H-bom zal Engeland met Grote Twee gelijkstellen Agenten Van dag tot dag I Tunnel naar een slop Centralisatie Bom in de ban Goed, maar eerst proefexplosies <=Praatótoel DONDERDAG 23 MEI 1957 3 BRITSE „ATOOMSTANDPUNT" VERDEDIGD Vermoedelijk drie partijen in nieuw Deens kabinet In nog geen zeven uur Lindberghs Oceaanvlucht in straaljager herhaald NAVO-landen verlangen meer handel met China De verrassingen van de reclame-T.V. Vier rebellen opgehangen in Jordanië Eisenhowers brief aan Sukarno Duitse „strijdgroep" stookt tegen Frankrijk Engelse concertpianist Cyril Smith speelt weer Fransen zonder pas naar Nederland en Oostenrijk Tegelijk met een zeer pessimistisch klin kende prognose van minister Hofstra in de Eerste Kamer over de Nederlandse econo mische situatie heeft minister Algera de stad Amsterdam en de provincie Noord holland op de hoogte gesteld van een ont stellend besluit van de ministerraad: de bouw van de IJ-tunnel zal worden stop gezet en aan de bouw van de Coen-tunnel zal niet worden begonnen. Ofschoon men een open oog moet hebben voor de financiële moeilijkheden van 's lands huishouding - die eerder toe dan afnemen - rijst bij het vernemen van dit ophefmakende voorlopige einde van Am sterdam's tunnelplannen toch de vraag, of dit soort beleid uitmunt door wijsheid en vooruitziendheid. De toekomst van Am sterdam en van het hele nijvere, drukke westen des lands hangt ten nauwste samen met de openlegging van het betrokken ge bied door moderne verbindingen. Die toe komst ziet er somber uit, wanneer de open legging achterwege blijft. Een sombere toe komst, vol nadelen en gemiste kansen op het terrein van industrialisatie en produk- tie, handelsactiviteit en commerciële dien sten aan het buitenland, haar weerslag hebbend op de economische positie van ge heel Nederland. Deze overweging doet de manier van bestedingsbeperking, welke door de regering hier gedemonstreerd wordt, op verkeerde zuinigheid lijken, die misschien voor het ogenblik de rijksmid delen enigszins kan saneren, doch later een des te zwaardere terugslag zal veroorzaken. Er komt nog bij, dat er reeds een aan zienlijke som besteed is aan de voorberei dingen van de IJ-tunnelbouw, die nu plot seling als onvruchtbare investering een verliespost wordt Het is begrijpelijk dat de hoofdstad in rep en roer is gebracht door deze gang van zaken. De commentaren spreken voor zich zelf. De weerslag ervan in parlementaire kringen is nog niet te berekenen, doch aan gezien het besluit van de ministerraad tevens een negéren van parlementaire wensen betekent, zal in de Kamers het laatste woord over deze kwestie nog niet gesproken zijn. „Dit is geen beleid meer," zei een Am sterdams fractieleider bij het vernemen van de tijding. Wanneer men beseft dat naast de financiële overwegingen de minis terraad ook nog twijfel heeft opgebracht over de noodzaak van de tunnelbouw - zo dat bij het breken der bewolking en een eventueel weer zonniger wordende finan ciële hemel nog geenszins zekerheid over de Amsterdamse tunnelbouw zal dagen - dan neigt men inderdaad tot een dergelijke constatering. Menigeen heeft in de loop der jaren wel eens het rode hoofd opgeheven uit de bladzijden van een spannende detective geschiedenis om zich af te vragen, waarom Engeland een Scotland Yard heeft en Ne derland niet. De legendarische roem van dit Engelse recherchecentrum - terecht of ten onrechte groter dan die van de Franse „Süreté" of welke andere speurderseenheid ook - is voor een groot deel gegroeid op de voedingsbodem van handige schrijvers, doch voor een niet minder groot deel on getwijfeld op zijn successen. En die succes sen werden grotendeels weer gevoed door een omstandigheid, die in Nederland altijd en onvoorwaardelijk ontbroken heeft: cen tralisatie van het apparaat. Nu wordt gemeld dat men in ons land oprichting van een dergelijk gecentrali seerd recherche-apparaat overweegt in verband met toenemende criminaliteit, vooral moordzaken. Tal van onopgeloste moorden zijn in de politiële archieven op