Sport in het kort Leiderstrui van Bobet kwam in vierde etappe in gevaar Publiek kiest Bondselftal voor de Olympische Dag X v. d. Berg leed nederlaag tegen agressieve S. Herfst Defilippis staat nog 8 seconden achter Stayersnummer besluit het programma Haarlem-speler Kloos trok zich terug WOENSDAG 22 MEI 1957 DE RONDE VAN ITALIË De softbalcompetitie Landskampioene HHC verloor van TYBB Van Dijk behaalde zijn vijfde overwinning Het Nederlands elftal trainde in Boxtel Mevrouw Van der Veen versloeg Spaanse schaakster Schwartz tekende het contract bij KNVB Het civiele proces tegen voetballer Kruin Bestuur district Eindhoven van KNBB trad af De outbully wordt voor twee jaar afgeschaft KNTTB verbiedt de sponsrubberbats De Blinkert moet plaats in eerste klasse afstaan Boksen Sugar Ray Robinson verdedigt wereldtitel OM DE HAARLEMSE SCHAAKTITELS Pachman blijft leiden in zonetoernooi in Dublin Jim Bailey komt niet meer in wedstrijden uit Agema kampioen tweede klasse kader 38/2 Hoge onderscheidingen voor proL Vening Meinesz Ook de vierde etappe van de Ronde van Italië, van Ferrara naar Cattolica, is in een hoog tempo gereden. Het gemiddelde bleef maar weinig beneden de 42 km per uur. Na 17 kilometer sprongen zeven renners weg: Le Ber, Iturat, Van de Brekel, Gaggero, Mori, Bruni en Van Nitsen, die in Lugo (58 km) 1 min. 15 sec. voorsprong hadden op het hoofdpeloton, dat werd voorafgegaan door Rolland en Gismondi. Op het circuit van Lugano werden drie sprints gereden. De eerste was voor Van Nitsen met Bruni als tweede en Iturat als derde. Van Nitsen won ook de tweede sprint, voor Bruni en Van de Brekel. In tussen hadden Rolland en Gismondi zich bij het kopgroepje geplaatst en Gismondi wist de derde sprint op zijn naam te schrij ven, voor Rolland en Van Nitsen. Niet lang daarna werden de negen vluchtelingen achterhaald, en pas bij küometerpaal 131 noteerde men een nieuwe serieuze uitloop poging van een twintigtal renners, bij wie Vlayen, Donker, Voorting, Defilippis en Nencini. Deze groep sloeg een bres die wijd ge noeg was om de rose trui van Bobet in ge vaar te brengen, en bij Rimini (172 km), waar het verschil een kleine twee minuten bedroeg, had de Fransman de leiderstrui in feite verloren aan Defilippis. Onder zijn aanvoering ging het peloton hard jagen op het laatste stuk, en alhoewel de vluchte lingen niet achterhaald werden ging er toch wel zoveel van de voorsprong af dat Bobet eerste bleef in de algemene rang schikking. De etappe was voor Vlayen die zonder moeite de eindsprint won van het kopgroepje. De uitslag was: 1. Vlayen (Belg.) 190 km in 4.32.11, 2. Cassano (It.), z.t, 3. Massoco (It.) z.t., 4. Nencini (It.), z.t., 5. Ferlenghi (It.) z.t., 6. Uliana (It.) z.t., 7. Fellarini (It.), z.t., 8. Grassi (It.) z.t., 9. Defilippis (It.) z.t., 10. Sabbadin (It.) z.t., 1.. Moresi (Zwits.) z.t., 12. Impanis (Belg.) z.t., 13. Voorting (Ned.) z.t., 14 Assirelli (It.) z.t., 15. Piscag- lia (It.), z.t., 16. Carlesi (It.), z.t., 17. Donker (Ned.), 4.32.23, 18. Ciampi (It.) 4.32.28, 19. Boni (It.) z.t., 20. Janssens (Belg.) 4.32.32, 29. Nolten (Ned.) 4.33.53, 34. ex aequo de Nederlanders Van Est, Kersten, De Groot, Van de Brekel en Wagtmans, de Fransman Louison Bobet, de Luxemburger Gaul e.a., allen in 4.33.53. In deze tappe staakte Bu- ratti de strijd. Het algemeen klassement luidt na de vierde etappe: 1. Bobet (Fr.) 13.28.40. 