Tweede Kamer houdt Nationale Reserve hand boven het hoofd Chefarine Natu wil regisseurs onder de amateurs kweken Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Eerste Kamer heeft critiek op het financieel beleid Dr. Drees dient communist in Tweede Kamer van repliek Regering uitgenodigd overleg te plegen met Steun Wettig Gezag Plan voor een driejarige cursus 6 Gaat u met vakantie? Parlementair commentaar Ontslag nietig verklaard van ziekenhuisdirecteur Machinist bekneld tussen locomotief en spoorwagon Acht jaar voor doodslag Verandering in programma van het Cleveland Orkest Het bezoek van generaal Speidel: Bibliotheekcongres te Haarlem Th. Zwetsloot benoemd tot ridder O.N. Landdag Landjuweel WOENSDAG 22 MEI 195 7 (Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer heeft gisteren mr. R o o s j e n (A.R.) geprotesteerd tegen de voorgenomen opheffing van de Nationale Reserve. Hij kreeg daarbij steun van de heren Vermeer (P.v.d.A.), V i s c h (K.V.P.), Ritmeester (V.V.D.) en Zandt (S.G.P.). Alleen de heer Calmeyer (C.H.U.) was het eens met zijn partijgenoot minister Staf, dat het niet meer verantwoord is in de moderne oorlog onvoldoende opgeleide vrijwilligers tegen de vijand te laten optreden. Met uitzondering van de communisten namen alle overige Kamerleden tenslotte een motie aan, waarin de regering wordt uitgenodigd overleg te plegen met het nationaal instituut Steun Wettig Gezag over nieuwe taken voor de Nationale Reserve, teneinde de vrijwilligers te behouden, die zoveel goede wil tonen in het belang van de volksweerbaarheid. Minister Staf had verklaard tegen de motie van mr. Roosjen geen bezwaar te hebben, omdat de regering reeds enige tijd bezig is overleg te plegen met Steun Wettig Gezag. Het overleg zal nu echter worden bemoeilijkt doordat in de motie als taken worden genoemd: het verrichten van ordonnance-diensten, verbindingsdien sten, bewakingsdiensten, het lopen van pa trouilles, het doen van meldingen en het verlenen van steun aan de geregelde strijd macht. De Nationale Reserve is opgericht in 1948 als een vrijwilligerskorps, deel uitma kende van de landmacht, dat tot taak had in tijden van oorlog of oorlogsgevaar mede te helpen aan de beveiliging van het ach terland. De Nationale Reserve moest on betrouwbare elementen, die een vijfde co lonne zouden willen vormen of sabotage zouden willen plegen, uitschakelen. Zij zou ook bruggen, sluizen, dijken, waterleidin gen en elektrische centrales moeten be schermen. Zij zou ongeveer 16.000 vrijwil ligers moeten tellen. Maar het is nooit ge lukt meer dan 12.000 leden aan het korps te verbinden, al zijn er in negen jaar on geveer 60.000 aanmeldingen geweest. Om dat de Nationale Reserve ongeveer negen miljoen gulden per jaar kost, heeft minis- Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam vast adres van t/m naar De abonnees die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie-Wagenaar over het in juni door de Duitse generaal Speidel als NAVO-bevelhebber van de landstrijd krachten in de centrale sector Europa, aan Nederland te brengen bezoek, liet uiteenlopende indrukken achter. Aan de ene kant was het duidelijk, dat de commu nisten deze gelegenheid aangrepen om hun afkeer van de Noordatlantische Verdedi- gings Organisatie weer eens te luchten. Anderzijds viel het moeilijk zich volkomen los te maken van het niet prettige gevoel, dat men in die militaire samenwerking onder meer ook heeft te aanvaarden, dat iemand, die tot' 1944 toe als generaal het Hitlerbewind heeft gediend en in die hoe danigheid „zeer zware verantwoordelijk heden" op zich had genomen dat was immers, naar minister Drees opmerkte, het geval met alle generaals, die niet tegenstaande" Hitier destijds op hun post zijn gebleven een vooraanstaande func tie inneemt. De minister-president is trou wens een van de eersten, die dat voelt. Vandaar dan ook, dat hij onderstreepte, dat Speidel „geen gezag over Nederlandse