Handel in bloembollen vertoont momenteel weinig activiteit A Tientallen woningzoekenden door Haagse n.v. gedupeerd OM HET ERFGOED De avonturen van Wang en Li Minister Algera opende Rotterdams nieuwe station Agenda voor Haarlem Haarlemse Raad van Beroep hield eerste zitting Kort en bondig Verkopers- of kopersonzvil? Beide directeuren en de boekhouder zijn in arrest gesteld 4 Niet iedere dag Berucht inbreker kreeg in hoger beroep hogere straf Burgemeester van Urk Indiase sitarspeler Ravi Shankar in ons land Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE Man, die valse tientjes maakte, krijgt 4/4 jaar Twee jaar voor ieder van zijn medeplichtigen Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal WOENSDAG 22 MEI 1957 (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Men is het in het bloembollenvak nog niet helemaal eens over de vraag, of men de situatie op het ogenblik kan kenschetsen door te spreken van een verkopers- of een köpersonwil. Er wordt voor de tijd van net jaar bijzonder weinig gehandeld op de beurzen, omdat vraag en aanbod maar niet bij elkaar kunnen komen. De exporteurs willen wel kopen, maar tegen lage prijzen, die de kwekers niet accepteren. Het moet gezegd worden, dat men ieder jaar weinig overzicht over de handel heeft, maar dit jaar spant de onoverzichtelijkheid toch wel de kroon. Het verloop is afhanke lijk van de verwachtingen van de expor teurs over de export in het aanstaande seizoen. Zij baseren deze weer op de ver koop, die nu in volle gang zou moeten zijn, doch niet zo vlot gaat als normaal. Men zoekt naar oorzaken en vindt er vele. In de eerste plaats zijn de prijzen van de bloe men in de afgelopen winter beslist niet zo hoog geweest, dat de broeiers eraan hebben verdiend. In tegendeel, een flink percen tage van hen bevond zich in financiële moeilijkheden. Men kan wel aannemen, dat de meeste exporteurs eind april nog 20 tot 25 percent moesten ontvangen van wat 1 maart betaald had moeten zijn. Bedoeld is de betaling voor de in de zomer en herfst van 1956 geleverde bloembollen. De broeiers zijn dus uiterst voorzichtig met hun inkopen. Daarbij komt de angst voor de Euro- markt Wij hebben sterk de indruk, dat de afnemers in de Europese landen afwachten, hoe de bloemenhandel in Europa zich zal ontwikkelen. Men weet niet bijzonder veel van de integratie af en vreest het ergste, wat dan vrije import van allerhande bloemen zou betekenen, die tegen de bol- bloemen zouden kunnen concurreren. Bo vendien is er nog de bedreiging van de bloemenmarkt door anjers en rozen uit Zuid-Frankrijk, Italië en Spanje, zodat de broeiers niet zo zeker zijn van winsten op bolbloemen. Zelfs in Zweden worden Ita liaanse anjers aangeboden, die goedkoper zijn dan de gebroeide Nederlandse tulpen. Een lichtpunt bij dit alles is, dat de ver koop aan particulieren via de winkels steeds meer stijgt. Men vermoedt dan ook, dat de exporteurs meer en meer deze groep van afnemers zullen gaan bewerken. Ook al omdat men hier geen krediet van een half jaar of meer zal moeten geven. De meeste kleine broeiers betalen namelijk pas. als ze geld hebben ontvangen door de verkoop van de gebroeide bloemen. De winkeliers zullen sneller kunnen betalen, namelijk èf onmiddellijk na de ontvangst van de bollen èf na de verkoop ervan. Grotere oogst verwacht In het algemeen kan men stellen, dat de exporteurs blij zullen zijn, als het zelfde kwantum van verleden jaar kan worden verkocht. Daar zij aannemen, dat de oogst groter zal zijn, omdat er meer bloembollen zijn opgeplant en het weer veel gunstiger is dan verleden jaar, is het logisch, dat zij grotere overschotten verwachten. Grote overschotten brengen dalende prijzen met zich mee en dus zijn zij niet bereid om nu hoge prijzen te betalen. De kwekers hebben een schijnbaar onbe grensd vertrouwen in de bloembollenreizi gers, want zij geloven niet in een lagere of zelfs gelijkblijvende export. Volgens hen staan de bloembóllen ér niet zo best voor, zodat ook de oogst niet zo groot zal zijn, als