Kunstmaand Amsterdam begonnen Deze zomer opnieuw vier weken broodverkoop op straat Albert Heijn Gereformeerde kerk in Delftwijk wordt hart van parochie Tonny Joosten veroverde na de verkeerscompetitie Muggentrui Derde Haarlemse Muggenronde Training Jongens uit Zuid eerste in ploegenklassement Beperking van het krediet dees ^uperMals vlees uperMai't Bouwkosten ruim zes ton DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 T andartsenconflict Ziekenfondsen bereid tot arbitrage Kerkelijk Nieuws Bachprogramma door Gerard Hengeveld Haarlemse bakkers met vakantie 88 25 59 59 BLOEMENDAAL Tijdens weekeinden niet parkeren op Julianalaan VïlFHUilEN D.S.O. heeft plannen voor verbetering van speelveld Bouwkas Ncd. Gemeenten bouwt in Vijfhuizen HILIEGOM Eerste zomerconcert van muziekkorps „Crescendo" UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 22 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ÏCeCOCCCCOCCOXCOCCCCCCCCCCCCCCC^OKXXCOCO^D^CCOCOCXO^: Tonny Joosten uit de Amsterdamsebuurt zal op maandag 5 augustus als leider in het algemeen klassement van de Derde Haarlemse Muggenrondc starten. Hij be haalde namelijk als enige 25Vs punt van de 26 te beantwoorden vragen in de verkeers competitie die de zestig rennertjes een week geleden hebben gehouden en daarom kreeg hij het recht aan de kop van het grote peloton aan de eerste etappe te be ginnen. Vlak achter hem volgen dan de jongens uit Haarlem-Zuid die gezamenlijk 96'/2 punt vergaarden en die dus op het ogenblik de leiding hebben in het ploegen klassement. Dit alles werd dinsdagavond in het'pa tronaatsgebouw aan de Koning Steinstraat in Haarlem medegedeeld door de leider van de Muggenronde, de heer Huug van Hulst, tijdens een contactavond, waarop behalve de rennertjes zelf ook vele ouders en vrij wel alle leiders waren verschenen. Tijdens deze bijeenkomst betrad ook de stichter van de Muggenronde, de heer H. Hartman, het podium. Deze oud-hoofd agent heeft thans een werkkring in Bak- kum, maar toch was hij graag weer eens naar Haarlem gekomen om zijn ex-collega De organisaties van algemene zieken fondsen hebben vanmiddag telegrafisch aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht, clat zij het mi nisteriële voorstel tot arbitrage omtrent de tussen de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de or ganisaties van algemene ziekenfondsen gerezen geschilpunten, aanvaarden. Zij stellen het op prijs, indien de minis ter, overeenkomstig zijn aanbod, hun hier bij terzijde wil staan. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boven-Hardinxveld R. W. Steur té Ouddorp (Z.H.) Aangenomen naar Rheinhausen-Hoch- emmerich (Evang. Kirche Rheinland) W. K. Post te Warmcnhuizen. De leider van de Derde Haarlemse Muggenronde trekt Tonny Joosten, de winnaar van de verkeerscompetitie, de Muggentrui aan. Van Hulst bij de ouders in te leiden. Agent Van Hulst sprak daarna de hoop uit, dat de jongens zelf, evenals in vorige jaren, 8 'i De jongens van de Derde Haarlemse Si Muggenronde zijn op het ogenblik al 3 intensief aan het trainen. Elke vrije middag trekken zij er ploegsgewijs op 3 uit om maar zoveel mogelijk kilometers 3 „in de benen te hebben", zoals dat in 8 het vakjargon heet. Een van de Muggen vertelde ons zelfs dat hij in zijn eentje, 8 voor het begin van de contactavond en - na schooltijd al zestig kilometer had 8 gefietst. I-Ict waren misschien erg klei- ne kilometertjes maar toch bewijst dit trainingsschema wel dat de jongens niet onvoorbereid, aan de start willen ver schijnen. Al begint de ronde pas over ongeveer tien weken xx>cox>3<>x)oooo3cc<yxxxya>coxxxxxcoooccccco=ccccccocoooo; enthousiast zouden medewerken om van de ronde een succes te maken. Voorts dankte hij nu reeds de begeleiders van de