5 Trawler „Cornelis Vrolijk" met vijftig kantjes naar IJmuiden Washington maakt ernst met het ontwapeningsvraagstuk Senaats-subcommissie en de nationale veiligheidsraad bijeengeroepen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs I VOOR GOUDEN RINGEN MOET U ZIJN BIJ STUURMAN COHEN, HOUTPLEIN Goede besomming voor reis van nog geen drie dagen zvordt verwacht 't SILVER STOEPKE DONDERDAG 23 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 AMSTERDAM Parijs schort financiële hulp aan Tunesië op Tunesische houding inzake A Igerije gelaakt PRISMA-het veilige horloge f f63.- Eerste Kamer repliceerde niet op de rede van minister Hofstra Sportvereniging viert zilveren feest ZANDVOORT Nieuwe vrachtauto voor Publieke Werken Aanschaffing leermiddelen Ontbinding Zandvoorts wederopbouwfonds Verhuur grond Uitbreiding personeel Publieke Werken Benoeming onderwijzer aan Hannie Schaftschool Aankoop pand, waarin Sociale Zaken is gehuisvest Nieuw lid van bestuur „Touring Zandvoort" Subsidie voor sportvereniging Stuivertjes-actie voor „Goed Zo" Puzzelrit motorclub „Zandvoort" Uitbreidingsplan bedreigt grond voor aardappelteelt Poging „Excelsior" in oude glorie te herstellen Filmopnamen op Zandvoortse circuit Leerlingen-uitvoering WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag op zyn weke lijkse persconferentie gepleit voor ont vankelijkheid bij de besprekingen over ontwapening met de Sovjet-Unie, teneinde het de Sovjet-Unie mogelijk te maken, de westelijke mogendheden halverwege tege moet te komen, zodat men tot overeen stemming zou komen. Eisenhower zei niet van mening te zijn, dat de /Verenigde Sta ten het Russische denkbeeld, om tegen over elke kilometer een andere te stellen als grondslag voor overeenstemming over luchtinspectie, kunnen aanvaarden, tenzij elke partij een gebied zou kiezen dat vol komen onbelangrijk is. Er zou een over eenkomst over luchtinspectie tot stand moeten komen die billijk zou zijn en door iedereen ook als zodanig beschouwd zou worden. De spanningen in de wereld moe ten verminderd worden, aldus Eisenhower, maar dit kan niet geschieden als er geen voortgang met de ontwapening wordt ge maakt. Als eerst een eenvoudige stap ge daan zou kunnen worden waardoor par tijen de goede wil van elkaar kunnen be proeven en tevens de doelmatigheid van het inspecticstelsel, kan men met ver trouwen hopen de volgende stap te nemen totdat men een punt zou bereiken waarop de geweldige defensiebegrotingen binnen redelijke perken kunnen worden gehouden. De beurs heeft een historisch moment beleefd, toen Kon. Olie onder grote bedrij vigheid en luid geraas de mijlpaal bereik te van 200 gulden voor de aandelen van f 20 nominaal, overeenkomende met een koers van 1000 percent volgen de oude no teringswij ze. Overigens was de affaire over de gehele markt niet zo uitzonderlijk groot, maar de ondertoon was goed en de koersen hand haafden zich uitstekend. Olie ging geleide lijk omhoog en in spanning volgde men op de tikker de ontwikkeling tot het ogenblik van 14.02 uur, toen een affaire tegen 200 gulden werd afgesloten en daarmee de koers van 1000 percent werd bereikt, waar op de beurs al lange tijd had gewacht. Het was op 10 mei 1920, dat aandelen koninklijke voor het eerst de 10 maal pari- koers bereikten. Een zuivere vergelijking is dit uite- ard niet aangezien de waarde vermindering van het geld en de gedecla reerde stockdividenden belangrijke facto ren zijn die niet buiten beschouwing mo- gèn worden gelaten. In de crisistijd na 1930 is olie zelfs weer tot de parikoers afgezakt. Verder trok Philips de aandacht, die 4 percent verbeterde, hetgeen in het licht van de kwartaalcijfers iets teleurstelde. Unilever wist de koerswinst van dinsdag te handhaven, AKU bleef gereserveerd; KLM kwam na aarzelend begin weer boven 139 gulden uit, in afwachting van de notering in New York. Scheepvaart verdeeld en aan de zwakke kant. Indonesische fondsen ongeanimeerd. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Het aandelenniveau daalde gisteren, na dat een vroegtijdig tot stilstand gekomen stijging laatbeurs weer was uitgewist. Het industriegemiddelde daalde met 1,61 tot 504,43, dat voor spoorwegen met 0,80 tot 146,62 en dat voor openbare nutsbedrijven met 0,01 tot 74,60. De omzet bedroeg 2.060.000 aandelen tegen 2.370.000 op woensdag. Geruststellend noemde men het feit dat de omzet precies meebewoog met koersdalingen of -stijgingen. Ondanks de flauwe stemming ter beurze boekten enkele individuele fondsen vrij flin ke koerswinsten. Winstnemingen vormden een factor in de lichte teruggang, hoewel er weinig stimulans tot verkoop was. Des kundigen achten het normaal dat de beurs, bij de huidige hoge stand, flink wat aan bod moet verwerken voordat een nieuwe aanval kan worden ingezet op de oude re cords. Van de 1155 verhandelde fondsen sloten er 5252 lager 356 hoger en 274 onveran derd. Er werden 57 nieuwe hoogtepunten bereikt en 24 nieuwe laagtepunten (UP). 33-2 Vo Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A, Verg. Déli Mijen Anisterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel Ueneral Motors -Shell Union Videwater Vorige koers Slotkoers gisteren 87 90 Ys 192 337 191 299% 291 292 14934 430 250 989 f 199,90 80% f 138,90 174% 179% 266 107 95 205 161% 176 184 67 190 66% 43' h. 93 39% Heden 13.45 uur 86% 90 187% 336 192 299 290 293 289 149Vt 431 249 989 f 199,80 80 f 134,70 174% 179 266 108 94 205 161% 177 184" 67 189 66% 43 90% 40 President Eisenhower zei niets af te we ten van berichten, dat de Verenigde Staten het volgende jaar een nieuwe reeks kern proeven in het gebied van de Stille Oceaan willen nemen. Ten aanzien van Korea zei de president niet te geloven, dat er al enige concrete stap is gedaan moderne wapens naar Zuid-Korea te zenden. Er zijn berichten geweest, dat de Chinese communisten nieuwe straalvliegtuigen en moderne wa pens aan de Noordkoreanen hebben ge leverd. De president deelde mee, te zullen blij ven strijden voor zijn begroting, die de hoogste is in vredestijd en in het Congres krachtige tegenstand ondervindt. Eisen hower zei niet te zullen rusten voordat de Verenigde Staten gekregen zullen hebben wat zijns inziens nodig is voor de be scherming van het land, de wereld en de vrede. Zeer belangrijk De voorzitter van de subcommissie voor ontwapening van de Amerikaanse Senaat, de Democratische senator Humphrey, heeft de leden van de subcommissie en de leiders van de Democratische en Republi keinse party vandaag uilgenodigd voor een „zeer belangrijke" bijeenkomst met de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles en Eisenhowers adviseur voor de ontwape ning, Stassen. Op deze bijeenkomst zullen alle ont wapeningsvoorstellen, die op de conferen tie te Londen naar voren zijn gebracht en in het bijzonder de Russische be sproken worden. De senator zei dat de vergadering zal worden ingelicht over: de mate waarin er wezenlijke vooruitzichten bestaan voor een beperkte proefovereen- komst, de mogelijkheid om tot een weder zijds aanvaardbare omlijning van een proefgebied voor inspectie vanuit de lucht te komen, de mogelijkheid van een „sym bolische terugtrekking" van de strijd krachten van beide partijen uit Centraal- Europa