Carolus Linnaeus in Haarlemse ridderzaal herdacht Gemengd koor met solisten „De Hyacint" wenst geen geleide reservering uit overschotten aan dc redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Burgerlijke Stand van Haarlem SPORTHUIS HAARLEM Weder opbouwdag in Oude Tonge Bliksemverlotingen van Haarlemse Rode Kruis Vrije keuze met ingang van maandag Frisse aanpak collecte Anjerfonds in Haarlem N.Ph.O. biedt concert aan Reeds zondagmiddag voorstelling van Haarlems Jeugdtheater NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel.17768 Locomotief en Rudge Rijwielen Hongaarse schilder houdt expositie in De Waag Slotbijeenkomst Haarlemse afdeling van P. v.d.A. VRIJDAG 24 MEI 1957 In de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis werd donderdagmiddag een aca demische zitting gehouden, ter herdenking van de Zweedse botanicus Carolus Lin naeus, die 250 jaar geleden is geboren. Een herdenkingscomité onder leiding van pro fessor dr. H. J. Lam, directeur van het Rijksherbarium te Leiden, heeft deze bij eenkomst in samenwerking met het ge meentebestuur van Haarlem georgani seerd. De eerste secretaris van de Zweedse ambassade in ons land, de heer Olav Kay- ser, alsmede de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, en vele aca demici woonden de zitting bij. In een inleiding op de herdenkingstoe spraken zei professor Lam, dat een her denking van Linnaeus, zoals die in ons land in 1878, in 1907 en thans is en wordt gehouden, zin heeft omdat het hier een man betreft, die grote verdiensten heeft voor de botanie en de geneeskunde en tot de grootsten van zijn tijd gerekend moet worden. De Linnaeuskenner professor dr. H. En gel van het Zoölogische museum te Am sterdam schilderde de betekenis van Lin naeus als botanicus, vermeldde diens bota nische ontdekkingen en verhaalde diens levensreis. „Hij bewees een geboren me- thodicus te zijn", aldus professor Engel, „Hij was een schepper in de chaos". Was er vroeger een versje, dat luidde: „Harder wijk is een stadje van negotie, men koopt er bokking en bullen voor promotie", deze smalende opmerking is zeker niet van toe passing op de promotie van Linnaeus in deze oude universiteitsstad, want toen de Zweed voor promotie in ons land vanuit Zweden vertrok, had hij een tas vol ma nuscripten bij zich. Professor dr. G. A. Lindeboom uit Am sterdam schetste de betekenis van de Zweedse plantkundige voor de genees kunde, die ondermeer hierin is gelegen, dat Linnaeus het medisch onderwijs in zijn tijd op een hoger plan heeft gebracht. Professor Linnaeus wees op de relaties tussen Herman Boerhaave en de Zweedse botanicus, welke laatste enige tijd de col leges van de Leidse professor heeft ge volgd. „Ook uit medisch oogpunt behoort Linnaeus tot de groten van zijn tijd", al dus professor Lindeboom. Na afloop van de academische zitting begaf het gezelschap zich per bus naar de Hartekamp te Heemstede, waar Carolus Linnaeus als lijfarts van dr. George Clif ford, burgemeester van Amsterdam, drie jaar op diens buitengoed heeft gewerkt en gestudeerd. Vervolgens bezocht men de tegenover de Hartekamp gelegen Lin- naeushof, waar het gezelschap ontvangen werd door de directeur, de heer Henry W. Roozen. De voorzitter van het herden kingscomité, professor Lam, en de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre mers, legden een krans van aronskelken aan de voet van het borstbeeld van de „Grootvorst der plantkundigen", welk beeld vijftig jaar geleden op de Harte kamp werd onthuld en thans een plaats op de Linnaeushof heeft gekregen. In deze krans zijn