jongens voor de te nemen moeite. Deze leiders, waarvan enkelen voor de tocht zelfs hun vakantie opnemen, werden aan de ouders voorgesteld, waarna men overging tot het bekendmaken van de uitslag van de ver keerscompetitie. Tonny Joosten was dus eerste en achter hem volgden: Gerard Keyzcr (Slachthuis- buurt), Jan van Bcsu (West-gemengde ploeg), Rob I-Iock (Vogelenbuurt) en Fred Ausma (Indischebuurt). De beste ploeg kwam, zoals gezegd, uit zuid met OG'/s punt. Tweede werd de West- gemengde ploeg met 96 punten, derde de Slachthuisbuurt met 95 punten en vierde de Vogelenbuurt, eveneens met 95 punten. Tonny Joosten mocht van de heer Van Hulst op het podium de Muggentrui aan trekken en voorts ontving hij een prijsje, bestaande uit een miniatuur-wielrenner- tje op voetstuk. De rest van de avond werd verzorgd door het vertonen van een bedrijfsfilmpje en enkele tekenfilms, ter wijl het cabaretgezelschap van Vermaal enkele schetsjes opvoerde. De Kunstmaand Amsterdam is weer be gonnen. Dinsdagavond gaf de pianist Ge rard Hengeveld in de Bachzaal van het Amsterdams Conservatorium een recital, dat geheel aan werk van Bach was gewijd. Men kon het zien als een muzikale wij dingsavond. Hengeveld, die zich als Bach- vertolker is beginnen te onderscheiden, toonde deze avond een sterk staaltje van concentratie, met de interpretaties van de Fantasie in c, de meerdelige Toccata in d, het Italiaans Concert, doch vooral met de verklanking van de vijftien driestemmige Inventionen en van vier preludes en fuga's uit de tweede band van het „Wohltempe- rierte Klavier". Uit de praktische aanleiding studiewerk jes te schrijven voor zijn zonen en andere leerlingen maakte Bach wat zijn biograaf Spitter terecht „een kunstige microcosmos" noemde, een wereldje waarin alles vol maakt. geordend is en een levenwekkende geest regeert naar de ongeschreven wetten der schoonheid. Een confrontatie met de vijftien driestemmige Inventionen, zo deli caat weergegeven als deze avond het ge val was, wekt de hoogste bewondering voor de pedagoog Bach, die in deze stukjes het nuttige met het verhevene wist te ver enigen. Hij gaf ermee zoals hij zelf in een inleiding schreef een voorbeeld „om met drie obligate partijen juist en gepast te werk te gaan, daarbij levens niet alleen goede ingevingen te krijgen, maar deze bo vendien juist uit te werken, het allermeest echter een cantabile wijze van spelen te bereiken en daarnevens een stevige voor proef van het componeren te ontvangen". Men ervaart dat de pedagoog-componist er geregeld met zijn hart bij is. Maar is dit niet steeds het geval? Enerzijds kan men de twee bundels van het Wonltemperierte Klavier beschouwen als een zeldzaam exercitieveld om er in alle tonaliteiten ook in de destijds ongebruikelijke te experimenteren met een ongeremde modu- latorische vrijheid. Maar wat een rijkdom van echte doorleefde muziek heeft hij hiermee tot stand gebracht! De mogelijk heden, die de vrijheid van de gelijkzweven- Evenals het vorige jaar gaan de Haar lemse bakkers met hun personeel ook deze zomer met vakantie. Daar het vorige jaar van overwegende bezwaren van de zijde van de consumenten die integendeel grote medewerking hebben verleend, waar voor de vakantiecommissie der bakkers zeer erkentelijk is niets is gebleken, zal dit jaar van 22 juli tot en met 17 augustus nagenoeg dezelfde regeling worden ge volgd. Gedurende deze periode zal er geen huis-aan-huis-bezorging plaats vinden, maar zal er in Haarlem, Heemstede. Bloc- mèndaal en Santpoort aan ruim twee honderd verkoopplaatsen op de openbare weg en in ongeveer zestig winkels brood worden verkocht. Door deze tijdelijk stopzetting der be zorging kan de helft van de vijfhonderd veertig broodbezorgers in Haarlem en om geving twee weken