Haarlemse Rijkskweekschool: belangrijk bolwerk van onderwijsvernieuwing Tweede Beethovenavond van het Noordhollands Philharmonisch Orkest Loggers maakten niet veel vaart en gaan vanavond aan schot PETROLE HAHN Doelmatige accomodatie dank zij modernisering van schoolgebouw H.T.C. met een blijspel Nederlandse inzending naar de Bienale WOENSDAG 22 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Philips-dochter neemt Haarlems bouwplan over Burgerlijke Stand van Haarlem AfODt ^j\SSELr Examens HARDE BRIES OP DE KOP Programma orgelbespeling A(isUe(eu$eHHo9 zosnet, HMS azijn* «tfoeziïoaït Nieuwe halteplaatsen N,Z.H. in Lisse Faillissementen Dp arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 21 mei in staat van faillisse ment verklaard: Persoonlijke damtitel B. Dukel en F. Slot hielden de leiding in handen WAAR MOET DE ONDERWIJSVERNIEUWING, waarover in Nederland de laatste tijd zoveel pennen in beroering zijn gebracht en waarnaar men zo ernstig streeft, be ginnen: bij het lager (of kleuter-) onderwijs of bij de onderwijzersopleiding? De Haarlemse Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen heeft deze vraag voorlopig beantwoord en heeft de vernieuwing doen beginnen bij de aan haar leiding toevertrouwde opleiding van leerkrachten. Behalve deze vernieuwing in het geestelijke vlak is echter ook de materiële zijde van het vraagstuk niet verwaar loosd, zonder welke een didactische vernieuwing illusoir is. Van november van het vorig jaar af heeft namelijk de Rijksgebouwendienst verbeteringen aan het uit 1915 daterende gebouw aan de Leidsevaart te Haarlem aangebracht, die dit betrekkelijk oude gebouw een moderne accommodatie hebben gegeven die, zij het krap, voldoet aan de ruimtelijke behoeften van de elf klassen en 212 leerlingen, die de school thans telt. En het is met begrijpelijke trots dat, in overleg met de directeur van de school, de heer Jr. van der Meulen, en docenten, de Oudercommissie heeft besloten de ouders van de leerlingen dinsdagavond in staat te stellen de gemoderniseerde lokalen te bezichtigen en tevens de gelegenheid te bieden iets te vernemen van de modere methoden en nieuwere opvattingen, die momenteel langzamerhand door breken bij het lesgeven aan leerlingen van de lagere scholen. Immers het onderwijs aan deze leerlin- Daarnaast wordt ook aandacht gewijd gen zal steeds een nauw aanrakingsvlak aan de zelfwerkzaamheid van de leerling vertonen met de opleidingscursussen van onderwijzers en onderwijzeressen, omdat de pedagogische methode van deze leer krachten staat of valt met de opleiding, die zij zelf hebben ontvangen. De Rijkskweekschool in Haarlem heeft in de loop van haar ruim negentigjarig be staan altijd de roep gehad vooraan te staan bij het streven naar onderwijsvernieuwing. En het is niet toevallig, dat ook nu weer bij de opleiding van de toekomstige leer krachten van de lagere scholen gewerkt wordt naar een didactische methode, die de nieuwste opvattingen over deze altijd weer moeilijke materie kan volgen, uit bouwen en eventueel toepassen. Het streven naar zelfwerkzaamheid van het kind, waardoor het een eigen inzicht en een gevoel van samenwerking met an deren verkrijgt wordt nodig geacht bij het moderne onderricht. De Haarlemse Kweek school „De Bak" zoals de leerlingen en oud-leerlingen haar kennen wil de toe komstige leerkrachten hiermee bekend maken en dat zij met dit streven ernst maakt, bewezen de