de exporteurs voorspiegelen. Zij vér- moeden straks hogere prijzen te kunnen maken. Zij weigeren dus de aanbiedingen van de exporteurs en wachten op betere tijden. Dan is er een groep, die zich van al die verwachtingen blijkbaar niet zo veel aantrekt. Dat zijn de exporteurs, die aan de hand van hun verkoop inkopen en bij de huidige prijzen een redelijke winst zien. Bovendien kopen zij meestal het merendeel van hun bollen bij kwekers, waarmee zij al vele jaren zaken doen. Het zijn de minst opvallende mensen, omdat zij hun bedrij ven enigszins onafhankelijk hebben ge maakt van de twee of drie hausse of bais se-perioden, die de handel soms in één jaar, doormaakt. Voor zover wij uit de gesprekken heb ben kunnen opmaken zal dit jaar meer worden geveild dan anders, omdat de kwe kers liever die tijd afwachten dan nu al bij voorbaat het hoofd in de schoot te leggen en tegen huns inziens te lage prijzen te verkopen. ADVERTENTIE koopt u èen NIEUW HORLOGE en dit is ook geen routinewerk. Laat u daarom door deze gedachte leiden: Koop een HORLOGE in die zaak, waar u alleen gerenommeerde merken aan treft. o.a. OMEGA, REMOVA, PONTIAC, ZENTRA, INDUS en waar u vakkundig wordt geholpen. Na deze overweging stapt u dan met een naar Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarl. De kleine zaak met de grootste keuze Op de bolvormige gashouder van Savannah in de Amerikaanse staat Georgia heeft men een wereldkaart aangebracht ten behoeve van het onderwijs. De stalen bol, die een doorsnede heeft van ruim achttien meter en een omtrek aan de evenaar van bijna 58 meter, kan meer dan anderhalve kubieke hectometer gas bevatten. Op de foto ziet men een groepje leerlingen van een meisjes school, dat aardrijkskundeles krijgt in de open lucht. ADVERTENTIE V.i t'a mi në VlM H a a r er m e Grote pot 1,65 - tube 1,20 Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 37-jarige chauffeur G. C. B. uit Amster dam, bijgenaamd Gerrit de Stotteraar, conform de eis van de procureur-generaal veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Dat is een jaar meer dan het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waartegen de of ficier van Justitie, die acht jaar tegen de man had reëist, in appèl was gegaan. B. heeft volgens de tenlastelegging een groot aantal kleinere diefstallen gepleegd, deels tezamen en in vereniging met zijn halfbroer, deels alleen. Volgens de verkla ring' van een rechercheur van politie had Gerrit in de periode van een half jaar on geveer veertig percelen bezocht. Hij belde aan en als er dan niemand thuis bleek te zijn .verschafte hij zich met een loper toe gang tot de woning om zijn slag te slaan. De buit bestond voornamelijk uit wat klein geld, klein goed en kleine sieraden. Zijn 23-jarige halfbroer, C. S. uit Am sterdam, werd een hogere straf opgelegd dan waartoe de rechtbank hem had gevon nist. Hij kreeg een jaar, waarvan twee in plaats van vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering, en voorts met aftrek van vier maanden in plaats van de volledige preventieve hechtenis. Tot burgemeester van Urk is benoemd de heer J. Schipper, te Hengelo. De heer Schipper, die 58 jaar is en lid van de A.R.- partij, is als controleur der gemeente-fi- nanciën verbonden aan de accountants dienst van de gemeente Hengelo. Voor drie recitals De bekende sitarspeler Ravi Shankar uit India is maandag met zijn gezelschap uit Parijs naar ons land gekomen. Hij zal op 23 mei een recital geven in het gemeente museum in Den Haag. Op 25 mei zal hij met zijn beide metgezellen te horen zijn voor de radio, waarna op 27 mei een reci tal zal worden gegeven in de kleine zaal. van het Concertgebouw in Amsterdam. Bij het solo-instrument de sitar, een snaarin strument, dat de vorm heeft van een zeer grote guitaar, wordt Ravi Shankar slechte begeleid door de tabla's, trommen, en dooi de tamlpura, die het zoemende accoord op de achtergrond geeft. Ravi Shankar heeft onlangs een tournee door de Verenigde Staten en Canada gemaakt, waar