en het vooruitzicht dat de kern proeven op de een of andere manier be perkt worden. Op hoog niveau Ook de Amerikaanse nationale veilig heidsraad zal heden bijeen komen. Aan deze bijeenkomst zal Stassen eveneens deelnemen, evenals de voorzitter van de raad van stafchefs, admiraal Radford. Men verwacht dat de raad politieke be slissingen op hoog niveau zal voorbereiden betreffende de pogingen om tot een ont wapeningsovereenkomst met de Sovjet- Unie te komen. Eigen belang Dulles heeft woensdag voor de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen steun gegeven aan president Eisenhowers campagne tegen verdere bezuiniging op het voorgestelde programma voor hulp verlening aan het buitenland. Verdere be snoeiing zou volgens Dulles een roekeloos spel met vrede en vrijheid zijn. De Ver enigde Staten zullen niet op Russische be loften alleen vertrouwen bij het streven naar een overeenkomst over beperking van de bewapening, zo zei Dulles. Het is moeilijk te geloven, zo voegde hij er aan toe, dat de Russische leiders niet in hun eigen belang akkoord zouden willen gaan met wederzijdse controle, zodat de last van de bewapening verlicht zou kunnen worden en voor beide zijden een beter vooruitzicht op duurzame vrede zou ont staan. Plaatselijke agressie NEW YORK (AFP) De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht generaal Nathan Twining, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten bereid moeten zijn, ook in „kleine oorlogen" of beperkte conflicten waar ook ter wereld, kernwapens te ge bruiken als zij bedreigd worden. Volgens hem zou deze bereidheid het gevaar van plaatselijke agressie verminderen. PARIJS (AFP/Reuter) Frankrijk heeft de financiële hulp aan Tunesië opgeschort wegens de houding die de Tunesische re gering aanneemt ten aanzien van de Al gerijnse kwestie. Deze opschorting heeft betrekking op een bedrag van twee mil jard franc, dat deze week als eerste deel van een Frans krediet van twaalf miljard franc beschikbaar gesteld zou worden voor het Tunesische investeringsprogram. De Franse ambassadeur in Tunis, Gorse, die de Tunesische premier, Bourguiba, van dit besluit op de hoogte bracht, pro testeerde tevens tegen recente verkla ringen van Bourguiba ten aanzien van de Algerijnse kwestie en tegen wapensmokkel aan de Algcrijns-Tunesische grens. Conferentie? (Reuter) Uit gewoonlijk goedingclich- te kringen is in Tunis vernomen, dat Bourguiba plannen zou hebben voor een conferentie van alle westelijke Middel- landse-zeelanden voor oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Libië èn Marokko zouden bereid zijn aan de conferentie deel te nemen, en generaal Franco van Spanje zou belangstelling voor de plannen laten blijken. Bourguiba zou reeds met Algerijn se nationalistische leiders gesproken heb ben over de eisen waaraan volgens hen een dergelijke conferentie zou moeten vol doen, aldus deze kringen. (UP) Bourguiba's plan zou voorzien in garanties voor vrije verkiezingen onder auspiciën van de Franse overheid. De Franse autoriteiten hebben, volgens deze zegslieden, toegezegd onafhankelijke waarnemers naar de conferentie te zullen zenden. ADVERTENTIE Edeldoublé 20 micron met stalen bodem, 15 «eens anker, and-magnetisch De Eerste Kamer heeft gisteren de be groting van Financiën zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten lieten hun „tegen" aantekenen. Geen der senatoren heeft gerepliceerd na dc rede van minister Hofstra. waarin hy pessi mistische geluiden liet horen over de fi nanciële situatie. Behalve hetgeen reeds gisteren in ons blad werd medegedeeld, heeft minister Hofstra