drie inleidingen, die door docenten van de school dinsdagavond werden gehouden. Nieuwe methode Na een kort woord van welkom van de voorzitter van de Oudercommissie, de heer H. J. Krauweel en een korte toelichting door de directeur van de school, de heer Jr. van der Meulen, gaf de heer D. A. W. Ruting in een beknopt referaat enige ver schillen aan tussen, wat hij de oude school noemde, en de modernere methoden Met alle waardering voor hetgeen vroeger tot stand is gebracht wees de inleider op de grote mate van mechanisch werken van vroeger, met het vele memoriseren, waar tegenover staat, dat nu veel meer aandacht wordtT'gewijd aan de zelfwerkzaamheid van het kind en aan het brengen tot een zeker inzicht in de problemen van de leer ling. Tegenover het individuele werken „om de goede cijfers", staat thans een gro tere mate van samenwerking tussen de leerlingen en tegenover de uniformiteit van de leerstof vroeger, staat een grotere dif ferentiatie nu. De methode van de taakopdrachten gaf naar de mening van de spreker het kind een grotere verantwoordelijkheid en de expressievakken dragen nu een meer in tegraal karakter dan vroeger, toen zij al gemeen als ontspanning en als een verzet je golden. Bij de nieuwere methoden tracht men het kind op het vlak van de emotio naliteit te benaderen en te beïnvloeden, waarbij vooral op de vorming en de op voeding gelet wordt en getracht wordt de persoonlijkheid van het kind tot ontplooi ing te brengen. Naar de heer Ruting meende was hier door de taak van de onderwijzer, en daar mee van de onderwijzersopleiding, ver zwaard, maar ook veel dankbaarder ge worden. Lichamelijke opvoeding Hieraan vastknopend gaf de heer M. J. Eerelman een overzicht van wat op het gebied van de nieuwe onderwijsmethoden bij de lichamelijke opvoeding bereikt kan worden, waarbij tegenover de geanaly seerde methode van werken van vroeger, de nadruk thans meer komt te vallen op het uitvoeren van volledige lichaamsbe wegingen. In augustus van het vorige jaar stelde de Haarlemse raad voor de bouw van vijf woningen op een aan de Jac. van Looy- slraat gelegen terrein, een bedrag van 82.000,beschikbaar. Mede met oog op de huidige financiële omstandigheden verheugt het B. en W., dat de N.V. Maatschappij voor onroerend goed „De Nieuwe Erven", gevestigd te Eindhoven een dochteronderneming van Philips' Gloeilampenfabrieken het bouwplan wil overnemen tegen betaling van de daarvoor door de gemeente ge maakte architectenkosten. Genoemde naamloze vennootschap wenst ia verband hiermede de benodigde grond voor 10.000 aan te kopen. Haarlem, 21 mei 1957 ONDERTROUWD, 20 mei: P. A. Limbertie en A. M. Jansens; 21 mei: C. van der Vliet en L. A. Goebert. GEHUWD, 21 mei: K. L. J. Westhoeve en W. S. Engelkas; L. D. A. Michielsen en F. C. van Heesen; C. Spek en J. G. van Essen. BEVALLEN van een zoon, 19 mei: P. J. HofmanBeunder; 20 mei: G. A. M. Vink Van Roode; E. KooijmansHamoen; A. J. Olijhoek—Van Assema; 21 mei: M. Korpers- hoekBoerwinkel; M. van der ZijdenEl- derbroek. BEVALLEN van een dochter, 19 mei: M. P. Janzen—Vos; 20 mei: E. B. de Graaf— Lamboo; J. von EugenVan Paasschen; A. B. JansenMontung; 21 mei: Z. Pieterse Perrin. OVERLEDEN, 18 mei: M. Schuhman, 65 jaar, Coomhertstraat; 19 mei: J. van den HoutDarphorn, 88 jaar, Crayenesterlaan; 20 mei: N. Dekker—Kramei, 71 j„ Gasthuis- vest; S. Jansen—Bruijn, 73 j., H. J. Koenen- straat. Rectificatie: BEVALLEN van