Daan de Groot eindigde als tweede in de vijfde etappe Kleine ,maar verdiende nederlaag van Nederlandse honkbalnegental ZWB Bobet leidt nog steeds in algemeen klassement Teleurstellende wedstrijd tegen Amerikanen op Haarlem-terrein DONDERDAG 23 MEI 1957 DE RONDE VAN ITALIË Bobet niet in de Tour? Acht Belgen voor de Tour de France Avond-Vierdaagse op 19, 20, 21, en 22 juni Sterke tennisspelers naar Noordwijk EDO (uit) en RCH (thuis) spelen inhaalwedstrijd Manager van Sunderland krijgt boete van 30 pond Kees Rijvers toch nog een jaar in St. Etienne? Landskampioenen door Sheffield United geklopt Verdiende nederlaag van Duitsers tegen Schotten Noorse voetballers in Oslo verslagen fnternazionale bood half miljoen voor Taylor Scheidsrechter uit India leidt ChinaIndonesië Russische aanbieding voor Zweed Johansson Enschedé versloeg de Stuttgarter Kickers Drobny in Parijs in de tweede roti de vërslageiL Programma in de HGB Sport in het kort B. Dukel damkampioen van Kennemerland óier om r./ Italiaanse motormerken naar Asser TT Van Scheltinga versloeg Portugees Durao NAV O-opperbevelhebber sprak vijf uur met Adenauer Koersen op Duindigt Romeo Spencer snelste in Sir Messidor-prijs Stuurman uit IJmuiden verdacht van roofoverval ln Zwolle viereneenhalf jaar tegen hem geëist Nieuw laboratorium in de Noordoostpolder In de vyfde etappe van de Ronde van Italië van Cattolica naar Loreto over 235 km hebben de Nederlanders een rol van betekenis gespeeld. By de beslissende ont vluchting van zeven man, die na 120 km werd genoteerd, waren onze landgenoten Nolten en De Groot aanwezig. Het waren de Italianen Baffi, Galdcano, Xuni, Tog- naccini en Le Ber, die samen met de Ne derlanders aan het peloton ontsnapten en die bij 200 km zelfs een voorsprong van 6 min. 37 sec. hadden. Nolten onderscheidde zich in Scheggia, waar hy een vliegende sprint won. In het grote peloton bevonden zich Wagtmans en Van Est. Nolten heeft het tempo helaas niet tot de eindstreep kunnen volhouden. Bij An- cona (120 km)' liet onze landgenoot zich terug vallen, liij eindigde op de 40ste plaats met èen grote groep renners. De Groot heeft al zijn krachten ingespannen om deze etappe op zijn naam te brengen. De Italiaan Fantini bleek echter sterker. Door pech werd Voorting getroffen. Hij kreeg een lekke band, doch wist zich toch nog bij het peloton aan te sluiten. Met een tijd van 6 uur 3 min. 17 sec. bezette hij de 36ste plaats in het etappeklassement. De uitslag luidde: 1. Fantani (It.) 5 uur 58.41, 2. De Groot (Ned.) 5.58.44, 3. Le Ber (Fr.) 5.58.50, 4. Baffi (It.) 5.51.03, 5. Tognac- cini (It.) 5.59.08, 6. Galdeano (Sp.) 5.59.40, 7. Poblet (Sp.) 6.03.Q7, 8. Gaul (Lux.) 6.03.09, 9. Fallarini (It.) 6.03.10, 10. Iturat (Sp.) 6.03.17, 11. Astrua (It.) z.t., 12. Sabbadin (It.) z.t., 13. Nencini (It.) z.t., 14. Fabbri (It.) z.t, 15. Bobet (Fr.) z.t., 16. Fornara (It.) z.t., 17. Defilippis (It.) z.t., 18. Boni (It.) z.t., 19. Moser (It.) z.t., 21. Wagtmans z.t, 36. Gcr- rit Voorting z.t, 40. ex aequo een groep renners, waarbij de Nederlanders Donker, Van Est, Kersten en Nolten, allen 6.03.17, 108. Van den Brekel (Ned.) 6.05.40. Na de vijfde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Bobet (Fr.) 19.31.27, 2. De filippis (It.) 19.32.05, 3. Poblet (Sp.) 19.32.14, 4. Baffi (It.) 19.32.18, 5. Gaul (Lux.) 19.32.26, 6. Fornara (It.) 19.32.46, 7. Nencini (It.) 19.32.47, 8. Fabbri (It.) 19.32.55, 9. Impanis (Belg.) 19.33.05, 10. Carlesi (It.) 19.33.15, 11. Gerrit Voorting (Ned.) 19.33.20, 12. Gémi- niani (Fr.) 19.33.31, 13. Baldini (It.) 19.33.49, 14. Fantini (It.) 19.34.03, 15. Rolland (Fr.) 19.34.13, 16. Fallarini (It.) 19.34.16, 16. Jans- In Loreto heeft de Franse wielrenner Lousion Bobet verklaard dat hy vreest niet aan de Tour de France te kunnen deel nemen. Reden: hy zal waarschijnlijk niet voldoende uitgerust zyn als de Tour van start gaat in het Pare des Princes. De „Giro" van dit jaar is een onverwacht zware