een zijspoor geraakt, voornamelijk doordat het onderzoek bemoeilijkt werd door ge scheidenheid in de politiële diensten. Nederlandse detective-schrijvers krijgen - als het doorgaat - een gouden tijd. Als het toekomstige centrale recherche-appa raat een enigszins spectaculaire naam krijgt, die goed bruikbaar is in een boek - zoals Scotland Yard ongetwijfeld heeft - kunnen zij hun manuscripten misschien ook in het buitenland kwijt. Maar het voornaamste gevolg moge toch wel zijn, dat de misdaad in ons land op krachtdadige wijze kan worden aangepakt en dat de bekwaamheid en ijver van vele politiemensen voortaan niet meer dood lopen op bureaucratische hekwerkjes. KOPENHAGEN (AFP) De demissio naire socialistische premier van Dene marken, H. C. Hansen, heeft van koning Frederik IX opdracht gekregen, de moge lijkheid te onderzoeken van een samen stelling van een coalitiekabinet met deel neming van de sociaal-democraten, de ra dicalen en de georgisten. De onderhande lingen tussen de leiders van de drie par tijen zijn reeds begonnen. Als de drie partijen erin slagen een coa litieregering te vormen, zullen zij in het parlement over 93 van de 179 stemmen beschikken, aldus meent men in politieke kringen. Erik Eriksen, de leider van de liberale boerenpartij Venstre heeft tot dusver ge weigerd een regering samen te stellen zonder medewerking van de conservatie ven. De socialisten en radicalen zijn tegen een samengaan van Venstre en de con servatieven. 99 ADVERTENTIE LONDEN (Reuter en UP) „Wanneer de Britse waterstofbomproeven in de Stille Oceaan beëindigd zijn, zal Groot-Brittan- nië in dezelfde positie verkeren als de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. Het zal ons dan mogelijk zijn, op voet van gelijk heid te spreken over regelingen, die kun nen worden getroffen om in de toekomst proeven met atoomwapens te beperken of deze op de een of andere wijze onder toe zicht te stellen", aldus heeft de Britse mi- nister-president Harold MacMillan Woens dag te Londen op de jaarlijkse bijeenkomst van de conservatieve vrouwenorganisatie verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Er zijn mensen, die er bij ons op aandringen on derscheid te maken tussen atoomwapens en ander oorlogstuig. Hun leuze is: „Ver biedt alleen de A (waterstof) bom". Doch hiermede zal ik nooit instemmen. Een oor log zal niet worden voorkomen, door het gebruik van alleen de atoomwapens te verbieden. Wij zouden hiermede slechts dit bereiken, dat, indien er een oorlog zou ko men, wij deze vrijwel zeker zouden ver liezen", aldus MacMillan. Deze uitlatingen van de Britse premier bevatten een duidelijke aanwijzing om trent het beleid dat het westen volgende week op de Londense ontwapeningsconfe rentie zal voeren. De gedelegeerden van PARIJS (Reuter, AFP) Een tweeën- dertigjarige Amerikaanse majoor-vlieger, Robinson Risner, heeft dinsdag precies dertig jaar na de eerste oceaanvlucht van Charles Lindbergh diens tocht over de Atlantische oceaan herhaald in een Super Sabre-straaljager van het type F-100 f, die voor deze gelegenheid de naam „Spirit of St. Louis II" gedoopt was. Risner, een veteraan uit de Koreaanse oorlog, voltooide de oversteek waarvoor Lindbergh in 1927 ruim 33 V2 uur nodig had, in 6 uur en 37 minuten een nieuw wereldrecord. Hij was opgestegen op een luchtbasis in New Jersey en landde op het Parijse vliegveld Le Bourget, waar officie ren van diverse NAVO-landen hem een hartelijke ontvangst met champagne be reidden. Embargolijst moet herzien worden PARIJS (Reuter) Over het vraagstuk omtrent de beperking van de handel met de Chinese volksrepubliek zijn dinsdag in Parijs nieuwe onderhandelingen begonnen door vertegenwoordigers van de NAVO- landen. Aan deze besprekingen wordt ook door Japan deelgenomen. Er is kans, dat Engeland, Frankrijk, Bel gië en Japan, de krachtigste voorstanders van een verzachting der handelsbeperkin gen, hiertoe zonder de andere landen zullen overgaan, indien er geen vergelijk wordt bereikt. Op het ogenblik komen op de