Verbond van Werkgevers uit critiek op agrarisch beleid Gillette Rocket OM HET ERFGOED Gillette De avonturen van Wang en Li C ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE j Agenda voor Haarlem BANDRECORDERS Kort en bondig 4 Vooroorlogse reportages gevonden Uit archief van Phohi en P.C..1. Slachthuisemployé's stalen zeventien jaar lang vlees Grote B.B.-oefeningen Werken van ds. Giran in Koninklijke Bibliotheek H. 1. MAERTENS N.V. Navigatie op Belgische mijnenvegers gelaakt Een nieuwe lente een nieuwe Dat frisse voorjaarsgevoel voor super - snel scheren Albert Schweitzer schreef Anti-atoombomactie Militaire werken gefotografeerd Pakistaans olifantje op weg naar Nederland gestorven Honderd gulden boete tegen blokwachter geëist Toestand in horecabedrijf is niet rooskleurig Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 23 MEI 1957 Het jaarverslag 1956 van het Verbond van Nederlandse Werkgevers opent, onder de titel „kernproblemen", met een alge meen overzicht over de economische si tuatie in ons land, waarvan het totale beeld niet rooskleurig wordt genoemd. Niettemin heeft het Verbond nog steeds vertrouwen, dat het kan gelukken om in ons land, in samenwerking tussen overheid, werknemers en werkgevers, dit jaar de moeilijke opgave van een conjunctuurpoli- tiek beleid tot een goede oplossing te brengen. Zo beschouwt men het als een gelukkige omstandigheid, dat de prijsstijging onmid dellijk na de Suez-actie een tijdelijk karak ter bleek te hebben. De verschillende gepu bliceerde indices van wereldmarktprijzen wijzen op een dalende tendentie na novem ber 1956. Tegen het einde van februari 1957 werd ook een kentering in het prijzen beeld van de zeevrachten merkbaar. Wel licht bergt deze ontwikkeling de kans in zich, dat wij het in ons land in 1957 bij een omzichtig gevoerd beleid zullen halen, op een zodanige wijze dat de bestaande inter ne spanningen niet vergroot, maar veeleer verkleind worden. Het resultaat van de „welvaartsronde" is in belangrijke mate uitgeschoten boven wat het bedrijfsleven had beoogd, toen het zekere consequenties van het in het najaar van 1955 door de S.E.R. ingestelde onder zoek aanvaardde. Op deze wijze ontstond een ernstige scheeftrekking in de prijzen- en kostenverhouding in ons land. Daarna wordt ingegaan op het bekende S.E.R.-advies, waarin de leden van de raad zich unaniem uitspraken voor een tijdelijke afremming van de expansie. Daarbij heeft de S.E.R. getracht, de lasten welke bij een afremming van de nationale bestedin gen op ons volk moesten worden gelegd, op zo aanvaardbaar mogelijke wijze over de verschillende groeperingen te verdelen. Complicaties De ontwikkeling na het tot stand komen van het S.E.R.-advies en de daarop gevolg de uitspraken van de organisaties van het bedrijfsleven worden dan in zekere zin te leurstellend genoemd. Wel wordt erkend, dat de regering tot op grote hoogte het advies van de S.E.R. heeft gevolgd. Er zijn echter intussen twee complicaties ontstaan, waarvan er één gelukkig geen invloed heeft gehad op de regeringsvoorstellen. In dit verband wordt de in toenemende mate ongunstige ontwikkeling van onze beta lingsbalans genoemd. Recente schatingen wijzen op een tekort van 600 miljoen. Een belangrijk gedeelte van de verslechte ring moet zoals reeds opgemerkt, worden toegeschreven aan de tijdelijke additionale voorraadvorming. Men verheugt er zich in het overzicht over, dat de regering voors hands is teruggekomen op de aanvankelijke gedachte de door de S.E.R. aanbevolen maatregelen in versterkte vorm over te nemen. Bij opruimingswerkzaamheden in een door Philips telecommunicatie industrie gebruikt magazijn te Hilversum heeft men een merkwaardige en voor de omroep- historie bijzonder belangrijke vondst ge daan. In een hoek van dit magazijn ont dekte men drie loodzware (samen ruim achthonderd kilo wegende) kisten, die een deel van het voor het overige in de be zettingsjaren verloren gegane opnamen- archief der