Kabinet-Mollet na 16 maanden ten val gebracht (250-213) HET WEER Luisterrijk galabanket besloot eerste dag van vorstelijk bezoek aan Zweden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pineau diende geen resolutie bij de Veiligheidsraad in Eisenhower waarschuwt tegen snoeien van buitenlandse hulp Conservatieven, die zijn politiek in Algerije steunden, weigerden nu de reken ing te betalen Debat besloten met omzichtig vermaan van voorzitter Lodge tot Egypte Tekort op de betalingsbalans verontrustend Belgische grens dicht voor onze tomaten 71e JAARGANG No 265 WOENSDAG 22 MEI 1957 302e JAARGANG No 113 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Mollet opvolger Ontwerp voor een algemene kinderbi jslagregeüng thans gereed Droog maar koel U it ge put Voorlopig geen nieuw overleg van Grote Vier A merika voelt er niets voor Het woord is aan Vandaag druk programma voor Koningin en Prins Incident te Stockholm Minister Hofstra: Weer een Nederlander in Indonesië gearresteerd Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) HET KABINET VAN DE socialist Guy Mollet, dat met ruim zestien maanden het duurrecord in de geschiedenis van de Franse vierde republiek hield, heeft gisteravond omstreeks elf uur het voorbeeld van zijn vele voor gangers moeten volgen. Zijn 34ste vertrouwenskwestie, die Mollet over zijn nieuwe belastingvoorstellen, ten bedrage van bijna een miljard gulden had gesteld, is hem tenslotte fataal geworden. Het zijn de conservatieven geweest, die hem de strop rond de hals hebben gelegd. Dezelfde conservatieven, wier politieke stellingen deze wel zeer on-orthodoxe socialist in Algerije sedert zestien maanden heeft verdedigd, maar waarvoor zij nu weigerden de rekening in de vorm van de nieuwe belastingen te betalen. Dat de communisten, de poujadisten en andere rechtse extremisten, alsmede de radicalen van Pierre Mendès-France niet voor de regering zouden stemmen, was al geruime tijd te voorzien. De radicalen hebben, inplaats van tegen te stemmen, zich uit eindelijk onthouden om de conservatieven de verantwoordelijkheid van de crisis te laten en een mogelijke nieuwe scheuring in hun eigen partij te ontlopen. De socialisten, de rooms katholieken en een handvol rechtse dwergpartijtjes en Gaullisten bleven het versleten kabinet tot het einde trouw, maar zij konden Mollet's leven niet meer redden. De eindrekening luidde 250 tegen en 213 voor bij zeventig onthoudingen. Gistermorgen was in het Palais Bour bon al te voelen, dat de wind voor de regering uit de verkeerde hoek waaide. Voorshands bleef het echter een kalm briesje, dat pas in de middag een wat ve nijniger allure zou aannemen. Niettemin heeft het onheil voor de premier zich voor namelijk achter de schermen en de ge sloten deuren, waar de verschillende groe pen zich op gezette tijden beraadden, vol trokken. Zware aanvallen van de tribune heeft Mollet nauwelijks te verduren ge had en de premier zelf kon bij zijn du plieken niet veel anders doen dan een ge vecht te leveren tegen een vijand, die zich op de vlakte hield, maar zijn maatregelen zorgvuldig had genomen. Het was een zware taak, die Guy Mollet moest volvoeren en waarvan hij zich soms met een pertinent sarcasme, doch niet zon der waarneembare nervositeit heeft ge kweten. De grote politieke rede, die men verwachtte, heeft Mollet niet gehouden Hij bepaalde zich voornamelijk tot een po ging de volksvertegenwoordiging van zijn smetteloos patriottisme en zijn goede be doelingen te overtuigen. Voor dat doel nam hij een nieuwe regie-vondst te baat door op een gegeven moment met bevende han den de statuten van de socialistische partij uit zijn binnenzak te halen en zijn collega's voor te lezen, dat de socialisten trouw aan het vaderland hadden gezworen. Doch dit beroep op het patriottisme van de kamer werd voor dovemansoren uitgesproken en Mollet zag zijn ministeriële leven als een nachtkaars uitsterven. Een