nog verklaard, dat de wetsontwer pen voor de algehele belastingwijziging behoudens een aantal beleidsbeslissingen gereed zijn. De stellige verwachting be staat, dat de ontwerpen nog dit kalender jaar de Staten-Generaal zullen bereiken. De bewindsman zei voorts, de eerste jaren niet te kunnen overgaan tot afschaffing van de primaire dividendbelasting die on geveer 120 miljoen gulden per jaar op brengt. Er zijn niet alleen grote praktische, maar ook theoretische bezwaren. De blokkering van de landbouwsubsidie is geen socialistisch stokpaardje, maar het geld is er niet om het te kunnen uitbe talen, zei minister Hofstra. ADVERTENTIE o Exclusieve modellen, solider.... vervaardigd in eigen ateliers, dus.... véél voordeliger e MMMSIMMMMNMMmNSItMSMHSSSMSSStSMSMSMMSMSMSSHNMMSSSMMMSSSA Vanmorgen omstreeks twaalf uur heeft dr. O. H. Dijkstra, waarnemend voor zitter van de Noordhollandse Vereni ging tot Bestrijding van de Tubercu lose, de vlag gehesen op het nieuwe consultatiebureau op de hoek van de Orionweg en de Steenbokstraat te Haarlem. Moge hel een goed gebouw worden en velen tot zegen", zei dr. Dijkstra, toen hij de driekleur in top hees. Een klein gezelschap had de neerstromende regen getrotseerd om deze feestelijkheid bij te wonen. Onder meer waren aanwezig: de heer A. D. Bloemsma, secretaris van de Noordhol landse Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose en dr. J. Stoffelsma, directeur van het huidige consultatie bureau. Na de korte plechtigheid, werd nog een rondgang door het in aanbouw zijnde gebouw gemaakt, dat reeds zo ver is gevorderd, dat het naar alle waarschijnlijkheid in oktober zal zijn voltooid. (Van onze speciale verslaggever) DE HARINGJAGERIJ 1957 is vannacht om één uur beslist. Schipper Cor Korving van de in IJmuiden thuis behorende Scheveningse trawler „Cornelis Vrolijk" SCH. 171 berichtte toen aan reder B. Vrolyk, dat de 171 onder stoom ging. Enige trekken met het sleepnet hadden een flink resultaat opgeleverd, zodat de trawler, die ook vorig jaar de race won, in de nacht van donderdag op vrijdag in de Vissershaven aan de Tegeltjesmarkt kan worden verwacht met de maximaal aan te voeren vangst in het ruim: 50 kantjes. Strijd is in deze haringjager^ niet te verwachten, daar de „Cornelis Vrolyk" het enige schip is van de 107 drijfnetloggers en de 3 trawlers, dat naar huis jaagt. De loggers hadden vannacht geen vangst. Een enkel schip meldde één kantje haring, terwijl slechts een Scheveningse combi natie een vangst van 8 kantjes doorgaf. Te weinig om terwyl de trawler SCH. 171 al thuisstomende was aan de jagery deel te nemen. Schipper Cor Korving meldde vannacht aan de rederij, dat de vijftig kantjes ge heel uit eigen vangst bestaan. Vooral de laatste trek leverde een flink aantal man den haring op. Tussen de vangst bevond zich nog al wat makreel, zodat de beman ning aan dek druk bezig was de haring uit te zoeken. De SCH. 171 heeft geen vangst overgenomen van de rederijgenoot SCH. 117 „Onderneming 3". De „Cornelis Vrolijk" moest van IJmui den uit ruim 275 mijl stomen om de plek te bereiken, waar zich de haring bevond. Met een gemiddelde snelheid van elf mijl liep de trawler naar deze gronden by 57 graden Noorderbreedte, bij de vissers beter bekend als Devilshole. Ook vorig jaar haal de de „Cornelis Vrolijk" hier de eerste kantjes haring vandaan. De trawler, die dus in de afgelopen nacht onder stoom ging, kan hedennacht DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR BIJ: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 De r.k. sportvereniging „Vogelenzang" werd op vijftien mei vijfentwintig