militairen" uitoefent. Indien de houding van de Sovjet-Unie niet de noodzaak van de NAVO en van de opneming daarin van West-Duitsland had opgedrongen, zouden wij nu niet te maken hebben met een weer bewapend West-Duifsland als een onzer bondgenoten. Dat generaal Speidel, gehoorzamend aan bevelen van zijn op perste chef, een aantal jaren lang daden voor zijn rekening heeft genomen, die on mogelijk onze sympathie kunnen genieten, spreekt vanzelf. Maar van het ogenblik af, dat men Duitsland als bewapende bond genoot nodig heeft, is er niet aan te ont komen, dat men dan ook in de NAVO- bevelvoering mede een Duitse generaal een plaats moet toekennen. Er zijn geen Duitse generaals in leven, die voor 1940 hun militaire loopbaan hadden beëindigd. Minister Drees heeft er zich voor ge wacht Speidel als een „verzetsheld" af te schilderen, omdat hij bij het op 20 juli 1944 mislukte complot tegen Hitier be trokken was geweest. Dat betekende op zichzelf niets, want er waren er meer, die dat deden, omdat zij toen inzagen, dat Duitsland zou verliezen en daarom Hitier niet meer wensten te volgen. Iets anders is, dat generaal Speidel, die als getuige tijdens de procesvoering te Neurenberg een rol heeft gespeeld, daar niet als oor logsmisdadiger terecht heeft gestaan. Bo vendien mag men uit een door een com missie van het Westduitsc Bondsparlement ingesteld onderzoek opmaken, dat Speidel geen nazi is geweest en dat hij zich niet aan oorlogsmisdaden had schuldig ge maakt. Tenslotte kon de minister-presi dent er nog op wijzen, dat Speidel bij de Franse verzetsbeweging een goede naam geniet, dat de beschuldiging als zou hij indertijd opdrachten hebben gegeven tot het doodschieten van gijzelaars goede gronden missen en dat hij zich, waar hij kon, tegen uitvoering van doodvonnissen verzet zou hebben. Met dit alles poogde minister Drees geenszins het te doen voor komen, alsof er op het verleden van deze generaal niets zou zijn aan te merken. Hij toonde ronduit te beseffen, dat zulks niet het geval was, aangezien immers gespro ken moest worden van de zware verant woordelijkheden, die ook deze generaal onder Hitier op zich had genomen. De in druk van dit interpellatiedebatje is, dat de in menig opzicht eenzijdige belichting, waarvoor men van communistische zijde ■'.org heeft gedragen, waarlijk niet nodig •as om zich te realiseren, tot welke on vermijdelijke consequenties de opneming van de Westduilse Bondsrepubliek in de gemeenschappelijke verdediging moest leiden. ter Staf besloten tot een gedeeltelijke op heffing, nu er anderen beschikbaar komen om de taak over te nemen. Er is sprake van een ged .-eltelijke opheffing, omdat de vrij willigers bij het Korps Luchtwachtdienst uitstekende diensten kunnen verlenen. Critiek In het algemeen keurde men ten sterkste de manier af, waarop van de voorgenomen opheffing mededeling was gedaan, name lijk tijdens het defensiedebat in de Eerste Kamer in maart. Een persoonlijke medede ling hebben de vrijwilligers niet gekregen. Ér worden nu wel besprekingen gevoerd over nieuwe taken van de Nationale Re serve, maar dat had tevoren moeten gebeuren, zei de heer Calmeyer (C.H. U.). Dan had men de vrijwilligers tegelijk met de opheffing van de Nationale Reser ve bereid gevonden een nieuwe taak te aanvaarden. Hij drong in ieder geval aan op het behouden van de vrijwilligers, die blijk hebben gegeven aan de gestelde eisen te voldoen. Het gaat niet om aanpassing van de Na tionale Reserve in de legerorganisatie, ver duidelijkte de heer Vermeer (P.v.d.A.), maar om het gebruiken van de goede wil van duizenden, die zich dienstbaar willen maken voor het vaderland. Geen enkele goedwillende moet men laten schieten, be toogde de heer Ritmeester (V.V.D.). De vrijwilligers zijn stiefmoederlijk beje gend, klaagde ds. Zandt (S.G.P.). Mr. Roosjen opperde het denkbeeld de Nationale Reserve door reorganisatie de kern te doen vormen van een breed op te zetten