Bouw Amsterdamse IJ tunnel moet worden stopgezet „Zweedse'' Nederlanders op bezoek bij Koningin en Prins OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Rijbewijs moet ongeldig worden bij ontzegging rijbevoegdheid De regering beslist: Ook het plan voor een Coentunnel is voorlopig van de baan Wijziging van Wegenverkeerswet reeds in voorbereiding Weinig verandering Grote teleurstelling Specialistenbrigade voor oplossing van moordzaken? Turkije wijst Hongaarse vluchtelingen uit Stuivend riet over de polder Afscheid aan de Hagelingerweg Het woord is aan Zes doden in het verkeer V er keer songelukken DIT JAAR: 422 DODEN Praag meldt terugkeer van verguisde Stalinist Mening van minister Algera: Theeprüs dalende 71e JAARGANG No 266 DONDERDAG 23 MEI 1957 302e JAARGANG No 114 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewïjks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 'S-GRAVENHAGE Het kabinet heeft zijn standpunt bepaald ten aanzien van de IJtunnel en van de Coentunnel. Het is van mening, dat de huidige financieel-economische situatie op dit ogenblik de bouw van geen dezer tunnels toelaat en dat dus evenmin een beslissing genomen kan worden over het toe kennen van een rijksbijdrage in de bouw van de IJtunnel, zodat in elk geval op de begroting van het dienstjaar 1958 hiervoor geen gelden kunnen worden uitgetrokken. Wanneer de toestand voldoende is opgeklaard kan worden beslist of de bouw van een, dan wel van twee tunnels mogelijk is. Intussen kan worden begonnen met het overleg over het IJtunnelproject tussen de betrokken instanties van rijk en gemeente. Het kabinet is namelijk van oordeel, dat, indien van rijkswege een subsidie voor de bouw van de IJtunnel zal worden gegeven, het rijk ook in staat moet zijn te verklaren, dat de uitvoering van het betreffende plan verantwoord is. Voorts kunnen besprekingen worden begonnen over de mate waarin en de wijze waarop een eventuele subsidie zal worden verleend. Het kabinet is voorts van oordeel, dat, in afwachting van een defini tieve beslissing, de verplaatsing van het Marine-etablissement te Amsterdam en andere werkzaamheden ten behoeve van de IJtunnel, behoudens afronding van bepaalde technische onderdelen, dienen te worden stopgezet. Dit besluit van de regering heeft uiter aard in de hoofdstad grote teleurstelling gewekt, die zich reeds weerspiegelt in de commentaren der Amsterdamse ochtend bladen. Onder het opschrift „De maat is vol" noemt De Volkskrant het regeringsbe sluit „tl- zoveelste slag in het gezicht van Amsterdam en een slag bovendien in het gezicht van de senaat, die nauwelijks een maand geleden de motie-Matser aannam: „De IJtunnel, die Amsterdam-Noord met de rest van de stad zal verbinden, moet ten spoedigste worden voltooid". De Volks krant herinnert eraan dat minister Algera op 16 mei 1955 in de Eerste Kamer ver klaarde, dat Amsterdam geen enkele hin dernis in de weg zou worden gelegd om zijn tunnelplan uit te voeren, en schrijft dan: „De maat is vol. In Amsterdam en in heel het land. De tragi-komedie van de IJ-tunnel met minister Algera als anta gonist heeft lang genoeg geduurd. Amster dam, dat de laatste twee jaar aan de voor bereidende werkzaamheden voor zijn tun nel al vijfentwintig tot dertig miljoen gul den uitgaf, kan niet tot in lengte van da gen met zich laten sollen. Het heeft in het noorden een stad met honderdduizend in woners, die het iedere dag met een pontje moet overzetten. Het heeft er een industrie, groter dan welke andere Nederlandse stad ook, waarvan de vitaalste belangen op het spel staan met het al dan niet ten spoedig ste gereed komen van een tunnel. Amsterdam zal het er dan ook zeker niet bij laten zitten. Zomin als, naar te ver wachten valt, dat de senaat zal doen, wiens uitspraak als quantité négligeable terzijde werd gelegd. Als het niet met Den Haag kan, dan zonder Den Haag, heeft Amster dam al meer dan eens dapper en met trotse waardigheid verklaard. En als de financie ring van een zo geweldig project niet zon