hij met iveel succes is opgetreden. Hij gaat binnen kort weer naar Parijs en ook naar Londen. Hij heeft vele composities gemaakt voor film en ballet. Hij is nu zevenendertig jaar en heeft reeds grote naam gemaakt in bin nen- en buitehland als vertolker van In- dia's klassieke muziek. „Wang!Eindelijk heb ik je gevonden!", riep Li, op de muur van het paleis toe hollend. Wang keek lussen de tralies door naar zijn vriendje beneden. „Sssst! Zachtjes praten", waarschuwde hij. „Ik zit hier gevangen, Li!" Daar schrok Li erg van. Hij keek schuw in het rond, of er niemand was die zag, dat hij met Wang praatte. Er was gelukkig niemand in de buurt te zien. En toen vertelde Wang hem, wat hem was overkomen53-54 In Den Haag zijn gearresteerd de ge broeders B. J. C. V. en Y. V., beiden aan nemers en directeuren van een bouw-, aanneming-, handel- en exploitatiemaat schappij. Voorts is hun boekhouder aan gehouden. De gebroeders van wie er één in Oegstgeest en de ander in Den Haag De Raad van Beroep (sociale verzeke ring) te Haarlem hield dinsdagmiddag in de zittingszaal van het Kantongerecht aan de Jansstraat te Haarlem zijn eerste open bare zitting onder leiding van mr. L. G. Verwer, voorzitter van de raad. Daarbij waren aanwezig de president van de Haar lemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, de officier van Justitie, mr. L. H. Feitsma en de kanton rechters mrs. Th. F. Raedt, F. J. Gerritsen en J. E. Goudsmit. De voorzitter herinnerde er aan, dat op Twee ministers hebben gisteren in Rot terdam het woord gevoerd op de jaarlijkse opbouwdag. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, opende in het Bouwcentrum de tentoon stelling over stationsbouw en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, opende later op de dag het nieuwe cen traalstation in de Maasstad. Zowel in het Bouwcentrum als in de sta tionshal trad de president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander, als gastheer op. In een toe spraak in het Bouwcentrum maakte hij vergelijkingen tussen het railverkeer en het wegverkeer. De snelheid over rail en weg moge tegenwoordig dezelfde zijn, wij kun nen, zo zei hij, die snelheid volhouden. De 22000 reizigers, die per dag in Rotterdam arriveren, zouden, indien zij per auto kwa men, een ruimte nodig hebben van twaalf maal het immense stationsplein. Minister Witte merkte op, dat voor een goede aansluiting van de spoorwegen aan het andere verkeer nog veel te doen is. Hij stelde de vraag, hoe de overgang moet zijn tussen het vervoer per rail en het stads verkeer. Vooral wat Rotterdam betreft vroeg hij zich af, of ook voor de spoorwegen in de toekomst nog niet een taak is wegge legd, opdat op de grote stadswegen het ver keer niet tot congesties leidt. Er zal reke ning moeten worden gehouden met het binnenstadsverkeer en met de ontwikkelin gen bij de Maasmond. In het nieuwe stationsgebouw liet dr. ir. Den Hollander de diverse Rotterdamse spoorwegopbouwplannen de revue pas seren. De definitieve plannen zijn nu voor ongeveer 40 pet. uitgevoerd. In 1959 zal Rotterdam het nieuwste bezitten wat op spoorweggebied geldt. Minister Algera noemde de ontwikkeling van Rotterdam in de laatste eeuw verba zingwekkend. De totale tonnage aan bin nenkomende schepen steeg in die tijd tot het honderdvoudige, het aantal schepen werd vertienvoudigd en de bevolking steeg tot het achtvoudige. Nadat de minister het stationsgebouw voor geopend had verklaard, bood burge meester Van Walsum een geschenk aan van het gemeentebestuur van Rotterdam, dat in het midden van de hal is geplaatst. Het is een bronzen beeld, ..Afscheid" ge noemd, van de Italiaanse beeldhouwer Um- berto Mastroianni. Namens het personeel bood de hoofd- stationchef, de heer H. J. Kieviet, een ge denkplaat aan met de namen van hen, die in de oorlog gevallen waren. ADVERTENTIE Haarlem 1 mei 1917, dus veertig jaar geleden, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen de laatste zitting leidde van de toenmalige raad van beroep te Haarlem