wedstrijd geworden. Over een dag of tie^za^. Louispn de organisator van de Tour i dê'iiëér Goddet - moeten antwoor den op zijn vraag of hij nog aan de Tour de Frapce rneédoet. Zoals de zaken op het ogenblik staan is Bobet door zijn werk in de Eon'de van Italië zo veel meer vermoeid danhij verwacht had, dat hij zijn kansen om fit in Parijs te starten, erg laag aan slaat. Voor de Belgische wielerploeg, die aan de Tour de France zal deelnemen, zijn acht renners aangewezen. De overige twee zullèn later worden gekozen. Aangewezen zijn: Jan Adriaenssens, Joseph Cerami, Alfred de Bruyne, Marcel Janssens, Norbert Kerck- hove, Desire Keteleer, Joseph Plankaert en Frans Schoubben. De traditie getrouw organiseert de NWB. afdeling Noordholland ook dit jaar weer de bekende Avond-Vierdaagse wandeltochten. Dat gebeurt dan voor de veertiende keer en wel op 19, 20. 21 en 21 juni. De afstanden bedragen voor senioren (personen van veer tien jaar en ouder) des avonds vijftien kilo meter, te volbrengen voor 22 uur en des za terdags 20 kilometer, te volbrengen voor 19 uur. Voor junioren (wandelaars van tien tot én met dertien jaar) bedragen de afstan den viermaal tien kilometer. De deelneming staat open voor iedereen, zowel leden als niet leden van de NWB De junioren kun nen alleen aan de Jeugd-Avond-Vierdaagse deelnemen. Degenen, voor wie het wandelen op zaterdagmiddag op onoverkomelijke be zwaren stuit, bijvoorbeeld winkelpersoneel, kunnen op dinsdag beginnen op welke avond dan de tocht van zaterdag moet worden ge wandeld. De reeks van vier avonden mag dan echter niet worden onderbroken. De in schrijving sluit op zaterdag 8 juni. Men kap inschrijven bij de volgende adressen: Haarlem: Start: Geb. ,,Domi", Zandvoor- terpad bij Zijlweg Overveen Starttijden: voor de junioren van 17.00 tot 17.30 uür. Voor de senioren van 18.00 tot 19.00. Inschrijfadressen: M. Timmerman, Lau rierstraat 44, W. Chr. de Reus, Spionkopstr. 15, postgiro 215474. P. C. Westera, Kruidber- gerweg 19, Santpoort, postgiro 118760, W. Vleghert, Tetterodeweg 21, Overveen. Beverwijk en IJmuiden: Start: café-restau rant ..Parkzicht" Groenelaan, te Beverwijk. Inschrijfadressen: H. C. Smit, Lange Nieuw- straat 408. IJmuiden. tl. G. Scholts, Acacia laan 82, Beverwijk. Starttijden: voor de junioren van 17.00 tot 17.30 uur, voor de senioren van 18.00 tot 19.00 uur. De Koninklijke Nederlandse Lawntennis Bond is er in geslaagd sterke spelers en speelsters naar Noordwyk te krijgen waar van 5 tot 10 juni de internationale kam pioenschappen van Nederland worden ge houden. Zo zullen bij de dames de winnares 1953, de Amerikaanse Dorothy Knode, de Bel gische Christiane Mercelis, de Amerikaanse Darlene Hard en de Mexicaanse zusters Ramirez en mej. Reyes op de banen ver schijnen. Drobny (Egypte), Rose, Kenedy (beiden Australië), Stewart, Schwartz (beiden Amerika) en Facchini (Italië) hebben toe gezegd aan bovengenoemde wedstrijden deel te nemen. Er bestaat nog een kans, dat men op meer buitenlandse spelers en speelsters beslag kan leggen. Voorts zullen de sterkste Nederlandse dames en heren op de lijsten voorkomen. sens (Belg.) en Boni (It.) 19.34.20. 19. Moser (It.) 19.34.23, 20. Galdeano (Sp.) 19.34.25, 22. De Groot (Ned.) 19.34.39, 44. Wagtmans (Ned.) 19.37.01, 49. Van Est (Ned.) 19.37.35, 53. Kersten (Ned.) 19.37.53, 65. Nolten (Ned.) 19.39.06, 89. Van den Brekel (Ned.) 19.43.00, 96. Donker (Ned.) 19.47.27. In het ploegenklassement heeft de ploeg van Carlesi (It.) de leiding met 224 punten. Nederland bezet de 10de plaats met 331 pnt. Op het uiterst kleine inhaalprogramma voor het weekeinde zondag wordt Oos tenrijkNederland gespeeld is zowel voor EDO als RCH een wedstrijd vastgesteld. De EDO'ers spelen zaterdag al in Apel doorn tegen AGOVV en de Racing speelt op zondagmiddag in het Heemsteedse Sport park tegen Sittardia. Het aanvangsuur van deze laatste wedstrijd is in verband met de televisieuitzending (aanvang half vijf) van