een zoon, 17 mei: E. Haak—Kalf. en op het werken in groepsverband. Met dit alles is een stelselmatige vernieuwing van de gymnastiek-lokalen gepaard ge gaan. De heer J. Ploos van Amstel belichtte aan de hand van enige lichtbeelden de mo derne opvattingen over het tekenonderwijs, waarbij het accent meer dan vroeger het geval was op de vrije expressie wordt ge legd. Het ligt in de bedoeling op een volgen de ouderavond de mogelijkheid voor zang, muziek en handenarbeid te demonstreren. Dat bij het streven naar onderwijsver nieuwing de Haarlemse Rijkskweekschool een belangrijke rol speelt werd ten over een rondgang door het gemoderniseerde gebouw. Materiële vernieuwing Toen in 1915 het huidige gebouw in dienst werd genomen, was het naar de maatstaven van die tijd zeer ruim opgezet voor de vier klassen, die de onderwijzers opleiding toen had. Sindsdien zijn er, met inbegrip van de cursus voor de hoofdacte, zeven klassen bij gekomen, zodat het no dig bleek, dat door ingrijpende verbouwin gen aan het ruimtegebrek enigszins zou kunnen worden tegemoetgekomen. Tevens heeft men de gelegenheid aangegrepen om de bestaande lokalen te moderniseren, li noleum te leggen, de oude banken te ver vangen door moderne stoelen en tafels, waardoor het werken in groepsverband mogelijk is geworden. Bijzonder fraai is het tekenlokaa! geworden: fris en doelma tig ingedeeld. Ook de lokalen voor de an dere vakken kunnen door aangebrachte verbeteringen de toets van elke critiek doorstaan, De in het gebouw aanwezige leerschool heeft uiteraard eveneens een ingrijpende wijziging ondergaan. Al deze veranderingen, die even zo vele verbeteringen zijn, dragen er mede toe bij, dat de Haarlemse Rijkskweekschool, oud van jaren, maar jong door de verfrissende en moderne aanpak van het onderwijs, haar steentje zal kunnen blijven bijdra gen aan het totstandkomen van een be vrijdende uitwerking door het doen uit leven van de fantasie van de lagere school- leerlingen, juist tioor de op moderne leest geschoeide opleiding van de leerkrachten, die daardoor zoveel kunnen doen voor de onderwijsvernieuwing. Waarmee tevens de vraag aan het begin van dit artikel gesteld, is beantwoord en duidelijk is gemaakt, dat de nieuwe opvattingen inderdaad beginnen bij de opleiding van onderwijzers. Een taak, die de Haarlemse „Bak" al meer dan negentig jaar op zulk een voortreffelijke vloede nog eens duidelijk gemaakt tijdens wijze heeft weten te vervullen. ADVERTENTIE moet het haar gezond, zacht en glanzend zijn - gemakkelijk te kappen. Péirole Hahn is de vol maakte wetenschappelijke lotion voor IK haarverzorging. Péirole Hahn verdrijft hoofdroos, stopt haaruitval en is onmisbaar voor de moderne coiffure. Zij vet niet en is aangenaam van geur. legen haaruitval en hoofdroos IMP: N.V. GROOTHANDEL IN PARFUMERIEËN TOILETARTIKELEN v/h FIRMA A. MAAS O.Z. Voorburgwal 239. Amsterdam De tweede van de drie Beethovenconcer- ten, die het Noordhollands Philharmonisch Orkest deze maand op zijn programma ge plaatst heeft, was gewijd aan de ouver ture Fidelio, het derde Pianoconcert en de achtste Symfonie, drie werken, die voor diepzinnige problemenzoekers geen dank bare objecten waren. Deze muziek kon niet gehoord worden als de klankuitdrukking van levenservaringen of als een psycho analyse in tonen met alle benauwende be trekkelijkheid van subjectieve concretise ring. In deze composities kon de muziek zich openbaren als