij ks werk evolueerde nogal eens in een even andere richting. Voorop bleef echter staan een duidelijke voorkeur voor wat men wel „Frans" pleegt te noemen „Frans" met een barokke kant. Langere tijd drukt hij zich nu al uit met een luchtige stijl van penseeltekeningen in Oostindische inkt, waarbij hij wat felle water verf kleurtjes voegde. De resultaten zijn soms zeker amusant te noemen. Toch zag ik wel graag dat er weer iets terugkwam van Hordijks begintijd. En feestelijker zijn voor mij dan ook de pastels, die Willy Noordam in zuidelijke contreien maakte en nu tot 29 mei ver toont bij Martinet en Michels, een kunst handel die, dacht ik, aan menselijkheid toch veel gewonnen heeft de laatste tijd Publiek oordeelt afwijkend De jonge acteur Henk van Ulsen heeft zaterdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam de eerste prijs van duizend gulden gewonnen in de wedstrijd voor jonge acteur en actrices, die ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Internationaal Cultureel Centrum in Amsterdam werd gehouden. Aan de finale zijn drie wedstrijden vooraf gegaan in het I.C.C. aan het Vondelpark, op 24 april, 3 en 7 mei. Het publiek werd hierbij in de gelegenheid gesteld zijn oor deel te toetsen aan dat van de jury, welke werd gevormd door jhr. mr. P. J. W. de Brauw, voorzitter, de actrices Caro van Eyck, Elise Hoomans en Ank van der Moer en de acteurs Han Bentz van den Berg, Cees Laseur, Cas Baas, Ton Lutz, Johan de Meester, Carel Rijken, Louis Saalborn, Paul Steenbergen, Jan Teulings en J. Elsendoorn. De eerste prijs werd be schikbaar gesteld door het Prins Bern- hardfonds. Voor tweede, derde en vierde prijzen werd zevenhonderd gulden be schikbaar gesteld door het I.C.C. Deze prij zen werden respectievelijk gewonnen door Ramses Shaffy, Jules Croiset en Sigrid Koetse. Thera Verheugen en Ina van Faas- sen kwamen respectievelijk op de vijfde en en zesde plaats. Overigens was het oordeel van het pu bliek niet overeenkomstig dat van de jury. Er waren ongeveer driehonderd mensen in de zaal, die overwegend meenden, dat Ina van Faassen voor de eerste prijs in aan merking kwam. Zij beoordeelden Sigrid Koetse als tweede, Jules Croiset (evenals de jury) als derde, Ramses Shaffy als vier de, de eersteprijswinnaar Henk van Ulsen als vijfde en Thera Verheugen als zesde. Onder het publiek bevonden zich onder meer Charlotte Kohier, Mary Dresselhuys en Albert Mol ,die alle drie Ina van Faas sen als eerste klassificeerden. Enkele an dere toneelspelers en critici plaatste» Ju les Croiset als eerste. en waar Wim Steyn zijn Amsterdams de buut maakte. Willy Noordam tekende on der meer een zekere mijnheer Desnoyer en bij navraag werd me gezegd dat deze inderdaad die belangrijke Franse schilder was, die eens de jongste van de grote generatie genoemd werd. Zijn werk moet Willy Noordam wel liggen. Toch vertoont zij een eigen gezicht. Haar uitingen zou men naar geaardheid tussen die van Des noyer en Bonnard kunnen situeren. Nu ik toch grote Fransen noem, kan ik Agnes v. d. Brandeler, die tegelijkertijd bij Mar tinet en Michels exposeert, het compli ment geven dat haar werk me aan dat van Dunoyer de Cegouzac herinnert. Dit is waarlijk levendig tekenen, een tekenend genieten van een landschap, waar ook wij, beschouwers, nu worden ingevoerd. Som mige zaken werden met een toontje of wat kleur gewassen indien dit tot een nadere bepaling van de sfeer noodzakelijk was. Vaardigheid blijkt uit de wijze, waarop in een enkele tekening enige mensfiguurtjes werden opgenomen. F. Peter Iloffer, die tot 25 mei bij Mag- dalena Sothmann werk laat zien, werd in Berlijn geboren. Hij studeerde in Enge land, was daar onder meer als decoront werper werkzaam, hetgeen blijkbaar van invloed is op sommige schilderijen. Want Hoffers indrukken van Napels met de uithangende was in de nauwe straatjes verkregen iets van decors. De rechthoekige lakens met hun plooien boden hem de ge legenheid tot een bijna