takken verwerkt van een lau- ADVERTENTIE Ha!! Dat is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol- Vrije drank. Daar knapt een Smeris van op Zó gezond eni Verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank. Drink méér fris, fCOOLZUURHOUDENO- ALCOHOLVRIJ .publicatie van dc itichting collectieve reclame Haarlem, 23 mei 1957 GEHUWD, 23 mei: R. Bloemsma en J. de Boer; ,T. Th. Koopman en A. C Meiland; T. J. de Boer en H. J. van Opijnen;H. Hoek en T. van der Sluijs; B. van Gelder en R. die Vries. BEVALLEN van een zoon, 21 mei: G. J. Sohoorl—Bergkamp; L. H KooijThoolen; 22 mei: C. KnipperKok; 23 mei: H. C. Nag- tegaalVan de Vegte. BEVALLEN van een dochter, 21 mei: M. V Minns—Carlson; 23 mei: W. H. Snoek— Loerakker; C. J. van StraatenKuijper. OVERLEDEN, 21 mei: C. L. Siekemeijer— Jansen, 69 j., Gasthuisvest; 22 mei: P. van der Veen, 74 j., Westerhoutpark; C. J. Kruse, 40 jaar, Gasthuisvest. rierboom, die Linnaeus te Uppsala, waar hij jarenlang professor is geweest, heeft geplant. Vanuit Zweden, waar Linnaeus eveneens donderdag werd herdacht, ontving het herdenkingscomité een telegram, waarin uiting wordt gegeven van de vriendschap, die tussen Zweden en ons land is gegroeid. Dit telegram werd beantwoord. Mr. O. P. F. M. Cremers, alsmede de heer W. van Willige, directeur van Haarlems Bloei, en de heer H. W. Roozen, directeur van de Linnaeushof, ontvingen van het herden kingscomité uit dankbaarheid voor de gastvrijheid een afdruk van een litho van E. Desmaisons naar een schilderij van Roux. ADVERTENTIE Vraagt onze rijk geïllustreerde CAMPING PRIJSCOURANT. We zenden u deze franco thuis. 2 pers. TENTEN v.a57.25 LUCHTBEDDEN v.a21.— SLAAPZAKKEN v.a25.50 GROTE HOUTSTRAAT 123 - TELEF. 12215 Voor het concert, dat donderdagavond door het R.K. Stedelijk Gemengd Koor „Haarlem" in de gemeentelijke Concert zaal werd gegeven, had de dirigent Gerard de Barbanson de „Vesperae solennes de confessore" (K.V. 339) van Wolfgang Ama. deus Mozart op het programma geplaatst. Dit was een misgreep, want aan de uit voeringseisen van Mozarts prachtige mu ziek bleken noch de capaciteiten van het koor, noch die van de dirigent te kunnen voldoen. Ik heb reeds diverse uitvoeringen van koren, die door Gerard de Barbanson worden geleid, bijgewoond en vaak met genoegen naar hun verdienstelijke presta ties geluisterd. Maar dit betrof dan mu ziek, die zowel koren als dirigent „aan"- konden. Thans moest ik echter vaststellen, dat deze „Vesperae" van Mozart, in muzi kaal opzicht dan, voor de De Barbanson ais een gesloten boek zijn. Men komt waarlijk niet tot een openbaring van Mo zarts kunst met een metrisch geslagen en gestampte, recht-toe recht-aan gezongen uitvoering als men donderdagavond kon meemaken, waarbij het bovendien met de koorklank miserabel gesteld was. De medewerking van een solistenkwar- let, gevormd door de sopraan Cora Goed- hardt, de alt Gré Donker, de tenor Peter Penders en de bas Jan Hulsbos, maakte de indruk al niet veel beter. Teder van deze solisten zong alsof hij of zij alleen op het podium stond, alsof er geen sprake be hoefde te zijn van vocale aanpassing en van ensembievorming. 