HET LAATSTE SCHOT KOLEN CONTANT ^Brieven aan de redactie Lilliputtters verblijven een week in de Haarlemmer Hout «HOUTVESTER BURGERZIN KNIPPERBOLLEN Op 29 mei optocht door de stad manchester wm Jeugdtheater DONDERDAG 23 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 GEMEENSCHAP IN HET KLEIN EDELVORM COSTUUMS van 119.00 tot 168.00 Nieuw bestuurslid van buurtvereniging Mr. A. Diepenbrock Geheim kamerheer van de Paus Raad van State stelt gemeente in het gelijk J. Steensma 50 jaar bij Franken - onderscheiden Begroetingsavond van Unie van Baptisten Filmjournaal Koninklijk bezoek aan Zweden Ouderavond van de Hartenlustschool De zomeravondcompetitie voor Bedrijfselftallen Burgerlijke Stand van Haarlem Engelse orgelmuziek Examens Behandeling streekplan op maandag 1 juli Het raadhuis van Lilliputstad. „Schneiders lilliputters", die zoals u-ij hebben bericht onder auspiciën van de Adoptiecommissie bejaarden gedurende een week in Haarlem zullen verblijven, zullen maandag 27 mei om vier uur arri veren op het goederenstation aan de Wes tergracht om vervolgens hun tenten in Den Hout op het terrein achter café restaurant „Dreefzicht" op te slaan. De woensdagmiddag daarop zullen zij in op tocht door de Spaarnestad trekken. Op de Voldersgracht zal de burgemeester van Lilliputstad, die gedurende een jaar eerste burger is geweest van het Duitse stadje Bielefeld, bij die gelegenheid bloemen aanbieden aan het echtpaar N. C. Kuil, dat juist op deze dag zijn gouden bruiloft viert. Vandaar wordt de te rugtocht naar Lilliputstad via de Boter markt ondernomen, waar de eerste voor stelling zal worden gegeven. In de optocht zal ook een autootje anno 1911 een bijzon dere attractie vormen. Een paar Haarlem se bejaarden mogen deze rit meemaken. De lilliputters verblijven reeds enige da gen in Nederland; Haarlem, waar zij van 29 mei af zeven dagen zullen blijven, is de tweede stad in ons land, dat zij met een be zoek vereren. Aan de Fonteinlaan in de Hout zullen zij op een terrein van 1800 vierkante meter een complete stad inrich ten met een raadhuis, een postkantoor, ver scheidene huisies met antieke geveltjes en verpozingsgclegenheden. Voorts zal er een tent worden opgericht, waarin dagelijks van één uur 's middags tot twaalf uur des avonds doorlopende voorstellingen zullen worden gegeven, woensdag 29 mei beginnen de voorstellin gen om drie uur; de optocht start om half twee. Het programma vermeldt ondermeer voltige, acrobatiek, balletten, zang, clownerie, mu ziek en hogeschoolkunst. Bezoekers zullen het leven van deze gemeenschap kunnen gadeslaan. Op vrijdag 31 mei zal een grote groep ouden van dagen in de gelegenheid worden gesteld de stad te bezichtigen, de voorstellingen bij te wonen en poffertjes te eten. De directie van Lilliputstad heeft voorts de Adoptiecommissie Bejaarden een bepaald bedrag toegezegd om in de toe komst te besteden aan de ontspanning van de ouden van dagen. De jongste lilliputter is negentien jaar oud, de oudste is 68 jaar. De langste is 112 cen timeter, de kleinste 68 centimeter. Alles in deze gemeenschap-in-het-klein, die dertig mensen omvat, is aan de per soonlijke omstandigheden der lilliputters aangepast. Daardoor voelen zij zich, zo werd verklaard, in het geheel niet onvol waardig en tonen dit dan ook terdege aan met hetgeen zij presteren. De familie Schneider is reeds in 1868 met haar reizen begonnen. Vele keren heeft men tournees in verscheidene landen van Europa onder nomen en daarmee een grote vermaardheid verworven. Het ligt in de bedoeling van de televisie om opnamen te maken van de optocht. Voorts zou ook Polygoon haar camera's op de lilliputters richten. ADVERTENTIE met garantie voor blijvende pasvorm Gen. Cronjéstraat 1 a -1 b Ir. L. A. N. Bijvoet gekozen In de docentenkamer van het Kennemer Lyceum te Overveen