een vrije kunst, waar voor de wetten van schoonheid en persoon lijke bewogenheid beslissend zijn voor de vorm en de inhoud. Zelfs de gebondenheid van de genoemde ouverture aan Beet hoven's gelijknamige opera doet aan het zuiver muzikale gehalte niets af. Het is waarlijk niet noodzakelijk om op de hoog te te zijn van de dramatische geschiedenis van Leonore en Florestan om van de in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, die geleid werd door de dirigent Henri Arends. Zo had ik ook gaarne de achtste Sym fonie, waarmede het cencert besloten werd, willen horen. Maar diezelfde eenvoud, die ongecompliceerdheid van musiceren lag blijkbaar niet in de bedoeling van Henri Arends, want bij zijn directie stuurde hij aan op een geladenheid, die ten aanzien van deze muziek meer een nerveuze over spanning dan spanning tot gevolg had. In zonderheid met het Allegro vivace e con brio, het gejaagd gespeelde Tempo di minuetto en het slot allegro werd die in druk gewekt. Niet met het Allegretto scherzando dat als een oase van rust en opgewekte gemoedelijkheid een bijzonder gunstige uitzondering werd. Op deze avond is echter ook gebleken hoe uitstekend Henri Arends de gediffe rentieerde klankwerking der orkestinstru menten aanvoelt en weet toe te passen. De ouverture „Fidelio" te kunnen genieten en vertolking van het derde Pianoconcert gat verheugd te zijn bij het horen van zoveel hem hiertoe de gelegenheid. Beethoven frisse, eenvoudige muziek in een prachtig heeft zich in de instrumentatie van dit instrumentaal klankengewaad. In deze zin klonk ook de uitvoering van dinsdagavond HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem werden vijf kandidaten geëxa mineerd. Geslaagd zijn de dames B. Knijper uit IJmuiden en F. Tekelenburg, M. van Wijk, C. van Baaren en E. Stam, allen uit Haarlem. GRONINGEN: Gepi'omoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Karst Hoogsteen geboren te Groningen, op een proefschrift getiteld: „The crystal structure of trismethyisulfonylmethane-nh 4". LEIDEN: Semi-artsexamen: R. Grijm, Voorburg; J. Serlie. Voorburg; C. P. Sie- burgh, Leiden; J. G. A. Stoots, Den Haag. Atrsexamen: T. Arens, Vught; J. D. Arias (USA); J. L. Grubben, Maasbree (LAS. Guss (USA); J. A. Kuyper, Den Haag; H. Ovind, Leiden. Doctoraal examen psycholo- 6gie: A. F. Sanders, Soestdijk. UTRECHT: De heer J. E. J. M. van Lan- dewijk te Utrecht is gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde, op een proef schrift getiteld: „Monograms for geological problems". UTRECHT: Doctoraalexamen rechten, mejuffrouw W. A Oskam, Hilversum. Semi- artsexamen: mejuffrouw A. Th. Kuiper, Utrecht; A. J. v. d. Linden. Utrecht; H. W. M. Logister, Heerlen; T. J. Moojen, Utrecht; J. M. Ooms, Tilburg; S. J. van Riessen, Zeist: P. C. van Tricht. Eindhoven. Arts examen: J. Buur, Rijswijk; K. W. Eisenhardt, Zeist; mejuffrouw M. J. Pieterse, Tilburg; H. C. L. R. Verhoeven, Vlijmen. Het sluitstuk van het seizoen, dat de Haarlemse Toneel Club maandag- en dins dagavond in de stadsschouwburg aflever de, neigde geheel en al naar het divertisse ment. In de bewerking van Wim Paauw voerde de H.T.C. een blijspel op van Ken neth Horne „De trouwformule". Een bij zonder gezellig blijspel. De sleutel van het succes ligt in de toon. Men moet het langs zijn neus weg spelen, alsof men in heilige ernst gelooft in de kwaze situaties, die overal nog net zo'n tikkeltje aan de wer