Albert Heijn „Cornells Vrolijk" voert eerste haring aan Consumptiekracht gaat ten koste van intering op woningvoorraad DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Eerste kantje: f 1000.- VRIJDAG 24 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Prof, dr. ir. Van Beusekom in Hoofddorp Huuraanpassing en research-voorbereiding nodig voor bestrijding van woningnood Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer ^uperMart dees ^yiperMals dees 13 47 69 44 20 59 49 Landsteinerpenning voor 106 donors uit Lisse Collecte met muziek ZANDVOORT Uitgifte van grond in wederopbouwplan Stand van Zandvoort Kinderoperettevereniging weer opgericht Zandvoortmeeuwen eerste elftal gehuldigd Burgerlijke Stand van Lisse Hedenavond intocht van de haringkoning Burgerlijke Stand van Bennebroek Scheepvaart Er zullen pas enige gunstige perspectie ven ten aanzien van de opheffing van de woningnood in Nederland kunnen ont staan, als de thans kunstmatig laag gehou den huren meer in overeenstemming zul len worden gebracht met het sinds de oor log gestegen welvaartspeil. Hierdoor zal de discrepantie tussen de huren van oude en nieuwe woningen verdwijnen, waardoor een voor de woningvoorziening gunstige doorschuiving kan ontstaan. Bovendien zal de woningbouw meer volgens de metho den van het grootbedrijf moeten plaats hebben, als eerste cis waarvoor gesteld moet worden, dat een percentage van écn tot twee van de bouwkosten moet worden gereserveerd voor een noodzakelijke re- searchvoorberciding. Dit waren de conclusies waartoe prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, raadadviseur bij het ministerie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, donderdagmorgen kwam, tijdens een voordracht voor 170 leden en genodigden van de Provinciale Contact commissie Noordholland inzake het Woon- ruimtevraagstuk, die ter vergadering wa ren bijeengekomen in hotel-restaurant „De Beurs" te Hoofddorn. Tevoren was het gezelschap, onder wie zich burgemeesters van gemeenten in Noordholland, vertegenwoordigers van de departementen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Maatschappelijk Werk, van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en tal van gemeenteambtena ren en mensen uit het bedrijfsleven, be vonden, op het raadhuis van Hoofddorp ontvangen door het gemeentebestuur van de Haarlemmermeer. Tijdens deze gele genheid sprak de burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, een welkomstrede uit, waar bij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat zijn gemeente als gastvrouwe voor het AMSTERDAM De markt stelde ietwat teleur, in zoverre dat enige internationale fondsen koers verliezen vertoonden die niet geheel over eenkomstig de zwakkere houding van Wallstreet waren. Philips leed onder op merkelijk aanbod waardoor dit fonds van 292 tot 287 achteruitliep, hetgeen na de zeer gunstige kwartaalcijfers een ernstige tegenvaller werd geacht. Unilever bleef goed op prijs, maar wist de hoogste koers van 433 niet te handhaven. AKU was op nieuw aangeboden. Met het rayonfonds wil het maar niet vlotten. Het verlies was nog al gevoelig, namelijk van 192 naar 187 1/2. De officiële notering van aandelen K.L.M. in New York is woensdag minder gelukkig uitgekomen omdat de markt niet mee werkte. Dientengevolge leed de koers een vrij gevoelig verlies, dat te Amsterdam werd overgenomen, waarna een prijs tot stand kwam van ongeveer 134 gulden. De oliehoek trok wederom de meeste aan dacht. Hier ging vrij veel om maar de koers bleef nog juist beneden de 200 gul den, welk niveau woensdag bereikt werd. Men verwacht echter wel dat, indien al thans de omstandigheden meewerken, de mijlpaal van 200 gulden ofwel 1000 percent binnen niet al te lange tijd weer zal wor den overschreden. De mogelijkheid zat er ook thans stellig in maar de affaires ble ven nog juist onder de 200. Scheepvaartaandelen merendeels iets lager, uitgezonderd Maatschappij Neder land. Cultures ongeanimeerd, maar iets beter voor H.V.A., in afwachting van het verslag. Het besluit van de Senembah om de tabakscultuur te gaan beperken, was ter beurze nog maar in beperkte kring bekend. Staatsfondsen weinig veranderd. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP) NEW YORK Onder aanvoering van de oliewaarden ontstond laatbeurs na een gestaag dalende tendens een geanimeerd herstel over de gehele lijst. De omzet volgde terstond de avans, die sommige individuele fondsen zes dollar hoger bracht. Bij het einde van de beurs bleken de winsten en verliezen vrij gelijkelijk over de koerslijst verdeeld. Deskundigen schreven de stijging vooi zen deel toe aan enkele zeer optimistische economische voorspellingen op lange ter mijn en aan het feit dat gedurende de laat ste dagen de verkoopstimulans zeer gering was. Dit laatste duidt op een sterke onder grond van de beurs. Van de 1.147 verhandelde fondsen sloten er 530 lager, 351 hoger en 266 onveranderd. Er wrden veertig nieuwe hoogtepunten en 31 nieuwe laagtepunten bereikt. Het industriegemiddelde kwam van 504,43 op 504,02; dat voor spoorwegen van 146.62 op 146,24 en dat voor openbare nuts bedrijven van 74,60 op 74,38. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen V/) <Vn Nederl. '47 86 3 °/n Nedl. 1962/64 90'u« A. K. U 188 189 Calvé Delft 338 Van Gelder Zonen 188, K. N. Hoogovens 295 Nederl. Ford 287 N. Kabelfabriek. 291 gew. Philips Gloeil. 287 288 pref.PhilipsGloeil. 148% Unilever 430 V 430 Wilton Fijenoord 25414 Dordtsche Petrol. 986% Konkl. Petroleum 199,50 199,— A'dam Rubber 80% K. L. M f 133,50 f 132,- Holl. Amer. Lijn. 174% N. Scheepv. Unie 179 Phs. v. Ommeren 270 H. V. A 108 Verg. Deli Mij en 94% Amsterd. Bank 205 Ned. Handel Mij. 160 Rotterd. Bank 175 Twentsche Bank 184% Anaconda Copper 66% Bethlehem Steel 189 U. S. Steel 66s/ie General Motors 42% Shell Union 91 Tidewater 40 K ADVERTENTIE congres mocht optreden. Nadat nog een dankwoord was uitgesproken door de voorzitter van de Provinciale Contactcom missie, de heer D. Beets, vertrokken de congressisten naar hotel „De Beurs", waar prof. dr. ir. Van Beusekom zijn inleiding hield. In het afgelopen jaar zijn 68.500 wonin gen gebouwd, waartegenover stond, dat 8.500 woningen verloren gingen. Ondanks deze toename van de woning voorraad van 60.000, is daarmee op de ach terstand van ongeveer 200.000 woningen slechts met 11.000 huizen ingelopen, omdat in hetzelfde jaar woningen voor 49.000 ge zinnen meer dan in het jaar daarvoor ge zorgd moest worden. Twintig jaar „Op deze manier zou het bijna twintig jaar duren, voordat de achterstand is in gehaald", aldus prof. Van Beusekom, die als oorzaak van deze achterstand niet een tekort aan welvaart zag. Volgens een eni ge tijd geleden verschenen rapport van de Gezinsraad legt het Nederlandse volk zich te gemakkelijk neer bij het bestaande woningtekort. Ondanks het door de be perkte financiële mogelijkheden noodzake lijk verlagen van de normen voor nieuw te bouwen woningen, meende de inleider, dat nieuwe huizen moeten zijn aangepast aan alle mogelijke eisen van de toekomst, waardoor de normen juist verhoogd zullen moeten worden. Prof. Van Beusekom was van oordeel, dat de economische grens ten aanzien van het woonpeil in Nederland niet goed was ge trokken. De consumptiekracht van ons volk is verkregen ten koste van een inte ring op de woningvoorraad, omdat de ge middelde Nederlander niet bereid is het voor de consumptie bestemde deel van zijn inkomen te verlagen ten gunste van betere woningen, die slechts kunnen worden ver kregen door een aanpassing van de huren aan de verhoogde inkomens. Er zal tot een meer gelijkmatig huurni veau moteen worden gekomen, waardoor het verschil in huur tussen oude en nieuwe woningen kleiner wordt en daardoor een doorstroming kan worden verkregen, die niet door dwang tot stand kan worden ge bracht. Ter vergelijking herinnerde prof. Van Beusekom er aan, dat voor de oorlog vijf tien percent van het inkomen aan de huur werd uitgegeven. Tegenwoordig bedraagt dit percentage acht negen. Om tot een oplossing van de woningnood te komen is een meer massale produktie nodig, die volgens de inleider slechts tot stand kan komen door meer onderdelen voor woningen in fabrieken te maken, waardoor van zelf het