2. De filippis (Italië) 13.28.48, 3. Poblet (Spanje) 13.29.07, 4. Gaul (Lux.) 13.29.17, 5. Fornara (Italië) 13.29.29, 6. Nencini (Italië) 13.29.30, 7. Fabbri (Italië) 13.20.38, 8. Impanis (Bel- ADVERTENTIE ,^rrvt/ ïce. - £/iv. De grote verrassing in de softbalcompe titie was zonder twijfel de duidelijke neder laag van landskampioene HHC tegen TYBB (5—2). Na de nederlaag tegen TYBB heeft HCK wederom teleurgesteld. Het Schoten-negen- tal behaalde in de thuiswedstrijd namelijk een grote overwinning (9-4), welke zege voornamelijk door een fout in het HCK- veld werd veilig gesteld. Met drie honken bezet en reeds twee Schoten-speelsters voor nul aan de kant, gaf deaanvoerster Van Veen een tikje in het HCK-veld, welke bal door de HCK-speelster Bakels verkeerd werd beoordeeld. Voor de Schoten-speelster bete kende het een homerun en voor haar team niet minder dan vier punten en een vrij veilige overwinning. OVVO bleek niet opgewassen tegen Pin- guins. Reeds in de eerste inning nam Pin guïns een grote voorsprong en Riet Vermaal cs. waren uiteindelijk met een 14-6 over winning tevreden. Reeds eerder bleek dat het gepromoveerde Beverwijkse Rooswijk het in de eerste klasse niet gemakkelijk zou krijgen. Na de grote nederlaag van verleden week tegen Pinguins, moesten de Beverwijkse dames nu tegen Sportclub Haarlem wederom met een nederlaag genoegen nemen (2-0) In de tweede klasse behaalde EDO tegen Catchers slechts een benauwde overwin ning (10-9), doch RCH deed wederom van zich spreken en een 11-1 overwinning tegen DCG is duidelijk. De voornaamste uitslagen waren: Eerste klasse: TYBB-HHC 5-2. Schoten—HCK 9-4. OVVOPinguins 6-14. RooswijkS.C.Haar lem 0-2. Tweede klasse A/B: Pinguins 3— VVGA 0-13, HHC 2—THB 15-9, Sc Haarlem 2—EDO 2 18-1 HCK 2—TIW 20-0, Pinguins 2—HCK 3 6-2, TYBB 2—Schoten 2 2-6, EDO Catchers 10-9, RCH—DCG 11-1. Derde klasse A t.m. C: ABC—Rooswijk 2 9-16, DSS—Schoten 3 17—8, EHS—TYBB 3 9-2, HHC 3—HCK 4 5-4. Vierde klasse A-B: DIO—DSS 2 2 21-4, THB 2—DIO 2 13-3, Shell—DSS 3 18-10. Het voornaamste programma luidt: Eerste klasse: 21/5 HHCRooswijk 22/5 HCK—OVVO, 23/5 S.C. Haarlem- Schoten. 27/5 TYBB—S.C. Haarlem. 28/5 SchotenPinguins Tweede klasse A/B: Pinguins 2EDO Catchers—RCH, VVGA—HHC 2, SC Haar lem 2—THB, HCK 2—VVGA. gië) 13.29.48, 9. Carlesi (Italië) 13.29.58, 10. Voorting (Ned.) 13.30.03, 11. Geminiani (Fr.) 13.30.14, 12. Baldini (Italië) 13.30.32, 13. Rol land (Fr.) 13.30.56, 14. Janssens (België) en Boni (Italië) 13.31.03, 16. Moser (Italië) en Fallarini (Italië) 13.31.06, 18. Favero (Italië) 13.31.09, 19. Gismondi (Italië) 13.31.22, 20 Maulc (Italië) 13.31.24, 42. Wagtmans (Ned.) 13.33.44, 47. Van Est (Ned.) 13.34.18, 52. Kersten (Ned.) 13.34.36, 66. Nolten (Ned.) 13.35.55, 69. De Groot (Ncd.) 13.35.55, 85. Van de Brekel (Ned.) 13.37.20, 102. Donker (Ned. 13.44.10. In het ploegenklassement heeft de ploeg van Carlesi (Italië) de leiding met 159 pun ten. Nederland bezet de 12de plaats met 272 punten. In de wielerronde van Vreeswijk voor veteranen heeft de Haarlemmer Ben van Djjk zijn vijfde seizoenoverwinning behaald. Hij zegevierde in de eindsprint van een zes man sterke kopgroep. Deze kopgroep, bestaande uit Heus (Utrecht), Van Dijk (Haarlem) en de Bra banders Maas, Van der Beemt, Van Hooy- donk en De Bruin, was in de vierde van de zes te rijden ronden aan de leiding gekomen en beheerste het verdere verloop van de strijd. In de slotronde heeft vooral Heus nog getracht om aan een eindsprint met de snelle Van Dijk te ontkomen, maar hij slaagde niet in zijn opzet. De uitslag luidde 1. B. van Dijk. Haarlem, de 66 kilometer in 1 uur en 47 minuten; 2. J. Heus, Utrecht: 3. M. v. d. Beemt, Etten; 4. P. Maas; 5. F. de Bruin, beiden Roosendaal; 6. J. van Hooydonk, Zundert. ADVERTENTIE Wagtmans in actie tijdens de derde