de interland uit Wenen vastgesteld op twee uur. Er zal verder een zeer korte rustperiode zijn. De gemeenschappelijk commissie van de Footbal Associaton en de Football League in Engeland heeft de manager van de voet balclub Sunderland, Billy Murray, een boete van 200 pond gegeven en andere straffen opgelegd aan zes spelers, nadat gebleken was dat ongeoorloofde betalingen gedaan zyn. Op 17 mei heeft de commissie besloten de schorsing voor de spelers Chisholm, Daniel, Elliot Fraser. Hannigan en Aitken op te hef fen, die zij op 25 april had opgelegd. Inmid dels heeft de commissie besloten Murray een boete van 200 pond te geven, rekening hou den met het feit dat hij in opdracht gehan deld heeft. Voorts werd besloten dat Chisholm, Da niel en Elliott twee jaar in mindering krij gen voor Benefit, terwijl de mindering voor Fraser en Hannigan 6 maandén zal zijn. Re kening is gehouden met de op 25 april opge legde schorsing^ Over Aitken werd niet meer gesproken. Blijkbaar wordt zijn tijdelijke schorsing als voldoende straf beschouwd. Er zyn geruchten in St. Etienne dat Kees Ryvers, die na zijn laatste wedstrijd geschen ken van supporters en zijn medespelers heeft ontvangen, wellicht nog een jaar in Frank rijk zal blijven. Een bestuurslid van St. Etienne verklaarde in dit verband aan een medewerker van l'Equipe dat nog geen officiële beslissing is gevallen, maar dat de club hem zal laten gaan als hij bij zijn besluit blijft, en dan niet het grote transferbedrag zal eisen dat met zijn waarde voor de ploeg zou stroken. „Hoe zouden we anders kunnen handelen", aldus dit bestuurslid, ten opzichte van Rij vers die ons zoveel diensten heeft bewe zen en die zich altijd heeft doen kennen als een voortreffelijk spelleider, een voorbeel dige ploegmaat en een volmaakt gentleman?" Veel plezier hebben de zesduizend toe schouwers by AjaxSheffield United niet gehad. Er werd vry lauw gespeeld, ook al doordat een enkele uren tevoren gevallen regenbui de toplaag van het veld glad had gemaakt, waardoor de spelers zich vaak slechts met moeite staande konden h°uöen. De Engelsen verdienden de 21 over winning volkomen en zouden ongetwijfeld meer doelpunten gemaakt hebben als zij hun tik-tak-spelletje niet te ver hadden doorge voerd. Tegen de verhouding in namen de landskampioenen in de 14de minuut van de tweede helft door mid voor Den Edel een 10 voorsprong, maar elf minuten later zorgde de Engelse rechtsbuiten Champ voor de gelijkmaker (11) en in de 28ste minuut besloot rechtsbinnen Hagan een schitterende solo langs vijf Ajaxcieden met een strak schot, waarmee hij de stand op 12 bracht. In de laatste minuut kwam midvoor Howitt alleen voor doelman Pieter Graaf land, maar slaagde er niet in hem te pas seren. In de tweede helft liep de Amster damse rechtshalf Visser bij een botsing een ernstige blessure aan zijn rechter knie op. Hij werd voor een onderzoek naar een zie kenhuis gebracht. Duitsland heeft gisteren een verdiende nederlaag geleden tegen Schotland. Pas tegen het einde van de wedstryd kwamen de wereldkampioenen van Bern tot gevaar lijke combinaties. Daarvoor had zowel de Duitse verdediging als de aanval teleurstel lend gespeeld. In het bijzonder het spel van de debutanten viel tegen. De Schotten daar entegen waren bijna voortdurend in de aan val. Door snelle combinaties en een hecht ploegverband overspeelden zij de Duitsers. Uit een pass van Ring kon Collins in de 20ste minuut met een laag schot de score openen. Na een half uur bracht Mudie de stand op 2—0. Een tiental minuten na de hervatting werd het zelfs 30 voor de Schotten, opnieuw was het Collins die met een hard, diagonaal schot scoorde. In de laatste fase van de strijd herstelde de Duitse ploeg zich, en in de laatste twin tig minuten konden de gastheren hun tegen standers weerstaan. Zelfs zetten zij de Schot se verdediging onder druk, wat in de 24ste minuut resulteerde in een tegendoelpunt van Siedl. Het Bulgaarse voetbalelftal