vooroorlogse Phohi en P.C.J. (de voorlopers van Radio Nederland we reldomroep) bleken te bevatten. De kisten met de uit historisch oogpunt zo kostbare inhoud, waarvan niemand meer het be staan bevroedde, zijn blijkbaar nogal eens versleept en kennelijk is men er niet altijd even zachtzinnig mee omgegaan, getuige het feit, dat zeker de helft van de gram mofoonplaten was gebroken. Niettemin werd bij de voorlopige schifting een col lectie van enige honderden platen verkre gen, die, na te zijn schoongemaakt., in goede staat bleken te verkeren en waarvan het geluid nog uitstekend te reproduceren is. Het is overigens een heel werk om alle op namen te „identificeren",- want vele platen missen een etiket. Een groot deel heeft men echter reeds thuis kunnen brengen. Het overgrote deel van de collectie be staat uit reportages voor de Phohi-uitzen- dingen naar Oost- en West-Indië, daterend uit de jaren 1935 tot en met 1938. Intussen heeft men al meer verrassende zaken aangetroffen, voetbalverslagen van Han Hollander bijvoorbeeld en tal van reportages van alle mogelijke gebeurtenis sen, die voor de oorlog de aandacht hebben getrokken. In Arnhem zijn drie leden van het slachthuispersoneel wegens verduistering in diénstbetrekking gearresteerd. H°t rijn een 61-jarige hulpkeurmeester, een 52-ja- rige weger-halknecht en een 44-jarige ma chinist. Zij hebben bekend dat zij sedert 1940 steeds partijen vlees hebben wegge nomen, waarvoor zij vaste afnemers had den. In het slachthuis hadden zij een ge heime bergplaats ingericht, waar het ge stolen vlees werd bewaard voordat het af geleverd werd. In Amsterdam is de eerste openbare oefe ning van de dienst bescherming bevolking gehouden, waaraan ongeveer 500 nood- wachters en tachtig man der verschillende gemeentediensten hebbei. deelgenomen. Het was de eerste van een serie wijkoefe- ningen, die niet tevoren aan het publiek bekend was gemaakt. De p p in d» fcryvm •fad beschikt thanc o*""- md ma er zijn er 24 000 nodig De Dienst Bescherm mg Bevo"'-inp heef1 'isteravond ook in Hilversum een groot- icheepse oefening gehouden waaraan ruim 200 man personeel behorende tot de BB., de politie en reservepolitie, de brandweren van Hilversum en van omliggende gemeen ten en zelfbeschermingsploegen van de Nederlandse Radio Unie en van Philips Telecommunicatie Industrie hebben deel genomen. De tweede complicatie heeft des te meer invloed op de regeringsvoorstellen gehad. Zonder in te willen gaan op het hier te lande gevoerde agrarisch beleid, meent men echter te mogen stellen, dat het synchroni seren van de thans aanhangig gemaakte landbouwmaatregelen met het conjunc- tuurafremmende beleid een uiting is van zeer slechte „timing" aan ovcrheidszjjde. Het Verbond kan het niet anders zien dan dat het verschuiven van een stuk nationaal inkomen naar een bepaalde groep verwon derlijk aandoet in dezelfde periode, waarin aan vrywel alle groeperingen van ons volk extra lasten worden opgelegd; vooral ook aan het Nederlandse bedrijfsleven. Voor het uitgangspunt heeft men begrip, mits het tijdelijke karakter der maatrege len steeds voorop staat. Maar het vervult ons met ernstige zorgen, wanneer de over heid er toch min of meer blijk van geeft, te weinig oog te hebben voor de instand houding van de bron waaruit de verdere nationale economische groei toch in hoofd zaak moet voortvloeien. Onze teleurstel ling wordt nog verzwaard doordat wij sterk de indruk hebben gekregen, dat de centrale overheid te weinig doelbewust in eigen vlees heeft willen snijden. In clit verband wordt opgemerkt, dat een vrij belangrijk deel van de bezuinigingen een verschuiving betekenen van de lasten naar andere groe pen. Ir. L. J. Koopman uit Amsterdam vult zijn uitgebreide verzameling moderne Franse litteratuur, die in de Koninklijke Biblio theek in Den Haag staat, voortdurend aan. Hij heeft nu een zo volledig mogelijke ver zameling bijeengebracht van het werk van Etiënne Albert Giran, die van 19001920 Waals predikant in Amsterdam is geweest. Ook deze verzameling is nu aan de Ko ninklijke Bibliotheek aangeboden. Ds. Giran onderscheidde zich tijdens de eer ste wereldoorlog door zijn patriottisme. Zijn oud-catechisanten hebben zich onder leiding van ir. Koopman verenigd om de verzameling van zijn werken tot stand te brengen. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 In zijn uitspraak over het onderzoek naar de oorzaak van de stranding van de Belgische mijnenveger „M 927" op de Noorderpier van Hoek van Holland op 27 september van het vorige jaar, keurt de Raad voor de Scheepvaart de wijze waarop vijf mijnenvegers de be wuste avond een druk vaarwater als de Nieuwe Waterweg wilden binnenlopen, ten sterkste af. Niet alleen overtraden de schepen daarbij de bepalingen van het binnenaanvarings- reglement, maar hun commandanten be toonden daarbij een groot gebrek aan goed zeemanschap. Zij hadden, zo zegt de raad, indien zij in formatie de Nieuwe Waterweg wilden binnenlopen, moeten zorgen reeds ter hoogte van de uiterton op de lichtlijnen te staan en deze lijn volgend naar binnen moeten varen. Nog beter is reeds buiten het verband te verbreken en de schepen ieder voor zich te doen binnenlopen. Bij het varen in kiellinie bestaat nog altijd het gevaar, dat door te veel aandacht te geven aan zijn voorman, minder gelet wordt op de gewone gevaren der navigatie, aldus de Raad. Het gevaar bestond ditmaal uit het Ne derlandse kustvaartuig ..Lean S", dat de Waterweg uitvoer en dat plotseling de in verband varende oorlogschepen zag op doemen. De kapitein van de „Lean S" voer toen dwars door de formatie heen en redde zo zijn schip. Een der mijnenvegers ,.M 927" moest echter uitwijken en liep vast op de noorderpier. De reddingboot heeft later de gehele bemanning van booi-d ge haald. De volgende ochtend hebben drie sleepboten de Belgische mijnenveger vlot getrokken. De raad vond de manoeuvre van de „Lean S" geheel begrijpelijk en achtte de kapitein J. Bodde, dan ook niet aansprakelijk voor de stranding van de „M 927". ADVERTENTIE KLIK mesje er in DRAAI U bent klaar om U perfect en snel te scheren krijgt U als U zich scheert met een nieuwe Gillette. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een Gillette Rocket, waarbij U een Dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. Reeds duizenden sympathisanten De Anti-atoombomactie te Haarlem heeft thans ook van prof. dr. Albert Schweitzer uit Lambarene in Gabon (Frans Equatoriaal Afrika) antwoord ont vangen op het telegram, dat zij hem enige weken geleden stuurde toen zij haat campagne tegen de proeven met kern wapenen naar aanleiding van de oproep van Schweitzer begon met een persconfe rentie over haar plannen. Albert Schweitzer schrijft, dat het tele gram van de Anti-atoombomactie aan kwam op het ogenblik, dat de persconfe rentie al voorbij was. Daarom kon hij niet meer terug telegraferen. „Het verheugt mij, dat mijn oproep iets voor u en uw actie betekent", zo zegt de man van Lam barene verder, die een opmerkelijk PS toe voegt, dat voor zijn grote nauwkeurigheid en wellevendheid ook in nietige zaken kenschetsend is: „Hierbij stuur ik u het bewijs voor het betaalde antwoord, zodat u het bedrag op het postkantoor in Haar lem weer terug kunt krijgen". Het is deze hoffelijkheid en eerlijkheid welke een voortreffelijke indruk geven van de grootheid van deze mens. Het Anti-atoombomactiecomité heeft voorts dinsdag een protesttelegram ge zonden aan de Engelse minister-president MacMillan: „Anti-atoombomactie Neder land protesteert tegen explosies Christ- maseilanden. Dringt aan op stopzetten proefexplosies". De initiatiefnemers tot de Anti-atoom bomactie hebben reeds enige duizenden gunstige reacties uit alle delen van het land ontvangen. In Bilthoven, Zwolle en Amsterdam zijn actiecomité's opgericht of in voorbereiding. Ook in België zal bin nenkort een anti-atoombomactie beginnen. Ten gerieve van de vele lezers die erom