Koninklijke ontvangst in Zweden Het nieuwe Italiaanse kabinet helt over naar rechts Schuld der drie verdachten is niet bewezen" Geen zekerheid omtrent goedkeuring van het parlement op 29 mei 5 Ook Israel aanvaardt het plan-Eisenhower Geruchten over massa deportaties in Sofia Stadsbevolking wordt blijk baar naar platteland gebracht I „Dienstplichtcommissie" in België ontbonden Nieuwe stakingsgolf spoelt over Italië Malakka wordt binnenkort onafhankelijk Requisitoir in proces Montesi: Ontslagen stafchef zet de regering af Tornado's in Kansas en Missouri; 75 doden Hittegolf in Birma Indonesië bezorgd over de „Malakka-griep" Tegen de kartels in de Duitse zware industrie (Van onze correspondent in Rome) De eerste indruk van de nieuwe Itali aanse regering is dat zij naar rechts helt. Er zijn heel wat vertegenwoordigers van de rechtervleugel der christen-democra tische partij onder de ministers en de enige vice-voorzitter van de ministerraad, Pella, tevens minister van Buitenlandse Zaken, is geliefd bij de rechtse partijen, niet alleen bij de liberalen, maar ook bij de royalisten en bij de fascisten. Hij heeft trouwens een (wel zeer gematigd) fascis tisch verleden. Hij was burgemeester in zijn geboortestad tijdens de fascistische tijd. Dit in tegenstelling tot Zoli, die door de republiek van Salo ter dood werd ver oordeeld. Over dat vice-presidcntschap is heel wat te doen geweest. Het is uitgelekt dat president Gronchi aan Zoli de opdracht had gegeven een kabinet te vormen, dat representatief moest zijn voor de partij, die er in al haar groepen en schakeringen in vertegenwoordigd moest zijn, en tege lijkertijd een kabinet, dat voor het par lement aanvaardbaar zou blijken. Van daar dat Zoli twee vice-presidenten wilde, die elkaar min of meer zouden aanvullen: Pella om sympathie te winnen naar rechts en Gonclla, die op de grond van enkele artikelen een zekere sympathie geniet bij de linkse partijen, om ook de niet-confes- sionele democratische partijen voor deze regering te winnen, onder andere de repu blikeinen, en om een neutrale houding te verkrijgen van de Nenni-socialisten. Deze vlieger is niet opgegaan omdat Fanfani, de autoritaire partij-secretaris der christen democraten, er beslist tegen was. In een vergadering van het partijbestuur, waarbij het zeer warm moet zijn toegegaan, gaf een der vrouwelijke kamerleden te ken nen, dat het geen zin had twee vice-presi- MüNCHEN (U.P.) Radio Vrij Europa heeft volgens verklaringen van Bulgaarse vluchtelingen vastgesteld, dat op het ogen. blik op grote schaal burgers uit de Bul gaarse hoofdstad worden gedeporteerd. De oorzaak zou gelegen zijn in vrees voor spanningen. Radio Vrij Europa is een Amerikaans radiostation, dat uit particuliere middelen wordt gefinancierd en niet alleen pro gramma's uitzendt naar de landen achter het ijzeren gordijn doch ook regelmatig vluchtelingen ondervraagt omtrent de toe standen in de landen hunner herkomst. Een paar jaar geleden werd in Bulgarije wettelijk vastgelegd, dat niemand naar So fia kon verhuizen, zonder een speciale toe stemming daartoe te hebben, een maatre gel die verband zou houden met de toe nemende werkloosheid. Deze zelfde werk loosheid, en de daaruit voortspruitende ar moede zou de oorzaak zijn van de toene mende spanningen, hoewel Radio Vrij Europa uitdrukkelijk vaststelt, dat er geen sprake is van een dreigende openlijke re volte. Naar verluidt zouden in de laatste zes maanden circa 10.000 personen uit Sofia zijn weggevoerd. De deportaties geschie den volgens betrouwbare zegslieden des nachts. De betrokkenen worden overgebracht naar afgelegen plattelandsdistricten. De weerstand komt blijkbaar niet alleen uit studentenkringen, doch ook en in toe nemende mate van kerkelijke zijde. Uit diplomatieke berichten blijkt, dat dit jaar met Pasen een ware demonstratie voor de kerk is gehouden. Minstens de halve be volking van Sofia heeft deelgenomen aan de paasdiensten. In de Nevsky-kathedraal poogden 