hield de buurtvereni ging „Overveen" dinsdagavond een bij eenkomst, die matig werd bezocht. Wegens drukke werkzaamheden had de heer A. J. Boskamp jr. zich genoodzaakt gezien zijn bestuursfunctie ter beschikking te stellen. Het bestuur had nu ir. L. A. N. Bijvoet als zevende bestuurslid kandidaat gesteld. Aangezien er geen tegenkandi daten waren, werd ir. Bijvoet door de ver gadering tot bestuurslid gekozen. Binnen kort zal het bestuur nu uit zijn midden een nieuwe secretaris aanwijzen. De voorzitter de heer K. J. Aanstoot, me moreerde het succes dat de vereniging mocht boeken, nu buslijn 4 over de Domp- vloedslaan zal blijven rijden. Aan het ver zoek aan het gemeentebestuur om in de tuin van „Djember" een zandbak te mogen plaatsen, kan niet worden voldaan met het oog op de bestedingsbeperking. Ook heeft het gemeentebestuur het verzoek tot het instellen van zogenaamde „speelstra ten" voor de jeugd in Overveen afgewezen. Na afloop van het huishoudelijk ge deelte van de vergadering hield de heer J. W. Wichers, plaatsvervangend rector van het Kennemer Lyceum, een weten schappelijk en interessant betoog over: „Hormonen, geheimzinnige stoffen, die ons leven beïnvloeden", waarin duidelijk tot uiting kwam, hoe de wetenschap in de loop der eeuwen is vooruitgegaan. Na de pauze illustreerde de heer Wichers zijn lezing met een aantal lichtbeelden. Dinsdag heeft mr. A. Diepenbrock te Aerdenhout, landelijk secretaris van de Katholieke actie en van de actie „Voor God", zijn zilveren priesterfeest gevierd. Bij die gelegenheid heeft de Paus hem be noemd tot zijn geheim kamerheer. De bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft de jubilaris hiervan 's morgens me dedeling gedaan, nadat deze in het klooster Alverna te Aerdenhout een plechtige hei lige mis van dankbaarheid had opgedragen. Mgr. Huibers prees de vele kwaliteiten van mr. Diepenbrock. 's Middags werd in café restaurant Roozendaal te Overveen een re ceptie gehouden, die zeer druk werd be zocht. Talrijke geestelijken en vooraan staande personen uit het r.k. organisatie leven kwamen de jubilaris complimente ren. Mr. Diepenbrock, die thans de titel monseigneur mag voeren, heeft voorts vele gelukstelegrammen ontvangen. Geschil O.C.I.O.Ossendrecht De Raad van State heeft uitspraak ge daan in het geschil dat was gerezen tussen het Ossendrechtse gemeentebestuur en de n.v. OCIO een dochterbedrijf van de Haarlemse Rids-fabrieken te Ossen drecht, dat was ontstaan, toen het ge meentebestuur van Ossendrecht weigerde een hinderwetvergunning aan het bedrijf te verlenen. De Raad van State heeft daarbij thans het gemeentebestuur van Ossen drecht in het gelijk gesteld. Landbouwers, bosbezitters en anderen hadden geklaagd over de afvalstoffen van de trotylfabriek, die naar zij beweerden op lucht, land en water in de omgeving een nadelige invloed uitoefenden. Ook van de zijde van de legerplaats Ossendrecht waren klachten gekomen, die betrekking hadden op de hinderlijke uitwerking, die de uit laatgassen van de fabriek op de bewoners van de legerplaats hadden. De weigering van het gemeentebestuur om een hinderwetvergunning te verlenen was gebaseerd op ongeveer twintig be zwaarschriften. Door de moeilijkheden waarin het Rids-concern verkeert is er de laatste maanden in Ossendrecht geen pro- duktie van enige betekenis geweest. Aan een eventuele hervatting der produktie zal dus een verbetering van de lozings installatie vooraf moeten gaan. Het gouden jubileum van de heer J. Steensma, bedrijfschef van Franken's Broodfabrieken n.v. werd dinsdag in het bedrijf en bij de jubilaris thuis met opge wektheid gevierd, 's Morgens om half elf werd de jubilaris en zijn familie ontvan gen op het kantoor van de directie, waar de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers hem complimenteerde