heeft ln een in het Eullevaal-stadion in Oslo gespeelde wedstryd het Noorse team met 21 geklopt. De ruststand was 10 in het voordeel van Bulgarije. Het was een wedstryd voor groep 3 (Europese zone) van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Meer dan 28.000 toeschouwers, onder wie kroonprins Olav van Noorwegen en zijn zoon prins Herald hebben de wedstrijd bij gewoond. Door de laagstaande zon verblind verkeek de Noorse keeper zich in de 37ste minuut op een ver schot van de Bulgaarse middenvoor Panaiotoy. waardoor het 10 voor de gasten werd. Kort na de hervatting maakt Noorwegen uit een strafschop gelijk (11). Het winnende doelpunt ontstond na een half uur spelen in de tweede helft, toen rechtsbinnen Dimitrov een schietkans kreeg. Volgens het in Kopenhagen verschijnen de ochtendblad „Politiken" heeft Matt Bus by, manager van Manchester United, een Italiaans bod van 50.000 pond sterling voor Tommy Taylor, de midvoor van Manches ter, afgewezen. De Hongaarse trainer van „Intcrnazionale", Lajos Czeisler, had in een gesprek met Busby verklaard dat zijn club hem gemachtigd had voor Taylor evenveel te bieden als „Juventus" voor John Charles heeft betaald. De Hongaarse trainer reist op het ogen blik door Scandinavië, op zoek naar een midvoor voor „Internazionale". Maar na zes weken zoeken moest hij zonder midvoor naar Milaan terugkeren. En de poging om Taylor te kopen mislukte ook. Busby vond het bod te laag, als men in aanmerking neemt dat Tommy Taylor drie jaar geleden voor 25.000 pond sterling van Barnsley naar Manchester United overging, zoals Busby zei. De tweede wedstrijd tussen communis tisch China en Indonesië voor de voorron den van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, die op 2 juni in Peking wordt gespeeld, zal worden geleid door een scheidsrechter uit India, te weten de heer P. Chakravarti, die inmiddels onderweg is naar Peking. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis, dat een scheidsrechter uit India de leiding heeft van een officiële interlandwedstrijd. De eerste wedstrijd tussen Indonesië en communistisch China eindigde in een 2-0 zege voor de Indonesiërs. (ANP) De Zweedse zwaargewicht bokser Ingemar Johansson, die enkele da gen geleden zijn Europese titel met succes verdedigde tegen Henry Cooper, heeft een aanbieding gekregen om voor 200.000 roe bel (ongeveer 200.000 gulden) in Moskou te boksen. Johansson heeft de aanbieding niet ge accepteerd aangezien h'j naar Amerika wil gaan om daar zijn eerstvolgend gevecht te leveren. De beurs werd Johansson aange boden door bemiddeling van de Russische ambassade. De naam van de tegenstander van de Zweed werd niet genoemd. De vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen Enschedé en de Stuttgarter Kickers, die woensdagavond in Enschedé is gespeeld, is in een 31 overwinning voor de Neder landse ploeg geëindigd. De rust was met 20 ingegaan. Veel moeite heeft deze zege de club uit Enschedé niet gekost. Vrij snel na het begin bleek dat de Nederlanders op zijn minst één klasse sterker waren dan hun tegenstanders. In de eerste helft scoorden Seemann <m Lenstra voor Enschedé en na de hervatting verhoogde Fottener de score tot 30. Feri- dum van de Kickers verkleinde daarna de achterstand tot 31. De ontmoeting werd door 1.000 toeschouwers bijgewoond. Dè wedstrijden in de internationale ten niskampioenschappen van Frankrijk heb ben woensdag twee nederlagen voor ge plaatste spelers opgeleverd. Drobny ver loor in de tweede ronde van het heren enkelspel met 6—0, 26, 57, 97, 86 van de Deen Kurt Nielsen. De tweede „seeded" die verloor was de Fransman Darmon. Hij werd verslagen door de Italiaan Sergio Jacobini, eveneens in vijf sets, met 6—0, 6—3, 2—6, 5—7, 6—3. Na een zeer teleurstellende wedstrijd heeft het Nederlandse vertegenwoordigen de honkbalnegental woensdagavond op het terrein van H.F.C. „Haarlem" aan de Pla- netenlaan in Haarlem een verdiende 61 nederlaag moeten