Hoger watertarief blijft na overleg met ministerie gehandhaafd ROXYruiken is ROXY roken! ja graag HAARLEMS RAAD BIJEEN Bij weigering van ontheffing zal restitutie plaats hebben DONDERDAG 23 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Ook tandartsen bereid tot arbitrage Zilveren legpenning voor mevrouw Hazevoet-Renout UIT STAD EN STREEK Een jaar voor bakker wegens oplichting Fietser werd vele meters weggeslingerd Auto over de kop Congres van landelijke contactraad voor sport in Haarlem Arbitrage in Beneluxgeschi! over tomatenprijzen Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal „St Genesius" met een thriller Enschedees raadsbesluit vernietigd over boekjes met antisemitische strekking Scooterrally op Hemelvaartsdag Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal opën en snuif die heerlijke- geur van zon-doortrókken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds 'meer mensen zeggen: -mm*. 3 Roxy Rook Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Nieuws in het kort Uit waardering voor haar werk ten behoeve van de kinderuitzending Het hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellingsoorden en gezondheidskolonies heeft de zilveren Schukkink Kool-legpenning voor veertig jaar dienstbaarheid aan het genootschap toegekend aan mevrouw A. M. Hazevoet- Renout te Haarlem. In een dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de af deling Haarlem van het genootschap is de legpenning aan mevrouw Hazevoet over handigd. De onderscheidene is 23 jaar lang te Haarlem als schoolarts werkzaam geweest. Toen zij in 1922 haar werkzaamheden als schoolarts begon, na eerst ten dienste van de zuigelingenzorg werkzaam te zijn ge weest, was zij de tweede schoolarts te Haarlem. Vanaf die tijd dateren de con tacten van mevrouw Hazevoet met het Centraal Genootschap. Als schoolarts heeft zij overigens in die jaren enorm veel werk verzet, want de gezondheidszorg voor de schooljeugd stond nog in de kinderschoe nen en de arts moest vele bezigheden ver richten, die thans dank zij een geleidelijke uitbreiding van de staf door andere krach ten zijn overgenomen. Mevrouw Hazevoet kan zich nog goed de jaren herinneren, dat zij vele onder voede kinderen voor uitzending naar een gezondheidskolonie moest aanwijzen. Er werden soms kinderen onderzocht, die in gewicht ponden tekort kwamen. Ook aan de kleding van de kinderen ontbrak dik wijls veel en daarom had de schoolarts een kast met kleren beschikbaar waarmee zij kinderen, die het dringend nodig hadden, van nieuwe kleding kon voorzien. In 1932 werd mevrouw Hazevoet be noemd tot bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Centraal Genootschap. Na de oorlog aanvaardde zij wederom een be stuursfunctie en thans levert zij nog steeds als tweede secretaresse een actief aandeel in de werkzaamheden ten behoeve van de kinderuitzending. Nu gebeurt het, dat me vrouw Hazevoet kinderen naar een ge zondheidskolonie zendt van ouders, die zij vroeger eveneens als kinderen heeft uit gezonden. Mevrouw Hazevoet is de enige nog leven de oprichtster van de Amsterdamse Vrou wen Studentenvereniging. Door haar werk zaamheden ten behoeve van de kinderuit zending bewijst zij thans nog wel, dat zij niets heeft verloren van de energie, die zij ook in vroegere jaren ten toon spreidde. Haarlemse rechtbank Gevoelige straffen voor stelen van gietijzer De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een zevenenveertigjarige banketbak ker uit Haarlem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens oplichting. Veertien dagen geleden had hij zich te verantwoorden wegens bedriegelijke bank breuk en oplichting. Verdachte, die vroe ger gemeente-ambtenaar te Utrecht was, besloot vorig jaar zich als banketbakker in Haarlem te vestigen. Hij kon een zaak ko pen en aan een aantal personen vroeg hij geld te leen; allen gaf hij de