embargo- lijst voor China 207 goederen meer voor dan op die voor de andere communistische landen. Rusland, Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada op deze conferentie houden momenteel een reces van een week voor ruggespraak met hun regeringen over de vraag waar Oost en West kunnen toegeven wat betreft het bereiken van een overeenkomst voor een gedeeltelijke ont wapeningsovereenkomst, de zogenoemde „overeenkomst voor de eerste stap". Uit de verklaringen van MacMillan valt op te maken, dat het Westen blijft volhar den in verwerping van de Russische eis dat het gebruik van kernwapens onmid dellijk verboden wordt. MacMillan zei voorts: „Wij meenden, dat het beter was ons eigen wapen ite hebben en niet volkomen afhankelijk te zijn van enige buitenlandse mogendheden, hoe goede vrienden w.e daarmee ook zijn. Nu we het gemaakt hebben, moeten we het toetsen. Ik kan geen logica zien van het doen van moeite en het maken van kosten en dan te stoppen zonder te weten of de bom al of niet werkt. Er is een socialisti sche leider als mister Gaitskell voor nodig om zo iets dwaas te verzinnen", aldus de premier. Lof voor Selwyn Lloyd MacMillan verdedigde voorts in deze bij eenkomst met opvallende nadruk zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Hij zeide dat Lloyd een loyale en verstandige collega was en dat Eden en hij zelf in hem ean goede collega hadden ge vonden. Dit alles was kennelijk bedoeld om aan de geruchten dat Selwyn Lloyd zou aftreden of zou worden vervangen, een einde te maken. LEEDS (UP) „Reinig uw tanden hier mee", zei de fluwelen stem van de Engelse commerciële beeldomroep, terwijl een sap pige worst op het. scherm verscheen. „Geef dit uw kat hij zal er dol op zijn", zei een andere stem, terwijl een knap meisje een glas champagne inschonk. „Het vol doening gevende autosmeermiddel", zei een derde stem, ter aanbeveling van een be kend biermerk. Toen het zover was begonnen de tele foons te rinkelen in de studios van het Granada-televisienet. De verschrikte tech nici merkten dat zij de stemmen niet goed hadden aangepast bij de plaatjes. Doch nog voor de fout gecorrigeerd was, hoorden de kijkers een omroepster trots vertellen, ter wijl een foto van een dikke, slaperige kater op het scherm verscheen: „Dat is mijn man". Die opmerking behoorde bij een tandpasta-advertentie. Een woordvoerder van Granada zeide dat een „technische fout" in het spel was en dat de adverteerders, die 30.000 gulden per minuut hadden betaald, later in de week als schadeloosstelling gratis kijktijd zouden krijgen. AMMAN (UP). - Vier mannen, die ervan beschuldigd waren, tegen het bewind van koning Hoessein te hebben samengezwo ren, zijn vandaag op de openbare pleinen van vier Jordaanse steden - Amman, Na bloes, Toelkarem en Hebron - bij het och tendgloren opgehangen „als een ernstige waarschuwing, dat alle opstandigheid in de kiem zal worden gesmoord". Zij zijn de eersten, die geëxecuteerd werden onder de staat van beleg, die af gekondigd werd, nadat een linkse bewe ging zich tegen de regering had gekeerd. Mayflower II maakt thans goede vorderingen LONDEN (UP) De Mayflower II, het namaak-„pelgrimsschip" vordert snel op haar tocht over de Atlantische Oceaan en maakt een vaart van vier knopen, voort gestuwd door een passaatwind. Volgens een bericht van haar kapitein, commandant Alan Villers, heeft het schip in de laatste 24 uren 200 km afgelegd. Haar laatste op gegeven positie was 21 graden en 22 mi nuten Noorderbreedte, 44 graden 50 mi nuten Westerlengte. Als kleine jongen reeds be schouwde ik een politie-agent als een wezen uit een andere wereld en, ofschoon ik rijkelijk gelegenheid had om te ontdekken dat die overtui ging op een misverstand be rustte, ook later nog kon ik me met de beste wil niet voorstellen dat een politie agent net als wij allemaal ge boren wordt in de vorm van een onooglijke babj'. Wie zich van kraamvisites herinnert hoe een pasgeboren kind er pleegt uit te zien, zal immers grote moeite hebben zich dat ingepakte mensen