incasseren. Hoewel het Nederlandse bondsteam na de vijfde in nings nog steeds een kostbare 41 voor sprong had, was het spel zeker niet over tuigend en diverse plaatsen in het negen tal waren slechts matig bezet, terwijl ook de slagprestaties van de Nederlanders ver onder de verwachtingen bleven. In het bin nenveld wisselde de nieuwe eerste honk man Regeling (OVVO) goede met slechte momenten af; Jongeling was op de korte- stop plaats onwennig, terwijl de Schoten man Klooster op het derde honk zeker ook onvoldoende was. Bovendien faalde Herre Kok in het verre veld enkele keren op kri tieke momenten, hetgeen zelfs op het eer ste Amerikaanse punt kwam te staan. Het inzetten van Jole als kortestop en Jon geling op het tweede honk bracht enige verbetering, doch de volkomen falende werper Brands (V.V.G.A.) maakte de zaak voor 't Nederlandse bondsteam niet beter. De Amerikanen hadden in het geheel geen ontzag voor de V.V.G.A.'er, zodat in de laatste twee innings, mede door enkele veldfouten door de Amerikanen de gehele achterstand kon worden weggewerkt. Ook het bezoekende Amerikaanse leger- team kon zeker geen grootse indruk ach ter laten, wellicht met uitzondering van de werpers en de snel reagerende achter- vanger, welke spelers dikwijls uitstekend werk lieten zien. Zoals gezegd was de voorsprong van de Nederlanders tot de zesde innings geheel veilig, want ofschoon Hannie Urbanus (OWO) zeker ook niet in zijn beste vorm was, slaagde hij ef toch steeds weer in de kleine moeilijkheden op te lossen. Pinch- hitte Jole had in de vierde innings, inge zet voor Van Lieshout (T.I.W.), nog zijn aandeel in het vergroten van de Neder landse voorsprong. Moeilijkheden In de zesde innings kwamen echter de grote moeilijkheden voor de Nederlandse ploeg. Nadat de Amerikanen enkele spe lers op de honken hadden gekregen, waren twee fouten van Regeling oorzaak dat de bezoekers twee spelers over de thuisplaat kregen (43) en slechts een zeer fraaie aangooi van Lukkien (Schoten) vanuit het verre veld naar achtervanger Geurts (Schoten), deed nummer drie op de thuis plaat sneuvelen, waardoor de gelijkmaker voorkomen werd. Het was echter uitstel van executie, want in de zevende innings kregen de Amerikanen wederom twee honken bezet, waarna enkele prima honkslagen voor de bezoekers een drietal runs betekende, waardoor het bezoekende negental een 64 voorsprong verkreeg. Nog even kwamen de Nederlanders terug toen Urbanus en De Nieuwe (E.D.O.) een vrije loop kregen. Helaas werd van deze laatste kans niet geprofiteerd, zodat het Hannie Urbanus aan slag. einde het Amerikaanse legerteam een kleine, doch verdiende overwinning bracht (6—4). Door de vroeg invallende duisternis kon den slechts zeven innings worden gespeeld. Dank zij vooral de rustige leiding van scheidsrechter Hetem kwam deze in Ame rikaanse sfeer gespeelde ontmoeting tot een goed einde. Het scoreverloop was: Nederl. Bondsteam: 0202000 4 Amerik. legerteam: 0001023 6 De werpersresultaten waren: Nederl. Bondsteam: Urbanus/Brands: 5x3 slag: 5x4 wijd en 8 honkslagen tegen. Amerikaans legerteam: Smith/O'Daniel: 7x3 slag; 6x4 wijd en 2 hongslagen tegen. Deze wedstrijd heeft duidelijk bewezen dat, indien ook. dit jaar de Europese titel geprolongeerd moet worden, aan het Ne derlandse negental nog veel bijgeschaafd zal moeten worden, hetgeen bondscoach Keulemans zeker nog wel vele hoofdbre kens zal bezorgen. Voor de cricketcompetitie van de HCB worden zaterdag de volgende wedstrijden gespeeld: Haarlem 5Rood en Wit C; Rood en Wit A—Rood en Wit D; CVHW 2—Haar lem 3. DE BOIS. De heer C. H. W. de Bois, oud-speler van Ajax en thans oefenmeester van Go Ahead, zal met ingang van 1 juli de tweede divisieclub Veendam gaan trainen. De heer De Bois, die voorzitter is van de Nederlandse Vereniging van Oefenméesters, was eerder trainer van RBC en Enschédé. In de laatste ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Kennemerland, hoofdklasse, is de