der meer door Amsterdam kan worden ge dragen, zullen er andere wegen gevonden moeten worden. Desnoods door het heffen van een tolgeld in de tunnel. In Amerika is meer dan één tunnel tot stand gekomen, die, dank zij een matige tolheffing, reeds vele malen is betaald. Het gaat de gebruiker niet in de eerste plaats om z'n geld, maar om z'n tijd. Die niet minder geld is. De aanbesteding is al uitgeschreven voor de volgend" maand. Zij móét gegund worden". Ook hand in eigen boezem" „In Den Haag heeft men net zo lang ge wikt en gewogen totdat de tijd verstreken was en de schatkist de bodem liet zien", schrijft de Telegraaf. „Maar Amsterdam zal er ook goed aan doen, de hand in eigen boezem te steken. Hoevele jaren zijn er niet met het maken van plannen voorbijgegaan, hoevele mil joenen guldens zijn er niet gespendeerd aan wenselijke, maar niet noodzakelijke doeleinden als sinterklaasfeesten en festi vals. De het-geld-kan-niet-op-mentaliteit heeft tot gevolg gehad dat na elf jaar hoogconjunctuur Amsterdam géén stad huis, géén operagebouw en géén tunnel heeft ,maar wél een begrotingstekort van enige tientallen miljoenen guldens. Er is, volgens de Telegraaf, wél een uit weg, als Amsterdam bereid is zelf de hand aan de ploeg te slaan. „Het knelpunt is de financiering. Het Amsterdamse bedrijfsle ven heeft zich reeds bereid verklaard een renteloze lening van f 1 miljoen te ver strekken. Een aantrekkelijke, speciale tunnellening voor de burgerij kan ook de nodige miljoenen opleveren. Het aanzienlijke restant moet dan uit het buitenland komen, wei" e geldgevers uiter aard een onderpand zullen verlangen. Dit onderpand kan worden verstrekt door de VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee XXXXXXXXXXXXXXXXXX*. OOOCOOCXXOQQOOCXXXXOOCXXXXXXXX> DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Het besluit van de regering tot stop- zetting van de tunnelplannen heeft in brede kring grote teleurstelling gewekt. De Commissaris der Koningin in de pro- vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, verklaarde aan een verslaggever van De Telegraaf, dat hij het ten zeerste be- treurde, dat men in Den Haag niet eerst overleg heeft gepleegd met Amsterdam en met het bestuur der provincie voor- S dat deze beslissing werd genomen. Wel- licht zou men dan nog een voor alle partyen beter aanvaardbare oplossing J hebben kunnen vinden. De voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, mr. D. A. Del- prat, zei: „De teleurstelling van de Ka- mer van Koophandel is groot. Maar nog groter is de teleurstelling over het feit, dat in het communiqué met geen woord is gerept over de spoorwegtunnel ter vervanging van de Hembrug. Het ver- dwijnen van de Hembrug is voor Am- sterdam een levensbelang". „Een betreurenswaardig besluit", al- dus de reactie van de heer F. de Boer, voorzitter van de Vereniging van Be- drijven te Amsterdam-Noord en direc- teur van de Ned. Dok- en Scheepsbouw j Maatschappy. „Hierdoor gaan twee jaar verloren, wat m.i. niet nodig was geweest als men destijds in een algemeen wetsont- werp de spoortunnel en de beide auto- tunnels aan de orde had gesteld, over- eenkomstig het rapport-De Vos van Steenwijk. Er zal nu maar weinig meer 5 aan te doen zijn het woord is nu aan jj het parlement." Het college van B. en W. van Am- sterdam heeft hedenmorgen een spoed- j vergadering gehouden waar de beslis- j sing van de regering is besproken. In een daarna uitgegeven verklaring wordt gezegd: B. en W. van Amsterdam hebben met grote bevreemding kennis genomen van de door de regering gedane mededeling j inzake de IJtunnel. Zij achten dit stand- punt een miskenning van de levens- belangen van Amsterdam. Zij beraden zich over de in deze aan te nemen houding en zullen de kwestie in de eerstvolgende raadsvergadering op 29 mei aan de orde stellen." De wethouder van Financiën, mr. j F. C. van Wijck, die een bezoek brengt jj aan Mannheim, is telefonisch terug- geroepen. Voorlopig worden de werkzaamheden j aan de IJtunnel, waarvoor reeds ere- dieten zijn verstrekt, voortgezet. heffing van tolgelden, totdat de lening is terugbetaald. Tolgelden zijn niet populair, maar de Antwerpse Scheldetunnel is op deze wijze tot stand gekomen en noch Ita lië. noch het rijke Amerika, geneert zich ervoor op deze wijze de aanleg van nieu we wegen t.