kruimeltje voor te stellen met een witte pet op en een pis tool in de gordel. Welk vreemd proces moet zich af spelen tussen die wieg en het tijdstip, waarop dit kind voor het eerst als gezagsdrager de straat opstapt in zijn uni form? Van een zeer rechtschapen, rijzige en gesteven persoon lijkheid die tot de kring mij ner kennissen behoort, wordt gefluisterd dat hij niet ge boren, doch door zijn vlijtige moeder is gebreid. Dat stoelt dan op de ingetogen, onzon dige en onwankelbare ge steldheid van deze persoon lijkheid, die bovendien steeds devoot in zwart gekleed gaat. Iets dergelijks moet ik vroeger hebben gemeend ten aanzien van het ontstaan der politie-agenten, ofschoon ik mij nooit een nauwkeurige voorstelling heb gemaakt van hun wordingsproces. Breien zal mij zeker niet in gedach ten zijn gekomen; misschien smeden, of figuurzagen, of ijzergieten. Als kind komt men soms tot vreemde ideeën, vooral als de techniek ermee te maken heeft. X^erri Natuurlijk hebben de po litiemannen er allerminst zelf schuld aan, dat het moeilijk is hen als gewone mensen te zien. Als men nader met hen kennis maakt, zijn zij even joviaal, humeurig, geestig of wat dan ook als ieder ander willekeurig mens. Weliswaar krijgen zij de eigenaardig heden van hun beroep doch wie in welk beroep krijgt die niet? Elk beroep tekent en vormt de mens tot een soort van ledepop, die precies past in haar kartonnen doos. Doch wat speciaal de politie-agent tot een vreemde persoonlijk heid maakt, is het feit dat hij zo volkomen geacht wordt te vallen buiten alle normale gebreken, fouten, misslagen en zwakheden van de ge wone mens. Alle dingen die alle mensen altijd verkeerd plegen te doen, zijn voor hem op een afschrikwekkende wijze ta boe. Fietst hij, dan fietst hij volmaakt zoals niemand het doet of zelfs maar kan doen. Hij fietst volgens de regelen der wet, wat even potsierlijk is als dat men een snelblusser gebruikt volgens de letter van de daarop ge- etiketteerde voorschriften: 1. Blijf kalm. 2. Neem het voorwerp rechtstandig van de muur. 3. Vat de handgreep met de linkerhand, duim onder, overige vingers bovenop de handgreep. Ondersteun met de rechterhand het voorwerp op de plaats die is aange geven met de aanduiding: Hier Rechterhand. 4. Richt het ondereinde, kenbaar aan de versmalde tuitvorm, op de brand. Vijf.... enzovoort. Bij vier komt men dan tot de plotselinge herinnering aan het feit, dat er inderdaad een brand woedt die men wil blussen. Op deze wijze beant woordt het apparaat in genen dele aan zijn doel, dat is: zo snel en onvervaard mogelijk vlammen doven. Een politieman leeft echter theoretisch geheel en'al vol gens dergelijke paragrafen. Hij is de volmaakte maat schappelijke mens, die alle maatschappelijke voorschrif ten kent en beleeft tot in zijn nerven, en ze heeft leren toe passen in al zijn doen en laten. Dat is het wellicht, wat hem stempelt tot een wezen van andere orde, een onge boren verschijnsel, een pro- dukt van weloverwogen mensenfabricage. Hij werkt als een technisch vervol maakte apparatuur, pijnlijk nauwkeurig volgens de vol maakte wet. Hij zit niet op gras. Hij be vindt zich niet op gras. Hij loopt rechts. Hij rijdt met wijde linkse en beheerste rechtse bochten. Hij steekt zijn arm volkomen horizontaal uit zijn schouder, als hij af slaat. Hij overtuigt zich van achteropkomend verkeer. Zijn bel werkt altijd. Zijn dy namo slipt niet. Zijn lampje brandt niet stuk op het ogen blik dat hij een collega ziet naderen. Hij rijdt niet op trottoirs, als de weg is open gebroken. Hij steekt volgens de kortste lijn over, en altijd tussen de witte strepen. Hij verbaliseert met ijzeren ge moed zonder aanzien des persoons. Hij doet alles goed en dat kón niet. Men zou zich kunnen af vragen hoe de leiding van het politiële apparaat erin slaagt, dergelijke voorbeel dige en gedisciplineerde jongelieden te ontdekken. Wanneer men de speelplaat sen van onze scholen bekijkt in het vrije kwartier, is het moeilijk te begrijpen dat tus sen die wilde, brutale, wrede