etappe. Dinsdagavond hebben de spelers van het Nederlands elftal en de reserves, die de reis naar Wenen maken, in Boxtel een lichte training gehad van Hardwick en Jelles. Alle veertien aangewezen spelers, behalve Kuys, waren aanwezig. De heren Kruyver en Steinvoorte behoefden zich geen zorgen te maken over de conditie van de spelers, aangezien deze uitstekend is. De veertien uitverkorenen komen don derdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam bijeen voor een laatste lichte training. Vrijdagochtend om ongeveer ne gen uur vertrekt de ploeg van Schiphol naar Wenen. Zonetoemooi in Venetië In Venetië werd maandag het dames- zoneschaaktoernooi voortgezet. De resul taten waren: mevrouw Nedeljkovic (J.sl.) mevrouw Bruce (G.B.) 10; mevrouw Ci- fuentes (Spanje)mevrouw Van der Veen (Ned.) 01; mevrouw Chaude de Silans (Fr.)mevrouw Rinder (Did.) 01; mevr. Roodzant (Ned.)mevrouw Lazarevic (J.sl.) afgebroken; mevrouw Benini (It.)mevr. Pritchard (G.B.) 0—1. De stand na de negende ronde is: 1. mevr. Nedeljkovic (J.sl.) VA pnt. (uit 9 partijen); 2. mevrouw Pritchard (G.B.) 7 uit 9; 3. mevrouw Lazarevic (J.sl.) 6 uit 7, plus 1 af gebroken partij; 4. mevrouw Rinder (Did.) 51uit 8; 5. mevrouw Chaude de Silans (Fr.) 4'A uit 8; 6. mevrouw Benini (It.) 4 uit 8; 7. mevrouw Roodzant (Ned.) 2'A uit 7, en 1 af gebroken partij; 8. mevrouw Van dor Veen (Ned.) 2'uit 8; 9. mevrouw Kattinger (O.) 2 uit 8; 10. mevrouw Bruce (Eng.) VA uit 8; 11. mevrouw Cifuentes (Sp.) 1 uit 8 par tijen. Op het bondsbureau van de KNVB is dinsdagmiddag het contract getekend, waarmee Michael Alex Schwartz, het laat ste jaar trainer van Rot Weiss (Essen), met ingang van 1 juni als bondscoach aan de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zal zijn verbonden. „Elek" Schwartz (48 jaar) is geen onbekende in de Nederlandse voetbalwereld. Nadat hij enige tijd de lei ding van de Duitse club Hamborn '07 had gehad, kwam hij in de zomer van 1955 naar Nederland om DFC (Dordrecht) te trainen. Vandaar ging hij over naar Essen. Schwartz is in 1908 in Hongarije ge boren. Toen het deel, waar hij met zijn ouders woonde, in 1918 Roemeens werd, kreeg hij automatisch de Roemeense natio naliteit. Met de Roemeense kampioens- ploeg Ripensia ging hij in 1932 op tournee en bij die gelegenheid is hij in Frankrijk gebleven. Als prof speelde Schwartz ach tereenvolgens in Cannes, Straszbourg en Red Star (Parijs)), meestal als linksback. In 1936 werd hij tot Fransman genatura liseerd. Over zijn toekomstige taak kan de nieuwe KNVB-trainer weinig vertellen. Allereerst zullen daarvoor nog de nodige plannen worden uitgewerkt. Behalve het Nederlands elftal en de reserve ploegen zal Elek Schwartz de supervisie krijgen over de voorbereiding v£n de jeugd, de vertegenwoordigende amateur-elftallen en van de zaterdagelftallen. Bovendien zal hij de taak krijgen het Nederlands elftal niet alleen voor te bereiden, doch tevens samen te stellen. Dit betekent dus, dat het instituut „keuzecommissie" uit de KNVB zal verdwijnen. Ook in de toekomst zal de training van het nationale elftal in Boxtel worden ge houden. De Utx-echtse rechtbank zal heden een aanvang maken met de schriftelijke be handeling van het civiele proces dat de heer J. Karseboom uit Amsterdam aan hangig heeft gemaakt tegen de Surinamer Michiel Kruin, die thans voor de reserves van Elinkwijk uitkomt. De dagvaarding, die mr. A. Drilling uit Amsterdam in opdracht van de heer Karse boom heeft uitgebracht, gaat over een con- tractbrepk die door Kruin zou zijn ge pleegd. In Suriname zou Kruin zich con tractueel tegenover