volgens de ongevallen wet. Het aantal van zestien in 1902 inge stelde raden werd teruggebracht tot zeven. Het was gebleken, dat het aantal twistge- schillen met de Rijksverzekeringsbank steeds minder werden. Daarom werd tot inkrimping van het aantal raden van be roep besloten. Het gevolg was, dat het ad ministratieve recht meer geconcentreerd werd dan daarvoor. Het ressort Haarlem werd gevoegd bij dat van Amsterdam en van 1917 tot 1 januari jongstleden werden de zaken voor de provincie Noordholland in Amsterdam behandeld. Mr. Verwer deed mededelingen over de grote vlucht die de sociale wetgeving ge nomen heeft. In de loop der jaren zijn diverse sociale wetten tot stand gekomen, waarfcee de Raad van Beroep te maken kreeg. Er werden op allerlei gebied arbi trale colleges ingesteld, hetgeen het werk van de Raad van Beroep verlichtte. Toch was de uitbreiding van het aantal zaken zo groot, dat met ingang van 1 januari 1957 opnieuw in Haarlem een raad werd inge steld voor de arrondissementen Haarlem en Alkmaar. Bij de raad is ook een ambte narengerecht gevoegd. Dat is pas in 1929 ingesteld, zodat dit college voor Haarlem nieuw is. Uitvoerig ging spreker na wat de be- roepswet inhoudt en wat het doel is voor de belanghebbende. Hij zette daarbij de taak van de leden (zowel werkgevers als werknemers) uiteen. Nadat mr. Verwer zich tot de gasten en tot de leden gericht had volgde de beëdiging van de nieuwe leden. Deze middag is de eerste zitting van de Raad van Beroep gehouden, waarbij een aantal klaagschriften van bewoners uit Haarlem en omgeving aan de orde kwam. Het betrof bezwaren tegen toepassing van de werkloosheidswet. De zittingen van de raad van beroep worden twee keer per maand in het kan tongerecht te Haarlem gehouden en een keer per maand in het gebouw van de Alkmaarse rechtbank, als het zaken uit het arrondissement Alkmaar betreft. Het ambtenarengerecht zal in Haarlem zitting houden. De leden zijn nog niet benoemd. woont, plaatsten sinds een jaar adverten ties, waarin zij mededeelden dat hun naamloze vennootschap woningzoekenden, die in het bezit waren van f 2.000, kon hel pen aan een eigen huis. De gegadigden bij wie zich vele jonggehuwden en gepensio neerden uit alle delen van het land be vonden, kregen op het kantoor der naam loze vennootschap schetsjes te zien van eengezinswoningen in de prijs van f 15.500 en van f 19.500. Hun werd meegedeeld dat de naamloze vennootschap zou zorgen voor bouwgrond, voor de rijksbouw- premie, voor een vestigingsvergunning en voor een hypotheek. De gegadigden moes ten bij het geven van de bouwopdracht f 1.000 betalen en als de eerste bouwlaag gereed was nog eens eenzelfde bedrag. Volgens het contract bleek de prijs van de grond niet in de bouwprijs inbegrepen. Kwamen de mensen later klagen, dan wer den zij weggestuurd met de mededeling, dat er geen bouwvolume was en dat zij een jaar moesten wachten. Betaalden zij de eerste duizend gulden niet, dan liepen de directeuren naar de civiele rechter, die omdat het contract rechtsgeldig was de ondertekenaars gelastte aan hun ver plichting te voldoen. Op het kantoor der naamloze vennoot schap ging het wonderlijk toe. De direc teuren fungeerden om beurten als portier. De gearresteerde boekhouder, een ge wezen winkelchef, werd in juli 1956 in dienst genomen. Hij was weliswaar ver oordeeld wegens een verduistering in dienstbetrekking, maar de directeuren vonden dit geen bezwaar om hem in dienst te nemen. De naamloze vennootschap blijkt de af gelopen tien jaar nimmer een huis te heb ben gebouwd, noch een stukje grond te hebben gekocht. Er was geen bankrelatie, wel een girorekening waarop een bedrag van f 450 stond. Directeur Y. V. heeft in 1950 een voorwaardelijke veroordeling voor een dergelijke zwendel gekregen. Het onderzoek in deze zaak is in handen van de centrale recherche in nauwe samen werking met het bureau algemene re cherche van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Er zijn waarschijnlijk honderden mensen gedupeerd. Bij