en niet te hanteren horden politie-agenten - in - de - dop rondlopen, die later volmaak te mensen zullen zijn met het gezagsrecht, anderen op hun onvolmaaktheden te wijzen. En toch zijn ze er. Ze moe ten er zijn want ieder jaar komen er nieuwe, net als de Hollandse haring. Een advertentie, die dezer dagen namens enkele ge meenten om sollicitanten smeekte, bracht enige ophel dering. Men vroeg namelijk naar „jongelieden van onbe sproken levenswandel". Het woord levenswandel duidt reeds op iets dat niet ieder een heeft. De meeste mensen léven gewoon, maar een toe komstig agent van politie moet een levenswandel heb ben. Welk een zee van be dachtzaamheid en beheersing ligt reeds in die term. Doch dat is nog lang niet alles. De levenswandel moet onbespro ken zijn. Niemand, hoe kwaadaardig ook, moet ooit iets hebben kunnen vertellen van de nietbrildragende jon geman, die tot het politiële ambt geroepen wordt. Kijk, dat is niet gering. Hélemaal niets! Onbesproken, dat betekent een jeugd en jonkmanschap van zo recht lijnige, zuivere, onwankel bare levensernstbetrachting, dat alle kwade tongen ver stijven bij de aanblik alleen al. Intussen, ik geloof er niet zo erg meer in. Papier is ge duldig en ze kunnen mooie woorden gebruiken in mooie advertenties, maar ik weiger te geloven in onbesproken levenswandels. Er is geen mens op aarde, die daarover beschikt. En gelukkig maar. Want de waarde van een onbesproken levenswandel is evenredig aan de onwaarde van een besproken levens wandel met andere woor den: wat mensen zeggen van mensen is geen maatstaf voor de waarde der mensen. In tegendeel, want het zijn de sterke, onafhankelijke en zelfstandige persoonlijkheden die de tongen in beweging brengen en de gordijntjes doen kieren als zij voorbij gaan. Wij mogen hopen dat de politiële autoriteiten hun korpsen uitbreiden met men sen, die in hun veelbesproken levenswandel het stof van het menselijk opzicht van hun hielen hebben ge schud. Flinke mensen, leven de mensen. Zoals we ze, gelukkig, da gelijks zien passeren onder hun witte petten: mensen die hun afkomst van de mensen niet verbergen; die de wet van haar volmaaktheid ont doen tot een humane en toe passelijke leefregel en de fouten der menigte afwegen tegen hun eigen zwakheden. Ik zag daarnet trouwens een agent van politie, die zijn arm niet horizontaal uit de schouder stak bij het afslaan. Méér nog, hij stak zijn arm helemaal niet uit. Er kwam niemand achter hem aan. Deze agent is in ieder geval als baby geboren. Langzamerhand komen wij trouwens, met het klimmen der jaartallen, in een tijdperk dat het breien, figuurzagen, smeden of gieten van mense lijke karikaturen achterwege kan worden gelaten. Want er komen steeds meer échte mensen bij. jfOp de J. L. Goede dag Er zijn dagen dat alles mis gaat. Trams en treinen rijden voor onze neus weg, het regent en onze zolen lekken, we hebben ons laatste kwartje uitgegeven en moeten dertig cent van een gehate collega lenen, een dwangbevel arriveert, het gekochte paar schoenen knelt, het huis waarin we wonen moet afgebroken worden, de eer zuchtige concurrent krijgt de baan waarop wij gerekend hadden, iemand schopt ons tegen de schenen, we verliezen onze vul penhouder, het televisietoestel werkt niet en de kat moet weer jongen. We menen, dat het leven hopeloos is, dat wij onze laatste kans verspeeld heb ben, niet meer meetellen, nooit meegeteld hebben en tot spoedige ondergang ge doemd zijn. Eén of twee dagen later schijnt de zon. De kat moest niet jongen maar had de vulpenhouder leeggelikt en daarom zo gemiauwd, de directeur biedt ons een betere positie aan, onze inzending vroege voorjaarsasters voor Florafructa krijgt een eervolle vermelding, Pim is niet blijven zitten, oom Ger nodigt ons uit voor drie weken Lac du Tour, honderdzeven gulden vijftig wordt teruggestort, we winnen een mud aardappelen in de Pro Senectuti ver loting. En we weten, dat ons leven een stralende zegetocht is en we pas aan het begin van een wonderlijk succes staan. Wat, zo