30.000 personen de paasmis bij te wonen. Daaruit blijkt dat men in kerkelijke kringen de invloed van het communisme niet meer zo lankmoedig aanvaardt. denten te hebben in een kabinet, dat ge heel uit leden van dezelfde partij bestaat. Pella, zowel als Gonella is, naar verluidt, heftig tegen deze redenering ingegaan, wel wetende dat hun vrouwelijke collega de spreekbuis was van Fanfani. In ieder ge val is het weloverwogen plan van Zoli van de baan geraakt en Gonella werd er het. slachtoffer van. Wrijving Daarna was het moeilijk gegadigden te vinden voor het kabinet, dat onder een niet al te gelukkig gesternte werd gebo ren. Zaterdag zou de kabinetsformateur aan president Gronchi de uitslag van zijn pogingen mededelen. Toen hij 's avonds naar het Quirinaal ging, dacht ieder dat de zaak in orde was, maar na het onderhoud werd een communiqué uitgegeven, dat Zoli in de loop van zondagmorgen defini tief aan het hoofd van de staat zou komen mededelen of hij de opdracht al dan niet aanvaarden kon. Dat kon niet anders be tekenen, dan dat president Gronchi de hem voorgelegde lijst niet voldoende re presentatief had gevonden. Inderdaad werd in de loop van de avond bekend ge maakt dat de zaak-Gonella moeilijkheden had opgeleverd. Kennelijk heeft Zoli een oplossing willen zoeken door aan Gonella een belangrijk ministerie toe te vertrou wen, namelijk Binnenlandse Zaken. Vlak voordat hij naar het Quirinaal ging, en later op de avond opnieuw, heeft hij een langdurig gesprek gehad met de afgetre den, en nu opnieuw benoemde, minister van Binnenlandse Zaken, Tambroni. De besprekingen tussen Zoli, Fanfani, Tam broni en Gonella hebben geduurd tot za terdagmorgen twee uur. Er werd geen op lossing gevonden. De lijst, zoals die bekend is gemaakt, kan alleen de rechtervleugel van de chris ten-democraten en de rechtse partijen ge heel bevredigen. Gonella wordt alleen mi nister van Justitie. Het oordeel van het parlement over het nieuwe kabinet hangt echter niet alleen af van de personen, maar ook van het programma. Op 29 mei zal Zoli zijn regeringsprogramma bekend ma ken, eerst in de Senaat, daarna in de Ka mer. Het is mogelijk, dat de nieuwe rege ring een kleine meerderheid haalt, maar zeker is dat nog allerminst. (Reuter) Zoli heeft verklaard dat zijn regering krachtige steun zal geven aan de NAVO en de Westeuropese Unie. Pella, die als minister van Buitenlandse Zaken in de plaats komt van de liberaal Martino, is voorzitter van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal geweest en steunt de verdragen voor de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom. BRUSSEL (Reuter) Een commissie van Belgische parlementsleden en militaire deskundigen, die vorig jaar in het leven is geroepen om de hervorming van de Bel gische strijdkrachten en vraagstukken be teffende de dienstplicht te bestudeen, is dinsdag opgeheven tengevolge van een ge schil tussen leden van de regeringspartijen en leden van de oppositie. Het geschil ontstond toen socialisten en liberalen de voorzitter van de (in oppositie zijnde) Christelijke Volkspartij Lefèvre vroegen, uitleg te geven van zijn in het openbaar afgelegde verklaring, dat de mi litaire diensttijd van 18 tot 12 maanden teruggebracht zal worden zodra de katho lieken weer aan de macht komen. Lefèvre zei dat hij niet bereid was, het katholieke plan voor militaire hervormin gen bekend te maken. De leden van de re geringspartijen achtten .,een nationale op lossing van de bewapeningsvraagstukken toen onmogelijk" en traden uit de commis sie. President Giovanni Gronchi heeft maandag op het Quirinaal te Rome de ambtseed afgenomen van premier Adone Zoli, die de zestiende naoorlogse regering van Italië heeft gevormd. De nieuwe regering die geheel uit chris ten-democraten bestaat, moet de goed keuring van het parlement nog ver werven. Zoli zal zijn regeringspro gramma volgende week woensdag aan de beide kaïners van het parlement afzonderlijk voorleggen. ROVIGO, (AFP) De