de politie zijn dertig klach ten ingediend. ADVERTENTIE Voor 'n sterk zenuwgestel De 35-jarige laborant A. G. H. uit Hil versum, die in 1956 op een zolder in de Atjehstraat te Amsterdam 10.000 bankbil jetten van tien gulden drukte, is door de rechtbank te Amsterdam wegens deze ver valsing tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hem werd bovendien anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd voor het uitgeven van een deel dezer bankbiljetten. Er was totaal zes jaar tegen hem geëist. De drie andere verdachten, tegen wie ieder drie jaar was geëist, werden veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het zijn de 41-jarige vrouw met wie de labo rant samenwoonde, haar 38-jarige gehuw de zuster en de 45-jarige echtgenoot van deze laatste vrouw, een Amsterdamse slager. Nadat ongeveer 2000 bankbiljetten over al in het land in omloop waren gebracht liep de vrouw van de slager op 9 oktober van het vorig jaar, dank zij de oplettend heid van een winkelierster in Muiderberg, tégen de lamp. De laborant meldde zich toen enkele dagen later bij de politie. Hij werd sinds 1952 wegens oplichting in Rot terdam door de politie gezocht. 2 Ha wel, Juleke, ik geef oe wel hier en daar een aanwijzing, en haal de fouten er uit. Kom, we drin ken er op. Semeyns, twee van den aerschotschen bruinen! En zo komt het nou, dat ik, Jules Vermaele, werkend lid en voorzitter van het schildersgenootschap Sint Lucas 'ne roman ben gaan schrijven, hopende, de fortuin, die me ontglipt is, ik zeg het eerlijk, ik wil het weten, toch nog bij haar kladden te pakken. EERSTE HOOFDSTUK Het verhaal start en komt al zoetjesaan op toeren. Ik zal u vertellen hoe de misère begon. Ik begin dan maar bij het begin en dat was in het dorp in de Belgische Kempen waar ik woon. Er wonen daar meer schilders. Het is een echt schildersnest, Hollanders i en Vlamingen. En vraag maar aan Semeyns, of het geen j vrolijke kleppers zijn, allemaal, 'n Artist kan nou een- maal geen kniesoor zijn, daarvoor is het stiel te schoon en het leven te plesant. En dat ge zorgen hebt en hard moet werken voor den boterham, soit, 'n leven zonder zwarigheid is als een schip zonder lading of ballast, dat ligt niet kielvast. Het waren dan ook over het algemeen serieuze werkers. Ge had daar, behalve het genootschap Sint Lucas, nog het Prisma en de Lichtzoekers, maar dat waren expressionisten. Er diep natuurlijk ook wel een enkele verkeerde tus sendoor. Zo had je daar die fijne meneer, Emile Perrault Decosse, schilder en kunsthandelaar, 'ne grote flambard op z'ne kop en 'n wandelstok met een zilveren knop. Die had ook mij nog eens bijna in een vuil zaakje be trokken en later zult ge vernemen, hoe me dat nog parten heeft gespeeld, 't Was 'ne mooie sinjeur. Lo Bax heeft nog eens een caricatuur van 'm getekend en opge hangen in de herberg van Semeyns (de muur hangt altijd vol tekeningetjes en schilderijtjes) en die zotte prent hing daar tot groot vermaak natuurlijk van de gaande en de komende man, behalve van het onderwerp zelf, hoewel hij zich verplicht voelde dat was het pijnlijke van de situatie het om zijn artistieke kwaliteiten te bewonderen. Hawel, l'art pour l'art, zei 'm, waarom zal ik er kwaad om zijn, zunne? Maar zijn gezicht zag groen van nijd. En daar in dat dorp begon de historie. Ge moet weten, dat mijn vrouw al enige jaren de kinderrubriek van een maandblad redigeert. Ze doet dit, het moet worden ge zegd, met veel succes. Haar verhaaltjes en versjes staan artistiek en paedagogisch op hoog peil en ook de krabbel- beltjes en vignetjes, waarmee ik haar werk pleeg te ver luchten, dragen daar, al zeg ik het zelf, niet weinig toe bij. Hermine, mijn dochter, die schooljuffrouw is, corri geert de drukproef. Maar wat nou bij dit werk de grote moeilijkheid is, ja, ik mag wel zeggen een maandelijks terugkerend penetentie, dat zijn de raadseltjes, knut selwerkjes en goocheltoertjes, die natuurlijk in geen en kele kinderrubriek mogen ontbreken. Wij zijn geen van beiden