vroegen vermeldden we nog eens het adres van de Anti-atoombomactie: post bus 603 te Haarlem. Twee persfotografen hebben op 18 fe bruari op de buitenhaven te Den Helder foto's gemaakt van een mijnenveger, die was aangevaren, waarna zij door de mare chaussee werden aangehouden en hun toe stellen in beslag werden genomen. Wegens het zonder verlof fotograferen van mili taire werken, die op de achtergrond zicht baar .waren, stonden zij op 28 maart voor de kantonrechter in Den Helder terecht, die hen ontsloeg van rechtsvervolging. De officier van Justitie ging hiertegen in ap pèl, zodat de zaak thans door de Alkmaar- se rechtbank werd behandeld. De officier van Justitie zei, dat het hier een formele overtreding van art. 430 Wetboek van Strafrecht betreft, dat het fotograferen van militaire werken zonder verlof, straf baar stelt. Hier zijn militaire werken zon der verlof gefotografeerd. Daarom vroeg de officier vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en eiste hij tegen elk dei- verdachten f 25 boete. Tevens vroeg hij in het algemeen belang vernietiging van de in beslag genomen foto's. De rechtbank zal op 4 juni uitspraak doen. Nederlandse jeugd krijgt nu een ander De dierenverzorger Henry E. A. Deef- holts is treurig van de „Maaskerk" ge stapt nadat dit schip uit Pakistan in de Rotterdamse haven was aangekomen. Het olifantje Stanni, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd en een geschenk was van de kinderen uit Pakistan aan de Nederlandse jeugd, heeft Europa niet levend bereikt. Zes uur voor Duinkerken zou worden aan gedaan, overleed het jonge dier binnen en kele uren ten gevolg van de grote tem- peratuurovergang. In de middaguren had de thermometer 18 graden aangegeven, maar 's avonds was het toch al tot 11 graden gedaald. Deze snelle afkoeling is voor Stanni te veel ge weest. Zij was in de Golf van Biscaje al danig zeeziek geweest, maar scheen deze ziekte toch al aardig overwonnen te heb ben toen men Duinkerken naderde. Ver zorger Deefholts probeerde Stanni nog op te warmen met wat cognac, maar dit mocht niet meer baten. Tijdens de reis stak de jonge olifant haar slurf over de reling om beter de geur van het zeewater te kunnen opsnuiven. Reeds is van officiële Pakistaanse zijde medegedeeld dat een ander olifantje zijn weg naar Nederland zal vinden. „We moeten iets verzinnen, om je hier weg te krijgen", zei Li. Daar dachten ze allebei diep over na; ivant gemakkelijk zou het niet zijn, Wang uit deze gevangenis te laten ontsnappenToen kreeg Li een plan. „Luister, Wo.ng", zei hij zachtjes. „We moeten wachten, tot het donker is; ik ga nu weg en ik zal proberen, een lang touw te krijgen, dan kunnen we je misschien weg krijgen!" En nadat ze alles goed hadden besproken, maakte Li voorzichtig, dat hij wegkwam. 55-56 Boottrein ontspoorde op brug bij Maassluis „De gehele trein had in het water kun nen rijden", zei de president van de recht bank te Rotterdam tegen een 37-jarige blokwachter van de Nederlandse Spoorwe gen uit Maassluis. Het zou zijn schuld zijn geweest drde boottrein op 14 november op de spoorbrug bij Maassluis met een vaart van 90 km was ontspoord. De trein was nog een eind naast de rails doorgereden. Er was een grote ravage ont staan. De blokwachter zou de spoorbrug, nadat deze open was geweest voor het scheep vaartverkeer, niet goed gesloten hebben. De blokwachter zei echter, dat hij met zijn voet gevoeld had of de rails goed aan sloten. Hij had echter niet gekeken, omdat het donker was, zei hij. De officier hield er rekening mee, dat het niet denkbeeldig was geweest dat de trein met 55 inzittenden in het acht meter diepe water had kunnen rijden. Zijn eis was honderd gulden boete. Op 4 juni zal de rechtbank uitspraak doen. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Horeca- en Aanverwante Bedrijven, de heer H. Voormey, heeft in zijn openings rede ter gelegenheid van het tweedaags congres dat in Domburg wordt gehouden, verklaard, dat ondanks de schijnwelvaart de gang van zaken in het middelgrote en kleine horecabedrijf niet zo rooskleurig is. Dit is vooral toe te schrijven aan de ver hoging van de accijns op gedistilleerd. Hij pleitte voor de bouw van eenvoudige loglesgelegenheden in ons land. De rege ring hééft tot taak dé vakantiespreiding te bevorderen waardoor het bestaande recreatie-areaal en de bedcapaciteit beter kunnen worden benut. Hij was voorts van mening dat er wijziging moet komen in de Drankwet, die nog steeds is gebaseerd op sociale toestanden, die reeds lang ge schiedenis zijn geworden. Er zullen ruimere overschrijvingsmogelijkheden moeten ko men waardoor economisch het voortbestaan van de bedrijven mogelijk wordt gemaakt. Ook aan de vakopleiding van de onder nemers en toekomstige ondernemers moet meer aandacht worden besteed. Met be zorgdheid maakte de voorzitter gewag van het voornemen der regering om tot werk tijdenverkorting in het horecabedrijf over te gaan. Dit betekent of verdere vermin dering van dienstverlening of ruimere verlening van overwerkvergunningen, dus hogere loonkosten. Tenslotte zei de voor zitter dat voor het handhaven van de con currentiepositie in het Europese vreemde lingenverkeer het wenselijk is dat de werknemersorganisaties hun eisen niet overspannen. Geref. Kerken Beroepen te eiland Marken C. van Zuy- len, kand. te Hillegom. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen E. du Marchie van Voorthuysen te Leerdam. Gefingeerde rekening. Drie maanden voorwaardelijk en f500 boete heeft de officier van Justitie in Alkmaar geëist tegen een Helderse aannemer, die terecht stond wegens valsheid in geschrifte. Hij zou bij de genie, met medeweten van een inmiddels ontslagen en door de krijgsraad tot een jaar veroordeelde luitenant, een gefingeerde rekening hebben ingediend van ruim f2000, om de luitenant uit financiële moeilijkheden te helpen, die ontstaan waren door het kopen van een auto. Valse cheques. Conform de eis heeft de Haagse rechtbank een 40-jarige elektro technicus, die in het begin van dit jaar een groot aantal Haagse winkeliers voor duizen den guldens heeft opgelicht door zijn talloze aankopen te „betalen" met valse cheques, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en ter beschikkingstelling vart de regering. Poging tot doodslag. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van vier jaar geëist tegen een 64-jarige bakker uit Scheveningen, die op 29 november zijn echtgenote met een bijl een slag op het hoofd heeft gegeven, tenge volge waarvan zij zeer ernstig werd ge wond. Uit de voorlichtingsrapporten bleek, dat zowel de man als de vrouw aan de drank verslaafd waren. Ruzies en mishandelingen over en weer waren tussen dit echtpaar „normaal". De man had de vrouw met de bijl geslagen, toen zij verklaard had, bij hem weg te zullen gaan. Burgemeester. Aan de heer V. J. E. Leurs is op diens verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van St. Oeden- rode. Diefachtige werkster. Een jaar gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voorwaar delijk is geëist tegen een 24-jarige werkster uit Mijdrecht, wegens diefstal van f2000. aan Zwitserse bankbiljetten en f440,aan Nederlands geld ten nadele van een Amster damse familie, waar zij geruime tijd in dienstbetrekking is geweest. Zij had het ge stolen geld met een 21-jarige Amsterdamse vriendin opgemaakt. b Bospeen. België en Luxemburg hebben met ingang van 23 mei de invoer van bos peen weer toegestaan. Aan brandwonden overleden. Aan ern? stige brandwonden aan gezicht en boven lichaam, die de 60-jarige mevrouw Bos maandagavond in haar woning in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam opliep, toen zij haar brandende petroleumkachel wilde bijvullen en haar kleren daarbij vlamvatten, is zij in het Binnengasthuis overleden. ADVERTENTIE A "2 Temeer nog omdat de moord werd gepleegd in de achtertuin, welke omgeven is door een zeer hoge muur en van buitenaf geen enkele