't Was ergerlijk en bedroevend. Het duet „Wenn Sorgen auf mich dringen" van J. S. Bach, dat de so praan en de alt daarna ten gehore brach ten, kon slechts matige voldoening schen ken, enerzijds door de weinig geslaagde as similatie der twee stemmen, anderzijds door de onvolkomen adembeheersing van de sopraan, wier stem in het middenregis- ter te weinig draagkracht toonde en die bovendien neiging had te laag te intone ren. Overigens bleek het stemmateriaal Gunstige perspectieven voor Haarlemse adoptiegemeente Oude Tonge, een van de zwaarst door de watersnood van 1953 getroffen gemeen ten op het eiland Goeree en Overflakkee, vierde gisteren met een wederopbouwdag het herstel. Dit geschiedde in aanwezig heid van een groot aantal autoriteiten, zo als de ministers Algera en Witte en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz en echtge note. Eén der genodigden, kolonel De Bruin van het korps Mariniers, kwam met een helikopter, een vervoermiddel dat tij dens de ramp zovel mensen uit hun benar de positie heeft gered. Na ontvangst van de autoriteiten op het raadhuis werd op de grote begraafplaats, waar meer dan driehonderd slachtoffers begraven liggen, door burgemeester Van der Harst een krans gelegd aan de voet van het monument. Daarna werd de ge heel herstelde haven in gebruik gesteld met de doorvaring van een daarover ge spannen lint. Minister Algera verwees de dankwoor den tot hem gericht naar de dienst van de Provinciale Waterstaat en stelde vast, dat men niet bij de pakken heeft neergezeten en het herstel krachtig heeft aangevat. Als straks de deltawerken in uitvoering zijn kan er ook voor de haven van Oude Tonge nieuwe bloei komen. Sterke stro mingen zullen dan zijn vervallen en goede verbindingen zullen in de plaats komen van het isolement. Er komen nieuwe mo gelijkheden voor recreatie te water en het havenbeheer zal hierop bedacht moeten zijn, opdat men de gelegenheid om deze haven verder te ontwikkelen gebruikt, al dus minister Algera. Des middags heeft de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. Klaasesz, het monument onthuld dat ter gelegenheid van deze wederopbouwdag werd opgericht. Het werd ontworpen door de kunstschil der-beeldhouwer Bal uit Noordwijk. Het stelt voor een mannenfiguur die zich uit het slijk omhoog werkt met hoopvolle ogen. Mevrouw Klaasesz verklaarde dit monument op te willen dragen aan de vrouwen van het dorp voor hun moed en volharding in de moeilijke dagen na de ramp. Daarna heeft minister Witte het nieuwe scholencomplex officieel geopend. Hij legde de nadruk op de toekomst van het dorp. Deze school staat in een streek met een eigen volkskarakter. De ramp is mede aanleiding dat Oude Tonge een goede toekomst tegemoet kan gaan. Het zal komen te liggen op de driesprong van wegen welke enerzijds leidt naar de nieuwe Zoomseweg en anderzijds een verbinding heeft met Middelburg. Van grote betekenis zullen worden de landbouw, maar ook de industrie en recreatie. De minister noemde het symbolisch dat deze wederopbouw zijn afsluiting vindt in de nieuwe school. Aan de jeugd is het de mogelijkheden die in de toekomst liggen te verwe7.enlijken. Dat is een goede school waard, aldus minister Witte. In de aula der school werd tevens een glasmozaïek onthuld van de kunstenaar Wagemans, voorstellende de ontwikkeling van het kind door het onderwijs. De dag werd be sloten met de opvoering van een weder- opbouwspel, speciaal voor deze gelegenheid geschreven door mejuffrouw Jacqueline Vrij moet. In de nieuwe school, was ook een tentoonstelling ingericht over het ver leden van Oude Tonge. Het gemeentebestuur van Haarlem, dat Oude Tonge in 1953 adopteerde, was bij deze gelegenheid vertegenwoordigd door de heer Loerakker, die na de ramp Haar lems gedelegeerde was in Oude Tonge. van Cora Goedhardt op zichzelf lang niet kwaad. De alt Gré Donker kreeg na de pauze gelegenheid om geducht revanche te nemen bij het zingen van de solopartij in Mendelssohns compositie „Lass, o