kelijkheid raken, dat de toeschouwer zegt: „Er zat toch wat inIk kan me voor stellen, dat er zelfs wijdlopige discussies uit ontstaan, al zal het moeilijk zijn ze zo ironisch geestig op te dissen als Kenneth Horne deed, die natuurlijk het voordeel bezat dat hij zijn personen helemaal naar de situaties kon afstemmen en omgekeerd. Dat heeft Horne met veel vindingrijkheid gedaan. Hij laat heel wat over aan de speculatie. Hij laat vermoedens rondhup pelen zonder er zwaarwichtige onthullin gen op te laten volgen. De onthullingen, v/elke geschieden plegen alweer achter nieuwe complicaties aan te komen en kwistig hanteert hij de verstrooidheid als een middel om. tot in de details, schok kende evenementen met. afdwalingen in het onbelangrijke te combineren. Men moet al spelend in zo'n stuk „in komen". Losjesweg verzeilt men van de ene situatie in de andere. Het begin was dan ook het zwakst in de voorsetlling van de H.T.C., omdat daar mejuffrouw L. A. van Elk net iets te weinig chargeerde. Ze groeide echter gaandeweg in de fijne over drijving en haar scènes met een voortref felijk spelende P. B. Domhoff behoorden tot de beste van de avond. Het gemak, waar mee de heer Domhoff zich aanpaste bij de gemoedsgesteldheden, welke van hem werden verlangd, zijn komische intonatie bewezen zijn capaciteiten alsmede de zorg zame i'egie van Wim Paauw, die niets voorbij liet gaan wat effect kon sorteren. Het trof goed dat ook de andere spelers de intenties zo begrepen. Mevrouw M. L. H. Wiemeyer bijvoorbeeld was nu precies de vrouw, wie alles over het hoofd groei de, niet beseffend hoezeer zij daarin zelf de hand had. Ook mevrouw C. M. L. Wijt- de Meijer typeerde uitstekend het zelf verzekerd onbegrip van haar huishoud- sterrol. Precies niet zo aangezet dat zij wereldwijs wordt, vertolkte mejuffrouw Th. M. Arnaud de Calavon haar actrice, die pas komt kijken. Mej. Y. Rahusen zette even snel een werkster op de planken, heel wat minder ten tonele verschijnend dan mr. M. C. Wijt, die een van veel slechts beticht man de nobele en driftige inborst schonk, welke hem favoriet maakt. Mr. H. J. M. Cokart tenslotte speelde een prachtige onbenullige brave vrijgezel, die deze status als een aureool met zich mee draagt, al denkt hij dan ook wel eens aan een huwelijk.. P. \V. Franse Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal vrij dag geen spreekuur houden. (Van een onzer verslaggevers) RECHT IN DE WIND voeren de ruim honderd Nederlandse loggers vanmorgen omstreeks half negen even benoorden de vierenvijftigste graad noorderbreedte. In ruim tweeëntwintig uur werd door de loggers een afstand van ongeveer 130 mijl afgelegd. De zes tot zeven mijls vaart, die gemaakt kon worden, was niet groot bij deze noordwestelijke bries. De schippers van de drijfnetvloot waren vanmorgen van mening, dat men pas vanavond omstreeks negen uur bij de zesenvijftigste breedte graad aan schot zou gaan. De vangstverwachtingen voor deze nacht zijn gering, daar de haring zich noordelijker tussen de 56 en 57 graden noorderbreedte zou bevinden. Volgens de zendtijdregeling zijn alle loggers gisteren in de ether geweest en heeft ook het hospitaalkerkschip „De Hoop" zich al weer laten horen. Alle schippers spraken gisteren van een dikke bries. Vele bemanningsleden, die lange tijd niet naar zee waren geweest, lagen zeeziek in het vooronder. Het weerbericht sprak echter gister avond van afnemende en