laatste steek onder water wilde de premier, die kenne lijk niet meer in zijn redding kon geloven, zijn geachte collega's blijkbaar niet ont houden, toen hij de opmerking maakte, dat zij, die nu de verantwoordelijkheid voor de crisis wilden nemen, niet al te zeker op de medewerking der socialisten moesten rekenen, wanneer straks de scherven weer zouden moeten worden gelijmd. Men kan niet ontkennen, dat Mollet met zijn woorden een gevoelige plek van de tegenstanders raakte, want de grote vraag is nu wie de nieuwe -ej,ering moeten en vooral kunnen vormen. Het staatshoofd, president Coty, die gisteravond laat de pre mier en zijn droeve schare op het Elysée ontving, zal vermoed ?lijk vandaag met zijn beraadslagingen beginnen en het staat te bezien of hij zijn reisplannen naar de Verenigde Staten ten uitvoer zal kunnen brengen. Er worden, zoals gebruikelijk, verschil lende namen van kandidaat-premiers ge noemd. zoals de jonge linkr-radicale minis ter van Justitie, Francois Mitterrand, zijn De Tweede Kamer heeft besloten de noodwet-kinderbijslag vc kleine zelfstan digen te verlengen tot 1 januari 1959. Tn antwoord op pleidooien van de heren De Kort (K.V.P.) en Van Lier (P v.d.A.) ver klaarde Staatssecretaris Van Rhijn. dat hii goede hoop heeft dat het wetsontwerp voor een algemene kinderbiislagregeling spoe dig bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. Het is reeds gereed. Over de in diening zal worden beslist in de eerstvol gende 'ergadering van de ministerraad. rrrmYmvN-.YN'vvYmvvYrYrn VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noorde lijke wind, ruimend naar noord oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee conservatievere partijgenoot René Pleven, de rooms katholiek Pflimlin en zelfs Pierre Mendès-France. De figuur die over het al gemeen de hoogste kansen werden gegeven was het slachtoffer van de dag: Guy Mol let. Het is namelijk wel zeker, dat zonder de socialisten geen regering valt te for meren De socialisten zullen hun huid ech ter duur verkopen na de bittere ervaring van gisteren en vermoedelijk slechts bereid zijn in een nieuw kabinet zitting te nemen op voorwaarde dat zij op de bok mogen plaats nemen. En omdat de leidsels van de socialistische partij door Mollet nog steeds vrij stevig in handen worden gehouden, zal de demissionaire minister-president hoogst waarschijnlijk. na langere of kortere tijd en na eventueel wat ballast aan onfortuin lijke excellenties over boord te hebben ge worpen, zichzelf opvolgen. (UP) Nieuwe verkiezingen zullen uit deze crisis niet kunnen voortvloeien. Want de Asspmblée zit nog geen achttien maan den. de Assemblee heeft nog geen twee premiers gewipt, en Mollet is ook niet dooi de grondwettelijke absolute meerderheid verslagen Een van deze d 'e zou. ingevolge de grondwet, voldoende zijn geweest voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen (Reuter) Mollet's Kabinet was het 22ste sedert de oorlog. In zijn regering zaten negentien socialisten, twaalf radi calen, drie radicaal-gezinden, twee ex- Gaullisten en een lid van de democratische Afrikaanse volksbeweging. Voor de re gering stemden de honderd socialisten, de sociaal-republikeinen (voormalige Gaul listen) en gematigde „entrumgroepen als de dertien dissidente radicalen en de repu blikeinse volksbeweging (r.k.) Tegen stem den de 150 communisten en hun aanhan gers, de meesten van de 102 conservatieven en 37 poujadisten. AFP) Zeventig afgevaardigden hebben zich van stemming onthouden onder wie Mendès-France, Laniel, Pin y, Reynaud, Daladier en generaal Koenig. (UP) Volgens de grondwet is een pre mier slechts verplicht af te treden als hij door een absolute meerderheid met 299 stemmen verslagen is, maar geen kabi net heeft het aangedurfd te blijven zitten als een vertrouwensmotie verworpen was. Er is een crisis uitgebroken die de politici geen kans heeft gegeven van tevoren te overleggen. De crisis kan lang duren, om dat een oplossing moeilijk is, en onder andere ook omdat de buitenlandse be taalmiddelen vrijwel uitgeput zijn. De nieuwe regering zal moeten lenen bij de Banque de France, die nog 300 miljard francs in deviezen voorradig heeft (AFP) De voorzitter van de Franse Na tionale Vergadering, André Le Troquer, heeft, na president Coty met het oog op de kabinetscrisis te hebben bezocht, ver klaard dat het bezoek van de president aan de Verenigde Staten volgens program ma zal worden afgelegd. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het State Department heeft meegedeeld, dat Amerika „op het ogen blik niet denkt aan een nieuwe topconfe rentie tussen het Westen en de Sovjet unie" H\i zei dit naar aanleiding van vra gen over persberichten in Europa, volgens welke Amerika de mogelijkheid zou bestu deren van een conferentie zoals er in 1955: ppn in Genève is gehouden door de Grote j Vier. H o r a t i u s Het is moeilijk, op een persoonlijke wijze gewone dingen te zeggen. ADVERTENTIE Motoroveralls - Valhelmen DE TWEEDE DAG van het staatsiebezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard, op welke de koninklijke gasten afzonderlijk diverse instellingen van de Zweedse hoofdstad bezichtigden, werd opnieuw begunstigd door fraai, zonnig weer. Als gastheer en gids voor de Koningin fungerend, vergezelde Koning Gustaaf Adolf haar naar'een van de ambachtsscholen van de stad, het St. Görans kindertehuis en een tehuis voor ouden van dagen op het Kungsholm-eiland. waar de meeste gemeentelijke instellingen van Stockholm gevestigd zijn. In middels bracht Prins Bernhard, vergezeld door Prins Bertil van Zweden, een bezoek aan de vliegbasis Tullinge, die ongeveer 40 km ten zuiden van Stock holm ligt. en waar de Zweedse luchtmacht een demonstratie gaf met haar Hawker Hunter straaljagers. Na dit bezoek keerde Prins Bernhard naar Stock holm terug, om daar het aero-medisch instituut te bezoeken van het Caroline- hospitaal aan de noordelijke rand van de stad. Het hoogtepunt van gisteren was het luisterrijke staatsiebanket in het konink lijk paleis, 's Morgens hadden de Koningin en de Prins, een indrukwekkende rijtoer van de plaats van aankomst naar het paleis yoococcoocccoceoctxxxxxxxxxxxxixxxxxxxxAitj ncoc" DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad heeft het debat over de kwestie van het Suezkanaal tot nader te bepalen datum geschorst Het wordt aan Egypte overge laten maatregelen te overwegen die de twijfel van sommige kanaalgebruikers aan het door Egypte voorgestelde beleid weg kunnen nemen. (UP) De voorzitter van de raad, de Amerikaan Henry Cabot Lodge legde aan het einde van de zitting een in voorzich tige bewoordingen gestelde „verklaring" af, waarin werd gesuggereerd dat Egypte stappen zal hemen om de westelijke onge rustheid over het beheer van het kanaal weg te nemen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau had eerder op de dag in Washington besprekingen gevoerd met mi nister Dulles. Beide staatslieden kwamen overeen dat er geen ontwerpresolutie zou worden ingediend, omdat de Sovjet-Unie over een voor Egypte ongunstige resolutie toch haar veto zou uitspreken. (AFP/Reuter) Aan het eind van het onderhoud van drie kwartier deelde Pineau aan verslaggevers mee, dat hij en Dulles het er volkomen over eens zijn, dat de huidige Egyptische voorwaarden voor de exploitatie van het Suezkanaal „van voor lopige aard" zijn. (UP) Lodge resumeerde alle facetten van de Suezkwestie, die in het twee dagen durende debat ter sprake waren gekomen. Inmiddels zal de raad zijn aandacht aan het probleem blijven schenken en zich ge reedhouden de beraadslagingen te hervat ten, wanneer nieuwe ontwikkelingen dit wenselijk mochten maken. De afgevaardigde van Columbia, Urrutia, kwam het dichtst bij een concreet voor stel door te suggereren dat secretaris-ge neraal Hammarskjoeld zowel met de Egyptische als