abstract schilder kunstig spelletje, dat hij blijkens de hier opvallende herhaling nogal belangrijk vond. Dat wandschilderen door hem be oefend wordt is aan eenvoudige realis tische stillevens, zakelijk ontdaan van alle overbodigs, wel te begrijpen. Uit veel blijkt verder invloed van Picasso, zonder wiens grafiek Iloffer nooit tot bepaalde dingen gekomen zou zijn. En ik wil graag erkennen dat het aantrekkelijke dingen zijn. Hoffer verwerkte die invloeden op voldoende persoonlijke wijze of varieerde deze met andere gegevens, waardoor re sultaten ontstonden die men graag bekijkt. Maaike Braat Tot 6 juni is bij Santee Landweer werk te zien van Maaike Braat. Zij noemde haar tentoonstelling van tekeningen en aquarel len „Bomen en Bergen". Bij die bergen behoren ook de duinen van Texel, die misschien even te vlot bekeken werden. Haar echte bergen betekenen echter een grote opfrisser van haar aquarellen, die wel eens even een te illustratief karakter, kregen. De kleur werd in dit werk veel gevoeliger neergezet, het onderwerp met meer aandacht nog bekeken. Mogelijk dat het klimaat haar dwong tot een grotere gespannenheid. Wanneer men met vorst zit te werken is het moeilijk met retouches op het werk terug te komen als men met de waterverf bezig is. Maar gespannen over- wogenheid was een al eerder gedemon streerde kwaliteit bij haar tekeningen. Ook „Vogelkooplieden" door F. Peter Hoffer, die thans in Amsterdam exposeert. nu vertoont zij weer een bewonderens waardige reeks van met grote stelligheid voorgedragen landschappen met heesters en bomen of bergen met verbrokkelde rot sen en om gesteente spoelende beken. Bob Buys Expositie in Arnhem Tot 10 juni wordt in het Gemeentemu seum in Arnhem de tentoonstelling „25 jaar exlibris en gelegenheidsgrafiek" ge houden, die is ingericht naar aanleiding van het zilveren jubileum van de Neder landse Exlibris Kring. Zij omvat ongeveer driehonderdvijftig stukken, een keuze uit het beste werk van Nederlandse grafici in de afgelopen vijfentwintig jaar. De ope ning, waarvoor van de zijde der verzame laars grote belangstelling bestond, ge schiedde zaterdagmiddag. reding), die in de laatste week vertoond werd, was zeker een uitstekende film, maar de toekenning van de hoofdprijs was een overschatting, die naar de reacties te horen, vrijwel iedere festivalbezoeker hogelijk heeft verwonderd. In de categoi'ie korte films had Nederland stellig een prijs ver diend voor een zijner beide documentaires. Het feit, dat onze cineasten reeds enige malen te Cannes onderscheiden zijn, en dat men, zoals ik hierboven schreef, de prijzen kennelijk zoveel mogelijk wil verdelen, zal wel de verklaring vormen voor het feit, dat de Nederlandse inzending nu zelfs niet genoemd werd. Met de toekenning van de overige prijzen kan men in het algemeen wel vrede heb ben, met de speciale prijzen voor de Poolse film „De Riolen" en de in de laatste week vertoonde Zweedse film „Het Zevende Zegel", met de regieprijs voor Robert Bres son, voor „Een tei'doodveroordeelde ont snapt", enz. De met de hoogste prijs bekroonde Ame rikaanse film „Friendly Persuasion", in Nederland „De Wet des Heren" gedoopt, is een werk van William Wyler, dat tijdens de Amerikaanse burgerooi-log speelt in een Quakex-sgezin. De Quakers vormen een kleine groep protestanten, die zich o.a. on derscheiden door het feit, dat ze tegen elk geweld zijn en dus geen wapens willen dragen. Kernpunt van het verhaal is, dat de vader, Jess Birdwell, en de oudste zoon, Josh, voor een gewetensconflict worden ge plaatst, als de zuidelijken oprukken en ook leven en goed van de Birdwells bedrei gen. De zoon grijpt een geweer en voegt zich bij de noordelijken, de vader treedt pas op als hij. meent, dat zijn zoon aan het nabije front 'gewond is geraakt en hulp behoeft. Hij ontmoet slechts één vijand, een paai'dendief, die zojuist zijn beste vriend heeft vermoord en nu poogt, het ook hem te doen. Die vijand x-aakt in zijn