en hem de zilveren medaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau uitreikte, 's Mid dags om drie uur kwam men bijeen met het personeel van de bedrijven uit Haar lem en Heemstede in het gebouw van de HJMV. Hier werd het woord namens de directie gevoerd door de heer A. J. Fran ken, die de jubilaris de draagmedaille, be horende bij de 's morgens uitgereikte on derscheiding en de traditionele „enveloppe met inhoud" overhandigde. De heren J. Bartelsman en D. v. d. Pol spraken namens het personeel en de heer H. Zuurerudonk als gepensioneerd oud-collega. De heer J. Rotteveel feliciteerde namens de perso neelsvereniging. De sprekers boden bloe men en andere fraaie cadeaus aan. Na de zeer geanimeerde receptie bleef men nog enige tijd in feestelijke stemming bijeen. Ter inleiding van de zevenenzeventigste algemene vergadering van de Unie van Baptisten-gemeenten in Nederland is dins dagavond in de Begijnhofkapel te Haar lem een begroetingsbijeenkomst gehouden onder leiding van ds. J. van Dam. Namens de Haarlemse gemeente heette de heer J. Baartse de gasten welkom. Het is de eerste maal, dat de Unie in deze om geving bijeenkomt. Ds. J. de Jong uit Emmererfscheiderveen sprak de bijeenkomst namens de Unie- commisie toe en dankte de Haarlemmers voor hetgeen zij gedaan hebben om de gas ten te ontvangen. De voorzitter van het dagelijks bestuur, ds. F. E. Huizinga uit Enschedé, hield een inleidende toespraak naar aanleiding van Johannes 20, van vers 19 af. Deze avond verleende de voordrachtkun stenaar de heer Berkhemer uit Arnhem medewerking, die gedeelten uit het oude en nieuwe testament voordroeg. Verder zong het zangkoor van de Haarlemse gemeente enkele liederen. Nadat gemeenschappelijk gezongen was lied 249 sloot ds. H. Th. Plevier uit Vrie- scheloo de bijeenkomst. Woensdag is de vergadering gewijd aan huishoudelijke zaken en donderdag draagt de bijeenkomst een conferentiekarakter. Van donderdagavond af zal in het voor programma van de meeste Haarlemse bio scopen het eerste deel gedraaid worden van het filmjournaal over het Koninklijk bezoek aan Zweden. Van zaterdag af zal het complete journaal van het bezoek aan Zweden worden vertoond. In het Studio-theater zullen gedeelten van het Koninklijk bezoek van vrijdag af te zien zijn. In de stampvolle zaal van het Jeugd huis aan de Donkerelaan te Bloemendaal hield de Hartenlustschool dinsdag de eerste van een tweetal ouderavonden. Na een korte, maar interessante causerie van de heer Adr. Cassee over de schoon heid van Bloemendaal, dit keer wegens tijdnood zonder het vertonen van licht beelden, heeft het hoofd van de Harten lustschool, de heer J. Buys jr., in het kort de betekenis van de heer E. J. Joosse ge schetst. Op maandagavond 27 mei volgt dan het officiële afscheid van deze geziene leerkracht, die benoemd is tot hoofd van de Klaas de Vriesschool te Haarlem. Na de pauze verzorgden de leerlingen een programma van muziek en voordracht. De zomeravondcompetitie voor bedrijfs elftallen in Haarlem is weer begonnen. Dit jaar nemen hieraan vijftien elftallen deel, waaronder vijf nieuwe verenigingen. Af deling A wordt gevormd door de elftallen, die het vorig jaar reeds deelnamen, name lijk: SVOW I (Openbare Werken); VW I (Vermaat); Nederland (Apparatenfabriek) HAC (Haarl. Auto Centrale); H. en L. (Heeremans v. Leuven); GIH (Graf. Ind, Haarlem); Henkes (Drukkerij); HSM (Haar lemse Scheepsbouvy). Afdeling B is als volgt: SVOW II (Open bare Werken); VVV II (Vermaat); VES (Vernout èn Sluyters); Goby (v. Goor en v. d. Bijl); Kimman (Garage); HMC (Haarl. Melkhandel Comb.); Nebime (Bouw In dustrie). Er wordt dit jaar gespeeld op de terreinen v. SVOW (Slaperdijk) en Schoten. ACTIE „TOVERBAL" De toverballen, die ten behoeve van de Hongaarse kinderen in Oostenrijkse kam pen onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap worden verkocht, zijn te Haarlem niet verkrijgbaar op het adres Kleine Houtweg 17, zoals wij in ons blad van dinsdag als gevolg van een onjuiste opgave abusievelijk vermeldden, maar bij de gemeentelijke dienst voor de lichame lijke opvoeding, sport en jeugdzaken, Klei ne Houtweg 47. Jaarvergadering. De afdeling Haar lem van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden houdt vrijdag haar jaar vergadering in het gebouw van de Haarlem se Kegelbond aan de Tempeliersstraat. ADVERTENTIE De Vereniging ven Brandstoffenhandelaren Haarlem Omstreken deelt mede dat de aflevering van dient te geschieden Haarlem, 2? mei 1957 ONDERTROUWD. 22 mei: R. W. van der Linden en A. Jagt; D. Smink en J. M. Cor- nelissens; J. G. M. Postma en H. G. de Jon ge; P. Voulon en P. C. Ouwerkerk; C. B. van der Aar en P. M. Ruigrok; J. Kleijn en P. Chr. Rensenbrink: G. M. E. Margadant en J. E. Koolman: T. Cardol en A. Stravers; P. J. Loog en Th. J. M. van der Togt; J. C. Boelsma en E. Oudshoorn; A. J. Samson en W. A. M. van Daalen; A. J. Zieltjens en J. E. Polak; W. H. J. Zwart en H. Seven; T. Heiliegers en F. Smalen; J. C. Chr. van Veen en C. E. Imanse; L. Veltman en W. Hallema; K. Klaver en T. Schat; J. H. Din- gerdis en L. Schouten; B. J. Serné en G. E. Schaap; J. D. Fijneman en A. J. Kops; H. W. Ter Haar en S. Ch. Le Noble. P. C. Kooi- st.ra en A. E. Heerschop. GEHUWD, 22 mc': J. Zandbergen en A. M. van de Reep: Sch. van der Wal en G. J. Borsch; H. H. Tausch en J. W. Overbeek; B. J. Post en M. J. J. Paagman; J. Chr. Metz en J. A. Bakker;H. Hagen en B. den Hoed; J. Dekker en H. Pijpstra; J. Pauel en A. C. M. Wientjes; H. W. Bernhard en A. W. van Hoven; L. Steenbergen en M. Rietveld. BEVALLEN van een zoon, 20 mei: J. W. van den BoschWeerdenburg: 21 mei: J. van WijkPhilippo; G. BaakVan Kloos ter; A. M. GortzakConsent; A. N. de Vil der— Nieland; A. M. Medenblik—Kokkel koren; 22 mei: J. NicolaïBouma; I. G. SnoijinkBouberg Wilson. BEVALLEN van een dochter, 20 mei: M. van der ValkVan der Leij; 21 mei: G. M. SchoorlWitteman; W. de GrootAppel; G. FehresJegla; 22 mei: U. E. M. Rost van TonningenStabenow; J. DijkstraOosten; A. J. van GooiVennix; M. M. Oudhoff Rijbroek. OVERLEDEN, 18 mei: J. G. Seijsener— Walkers, 46 j., Kamperlaan; 20 mei: C. Wil- lemsen, 76 j., Visserseinde; M. H. Meijer Aalders, 58 j., Papentorenvest; 21 mei: A. A. Glazemaker, 78 j., Rockaertshof. De Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk speelt donderdag 23 mei op het orgel in de Grote- of St. Bavokerk tussen drie en vier uur het volgende programma van En gelse componisten: Fantasia, Orlande Gib- bens; Twee werken van William Blitheman; A Voluntary for ye Cornett Stop, Dr. John Blow; A. Double Vers; Fantasie op „Laet ons met herten reyne", Dr. John Bull; Drie werkjes van Thomas Arne; Prelude en Fuga op een thema van Vittoria, Benjamin Britten. WAGENINGEN: Gepr >moveerd tot doctor in de landbouwkunde op proefschrift ge titeld: „De beïnvloeding van de bloei bij arachis hypogaea 1", Ir. E. J. Fortanier. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Doc toraalexamens economie: S. Aukema, Voor burg: J. de Roos, Minnutsga. Kandidaats examen theologie: J. B. Hulffele, Rotterdam. ADVERTENTIE 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 't lede, Zeven dagen Haarlem ALS MEN MET de heer W. P. J. Ente, Van Nesstraat 39, Haarlem-Noord, praat over schoolvoetbal, dan bemerkt men een enthousiasme, dat hij overigens op een rustige wijze demonstreert. Dat enthousiasme is volkomen begrijpelijk, want deze onderwijzer, die les geeft aan de Centrale school II, heeft zich al jarenlang ingespannen om de school- voetbaltoernooien goed te doen verlopen. „Jarenlang" be tekent in dit geval 27 jaar, een paar oorlogsjaren niet mee gerekend. Al die