de Blauw Wit-aanhan- ger Karseboom, die de overtocht voor hem zou hebben betaald, hebben verplicht na aankomst in ons land voor Blauw Wit te gaan spelen. Kruin heeft zich evenwel als lid gemeld bij de Utrechtse eredivisiever eniging Elinkwijk, waar ook zijn oude club genoten van Paramaribo's kampioensclub Robin Hood, Mijnals en Marbach lid van zijn geworden. Kruin speelde voor Elinkwijk I een wed strijd en wel tegen BW. Nadat de KNVB bepaalde dat hij in het lopende seizoen alleen als amateur in een lager elftal van Elinkwijk mag uitkomen, speelt Kruin in het tweede elftal van deze vereniging. Na de aanvang van de schriftelijke be handeling van het proces heeft de raads man van Kruin, mr. A. Looten uit Utrecht, veertien dagen gelegenheid het schriftelijk verweer van zijn cliënt op de dagvaarding in te dienen. Pas hierna komt de zaak in de openbaarheid door het mondelinge pleidooi van mr. Looten voor de Utrechtse recht bank. Voor dit pleidooi is nog geen datum bepaald. Het is te verwachten dat dit in de tweede helft van juli zal zijn. Tijdens een vergadering van het district Eindhoven van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond is het bestuur in verband met de oprichting van NNBB in zijn geheel af getreden. Twee clubs van dit district, te weten Crescendo (Eindhoven) en Eindho ven hebben zich aangesloten bij de NNBB, terwijl NAS (Valkenswaard) en De Krukken (Eindhoven) besloten lid te blijven van de KNBB. De verenigingen Drentsdorp (Eind hoven) en Kameraadschap (Leende) hebben haar standpunt nog niet bepaald. De Olympische dag op 30 juni in het Olympisch Stadion in Amsterdam krijgt een iets ander karakter door enkele nieuwighcidjes in het programma. Zo zal het programma niet worden besloten door de ruitersport, maar door een stayerswed strijd achter grote motoren. Nieuw is voorts de fakkelloop van het gebouw van het NOC in Den Haag naar het stadion, waarvoor 35 lopers elk twee maal 1000 meter zullen afleggen. Wim Slijkhuis zal als laatste loper de fakkel overdragen aan Fanny Blankers-Koen, die het bran dende vuur het stadion binnen zal dragen, waarmee dan tevens de Olympische dag geopend is. Zij is overigens de enjge atlete, die op deze Olympische dag de sintelbaan zal be treden, want dames komen er aan het atletickgedeelte dit jaar niet te pas, om dat op 30 juni in Enschedé de dames- landenwcdstrijd Nedcrland-Duitsland ge houden wordt. Hoofdschotel blijft natuurlijk de voetbal wedstrijd, ditmaal tussen een door het pu bliek te kiezen bondselftal en de Duitse club Schalke '04. Op tal van plaatsen in ons land zullen bij officiële voorverkopers en voorts bij de verenigingen speciale kaarten verkrijgbaar zijn, waarop het publiek het elftal van zijn keuze kan invullen, mits men f 0,50 extra postzegels plakt. De spelers, die op een bepaalde plaats de meeste stemmen krijgen, worden opgesteld. Onder degenen, die het juiste elftal of de ploeg die er het meest nabij komt hebben ingestuurd worden drie televisietoestellen verloot. Al leen op Nederlandse voetballers kan ge stemd worden. Als Fanny Blankers-Koen met de bran dende fakkel haar rondje door het stadion heeft gemaakt wat onmiddellijk daarna gebeurt is nog geheim begint de ge bruikelijke ouverture: 1000 meisjes van 13-16 jaar, leden van het KNGV, zullen onder leiding van mejuffrouw H. Ringel- berg vrije oefeningen demonstreren, geës corteerd door enkele honderden vaandel dragers en een paar muziekcorpsen. Na deze ouverture komen drie groepen turn sters demonstraties geven op de lange mat en in het tafelspringen. Atletiek Alleen de heren zullen dus