knutselig of raadselachtig van aard en zo zat dan op zekere ochtend Jeannet weer met de handen in het haar. Morgen moet de kopij uiterlijk weg, zei ze, morgen moet ze op de drukkerij zijn. Hermine, die met Paasvakantie thuis was, gooide de tuindeuren open en de vroege morgen van een voorjaarse dag kwam naar binnen. Het malse regentje had juist op gehouden. De lucht was als gefiltreerd. De balseminen geurden. Werkt dat niet inspirerend, moeder? vroeg ze. Opeens kreeg ik een lumineus idee. Weet ge wat, ik ga naar Lo Bax, zei ik, legde mijn palet en penselen neer, schoot mijn schilderskiel uit en trok mijn jas aan. Ik wist dat Lo onder de kleine Van Drieltjes de rol speelde van de grappige oom, die kun sten maakt, goochelt, raadseltjes opgeeft en zo moor, cn de kinderen daarmee voor het naar bed gaan zo dol maakt, dat er aan slapen niet te denken valt. Ik was enkele malen van die v/oeste taferelen getuige geweest en daarom trok ik, zoals ik zei, mijn jas aan om mij derwaarts te begeven. Hermine wilde me vóór zijn. Blijf maar aan je werk, vader, zei ze, ik ga wel even op de fiets. Jeannet keek me tersluiks aan met een schalkse glim lach en ik zei: Welnee, kind, ik moet hem toch nog even spreken over zaken. Maar ik was nog niet weg. Juist zou ik de deur uit gaan, toen de postbode de klink van het tuinhek lichtte om mij een brief te overhandigen. Die brief kwam uit Holland en was geadresseerd aan Jeannet. Geef hier, geef hier, riep Jeannet, van Ethel Andrews. O leuk, zei ik, ofschoon het me hoegenaamd niet interesseerde. Ethel Andrews is namelijk een Engelse verpleegster en er is in het ganse lfclaal niets wat me minder bekoort dan stalen meubelen en Engelse ver pleegsters. Waar en hoe Jeannet en zij elkaar ook weer voor het eerst hebben ontmoet, ik weet het niet meer. Wel weet ik, dat sinds jaren hun omgang zich bepaalde tot een halfjaarlijkse of jaarlijkse brief, in keurig Hol lands gesteld, die, ik begrijp bij de hemel niet waarom, door Jeannet altijd weer met vreugde werd ontvangen en direct beantwoord. Ook nu weer scheurde ze de en veloppe haastig open en ze moest me de inhoud beslist nog even voorlezen, voor ik op weg ging: I'seudo vogelpest. Voor het eerst sinds twee jaar is in Friesland een geval van pseudo-vogelpcst geconstateerd, tengevolge waarvan de kippenstapel van J. de Boer te Houtigehage moest worden afgemaakt. Het betreft hier bijna duizend jonge dieren, waarvan de helft kort geleden in Gelder land was aangekocht. Olie in Wassenaar. Een olieboring in Wassenaar van de Nederlandse Aardolie- maatschappij aan de Zijdeweg is met succes bekroond. De put is met een bevredigende opbrengst in produktie genomen. In dit ge bied zullen nog verdere boringen worden verricht. Zaligverklaring. De congregatie van de riten heeft de eerste stappen gedaan tot zaligverklaring van de Nederlandse priester Pieter Josef Savelberg. Hij was de oprichter van de kleine broeders van St. Joseph en van de kleine zusters van St. Jozef. Lentejool-inbraak. Tijdens de lente- joolfeesten te Nijmegen is ingebroken in een woning aan de Bijleveldsingcl. Uit een schrijfbureau werd een geldkistje gestolen waarin f5000,zat aan bankbiljetten, een postspaarbankje en polissen Het kistje heeft men leeg teruggevonden op het schoolplein tegenover de Bijlveveldsingel. Daders roofoverval. De beide daders van de roofoverval op de boerderij van de heer Van Schaar aan de Schelmseweg in Arnhem, de 46-jarige werkloze los arbeider A. B. en de 44-jarige G. J. V., die invalide is, zijn gearresteerd. Beide Arnhemmers verklaarden bij hun verhoor door geldge brek te zijn gekomen tot deze roofoverval, die hen f210 opleverde. Van dit geld was nagenoeg niets meer over bij hun aanhou ding. Atoomreactor in werking. In het ge bouw voor de komende tentoonstelling „Het Atoom" is een atoomreactor kritisch gewor den. Dit wil zeggen dat hij zodanig „aan de gang gebracht" is, dat zij verder doorwerkt op grond van de door haarzelf ontwikkelde atoomenergie. Deze reactor is een klein