macht, maar Jess laat hem gaan met de woorden: Ga heen, ik zal je niets doen. Terwijl Jess en Josh afwezig zijn, komen de zuidelijken bij de boerderij van de Birdwells. Ze wor den er met angst en beven ontvangen door moeder Birdwell en de dochter, maar ze krijgen er te eten en te dx-inken en dan trekken ze verder. Even later komen Jess en de gewonde Josh thuis en dan gaat het gewone, rustige leven verder. Er is over deze film enige deining ont staan, omdat de naam van de scenario- schrijvex-, Michael Wilson, niet vermeld wordt in de lange lijst van medewex-ken- den, hoewel het scenario stellig grote kwa liteiten heeft, naar ook regisseur Wyler verklaarde. Dat de naam van Wilson, die ook voor tal van andere belangrijke films het scenario schreef, niet wordt vermeld, vindt zijn oorzaak in de politiek: Wilson heeft geweigerd aan een commissie van McCarthy namen te noemen van hem be kende communisten in het filmbedrijf en sindsdien staat hij te Hollywood op de zwarte lijst. Dit scenario had hij reeds enige jaren geleden geschreven, naar een roman van Jessamyn West. Hij deed deze mededelingen in een hier gehouden pers conferentie. Het festival is geëindigd met een voor stelling van Sissi, die junge Kaiserin, en de Nedex-landse documentaire over Re'm- bx-andt, van Bert Haanstra. Het zeer ge selecteerde publiek, onder wie vele film sterren, nu ook uit Frankrijk zelf, heeft enthousiast gereageerd na de vertoning van Haanstra's film - er klonk langer applaus dan na enige andere korte film. Maar een prijs was er voor Haanstra niet bij Jan Koomen Direct na het vernemen van het over lijden tengevolge van een vex-keex-songeluk van de in 1884 te Freibux-g gebox-en Neder landse schilder Otto van Rees iets over deze figuur te zeggen was moeilijk. Hoewel ik goede herinneringen koester aan werk, dat lang geleden in het Amsterdamse Ste delijk Museum te zien was, trad Van Rees zo weinig in het licht na de oorlog en uiter aard ook tijdens deze, dat enige controle op mijn herinnex-ingen noodzakelijk was. Dit was niet gemakkelijk, want ook reproduk- ties naar zijn werk liggen niet ovex-al ge reed. Van Rees heeft zich weinig op de voorgrond gedrongen. De enige keer dat ik hem mocht ontmoeten, kreeg ik de indruk met een terughoudend man te doen te heb ben. En dit klopt in ieder geval met zijn werk. Zijn persoonlijkheid gaat achter dit werk weliswaar niet schuil, maar dringt zich zeker niet aan ons op. Van Rees was een sterk religieus voe lende figuur die zocht te getuigen in de meest eenvoudige vorm met de meest een voudige middelen en dit veelal van de meest eenvoudige dingen. Het stilleven neemt in zijn oeuvre een belangrijke plaats in. De zin van het vroege kubisme was het geven van het essentiële, het ontdoen van het overbodige, het terugbrengen van de vormen tot pure, stereometrische. Van Rees was één van de eex-ste kubisten. Hij woonde samen met Picasso, kende Braque goed en ging om met schrijvers en dichters als Apollinaire, Max Jacob, Jean Cocteau en Blaise Cendrars, 1 Van Rees heeft echter de verdere evo lutie van het kubisme niet willen mee maken Dat moet hem als te bedacht of te zeer als spel zijn voox-gekomen. Nooit zou hij riskex-en de band met een publiek te verbreken omdat hij er op ge richt was voor alles mèt de mensen te blijven. Zijn wex'k is een dienen van de ge meenschap, een geloofsbelijdenis. Hij heeft dan ook wandschilderingen in kei-ken ge maakt en glas-in-loodramen ontworpen. Zo bevat de rooms-katholieke kerk aan de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam, bekend om een moedig experimenteren met mo derne kunst, werk van Van Rees' hand. In Van Rees' poi-tretten ontmoet men meer een zoeken naar algemeen menselijke waarden dan een omspitten van de bodem van de ziel. Het eigenaardige bekoorde hem niet, het voor een ieder schone en ware gold bij zijn bedoelingen. Van een echt partijkiezen bij schilderkunstige verlichtin gen kon na het begin bij hem