inventaris van de winkel als onderpand. Verdachte kwam in het bezit van vijftigduizend gul den, welk geld besteed werd aan de aan koop der zaak. Het bedrijf floreerde niet en faillissement volgde. Doordat verdachte zijn inkomsten niet opgaf volgde aangifte wegens bedrieglijke bankbreuk, waarna een onderzoek werd ingesteld omdat de banketbakker ook verdacht werd van op lichting. Bedriegelijke bankbreuk achtte de rechtbank niet bewezen. Wegens oplichting heeft de Haarlemse rechtbank een vijfentwintigjarige kantoor bediende uit Haarlem veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Telefonisch had hij aan een confectiemagazijn een kostuum voor een Hongaar besteld, dat bij een hotel in Bloemendaal moest worden bezorgd. Per telefoon gaf hij de naam op van een niet bestaand persoon, die chef van de afdeling personeelszaken bij de Nederlandse Spoor wegen zou zijn. Het confectiemagazijn ver trouwde de zaak niet, schakelde de politie in en toen verdachte het kostuum bij het hotel kwam halen, werd hij aangehouden. Diefstal van gietijzer Vijf bewoners uit het woonwagenkamp te Haarlem werden er van verdacht in de avond van 4 maart van dit jaar een hoe veelheid gietijzer gestolen te hebben, toe behorende aan de n.v. Werf Stork Hijsch in de Waarderpolder. De officier van Justitie heeft tegen allen een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest geëist. Vandaag heeft de rechtbank twee van hen veroordeeld tot acht maanden en drie tot zes maanden gevangenisstraf. Toen woensdagavond omstreeks tien uur een 56-jarige fietser van de Jan Gijzenkade af de Rijksstraatweg te Haarlem op reed, werd hij aangereden door een auto. De fietser werd ongeveer vijftien meter weg geslingerd. Met een gecompliceerde onder beenbreuk en vele hoofdwonden is de man naar het St. Elisabeths Gasthuis overge bracht. De fietser, een Haarlemse leraar, heeft waarschijnlijk geen voorrang aan de auto verleend. Woensdagmorgen is een personenauto, die van de Verspronckweg de Brederode- straat te Haarlem inreed over de kop ge slagen, enige meters doorgegleden en tegen een boom tot stilstand gekomen. De be stuurder van de auto, die niet werd ge wond, was niet op de hoogte van de situ atie op dat punt en heeft daardoor waar schijnlijk de bocht verkeerd genomen. FRANSEN ZONDER PASPOORT NAAR OOSTENRIJK EN NEDERLAND Franse burgers, die bezoeken van drie maanden of korter aan Nederland en Oos tenrijk willen brengen, zullen hiervoor geen paspoort nodig hebben, aldus heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Het is niet bekend wanneer deze maatregel van kracht wordt. Klokkenmuziek. Chris Bos, stadsbeiaar- dier van Utrecht en mr. Romke de Waard, voorzitter van de Nederlandse Klokkenspel vereniging, zullen maandag 27 mei in het Haarlemse stadhuis lezingen houden over klokken en klokkenmuziek. Goud voor bloemen. Het Britse Konink lijke Genootschap voor Tuinbouw heeft een gouden medaille toegekend aan de n.v. bloemenhandel en kwekerij Konijnenburg bn Mark te Noordwijk en de vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij" voor hun inzendin gen op een bloemententoonstelling te Chel sea. De Noordwijkse kwekerij had gladiolen ingezonden, de vereniging ,,De Nederlandse Bloemisterij" snijbloemen, onder welke le lies, Japanse kers, rozen, seringen, Gerbera's en anjers. Over films. De heer J. de Vaal zal zater dag in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann te Haarlem een lezing houden over „Filmers van diverse pluimage" voor de vereniging van oud-leerlingen van de H.B.S.