met vakantie gaan, terwijl de andere helft de standplaatsen kan bezetten. De bezorging aan ziekenhuizen, hotels, restaurants, grote rusthuizen en daarmede gelijk te stellen instellingen, blijft normaal geschieden. De verkoop uit de bakkerswagen, uit- sliutend a contant, op de standplaatsen vindt plaats van 's morgens halftien tot half twee, zaterdags van halftien tot half- vier uur Men ziet dus, dat er thans een half uur eerder brood verkocht kan wor den dan in 1956. Op enkele standplaatsen in Heemstede en Blocmendaal, Aerdenhout en Santpoort waar de bevolkingsdichtheid uiterst gering is worden de standplaatsen slechts 1 a IV2 uur per dag ingenomen. Enkele bakkers sluiten gedurende de vakantieperiode het gehele bedrijf één of twee weken en daar staat dan ook de win kelverkoop stop. Voor die winkels wordt dan door een andere bakker uit een bakkerswagen, doch slechts tot half twee 's middags (za terdags tot half vier) brood verkocht. Door de ervaringen van een jaar gele den wijzer geworden streeft de vakantie commissie er naar thans ook op zaterdag voldoende brood te kunnen aanbieden Overigens waren wat dat betreft na de eerste zaterdag in de vakantieperiode reeds het vorig jaar afdoende maatregelen ge nomen. Men hoopt nu de moeilijkheden geheel te kunnen voorkomen. De Haar lemse vakantieregeling heeft trouwens zo goed gewerkt, dat deze in meer grote steden zal worden toegepast. Als een gevolg van de vakantieregeling van het vorig jaar, toen aan het licht kwam, dat: er heel wat afnemers voor soms aanzienlijke bedragen bij hun bakker in het krijt stonden, heeft de rayonale bak kerijcommissie voor Haarlem en omgeving thans maatregelen genomen om deze kre dieten in principe lot een week te beper ken, hetgeen uiteindelijk zowel in het be lang van de cliënt als van de bakker is: Borgen geeft zorgen", luidt het spreek woord en dat geldt voor beide partijen. De Rayonale bakkerijcommissie heeft nu een „Commissie Kredietbeperking" inge steld, waarbij de meeste Haarlemse bak kerijen zijn aangesloten. De aangesloten bakkers hebben zich verplicht geen cliën ten van bedrijfsgenoten te bedienen wan neer hun daarover een vertrouioelijke mededeling van het bureau der commissie heeft bereikt. Besloten is, dat stipt de hand zal wor den gehouden aan artikel 9 der Verorde ning Sanering Bakkerijbcdrijven 1945, waarbij is bepaald, dat niet meer dan één week krediet mag worden verleend. Afbetaling van vóór 1 juni 1957 gelever de bakkersartikelen dient onmiddellijk met de betreffende klant te worden geregeld. De bakkers doen, wanneer geen bevre digende regeling tot stand kwam, hiervan mededeling aan het bureau. Het bureau geeft, indien de betrokkene zich van een nieuwe leverancier tracht te voorzien, aan deze klant kennis, dat het een andere bakker volgens de overeen komst verboden is te leveren, doch dat de oude bakker tegen directe contante beta ling zal blijven leveren. Tevens wijst het bureau de klant op de verplichting dat de oude schuld ten spoe digste wordt vereffend. de temperatuur bood, werlen gekanali seerd in een kunstbesef, waarin het hart ruim zijn aandeel had. De vier preludes en fuga's die Hengeveld ons deze avond zo doorzichtig in hun merkwaardig stemmen- weefsel liet bewonderen, waren daarvan de overtuigende bewijzen, mede omdat de concertgever aan de eisen der expressivi teit, eigen aan deze barokkunst, de nodige zorg besteedde. Het Italiaans Concert werkt directer dan de overige werken, waarin de polyfonie hoofdzakelijk de vorm bepaalde. Maar hoe gecompliceerder de vorm hoe rijker de in houd. Men kan dit van alle componisten niet zeggen, maar voor Bach geldt dit zeker. Men zou het naar aanleiding van het programma van deze avond kunnen betogen met te wijzen op de heerlijke