veranderlijke wind. Vanmorgen was de stemming onder de bemanningen dan ooi? beter, al werd nog recht in de wind opgestoomd. De wind kracht was 3 tot 4. Uit elkaar concert een geniaal meester getoond. De orkestklank is in zijn rijke afwisseling en combinatie van de houten en koperen blaasinstrumenten en van de strijkinstru menten bij voortduring een verrukking voor het oor. En hoe prachtig van uit werking is hierbij nog de toegevoegde pianoklank, die men bij deze gelegenheid aan de pianist Eduardo del Pueyo dankte. Deze kunstenaar heeft een magistrale ver tolking van Beethovens concert gegeven, eerlijk van gevoel, dat zich nu eens ont laadde in gepassioneerd spel, dat weer het Largo! in innig bewogen klank. Zijn onverwachte tempo-nuanceringen vergden voor de begeleiding een uiterste nauwgezet heid. Henri Arends wist de eenheid van samenspel echter voortreffelijk te bewa ren. De spontaneïteit, waarmede Del Pueyo de dirigent in de geestdriftige bij valsbetuigingen betrok, was daarom ver klaarbaar. Ook tegenover het orkest, dat uitnemend had gespeeld, toonde de solist zijn grote erkentelijkheid. P. Zwaanswijh ADVERTENTIE Vannacht is de vloot van honderd en zeven drijfnetloggers en de vier trawlers flink uit elkaar komen te liggen. Gisteravond vroeg was het nog een zee van lichtjes, die in noordwestelijke x'ichting deinden en dansten. Vanmorgen meldden enkele log- gex-s echter, dat zij geen enkele andere loggex's in de buurt zagen. Uit de posities bleek, dat sommige schepen dertig mijl westelijker stoomden. De vloot bevond zich vanmorgen vroeg bij de 54e breedtegraad tussen 2 en 3 graden" oosterlengte. Dit is aan de binnenkant van de Doggersbank. Trawlers noordelijker Van de trawlex-s is vanmorgen nog niets vernomen. Deze schepen zullen zich onge twijfeld al noordelijker bevinden dan de loggers en zouden vanmiddag omstreeks een uur het net kunnen uitzetten. De mo gelijkheid bestaat, dat vanavond laat be kend wordt of deze vier schepen haring hebben scheep gehaald en of de thuisreis kan worden begonnen. De loggers, die van nacht de vleet halen, kunnen pas morgen ochtend aan de jagei'ij beginnen als er haring is gevangen. Kopgroep De snelste lopers van de loggervloot passeerden vanmorgen om tien uur de 55e breedtegraad. Hierbij waren vele Vlaar- dingse schepen en vei'der de SCH 97 en de SCH 195 Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" stoomde op dat moment op 54.48 noorderbreedte en 2.27 oosterlengte. De bries wakkerde weer iets aan. De Scheve- ningse „Noordster" meldde dat de meeste loggers pas vanavond om negen uur de 56e breedtegraad zullen bereiken en dan aan schot gaan. Zuidelijker aan schot gaan heeft geen zin, daar de haring daar niet is te verwachten. De rederij D. Joh. Krijger te IJmuiden deelde ons vanmorgen mede, dat ook de trawler IJm. 28 „Amsterdam" niet met de haringjagers naar zee is vertrokken. Het schip ging wel uit, doch zal geen tegen stander zijn in de jacht op de Hollandse Nieuwe. De rederij heeft zich, aldus de heer Krijger, van het begin af op het stand punt gesteld, dat men uit 'sportiviteitsover- wegingen riiet aan deze voor de loggers be doelde race kan deelnemen; enige jaren geleden deed de „Abraham" van Krijger bijvoorbeeld wel mee, maar men liet het schip toen pas enige dagen later vertrek ken. De schipper van de „Amsterdam" heeft dan ook nu opdracht gekregen een normale reis te maken. Het programma voor de