beslag leggen op de sintelbaan. De sprint is vervangen In een vergadering van de International Hockey Board, die in Londen is gehouden, is besloten net wedstrijdreglement zodanig te veranderen, dat de outbully wordt afge schaft. Daarvoor zal een slag in de plaats komen, welke van de rand van de cirkel af word' genomen. Doze revolutionaire beslissing is genomen na een voorstel van de FIH, waartegen vooral in de Engels sprekende landen vele bczwar i werden gemaakt. In de landen van het Europese continent evenwel werd de laatste jaren bij wijze van proef deze nieuwe regel reeds toegepast bij clubwed strijden. Zoals in Nederland ook gebeurde bij de bekerwedstrijden. De rapporten van deze landen waren zo danig dat ae board besloten heeft voor de komende twee jaar alle landen te ver plichten deze nieuwe regel te volgen en deze ook bij de internationale wedstrijden toe te passen. Als datum van ingang hier voor is het begin van het nieuwe seizoen op 1 september gesteld. Na de periode van twee jaar zal beslist worden of de regel al dan niet van blijvende aard zal zijn. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Ttafeltennisbond heeft op de 21 mei gehouden vergadering besloten, het ge bruik van sponsrubberbats en de zogenaam de sandwich bats met ingang van 1 septem ber aan haar leden te verbieden. door een 400 meter en voor het eerst wordt een 5000 meter gelopen. Voorts staan de 800 meter, de 110 meter horden en een estafette vier maal 400 meter, waarop de Nederlandse ploeg een aanval op het Ne derlands record zal doen, op het program ma. De KNAU heeft toezegging gekregen, dat de beste atleten uit Engeland, België, Oost- en Westduitsland zullen uitkomen. Bij de ruitersport, nu geen hekkesluiter meert, is voor het eerst het woord alleen aan de jeugd. In een springconcours m-a zullen twee junioren-equipes, elk bestaan de uit vijf of zes combinaties, elkaar be strijden. Een van deze equipes zal worden gevormd door de deelnemers aan de grote wedstrijden, die in juli in Londen worden gehouden. Tien stayers in de baan De wielersport krijgt een kans de scha mele plaats, die ,haar in het verleden op de Olympische dag toebedeeld was, om te ruilen tot het klapstuk van de dag. Het ligt namelijk in de bedoeling tien van de beste beroepsstayers het programma te laten afsluiten met een wedstrijd over 40 km. Zeker is al, dat de Belg Verschueren en de Nederlanders Pronk en Koch zullen rijden. De volleybalcompetitie De beslissingswedstrijd tussen de dames volleybalteams van De Blinkert en Die Raeckse 3. die na de promotie/degradatie- compelitie eerste/tweede klasse, nodig bleek, is met 32 door het derde team van Die Raeckse gewonnen. Nadat De Blinkert door sterker serveren met 10 en 21 leidde, viel het spel van de Bloemendaalse dames in. de vijfde beslissende set terug. De set standen werden: 215, 159, 1115, 158 en 156. Die Raeckse 3 promoveert door deze zege naar de eerste klasse, terwijl de Blinkert volgend seizoen in de tweede klasse het verloren terrein moet trachten te herwinnen. „Sugar" Ray Robinson heeft in principe besloten zijn wereldtitel in de middenge- wichtsklasse in september te verdedigen tegen Carmen Basilio, wereldkampioen wel- tergewicht. Dit is dinsdag door James Nor- ris, voorzitter van de International Boxing Club medegedeeld. De financiële voorwaar den en andere regelingen voor hef gevecht zullen pas later worden besproken, wanneer Basilio en diens maneger zijn teruggekeerd in New York. Zij verblijven op het ogenblik aan de westkust van de Verenigde Staten. Hoewel in de hoofdklasse van de strijd om de persoonlijke