tripelfuga in fis, die zich klaar en zangrijk ontwikkelt in de strengste der vormen en als een geslepen diamant uit zijn bolsters te voorschijn komt. Gerard Hengeveld werd terecht hartelijk toegejuicht na zijn beheerste en boeiende vertolkingen, die Bach's mysterieuze groot heid nader gebracht had tot een vrij tal rijk publiek. Jo-s. de Klerk ADVERTENTIE 23 mei 1957 Braadkrabbetjes 500 gram Slavinken heerlijk gekruid 5 voor 98 Doorregen varkenslappen 500 gram 128 UIT EIGEN SLAGERIJEN Hamworst 200 gram 87 Eerste kwaliteit bladverse groenten tegen de laagste dagprijzen. Sla 23 mei 1957 2 grote kroppen Sunkist-sinaasappelen vol sap, verpakt in netje 5 voor 100 Uit otise kruideniersivarenafd.: Een traktatie bij de thee Vruchtenkoekies 5 smaken, 200 gram 49 Heerlijk verfrissend Ananasblokjes 250 gram Framfeozenblokjes 250 gram Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Zoals wij reeds hebben meegedeeld zal op de hoek van de Generaal Spoorlaan en het Marsmanplein in Delftwijk (Haarlem- Noord) een gereformeerde kerk verrijzen. In opdracht van de Gereformeerde kerk van Haarlem-Noord hebben de architecten A. Meijer en J. H. van der Zee in Bussum een ontwerp voor een kerkgebouw inge diend, dat door de kerkeraad met alge mene stemmen is aangenomen. In de dins dagavond in de Noord-Schoterkerk aan de Spaarnrijkstraat onder leiding van ds. H. W. Wierda gehouden gemeentevergadcring werd het ontwerp nader toegelicht en be sproken. De heren D. A. J. Spek, P. van den Berg en W. van der Wilden gaven een toelich ting" op het algemeen beleid, de bouwkun dige en de financiële aspecten van de bouw. In het stadsgedeelte benoorden de Jan Gijzenvaart wordt een zielenaantal voor de gereformeerde kerk van ongeveer der tienhonderd verwacht. Voor het kerkbe zoek en de verscheidene activiteiten van jeugdwerk, zowel van de eigen kerkelijke jeugd als het evangelisatie- en jeugdzorg- werk, is een complex ontworpen, dat een kerkruimte met bijna zevenhonderd zit plaatsen omvat, benevens een achttal ruimten voor een kapel, levens vergader zaal voor ongeveer honderdvijftig per sonen, een zogenaamde „instuif", een han- denarbeidlokaal en vijf lokalen in ver schillende grootte voor kleinere bijeen komsten. Dc kapel is dwars op dc kerkruimte ge projecteerd en kan daarvan voor Irouw- diensten en vergaderingen worden ge- i scheiden. Tijdens de kerkdiensten kan de Ds. P. de Ruig, de predikant van de noordelijkste wijk van de Gerefor meerde Kerk in Haarlem, bekijkt ver heugd de maquette van het toekom stige centrum van zijn parochie, voor de totstandkoming waarvan hij zich reeds enige jaren grote inspanningen getroost. kapel echter worden gebruikt ter vergro ting van de kerkruimte. Naast de kerk is op een besloten binnen ruimte een open gewerkte toren in obe- liskvorm ontworpen. Het complex wordt aan de noordzijde afgesloten door een pas torie en aan de zuidoostzijde door een kosterswoning. Het plan verwierf op de gemeentever gadering aller instemming. Aan de verdere uitwerking en het overleg met de over heidsinstanties zal nu met spoed verder worden gewerkt. De bouwkosten, met inbegrip van de in richting, maar zonder de kosten van de grond en het orgel, worden op f 665.000 geschat. Van dit bedrag is door de Actie Uitbreiding Bouwfonds reeds f 120.000 bij een. Men hoopt voorts, dat een te voeren grote actie onder de gemeenteleden in twee jaar ongeveer twee ton zal op leveren. Voor de resterende drie ton kan dan een obligatielening worden aange gaan. Zoals wij reeds hebben meegedeeld heeft de kerkeraad aan het gemeentebe stuur subsidie gevraagd. Nu de commissie- Sassen haar rapport over het vraagstuk van de overheidssubsidiëring van kerk bouw gereed heeft, kan ook spoedig het pre-advfes van B. en W. daarover worden verwacht. Verzoek tot snoeiïng van laaghangende takken De laaghangende takken in de gemeente Bloemendaal vormen ook dit jaar weer een belemmering met het oog op de veiligheid van het verkeer, vooral ten opzichte van de voetgangers. De eigenaren van de be treffende tuinen wordt dan ook dringend verzocht hun bomen te willen snoeien. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft de autobe zitters onder de bewoners van de Juliana laan te Overveen schriftelijk verzocht met het oog op de verkeersveiligheid hun wa gens in de periode van 1 mei tot 15 sep tember op zaterdagmiddag en zondagen niét op deze laan te parkeren. Dit verzoek geldt ook eventuele gasten, die per auto komen. Ook in vorige jaren heeft de burgemeester een dergelijk ver zoek tot de bewoners van de Julianalaan gericht. In de zij- en parallelwegen van de Ju lianalaan bestaat in de genoemde periode gelegenheid tot parkeren. Dit jaar £een burgerzinavond in Bloemendaal Verleden jaar is in de gemeente Bloe mendaal aan alle kiesgerechtigden, die de leeftijd van 23 jaar hadden bereikt, het Burgerzinboekje op een burgerzinavond uitgereikt. Met. het oog op de bestedingsbeperking zal dit jaar geen burgerzinavond gehouden worden. Wel is aan alle kiesgerechtigden, die tussen mei 1956 en mei 1957 drieën twintig jaar zijn geworden, het traditionele boekje toegezonden. Twechonderdtwintig jongelui hebben dit boekje ontvangen. GEMEENTEKWEKERIJ BLOEMENDAAL Op de kwekerij van de gemeente Bloe mendaal. die na Pinksteren weer voor het publiek zal worden opengesteld, is thans alles in gereedheid gebracht met het oog op de verfraaiing van de plantsoenen. Men heeft daarvoor de beschikking over ruim 6200 zomerplanten. Steun gevraagd aan gemeente bestuur van Haarlemmermeer De r.k sportvereniging DSO te Vijfhuizen heeft veel tegenslag met "haar speelveld. Deze vereniging, die dit jaar een kwarteeuw be staat. gebruikt nog steeds het sportterrein aan de Spieringweg dat in alle opzichten als zodanig ongeschikt is. Toen de uitbreiding van het dorp Vijfhui zen ter sprake kwam. werd toegezegd, dat ook een nieuw speelveld zou worden aan gelegd op de hoek van de Vijfhuizerweg en de d'IJserinckweg. Later bleek dit plan ech ter geen doorgang te kunnen vinden, omdat dit terrein in dc omiddellijke nabijheid van twee kerken ligt. Het bestuur van DSO heeft, na het bekend- worden van dit besluit, getracht een andere oplossing te vinden, doch een stuk land dat geschikt is voor speelveld en tevens in de naaste omgeving van het dorp ligt. is niet te vinden. Daarom heeft men besloten tot de laatste en enige stap, die een einde kan maken aan deze misère. Er zijn berekenin gen en plannen gemaakt om het thans in ge bruik zijnde sportveld aan te passen aan de eisen, die aan een modern veld kunnen wor den gesteld. Zo zal het terrein moeten wor den vergroot, en de grasmat moeten worden afgestoken. Ook zal een nieuwe omrastering moeten worden aangebracht. Omdat een sportvereniging als DSO een dergelijke uit gave niet zelf kan bekostigen heeft het be stuur de gemeente Haarlemmermeer ver zocht een renteloos voorschot te verstrekken Naar de voorzitter der vereniging, de heer Th. van der Putten, verzekerde, is dit de enige nog bestaande oplossing om in het be zit te komen van een goed sportveld. Men hoopt daarom dat (hoewel de gemeenteraad van Haarlemmermeer dit plan op de lijst der ten gevolge van de zogenaamde bestedings beperking eventueel uit te stellen werkzaam heden heeft geplaatst) het grote belang van dit project voor Vijfhuizen een reden zal zijn voor dit gemeentebestuur om toch steun te verlenen. Het bouwen van een clubhuis is niet in deze plannen begrepen. De sportvereniging heeft namelijk besloten om zelf een clubhuis te