> financieren. Als het niet kan, zoals het moet, moet het maar zoals het kan. En het kan, als Amsterdam wil!" Sinds enige tijd, zo vernemen wij, wor den op het ministerie van Justitie bespre kingen gehouden over het instellen van een specialistenbrigade om rijks- en gemeente politie bij te staan bij het onderzoek in zware misdrijven. De aanleiding tot de besprekingen is het aantal moordzaken dat gedurende de laat ste jaren in ons land onopgelost blijft. Een aantal ervaren rechercheurs en des kundigen wil men bijeen brengen in deze speciale brigade. Men verwacht spoedig re sultaat van de besprekingen, waaraan on der andere de hoofdcommissarissen uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam deel nemen. Aan minister Samkalden zal rap port worden uitgebracht. ISTANBOEL (United Press) De Turkse regering heeft gisteravond medegedeeld dat drieëntwintig in het land opgenomen Hongaarse vluchtelingen naar Bulgarije zijn uitgewezen op beschuldiging van het maken van communistische propaganda in ADVERTENTIE In mei hebt u er voordeel bij VAN ALTENA te bellen, en voor de laagste voorjaarsprijs uw kolen te bestellen. TEL. 11716 - KLEVERPARK 21 B 1 'T" V In de nieuwe drooggevallen polder Oost-Flevoland wordt riet gezaaid om verstuiven van de grond tegen te gaan. Per vliegtuig bestrijkt men dagelijks een oppervlakte van 1000 ha. Het zaaien geschiedt op geringe hoogte. Er is een sproei-installatie in het vliegtuig je aangebracht, dat met het „riet- graan" wordt volgestort. Laag over de grond scheert het vliegtuigje tegen een strakke wind in om het riet te verspreiden. KONINGIN JULIANA is vanochtend de laatste dag van haar bezoek aan Stockholm begonnen met een tocht naar de voorstad Södertalje, waar zij de automobielfabriek Scania-Vabis heeft bezichtigd. Scania-Vabis is een van de oudste autofabrieken ter wereld. Prins Bernhard heeft in de ochtenduren het Zweedse laboratorium voor bos- bouwonderzoek bezocht. Hij werd daarbij vergezeld door prins Bertil, de hertog van Kalland. Op weg naar het laboratorium heeft Prins Bernhard in het stadsdeel Humle- garden gestopt om daar een krans te leggen bij het Linnaeus-monument. De Koningin die werd vergezeld door koning Gustaaf, leden van haar gevolg, minister Luns en de Nederlandse ambassadeur dr. Visser, verbleef ruim een uur in de fabriek, waar zij de motorwerkplaats, de chassismontage. de centrale voorraadhal en de werkplaats voor het monteren van versnellingsbakken bezichtigde. De stad Stockholm heeft woensdagmid dag haar hulde aan het vorstelijk paar ge bracht. Uit alle geledingen van de Stock- holmse gemeenschap waren in totaal 375 personen uitgenodigd aan te zitten aan de lunch, die het stadsbestuur in het fraaie stadhuis der stad ter ere van de vorstelijke bezoekers aanbood in de Gouden Zaal van het stadhuis. Niet alleen Koningin Juliana en Prins Bernhard zaten aan, maar ook alle leden van de Zweedse koninklijke familie. De voorzitter van de raad der stad, Albert Vanmorgen is door het simpele gebaar van een politieman, die een hek verzette, een belangrijke nieuwe schakel in Velsens verkeer ingevoegd: de viaducten onder de spoorlijn naar de Velser tunnel toe, die een rechtstreekse aansluiting geven van de Hagelingerweg naar de Van den Vondel laan in Driehuis en vandaar via de Water- loolaan naar de Zeeweg en nieuw IJmui- den. Het geheel betonnen bouwwerk zal met tertijd bekroond worden door het nieuwe station van Driehuis, dat het laatste is vóór de treinen naar het noorden de tunnel induiken. Foto: Direct nadat vanmorgen om tien uur de laatste beletselen waren weggeno men koos het verkeer deze nieuwe ver binding. Het was tevens een afscheid aan de oude Hagelingerweg, die