moeilijk sprake zijn. Misschien dat ook hierdoor wel eens aan zijn werk voorbij werd ge gaan. Toch heeft het een heel eigen gezicht al ontbeerde het bij alle eenvoud wel een enkele keer een stelligheid, die de beschou wer de bedoelingen directer openbaart. Het is te hopen, dat het lukt het beste van Van Rees nog eens bijeen te brengen, want in de ontwikkeling der modexme Ne derlandse schilderkunst nam hij een be langrijke en zeer eigen plaats in. Het Handelsblad heeft zich op des kundige wijze verdiept in het verkeerspro bleem onzer provincie en met name in de kwestie der oeververbindingen. Het blad schrijft onder de titel „Tunnel in gevaar": „Er is alle reden voor Amsterdam om onge rust te zijn over de ontwikkeling van de plan nen tot het leggen van oeververbindingen over het IJ en het Noordzeekanaal. Deze dagen heeft ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, uitgesproken, dat. nu de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen en de brug over het Buiten-IJ bij Am sterdam eerlang gereed zullen zijn. de verkeers moeilijkheden tussen de oevers van het Noord- zeekanaal en het IJ grotendeels zullen zijn opge lost. Mede ook, 'doordat Amsterdam thans be schikt over een derde pontverbinding. Ir. De Bussy zei het niet met zoveel woorden, maar de conclusie ligt voor de hand; hij vindt dus noch een IJ-, noch een Coen-, noch een Hemtunnel urgent. Nu is ir. De Bussy niet de Rijkswaterstaat, en al was dat zo, dan is de Wa terstaat nog de regering niet, maar dat een zo hooggeplaatst functionaris van de Rijkswater staat van mening blijkt te'zijn, dat wij voorlo pig geen IJ- en geen Hem- en geen Coentunnel nodig hebben, vervult ons met zorg, Wij vinden deze conclusie ook hierom merkwaardig omdat ir. De Bussy zegt uit te gaan van hetzelfde ma teriaal als de commissie-De Vos van Steenwijk in haar rapport van september 1954, namelijk dat, wat de door deze commissie ingestelde tech nische subcommissie voor haar heeft bijeenge bracht. De conclusie van de commissie-De Vos van Steenwijk was echter een geheel andere. Enige tijd geleden hebben wij verklaard het te betreuren, dat minister Algera destijds het rapport van de commissie-De Vos van Steenwijk niet heeft aanvaard. Dit was een commissie van brede samenstelling, waarin de gemeenten Am sterdam en Zaandam, de provincie Noordhol land. de Rijkswaterstaat in Noordholland, de Provinciale Waterstaat van Noordholland, de K. v. K. en Fabrieken voor Amsterdam en de Nederlandse Spoorwegen waren vertegenwoor digd. Bovendien maakten van deze commissie o.a. ook nog deel uit de (thans overleden) heer D. J. Gerritsen, directeur der Rijksbegroting, dr. ir. J. A. Ringers en mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan Zij heeft het probleem van de oeververbindin gen van alle kanten en uit alle gezichtshoeken bekeken en is tot de conclusie gekomen, dat no dig waren; een brug voor gewoon verkeer over het Buiten-IJ (deze is nu bijna voltooid), een spoorwegtunnel ter vervanging van de Hembrug, een autotunnel onder het Noordzeekanaal bij Zaandam (later Is hiervoor het plan voor de meer oostelijk gelegen Coentunnel In de plaats gekomen) en een autotunnel onder het IJ voor Amsterdam, waarvoor het door de gemeenteraad gekozen plan 5 als grondslag kon dienen. Daar bij adviseerde de commissie over te gaan tot de oprichting van een autonoom lichaam, een li chaam dus met publiekrechtelijke bevoegdhe den, waarin zouden deelnemen het Rijk, de pro vincie Noordholland en de gemeenten Amster dam en Zaandam, en dat de autotunnels (daar bij inbegrepen die te Velsen) en de spoorweg tunnel zou financieren. Tevens adviseerde de commissie dringend tot de oprichting van een gemeenschappelijk tunnelbureau waarin de werkzaamheden voor de bouw van de toen nog te ontwerpen drie tunnels zou worden gecoör dineerd. Was het maar aldus gebeurd! Dan zou het nu niet mogelijk zijn dat een hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat met de verklaring komt dat Velsertunnel plus brug bij Schelling- woude voorlopig een voldoende oplossing zijn voor de moeilijkheden met de IJ- en Noordzee kanaal-oeververbindingen. Terwijl vaststaat, dat de Hem (spoorweg) tunnel voor Amsterdam niet minder dan een levensnoodzaak is! Want de commisie-De Vos van Steenwijk sprak het des tijds reeds uit: zónder deze tunnel zal Amster dam in de toekomst geen wereldzeehaven kun nen blijven Om van de IJ- en de Coentunnel (Zaanstreek!) nu maar niet te spreken. Al deze tunnels behoren in één complex bijeen. Onbreekt het kapitaal om alle drie tunnels tegelijk zo.snel mogelijk te bouwen dan bouwe men ze in ver traagd tempo. Het is naar onze mening verkeerd in dat geval een van de tunnels te laten ver vallen. Tot welke verwarring het leidt, dat de rege ring zich niet meteen op de basis van het rap port-De Vos van Steenwijk heeft gesteld, leert het bericht, dat wij kort geleden hebben opge nomen. Een van de hoogste ambtenaren van de Rijkswaterstaat heeft als zijn visie uitgesproken, dat Amsterdam zal te kiezen hebben tussen zijn IJ-tunnel of de Hem- met de Coentunnel. Het spreekt vanzelf dat dat standpunt voor Amster dam onaanvaardbaar is. Hoe anders zou de toestand zijn geweest wan neer het door de commissie-De Vos van Steen wijk aanbevolen autonoom lichaam en het ge meenschappelijke tunnelbureau waren gevormd! Intussen overlegt minister Algera nog steeds. Eveneens zat in deze commissie de heer P. Visser, directeur van een Haarlems transport bedrijf. Red. Bob Buys De Mijnindustrieraad heeft besloten voor dit jaar de volgende dagen als vrije zater dagen aan te wijzen: 8 juni, 13 juli, 10 augustus, 14 septembex-, 19 oktober, 16 no vember en 14 december. De raad had reeds eerder de elfde mei als vrije zaterdag aan gewezen. De door de Mijnindustrieraad ingestelde commissie ter bestudering van voorstellen tot verbetexring van arbeidsvoorwaarden heeft een tussentijds rapport uitgebracht. De commissie acht het gewenst aan het ondergrondse arbeiderspex-soneel een uni forme premie voor elke normale onder- grondse dienst toe te kennen, evenals zulks in de aangrijzende Duitse mijnen geschiedt. De commissie adviseert tot toekenning van een premie van 1.50 voor elke nor male verrichte ondergx-ondse dienst. Over de beloning van de bovengronds werkzame arbeiders merkt de commissie op dat deze dezelfde hoge pensioenpremie van 8,9 pet., exclusief de A.O.W.-premie betalen als de ondergrondse arbeiders, ondanks het ver schil in risico. Deze pensioenpremie is rond 5 pet. van het bruto loon hoger dan de premie die in andei*e industrieën wordt betaald. Een ander belangrijk vei-schil tus sen de beloning der bovengrondse arbei- dei-s en die van andere industrieën is, dat bovengronds, in tegenstelling met het merendeel der overige Nederlandse groot industrie, slechts voor een gering gedeelte in tarief kan worden gewerkt. De arbeid in het bovengrondse mijnbedrijf verschilt met die in vrijwel alle andere bedrijfstak ken. Bovendien worden in andere indu strieën vaak onder uiteenlopende bena mingen uitkeringen en vei'goedingen ge geven die het inkomen in niet onbelang rijke mate verhogen. De commissie wil daarom voor elke nor male verrichte bovengrondse dienst ƒ1.- als premie geven. Voor de bovengrondse arbeiders beneden 18 jaar zou deze premie op 0.50 gesteld moeten worden. Zij acht het wenselijk een evenredige verbetering voor de beambten tot stand te brengen. De Mijnindustrieraad heeft zich met de principes van het rapport verenigd. De technische uitwerking zal door het dage lijks bestuur geschieden. KARATSJI De subcommissie voor handel van de economische commissie van het verdrag van Bagdad heeft een werk groep ingsteld, die het plan voor een Euro pese gemeenschappelijke markt zal onder zoeken en tevens na zal gaan of een der gelijke markt ook voor de landen van het verdrag van Bagdad mogelijk zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9