jaar ge leden opgericht. Het zilveren jubileum zal zondag 26 mei worden gevierd. De geeste lijke adviseur van de vereniging, kapelaan Verberne, zal 's morgens een heilige mis opdragen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt wordt genuttigd in het r.k. vereni gingsgebouw te Vogelenzang 's Middags wordt een ere-wedstrijd gespeeld tussen een elftal van de jubilerende vereniging en „B.S.M." Van half vijf tot half zes wordt gerecipieerd in het r.k. verenigings gebouw, waar des avonds een cabaretge zelschap uit Alkmaar zal optreden. Een kwart eeuw geleden besloten pas toor F. Burwinkel en de heer P. Beliën de sportvereniging op te richten op aandrin gen van enige leden van de toenmalige „Joseph-gezellen". Kort na de oprichting was het ledental reeds gestegen tot tach tig. Het duurde echter niet lang of dit ge tal was tot veertig gedaald. De oorzaak was, dat de meeste leden in het eerste elf tal wilden spelen, hetgeen nu eenmaal on mogelijk is. Ondanks deze omstandigheid speelde het eerste elftal vier jaar later in de eerste klas van de D.H.V.B. Enige tijd werd gespeeld op een terrein aan de Beks- laan. De omwonenden kantten zich echter tegen het lawaan en dus moest worden omgezien naar een ander terrein, hetgeen werd gevonden aan de Vogelenzangseweg. Ondanks de moeilijkheden, die zich tijdens de bezettingsjaren voordeden, heeft men op dit terrein „stand gehouden". Voor de derde keer in haar bestaan is de vereni ging er thans in geslaagd de kampioens- vlag te hijsen. Er zal wel niemand zijn, die zich meer over dit resultaat zal verheugen dan de secretaris, de heer H. Lensen. Hij was namelijk een van de oprichters en maakte gedurende al die jaren het voetbal lief en leed van de vereniging mee om twee uur in IJmuiden worden ver wacht. Goede besomming? Ook op de vloot werd de goede vangst van de trawler weldra bekend. Sommige schippers waagden zich al aan een bereke ning van de besomming: vijftig maal on geveer f 500,per kantje. Dat zou voor een reis van ruim zestig uur f 25.000,— gaan betekenen. De schippers baseerden de gemiddelde prijs van f 500,— op het feit, dat er, zoals in vorige jaren wel het geval was. weinig haring met andere sche pen achter de aanvoer van de „Cornelis Vrolijk" aankomt. Corn. Vrolyks Visserymaatschappij te IJmuiden, de redery van de SCH. 171, die wy vanmorgen om bevestiging van het thuisstomen van haar schip vroegen, deelde ons mee: „Niets bekent Noordelijker De drijfnetvloot was vanmorgen al weer stomende in noordelijke richting om van middag omstreeks drie uur v^oor de tweede maal in deze teelt de vleet te schieten. Op nieuw zal dan de schotvlag in top gaan en zullen ruim 180 km netten in zee drijven. Te zuidelijk gevist De vleetvissers zijn er vannacht dus niet in geslaagd de haring te verschalken. Al gemeen is men van mening, dat de vloot te zijdelijk aan schot heeft moeten gaan. Er werd gevist tussen 55.30 en 56.40 noorder breedte, daar de felle noordelijke bries de vaart tot 6 a 7 mijl per uur had beperkt en de loggers niet verder waren gekomen. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, een krediet van 17.800,be schikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe vrachtauto met diesel mo tor, ter vervanging van een der drie ver ouderde trucks. In verband met het ouder worden van het wagenpark zal in de toekomst tot ge leidelijke veimieuwing der wagens moeten worden overgegaan. B. en W. van Zandvoort vragen de raad een krediet van 1568 voor aanschaffing van leermiddelen voor het handwerk-onderwijs aan de Wim Gertenbachschool voor u.l.o. Voorts wordt financiële medewerking ge vraagd voor aankoop van leermiddelen, on dermeer natuurkunde-instrumenten, ten be hoeve van de Julianaschool. welke aankoop noodzakelijk is wegens de uitbreiding van het aantal leerlingen. Voorgesteld wordt verder mede te werken aan de aanschaffing van leermiddelen voor het tweede en vijfde leerjaar van de r k. Mariaschool wegens de door het schoolbestuur verwachte stijging van het leerlingental van die school. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een voorstel doen toekomen, over te gaan tot ontbinding van de stichting „Zandvoorts wederopbouwfonds" die bij raadsbesluit van 29 oktober 1952 werd op gericht met het doel de wederopbouw van Zandvoort te bevorderen en mede om te voorkomen, dat grootboekinschrijvingen zouden verloren gaan door ontheffing van de bestedingsplicht, waardoor de reali sering van het kernplan voor de weder opbouw in het gedrang zou komen. B. en W. wijzen erop, dat de eigenlijke kern van het wederopbouwplan thans is voltooid, het plan „centrum" dient nog te worden gewijzigd. Deze wijziging wordt echter zó omvangrijk, dat het zeer de vraag is, of de grootboekinschrijvingen, welke thans nog ter waarde van f 210.132.in het bezit van het Zandvoorts wederop bouwfonds zijn tijdig kunnen worden aan gewend ter realisering in dit kernplan, daar verwacht mag worden, dat de zgn. rente- en financieringsstop binnen afzien bare tijd ook op de gemeente Zandvoort van toepassing zal worden verklaard, het geen betekent dat de betaling der schade loosstellingen dan in opbouw-obligaties ol in contant geld zal geschieden. Daarom acht het college het gewenst genoemde stichting te ontbinden. Bij aanvaarding van dit voorstel, zal het college de minister verzoeken, ontheffing te verlenen van de bestedingsplicht en de grootboekinschrijvingen in contanten uit te betalen. B .en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, in de vergadering van dins dagavond dver te gaan tot vaststelling van het nieuwe huurcontract betreffende de grond onder en om paviljoen „Garni". Dit voorstel werd in de raadsvergadering van 23 april op verzoek van enige raadsleden aangehouden in verband met ingekomen brieven van de stichters van het paviljoen. De heer Tates diende toen een voorstel in. de afschrijvingstermijn inplaats van op 25 te stellen op 40 jaren, welk voorstel bij verscheidene raadsleden instemming vond. Ook B. en W. kunnen zich hiermede ver enigen, evenals de betrokken raadscommis sies. reden waarom het college de raad voorstelt, het op 23 april behandelde voor stel te handhaven met inachtneming van bovenomschreven wijziging. In een aan de raadsleden gerichte brief be richten B. en W. van Zandvoort, dat de admi nistratie bij de dienst van publieke werken door een krappe personeelsbezetting en toe name van de werkzaamheden een achter stand van een a twee maanden heeft be reikt. ondanks overwerk en het uitstellen van niet direct noodzakelijke werkzaam heden. B. en W. adviseren daarom de raadsleden, over te gaan tot aanstelling van een admi nistratief ambtenaar in de rang van ad junct-commies Tot aanstelling van deze ambtenaar zal worden overgegaan, wanneer de gemeen teraad hieraan zijn goedkeuring heeft ge hecht. De betreffende begrotingspost zal door aanstelling van deze ambtenaar niet worden overschreden. Ter vervulling van een vacature aan de Hannie Schaftschool te Zandvoort, die per 1 september ontstaat, door het vertrek we gens pensionei'ing van de heer G. J. Ster renburg, hebben B. en W. van Zandvoort de volgende voordracht aan de raadsleden doen toekomen: 1 G. Loogman. onderwijzer te Hoofddorp 2 W. van Wijk. onderwijzer te Rotterdam. 