-b „De Garde". Ook zullen enige films worden vertoond. Gawalo-tentoonstelling. Van de zijde van de Samenwerkende Loodgieterspatroons Organisaties, afdeling Haarlem en omstreken deelt men ons mee, dat het initiatief tot de tentoonstelling, die in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht wordt gehouden, niet is genomen door de heer J. Coert, zoals in ons blad van dinsdag stond vermeld, maar door de heer G. Rekoert. Moord op baby. De rechtbank te Leeu warden heeft een 52-jarige vrouw uit Hau- lerwijk veroordeeld tot drieënhalf jaar ge vangenisstraf wegens moord op de twee dagen oude baby van haar ongehuwde dochter. Een 47-jarige inwoner van Harder wijk werd veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf. Hij had het lijkje begraven en zedenmisdrijven met minderjarige kinderen gepleegd. Vanochtend heeft de heer E. Kupers in restaurant Dreefzicht in Haarlem het ne gende congres geopend van de Landelijke Contactraad voor de Gemeentelijke Be moeiingen met de Lichamelijke Opvoeding en de Sport. De heer Kupers, die voorzitter is van deze landelijke contactraad, be groette eerst alle genodigden en congres sisten en sprak daarna over enkele pro blemen, waarmede de gemeentelijke dien sten op sportgebied nog steeds te kampen hebben. Het verbaast mij steeds meer, al dus de heer Kupers, dat tegenwoordig zulke grote bedragen worden geïnvesteerd voor bioscoopgebouwen, winkelpuien en zovoort en dat bij de sportobjecten nog maar steeds op alles wordt bezuinigd. Te meer, aldus spreker, omdat er in Nederland een miljoen georganiseerde sportbeoefenaren zijn, een half miljoen niet georganiseerde en zeker zestien miljoen mensen die belangstellend zijn in het sport gebeuren. Miljoenen worden er geïnves teerd, maar de sport moet het doen met een subsidie van slechts enige honderd duizenden guldens. In dat verband bracht spreker ook nog even de grote voordelen naar voren van een sporttoto, die onder toezicht van de overheid - vele problemen zou kunnen oplossen door de grote geld bedragen die er ter beschikking zouden komen. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs, lichamelijke opvoeding en kunstzaken, begroette daarna de congres sisten met een kort woord, waarbij hij wees op het grote nut, dat er van een congres van de Landelijke Contactraad kan uitgaan. De directeur van de Amersfoortse stich ting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport en secretaris van de Landelijke Contact raad, de heer B. Verschuur, sprak daarna uitvoerig over „Sportaccommodaties in de gemeentelijke planologie", hetgeen spreker een hernieuwd appèl noemde tot het reser veren van voldoende ruimte. Als kern van zijn met tal van cijfers en bijzonderheden voorziene betoog, richtte de heer Verschuur zich tegen de steeds maar centraal vast gestelde norm van vijf rnerkante meter sportveld per inwoner. Het is meer dan ooit noodzakelijk, aldus spreker, dat - vooral nu de behoefte aan sportvelden zo enorm groot blijft en het tekort eveneens - het toewijzen van die ruimte geval voor geval wordt bezien. Over de beschikbare gymnastieklokalen zei de heer Verschuur dat naar zijn mening een school tegen woordig niet geheel compleet is, indien er niet een ruim gymnastieklokaal bij is. In Nederland krijgt 41 percent van de school gaande jeugd niet eens het noodzakelijk geachte gymnastiekonderwijs van ander half uur per week. Ook zal het noodzake lijk zijn dat men in de toekomst zangclub jes en ouderavonden uit de gymnastiek lokalen weert, opdat de beschikbare ruimte ter beschikking komt van de sport- beweging. Ik hoop, aldus spreker, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, spoedig klare taal zal spre ken opdat wij weten waar wij aan toe zijn met onze problemen. De congressisten zullen in Haarlem ex cursies maken en voorts morgen discus siëren over „de taak van overheid en sportbeweging ten aanzien van de vrije tijdsbesteding van de jeugd" en over „speel- en sportvelden met kunstmatig verharde bodem". Ter oplossing van een geschil tussen Nederland en België over minimumprijzen van tomaten, sla en dergelijke voor het jaar 1957 zal, voor het eerst in de geschiedenis van de Benelux, de in het landbouwpro- tocol