vrijwilligersorganisatie. Daardoor zou de regering in tijden van oorlog be schikken over vrijwilligers, die geoefend zijn in het gebruik van wapens. Hongarije en Polen hebben geleerd hoeveel zwaarder de strijd van de vijand is wanneer hij een weerbare bevolking tegenover zich vindt. Een burgerlijke volksbewapening op grote schaal vond de heer Calmeyer echter zeer gevaarlijk. In een tijd van on derling wantrouwen zou iedereen op ieder een schieten. Wel waardering Minister Staf verklaarde, dat de vrij willigers van de voorgenomen opheffing nog geen mededeling hadden gekregen om dat er nog overleg gaande is. Er is een brief ontworpen, waarin uiting wordt ge geven aan de grote waardering voor hun moeite en opoffering en waarin de rege ring ook iets wil zep«en over de toekomst, indien het overleg tot een resultaat heeft geleid. In de moderne oorlog is de Natio nale Reserve niet meer in de militaire or ganisatie te gebruiken. Als men nagaat, dat er 250.000 dienst plichtigen zijn, die als gevolg van de oor logsjaren niet in dienst zijn geweest, dan is een korps van 12.000 vrijwilligers eigen lijk gering. De motie van mr. Roosjen was mede on dertekend door leden van de K.V.P. en de V.V.D. Od aandrang van de heer Ver meer wijzigde de heer Roosjen zijn motie met een omschrijving van nieuwe taken voor de Nationale Reserve. Alleen de communisten bleken geen prijs te stellen op het behoud van de Nationale Reserve. Zij waren de enigen, die bleven zitten toen de voorzitter de voorstanders van de motie verzocht op te staan. Bij het overleg met minister Staf weet het natio naal instituut Steun Wettig Gezag nu de steun van de Tweede Kamer achter zich te hebben. De motie heeft minister Staf toch in een richting gedwongen, die hij eigenlijk niet wenst. Het ambtenarengerecht in 's Hertogen bosch heeft vonnis gewezen in het geschil tussen de directeur-geneesheer van het ziekenhuis te Goes, de heer G. J. S. en het gemeentebestuur van Goes. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijkal beroemd - werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegvn pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Gisternacht stond de 27-jarige heer J. H. van Dam, woonachtig te Bunnik, machinist van een diesellocomotief, op het spoorwegemplacement te Utrecht achter deze locomotief te wachten op het vertrek signaal. Hij merkte daarbij niet dat van het enigszins aflopende terrein een paar goe derenwagens kwamen aanrollen, waarmee men aan het rangeren was. Van D. raakte bekneld tussen de buffers van de locomo tief en de goederenwagen. Hij werd zwaar gewond. In zorgwekkende toestand is hij naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis vervoerd. De Arnhemse rechtbank heeft de 58- jarige arbeider C. J. uit Arnhem veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Hij had op 1 maart 1956 de 45-jarige A. H. W. Klaassen na een twist in een kleedlokaal op een Arnhems voetbalveld van het leven beroofd en het stoffelijk overschot van zijn slachtoffer achter het kleedhuis begraven. De officier van Justitie had acht jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. Holland Festival Tengevolge van de pas later bekend ge worden medewerking van de pianist Leon Fleisher aan de concerten, die het orkest van Cleveland onder leiding van George Szell tijdens het Holland Festival in Am sterdam en Scheveningen zal geven, heeft het Scheveningse programma in verband met de tijdsduur een wijziging moeten ondergaan. Op zondag 16 juni worden in de Kurzaal uitgevoerd de Éerste Symfonie van Brahms, het Vijfde Pianoconcert van Beethoven en de suite „De Vuurvogel" van Strawinsky. Het programma in het Concertgebouw in Amsterdam op zaterdag 15 juni en omvattende de ouverture „La gazza ladra" van Rossini, de „Symfonische metamorfosen over thema's van Weber" van Hindemith en Music for a scene from Shelly" van Barber, blijft onge wijzigd. Leon Fleisher voegt hieraan een vertolking van