toegang biedt. Maar laat ik mij houden aan de chronologische volgorde dei- feiten. De jonkheer dan, had na zijn langdurige ziekte het huis nog niet verlaten, behalve voor een kleine da gelijkse middagwandeling onder mijn geleide. Het da gelijks levèn van mijn patiënt was nauwkeurig ingedeeld en met de regelmaat van een klok begaven wij ons stip- telijk te half drie op weg, volgden altijd dezelfde route, om te vier ure terug te zijn. Een enkele maal werd van deze regel afgeweken, wanneer juffrouw Drost de huis houdster, die niet altijd gelukkig was in de keuze van dienstpersoneel, mijn bijstand dringend behoefde. In dat geval begaf de oude heer zich ter verpozing in genoemde achtertuin en wel van vier uur af, totdat we hem wacht ten aan het diner. Zo gebeurde het ook weer eergisteren, toen juffrouw Drost en ik, precies te vier uur, de jonkheer zal juist het achterpoortje zijn uitgegaan, vier schoten hoorden knal len, direct achter elkaar. Ik rende naar buiten en vond de oude heer in zijn volle lengte uitgestrekt, dwars over het tuinpad. Hij had een schotwond in het hoofd en aan de schouder. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Het wonderlijke van het geval, Jeannet, was, dat in de gehele tuin geen levend schepsel te bespeuren viel. In een oogopslag had ik de toestand overzien en begrepen wat me te doen stond. In een praktijk als de mijne leert men snel decideren. Ik sloot de tuin af en overreed de de overige huisgenoten, Drost, die tuinman en chauf feur is, diens vrouw, over wie ik u reeds gesproken heb en Lilly het dienstmeisje, ik overreedde hen het terrein '-an de misdaad onaangeroerd te laten voor het poütio- i >e' onderzoek, waartoe Drost zich haastte op te bellen. Vnnon het kwarter verschenen een dokter en twee rechercheurs, en van dat ogenblik af lieve vriendin, hebben we geen rustig moment meer. Ik mag van harte hopen, dat de soesah weldra achter de rug zal zijn, al thans, dat ik mijn taak hier als geëindigd kan beschou wen. Dit echter staat mijn geweten mij niet toe, alvorens de thans nog onbekende erfgenaam, van wie men voor alsnog niet weet, of hij nog leeft en zo ja, waar, gehoor zal hebben gegeven aan de oproep, welke notaris Dorge- lo, door middel van de radio en de pers in drie verschil lende talen en landen heeft doen publiceren. Ik vraag u en uw man verlof, wanneer deze nieuwe eigenaar de leiding in huis zal hebben overgenomen, enige dagen onder uw landelijk dak te mogen komen uitrusten. In de hoop dus spoedig ook met uw man en dochter te mogen kennis maken, verzoek ik u bij voorbaat dezen reeds van mij te willen groeten en eindig met een har telijk tot weerziens van uw vriendin, Ethel. Hoe vind je 't, vroeg Jeannet. 'n Mooi begin voor een detectiveroman, maar geen kopij voor je kinderrubriek, zei ik, die zal ik maar bij Lo Bax gaan halen, adieu! Onderweg, ik stapte vlug door, voelde ik plotseling een hand op mijn schouder. Amatjo, Jules, ga-de-gij naar Lo Bax? 't Was Peerke van Vleuten, ik zei: Hawel, wat kom-de-gij zo uit den hemel gevallen? Zeg, Jules, die gransinjeur met z'n flambardhoed, hoe hiet 'm ook al weer? Ge bedoelt Perrault Docesse? Zjuust, dat is 'ne vos, zunne, 'nen viezen apostel. Weet ge dat 'm door de politie gezocht wordt? Ik schrok op van dat bericht. Ikzelf had nu gelukkig wel niets meer met die vent te maken, maar de gedachte alleen, dat ik indertijd met zo'n galgenaas zaken had ge daan en blijkbaar verkeerde zaken verontrustte me. Ik vroeg: Wat het 'm op z'ne kerfstok? Dat weet ik niet recht, zei Peerke, maar nou moet ik deze kant uit. De groetenis aan Lo en ge moet 't 'm zeggen, zunne, van die vent, het zal 'm deugd doen. Vrouw Van Driel, die me al over de steenv/eg had zien aankomen, kwam me bij het hek tegemoet. Amaj, ge komt zekers voor meneer Lo. Spijtig, dat ge voor niet komt. Meneer Lo is op reis, zo begon ze. Maar komt toch seffens binnen, zunne. Heb-de goesting in 'n tas koffie? Ze ging me voor de keuken in, waar