3 H. N. van Duuren, onder wijzer te Middenmeer. De benoeming zal in de raadsvergadering van dinsdag plaats hebben. Het perceel Hogeweg 73 te Zandvoort, eigendom van de R.K. Parochie St. Agatha, is sinds juli 1945 aan de gemeente verhuurd voor 1304.40 per jaar om daarin de ge meentelijke dienst voor sociale zaken te huisvesten. Het kerkbestuur heeft thans de gemeente dit pand te koop aangeboden voor 25.000 op enkele nader omschreven voor waarden. Hoewel B. en W aanvankelijk van oordeel waren, dat deze dienst in het te bouwen nieuwe postkantoor zou kunnen worden gevestigd, komt het B. en W. bij na dere overweging toch beter voor. dit niet te doen, omdat het bijzondere karakter van deze dienst een afzonderlijk gelegen ge bouw vraagt. B. en W. stellen daarom de raadsleden voor, tot aankoop van bedoeld pand over te gaan en hiervoor een krediet van 27.000 beschikbaar te stellen. Daar de heer L. J. van der Werff, door zijn benoeming als raadslid automatisch op hield deel uit te maken van het algemeen bestuur van stichting „Touring Zandvoort". waarin hij als vertegenwoordiger van het Zandvoortse bedrijfsleven zitting had, heb ben B en W. van Zandvoort de volgende aanbeveling aan de raadsleden doen toeko men ter vervullig van de thans bestaande vacature: 1 A. Molenaar, strandhuurder, 2 J. P. A. Brandt, strandhuurder. De aanbeveling werd opgemaakt overeen komstig de aanbevelingen van het overkoe pelend orgaan van de samenwerkende vere nigingen. In de raadsvergadering van dins dagavond zal de benoeming plaats hebben. Het bestuur van de r.k. sportvereniging „The Zandvoort Boys" heeft het gemeente bestuur van Zandvoort verzocht, in aanmer king te mogen komen voor een gemeentelijke subsidie voor de afdeling gymnastiek, daar de financiële omstandigheden van de vere niging gemeentelijke subsidiëring dringend gewenst maken. Daar ook de gymnastiekvere niging „Oefening staalt spieren" dit jaar een jaarlijkse subsidie van honderd gulden werd toegekend, verhoogd met een gulden voor elk jeugdlid in de leeftijd van zestien jaar en jonger, stellen B en W. van Zandvoort de raadsleden voor, „The Zandvoort Boys" op dezelfde wijze te subsidiëren. In Zandvoort heeft zich een comité van aanbeveling en een werkcomité gevormd om een actie voor te bereiden, die de ge meente Zandvoort zal gaan ondernemen als bijdrage in de landelijke radio-actie „Goed zo". In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen: Zandvoorts bur gemeester, mr. H. M. Fenema, de predi kanten ds. R. H. Oldeman, C. de Ru en A. de Ruiter en de vijf Zandvoortse dok toren B. Entzinger, H. K. van Es, J. van der Meer, C. F. M. Robbers en P. Vijlbrief. Plet werkcomité bestaat uit de heren L. J. Breure. voorzitter, W. M. B. Bosman, pen ningmeester en mevrouw S. Hennis-Dorre boom secretaresse. Men heeft besloten op Hemelvaartsdag te trachten alle inwoners en bezoekers van Zandvoort hun steentje te laten bijdragen door een zogenaamde „stuivertjes-actie". Bij elke consumptie, of elk artikel, dat die dag in Zandvoort wordt gekocht, zal men een „Goed-zo-bonnetje" ter waarde van één stuiver aangeboden krijgen. De schooljeugd zal worden ingeschakeld en in staat worden gesteld op de dag vóór- Hemelvaartsdag bonnetjes te kopen bij de leerkrachten. Mochten er kinderen zijn, die op eigen gelegenheid geld willen bij eenbrengen, bijvoorbeeld door een poppen kast, voor clown spelen of een kijkdoos, dan wordt dezen verzocht, zich in verbin ding te stellen met mevrouw S. Hennis- Dorreboom, van Speijkstraat 15a, telefoon 2828. of de heer L. J. Breure, Boulevard Paul