vraag ik mijzelf af, wat veroor zaakt deze aaneenschakeling van akelig heden of deze rijgkrans van zaligheden? Is het de zon of de regen? Nee, de zon en de regen zijn slechts gevolg en geen oorzaak. Ligt het in onze naaste familie of in onze kennissen en zakenrelaties? Nee, hun reacties worden automatisch geregu leerd door de verborgen hoofdschakelaar in onszelf, die de dag van aanvang goed of slecht maakt. Het kan natuurlijk liggen aan de sterren of de kwartieren van de maan. Aan de kosmische stralen of de radioactiviteit. Maar ik geloof niet aan zulke buitenmen selijke factoren. Nee, de reden ligt in onszelf. Er is een geheimzinnig soort biochemische elektri sche spanning in ons aan het werk, die de dag goed of slecht maakt, een ingewikkeld en oncontroleerbaar elektronisch schema dat alle dingen in goud of in modder ver andert. Het breken van veters in haast, het halen of missen van treinen, het ont vangen of het verliezen van geld, het ligt alles aan onze eigen uitstraling, aan licha melijke radar, persoonlijke x-stralen. U zult me wellicht vragen: hoe kom ik aan dit alles? Wel, gisteren had ik migrai ne, het was koud en nat, ik kreeg een rekening voor iets wat ik al betaald had (dacht ik), het eten was aangebrand, de thee was op, het kelderraam gebroken, en ik kon maar niets voor de Praatstoel be denken. En vandaag is alles zonnig en alles loopt vlotZelfs dit stukje. H. B. Fortuin DJAKARTA (ANP) De inhoud van de brief, waarin president Eisenhower aan president Sukarno mededeelde de uitnodi ging voor een bezoek aan Indonesië niet te kunnen aanvaarden, is woensdag voor pu- blikatie vrijgegeven. In zijn brief schreef Eisenhower: „Ik kan u, mijnheer de president, de verzekering geven, dat er maar weinig dingen zijn die ik liever zou doen dan met eigen ogen Indonesië en ander landen van Azië aan schouwen. Na rijpe overweging heb ik echter met leedwezen besloten, dat ik uw uitnodiging moet afslaan, zoals ik in het verleden bij andere gelegenheden genoodzaakt was te doen, op grond van mijn verantwoordelijk heden als hoofd van de staat en hoofd van de regering, welke volgens onze grondwet aan mijn ambt verbonden zijn". Zij zou 0.7)1. pamfletten voor Algerijnse verzet drukken BONN (DPA) De Franse recherche heeft de hulp ingeroepen van de West- duitse politie bij het onderzoek naar de aanslag die de vorige week in Straatsburg de vrouw van de prefect van het departe ment Beneden-Rijn, mevrouw Tremeaud, het leven kostte. Men gelooft, dat er ver band bestaat tussen deze aanslag en een geheime Duitse „strijdgroep" die er op uit zou zijn, de betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland te vertroebelen. De Hamburgse politie heeft inmiddels tegengesproken dat zulk een „strijdgroep" in Hamburg over een drukkerij zou be schikken, waar onder meer pamfletten voor de Algerijnse verzetsorganisaties zou den worden gedrukt. Dergelijke pamfletten zijn op dezelfde dag, dat het pakket met de bom aan de prefect in Straatsburg werd gezonden, in Kolmar en Mülhousen gepost. LONDEN (UP) De zevenenveertig jarige Engelse concertpianist Cyril Smith, wiens linkerhand vorig jaar verlamd raak te door ziekte, hervat zijn concertpraktijk door op het podium duetten voor drie han den met zijn vrouw te gaan spelen. Smith, die ziek werd tijdens een tournee door Rusland en het gebruik van de linkerhand moest missen, zal op 15 juli in Birmingham samen met zijn vrouw Phyllis een concert voor driehandig pianospel geven. Er wordt van beiden een opname gemaakt, die de BBC op 2 juni zal uitzenden. Volgens Cyril Smith is dit duettenprogramma voor drie- handig klavier een unieke muziekhistori sche gebeurtenis. De behandeling van zijn verlamde hand blijft intussen voortgang vinden. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Fran se regering twee overeenkomsten heeft ge sloten waarbij een paspoort voor Fransen, die minder dan drie maanden in Neder land of Oostenrijk verblijven, niet meer verplicht is.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5