Herr, mich Hiilfe finden". Haar warme, volu mineuze stem klonk heel mooi en vormde een treffend contrast met de koorklank, die nu ook beter van gehalte was, maar waarin de benepen toon der sopranen en de open klank der tenoren toch nog on gunstige factoren bleven. Die indruk gaf ook de uitvoering van het „Te Deum" van Hendrik Andriessen, hoewel een waarlijk goede, zelfs mooie klank nu en dan bewees, dat dit gemengde koor zeker behoorlijk kan zingen, als het programmabeleid verstandig gevoerd wordt. De tenor en de bas hebben zich te zamen laten horen, namelijk bij het ver dienstelijk zingen van het Mendelssohnl- aanse „The Lord is my Shepherd" van H. Mart en een „Sanctus" van L. Adr. van Tetterode. De solisten en het koor hebben veel ge had aan de steun, die de organist N. van Waasdorp hen met zijn begeleidingen aan het orgel of aan de vleugel verleende. Zijn bekwaamheid als organist demon streerde Van Waasdorp nog met de voor dracht van „Prière" van César Franck. P. Zwaanswijk Vanavond wordt in Heemstede begonnen De afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis zal evenals vorig jaar weer bliksemverlotingen houden op verscheidene plaatsen in Haarlem en omgeving. Vanavond zal met de verkoop in Heemstede worden begonnen. De trek king heeft slechts enige uren na de ver koop op bepaalde punten in de stad plaats. Hieronder volgt het programma voor de komende dagen: 24 mei Heemstede: Indische buurt en omgeving Jan v. d. Bergstraat. Trekking Raadhuisplein 21 uur. Lotenverkoop 19 tot 21 uur. 25 mei: Haarlem-Noord ten noor den van de Jan Gijzenkade. Trekking 17 uur Jan Luykenstraat bij de Sionskerk. Lo tenverkoop: 15 tot 17 uur. 27 mei: Leidse buurt. Trekking 21 uur Leidseplein. Ver koop loten 19 tot 21 uur. 28 mei: Bomen- buurt, Saenredamstraat en omgeving en Kleverpark en omgeving. Trekking 21 uur Van Dortstraat. Verkoop loten 19 tot 21 uur. 29 mei: Haarlem zuid-west. Trekking 21 uur. Schouwtjesplein bij het chr. Ly ceum. Lotenverkoop 19 tot 21 uur. 31 mei: Amsterdamse buurt. Trekking 21 uur Nagtzaamplein. Lotenverkoop 19 tot 21 uur. De eerste prijs bij elke verloting bestaat uit een dames- of herenrijwiel naar keuze. De tweede prijs is een autoped op luchtban den. Voorts wordt telkens een troostprijs beschikbaar gesteld. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) De Stichting Bloemboliensurpiusfonds heeft de groepen van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur „De Tulp", „de Narcis" en „de Hyacint" verzocht zich uit te spreken over de wen selijkheid tot reservering uit onbeduidende overschotten bij de uitbetaling. „De Hya cint" is de eerste vereniging die zich hier over heeft uitgesproken. De mening van de leden is niet anders dan in 1954, toen men iedere reservering afstemde. Men reser veert liever zelf. Om dit besluit te nemen kwamen zeer vele leden donderdagmiddag naar de „Nachtegaal" te Lisse. De voorzitter, de heer Jac. Th. de Vroomen, wees er in zijn openingswoord op, dat men steeds dient te selecteren in zijn partijen om de teelt zo gezond en voordelig mogelijk te houden. Op het ogenblik wordt tamelijk veel geel- z.iek geconstateerd in de hyacinten Anne Marie, Bismarck en Carnegie. De surplus- korting van tien percent was verdeeld in twee percent voor abnormaal, vijfeneen- half percent voor leverbaar en tweeëneen half percent voor vrije reserve. Het werd voor zeventig percent veroorzaakt door het blauw en voor 25 percent door rood en rose. Men weet dus nu van welke men minder kan gaan telen. Het bestuur heeft een klacht naar het Bloemboliensurpiusfonds gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de leden niet de gelegenheid krijgen de beslis singen over hun bollen aangaande ziekte en maat te controleren. Het bestuur heeft voorgesteld de maatcontrole vijftien okto ber te beginnen. Het surplusfonds weer legde de klachten, maar was wel bereid 1 november de maat te gaan vaststellen. De heer De Vroomen deed de leden de gang van zaken bij de opkoop van het surplus uit de doeken, omdat niet iedereen daar mede op de hoogte bleek te zijn. In het jaarverslag zei de heer W. van der Laan, de waarnemend secretaris, dat nog 10.900 r.r. onbeplant is. Dit is tweeëneen half percent van de 587 ha teeltrecht. De vereniging heeft 649 leden, die tezamen 93 percent van de gehele cultuur in handen hebben. Voordat het hoofdpunt van de agenda in behandeling kwam, deelde de heer De Vroomen nog mede, dat de keuring op geelziek verscherpt is. De discussies over de reservering waren niet uitvoerig. De heer Th. R. de Vroomen pleitte voor een opvoering van de vrije reserve tot een miljoen gulden. „We kun nen dan tenminste bij een catastrofe iets op tafel leggen, als we ergens hulp moeten zoeken". De vergadering liet het reserveren liever aan de kwekers zelf over en het voorstel om verschillen tussen voorlopige en defini tieve kortingen over te hevelen naar de vrije reserves werd dan ook verworpen. Veel beter was men te spreken over het voorstel om de nu bestaande vrije reserves van 310.800 te gebruiken teneinde een bepaalde stabilisatie in de kortingen te verkrijgen. Het bedrag zal worden aange sproken als het definitief kortingpercen tage hoger moet worden dan het voorlopige of als de korting voor leverbaar groter is dan tien percent. Met 319 stemmen voor en 49 tegen werd het voorstel aangenomen. Het voorstel van de heer De Vroomen om een reserve van een miljoen te kweken, werd met 142 stemmen voor en 223 tegen verworpen. De binnenlandse minimum exportprijzen zullen op negentig percent van de-door het L.E.I. berekende kostprij zen worden vastgesteld. Sanering melkbezorging De sanering van de melkbezorging in Haarlem en enkele omliggende gebieden, die vorig jaar december werd ingevoerd, heeft thans het einde van haar aanloop periode bereikt. Dit houdt in, dat de con sumenten de vrijheid hebben van melkhan delaar te veranderen en zij hebben hier bij een keuze uit drie slijters. Deze keuze vrijheid gaat maandag in. Door middel van een advertentie zal de Coöperatieve Ver eniging van melkhandelaren in Haarlem en omstreken u.a. hiervan zaterdag aan de consumenten mededeling doen. De Ver trouwenscommissie voor de melkhandel, die is ingesteld om klachten over de sane ring van de melkbezorging te onderzoeken, verzoekt de consumenten in uiterste nood zaak van de keuze uit drie slijters gebruik te maken en hiervan kennis te geven aan het secretariaat van de Vertrouwenscom missie,'Kenaustraat 3a. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de Coöperatieve vereniging van melk handelaren met betrekking tot de sanering van de melkbezorging een inwerkperiode van drie maanden zou krijgen, in welke tijd de wijkindeling zou moeten worden geregeld. Na afloop van deze drie maan den, op 3 maart, zouden de afnemers dan gelegenheid krijgen een vrije keuze uit drie melkhandelaren te doen. De Coöpera tieve vereniging van melkhandelaren achtte echter een aanloopperiode van drie maanden onvoldoende, omdat zij er in deze periode niet in was geslaagd de verschil lende wijken te herindelen. Na veel aan drang van de Coöperatieve vereniging heeft het ministerie van Economische