Beethovens vierde Piano concert toe. ADVERTENTIE UltilulUnd verkrijgbaar bi} H.H. apotheker*, drogliten. kappara en da apaciaalbrancha In de Eerste Kamer is gisteren bij de behandeling van de begroting van Finan ciën critiek geoefend op het financieel be leid. „Men krijgt eerder de indruk van een chaotische verwarring, dan van een efficiënt beheer van de minister", zei de heer Pollema (C.H.U.), die van mening was dat een vaste lijn ontbreekt. De mi nister wil het rentegamma handhaven, maar dit geeft aanleiding tot verwrongen situaties. Links en rechts worden leningen afgesloten. De financiële politiek van de minister is averechts, aldus deze senator, die zich afvroeg of de financiële positie van de staat inderdaad zo slecht is. Hij merkte op, dat in tien jaar de staatsschuld met tien miljard gulden is verminderd. De heer Pollema zei tenslotte, dat zijn fractie critisch staat ten aanzien van het finan ciële beleid van de minister. Inplaats van een hanteerbaar complex van voorschrif ten is er een schier onoverzienbaar aantal maatregelen, meestal geboren uit politieke compromissen. Ook de heer Hellema (A.R.) had cri tiek. Hij was wel overtuigd van de goede voornemens van minister Ilofstra om tot grotere efficiency te komen, maar hij stond sceptisch ten opzichte van de resul taten. Bij de hogere ambtenaren bestaat In de Tweede Kamer is de communist Wagenaar gisteren te keer gegaan tegen het voorgenomen bezoek van de Duitse generaal Speidel aan ons land, als bevel hebber van de NAVO-troepen in de cen trale sector. In zijn antwoord merkte minister-presi dent dr. Drees ondermeer op, dat generaal Von Paulus, de stafchef van het zesde Duitse leger, dat in Limburg ons land bin nenviel, in Rusland allerminst is behan deld als een oorlogsmisdadiger, maar daar de leiding kreeg van het Duitse bevrijdings leger en de Duitse officieren heeft opge leid, die werden opgenomen in de Oost- Duitse volkspolitie. Von Paulus is ook op getreden als leraar aan de krijgsschool te Moskou. In het Oost-Duitse leger wemelt het van officieren, die hebben gestreden tegen de geallieerden. Waarom maken de communisten dan bezwaar tegen generaal Speidel? Overigens had dr. Drees er geen be hoefte aan de indruk te wekken, dat Spei del een verzetsheld is geweest, al heeft hij deelgenomen aan het complot van de offi cieren tegen Hitier. Frankrijk heeft geen behoefte gevoeld Speidel als oorlogsmis dadiger aan te klagen. Ook de verzetsbe weging in Frankrijk heeft geen bezwaar gemaakt tegen zijn benoeming. Een speci- De Sikorsky-abrieken te Stratford in de Amerikaanse staat Connecticut heb ben voor de Amerikaanse marine en landmacht een helikopter vervaardigd, zo groot als er in de Verenigde Staten nog geen gemaakt is. Het tweemotorige toestel kan, met 36 passagiers, een snelheid halen van bijna 250 kilometer per uur, waarmee het tevens het snel ste hefschroefvliegtuig ter wereld is. De kringen op het water rond Long Island (New York) worden veroorzaakt door de luchtcirculatie van een S 56, die dicht bij het wateroppervlak komt ale Duitse commissie heeft vastgesteld, dat hij geen nazi is geweest. Alle inlichtingen wijzen uit, dat hij geen opdracht heeft ge geven tot het neerschieten van gijzelaars en hij heeft zich persoonlijk verzet tegen doodvonnissen. Van Franse zijde waar deert men het bovendien, dat hij geen ge volg heeft gegeven aan de opdracht de bruggen van Parijs te verwoesten. „Indien de communisten spreken van oorlogsmisdadigers, riep dr. Drees met ver heffing van stem uit, „laten ze dan kijken naar Hongarije, waar thans de verzetslie den worden neergeschoten" Uit het betoog van de minister-president concludeerde de heer Wagenaar dat dr. Drees een vlammende verdediging van Speidel had gehouden. Hij besloot: „Zeg me wie uw vrienden zijn en ik zal zeggen wie gij zijt". Dr. Drees: „Inderdaad. Ik weet, dat in Hongarije Kadar tot uw vrienden behoort". Op de vraag van de heer Wagenaar of de