probleem van de arbeidskrachten voor een deel kan worden opgelost, omdat vele arbeiders liever in een fabriek werken dan in de buitenlucht op een bouwwerk. In deze bouwwijze en door het scheppen van een gezondere economische grondslag voor de woningverhuur zag prof. Van Beu sekom de enige mogelijkheid om betere perspectieven in deze tot dusver sombere materie te verkrijgen. De inleiding had een korte discussie ten gevolge, waaruit naar voren kwam, dat de toestanden in een stad als Amsterdam en een plattelandsgemeente een aanzienlijk verschil te zien gaven, vooral wat betreft de huren van de nieuwbouwwoningen. De inleider was echter van mening, dat er door een goede toewijzingspolitiek veel be reikt zou kunnen worden, waardoor mede een gezonde doorstroming bereikt zou kunnen worden. De middag werd door de congressisten besteed met het maken van een autotocht door de gemeente Haarlemmermeer, aan het slot waarvan een bezoek aan het vlieg veld Schiphol werd gebracht. GEBOREN: Julanda Adriana, d. v. J. Heeremans en K. P. M. van Bruggen; Gerrit Arie, z. v. G. A. van Dijk m Z. Blok; Neli Ada Petronella, d. v. D. van de Wetering en P. M. van Herwaarden; Maria Louisa Cor nelia, d. v. H. A. Post en L. C. Baars; Mnr- garetha Johanna Bernadette, d. v. A. J. Ho- man en J. Th. Kruijshaar; Anna Erristina, d. v. J. van der Feer en A. M. van Zonne veld; Henk Gerard, z. v. W. A. Nugterco en G. Abels; Petrus Nicolaas, z. v. P. N. Vla ming en J. C. Vlaar; Judith, d. v. R. C. van den Boogaard en J. C. Kreeft; Johannes, z. v. C. Groot en A. M. Broens; Martinus, z. v. G. van Beem en E. den Ouden; Alida Wil- helmina Maria, d. v. M. C. Apswoude en M. C. M. Zwetsloot; Albert Jan, z. v. H. J. Breu- kelman en H. Hento; Petri s Hendrikus Jo hannes, z. v. G. P. Hageman en T. B. Schen kel; Petrus Gerardus Maria, z. v. C. A. Vriend en C. M. Tromp; Ernst Johan, z. v. J. C. Piepen brink en B. Baaij; Roelof Wil lem, z. v. J. C. Piepenbrink en B. Baaij; Helena Maria Geertruida. d. v. G. Kortekaas en A. M. Appelman; Christina Johanna Ma ria. d. v. H. P. Timmers en A. J. Disseldon): Petronella Hinderika, d. v. W. S. Beishuizen en H. L. Boer: Antoon, z. v. D. Koolhaas en J. H. Bols: Erik. z. v. P. de Groot en H. M. van Os; Isak Nicolaas, z. v. H. Onos en G. Bax: Johanna Leny, d. v. J. L. van der Plas en M. Scheurwater; Willem, z. v. J. Pik en M. J. van der Putten. ONDERTROUWD: Jakobus Johannes van Veen en Geertruida van Eg mond; Simon Klaver en Grietje van Vuuren: Simon Cor nells Kaslander en Janna Klazina van den Oever; Johannes de Leeuw en Martha Hu- berdien Beerthuizcn; Jan Cornelis Molenaar en Christina Maria Johanna van Voorn; Barend Buis en Stevina Cornelia van Beek. GEHUWD: Johannes Adrianus Hoeken dijk en Jannetje Slinger; Dirk Martin Jan den Boer en Dientje Ofman; Arie Wies en Maartje van de Beek. OVERLEDEN: Pieter Bakker, 84 j., wedn. v. M. C. Rijnbeek. VEEMARKT LEIDEN. Leiden, 24 mei: Aangevoerd 2 stieren, 82 melkkoeien, 220 vette koeien, 78 vare koeien, 20 pinken, 81 vette kalveren, 217 nuchtere kalveren, 25 vette schapen, 245 vette lammeren. 2578 zuiglammeren en wei- delammeren, 40 varkens (zeugen). 235 schrammen, 825 biggen. 11 geiten. Totaal 4659. Notering: melkkoeien f 10001100, vette koeien schoon gewicht f 2.903.40. varekoeien f700950. pinken f300500. vette kalveren levend gewicht f 1.802.50, nuchtere kalveren levend gewicht f 1.30 1.50, vette schapen f 100125, vette lamme ren f 110135, zuiglammeren f90105, wei- delammeren f70—90, drachtige zeugen f300 375, schrammen f70110, biggen f5057. Handel: melkkoeien lui, duur; vette koeien kalm; varekoeien stil; pinken stil; vette kalveren redelijk; nuchtere kalveren kalm; vet schapen en overhoucters matig; zuig- en weidelammeren redelijk; zeugen, schram men en biggen terughoudend. Alleen zaterdag 25 mei a.s. Varkensfrikandeau 500 gram 2/O Bijzonder fijne Braadlappen (mager) 500 gram Alö Speciaal aanbevolen Een heerlijk stukje contrafilet en ons vetgemest kalfsvlees, o.a. oesters, lappen, fricandeaus enz. l Veiling-verse groenten tegen extra-lage dagprijzen Alleen zaterdag 25 mei a.s. Verwen uw gezin eens. Peul tjes met worteltjes en nieuwe aardappelen, is dat geen heer lijk voordelig „zondagsmaal"? 