Za ken uiteindelijk besloten uitstel te verle nen wat betreft de datum van keuzevrij heid voor de consumenten. Het ministerie deed de suggestie aan de Coöperatieve vereniging van melkhandelaren zelf een voorstel te doen inzake de invoering van de vrije keuze, welk voorstel binnen enkele maanden aan het ministerie gedaan zou moeten zijn. Thans blijkt, dat de Coöpera tieve vereniging zich aan deze eis van het ministerie heeft gehouden. De jaarlijkse collecte voor het Anjer fonds, welke de laatste jaren in Haarlem door allerlei omstandigheden niet de aan dacht verkreeg welke zij verdiende, zal thans aanzienlijk doeltreffender worden georganiseerd. Op uitnodiging van de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, kwamen donder dagavond een aantal vertegenwoordigers van op cultureel gebied werkzame organi saties in het stadhuis bijeen, waar een vruchtbare bespreking volgde over de dit jaar te volgen gedragslijn om tot een suc cesrijke Anjerdag te komen. Het overleg werd zeker niet in de laatste plaats geanimeerd door het spontane aan bod van het bestuur van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest om op zater dagavond 29 juni de traditionele Anjer- dag een concei-t met een attractief pro gramma te geven, waarvan de baten ge heel aan het Anjerfonds ten goede zullen komen. Dit concert zal dan een waardige bekroning vormen van de op die dag te houden collecte. Om deze inzameling op zichzelf te doen slagen werden ook een aantal uitvoerbare suggesties onder ogen gezien. Algemeen was men er van overtuigd, dat de doelstellingen en het werk van het An jerfonds veel te weinig bij de bevolking bekend zijn. Men zal zich inspannen daar verandering in te brengen, te meer omdat het Anjerfonds reeds vele keren op actieve wijze het culturele leven van Haarlemse verenigingen en instellingen heeft ge steund. Daarom heeft men ook het plan opgevat om voor de komende jaren de culturele verenigingen en de in de cultuur belangstellende Haarlemmers meer bij het Anjerfonds te betrekken, opdat de jaar lijkse Anjerdag een 'stevige basis zal krijgen. In de aankondiging van de voorstellin gen van het Haarlemse Jeugdtheater onder leiding van de heer en mevrouw H. C. Hartman in de rubriek Zeven Dagen Haarlem in ons blad van gisteren is een storende verminking geslopen. De eerste voorstelling, met Ruurd Sannes en zijn poppentheater, wordt reeds op zondagmiddag 26 mei in gebouw Sint Bavo gegeven. De tweede voorstelling is op za terdagavond 1 juni met medewerking van Heintje Davids, Joop de Knegt en andere vai-iété-artiesten. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Bocht. Nadat woensdag twee maal het zenuwgestel van de bewoners van de Ver- spronckweg in de buurt van de bocht naar de Brederodestraat/Kleverparkweg op de proef is gesteld door het over de kop slaan van een kleine, in beide gevallen nagenoeg nieuwe auto, vraag ik mij af of het niet eens tijd wordt, dat door de hiervoor ver- antwoordelijke autoriteiten iets onderno men wordt om a) de niet met de plaatse lijke situatie bekend zijnde automobilisten te beschermen tegen de gevaren van een door een kennelijk niet ter zake kundige wegenbouwer aangelegde bocht, en b) de bewoners van dit punt enigszins te verlos sen van het dag en nacht voortdurende gekrijs van autoremmen en -banden en hen en andere weggebruikers te beveiligen tegen de grote persoonlijke risico's en ge varen waar zij op dit kwalijke punt aan bloot staan. Zelfs het parkeren van een auto in de buurt van deze bocht is een riskante onderheming, zoals woensdag weer is