schaaktitels van Haarlem de leiders B V. Bekker (Ha.S.G.) en S. Bon- kenburg (Heemstede) niet in het strijdperk kwamen, werden toch enkele belangrijke wedstrijden gespeeld. Vooral de afgebroken partij tussen oud-kampioen A. Herfst ('t Oosten) en J. v. d. Berg (Haarlem) was van groot belang. Het was te verwachten dat de partij in remise zou eindigen. Aangezien beide heren slechts bij een zege gebaat waren, werd er uiterst scherp gespeeld.'De Haarlemmer toonde zich in het eindspel de bekwaamste en boekte een kostbare overwinning. Hij kwam vervolgens in gevecht met hekken sluiter S. Herfst (Rolland). Deze speelde zeer agressief en bracht reeds op de zesde zet een kansrijk stukofLr. De moeilijkheden stapelden zich toen op voor J. v. d. Berg. Toen hij niet de sterkste voortzetting kon vinden, pakte Herfst de zaken resoluut aan. Op de zestiende zet reeds was de Haarlem speler gedwongen de vlag te strijken. Het verloop van deze korte, boeiende partij was als volgt: J. v. d. Berg (wit) S. Herfst (zwart) 1. e4c5, 2. Pf3e6, 3. d4c x d4, 4. P x d4Pf6. 5. f3—Pc6, 6. c4—P x e4, 7. f x e4— Dh4 +.8. Ke2D x e4 J-, Le3—Lc5, 10. Pc2 Pb4, 11. Pd2—Hier is Pa3 beter. 12. Dd3 12. Kf2D x c2, 13. L x c5— Df-5 14. Pf3D x c5 4-, 15. Kei—b6. 16. Pd4 D x d4! en wit geeft op. Op D x d4 volgt Pc2 De kansen voor J. v. d. Berg zijn hierdoor tot een minimum beperkt. Dat het S. Herfst ernst is de laatste plaats aan een ander over te doen bewees hij in zijn afgebroken partij met F. Slagt (Halfweg). Door goed spel voerde hij ook deze tot winst. Slagt deed het tegen C. Koster (Haarlem) heel wat beter. Hij ontfutselde Koster een pion en een stuk. Hoewel de partij werd afgebroken biedt ze Koster geen enkele kans meer op een gunstig resultaat. Nonchalant Ook de partij tussen Koster en zijn club genoot Tj. de Jong werd afgebroken. De Jong kwam hier kansrijk uit de opening, maar speelde weer eens te nonchalant ver der hetgeen hem op de kwaliteit kwam te staan. Door nauwkeurig spel won hij een nion terug en verschafte zich een sterk loperpaar. De partij zal zeker remise wor den. De afgebroken partij tussen J. Wolff ('t Oosten) en Tj. de Jong werd zonder ver der spelen remise gegeven. In een gevecht tussen A. Herfst en J. Wolff berustte het initiatief bij Wolff. In tijdnood kwam hij echter niet tot een winstvoortzetting waarna tot remise werd besloten. De stand luidt nu: 1. B. V. Bekker (Ha.S.G.) 2. R. Faase (Ha.S.G.) 3. S. Bonkenburg (H'stede) 4. J. v. d. Berg (Haarlem) 5. A. Herfst ('t Oosten) 6. C. Koster (Haarlem) 7. Tj. de Jong (Haarlem) 8. F. Slagt (Halfweg) 9. S. Herfst (Rolland) 10. J. Wolff ('t Oosten) Het komende programma luidt afgebroken partijen: C. KosterF. Slagt: A. HerfstS. Bonkenburg; J. WolffJ. v. d. Berg; Tj. de JongC. Koster. 8ste ronde: J. v. d. Berg C. Koster; J. Wolff-^S. Herfst; S. Bonken burgB. V. Bekker; Tj. de JongF. Slagt. De eerste klasse In de eerste klasse heeft de Haarlem- speler P. G. Kloos zich teruggetrokken uit otest tegen het slechte verloop van de competitie in deze klasse. Zijn gespeelde partijen werden door de wedstrijdleiding vervallen verklaard. Degene, die hiervan het meest profijt trok was W. Kievit (Haar lem), die een verloren partij geannuleerd zag. Door bovendien van de HaS.G.'ers W. J. Saeys en B. Hagenaar te winnen is hij weer volop in de running gekomen. 