jaren was de heer Ente secretaris van de schoolvoetbalcommissie en in die functie heeft hij vele uren aan de voetballende schooljongens beschikbaar gesteld. Nu vindt hij echter de tijd gekomen om achter deze werk zaamheden een punt te zetten, want met september gaat hij met pensioen en „dan raak je het contact met de scholen kwijt". Dit jaar heeft de heer Ente dus zijn laatste toernooi georganiseerd en thans moet er naar een opvolger worden uitgezien. Dat zal niet meevallen, want de functie van secretaris vergt in het voorjaar veel tijd; er komt veel meet- werk aan te pas, voordat een toernooiprogramma is samen gesteld, de voetbalvelden zijn aangewezen, de scholen op de hoogte zijn gebracht, waar en wanneer de elftallen spelen, enz. En alle dagen in de Paasvakantie is de secretaris voor het toernooi in actie. v.y.y-- In 1930 is de heer Ente secretaris van de schoolvoet- balcommissm geworden en slechts een paar jaar daar voor was het schoolvoetbal op gang gekomen. Er waren in 1930 vijftig elftallen, die dicht bij elkaar gelegen vel den bespeelden. Het was toen nog gemakkelijk te overzien en te organiseren: de secre taris kende praktisch alle jongens bij naam en de sfeer rond de wedstrijden was wat gemoedelijker dan thans. Be grijpelijk, want nu spelen honderdzeventig elftallen in het toernooi mee en zo'n groot aantal vereist uiter aard een goede organisatie. Het komt voor, dat de heer Ente op straat of in een bus wordt aangesproken door een heer van in de dertig, die er dan verbaasd over is, dat „meester" Ente hem niet meer kent. „U weet toch wel, ik speelde mee in het school voetbal". Ook zijn er promi nente voetballers, die als jon gen in het schoolvoetbal heb ben gespeeld. Beter in het pak In vergelijking tot vorige jaren zitten de schoolelftal len thans veel beter in het pak. Vele elftallen hebben hun eigen shirts en een groot aantal jongens heeft eigen voetbalschoenen, zulks in te genstelling tot vroegere ja ren, toen de meesten op ge wone schoenen en sommigen op één voetbalschoen het ter rein op kwamen. Het spelpeil heeft zich trouwens ook zeer verbeterd, waarover de KNVB niet anders dan en thousiast kan zijn, omdat vanuit de schoolelftallen de adspirantenelftallen van de clubs met nieuwe spelers worden bevoorraad. De K.N. V.B. heeft de verdiensten van de heer Ente cp hun waarde weten te schatten door toe kenning van 't gouden bonds- onderscheidingsteken. In de eerste jaren, dat de toer nooien werden georganiseerd, waren er nog geen echte prij zen als bekers en medailles. In plaats daarvan kregen de schooljongens een smakelijke prijs: voor ieder een reep chocolade, die het voetballen wel zeer aantrekkelijk maak te. „Als ik nü eens terugkijk, vind ik, dat het in al die jaren toch wel meegevallen is met het weer. Er zijn wei nig toernooidagen geweest, die zo slecht waren, dat de wedstrijden moesten worden uitgesteld", vertelde de heer Ente. En dat is, achteraf, een grote troost. Het betrekken van de burger bij het bestuur van zijn stad is een van de belangrijkste vraagstukken welke zich in de steeds groeiende bevol kingsagglomeraties van ons land voordoen. Met de mate waarin de burger belangstel ling toont voor het wel en wee van de stad of het dorp waartoe hij behoort, staat en valt de gemeentelijke samen leving en het is te betreuren, dat niet veel meer talenten een daadwerkelijke interesse tonen voor de gemeentelijke taken. Het ligt in de eerste plaats op de weg van de poli tieke partijen om deze bur gerzin op te wekken. Naar onze opvatting is het feit, dat belangstelling voor de ge meentepolitiek is en wordt verlevendigd, belangrijker dan de politieke overtuiging waaruit dit geschiedt. En in- Nu de eerste slanke mast jes voor de knipperbollen in het Haarlemse stadsbeeld zijn verschenen wordt het dus werkelijk ernst met