1 kilo nieuwe aardappelen 250 gram peultjes 500 gr. verse worteltjes (geschrapt) 4 samen voor Is* 7 Sla le kwaliteit per krop Verse champignons 100 gram Prima Mechelse bloemkool per stuk Uit onze kruidenierswarenafd. Wissel uw maaltijden eens af met Grove Slam-rijst 500 gram Macaroni elleboogjes 250 gram Fijne Gelderse ham 100 gram Tomatenpuree, DelMonte per blik Garantie voor kwaliteit 9 Laagste prijzen Rente -f winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Lisse slaat op de bloedafnemings-avon- den van het Nederlandse Rode Kruis altijd een goed figuur. Er zijn ongeveer vierhon derd donors in het dorp. Donderdagavond werd aan 106 donors op een bijeenkomst in de veilingzaal van de Hobaho de Land steinerpenning uitgereikt De voorzitter der afdeling Lisse. dokter J. van Dijk, hield een korte toespraak. Hij vond het prettig, dat zo veel belangstellen den met de donors waren meegekomen en wekte allen op om meer propaganda te maken, omdat hij het minder prettig vond, dat hij elk jaar dezelfde gezichten op de bloedafnemings-avonden ziet. Ook het le denaantal zou hij graag wat hoger zien. De meeste mensen willen wel lid worden, maar men krijgt ze pas zo ver dat ze zich ook werkelijk opgeven als men huisbezoek doet. Dat is een zeer tijdrovend werk en de bestuursleden hebben helaas niet veel vrije tijd ter beschikking. Ook op dit terrein wilde hij daarom de medewerking van de leden inroepen. Dokter van Dijk deelde nog mede, dat ook dit jaar twee patiënten uit Lisse een tocht met de „Kasteel Staver- den" zullen maken. Na de vertoning van een film over zo'n boottocht en de uitreiking der penningen, werd gepauzeerd. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de film „De laatste brug". Klokkestoel wordt verplaatst De klok van de gemeentetoren in Lisse zal zondag niet luiden. De klokkestoel moet namelijk verplaatst worden en deze werk zaamheden zullen voor zondag niet gereed zijn. GESLAAGD Mejuffrouw J. Ligtenberg uit Lisse slaagde voor het examen fröbelonderwij zeres. Collecte Rode Kruis Zaterdag houdt de afdeling Lisse van het Nederlandse Rode Kruis de jaarlijkse col lecte. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE soa De Rode Kruiscollecte, die in Hoofddorp en omgeving in de loop van de volgende week zal worden gehouden, zal in de kom van het dorp gepaard gaan met muziek. Dinsdagavond worden hier namelijk vanaf half acht de collectezakjes opgehaald, waarbij de Gewestelijke drumband van de Nederlandse Padvinders uit Haarlem te gelijkertijd een mars door de Hoofddorpse straten zal maken. Ook in Badhoevedorp heeft men de medewerking van een drumband gekregen. Hier zal zaterdagmiddag de Drumband „Henri Dunant" van het Rode Kruis Korps uit Amsterdam de collecte opluisteren. Aan de mars, die dan wordt gehouden, zal even eens worden deelgenomen door de Colonne van het Korps Haarlemmermeer. In Vijfhuizen, waar men het plan had om op zaterdag 1 juni met muziek te col lecteren in het dorp, heeft men niet de beschikking kunnen krijgen over een hier voor geschikte muziekvereniging. Daar zal dit jaar dus de collecte „met stille trom" worden gehouden. In 1946 werd ten behoeve van het we deropbouwplan te Zandvoort het perceel Marnix van St. Aldegondestraat 2 ont eigend. welk pand aan de heer H. J. ter Wolbeek toebehoorde. Ter plaatse werd een woning geprojecteerd, te bouwen nadat de aldaar staande en in vervallen toestand verkerende opstallen zouden zijn afge broken. Aangezien dit niet terstond be hoefde te geschieden, verkreeg de voor malige eigenaar het recht, de grond en opstallen voorlopig te blijven gebruiken. In december 1955 diende de firma H. Dees en zn. een plan in om op deze grond een woonhuis met werkplaats te bouwen. Hiertoe werd in januari van dit jaar ver gunning verleend en in verband met deze bouwplannen werd de vergunning aan de heer Ter Wolbeek, om de onteigende grond en opstallen te blijven gebruiken, inge trokken. Deze kon zich hiermee niet ver enigen en diende een drietal verzoeken in. de laatste