stakingsbeweging onder de Italiaanse landarbeiders in de Povlakte breidt zich nog steeds uit. Op het ogenblik bedraagt het aantal stakers reeds meer dan tweehonderdduizend. De voornaamste eis van de vakbonden is een verhoging van het minimumloon met tien percent. De laatste dagen is er ook weer onrust onder de industriearbeiders merkbaar ge worden. De werknemers in de staalbedrij ven willen vandaag staken voor een werk week van veertig uur. Voorts is er een „wisselstaking" aan de gang waaraan 800.000 bouwvakarbeiders deelnemen. LONDEN (Reuter) Engeland en Ma lakka zijn het dinsdag eens geworden over de definitieve bijzonderheden van een grondwet voor een onafhankelijke federatie van Malakka, aldus is in Londen verklaard. Malakka zou op 31 augustus een onaf hankelijk lid van het Britse Gemenebest moeten worden. VENETIë (Reuter) Het proccs-Mon- tesi heeft dinsdag in Venetië zijn hoogte punt bereikt toen de openbare aanklager, Palminteri, verklaarde, dat geen „direct of indirect bewijs" is geleverd tegen de voornaamste beklaagden: Piero Piccioni de zoon van een vroegere Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken die wegens deze geruchtmakende zaak indertijd is af getreden tegen markies Vigo Mon- tagna en het voormalige hoofd van de Ro meinse politie, Saverio Polito. Piero Piccioni, die sedert het proces op 21 januari begon, alle zittingen heeft bij gewoond, glimlachte tegen zijn verdediger, toen de openbare aanklager dit mede deelde. „Het valt voor een openbare aanklager niet mee", zo zei Palminteri, „te moeten toegeven dat er helemaal geen bewijzen zijn maar ik heb geen enkel bewijs kunnen vinden". De openbare aanklager hekelde het op treden van Anna Maria Moneta la Caglio (de „Zwarte Zwaan") die als vroegere min nares van markies Montagna de zaak aan het rollen had gebracht met schokkende onthullingen over uitspattingen met ver dovende middelen, waarbij Montagna en Piccioni betrokken zouden zijn geweest en waarvan Wilma Montesi het slachtoffer zou zijn geworden. Wel geloofde Palmin teri dat Wilma geen natuurlijke dood ge storven is. La Caglia's verklaringen hebben des tijds geleid tot het aftreden van het toen malige hoofd der Romeinse politie, Pavone en tot de ontslagaanvrage van Attilio Pic cioni de vader van Piero, die destijds mi nister van Buitenlandse Zaken was. PORT AU PRINCE (AFP) De staf chef van het leger van Haïti generaal Can- tave, die maandag door de regeringsraad van Haïti werd ontheven uit zijn functie, heeft thans op zijn beurt deze regerings raad voor ontbonden verklaard. De gene rale staf heeft zijn ontslag -onwettig, zelfs in strijd met de grondwet" genoemd. In zijn proclamatie tot het volk beschul digde de generaal de regeringsraad ervan, dat hij aan de macht wil blijven ondanks de oppositie van het grootste deel der be volking. Volgens de generaal zijn sommige provincies in verzet gekomen tegen de po ging van de regeringsraad om verkiezingen te organiseren, die tot de verkiezing hadden moeten leiden van Louis Dejoie, de kan didaat van de „regeringsjunta". Na te heb ben opgemerkt dat de raad verwarring wilde stichten in het leger, zei de generaal dat de regeringsraad om deze redenen ont bonden is en dat het leger de orde en vei ligheid zal handhaven totdat er een tijde lijke president is gekozen in vrije verkie zingen. Voor het hele grondgebied is een uitgaansverbod afgekondigd voor de avond en nachtelijke uren. KANSAS CITY (Reuter) De tornado, die Kansas en omgeving getroffen heeft, heeft aan vijfendertig mensen het leven gekost. Er zijn tweehonderd gewonden. Het aantal slachtoffers is nog stijgende. De wervelstorm trok in een baan van driehonderd meter breedte over 130 kilo meter stad en omgeving. Kansas City heeft een miljoen inwoners. 