us Loot 27, telefoon 3034. Ook Zand voortse verenigingen, die in verenigings verband een bijdrage zouden willen leve ren, wordt verzocht zich met een van bovengenoemde personen in verbinding te stellen. Een beroep wordt gedaan op de winke liers, directies en personeel van de Horeca bedrijven. strandpachters en alle verdere neringdoenden in Zandvoort om hun on misbare steun aan deze actie te geven. De stuivertjes-bonboekjes zullen tijdig bij hen worden bezorgd. Men verwacht met aller medewerking op deze wijze een belangrijk bedrag voor de Goed-zo-actie bijeen te kunnen brengen. De motorclub „Zanvoort" zal zaterdag avond een puzzelrit voor auto's en moto ren houden. Het parcours heeft een lengte van ongeveer 65 kilometer en voert uit sluitend over goed berijdbare wegen. Gestart wordt bij het clubhuis „Pavil joen de Vijverhut" aan de Vondellaan te Zandvoort. Ondanks de aanwezigheid van het aard- appel-aaltje, waardoor het Zandvoorts duinterrein tot verboden gebied voor het telen van aardappelen werd verklaard, werd door de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen voor 1957 wederom aan de Zandvoortse aardappeltelers en volkstuin- dersvereniging een stukje teelland, gele gen tussen de Noorderduinweg en de Spoorbaan, toegewezen. Hierdoor kon het bestuur van de Zandvoortse aardappelteelt- vereniging aan vijfentwintig leden der vereniging een stukje grond voor aard appelteelt toewijzen. De telers hebben nu echter weer met nieuwe moeilijkheden te kampen, want na het intensief bewerken van de grond en het uitzetten van de „poters", dreigt thans de mogelijkheid, dat de gemeente Zandvoort, aan wie de vrij gegeven grond toebehoort, deze binnenkort zal gaan ge bruiken voor de uitbreiding van de alge mene begraafplaats en de aanleg van een rioolwater-zuiveringsinstallatie. Hoewel de teelt derhalve geheel voor eigen risico van de telers geschiedt, hoopt men, dat de Dienst van Publieke Werken het zó zal kunnen regelen, dat een „behouden teelt" dit jaar nog gewaarborgd blijft. De Zandvoortse mondaccordeonvereni- ging „Excelsior", eertijds een der belang rijkste verenigingen in Zandvoort, heeft de laatste jaren haar activiteit moeten sta ken, omdat het ledenaantal zeer was terug gelopen. Daar de directeur, de heer J. A. Paap, bereid is gevonden, de leiding der vereni ging op zich te blijven nemen, heeft het bestuur besloten te trachten, opnieuw „Excelsior" in haar oude glorie te herstel len. Men heeft een vergadering uitgeschre ven op 28 mei. waarop men vele oud-leden heeft uitgenodigd en waar de huidige pro blemen uitvoerig zullen worden besproken om uiteindelijk te komen tot het hervatten van de repetities. De „Cinetone" filmmaatschappij is mo menteel bezig met de opnamen voor een Nederlandse speelfilm onder de titel „Kle ren maken de man". Een gedeelte van het filmverhaal speelt zich af op het circuit van Zandvoort, waar de hoofdrolspeler kennis maakt met het motor-zijspanrijden. De opnamen zullen worden gemaakt op 28, 29 en 31 mei. Om de totaal-indruk van een racedag natuurgetrouw op de filmband vast te leggen, zal er veel publiek op de tribune aanwezig moeten zyn, reden waar om stichting „Touring Zandvoort" het bij wonen van deze „film-races" gratis voor het publiek toegankelijk zal stellen. De Zandvoortse pianoleerlingen van de muziekschool Aad Plas te Heemstede ge ven op zaterdag 1 juni 's middags om hall drie in hotel Keur hun jaarlijkse uitvoe ring. Het programma vermeldt als slot de uitvoering van een pianoconcert van Jo seph Haydn met begeleiding van strijk orkest.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15