op 11 mei van dit jaar. om hem weer in het volledige bezit van zijn vroe gere eigendom te stellen. B. en W. hebben twee verzoeken reeds afgewezen en stellen thans de raad voor ook het laatste verzoek af te wijzen, omdat inwilliging van het verzoek tot gevolg zou hebben, dat de heer Ter Wolbeek de exploitatie van de vei- waarloosdc opstallen zou voortzetten. Tevens vragen B. en W. de raad mach tiging de noodzakelijke maatregelen te doen nemen om te komen tot ontruiming en afbraak van de opstallen op genoemde grond en tot verkoop'van dit Perceel aan de firma H. Dees en zn., tegen vijftien gulden per vierkante meter, met uitzon dering van een gedeelte dat voor straat verbetering nodig zal ziin. De firma Dees is op een gedeelte van de grond reeds met de bouw begonnen. GEBOREN: Jacobus Josephus, z. v. C. A. Kras en Th. M. van Staveren. ONDERTROUWD: A. J. van der Werff en J. W. J. Keur. GEHUWD: A. H. Vorderhake en E. Keur. OVERLEDEN: H. Ph. U-big, 69 j., weduw naar van I. Schaaf. Na ruim acht jaar is te Zandvoort de kinderoperettevereniging „Jong Zandvoort weer opgericht. Om tot dit doel te geraken kwamen het oude bestuur en de initiatiefnemers tot de heroprichting in veilingggebouw „De witte zwaan" bijeen onder leiding van de oud voorzitter, de heer J. Volder, die er zijn vreugde over uitsprak, dat er grote belang stelling bleek te bestaan om tot heroprich ting der vereniging over te gaan. Een voorlopig bestuur werd als volgt samen gesteld: K. Troost, voorzitter, Chr. Schui ten, secretaris; mevrouw Schuiten, pen- ningmeesteresse; J. Volder, tweede voor zitter; mevrouw TerolLoos, tweede pen- ningmeesleresse, L. Schuiten en D. Kool haas, leden. Aan mevrouw Failé werd de algehele leiding opgedragen. Mevrouw SteenmanNolte zal voor de begeleiding zorgen bij het instuderen van de werken. Besloten werd de repetities op maandag 16 september te beginnen. Ouders en be langstellenden zullen worden opgewekt toe te treden als donateur. Op deze avond werden reeds zestig kinderen ingeschreven. Burgemeester houdt geen spreekuur De burgemeester van Zandvoort zal op woensdag 29 mei geen spreekuur houden. De supportersvereniging „Geel-blauw" heeft in een speciale bijeenkomst in hotel Keur in Zandvoort het eerste elftal van Zandvoortmeeuwen gehuldigd voor zijn prestatie in de afgelopen competitie. Het elftal, de trainer en de grensrechter wa ren hiervoor met hun dames uitgenodigd. De voorzitter der supportersvereniging, de heer G. Swildens, opende de avond en sprak woorden van veel waardering tot de spelers, daarbij de hoop uitsprekend, dat in het komende seizoen een nog beter re sultaat zou worden behaald. Namens de supportersvereniging over handigde de heer E. Kerkman vervolgens aan spelers, trainer en grensrechter een voetbaltas, terwijl de dames bloemen ont vingen. Namens het elftal bracht aanvoerder B. Water de dank van de spelers over. Trai ner S. Plpoyer sprak vervolgens over de waarde van een supportersvereniging en memoreerde, dat het medeleven van de supporters van grote invloed was geweest op de prestaties van het eerste elftal. GEBOREN: Cornelia Hester en Petronella, dochters v. C. J. v. d. Beek en E. de Wagt, Narcissenstraat 15: Martinus Petrus Maria, z. v. J. W. A. van den Wijngaard en H. J. M. Mars, Heerweg 95a; Gerarda Clara, d. v. II. L. Schoone en A. A. de Winter. Juli ana - straat 78 b; Izaak, z. v. A. Balkenende en G. Faas. Irissenstraat 21. ONDERTROUWD: F. Fijma te Hillegom en J. G. van der Zwet te Lisse; A. Manuëls te 's-Gravenzande en H. M. van Mierlo te Lisse; W. .T. Kooij te Lisse en A. Jeroense te Lisse; W. J. Bouckaert te Lisse en J. M. van Gerven ts Lisse; G. P. Menheere te Roo- zèndaal en M. J. W. van Gerven; D. de Jong te 's-Gravenhage en A. Snel te Lisse. GEHUWD: C. J. Krug te Noordwijk en J. Schalk te Lisse; F. J. M. Höfte te Sittard en C. G. Belle te Lisse; K. H. Zwetsloot te Vel- sen en E. D. M. Manshande te Lisse. DE EERSIE KANTJES HARING hebben vannacht om twee minuten voor twaalf de Nederlandse wal bereikt. Onbedreigd werd de trawler „Cornelis Vrolijk Fzn.'