IJmuide- naar B. Dukel er in geslaagd de titel op zijn naam te brengen. Een fraai resultaat voor deze veteraan, die in zijn partij tegen L. Fopma nog eens duidelijk demonstreerde hoe een Hollandse opening moet worden gespeeld. Dukel behaalde steeds meer over wicht. In een stand van 9x9 moest Fopma de vlag strijken. F. Slot, die in puntenaantal gelijk stond met B. Dukel, vond in J. Draaier een lastige tegenstander. Weliswaar bereikte Slot door handig gebruik te maken van zijn vooruitge schoven posten een voordelig eindspel, maar door taai verzet van Draaier kwam hij niet verder dan een puntenverdeling. H. v. Berk verzekerde zich van de derde plaats door G. Postma geen schijn van kans te geven. De spelers H. Beliën en T Tielrooy zochten allerlei verwikkelingen. Tenslotte vergiste Tielrooy zich bij het nemen van een combinatie, waardoor Beliën won. De eindstand luidt: 1. B. Dukel (DCIJ) 7 4 3 0 11 2. F. Slot ('t Oosten) 7 3 4 0 10 3. H. v. Berk ('t Oosten) 7 4 1 2 9 4. H. Beliën (St. Bavo) 7 3 2 2 8 5. T. Tielrooy (DCIJ) 7 2 2 3 6 6. J. Draaier (St. Bavo) 7 1 3 3 5 7. G Postma (DCIJ) 7 1 2 4 4 8. L. Fopma (KNC) 7 0 3 4 3 Het hoogstgeplaatste viertal zal deelnemen aan de wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Noordholland in september. ADVERTENTIE <o Het staat, hoewel de Grote Prijs van Ne derland der KNMV pas op 29 juni zal wor den verreden op het circuit van Drente, reeds nu vast, dat de deelneming uitermate groot zal zijn. Vooral de Italiaanse motorin dustrie toont weer grote belangstelling. Gi- lera zal in alle vier klassen te Assen uit komen met een nog nader vast te stellen bezetting. Liberati won zondag op de Hockenheim- ring in Duitsland zowel de 350 als de 500 cc klassen, maar in de halve literklassen met slechts 0.3 verschil op MC Intyre. die voor dezelfde stal rijdt en een snelle carrière maakt. De MV Augusta is echter wederom de grote concurrent. Ook deze fabriek start in alle klassen en heeft de bezetting reeds vastgesteld. In de 125 cc en de 250 cc klasse starten Carlo Ubbiali, die op de Hocken- héimring beide klassen won, Roberto Co lombo, Luigi Taveri en Libanori en in de 350 cc en de 500 cc John Surtees. Umberto Masetti en Ken Kavanagh. Ook Moto Guzzi heeft voor de 350 cc en de 500 cc ingeschre ven. De namen der rijders zijn nog niet be kend. Verder behoort in deze klassen tot de deelnemers de Duitse-coureur Walter Zei ler op BMW. die de steun zal hebben van de kampioen van Oostenrijk Klinger en van de Duitser Knees, zodat ook BMW sterk vertegenwoordigd is. In de 125 cc en de 250 cc komt de Mondial uit met Cecil Sandtord en Tarquino Provini. Mede door het uitko men van de Brit Hartle op Norton, die in Duitsland in de 350 cc werd geklasseerd als tweede, mag hier van een uitstekende deel neming worden gesproken. Hetzelfde geldt voor de zijspanklasse. On danks de concurrentie van de Duitse kam pioenschappen. die op 3 juni in de Eifel worden gehouden, hebben de Duitsers Hille- brand die op de Hockenheimring eerste werd en Schneider als tweede geklas seerd voor Assen ingeschreven, evenals de Engelsen Cvrill Smith en Peter V. Harris en de Zwitser Florian Camathias. Zone-toernooi in Dublin De Tsjechische grootmeester Pachman is in het zonetoernooi in Dublin goed op dreef en schijnt regelrecht op de eerste plaats af te stevenen. Hieronder zijn partij met Van Scheltinga, die niet in zijn gelukkigste vorm steekt. Wit: Pachman. Zwart: Van Scheltinga. Slavische verdediging Xil. c2c4 Pg3—f6>:2. Pbl—c3 <87—e6; 3. Pgl—*3 d7—dó: 4. d2—d4 c7-^c6; 5. e2—e3 a7—a6. De versnelde I^eraner, een variant, die door de zwartspéler vaak wordt aangewend. 6. Pf3—e5 c6—c5. In aanmerking komt 6Pd"; 7. f4, Pe5:; 8. fc5:, Pd7; 9. DI3, f5 enz. 7. c4xd5 e6xd5; 8. Lfl—e2 Lf8—e7: 9. 0—0 0-0; 10. b2b3 Dd8c7; 11. Lel—b2 b7—bö. Te gewaagd. 12. Le2—f3 Lc8b7; 13. d4xc5 De fraaie weerlegging van zwarts strategie op 13Deö: wint 14. Pdö., enz. Zwart blijft dus met een zwakte op d5 zitten. 