de Franse regering bespre kingen zou voeren met het doel, de weste lijke bezwaren tegen het Egyptische me- hajScAs, Pineau morandum op te helderen. Pineau toonde zich voorstander van deze suggestie, maar de Egyptische afgevaardigde Omar Loefti wenste geen commentaar te leveren. Pineau verklaarde zich „voldaan" met het resultaat van het debat. „Ik ben de heer Cabot Lodge zeer dankbaar voor zijn verklaring. Van het Egyptische standpunt hangt af welke beslissingen later in de Veiligheidsraad zal worden genomen", zo besloot hij. MOSKOU (AFP) Volgens het officiële Russische persbureau „Tass" heeft Frank rijk, „door een beroep te doen op de Vei ligheidsraad op een ogenblik dat de scheep vaart door het Suezkanaal zonder hinder nissen verloopt een vergeefse poging ge daan druk op Egypte uit te oefenen en op deze wijze datgene te verkrijgen, wat het door zijn militaire actie tegen laatst genoemd land niet wist te bereiken". De „Pravda", het officiële dagblad van de Russische communistische partij, heeft Britse en Amerikaanse persberichten te gengesproken, volgens welke de Sovjet- Unie, Polen en Tsjechoslowakije er bij Egypte tegen zouden hebben geprotesteerd, dat de schepen van deze landen bij ge bruikmaking van het Suezkanaal de ka naalrechten in dollars of Zwitserse franken moeten betalen. gemaakt, 's Middags gebruikten Koningin Juliana en Prins Bernhard in de vertrek ken van de Koning met de koninklijke fa milie de lunch, waarna Koningin Juliana in het koninklijk paleis de leden van het corps diplomatique ontving. Een groot gemengd koor, staande op de „Leeuwenheuvel" buiten het paleis, bracht omstreeks zes uur het Nederlandse paar een aubade. Naar schatting 25.000 per sonen hadden zich op deze heuvel ver zameld om de Nederlandse vorstin de zan gers van het balkon te zien bedanken. Direct daarna volgde in de „Witte Zee"- zaal van het koninklijk paleis een gala banket, waaraan onder meer vrijwel de gehele koninklijke familie van Zweden. Scandinavische en Nederlandse diplo maten, Zweedse ministers en hoogwaar digheidsbekleders en leden van het ge volg van Koningin Juliana en Prins Bern hard aanzaten. Galabanket Om acht uur maakten de vorstelijke per sonen hun intrede in deze zaal, schrijdend langs een erewacht in traditioneel uniform en bespied door de lenzen van de televisie camera's. Koning Gustaaf leidde Koningin Juliana binnen. Daarachter kwamen Prins Bernhard met Koningin Louise, minister Luns met Prinses Sibylla, Prins Willem met Prinses Margaretha, Prins Bertil met mevrouw Van Wickevoort Crommelin, mi- nister-president Erlander met Prinses Bir- gitta en baron Van Hardenbroek met Prin ses Desirée. Koningin Juliana droeg een safirblauwe kanten robe met groene on dergrond, Koningin Louise een kleed van wit en goud brokaat. Koning Gustaaf droeg het generaalsuniform van het leger en Prins Bernhard het uniform van gene raal der luchtmacht. Vorstelijke redevoeringen Tijdens de maaltijd hielden Koning Gus taaf en Koningin Juliana redevoeringen. De eerste gewaagde van de historische politieke en commerciële connecties tussen beide landen en bracht in herinnering dat Linnaeus, wiens geboortejaar thans 250 jaar geleden is, vier jaar in Nederland heeft gewoond. De Koningin roemde de vriendschappelijke betrekkingen, die his torisch gegroeid nog steeds tussen beide landen bestaan en die een waarborg kun nen bieden voor het slagen van alle in spanningen, die in dienst staan van het geluk der mensheid. Het feeërieke schouwspel in de donker geschilderde en met rijke gobelins be klede barokzaal duurde twee uren. Daar na bleef het gezelschap nog enige tijd in de van de geur van rododendron en horten sia doordrongen „Witte Zee"-zaa] bijeen Vanmiddag om 1 uur gingen de konink lijke gasten scheep op de beroemde ko ningssloep, de „Vasaorden", om over het Maelar-meer naar het in het hart van de Dinsdagmiddag maakten koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden met Koningin Juliana en Prins Bernhard een rijtoer door Stockholm. Op de foto ziet men Koningin Juliana en koning Gustaaf in de straten van de Zweedse hoofdstad. stad gelegen stadhuis gebracht te worden, terwijl twee, midstrooms voor anker lig gende Zweedse torpedojagers, hun geschut een koninklijk saluut lieten geven. De stad bood een lunch aan voor de koninklijke gasten, de Zweedse koninklijke familie en enkele honderden speciaal genodigden op het stadhuis. Later zullen de koninklijke families de oude kerk bezoeken van het „Eiland der Edelen" Riddarholmen, waar de meeste Zweedse koningen en beroemde edelen begraven liggen Vanavond om half negen zal in de Koninklijke Opera voor de koninklijke gasten een gala-voorstelling worden gegeven, nadat het Zweedse ko ningspaar een „diner en familie" gegeven heeft. >DOCOOCOC0202<XOOOOC>OCCOOC>X)COOCOOCOOCOOOOCODC>aX>C<>OCOOO 3 8 Na de aankomst van Koningin Juliana 8 en Prins Bernhard in Stockholm, heeft zich een incident voorgedaan. De echt- genoten van de Zweedse ministers en 8 dames uit Zweedse hofkringen maakten f 3 allen een reverence voor Hare Majes- 3 8 teit. De Zweedse minister van Gezins- 8 8 zorg, mevrouw Ulla Lindström, maakte 8 3 echter slechts een buiging. Toen de ,8 menigte dit zag, begon zij de minister 8 uit te jouwen. Door de rechtse Zweedse C; pers is het vorig jaar reeds kritiek ge- 8 3 leverd op de socialistische mevr. Lind- 8 ström, nadat zij geweigerd had een- reverence te maken voor koningin Eli- zabeth van Engeland, die toen een be zoek aan Zweden bracht. Van Neder landse zijde was voor de aankomst van Koningin Juliana meegedeeld, dat de Koningin niet wilde dat vrouwen een reverence voor haar zouden maken. xooorccoocoocxxxxxoooccaxoooooococooc^x-oonooooncoooooo Minister Hofstra heeft er vanmorgen in de Eerste Kamer over geklaagd, dat de noodzaak an bestedingsbeperking nog niet volJoende tot hef volk is doorgedrongen. Toch heHnf de f.Md 1" dringen. De ontwik keling in ongunstige richting gaat nog steeds door. De ontwikkeling van de beta- 'ingsbalans bliikt uitermate verontrustend. Hot eerste kwartaal van 1957 zal aanmer kelijk slechter ziin dan dat van 1956. Het tekort in de eerste 'wee maanden van dit iaer op de lopend" rekening bedraagt 200 mi'-'oen gulden tegen 10 miljoen gulden in 1956. Er is dit iaar in bet eerste kwartaal pen uitverkoop gehouden van Nederlandse ef fecten aan het buitenland, waardoor de betalingsbalans :s versluierd en de devie zenvoorraad minder slecht lijkt. Men moet echter de werkelijkheid willen zien. aldus de minister. Er zijn sterke weerstanden tegen belas tingverhoging. omdat iedereen denkt, dat het zo goed gaat en de staat het geld maar voor het grijnen heeft. Wegens de overbe- steding heffen wij on het moment onvol doende belasting zei minister Hofstra. „Wanneer men overweegt, vel1-" grote uitgaven i'* de komende jaren nodig zijn voor de Europese Gemeenschappelijke markt, het onderwijs en andere zaken, dan slaat ons de schrik om het hart. Wij zul len ons allen moeten voornemen alles, wat niet strikt noodzakelijk is. achterwege te laten. Anders treden zulke spanningen op, dat de zaai, niet meer te houden is. Op een vraag van de heer W i 11 e m s e (P.v.d.A.) of er nog reële mogelijkheden ziin voor het kabinet, antwoordde minis ter Hofstra dat het program van het ka binet een redelijke grondslag is voor een gemeenschappelidce politiek. Tot dusverre is in het kabinet niets van groot menings verschil gebleken en in grote mate kon overeenstemming worden bereikt. „Ik ben car - .ie bereid", aldus de minis ter, „evenals mijn ar btgenoten, de zware taak te blijven vervullen, maar ik aan vaard ï.iet, dat men ons voortdurend uit maakt voor tweederangslieden en een tweederangscollege, dat alleen maar wordt geduld. Indien men meent dat de regering het niet goed doet, zal men ons naar huis moeten sturen KAPELLE (ANP) Met