de vier beschermde zebra's in onze stad. Veel illusies over hun effect koesteren wij vooralsnog niet, want we hebben wel verleerd nog iets te verwachten van de disci pline van de Nederlandse weggebruiker, om het even of hij nu rijdt of wandelt. We vrezen vooral, dat de meeste chauffeurs in de ab solute zekerheid, dat de voet ganger alleen recht op be scherming heeft op de met zuurballen aangeduide ze bra's, de niet verlichte over steekplaatsen aan hun ach terwielen zullen lappen. Toen wij onlangs met een jonge Haarlemse onderwijzer, wie de verkeersveiligheid zeer ter harte gaat, een autorit over de Rijksstraatweg maakten, werd het ons al spoedig dui delijk, dat het stoppen en inhouden voor oversteek plaatsen slechts ongeduldig getoeter van achteropkomen de automobilisten ten ge volge had, hoewel onze gids steeds weer door armzwaaien uit het linkerraam beduidde, dat men niet passeren kon. Onder die omstandigheden kan men het de voetganger niet kwalijk nemen, dat hij op de overpaden licht in pa niek geraakt, want hij is er nimmer zeker van of hij te doen heeft met een autobe stuurder met of zonder con sideratie voor zijn' broze leven. Intussen zij geredelijk toe geven, dat, waar de gedrags lijn van de automobilist slechts door de haast bepaald schijnt, de voetganger uit blinkt in grilligheid en non chalance. Hoevele winkelende dames zullen straks in de Grote Houtstraat en op het Houtplein een paar meter terzijde van de, in dit geval wél beschermde zebra over steken? Nu reeds schijnt men er liever naast, dan erop te lopen. Het wegenverkeers reglement schrijft het over steken op beschermde zebra's binnen een afstand van vijf tig meter ter weerszijden daarvan echter b ij n a dwin gend voor. Het woordje b ij- n a moet helaas worden toe gevoegd, want in overeen stemming met de halfslach tigheid welke het kenmerk van deze regeling in haar ge heel vormt, mag men wel daarbuiten oversteken, wan neer men het rijverkeer niet hindert of wanneer men langs de kortste weg naar bus of tram wil: een paar minu ten vroeger of later thuis schijnt zelfs de wetgever be langrijker toe dan de ver keersveiligheid en verder kan deze bepaling slechts duiden op bijzonder slecht geplaatste bus- en tramhalten. En hoewel ook het rijver- keer nog mazen genoeg ter beschikking heeft om de ze bra over te sluipen, mag als winst geboekt worden, dat voor bestuurders van voer tuigen en trams in principe geldt, dat de weg ter plaatse van een beschermde ze bra niet vrij is. Er zij hier onmiddellijk op gewezen, dat de voetgangers voortaan ver plicht zijn voor rood licht (of stopsein van verkeersagent) bij oversteekplaatsen met verkeerslichten of verkeers geleider stil te staan: anders kunnen zij bekeurd worden. Wij stellen or.s voor de vol gende week verder te gaan met deze zebra-leergang in zakformaat. Hoe perfect het systeem kan worden wordt met deze in Inverness, Schot land, genomen foto wel aan getoond. Maar in Engeland geniet de voetganger heel wat meer bescherming dan hier, want daar is elke over steekplaats voor elke auto mobilist heilig. Dat heeft twee redenen: de regelingen derdaad zijn er politieke par tijen, welke op vaak aantrek kelijke wijze de burgerij voor de gemeentepolitiek pogen te interesseren. Als bewijs daarvan ontvingen wij dezer dagen een uitstekend uitge voerd foldertje, dat een grote partij aanbiedt aan nieuwe Haarlemmers. Na tuurlijk tracht deze partij zelf ook zijde te spinnen, maar dit summiere „Gezicht op Haar lem" brengt de immigrant toch ook nader tot deze stad en dat is een belang, dat boven politieke scheidslijnen uitgaat. En overigens zouden wij het toejuichen wanneer ook andere groeperingen, buiten de verkiezingscam pagne, haar activiteit in. dit opzicht verhoogden. - Het stadsbestuur kan er slechts wel bij varen. Het actieve Haarlemse