opgenomen arbitrageclausule worden toegepast. In de desbetreffende ambtelijke commissie heeft men over een voorstel van de Belgische delegatie, de genoemde mini mumprijzen aanzienlijk te verhogen, geen overeenstemming kunnen bereiken. Overeenkomstig de daarvoor vastgestel de procedure zijn daarop de meest daarbij betrokken ministers, namelijk de ministers van Landbouw, op 21 mei te Brussel bij eengekomen om deze kwestie nader te be zien. Minister Mansholt had zich onder meer doen vergezellen door dr. ir. H. J. Mathot, voorzitter van het produktschap voor Groenten en Fruit. Dit overleg heeft niet tot overeenstemming kunnen leiden, omdat naar de mening van dr. S. L. Mans- holt de Belgische voorstellen niet in over eenstemming zijn met de geest van de Benelux-overeenkomsten, terwijl de Belgi sche minister van Landbouw, de heer R. Lefèbvre, meende het ingediende voorstel te moeten handhaven. Arbitrage is daar voor nodig geworden. De vaststelling van minimumprijzen in het kader van de Benelux-overeenkomsten heeft met name voor de tuinbouwproduk- ten reeds vele jaren moeilijkheden in de daarvoor aangewezen ambtelijke commis sies met zich gebracht. Gedeputeerde Staten van Overysel heb ben het Enschedese raadsbesluit van 12 no vember 1956 vernietigd, waarmee deze raad weigerde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een aantal taalboekjes, waarin een passage voorkomt in het vijfde deeltje der serie over een „jodenjongetje, dat door zjjn vader, die een echte christenha ter is, in een oven wordt geworpen, omdat het een r.-k. kerk had bezocht en daar bij die vervloekte christenen ter communie was geweest". Gedeputeerde Staten motiveren hun ver nietiging van het besluit met de overwe ging, dat de Enschedese raad door de ze delijke waarde van de aangevraagde les methode in zijn beoordeling te betrekken, niet alleen getreden is op het terrein, dat de wetgever aan het college van B. en W. heeft toegemeten, maar daarbij zelfs zo ver is gegaan, dat medewerking is gewei gerd op een buiten de wet gelegen grond, namelijk wegens strijd van de aangevraag de leesmethode1 met de goede zeden. De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft ge antwoord op de brief van minister Suur- hoff, waarin deze een dringend beroep doet op de partijen in het geschil tussen tandartsen en ziekenfondsen arbitrage te aanvaarden. In haar antwoord zegt de maatschappij, dat zij zich op 3 mei in prin cipe bereid heeft verklaard tot arbitrage en wel over het geheel der deskundige rapporten die in de onderhandelingen met de ziekenfondsorganisaties in het geding zijn geweest. (Inmiddels hebben, zoals reeds is be richt, de ziekenfondsorganisaties de minis ter doen weten, dat ook zij het arbitrage- voorstel aanvaarden). NA OVERLEG MET het ministerie van Economische Zaken heeft het college van B. en W. van Haarlem besloten de reeds op 1 december 1956 ingevoerde hogere watertarieven, ook na 1 februari 1957 te blijven toepassen, ondanks de omstandigheid, dat de minister de tarieven van de nutsbedrijven na die datum heeft vastgesteld op het peil van 31 oktober 1956 en van het ministerie nog geen ontheffing op dit besluit is verkregen. Dit zei tijdens de woensdagmiddag gehouden Haarlemse raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, de wethouder van Bedrijven, de heer Angenent naar aanleiding van een door de heer Proper (Comm.) gehouden interpellatie over het watertarief. De heer Proper, die na het van de nader toelichtte, was van mening, dat de gemeente Haarlem in strijd met de wet handelde door de verhoogde tarieven na februari 1957 toe te passen, voordat een ontheffing van het ministeriële verbod zou zijn verkregen. Het leek hem onwaar schijnlijk, dat de vergunning zal worden verleend met terugwerkende kracht. „Waarschijnlijk heeft de in december 1956 toegepaste systeem wijziging in