Neel, de oudste dochter, koffie zette. Vat 'ne stoel, zei vrouw van Driel en ging tegen over me zitten. Ze boog zich over de tafel en zei op ver trouwelijke fluistertoon: Meneer Lo zijn vader is dood. O! zei ik, met gepaste meewarigheid in mijn stem, o zo. Ja, voegde Neel er aan toe, terwijl ze koffie in schonk en helemaal ginder wijd in Holland en ons me neer Lo zit hier gemoedereerd en weet van niks. Is 't geen zonde? Wel, wel, zei ik, en had hij geen bericht gekregen, dat zijn vader ziek was? Moeder Van Driel schudde zachtjes het hoofd en weer overgaande tot haar vertrouwelijke fluistertoon: Vader en zoon waren om zo te zeggen gebrouilleerd, amaj, onder 't groot volk botert het ook niet altijd. Na een korte pauze ging ze voort: 'k Heb 'm gewaarschouwd. Meneer Lo zeg ik, oe vader is 'nen oude mens en iedere dag die God geeft, kan z'n laatste zijn, peis daar 's op, zunne. Maar ja, ge kent meneer Lo, 't is 'ne vrolijke klant, maar 'ne stoes- kop, wat 'm in z'ne kop het, dat het 'm nietenfin, ge begrijpt me. Meneer Lo keek me dan zo aan, z'nen 'and op m'ne schouder. Miekemoei, zei 'm, ge zijt 'ne moeder en 't is schoon van oe dat de zo peist, maar ge kunt nou eenmaal water en vuur niet bij mekaar doen en m'ne vader en iknou ja, we praten er niet meer over, fini, basta. Och, bracht ik in het midden, het was mischien ook wel een lastige oude heer. Meneer Vermaele, zei ze bestraffend, zo meugde niet praten, 'nen ouwer is 'nen ouwer. Nou zal 'm spijt hebben, meneer L. Is 't niet hard om de doodstijding van oe vader van een vreemd te moeten vernemen? Wie kwam het hem zeggen? vroeg ik. Dat weet ik niet. Gisterenavond laat nog draait er 'nen automobiel den erft op. De hond sloeg aan van de Rembrandt: „Mijn zoon is onschuldig", 14 tt i i jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe. Tanz lichten, n Hoop drukte en ambras op t atelierEn un<j iooo Schlager", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 HOU. van don OPht.Pnn ik 7nl 7i1lllQt Onon hnrnn 1 n is r»T»i nou, van den ochtend, ik zal zjuust seffens gaan horen wat er wasMeneer Lo is weg, zijn koffer weg, het bed niet beslapenSjene Maraante, wat verschrok ik. Op zijn tafel lag een briefke. Toe Neel, geef 't effe, 't ligt daar op de schouw. Lees maar, zei Neel, en gaf het me. „Vader overleden. Kan misschien nog bij de begra fenis zijn. Kom spoedig weerom. In haast, groeten. Louis." (Wordt vervolgd). „Uw gezondheid verdient warme belangstelling". Vraag uw winkelier deze folder met 15 patronen, Brei metNevedaReumanon! DONDERDAG 23 MEI Minerva: „Hongaarse rhapsodie", 18 jaa 8.15 uur. Roxy: „De wraak van Hakim", 14 j 7 en 9.15 uur. Studio: „Wat prettig om e' vrouw te zijn", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. G'ine Palace: „Meisjes van heden", 18 jaar, 7 -r 9.15 uur. Lido: „Voorbij Mombassa dreigt dood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „j laatste uren van Mary Hilton", 18 jaar, 7 e 9.15 uur. Rembrandt: „Het leven van Vin cent van Gogh", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Curucu van de Amazone", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemen- daalse beeldende kunstenaars, 1017 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Ontvluchting", 8 uur. Concertgebouw: Con cert door het r.-k. Sted. gemengd koor o.l.v. Gerard de Brabanson, 8 uur. Zuiderkapel: Zendeling W. Konemann met film over de Baliem-vallei op Centraal Nieuw-Guinea, 8 uur. VRIJDAG 24 MEI en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de ivoor- dieven", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The mountain", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to he", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van Dr. Qualer- mass", 14 jaar, 2:30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mars door de hel". 18 jaar, 8.15 uur. Open luchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars, 10—it uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6