orgelbespeling dondei-dagmiddag van 15 tot 16 uur in de Grote Kei'k door de stadsorganist Albert de Klerk vermeldt een fantasie van Gib- bens, Gloria tibi Trinitas van Blitheman, Upon la mi re van een onbekende compo nist, A Voluntary for ye cornett stop en A double vers van Blow, fantasie over „Laat ons het herten reyne" van Buil, een Allegro, modex-ato en allegro van Arne en een px-elude en fuga van Britten. ADVERTENTIE Ha!! Dat is lekker, zo'rx koolzuurhoudende, alcohol vrije drank. Daar knapt een mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank. Drink méér fris, KOOLZUURHOUDEND- ALCOHOLVRIJ publicatie van de itichting collectieve 0 reclame b.b.m. Met ingang van 1 juni zullen de bussen van de N.Z.H. in beide richtingen over de randweg in Lisse rijden, omdat in de Hoofdstx-aat te Lisse eenrichtingverkeer is ingevoerd. De halten Vreewijk, en Vuur- steeg, zowel voor de richting Haarlem als voor de richting Leiden/Den Haag komen hiex-door te vervallen. Indien B. en W. van Lisse de vereiste toestemming verlenen zullen nieuwe halteplaatsen komen op de Laan van Rijckevorsel ten zuiden van de Zwanendi-eef, aan de Gladiolenstraat nabij het benzinestation, op de Oranjelaan ten westen van het scholencomplex en nabij Vreewijk. De nieuwe halteplaatsen zullen in beide richtingen worden geplaatst. Nederland zal op de vierde Bienale té Sao Paulo, die van half september tot december gehouden wordt en die gewijd is aan hedendaagse grafiek en beeldhouw kunst, vertegenwoordigd worden. Op voor dracht van de Raad voor de Kunst heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een commissie benoemd, bestaande uit professor Jan Wiegei's, drs. J. C. Ebbinge Wubben en C. Doelman, die de kunstwerken uitzocht. De voorkeur is gegeven aan een beperkt aantal kunste naars om een zo hoog mogelijk niveau té bereiken. Men acht de grafiek een der vitaalste sectoren van onze hedendaagse kunstbe oefening. Grafiek eist een weloverdachte inzet en het zijn niet de minsten, die zich hiermee ophouden. Het is tot nu toe steeds moeilijk gebleken onze kunst te vertegen woordigen in het buitenland op een wijze, die geen critiek opriep. Onze nationale eigenaardigheden bleken veelal weinig interesse te wekken. Alleen meedoen met een mode maakte dat men tenminste naar het werk van de Nederlanders keek, zij het dan uit een bepaalde hoek. Wat betreft de opinie van een groter publiek op zo'n „bienale" komen we niets te weten. Men kan echter prijzen winnen, men krijgt be sprekingen door kunstcritici, die alleen maar weten van Mondriaan en Van Gogh als het Nederland betreft. We zullen er dus het beste van hopen. W. Elenbaas, wiens kleurenlitho's ook nu weer gekozen werden, heeft in 1952 de tweede prijs voor grafiek op de Bienale te Venetië gewonnen. H. C. Escher genoot, gezien zijn publ'ikatie in het bekende week blad Time. in de Verenigde Staten al be langstelling. En verder werden Jeanne Bieruma-Oosting, J. Diederen. H. Disberg, W van Heusden. Friso ten Holt, H. van Kruiningen, W. Noordhoek, G. Romijn. W. S. Rozendaal en A. Schotel uitverkoren. Kleine plastieken van prof. V. P. S. Esser zullen zeker het geheel waardevoller ma ken. Het is jammer, dat het grafische werk van prof. Wiegers, door zijn lidmaatschap van de commissie van samenstelling, niet meegaat. Tot 17 juni is onze inzending in het Museum Boymans te Rotterdam voor het publiek te zien. We zagen wel eens inte ressantere exposities van grafiek, maar men dient deze tentoonstelling te bekijken als een verantwoording van hetgeen moge lijk geacht werd om in den vreemde iets te doen, waarbij enige beperking verlangd werd. Arie Waaleboer. koopman in lompen en metalen, te IJmuiden-oost. De Weerstr. 