Jeugdtheater, onder leiding van de heer en mevrouw H. C. Hartman, geeft zondag middag 1 juni in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat voorstellingen ten bate van het sanatorium Hoog Laren. Op de eerste uitvoering zal men onder meer de nu in Haarlem wonende Ruurd Sannes met zijn poppenthea ter kunnen zien, op 1 juni kan men terecht geuren met de medewerking van Heintje Davids en een reeks andere corypheeën van de lichte muze, zoals Joop de Knegt, Jan Tromp, Bergmans „Louis Armstrong", John Elferinks magische temposhow en de accordeonschool Haarlem noord. Om de aandacht van het hooggeacht publiek op deze voorstellingen te vestigen maken een paar artiesten op een praalwagen zaterdagmid dag 25 mei een rijtoer, eerst door de Slaehthuisbuurt, dan door de Amsterdamse buurt en van vier uur af door de Leidsebuurt. De veertienja rige Tineke Delver zal om half vier een rolschaatsde- monstratie op het Van Zeg- gelenplein geven en om half vijf op het Brouwersplein. Gaat dat zien! Gaat dat zien! En vergeet het sanatorium Hoog Laren niet. zijn er logischer en conse- m quenter enmen is er be- 1 paald meer heer in het ver- 5 keer. (Verkort weergegeven Rechtsorde. In zeer verschillende dag en weekbladen wijzen medici, geestlijke leiders van uiteenlopende richting, en na tuurkundigen de mensheid op het grote ge. vaar dat verdere explosie van kernwapens niet alleen voor ons geslacht, maar ook voor de degeneratie der volgende geslach ten, door de verbrandingsprocessen die de uitstralingen in ons lichaam veroorzaken hun invloed uitoefenen op de ontwikkeling van onze nazaten. Ieder op hun wijze, dringen bovenge noemde personen er bij de mensheid op aan te eisen dat de proeven met kernwa pens zullen worden stopgezet. Het is van grote waarde dat zij, die voor de geestlijke en lichamelijke gezondheid der mensen hun arbeidskrachten geven, een ieder oproepen zich tegen die mens-on waardige wapens te verzetten. Echter, wanneer een dergelijke eis van afschaffing ingewilligd wordt, zouden wij ons hoofd dan rustig kunnen neerleggen in de over tuiging dat nu ons nageslacht gered is voor degeneratie door misbruik van natuur krachten? Neen, dat lijkt mij te simplistisch. Im mers, steeds wanneer een oorlog uitbarstte werden alle vroegere verdragen en belof ten als waardeloze vodjes papier behan deld. Men gaat niet met oude wapens vechten wanneer de wetenschap sterkere vernieti gingsmogelijkheden heeft uitgevonden. Daarom zullen individuen en volken de energie en het begrip moeten opbrengen niet alleen afschaffing der kernwapens te eisen doch tevens het zelf rechter willen zijn door middel van geweld, onmogelijk te maken. Doordat wij in een nationale rechtsorde leven zijn de burgers niet in staat hun ge ïrriteerdheid met wapens af te reageren; landen kunnen dat wel; daarin zit ons le vensgevaar en dat van ons nageslacht. Wil men dus een eis stellen die ons wer kelijk beveiligd tegen de misbruiken der moderne wetenschap dan is de enige op lossing dat een ieder persoonlijk en par tijen en kerken in hun geheel, aandringen op algehele ontwapening onder een we reldrechtsorde. In het zelfde tempo waarop de ontwapening plaats zal vinden moet dan een wereldpolitiemacht opgebouwd wor den die de wetten dier orde zal hand haven. QH, De Provinciale Staten van Noordholland zullen maandag 1 juli om halfelf bijeen komen ter behandeling en vaststelling van het ontwerp streekplan voor Zuid-Kenne- merland. De eerste gewone zitting der Staten zal op dinsdag 18 juni worden geopend, waar na de punten der agenda in de commissies behandeld worden. De Provinciale Staten komen op dinsdag 9 juli opnieuw bijeen, waarin de agendapunten, die op 18 juni in de commissies zijn behandeld, in open bare beraadslaging komen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9