de bereke ning van de watertarieven ër toe bijgedra gen, dat Den Haag wat huiverig is gewor den en is dit misschien de reden, dat de ontheffing zo lang op zich laat wachten" meende de heer Proper, die besloot met het verzoek aan B. en W. voorlopig weer terug te keren tot het oude tarief van vóór de cember 1956. Wethouder Angenent schetste nog eens uitvoerig de ontwikkeling sinds het einde van vorig jaar. Toen de raad op 21 november 1956 zijn toestemming tot de verhoging gaf is er hard gewerkt om deze verhoging per 1 december toe te passen. Dit alles heeft veel administratief werk met zich meegebracht en als met ingang van 1 februari het tarief weer gewijzigd had moeten worden, dan zou de gehele administratie opnieuw moeten worden om geschakeld. Omdat de aangevraagde ontheffing ieder ogenblik kon worden tegemoetgezien en van februari af uit Den Haag de verzeke ring werd gegeven, dat de ontheffing „bin nenkort" zou kunnen afkomen, heeft het college besloten de verhoogde tarieven te blijven toepassen, te meer daar het gemak kelijker is later te restitueren, dan na te vorderen. Tot slot beantwoordde de heer Angenent de vragen van de communistische fractie voorzitter stuk voor stuk, waarbij hij niet zonder meer wilde toegeven, dat in strijd met de ministeriële bepalingen wordt ge handeld, omdat overleg met het minis terie heeft plaats gehad. Bij een eventuele blijvende toepassing van het oude tarief zou de gemeente inderdaad in moeilijk heden komen, omdat de watervoorziening in Haarlem sinds 1948 een nadelig saldo te zien heeft gegeven. In tweede instantie meende de heer Pro per nog, dat als bij een voorlopige hand having van het oude tarief later een navor dering zal moeten worden toegepast, dit geheel voor verantwoordelijkheid van het ministerie zou komen. Wat B. en W. nu doen is onwettig, vond hij. De wethouder deelde tot slot mee, dat het college redelijke grond heeft te veronder stellen, dat de vergunning zal worden ver leend. De discussie werd hierna door de voorzitter, enigszins abrupt, afgebroken. De overige agendapunten werden in vlot tempo afgewerkt. Slechts enige voorstellen lokten een korte discussie uit. Zo vroeg de heer M o 1 (Comm.) hoe het staat met de onderhoudswerken aan de complexen van de Haarlemse Stichting voor Woningverbe tering. Wethouder H a p p kon hierover meedelen, dat geleidelijk tot de verbetering zal worden overgegaan en dat men na overleg tussen de directeur van Bouw- en Woningtoezicht en het bestuur van de stichting besloten heeft spoedig een begin te maken met de verbeteringen van de hui zen van de stichting. M onumentenzorg Naar aanleiding van de kredietaanvrage van 35 mille ten behoeve van de afdeling monumeptenzorg van de dienst voor Open bare Werken vroeg de heer Spek (A.R.), waarom bij de toelichting tot het raadsstuk niets werd gezegd over de indertijd ge dane suggestie van Openbare Werken om een fonds op te richten, waaruit eventuele restauraties zouden kunnen worden be taald. Wethouder H a p p antwoordde, dat de afdeling monumentenzorg zich eerst met de inventarisatie van de monumenten zou bezighouden en dat vervolgens pas getracht zal worden een toezegging van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te krijgen voor een bijdrage in het fonds. Daarna zal pas een kredietaan vrage hiervoor bij de raad kunnen worden tegemoetgezien. Onderwijs Met betrekking tot gedeelten van twee onderwijsvoorstellen was mevrouw Scheltem aC o n r a d i (V.V.D.) van oordeel, dat de aangevraagde bedragen te hoog waren. Zo oordeelde zij het aange vraagde krediet van twee mille voor de eerste aanschaffing van materiaal voor handenarbeid ten behoeve van de Albert Schweitzerschool te hoog en eveneens het bedrag van 1465 voor de vernieuwing van de schoolbibliotheek. Voorts was zij van mening, dat het voorstel tot principiële goedkeuring voor de verbouwing