regering zich ervan bewust is verant woordelijk te zijn voor de uit het bezoek van Speidel eventueel voortkomende ver storingen van orde en rust, antwoorde dr. Drees, dat hij zich er in ieder geval van bewust is wie daarvoor verantwoordelijk zullen zijn. Ter gelegenheid van het achtentwintigste biblotheekcongres te Haarlem zijn dins dagmiddag sectie-bijeenkomsten gehouden voor de afdelingen wetenschappelijke bi bliotheken, openbare leeszalen en biblio theken en speciale bibliotheken. Prof. dr. S. Dresden, hoogleraar te Lei den, sprak in de sectie wetenschappelijke biblotheken over „Enkele opmerkingen over de detective-roman", waarna de heer E. van Gulik het onderwerp „Een kost baar Erasmus-uitgaafje in de Leidse Uni- versiteits-bibliotheek" behandelde. De congressisten uit de afdeling open bare leeszalen luisterden ook naar de in leiding van prof. Van Dresden over detec tive-romans en kregen een indruk van de werkzaamheden van de inkoopcentrale voor openbare leeszalen uit Reutlingen (Duitsland). Een kleine stand van deze cen trale was in de tuinzaal van het concert gebouw ingericht en de heer H. Eisen- traut hield een inleiding over hetgeen ver richt wordt, onder meer op het gebied van bibliotheek-meubilair en bindwerk. Aange zien men in Nederland plannen maakt ten aanzien van centralisatie was dit onder werp zeer actueel. In de afdeling speciale bibliotheken kwamen onderwerpen over de verlichting en het geluid in bibliotheken aan de orde, warabij de heren J. W. Favié en H. Mulder inleiding n hielden. De Nederlandse Vereniging van biblio thecarissen heeft onder leiding van dr. A. Kessen een algemene ledenvergadering ge houden, waarin de voorzitter mededelingen deed over de groei van het aantal leden. Blijkens het jaarverslag van de secreta resse bedroeg het aantal op 31 december 1956 1017 en een jaar tevoren 950. De voor zitter zeide, dat er in november een ver zoek-binnenkwam van Oostenrijkse biblio thecarissen om Hongaarse collega'? te hel pen. Daar er in ons land vele activiteiten ontwikkeld werden, was het bestuur van mening een afwachtende houding aan te nemen. Anders zou de landelijke actie doorkruist worden. Wanneer er individueel aan Hongaarse collega's hulp verleend moest worden, dan was het bestuur bereid tot medewerking. Nederlandse Christen Vrouwen Bond. De afdeling Overveen van deze bond houdt haar maandelijkse bijeenkomst op vrijdag avond 24 mei In het gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan 1. Mejuffrouw mr. W. H. A. G. Folmer spreekt over het Leger des Heils, waarin zij de rang van majoor bekleedt. geen neiging het aantal onder hen wer kende ambtenaren te beperken. Hoe meer ondergeschikten, hoe groter hun aanzien, aldus de heer Hellema, die voorts de zich steeds uitbreidende bemoeienis van de overheid laakte ten koste van 't particuliere initiatief. Voorts zei hij, dat als gevolg van de bestedingsbeperking in het militaire apparaat kostbare noodvoorzieningen wor den getroffen, die later door permanente maatregelen worden gevolgd en dus in plaats van bestedingsbeperking neer komen op ergerlijke verkwisting. Hij laak te het uitblijven van bepaalde wijzigingen op belastinggebied. Zo kon hij niet inzien, dat de uit de bezettingsjaren stammende commissarissenbelasting niet kon worden afgeschaft. Het gaat slechts om een bedrag van 5 tot 6 miljoen gulden per jaar. Over de vorm van de bezuinigingsnota was de heer Thur lings (K.V.P.) slecht te spreken. Er blijkt niet duidelijk uit, welke bestedingsbeperking de overheid rechtstreeks tot stand brengt. Ook was hij allerminst enthousiast over de belasting verhoging. De belastingdruk in ons land is zeer zwaar. Gestreefd moet worden naar verlaging van deze druk. Zelfbeperking wat de overheidsuitgaven betreft zal daar bij nodig zijn. Ook de heer De Wilde (V.V.D.) had tal van onevenwichtigheden in ons belas tingstelsel bespeurd. De commissarissen- belasting noemde hij een ongeoorloofde