1-Iet ergst getroffen werd de voorstad Rus kin Heights, waar alles in de baan van de storm met de grond gelijk werd gemaakt. Hier vielen de meeste slachtoffers. De noodtoestand is in deze voorstad afgekon digd om het reddingswerk te bespoedigen. Het aantal slachtoffers is vermoedelijk be perkt doordat de bevolking tijdig voor de naderende storm was gewaarschuwd. In Stillwater, Oklahoma, moesten dins dag tweeduizend mensen worden geëva cueerd wegens een overstroming, veroor zaakt door hevige regenval. Vorige week kwamen in deze staat negen mensen om door overstromingen. In Missouri Bij andere wervelstormen in het zuiden van de staat Missouri zijn dinsdag veertig mensen gedood en bijna zeventig gewond. Alleen in het zwaar getroffen plaatsje Fremont kwamen acht personen om. RANGOON, (Reuter) Premier U Nu van Birma heeft op een persconferentie verklaard vast te geloven, dat de huidige hittegolf en de droogte in het land „het gevolg zijn van de zonden van het volk". „Als driekwart van de hier aanwezige ver slaggevers de voorschriften van het boed dhisme zou opvolgen", zei hij, „zou de regen zonder twijfel komen." De premier zei dit naar aanleiding van de vraag van een journalist of hij wist, dat het volk de regering verantwoordelijk stelde voor de hittegolf. Het is namelijk een oud geloof in Birma, dat natuurrampen het gevolg zijn van de verkeerde daden van de overheid. SINGAPORE (AFP) Het Indonesische ministerie van Volksgezondheid stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de huidige hevige griepepidemie op Malakka. Nog heerst er geen gi'iep in Indonesië, maar men vreest, dat dat land het volgende slachtoffer van de epidemie zal zijn. In de Maleise federatie, waar al een week griep heerst, zijn reeds negen personen aan deze ziekte bezweken. Het aantal pa tiënten wordt geschat op 122.000. In Singapore neemt de epidemie thans snel af. WASHINGTON (Reuter). Israel heeft Dinsdag in een officiële regeringsverkla ring gezegd, dat het de Amerikaanse plan nen voor het behoud van de vrede, onaf hankelijkheid en economische kracht van het Midden-Oosten toejuicht. In de ver klaring wordt gezegd dat Israel met de Verenigde Staten en andere bevriende na ties wil samenwerken om te komen tot een permanente vrede in het Midden-Oosten en de hele wereld. In de verklaring wordt voorts gezegd dat Israel geen agressieve bedoelingen heeft tegen welk land of volk dan ook en lat het de Amerikaanse belangstelling voor hulp aan Israel waardeert. De Amerikaanse regering heeft dinsdag avond haar voldoening uitgesproken over het feit dat Israel het plan van Eisenhower voor het Midden-Oosten heeft aanvaard. LONDEN, (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland overleg pleegt met de Franse en Ameri kaanse regering betreffende de dekartel- lisatie der Duitse zware industrie. De West- duitse regering heeft enige weken geleden aan Engeland voorgesteld, de thans be staande anti-trustwetten voor West-Duits- land te herzien, daar de tenuitvoerlegging van^leze wetten moeilijkheden oplevert. WestduitsRussisch akkoord MüNCHEN (DPA) De voorzitters van het Westduitse en het Sovjetrussische Ro de Kruis hebben dinsdag in München een overeenkomst over repatriëring van Duit se en Russische staatsburgers getekend. Volgens deze overeenkomst zullen de Rode Kruisorganisaties pogen te bewerk stelligen dat niemand, die naar zijn vader land wil terugkeren, daarvan weerhouden of vervolgd zal worden, behalve wanneer iemand door beide landen als misdadiger wordt aangemerkt. De aankomst van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" begeleid door de onderzeebootjagers „Rotterdam" en „Friesland". De Zweedse kustwacht staat ter begroeting aangetreden. Rechts: lachend treedt Koningin Juliana koning Gustaaf Adolf tegemoet, geheel rechts koningin Louise van Zweden. Beneden: foto van koning Gustaaf Adolf, Koningin Juliana, koningin Louise en Prins Bernhard. Daarnaast: aankomst voor het gala-diner. Koning Gustaaf Adolf begeleidt onze Koningin, Prins Bernhard vergezelt koningin Louise. Het derde paar wordt gevormd door prinses Sybille van Zweden en onze minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9