\ de SCH 171 daarmee winnaar van een tamme haringjagerij, die eindigde aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden. De kwaliteit van de vijftig kantjes haring, die schipper Cor Korving buitmaakte? „Uit de kunst" meende hij en voor de talrijke IJmuidenaren, die nog even aan de kant waren komen kijken, had hij als bewijsstuk een extra kantje geopend onder de bak van de trawler gereed gezet Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, was als een der eersten op de brug van de „Cornelis Vrolijk" om schipper Korving met dit succes "Huk te wensen. Hij overhandigde hem de legpenning en de daarbij behorende"oor konde van de gemeente Velsen. Het was inmiddels vijf minuten over twaalf geworden en de eerste kantjes rolden in de gestaag neervallende regen over de plank naar de vvallekant, waar een vrachtwagen, getooid met tal van vlaggen gereed stond voor het transport van de eersteHollandse Nieuwe naaT de Schevening.se afslag. O O De „Cornelis Vrolijk", die dinsdagmorgen omstreeks half elf uit de IJmuidense Vis sershaven vertrok in de ploeg Katwijkse en IJmuidense drijfnetloggers, koerste die dag en de daaropvolgende nacht en woens dagmorgen regelrecht naar de zuidkant van Devilsholc. Er kon ruim elf mijl vaart worden gemaakt, zodat de 276 mijl naai de plek, waar schipper Korving ook vorig jaar de eerste maatjes vandaan haalde en waar hij ze ook dit jaar vermoedde, in vijfentwintig uur werd afgelegd. Woensdagmiddag om twaalf uur kon het sleepnet door de bemanning van de 171 worden uitgezet op 56.30 noorderbreedte en 1.10 oosterlengte. Het echolood tekende af en toe wat haring, maar er zat weinig bij de grond en tegen de avond begon de hoop al wat te vervliegen aan boord. Ei- waren drie trekken gedaan, die slechts één haring hadden opgeleverd. De derde trek was om zeven uur scheep gekomen en uit de vangst dook die ene haring op. „Tot half negen heeft dat ene ding op het middelste luik gelegen", vertelde schipper Korving. „De wonderen zijn de wereld echter niet uit", vervolgde de heer Korving. „Om kwart over negen gingen we halen van de vierde trek. En die leverde liefst 51 kantjes haring en 45 manden makreel op". De „Cornelis Vrolijk" kon gaan sto men en om tien uur was de koers al in zuidelijke richting verlegd. Tot 's morgens zes uur was de bemanning aan dek bezig met het kaken en zouten van de haring. Van de 276 mijl terug werd mijl na mijl door de 600 pk. motor afgehaald gister avond om elf uur was de trawler voor de pieren en werd in een uur tijd langzaam naar binnen gedraaid om niet te vroeg aan de Tegeltjesmarkt af te meren. Pas op 24 mei mocht de eerste Hollandse Nieuwe aan land worden gebracht volgens de ver ordening van het. Produktschap. Achter de SCII 171, zo werd gisteravond reeds bekend, komt meer haring. De rede- rijgenoot SCH 117 „Onderneming III" met schipper Klaas Pronk op de brug, is gis teravond onder stoom gegaan. Ook deze trawler van Corn. Vrolijks Visserijmaatschappij viste bij Devilshole. Om tien uur gisteravond meldde schipper Pronk, dat koers naar IJmuiden was ge zet. In de loop van hedennacht wordt de SCH 117 met de tweede partij Hollandse Nieuwe in IJmuiden verwacht. Reder B. Vrolijk weigerde ons ook gis teravond alle inlichtingen. Zijn wij echter juist ingelicht, dan heeft de SCH 117 27 kantjes haring en 180 manden makreel aan boord. Achtenveertig van de vijftig kantjes stonden vanmorgen in de Scheveningse afslag. Het eerste vaatje werd door de reder de heer B. Vrolijk, voor f 1000.— gekocht. De besomming van de SCII 171 voor deze driedaagse reis werd f 39.000. daar bovendien twee vaatjes en 35 kisten makreel in IJmuiden werden verkocht. De haringdrfjfnetvisserij bood in de af gelopen nacht hetzelfde beeld als gister nacht. De vangsten waren zeer «lecht. Een enkel schip meldde een kantje als vangst. Vanavond zal de „haringkoning" ter ge legenheid van het feestelijk inhalen van de nieuwe haring een tocht door Haarlem maken. De koning zal om kwart voor acht per jacht aan het Noorder Buiten Spaarne aankomen. Tevoren zullen twee muziek korpsen een wandeling maken in Haarlem- Noord. In de Olmenstraat vertrekt een korps en op het Nieuw