bouwen, waarvoor een speciale commis sie is gevormd, die hiervoor gelden bijeen brengt. Dank zij de steun der burgerij is reeds zoveel ingezameld, dat met de bouw kan worden begonnen, zodra het sportveld klaar is. Het bestuur vertrouwt namelijk, dat het resterende bedrag later nog zal binnen komen. DSO zet met het oog op de viering van haar zilveren jubileum, die volgende maand zal plaatshebben, uiteraard zoveel mogelijk haast achter haai- plannen, omdat deze in feite beslissen over de kwaliteit en de pres taties vanh aar clubs. De n.v. Bouwkas Nederlandse Gemeen ten is te Vijfhuizen begonnen met de bouw van een tweetal woningen. Het ene huis komt aan de d'IJserinckweg bij de Vijfhui zerweg en het andere aan de Spieringweg, juist buiten de dorpskom. Beide zijn één gezinswoningen. Vermoedelijk zal het aan tal Bouwkaswoningen aan de Spieringweg nog met een tweede uitgebreid worden. ZANIWOOBT Jaarvergadering „Kindervreugd" De Zandvoortse speeltuinvereniging „Kin dervreugd" houdt vanavond in „Ons gebouw" aan de Brugstraat te Zandvoort haar jaarver gadering. Ondermeer vermeldt de agenda eén voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement, mededelingen over het bouw fonds en bijzonderheden over het komende jaarlijkse uitstapje niet de kinderen. Perio diek aftredend zijn: de heren A. Cluwen, H. Paap en G. Schrader, allen zijn herkiesbaar. Na afwerking van de agenda wordt een film programma geboden. Dinsdagavond heeft de rooms katholieke harmonie „Crescendo" te Hillegom haar eerste zomerconcert gegeven in de „Hof- tuin". Het koude weer had weinig belang stellenden aangelokt. De dirigent de heer Ab Meij, heeft in de korte tijd, dat hij de leiding heeft van dit korps al heel wat met het korps bereikt. Achtereenvolgens werden uitgevoerd: de mars „San Remo", „Maritana" van Jos. Kessels, de wals „Ver smade liefde" van Paul Lincke, „Espana Cani" van Marquins Hanniken, de mars „Sons of the Brave", het „Ballet Egyptien" van Luigini Mol en tot slot „Imperial Echoes" van Arn. Safroni. Nieawi in het kort Forum-avond. Ter afsluiting van hét winterseizoen houdt de afdeling II van de federatie Haarlem van de Partij van de Ar beid donderdagavond 23 mei in het gebouw Wilhelminastraat 22 te Haarlem een forum avond. In het forum zullen plaats nemen: mevrouw H. van der MeulenHouwer, mr. G. J. H. de Leeuw, W. Mensink. drs. J. M. van Stralen en dr. D. van der Wel. De avond wordt verder opgeluisterd met pianospel en declamatie Gunning. Het bouwen van een ver pleegstershuis met recreatie- en ziekenvleu- gel bij het r.-k. ziekenhuis te Help man - Groningen, volgens ontwerp van prof. G. H. M. Holt, is gegund aan de firma G. J. Evers te Bloemendaal voor een bedrag van f 1.563.540. Nachtcactus bloeit. Vanavond zal in de stadskwecktuin aan de Kleverlaan te Haarlem de nachtcactus bloeien. Houtvoorlichtingsavond. Het Hout- voorlichtingsinstituut te Amsterdam houdt dinsdagavond 4 juni in het Concertgebouw té Haarlem een houtvoorlichtingsavond, waar de heer John ter Laak uit Amsterdam zal spreken over „Een doelmatig gébruik van hout als bouwmateriaal" en een kleuren film zal worden vertoond. Des middags zal er een speciaal programma voor de leerlin gen van de technische scholen zijn. Nieuwe advocaat. Mr. M. Brunet de Rochebrune uit Amsterdam werd dinsdag bij de Haarlemse rechtbank als advocaat en procureur beëdigd. Afrikaanse problemen. Pater P. Suas- so de Lima. missionaris van de Witte Paters in Centraal Afrika zal vrijdag 31 mei in café-restaurant „De Leeuwerik" te Haarlem een voordracht over de oroblemen van Cen traal Afrika houden voor de afdeling Haar lem en omstreken van de Wereld Federalis ten Beweging Nederland. Verkeersverhetering. Op de hoek van de Korte Kleverlaan en de Kleverlaan in