van de raad verkregen verlof, zijn gestelde vragen St. Lamertusschool en de St. Franciscus Xaveriusschool door een vermenging van noodzakelijke en minder noodzakelijke dingen aan doelmatigheid inboette. De li berale fractievoorzitster achtte vernieuwing van gymnastieklokaal en wasruimte zéér noodzakelijk, maar de aanleg van een speel- en werklokaal in één der vleugels niet zó dringend nodig. Deze laatste opvatting werd niet door mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) gedeeld, die de aanleg van speel- en werkruimten noodzakelijk achtte, juist met het oog op de op die scholen toegepaste onderwijsver nieuwing. GEBOREN: Eric Peter, z.v. H. J. H. Hamer en M. Schneiders. Maurits Ferdinand, z.v. E. A. M. Santen en B. M. Schemkes. Marijke, d.v. M. H. van Iperen en A. H. Meijer. Pe trus Antonius, z.v. P. A. van Kesteren en H. van Loij. Karen, d.v. A. Boerma en E. Wijs muller. Marjon Catharina Jacqueline, d.v. J. Vaandering en A. C. Zeeman. ONDERTROUWD: H. H. Jonkman en Th. B. Striekwold A. D. L. Baro en C. C. G. van Loon. J. C. Tieken en M. G. M. Deelissen. J. Th. Quant en A. Th. M. van Dijkman. H. Bijman en J. A. M. van Schagen. J. A. Let- tinga en R. Dikkeboom. GETROUWD: F. A. M. Christoffels en J. U Jansen. P. Meijer en A. H. van der Colk. OVERLEDEN: J. Groen 81 jr. Wed. J. C. Goris-Baart, 79 jr. Mevr. H. Redelaar-van Ommen, 55 jr. BEVALLEN: N. Teeuwen-Oudshoorn, zn. E. J. Wesselink-Wijsman, zn. C. P. Verbeek- Buijtenhuijs, dr. C. A. Timmermans-Nooij, dr. G. Ouwehand-v. d. Meij zn. ONDERTROUWD: B. R. Teuben en L. A. Duinker. H. T. M. Schilte en A. Bakker. J. R. F. Schildt en M. H. J. van den Broek. W. J. van Heuven van Staereling en M. J. T. Dreijklufft. M. Voss en E. Meijer. H. van Ulzen en J. C. Rigter. GEHUWD: W. B. van Houten en A. Ver- burgt. H. B. Raaphorst en E. T. Verburgt. J. van der Putten en A. M. E. van der Zande. OVERLEDEN: J. C. Pels 72 jr. M. A. van Ringh. 80 jr. C. J. van Sundert. 64 jr. J. J. Smit, 86 jr. C. A. Kleine, 86 jr. G. van Zwol 75 jr. M. W. van Eerden, 93 jr. Wethouder Geluk was het in deze vol komen met mejuffrouw Bolsius eens. „Wij moeten onderwijsvernieuwing in het al gemeen stimuleren" vond hij en meende verder, dat de graduatie van belangrijk heid van de verbouwingen aan het school bestuur moest worden overgelaten. Ten aanzien van de Schweitzerschool merkte de wethouder op, dat het hier een school gold voor kinderen, die tengevolge van lichamelijke moeilijkheden ook psy chisch anders benaderd moeten worden, waardoor een enigszins afwijkend leerpro gramma noodzakelijk was gebleken. De school, die een subsidie geniet als die voor een normale school, zou eigenlijk het kre diet vap een school voor buitengewoon onderwijs moeten hebben. Op grond daar van bepleitte de heer Geluk toewijzing van het aangevraagde krediet. Alle andere voorstellen zijn zonder of met weinig discussie aangenomen, waarbij nog moet worden opgemerkt, dat de ont slagen en benoemingen conform geschied den. De voorstelling, welke de R.K. toneel vereniging St. Genesius woensdagavond in de Stadsschouwburg verzorgde van Jan Fabricius' „De Butler" zal niet in de herin nering blijven als een gelukkige. De oor zaak zal men voornamelijk moeten zoeken in de keuze van het stuk. Het stuk is zwak. Fabricius heeft een thriller willen schrij ven, maar uit de constructie en vormge ving der intrige blijkt duidelijk, dat hij daarvoor niet de aangewezen man is. Hij zet een heel erg ingewikkelde machinerie in beweging, maar zit al spoedig met de handen in het haar hoe die machine op gang te houden. Het is alsof een leek een horloge in elkaar heeft gezet zonder te weten waartoe alle radertjes dienen. Af en toe staat het horloge doodgewoon stil. Dan schudt men er eens flink aan en be gint het weer te lopen, maar bijzonder vertrouwen wekken doet het horloge niet. De maker kan het