fiscale discriminatie. Afschaffing hiervan stuit slechts op verzet van de Partij van de Arbeid en de communisten, zei de heer De Wilde, die voorts van mening was dat de loonpolitiek van 1956 de regering uit de hand is gelopen. Het ondernemersin komen is onder druk komen te staan en dit is in strijd met een verdeling naar rechtvaardigheid van het nationale in komen. De bestedingsbeperking had veel eerder moeten worden ingezet. Toen de maatregelen werden aangekondigd be stond er al een restrictie op de kapitaal markt. Deze is zo ernstig verstoord, dat sociaal-economisch vereiste projecten niet kunnen worden uitgevoerd. Volgens de heer S e e g e r s (C.P.N.) was de bestedingsbeperking niets anders dan een bescherming der bezittende klasse. Zijn partijgenote mevrouw Van Ommeren-Averink vroeg wanneer de door minister Hofstra toegezegde op lossing van de kwestie der belastingheffing voor de gehuwde werkende vrouw tege moet kan worden gezien. „De bewering in protestants-christelijke kringen,' dat het kabinet onder socialis tische curatele zou staan, is te veel eer voor de P.v.d.A. en te weinig voor de op volgers van Colijn", merkte de heer W i 1- lemse (P.v.d.A.) op naar aanleiding van recente critische verklaringen over het kabinetsbeleid. Hij vroeg zich af of men wellicht zonder de P.v.d.A. wil regeren. Zijns inziens zou zijn partij er wel bij varen indien men zonder P.v.d.A. verder wil gaan. Hij zou zijn partij deze kans graag geven. De heer Willemse ging nader in op enkele financiële aspecten en be toogde, dat de huidige rentepolitick van de regering dient te worden gehandhaafd. Het is zijns inziens te betreuren, dat er in sommige gevallen uitzonderingen zijn ge maakt op het rentegamma. Hij achtte ge vaarlijke elementen aanwezig in het ver zoek van de Vereniging van Nederlandse gemeenten om grotere vrijheid bij het sluiten van leningen voor energiebe drijven. Als uitzondering wordt gemaakt voor één object, dan toont men in feite bereidheid van het rentegamma af te stap pen en wordt het een kwestie van: ieder neemt wat hij krijgen kan. Vandaag woorden. zal minister Hofstra ant- De heer Th. Zwetsloot te Lisse, direc teur van Holland's Bloembollenhuis en secretaris van de nationale bloementen toonstelling „Keukenhof", is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, heeft dit de heer Zwetsloot medegedeeld tijdens een diner van het dagelijks bestuur van „Keuken hof" te Oegstgeest. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, was hierbij eveneens aanwezig. De heer Zwetsloot heeft deze onderscheiding ontvangen we gens zijn grote verdiensten voor de natio nale bloemententoonstelling. Nadat de Commissaris der Koningin mededeling had gedaan van deze konink lijke onderscheiding, heeft hij de heer Zwetsloot de versierselen, behorende bij de orde, uitgereikt. Concertreis Het Rotterdams Filhar monisch Orkest zal dit jaar opnieuw een concertreis maken naar Duitsland. Er wor den in juni uitvoeringen gegeven in Frank furt, Stuttgart en Mannheim. Het program ma bevat ondermeer werk van Badings. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie zal op de komende raadsvergadering van 29 mei te Haarlem een plan voorleggen, waarmee men de op leiding van amateurregisseurs krachtig ter hand wil nemen. Het ligt in de bedoeling te komen tot een algemeen landelijke ba sis-opleiding van drie jaar. In iedere pro vincie hoopt men een cursus te organi seren, waarvoor alle geïnteresseerde leden zich kunnen melden. Het eerste jaar om vat deze cursus twaalf lessen, gewijd aan de dramaturgie en twaalf, gewyd aan de elementaire spel-en-regievorming, de mise en scène. Het jaar daarop volgen twee reeksen van elk twaalf lessen, die betrek king hebben op styl en bewegingsleer in het kader van de cultuurgeschiedenis, be nevens taalritmiek en melodie. Het derde cursusjaar is afgestemd op de praktische toepassing, waarbij een bepaald toneelstuk geheel wordt doorgenomen. De