8 5 2 1 6 9 4 2 3 5 6 4 1 1 VA 6 4 0 2 4 7 1 5 1 3 'A 5 2 1 2 2 A 7 1 3 3 2'A 6 1 2 3 2 7 2 0 5 2 7 1 2 4 2 PAPP'S DEBUUT. De drievoudige Olympische bokskampioen Laszlo Papp heeft in Keulen zijn debuut als prof gemaakt tegen de Duitse middengewicht Brand. Hij won in 4 ronden op punten, na Brand vier maal te hebben gevloerd. NEDERLAND—FRANKRIJK. Naar wij nader vernemen zal de voetbalwedstrijd NederlandFrankrijk (amateurs) woensdag 29 mei in Nijmegen op het terrein van Quick worden gespeeld. FRANSE KAMPIOENSCHAPPEN. Dinsdag is in Parijs een begin gemaakt met de internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk. Jetty Wienesse werd in de eerste ronde uitgeschakeld door mevrouw M. Hawton (Australië): 63, 63; Fredy Marinkelle verloor eveneens in de eerste ronde van mejuffrouw S. Bloomer (G.B.) 6—4, 6—2. THIELE ERNSTIG GEWOND. Alfonso Thiele is met zijn Alfa Romeo Abarth 1100 cc op het circuit van Monza uit de bocht i gevlogen nadat een band van zijn wagen -s gesprongen. Thiele werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De wagen van de coureur werd totaal vernield. Het onge luk gebeurde tijdens een poging om het in ternationale 96 urenrecrod in de klasse G te verbeteren. FLAMENGO. Op verzoek van de Hon gaarse Voetbalbond heeft de Braziliaanse Confederatie besloten de maatregelen, welke tegen de clubs Flamengo en Botaf o go zijn genomen, omdat zij tegen Honved zijn uit gekomen, in te trekken. POLEN—TURKIJE. Een voetbalwed strijd tussen de ploegen van Polen en Tur kije in Warschau gespeeld, is geëindigd in een 10 zege voor Turkije, welke stand reeds bij de rust was bereikt. GRAF KOPMAN. De Zwitserse Wie lerbond heeft Rolf Graf aangewezen als kopman van de Zwitserse ploeg voor de Ronde van Frankrijk. De definitieve ploeg zal worden samengesteld na afloop van de Ronde van Zwitserland. BELGIë—NEDERLAND. De scherm- wedstrijd tussen de damesteams van België en Nederland, die ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Belgische Scherm- bond op 9 juni in Brussel zou worden ge houden, gaat niet door, aangezien de Belgi sche bond in die periode geen gelijkwaar dig tegen zal kunnen samenstellen. Voor lopig is deze ontmoeting uitgesteld tot in september. JOHANSSON. De Zweed Johansson, kampioen van Europa zwaargewicht, heeft zijn titel behouden door een k.o.-overwin ning in de vijfde ronde op zijn uitdager, de Brit Cooper. L, Kensen ('t Oosten) gaat nog steeds op het goede pad verder. Ditmaal bond hij zijn clubgenoot J. Vlug aan de zegekar. Zijn grootste concurrent, N. Huyboom (HWP), liet een kostbare steek vallen tegen zijn clubgenoot P. Pancras. De partij eindigde in remise. Ook het treffen tussen Pancras en B. Hagenaar werd een puntenverdeling. J. v. Emmerik (HWP) behield zijn kans door 'n overwinning op J. Jonckbloedt (Ha.S.G.). De partij tussen Jonckbloedt en Hagenaar eindigde in het voordeel van Jonckbloedt. De stand in deze afdeling luidt nu: 1. L. Kensen ('t Oosten) 5 4 1 0 4 VS 2. N. Huyboom (HWP) .5 3 2 0 4 3. J. v. Emmerik (HWP) '4 2 2 0 3 4. W. Kievit (Haarlem) 4 3 0 1 3 5. J. Vlug ('t Oosten) 4 2 0 2 2 6. P. Pancras (HWP) 6 12 3 2 7. B, Hagenaar (Ha.S.G.) 5 0 2 3 1 8. J. Jonckbloedt (Ha.S.C.) 5 10 4 1 9. W. J. Saeys (Ha.S.G.) 4 0 13 'A Voor de volgende ronde staat onder andere het belangrijke treffen N. Huyboom—L. Kensen op het programma. Tweede klasse De jeugdige H. Nootenboom (KSC) is er in geslaagd het kampioenschap tweede klasse in de wacht te slepen. Hij versloeg hiertoe in zijn laatste partij W. van Netten De overige uitslagen luidden: C. J. Seve- rijnse—C. A. Keyzerswaard remise; G. J. SarletB. B. Luuring 1—0; H. C. Honsbeek A. v. Driel 10. De stand luidt hier: 1. H. Nootenboom 7 6 0 1 6 2. B. B. Luuring 7 4 1 2 414 3. H. C. Honsbeek 6 3 1 2 3 VS 4. G. J. Sarlet 4 2 11 2 VS 5. W. van Netten 6 2 1 3 2VS 6. C. J. Severijnse 