Guineaplein het tweede. De route van de haringkoning is als volgt: Spaarndamseweg, Floresstraat, Soen- daplein, Julianapark, Generaal Cronjé- straat, Vroomstraat, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kennemer- plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Grote Markt. Tussen halfnegen en kwart voor negen wordt de stoet op de Grote Markt ver wacht. De burgemeester van Haarlem zal de haringkoning op het bordes begroeten, waarna een vaatje nieuwe haring wordt aangeboden. Op de Grote Markt zullen enkele films worden vertoond. GEHUWD: H. Steenbergen en M. Smink. GEBOREN: Emerantia Adriana Maria, d. v. J. P. Teeuwen en A. J. Lommerse. OVERLEDEN: C. van Zij verden, m., 52 j„ echtg. v. F. E. van der Mei. Almdijk, 22 te Rotterdam. Averdijk, 23 te Antwerpen. 22 v. Rotterdam. Arenddijk, 24 te New Orleans verw. Alhena, 23 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alwaki. 23 te Antwerpen. Amerskerk, 24 te Lor. Marques. Amstelkroon, pass. 23 Las Palmas n. Rotterdam. Ariadne, 23 te Amsterdam. Atje Ray S, 23 te Rotterdam. Almkerk, 23 dw. Kreta n. Genua. Alhmena, 23 te Las Palmas. Annenkerk, 26 te Penang. Arendskerk, 24 te Mombasa v. Aden. Alamak, 23 22 m. o.z.o. Catharinepoint n. Antw. Aludra. 22 615 m. z.o. Cape Race n. Hampt.Roads. Amstelbrug. 22 v. Aden n. Belawan. Aalsum, 23 50 m. o. Port Sudan n. Aden. Arendsdijk. 24 te New Orleans v. Tampa. Averdijk, 23 te Antwerpen v. Rotterdam. Artemis, 22 450 m. n. Puerto Rico n. Antwerpen. Abbekerk, 24 te Aden. Abbedi.ik, 24 te Los Angeles. Aegis, 24 te Georgetown. Alamak. 24 te Antwerpen. Alpherat, 23 v. Willemstad n. Rio de Janeiro. Anker N, 25/26 te Rotterdam verw. Aldabi, 23 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Axeldijk, 23 v. Rotterdam n. New Orleans. Breda. 22 v. Halifax n. New York. Bloemendael. 23 te Amsterdam. Boschkerk, 23 te Antwerpen v. Lissabon. Barito, 24 te Dilly verw. v. Sorong. Bali, 22 v. Aden n. Belawan. Bonaire, 23 v. Trinidad n. Paramaribo. Borneo, 24 te Tj. Priok. Berau. 26 te Ti. Priok verw. Billiton, 25 te Pt. Swettenham verw. v. Singapore. Blitar, 24 te Aden. Boskoop. 24 te Aruba. Ban ka, 24 te Genua. Beninkust, 23 v. Pointenoire n. Abidjan. Callisto. 23 te Stettin. Caltex Leiden, pass. 23 Algiers n. Sidon. Casamanco, 23 te Dakar. Cradle of Liberty, 22 112 mijl zuid Durban naar Philadelphia. Camitia, 23 360 m. n.o. Brisbane v. Panama. Carillo, 22 v. New York n. Puerto Barrios. Charis, 23 te Guanta. Cistula, 25 te Curacao verw. Crania. 29 te Durban verw. Calamares. 23 v. Pto Cortez p. New York. Camerounkust, 23 te Amsterdam. Delfland, 23 te La Guaira. Dinteldijk. 23 te Antwerpen. Drente, 23 te Bremen. Dorestad, 22 170 m. n.o. Azoren n. Rotterdam. Doris. 23 v. New Orleans v. Houston. Eos. 22 v Lissabon n. Tunis. Esso Amsterdam, 24 te Sidon. Esso Den Haag, pass. 23 Algiers n. Sidon. Elizabeth B, 23 te Rio de Janeiro v. San Juan. Felipes, 25 te Tj. Priok verw. Groote Beer, 24 Ie Montreal. Gaasterkerk, 23 v. Shanghai n. Hongkong. Guineekust, 22 v. Freetown n. Lagos. Ganymedes. 23 te Amapala v. La Libertad. Gooiland, pas. 22 Fern Noronha n. Rio de Jan. Gabonkust, 24 v. Amsterdam n. Antwerpen. Ghanakust, 24 te Takoradi. Halhor, 22 te Piraeus. Hestia, pass 23 Ouessant n. Amsterdam. Haarlem, 23 v. Curacao n. Le Havre. Helicon. 22 v. Houston n. New Orleans. Hilversum, 22 450 mijl w.n.w. Walvisbaai naar Perzische Golf. Heelsum. 23 te Amsterdam. Heemskerk, pass. 23 Gibraltar n. Casablanca. Hispania, pass. 23 Ouessant n. Vigol Ivoorkust, 23 te Port Harcourt. Isis. 22 v. Amsterdam n. Madeira. Iberia, 22 135 m. z.z.o. Ouessant n. Rotterdam. Ilos. 24 v. Rotterdam n. Famagusta. Johannes Frans. 23 dw. Pto. Monttin n. Guayaca Jagersfontein. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Japara KRL. 23 v. Singapore n. Tj. Priok. Jupiter, 24 te Rotterdam. Keizerswaard, 24 te Fremantle. Kosicia, 23 v. Thameshaven n. Curacao. Kalydon, 23 v. Rotterdam n. Gibraltar. Kermia. 24 v. Singapore n. Perzische Golf. Khasiella, 23 te Willemstad. Kinderdijk. 