bewezen. Naar de mening van de verkeerspolitie zou op dit punt te hard worden gereden. Ofschoon dit bij de woensdag gepasseerde ongevallen beslist niet zo is, meen ik, dat tenminste het plaatsen van een waarschu wingsbord op zeer korte termijn dringend noodzakelijk is! K. C. SCHUYT, Verspronckweg 114 (Naschrift: De bocht ter plaatse is vooral gevaarlijk bij nat weer en door de overgang van geasfalteerde in klinkerbe strating. Een waarschuwing zou inderdaad niet overbodig zijn. Een waarschuwing is trouwens nooit overbodig! Red.). Watertarief. Dezer dagen werd me een kwitantie waterverbruik aangeboden van 14 m3 a 30 cent is f 4,20 en f 2,10 voor vast recht. Bij de vorige kwitantie was de prijs 36 cent per m3, dus 6 cent per m3 duurder. Het verbruik van 14 m3 is thans 2,10 (14 x 6 cent) is f 1,26 duurder. Op de In- cassodienst deelde men mij mede, dat deze regeling op 1 januari 1957 was ingegaan. De toestand is dus zo, dat iemand met een verbruik van 35 m3 35 x 6 cent is f 2,10 minder betaalt, al moet hij dit bedrag aan vast recht bijpassen, maar hij betaalt voor zijn 35 m3 geen cent meer dan voorheen. Iemand met een verbruik van 8 m3, heeft een voordeel van 8x6 cent is f 0,48, moet ook f 2,10 vast recht betalen en is der halve f 1,62 duurder uit Waarom het be nodigde bedrag voor het water niet uit gedrukt in de prijs per kubieke meter voor iedereen? VERHULST (De gestegen kostprijs heeft deze ta riefsverhoging van het water de eerste in vijfentwintig jaar nodig gemaakt. Daarbij is er naar gestreefd ook de kleine verbruikers zoveel mogelijk de kostprijs te laten betalen. Men zou kunnen zeggen, dat in het vastrechttarief de vaste kosten van het waterbedrijf voor leidingen, me ters en ovei'ige installaties zijn verdiscon teerd, kosten welke voor kleine en grote gebruikex-s gelijk zijn. In feite wordt zelfs na de verhoging aan kleine verbruikers beneden de kostprijs water geleverd. Wij westigen er voorts de aandacht op, dat wij in ons blad ruimschoots aandacht heb ben besteed zowel aan het voorstel van B. en W. aan de raad om tot deze nieuwe tariefregeling over te gaan als aan de dis cussies welke daarover in de gemeente raad zijn gevoerd. Men kan dus moeilijk stellen, dat deze tariefsvex-hoging langs een achterdeurtje is ingevoerd, zoals nogal eens wordt gedacht. Een geheel ander punt vormt de mi nisteriële goedkeuring van deze tariefs verhoging. Toen de raad daartoe besloot, mocht het gemeentebestuur redelijkerwijs verwachten, dat er geen bezwaren zouden worden gemaakt. Later bleek, dat men in Den Haag niet gemakkelijk was, maar zelfs nu een half jaar na het raadsbesluit verkeert men in Haai-lem omtrent de uiteindelijke beslissing in onzekerheid. Daar aanvankelijk een goedkeuring in de lijn der redelijke verwachtingen lag, heeft men het nieuwe tarief toegepast in de overweging dat, mocht de goedkeuring niet komen, men toch altijd nog beter de af nemers het teveel betaalde kon restituéren dan dat men met een navoi'dering moest komen, afgezien nog van de administra tieve rompslomp welke een heffing achter af zou veroorzaken. Natuurlijk bestaat die ook bij een eventueel niet verlenen van de machtiging tot tariefsverhoging, maar men heeft bij de Incassodienst uiteraard de methode gekozen welke op het ogenblik van invoering redelijkei'wijs het meeste kans op succes bood. Met deze uitvoerige uiteenzetting hopen wij de velen, die over het watertarief hebben geklaagd, naar beste weten te hebben ingelicht. Redactie). Donderdagmiddag werd de nieuwe S.O.V.