13Dc7xc5; 14. Pc3e2 Tf8-d8; 15. Pe2d4 g7—g6. Ziet er gewaagd uit, maar zwart mag in geen geval het veld f5 aan wit overlaten. 16. Tal—cl Dc5b6; 17. Pe5—g4 Pb8—d7; 18. Pg4xf6 Le7xf6; 19. Ddl—e2 Pd7-e5. Ondanks enig stellingsnadeel zijn de zwarte figuren wat los gekomen. Ook in het vervolg weet zwart zijn positie wat te verbeteren. 20. Tfl—dl b5—b4; 21. De2—d2 a7—a6; 22. Lf3—e2 Ta8c8; 23. h2—h3 Pe5—d7. Dreigt Pd7—c5—el met aanval op c3. Met zijn volgende zetten doorkruist wit dit plan. 24. Tclxc8 Td8xc8: 25. Le2—g4 Tc8-c7; 26. Lg4xd7 Tc7xd7; 27. Pd4—e2 Td7-c7; 28 Pe2—f4. Bijzonder gewaagd. 28Lf6—c3; 29. Lb2xc3 b4xc3; 30. Dd2—c2 Db6c5? Zwart beoordeelt de stelling te optimistisch. Beter 30Tc5; 31. Td3, Dc6 en er dreigt 32. d4 alsmede Lb7—c8f5. 31. Tdld3 d5—d4. Inleiding tot de volgende dame-manoeuvre, die echter niets blijkt uit te richten. 32. Td3xd4 Dc5a3; 33. Pf4-d3 Lb7—a6; 34 Pd3—cl Da3-b2; 35. Dc2—dl Tc7—c8: 35. Td4-d6 c3c2. Verder komt zwart niet en hiermee is zijn ac tie doodgelopen. 37. Ddl—d2 La6b7; 38. f2—f3 h7—h5; 39. Kgl —f2 Lb7—c6; 40. Td6—d4 Lc6-b5? Nog een ernstige fout in tijdnood welke direct de beslissing brengt. 41. Td4d5. Zwart geeft het op, want a5 gaat ook nog verloren. Het internationale zone-schaaktoernooi is in Dublin voortgezet met het spelen van de partijen van do negende ronde. De uitslagen wax-en: Stenborg (Zweden)Conrady (Lux.) afgebr.; Van Scheltinga (Ned.) Dui~ao (Por tugal) 10; Llado (Spanje)Fairhurst (Schotl.) afgebr.; Dunkelblum (Belg.)— Gligoric (J.sl.) 01; Alexander (G.B.) Pachman (Tsj.sl.) remise; Plater (Polen)— Catozzi (Fr.) afgebr.: Gustolisi (It.)Dreyer (Z.-Afr.) afgebr.: Walther (Zwits.)Benko (Hong.) 01; Schmid (Did.)O'Sullivan (Ierl.) 1—0. De twee afgebroken partijen uit de acht ste ronde werden uitgespeeld. Conrady Schmid eindigde in remise. Van Scheltinga won van Fairhurst. Na de negende ronde lui.lt de stand: 1. Pachman 81; pnt.; 2. Benko 8 pnt.; 3/4. Gli goric en Schmidt 6% pnt.; 5. Alexander 6 pnt.; 6. Gustolisi 5 pnt. en 1 afgebi-, partij; 7. Van Scheltinga 4'A pnt.; 8/9/10 Fairhui'st, Plater en Stenborg 4 pnt. en 1 afgebr. partij; 11. Durao 4 pnt.; 12. Llado 3Vi pnt. en 1 af gebr. partij; 13/14. Dunkelblum en Walther 3'i pnt.; 15. Dreyer 2 pnt. en 1 afgebr. partij 16. Catozzi VA pnt. en 1 afgebr. partij; 17. Conrady 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 18 O'Sullivan 1 pnt. BONN (Reuter). De geallieerde op- pei-bevelhebber in Europa, generaal Lauris Norstad, heeft dinsdag een bespi-eking van vijf uur gehad met Bondskanselier Adenauer en diens hoogste militaire advi seurs. Het gesprek ging over West-Duits- lands bijdrage aan de NAVO. Voor zijn terugkeer naar Parijs ver klaarde de generaal aan de pers, dat hij nooit heeft gezegd dat West-Duitsland kernwapens moet hebben. Hij heeft gezegd dat alle NAVO-strijdkrachten over die wa pens moeten beschikken, die onmisbaar zijn voor een doeltreffend functioneren. „Welk soort wapens men kiest is een na tionale kwestie", zei hij. De uitslagen van de woensdag op Duin digt gehouden draverijen en rennen luidden: Madame B-prijs (900 m.): 1. Valencia 1.28.1; 2. Victro Hanover 1.30.2; 3. Varisienne 1.35.5. W. f 1.10. P. fl.10, f 1.20, Gek. f3, Cov. f2.50. Nellie Gregor-prys (2040 m.): 1. Vaja Con Dios 1.29.1; 2 Reine du Maire 1.23.4; 3. Tattle Tale 1.30.4. W. f 1.60. P. fl.30, f2.40, Gek. f5.10, Cov. f3.70. Spencer Hollandia-prijs (2100 m.) 1. Sally's B i-tha 1.26.9; 2. Quick Bor.eershof 1.27.5; 3. Strange Story 1.27.5. W. f2.60, P. fl.30, f 1.70 fl.30, Gek. f7.40, Cov. f4.60. Niekie BH-prys (2100 m.): 1. Rina Gay 1.24.-: 2. Roi d'Or 1.25.7; 3. Tommei D 1.26.1. W. f6.50, P. f2.50, f2.50. Gek. f8.90, Cov. f 3.70. Sir Messidor-prijs (2020 m.): 1. Romeo Spencer 1.23.1; 2. Quick Jimmy 1.24.1; 3. Rhea Hollandia 1.24.3. W. fl.30, P. f 1.10, f2.20. Gek. f8.50, Cov. f 10.90. Arienne-prijs (1900 m.): 1. Clemenceau 2.07.8; 2. Friar's Delight; 3. Heraut. W. f2.20, P. f 1.70, f 1.70. Gek. f2.80. Cov. f5.