cursus, aldus deelde de algemeen secretaris van de Natu, mr. H. J. Zeeval- king, dinsdag tijdens een persconferentie te Haarlem mee, staat los van de opleiding aan de Arnhemse toneelschool, waarvoor een toelatingsexamen nodig is. Ook deze cursus duurt drie jaar. Op het ogenblik wordt zij door vijftien cursisten gevolgd. Het hoofdbestuur van de Natu oordeelt het echter nodig, dat op meer uitgebreide schaal de opleiding van amateur-regis seurs ter hand wordt genomen, niet in het minst, omdat daarvoor naast veel behoefte ook grote belangstelling bestaat. Opmerke lijk is, dat die belangstelling het sterkst leeft buiten de grote steden. De vormings centra, die in de grote steden zijn opge richt en waarbij onder andere ook regie cursussen worden gegeven, blijken aller minst te steunen op een levende interesse. Men zal zich dan ook beraden over de vraag of zij wel in stand moeten blijven. Een gelukkig verschijnsel is, dat de to neeladviseurs, die voor iedere provincie zijn aangesteld, veelvuldig en vaak wor den geraadpleegd. De samenwerking, die in alle sectoren van het amateurtoneel wordt onderhouden met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel laat niets te wensen over. De heer Zeevalking kon zich nog niet uitlaten over de vraag of aan de nieuwe regiecursussen een diploma zal worden verbonden. Hij hekelde het verschijnsel van de amateurregisseur, die op straffe van royement een speler verbiedt deel te nemen aan de door de Natu georganiseer de vorming. Zo'n speler weet het al gauw beter dan zijn regisseur, zeker, wanneer die regisseur niet voor zijn werk deugt of zich niet wenst te bekwamen. Men hoopt dit euvel mede te onderdrukken, al zal het wel de nodige problemen opwerpen. De raadsvergadering wordt op 30 mei, Hemelvaartsdag, gevolgd worden door de Landdag, die des morgens in het Haarlem se Concertgebouw wordt geopend met een rede van de voorzitter, mr. P. Cleveringa. De televisieregisseur Willy van Hemert zal een inleiding houden over de verhou ding toneel en televisie, hiertoe uilgeno digd door het hoofdbestuur van de Natu, dat het teruglopen der belangstelling voor het toneel, zoals zich dat reeds openbaart, mede zoekt te verklaren uit een sterk gerichte interesse voor de televisie. Met leerlingen van de eindexamenklas der Amsterdamse Toneelschool zal Van He mert een demonstratie geven van tele visieregie. Des middags wordt in Treslong te Hillegom een geanimeerde bijeenkomst belegd, tijdens welke Godfried Boinans zijn visie zal geven op het amateurtoneel. Des avonds volgt in de Stadsschouwburg te Haarlem een opvoering van „Tarluffe" door leden van bij de afdeling Haarlem der Natu aangesloten verenigingen „Palvu", „Op hoop van zegen", „V.Z.O.D." en „De Ramplaanspelers". De regie heeft Henk van Ulsen. De opvoering geschiedt met toestemming van de Nederlandse Comedie. De vertaling is van Bertus Aafjes. Deze voorstelling zal tevens gelden als sluitingsavond van het Landjuweel, dat des middags in de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis zijn apotheose beleeft in de prijsuitreiking. Op het verzoek van de Natu deze prijsuitreiking in de schouw burg te doen geschieden, teneinde de deel nemers aan de Landdag in de gelegenheid te stellen haar bij te wonen, is het Haar lemse gemeentebestuur niet ingegaan. Het achtte de Ridderzaal daarvoor de enig passende omgeving. Het staat nog niet vast of Natu en WKA de prerogatieven van het Landjuweel daadwerkelijk zullen overnemen. Een commissie van beide bon den zal het vraagstuk bestuderen. Voor lopig, denkt men aan een Landjuweel over twee jaren. Het eerste jaar de provinciale landjuwelen, het tweede jaar de eindstrijd, waarin de winnaars uit de provincies uit komen. Men wil, ook al om de kosten, het Landjuweel niet op één plaats centrali seren. Iedere vereniging speelt in eigen omgeving. De jury's reizen dan de voor stellingen af.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10