24 te Antwerpen. Korovina, 22 v. Panamakanaal n. Curagao. Kota Gede. 24 te Port Swettenham. Kennemèrland, 23 te A'dam terug v. proefvaart. Lombok, 22 v. Balboa n. Los Angeles. Lutterkerk, 22 v. Rotterdam n. Genua. Laertes, 24 te Singapore. Larenberg, pass. 23 Madeira n. Vitoria. Lekhaven, 23 te Lu lea. Lckkerkerk, 24 te Port Said. Liberty Bell, 23 te Mena Al Ahmadi. Loosdrecht, 23 v. Mombasa n. Dar Es Salaam. Lawak, 24 te East-London. Lieve Vrouwekerk,) 24) v. Kuwait n Mena Al Ahmadi Maas, pass. 22 San Miguel n. Rotterdam. Macuba, 23 te Lulea. Moordrecht, pass. 23 Algiers n. Suez. Mijdrecht, 23 të Suez. Munttoren, 23 v. Mena Al Ahmadi n. Geelong Markelo, 22 90 m. n.o. Fair eil. n. Liverpool. Meres N, 22 v. Vitoria n. Antwerpen. Mentor, pass. 23 Flores Az. n. Trinidad. Myonia, 24 v. Geelong n. Sydney. Montferland, pass. 24 Ouessant n. Rio de Janeiro. Nestor, 22 v. Curagao n. Houston, Noordholland, 24 te Dakar v. Buenos Aires. Noordam, 22 550 m. o.z.o. Cape Race n. R'dam. Naess Commander, 24 te Suez. Overijsel, 22 v. Suez n. Djibouti. Oranjefontein, 23 te Port Elizabeth. Oberon, pass. 22 Porto Rico n. Philadelphia. Oranjestad, 23 te Trinidad v. Amsterdam. Osiris, 23 t, Puerlo Ordaz v. Trinidad. Ommcnkerk, 23 v. Rotterdam n. Marseille. Orahje, 24 v. Colombo n. Belawan. Perna, 22 v. Colombo n. Calcutta. Pieter S, 22 te Rotterdam. Poelau Laut, 22 te New York. Polydorus, 23 v. Singapore n. Belawan. Prins Willem IV, 23 te Rotterdam. Prins Willem V. 23 dw. Fatherpoint n. Montreal. Prins Willem v. Oranje, 24 te New York. Pygmalion, 24 te Port Au Prince. Polyphemus, 24 te Port Said. Ridderkerk, 23 te Nacabo. Rutenfjell, 23 te Montreal v. Glasgow. Sloterdijk, 23 te Rotterdam. Stad Dordrecht, 22 te Vlaardingen. Senegalkust. pass. 22 Las Palmas n. Le Havre. Stad Haarlem, pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Leiden, 22 v. Pepel n. IJmuiden. Scherpendrecht, 23 v. Bombay n. Rastanura. Straat Torres, 22 v. Fremantle n. Surabaja. Stanvac Talang Akar, 24 te Bangkok v. Tj. Aban. Soestdijk, 22 600 m. o.z.o. Cape Race n. N. York. Sarpedon, 23 te La Guaira v. Cabello. Salatiga, 18 v. Columbia River n .Br. Columbia. Stad Breda, 23 70 m. z.w. Ouessant n. Monrovia. Steenwijk, 23 te Amsterdam. Stad Schiedam, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Statendam, 24 v. Southampton n. Le Havre. Tawali, 23 v. Port Said n. Catania. Tomori, 23 te Port Swettenham. Trajanus, 22 72 m. n.n.o. Kp. Bon n. Ceuta. T.iibadak, 23 te Tanga v. Mombasa. Tjipanas, 23 te Singapore. Tersilia, 22 315 m. n.n.o. Barbados n. Rotterdam. Telamon, 24 te Mobile v. Caracol. Tiberius, 22 v. Barbados n. Auzcayes. Tjitjalengka, 23 te Montevideo v. Buenos Aires. Tomlni, 23 v. Port Said n. Gdynia. Teucer, 25 te Gibraltar verw. Tiba. 24 te Rio de Janeiro. Ternate, 25 te Rotterdam verw. Van Waerwi.ick, 23 v. Singapore n. Brisbane. Wieldrecht, 22 in Suezkanaa) n. Napels. Wonosobo, 22 te Rastanura. Waal, pass. 23 Malta n. Ceuta. Woensdrecht. 23 v. Bandarmashur n. Suez. Waiwerang, 23 te Rangoon v. Penang.' Waikelo, 23 te Reo Flores. W. Alton Jones, 22 100 m. o. Kp. Angulhas naar Philadelphia. Willem Ruys, 23 v. Las Palmas n. Southampton. Wonogiri, 24 te Belawan. Waterman, 23 v. Kaapstad n Walvisbaai. Witmarsum, 24 te Galveston. Zeeland, 23 te Abadan. KLEINE VAART Bab T, 22 v. Skutskaer n. Gefle. Eljo, 22 te Libourne. Elsa, 21 v. IJmuiden n. Ostrand. Insp. Mellema, 22 bij Borkum n. Amsterdam. Joost, 22 v. Belfast te Teignmouth. Kaap Falga, 21 v. Amsterdam n. Oskarshamn. Kaap St. Vineent 22 v. IJmuiden n. Ostrand. Mariane, 22 40 m. z.o. Boulogne n. Zeebrugge. Menje, pass. 23 Brunsbüttel n. Swansea. Pavo. 22 v. Zaandam te Antwerpen. Ponza, 21 v. Gothenburg n. Kristinehamn. Tilly, 19 v. Ostrand te Sikea. Westerdok, 22 v. Londen n. Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg, 22 te IJmuiden. Ebro, 22 390 m. o. Beira n. Mombasa. Gele Zee, 22 910 m. w.n.w. St. Vincent n. Balti more of New York. Loire, 22 v. Mobile n. Caripito. Noordholland, 24 te Dakar verw. Thames. 22 80 m. z. Oslo n. Stockholm Witte Zee. pass. 20 Gibraltar .n. Rotterdam. Zwart* Zee en Oostzee, 22 60 mijl z.w. Savona naar Savona.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15