7 1 3 3 2'A 7. A. van Driel 5 10 4 1 8. C. A. Keyzerswaard 4 0 13 V: In Dublin is het interzonetoernooi voort gezet. De resultaten waren: Afgebroken par tijen. zevende ronde: AlexanderDreyer remise; Gustolisi—O'Sullivan 1—0. Achtste ronde: Conrady—Schmid afgebroken; O'Sul livan—Walther 1—0; Benko—Gustolisi 1—0; Dreyer—Plater 0—1; Catozzi—Alexander 0—1; Pachman—Dunkelblum 10: Gligoric Llado 1—0; Fairhurst—Van Scheltinga afeebroken; DuraoStenborg remise. Na de achtste ronde luidt de stank 1. Pachman 8 pnt.; 2. Benko 7 pnt.: 3/4. Gligo ric en Alexander 5'-S pnt.; 5. Schmid 5 pnt. en 1 afgebroken partij: 6. Gustolisi 5 pnt.; 7. Durao 414 pnt.; 8. Fairhurst 4 pnt. en 1 afgebroken partij: 9/10. Plater en Stenborg 4 pnt.: 11/12. Dunkelblum en Walther 3VS pnt.; 13. Llado 3 pnt.: 14. Van Scheltinga 2VS en 1 afgebroken partij; 15. Dreyer 2 pnt.; 16. Catozzi VA pnt.; 17. O'Sullivan 1 pnt.; 18. Conrady V> pn.t en 1 afgebroken partij.. De Australische atleet Jim Bailey, die de mijl binnen de vier minuten heeft gelopen, heeft bekend gemaakt dat hij definitief met de wedstrijdsport stopt. Bailey heeft sedert de Olympische wedstrijden last van zijn voet. Zaterdag kwam hij nog uit in een race over 880 yards, waarop hij als tweede eindigde. De Australiër vertrekt binnenkort naar de Verenigde Staten waar hij deze zomer zal verblijven. A. Agema is kampioen geworden in het biljarttoernooi tweede klasse kader 38/2 klein biljart, district Haarlem. De eindstand luidde: 1. A. Agema 1445 102 86 14.16 8 2. R. v. Lunenburg 1328 108 121 12.29 6 3. J. Steffers 1419 101 72 14.14 5 4. J. Doves 1337 102 125 13.10 5 5. J. Willemse 1087 91 67 11.94 4 6. P. Dickmann 1220 80 116 15.35 3 Nieuwe zwaarte kracht metingen aan boord van onderzeeboot Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz heeft dinsdag tijdens een huldigingsbijeenkomst na zijn afscheidscollege in de Rijksuniver siteit te Utrecht, de Koninklijke Marine grote dank gebracht voor de vele tochten, die hü voor het doen van zwaartckracht- meingen met haar onderzeeboten heeft mogen maken. Naar de hoogleraar mede deelde bestaan er plannen om dergelijke zwaartekrachtmetingen in de komende herfst te herhalen. De mogelijkheid om deze plannen te realiseren moet zeer gun stig worden geacht. Na afloop van het afscheidscollege werd prof. Vening Meinesz door talrijke per sonen toegesproken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, bracht de gelukwensen van de regering over en deelde mede dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd prof. Vening Meinesz te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De voorzitter van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap, prof. dr. G. L. S. Smit Sibinga bood prof. Vening Mei nesz tijdens deze plechtigheid de gouden Planciusmedaille aan, een onderscheiding die zelde nwordt verleend en het laatst in 1933 werd toegekend aan een Zweeds geo loog. Metingen In de tweede helft van oktober zullen de onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw" een oefentocht van vier maanden naar West-Indië maken. De Koninklijke Marine heeft het vaarprogramma zo ingericht, dat aan boord van de „Walrus" zwaarte krachtmetingen verricht kunnen worden in de gebieden ten oosten en ten westen van het Panamakanaal. Deze metingen staan onder auspiciën van de „Rijkscom missie voor Geodesie" en zullen uitgevoerd worden door dr. B. J. Collette, weten schappelijk ambtenaar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, en door een nog nader bekend te maken Delfts ingenieur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11