type voor onderwijsdoeleinden, dat thans onder verantwoordelijkheid van het Reac torcentrum Nederland in Schiphol in bedrijf is en dat na afloop der tentoonstelling aan de Technische Hogeschool te Delft voor onderwijsdoeleinden zal worden overge dragen. Machinisten-school. "Werkgevers en werknemers in de wegenbouw hebben be sloten samen een machinistenschool op te richten. Men zal pogen nog dit jaar met de bouw van een schoolgebouw te beginnen. Volledige overeenstemming tussen de werk nemersorganisaties en de Ned. Ver. van Wegenbouwers werd ook bereikt om in nauwe commissoriale samenwerking met gelijke zeggenschap cn verantwoordelijkheid de verdere vakopleiding in de wegenbouw ter hand te nemen. Dierbare vriendin, ROHDRECHT, 15 april 19.. Daar mijn drukke werkzaamheden mij op het ogenblik een half uur ruimte laten, kan ik de verzoeking niet weerstaan deze tijd te gebruiken voor een gezellig bab beltje met u, Jeannet. Hoewel helaas mijn dienstbetrek king hier op het kasteel De Beukenstein door een nood lottig ongeval een plotseling einde heeft genomen, zit ik nu juist midden in de zorgen en drukte. Mijn patiënt, de oude jonkheer Van Beukenstein, is namelijk dezer dagen vermoord. Toe maar, zei ik, en dat noemt ze een gezellig bab beltje. Nou je, vergoeilijkte Jeannet, had ze dan eerst een regel titeltjes moeten schrijven, voor ze dat woord neerschreef? Voor mij niet, ik ben al weer over mijn eerste schrik heen. Lees maar verder is namelijk dezer dagen vermoord. Het politie onderzoek, de lijkschouwing, morgen de begrafenis U kunt niet begrijpen Jeannet, welk een beslommering dat alles met zich brengt. Geloof maar vrij, dat ik in mijn veelbewogen praktijk al heel wat heb beleefd, maar een dergelijke ervaring was voor mij geheel nieuw. Ook voor de politie, die tot heden nog geen spoor van de dader heeft kunnen ontdekken, schijnt het geval raadsel achtig en duister. (Wordt vervolgd). Zaterdag 25 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „De grote liefde" van André Roussin met onder anderen Ank van der Moer, Kitty Janssen, Ko van Dijk en Joan Remmelts. Zondag 26 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van „Tartuffe" van Molière. Medewerkenden zijn onder méér Ko van Dijk, Mary Dresselhuys, Mimi Boes- nach, Mien Duymaer van Twist, Rita Maré- chal en Johan Fiolet. Ank van der Moêr heeft de regie. De vertaling is van Bertus Aafjes. WOENSDAG 22 MEI Minerva: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaar. 8.15 uur. Roxy: „De wraak van Hakim", 14 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „Wat prettig om een vrouw te zijn", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Meisjes van heden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Voorbij Mombassa dreigt de dood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. L"xor: „De laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het leven van Vin cent van Gogh", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 7 cn 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars, 1017 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. DONDERDAG 23 MEI Minerva: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De wraak van Hakim" 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Wat prettig om_ een vrouw te zijn", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Meisjes van heden", 18'jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Voorbij Mombassa dreigt de dood", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 2, 7 c.i 9.15 uur. Rem brandt: „Het leven van Vincent van Gogh", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars, 1017 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 8.30—10.30 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Ontvluchting", 8 uur. concertgebouw: Concert door het r.-k. Sted. gemengd koor o.l.v. Gerard de Brabanson, 8 uur. Zuider kapel: Zendeling W. Könemann met film over de Baliem-vallei op Centraal Nieuw- Guinea, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6