onmiddellijk zal worden opgebroken tot bij de bebou wing tegenover het Missiehuis. Anderson, bracht achtereenvolgens een toast uit op de Nederlandse vorstelijke gas ten en op de Koning en Koningin van Zweden. Beide toasts werden door de volksliederen gevolgd. Toen de vorstelijke personen hun plaat sen hadden ingenomen, marcheerde het zangkoor van de Stockholmse studenten zingend binnen. Het zong Zweedse volks liederen en het Wilhelmus. Een ensemble van het Zweedse radio-orkest speelde Zweedse en Nederlandse liederen. Prins bezocht arts Na de lunch heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de historische Rider- holmkerk, waar de graftomben van de Zweedse koninklijke familie staan. Prins Bernhard, die deze plechtigheid eveneens had willen bijwonen, moest van het bezoek aan de oude kerk afzien, daar hij zich we gens een lichte keelontsteking naar de arts moest begeven. De aandoening is niet van dien aard, dat de Prins ook een deel van het verdere programma niet zal kunnen bijwonen. Koningin Juliana legde een krans met een wit lint met de letters J. en B. op de tombe van de enkele jaren ge leden op zo droevige wijze om het leven gekomen kroonprins Gustaaf Adolf. Ontvangst van Nederlanders Woensdagmiddag hebben Koningin Ju liana en Prins Bernhard de leden van de Nederlandse kolonie in Stockholm ontvan gen in het restaurant Solliden. De mari nierskapel speelde in een kiosk in de tuin van het restaurant vaderlandse liederen, terwijl zich binnen vierhonderd in Stock holm wonende Nederlanders verzamelden in afwachting van de koninklijke bezoekers. De eersten, die de hoge bezoekers met bloementuiltjes mochten verwelkomen, waren de kleine Kees en Carolien Collot d'Escury, een zoontje en dochtertje van de eerste secretaris van de ambassade. De Koningin had de wens uitgesproken, dat alle leden van de kolonie bij deze gelegen heid aan haar zouden worden voorgesteld. Ruim een half uur lang trok een stoet van mannen en vrouwen aan Koningin en Prins voorbij. Nadat allen waren voorgesteld ble ven de koninklijke gasten en hun gevolg zich nog een half uur met de „Zweedse" Nederlanders onderhouden. Er heerste een echt vaderlandse stemming, die aan het einde van het feest culmineerde in een spontaan door allen gezongen Wilhelmus. Tegen zes uur verlieten Koningin en Prins onder hartelijke toejuichingen het gebouw om zich weer naar het koninklijk paleis te begeven, waar zij met de Zweedse koningsfamilie dineerden. Koninklyke Schouwburg Een galavoorstelling in de Koninklijke Schouwburg van Stockholm besloot het programma van de tweede dag van het bezoek Inayat Khan: Een godsdienstig ritueel is voor een geestelijk mens slechts een opwekking. Op de provinciale verkeersweg Alphen a/d. Rijn-Haarlemmermeer onder de ge meente Leimuiden is 't 8-jarig meisje A. van Tol uit Haarlemmermeer, toen zij bij het spelen onverwacht deze drukke ver keersweg overstak door een auto gegrepen en op slag gedood. Op een kruispunt in Zeddam is de 22- jarige mej. Arts uit L e n g e 1, gemeente bergh, door een personenauto aangereden en op slag gedood. Op de splitsing Houtweg-Zinkweg te Apeldoorn zijn zaterdagavond drie personenauto's met elkaar in botsing geko men. De inzittenden van de drie auto's werden naar het Julianaziekenhuis over gebracht. Een van hen, de 48-jarige heer G. de W. uit Apeldoorn, is thans aan zijn verwondingen bezweken. Op het kruispunt Koningin Emmakade- Groot Hertoginnelaan te 's-G raven- h a g e is een ongeluk gebeurd dat het le ven heeft gekost aan de vijftigjarige ver pleegster L. P. Lourens uit Den Haag. De verpleegster, die op een bromfiets reed, heeft daar volgens de politie geen voor rang verleend aan een personenauto. Zij is door de auto aangereden. In het zieken huis aan de Zuidwal is zij overleden. De 15-jarige fietser A. C. Mommers uit Aalst, gemeente Waalre, is op de rijksweg Eindhoven-Weert, in de gemeente Leen- d e door een Duitse vrachtauto met aan hangwagen aangereden en daarbij om het leven gekomen. Tegen twaalf uur gisteravond trof een voorbijganger in de stille Huizerstraat in Hilversum een man aan, die bloedend en bewusteloos naast zijn bromfiets lag. Het bleek de 49-jarige chef-drukker en inktdeskundige H. M. Mols te zijn. Enkele uren later is hij aan inwendige bloedin gen in het Rooms Katholiek ziekenhuis overleden. Men weet nog niet, hoe het on geluk is gebeurd. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 422 personen, van wie 85 kinderen. WENEN, (United Press) Het enige prominente slachtoffer van de „de-stalini- satie" in Tsjechoslowakije, de vroegere vicepremier Alexej Cepicka, is weer op het toneel verschenen. Volgens Radio Praag is Cepicka thans president van het Tsje chische octrooibureau en heeft hij een rede gehouden voor de communistische partij. ADVERTENTIE Het rybewys moet totaal vervallen zo dra de rijbevoegdheid door de rechter aan een automobilist ontzegd wordt. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat in voorbereiding is ter wyziging van de Wegenverkeerswet. Namens minister Algera is dit mede gedeeld aan de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., in antwoord op een request van deze organisatie met het verzoek rijbewijzen die tijdens een ont zeggingsperiode vervallen, automatisch te verlengen. De A.N.W.B. stelde daarbij, dat ontzeg ging van de rijbevoegdheid een bijkomende straf is, en dat de rechter daarbij niet be oogt een oordeel te geven over de rijvaar digheid van de wetsovertreder. Verloopt een rijbewijs tijdens een ontzeggings periode, dan menen negen van de elf pro vinciale griffies, dat het rijbewijs dan tevens vervalt, waardoor een gestrafte ge dwongen is een nieuwe rijproef af te leggen. Dit kan naar de mening van de A.N.W.B. niet de bedoeling zijn van de wetgever en evenmin van de rechter, die tijdelijk de rijbevoegdheid ontzegt. Het antwoord van de minister is dus het tegenovergestelde van hetgeen de A.N.W.B. had gevraagd. Deze organisatie noemt dit antwoord dan ook onthutsend, temeer om dat in 1952 in de Wegenverkeerswet de be paling werd opgenomen (art. 19), dat rij bewijzen „hun geldigheid voor de duur van ontzegging" verliezen. In de memorie van toelichting op deze wijziging zei mi nister Algera het niet redelijk te achten, dat na afloop van de bijkomende straf van ontzegging van de rijbevoegdheid een rij bewijs geldigheid zou hebben verloren. „De rechterlijke uitspraak bedoelt iemand als straf tijdelijk de rijbevoegdheid te ont nemen. zonder daarbij over de rijvaardig heid een uitspraak te doen. De rijbevoegd heid herleeft, zodra de termijn van de ont zegging van de bevoegdheid is versteken", aldus minister Algera destijds in de me morie van toelichting.- Thans wordt namens dezelfde minister medegedeeld, dat het rijbewijs moet ver vallen, zodra een rechter de rijbevoegd heid tijdelijk heeft ontzegd. Het antwoord heeft de A.N.W.B. in hoge mate bevreemd. Thans wordt, tegen de mening van 1952 in, medegedeeld, dat rij bewijzen bij ontzegging te allen tijde moe ten vervallen. De A.N.W.B. is van mening dat de rechter hierdoor in een veel moei lijker positie komt en in veel minder ge vallen in de gelegenheid zal zijn een naar zijn inzicht juiste strafmaat aan te leggen, zonder het intreden van een automatisch gevolg, het vervallen van het rijbewijs, te veroorzaken, hetgeen hij, naar het oordeel van de A.N.W.B., in vele gevallen niet op zijn plaats zal achten. De A.N.W.B. hoopt dan ook, dat dit wets ontwerp de Staten-Generaal nimmer zal bereiken. De thee bij de Nederlandse verbruiks coöperaties is in prij^ verlaagd met vier cent per pakje van honderd gram. De ver eniging van Theepakkers echter, die giste ren in Amsterdam bijeen was, zal dit voorbeeld nog niet volgen. Het besluit van de verbruikscoöperaties vindt zijn oorzaak in de algemeen dalend^ tendens op de wereldprijzenmm-v+ Vrin verwacht intussen dat de theepakkers na de theeveiling van donderdag in Amster dam eveneens tot prijsverlaging zullen overgaan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1