—. Constance-prijs (1000 m.): 1. Paljas 1.04.4; 2. Sans Aido; 3. Troubelle. W. f 1.50. P. f 1.10, f 1.20, Gek. f2.20. Cov. f2.10. Omzet f60.555,—. De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft vier jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige los arbeider W. van der W. uit Amsterdam en de 37-jarige stuurman van de gi-ote vaart W. E. G. van den E. uit IJmui den. Hun was een groot aantal inbraken ten laste gelegd. Van der W. ontsnapte op 5 November 1956 uit de strafgevangenis te Schevenin- gen, waar hij was opgesloten om een straf van drie jaar uit te zitten. Op 19 januari 1957 werd hij aangehouden, maar in de tijd dat hij op vrije voeten was had hij kans gezien 24 inbraken te plegen o.a. in Velsen en Heemstede, tezamen met Van den E. en een derde man. Op 19 januari zagen zij in. Amsteirdam iemand .een "gf<5te som gelds bij zich steken en zij bésloten de man dit geld afhandig te maken. Zij volgden per auto hun slachtoffer, dat in gezelschap was van zijn broer en zijn va der, de eieiTiandelaar E. K. uit Putten. In Putten aangekomen bedreigden zij K. en zijn beide zoons. Van den E. trok een re volver en schoot in de lucht. De vader overhandigde hierna zijn portefeuille, die echter slechts honderd gulden bevatte. De zoon, die het grote geldbedrag bij zich had, wist te ontkomen. Het drietal- overvallers ging er toen vandoor, maar de man aan het stuur had zo'n haast, dat hij met de auto tegen een boom reed. Zij vervolgden toen te voet hun weg en werden kort daar na gegi-epen. De officier van Justitie, mr. P. J. Stig- ter, herinnerde eraan, dat Van den E. des tijds in IJmuiden een geldtransport had willen ondei-scheppen, maar omdat zijn beide kameraden dit te gevaarlijk vonden hadden zij tenslotte van hun plan afgezien. Van der W. werd reeds zesmaal veroor deeld. Van den E. viermaal, Spreker zei vooi-ts, dat in een half jaar tijds in het huis van bewaring in Zwolle zes mannen waren opgesloten, die tot een inbrekersbende in het westen van het land behoorden. Uit spraak op 4 juni. Nabij de Voorst in de Noordoostpolder is een waterloopkundig laboratorium ge opend, dat een onderdeel is van het wa terloopkundig laboratorium te Delft. Het complex heeft ongeveer twee miljoen gul den gekost en is gefinancierd uit het tegen waardefonds. Ongeveer 65 hectare van het boscomplex aan de Voorst is bij dit laboratorium in ge- bruik. Deze oppei-vlakte zal dit jaar nog met 24 hectare worden uitgebreid. Op de terreinen zijn in de open lucht modellen gemaakt van verscheidene grote werken, die in de toekomst voor uitvoering in aanmerking komen. Men treft er aan de splitsing van de Rijn bij Westervoort, de Beneden-Rijn bij Maurik, de Volkerakdam, de haver van Lagos en een model van de uitmonding Escravos, beide in Liberia, de raven van IJmuiden, de houtribsluizen van de Zuiderzeewerken en diverse onderdelen van het Deltaplan. In het nieuwe, 125 meter lange gebouw, zijn twee goten aangebracht: een windgoot en een stroomgoot. Oe stroomgoot van drie bij drie meter opent de mogelijkheid diverse problemen te bestuderen, waarbij grote stroomsnelhe- den van belang zijn. Een deel van de gootwand is van glas, waardoor de mogelijkheid bestaat iets te zien van v..t zich in het water en langs de bodem afspeelt. De w-'ndgoot van 4 meter breedte en 2 meter hoogte is over de gehele lengte aan beide zijden van een glaswand voorzien. In deze goot kan het verband tussen windsterkte, waterdiepte en golfhoogte, golfvervorming tengevolge van mee- of tegen water en dergelijke bestu deerd wo'- '"n. Ook kan hier c)p invloed van de golfslag nagegaan worden op dijken, havendam- men, kademuren, stuwlichamen, stranden en dei-gelijke. In de windgoot kan een maximum wind kracht van 25 meter per seconde worden opgewekt, ongeveer overeenkomende met de windsnelheid tijdens de ramp van fe bruari 1953.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3