23. T?echter-Commis*aris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. W. Crefeld te I.Tmuiden-oost. Jan Vlaming, kruidenier, zaakdriivende ie Utrecht.. Adriaan van Ostadelaan 6. wonen de fp Santnoort. Middenduinerweg 16. Reeh- ter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 21 mei opgeheven het faillissement van: J. A. Bronkhorst. handelende onder de naam Handelsonderneming ..Neerlandia". te Rennebroek, Wilhelminanlein 7. Rechter commissaris: mr. H. G. Ramhonnet. Curator: mr. A. D. P. V. van Löhcn Seis te Haarlem. Bij beschikking van de Haarlemse Recht bank van 18 mei is aan: Karei Gerard Wonder, tekenaar, te Haar lem. Leidsevaart 466 rood. voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoeming van mr. G. H. Veenhoven te Haarlem tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuld eisers is bepaald op maandagmiddag 17 juni.. Bij beschikking van 21 mei is het verzoek van Leomardus Maria Anthonius Roozen bloembollenhandelaar, wonende te Heem stede, Schollevaerlaan 1, om hem surséance van betaling te verlenen, afgewezen en is hij in staat van faillissement verklaard, met be noeming van mr. H. J. M. Cokart, tot rech- ter-commissaris. en van mr. F. M. Oberman te Haarlem tot curator. De voorlaatste ronde van de finale van het pei-soonlijk damkamDioenschap van Kenne- merland hoofdklasse, heeft enige tekening in de strijd gebracht. B. Dukel en F. Slot, die met slechts een punt voorsprong op een drietal snelers. gezamenlijk de leiding had den, wisten door overwinningen hun voor sprong tot twee punten op te voeren. B. Du kel won van H. Beliën. terwijl F. Slot kans zag G. Postma te erslaan. H. v. Berk her stelde zich van zijn de vorige week geleden nederlaag: hij won van L. Fopma en heeft nu een goede kans op de derde plaats. T. Tielrooy vond in J. Draaier een lastige tegenstander en verloor. Bij het ingaan van de laatste ronde luidt de stand: 1. en 2. B. Dukel en F. Slot elk 9 pnt.; 3. H. v. Berk 7 pnt.; 4. en 5. H. Beliën en T. Tielrooy e'k 8 pnt.; 6. en 7. J. Draaier en G. Postma elk 4 pnt. exx 8. L. Fopma 3 pnt. Persoonlijk kampioenschap Heemstede Het bestuur van Damclub St. Bavo te Heemstede heeft in verband met ziin 40-iarig bestaan enige vooraanstaande snelers uitge nodigd en bereid gevonden deel te nemen aan het tournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Heemstede. Donderdag 23 mei zal in het r.-k. jeugdhuis. Herenweg 98, de openingsronde plaats vinden. In de hoofdklasse komt een twaalftal spelers uit, waaronder J. B Sluiter (HDC), H. Beliën (St. Bavo) en A. de Jong ('t Oosten). Jubileumwedstrijden Maandagavond werden de jubileumwed strijden van de HDC voortgezet met de voor de eerste klasse vastgestelde ontmoeting HDC II—Hillegom. Het werd een in aan vang gelijk opgaande strijd, waarin de HDC'ers langzaam voordeel wisten te be halen Bij het opmaken van de eindstand bleek HDC II met een klinkende 155 over winning uit de bus te zijn gekomen. Voor de tweede klasse werd gespeeld St. Bavo II— VKD II. De Heemstedenaren ontplooiden een geweldige kracht en wonnen met 15—5,

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13