ingang van 22 mei gaat de grens van België dicht voor een van de Nederlandse tuinbouwproduk- ten, welke thans in grote hoeveelheden aan de markt gaan komen, en wel voor de tomaten. Hoe lang deze grenssluiting voor de Nederlandse tomaten zal duren is niet bekend. Voor de Nederlandse tuinders is dezë gang van zaken wel erg teleurstel lend. De tomatenexport naar België was toch reeds belangrijk verminderd door de hoge exportheffing welke werd opgelegd met ingang van vorige week donderdag. Zo bedroeg dinsdag deze exportheffing niet minder dan f 1.32 per kg. De prijs, welke de tuinder voor de tomaten op de veiling ontvangt, ligt voor de beste kwali teit ook niet hoger dan f 1.32 per kg, zo dat er 100 oercent bij de nrijs kwam wan neer tomaten naar België werden ver zonden. Dit belemmerde een vlotte export in hoge mate- TOKIO (UP) Volgens radio-Peking is in Bogor (Indonesië) gearresteerd de Nederlander Van der Sluis (geen voornaam bekend), op verdenking van subversieve activiteiten. De radio noemde Van der Sluis „de rechterhand van Van Kleef, en de man die verantwoordelijk was voor de verbindin gen tussen Van Kleef en de gewapende benden op West-Java". WASHINGTON (UP) President Eisen hower heeft bij de indiening van zijn be groting voor het program voor hulp aan het buitenland in het Congres, verklaard, dat het communisme zich een weg zoekt door het Nabije en Midden Oosten en Azië en dat het „uiterste dwaasheid" voor de Verenigde Staten zou zijn zich thans te bekrimpen in de economische en mili taire bijstand aan deze gebieden. De pre sident vroeg het Congres in een boodschap formeel 3.865 miljoen dollar voor hulp aan het buitenland toe te staan. Eisenhower verklaarde, dat het er niet om gaat de hulp aan het buitenland te verminderen, maar het program op een doelmatiger en langduriger basis te plaat sen. Te dien einde stelde hij voor: 1) de militaire bijstand te scheiden van de economische en over te laten aan het ministerie van Defensie als onderdeel van Amerika's eigen program van militaire veiligheid. Voor dit onderdeel vroeg hij 1900 miljoen dollor voor het leveren van militaire uitrustingen gedurende het be lastingjaar, dat 1 juli 1957 aanvangt en 900 miljoen dollar voor steun aan de ge allieerde landen om hun militaire poten tieel in stand te helpen houden, 2) de economische bijstand grotendeels te leiden via een bijzonder fonds voor eco nomische ontwikkeling, d.at leningen op lange termijn zal verstrekken aan onder ontwikkelde landen. Hij vroeg 500 miljoen dollar voor het eerste jaar van het fonds en 750 miljoen dollar voor elk van de twee volgende jaren. 3) Een voorziening te treffen opdat „bij voorrang" militaire of economiscne bij stand kan worden gegeven zonder de ge bruikelijke goedkeuring van het Congres Voor dit doel „het dekken van onvoor ziene aanvullende militaire of andere be hoeften" vroeg hij 300 miljoen dollar. De presidentiële boodschap was door trokken van de waarschuwing dat commu nistische overwinningen in een aantai landen sinds de tweede wereldoorlog wa ren afgewend door resolute toepassing van Amerikaanse hulp en dat thans nieuwe gevaren van het communisme dreigen in het Nabije en Midden Oosten en Azië. Eisenhower waarschuwde het Congres tegen verdere besnoeiingen van het pro gram en verklaarde, dat „weigerng om gepaste steun te geven aan ons kritieke program van wederzijdse veiligheid niet alleen het uiteindelüke doel van grote mili taire besparingen in gevaar zou brengen door agressie aan te moedigen en onze vrienden te ontmoedigen, maar de Ver enigde Staten zou dwingen hun eigen de fensie-uitgaven te verhogen tot een niveau dat hoger ligt dan het vandaag is. Door verdere besnoeiingen zal tevens het risico ontstaan van plaatselijke communistische agressies en een vermindering in de kracht van de geallieerde strijdkrachten", aldus de president.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1