-kantine in de hoofdwerkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haar lem door de president-directeur van het spoorwegbedrijf, dr. ir. F. Q. den Hollander, officieel geopend. De heer Den Hollander liet zich het eerste kopje koffie goed smaken. In ons blad van gisteren gaven wij over deze ge beurtenis reeds uitvoerig verslag. ADVERTENTIE Van 26 mei tot 8 juni Van 26 mei tot 8 juni wordt onder auspi ciën van het genootschap „Kunst zij ons Doel" in De Waag in Haax-lem een bijzon dere expositie gehouden. Men kan daar dan een tentoonstelling zien van werken van de Hongaarse schilder prof. Aladar Edvi Illés ter gelegenheid van diens acht entachtigste verjaardag. Sinds het begin van deze eeuw is prof. Illés al bevriend met de schilder Oscar Mendlik, lid van „Kunst Zij ons Doel". Op zijn voorstel is de Hongaar voor een expositie in Haarlem uitgenodigd. Zijn werk heeft een sterk na tionaal karakter. Prof. Illés heeft reeds ex posities gehad in Boedapest, Pai'ijs, Lon den, Napels, München, Dresden, Venetië, San Fi'ancisco en Milaan. Hij heeft veel gereisd. Zijn opleiding kreeg hij in Parijs en Rome. Hij is gehuwd met de portret schilderes Etel Karady, van wie ook enig werk op de tentoonstelling te zien zal zijn. De expositie wordt zondagmiddag 26 mei om drie uur geopend door dr. J. Baart de la Faille. De exposant zal hierbij aanwezig zijn. Hazenberg;. Ruim 200 mensen, die Ha zenberg heten, komen op 1 juni in, Boxtel bij elkaar om de familiebanden te verster ken en de geschiedenis van het geslacht Hazenberg te bestuderen. Een orkest, waar van alle leden Hazenberg heten, zal de bij eenkomst opvrolijken. Er zullen toespi-aken woi-den gehouden door m,r. dr. J. Hazenberg uit Wassenaar; mr. A. J. Hazenberg uit Leeuwarden, en Jos. Hazenberg uit Venlo. De genealoog W. Vleer uit Hardegarijp zal de geschiedenis van het geslacht Hazenberg bespreken. De afdeling Haai'lem II van de Partij van de Ai-beid heeft haar winterprogx-am- ma donderdagavond afgesloten met een bijeenkomst in het Remonstrantenhuis aan de Wil'nelminastraat. De heer J. Binsma gaf een nabeschouwing op het partijcon gres. De conclusie van de spreker was dat, ofschoon de redevoeringen op zichzelf be langwekkend genoeg waren, dit congres toch niet geheel aan zijn doel heeft beant woord. Door de ovex-ladenheid van de agenda geraakte men in tijdnood met het gevolg dat niet minder dan honderd pun ten ervan moesten worden afgevoerd of in handen van andere instanties worden gesteld. Vele door de afdelingen ingedien de voorstellen en amendementen kwamen niet eens aan behandeling toe. Overwogen zal dan ook moeten worden of het niet wenselijk is aan dit partijcongres een an dere vorm te geven, zodat het politieke be leid van de partij meer op de voorgrond kan worden gesteld, aldus de heer Binsma. Mejuffrouw Milly Fraenkel vertolkte hierna enige pianostukken van Chopin, waarvoor zij een warm applaus in ont vangst mocht nemen. Mevrouw B. Smit- De Vries oogstte met haar voordrachten eveneens een verdiend succes. Vooral het door haar voorgedragen gedicht „Vrede" van Henx-iëtte Roland-Holst maakte in- drulc. Na de pauze beantwoordde een fo rum, bestaande uit mevrouw H. van der Meulen-Houwer, mr. G. J. H. de Leeuw, de heer W. Mensink, dr. D. van der Wel en drs. J. M. van Stralen enige actuele vragen, waarbij in het bijzonder die over het autorij-examen, het nut van diploma's en de vorm van ons onderwijs aanleiding gaven tot een levendige discussie. Met een woord van dank aan de medewerkenden besloot de voorzitter deze geslaagde bij eenkomst. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13