certificaat van be kwaamheid niet verwerven. Fabricius laat de thriller spelen in de wereld der society. Het beeld, dat hij er van ophangt, is vals. In de voorstelling van „Ge nesius" werd dat effect niet weggenomen. De spelers bleken daartoe op één uitzon dering na niet bij machte en regisseur Jan Kx-aakman liet het, wat dat betreft, ook afweten. Hij had bijvoorbeeld de figuur van de op sensatie beluste en praatgrage Nancy Mc Clatchie nooit zo naar het thea trale mogen laten spelen als -nu Elly Ko ning deed. Het soort oppervlakkigheid van deze vrouw blijkt alleen uit de toon. Het accentueren door een drukke gesticulatie schept contrasten die het evenwicht ver storen. In het society-milieu past zulks niet. In mindere mate maakte ook Fer van Zijp zich daaraan schuldig als een gepen sioneerde kolonel. De man was het niet genoeg gecultiveerd in zijn gedragingen om te passen in de sfeer, die alleen Harry van Stigt uitnemend aanvoelde. Deze spe ler was zonder twijfel de beste. Leny Zuy- derland speelde, zolang er werkelijke ge voelens in het spel waren, haar partij heel goed. Kwam het erop aan te veinzen dan miste ook zij reliëf. Her v. d. Veldt kan een goed jeune premier worden. Hij mist nog de routine, die hem zelfverzekerd maakt en daardoor tekstvast. Een voor treffelijke invalster bleek mevrouw Bo- mans-Smits in de rol van Bessie. De ge heimzinnige butler was qua houding een goed stukje typeren van Theo Krouwels. Alleen zal hij zich dienen te bekwamen in de spraaktechniek. Er zijn dus nogal wat aanmerkingen. Ze slaan voornamelijk terug op de keuze van het stuk, dat „Genesius" kennelijk niet lag. Echte gevoelens een duidelijke expressie geven is dit spelerstal beter toevertrouwd, waarvan zij onder Kraakmans regie in het verleden toch onomstootbaar het bewijs hebben geleverd. P. W. Franse De feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de oudste Haarlemse ulo, de A. H. Gerhardschool, werden woensdagavond in het gebouw St Bavo aan de Smedestraat te Haar lem ingeluid met een show van meis- jeskleding, welke door de vrouwelijke schoolbevolking zelf was ontworpen en gemaakt. De vijfenveertig meisjes, die over het plankier wandelden, had den drie lessen gehad in de kunst der mannequins. De echtgenote van het hoofd der school, mevrouw Koerst- Graden, nam de rol van commentatrice op zich. Verder werkten een ballet groepje en een koortje aan de avond mee, die bij de overige meisjes en de ouders bijzonder in de smaak viel. Een scooterclub te Haarlem oi-ganiseert op Hemelvaartsdag een nationale scooter rally met als eindpunt het circuit van Zandvoort. De belangstelling voor deze rally blijkt zeer groot te zijn en men ver wacht op het circuit tussen elf en een uur ongeveer tweehonderd deelnemers. Na de lunch zullen 's middags op het circuit be- hendigheidsproeven worden gehouden, waarn om vijf uur in hotel Bouwes de prijsuitreiking zal plaats hebben. De Enschedése raad, de vernietiging be sprekend, wilde met uitzondering van de r.-k. fractie het voorstel van B. en W. niet aanvaarden, om het besluit van Gedepu teerde Staten voor kennisgeving aan te ne men. B. en W. van Enchedé hebben nu be sloten zich nog eens over deze kwestie te beraden. Tijdens een extra-raadsvergade ring zullen B. en W. de raad van hun be sluit in kennis stellen, om de raad de mo gelijkheid te geven eventueel nog bij de Kroon in beroep te gaan. Als de raad in L xroep wil gaan, moet dit binnen dertig dagen geschieden. De volgende vergade ring is bepaald op 17 juni. De uitgever heeft aan B. en W. zwart op wit verklaard, dat hij de gewraakte zin snede zal verwijderen. Op de scholen waar het boekje reeds in gebruik was, is het lesje waarin de zinsnede voorkomt uit het boekje gescheurd óf is met zwarte inkt de kwalificatie „jodenjongetje" veranderd in .Jongetje". ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13