Bloemendaal is een nieuwe winkel met bovenwoning thans gereed gekomen. Het oude gebouwtje is afgebroken, waardoor deze hoek voor het verkeer veel overzich telijker is geworden. Er is nu gelegenheid de straataanleg, wat de bestrating betreft, te voltooien, mits de gemeentelijke financiën zulks in de naaste toekomst toelaten. AMSTERDAM Aanhoudende vraag voor rekening van Amerika, trok de koers van de aandelen K.L.M. op een prijs van 139 bij de ope ning, tegen maandag slotprijs 135.80. Even daalde de koers tot 138,50, maar toen kwam er weer flinke vraag van pu blieke zijde, waardoor de recordprijs (sinds de introductie) van 139,80 werd gehaald. Hierop volgde een kleine reactie tot ƒ139,50, welk niveau zo ongeveer in het verdere verloop gehandhaafd bleef. De vaste ten dentie voor deze aandelen vond mede haar oorzaak door het feit. dat de aandelen 22 mei officiëel in Wallstreet genoteerd worden. Dit is, aldus de indruk in Amster damse beurskringen, een gunstige indicatie. Kon. Olies 0,50 hoger ingevolge Wali- street; handel stil. Ook Unilever wérd wéér uit de markt genomen voor rekening van Londen, terwijl ook het publiek met koop orders aanwezig was. Het fonds was op nieuw ongeveer 6 punten hoger op 431. Aku kon zich goed handhaven en was per saldo 1 punt hoger. Voor aandelen Philips nam men een af wachtende houding aan. Men wilde eerst kennis nemen van de eerste kwartaalcij fers. die na beurs bekend gemaakt zouden worden, na de persconferentie van het concern. De aandelen waren 1 percent la ger. Van de scheepvaarten bestond vraag voor Holland-Amerika Lijn. welke fonds zich ongeveer 3 punten kon vérbeteren. De overige waarden in deze sector bleven goed prijshoudend. In cultures noteerde HVA 1 punt hoger, Deli Mij. en Amsterdam Rubber werden iets lager geadviseerd. De handel was hier minimaal. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Dividendvoor- stcl meubelfabriek J B. Hillen 7pct. (5); advieskoers 119 bieden (laatst gedane koers II41/2). Prolongatie 3-)4 pet. (ANP) NEW YORK Bij overigens onregelmatige handel trok ken enige geselecteerde fondsen gisteren het sterkst de aandacht. Voor enkele wer den koerswinsten genoteerd die soms meer dan vier dollar bedroegen. De afgenomen omzet toont aan dat er een slechts geringe stimulans tot verkoop was. De beleggers hielden zich gedekt in afwachting van een duidelijker verloop van enkele belangrijke ontwikkelingen, zoals begrotingsinkrimpingen en de pogin gen om federaal toezicht op de produktie van aardgas te verzachten. De winstnemingen, die zich nog voor deden in reactie op de scherpe stijging van de laatste dagen, droegen bij tot het on regelmatige karakter van de voornaamste groepen, zoals chemicaliën, scheepsbouw, vliegtuigbouw en auto's Van de 1167 verhandelde fondsen sloten er 403 hoger, 500 lager en 2 onveranderd. Er werden 56 nieuwe hoogtepunten bereikt en 19 nieuwe laagtepunten. Het industriegemi'ddelde kwam van 505 98 op 506.04: dat voor spoorwegen van 147.96 op 147.42 en onenhare nutsbedrijven van 74.50 op 74,61. (UP). Slotkoor^ Voorbeurs vi.cfe ren koersen 3'4 Nederl. '47 873T« 3 °/f Nedl 1962/64 90M A. K. U 192% 194 Calvé Delft 349 Ié Van Gelder Zonen 191% K. N Hoogovens 300 Nederl. Ford 297 N. Kabelfabriek 296 71 w PhilipsGloeil 283% 292 oref PhilipsGloeil 149 Unilever 429% 429 Wilton Fijenoord 251 Dordtsche Petrol 975 Konkl. Petroleum f 197.6U 199, A'dam Rubber 81% K. L. M 138,90 f 138,- Holl. Amer. Lijn. 174% N. Scheepv. Unie 181 Phs. v Ommeren 285 H. V. A 109 Verg. Deli Mijen 98% Amsterd Bank 206 Ned. Handel Mij. 163% Rotterd. Bank 178 Twentsche Bank 185 Anaconda Copper 67% Refhlehem Steel 1.91 U. S. Steel 66% General Motors.. 43% Shell Union 92.% 39%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7