Uitgaan in Haarlem GM HET ERFGOED «Er t De avonturen van Wang en Li EK IS WEEK G KAS KOT EK Voor uitvoering Deltawerken ten minste 20 jaar nodig Agenda voor Haarlem f ÊÊMÊÊIÊm Kunstmaand Amsterdam Lezen en laten lezen Stormvloedkering in Hollandse IJsel in 1958 voltooid 2? NAAIMACHINES cons vervolgverhaal' door jules vermaele y Kort en bondig vrijdag 24 mei 1957 7 toneel en dans muziek diversen wj§isisssèêlêtilêiil tentoonstellingen Geacheveerd samenspel van Arte Fiato" DE NEGEN MUZEN koffie hoort koffieklaar Afaaét uw. i Duitsers op rooftocht Vrijdag 24 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Puck" geeft een voor stelling voor leerlingen van middelbare scholen van „De knecht van twee mees ters" van Carlo Goldoni onder regie van Egbert van Paridon. Medewerkenden zijn onder meer Karin Haage, Greet Feldman, Tine de Vries, Wim van den Heuvel (in de titelrol) en Eric van der Donk. Zaterdag 25 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „De grote liefde" van André Roussin onder regie van Johan de Mees ter, Medewerkenden zijn onder meer Ank van der Moer, Ko van Dijk, Kitty Janssen, Joan Remmelts en Ramses Shaffy. De decors werden ontworpen door Harry Wich. Zondag 26 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van ..Tartuffe" van' Molière onder regie van Ank van dei- Moer. Medewerkenden zijn onder meer Ko van Dijk, Mary Dresselhuys, Mimi Boes- nach, Mien Duymaer van Twist, Rita Ma- réchal en Johan Fiolet. De vertaling is van Bertus Aafjes, de decors zijn ontwor pen door Hans van Norden. Dinsdag 28 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft onder regie van prof. Pjotr Sjarov een voorstelling van ,.Het huwelijk" van de negentiende eeuwse Russische schrijver Nicolai Gogol. Mede werkenden zijn onder meer Cees Laseur, Paul Steenbergen. Myra Ward en Fie Carelsen. De vertaling is van Aleida Schot. De decors en kostuums werden ontworpen door Friso Wiegersma. Vrjjdag 31 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Tocht naar het duister" (Long day's journey into night) van Eugene O'Neill. Richard Flink heeft de regie. Medewerkenden zijn onder meer: EÜse Hoomans, Richard Flink, Frans van der Lingen en Kees Brusse. De decors werden ontworpen door Wim Vesseur. Maandag 27 mei, Grote Markt, 15.3016.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Maandag 27 mei. Proveniershofje, 20.30 uur: 'Onder auspiciën van de Vereniging van Draaiorgelvrienden wordt op het orgel „De vier jaargetijden" een concert ge geven. Dinsdag 28 mei, Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van. Henri Arends en met solistische medewerking van de'Duit- se pianist Hans Richter-Haaser het laatste concert in de Beethovencyclus. Het pro gramma vermeldt de ouverture Prome theus, het Vierde Pianoconcert en de Zesde Symfonie Dinsdag 28 mei: Grote Kerk, 2021 uur: De stadsorganist Albert de Klerk bespeelt het orgel met werken van Bach, Pachelbel, Widor en Danrieu. Woensdag 29 mei, Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingen van het Haarlemse muziekin stituut geven een uitvoering. AMATEURTONEEL Zaterdag 25 mei, „De Princehof", Heemstede, 20 uur: De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft de laatste van drie opvoeringen van „Droppie" door H. Frieling. Maandag 27 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Droste's toneelvereniging „N.A.O." geeft een besloten opvoering van „Gouden Régert"'va'n J. B. Priestley. Donderdag 30 mei, Stadsschouwburg, 19 u.: Een gezelschap van leden uit verenigin gen, aangesloten bij de Nederlandse Ama- teur-Toneel-Unie geeft een besloten op voering van Moïière's „Tartuffe" onder regie van Henk van Ulsen. FILMVOORSTELLINGEN Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Tussen zeespiegel en zee bodem" (Under the Caribbean). Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" met Romy Schneider en Willy Fritsch Rembrandtth eater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Naar het rijk der Inca's", een film over een Duitse exnedit.ie. De tekst wordt gesproken door Paul Steen bergen. Vrijdag 24 mei. Grote Markt, 20.45 u.: Open- luchtvoorstelling van twee documentaire films „Het schot is te boord" en „Vieren maai-" van Herman van der Horst. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrjjdag 24 mei, Brinkmann, 19.30 uur: In de cursus voor leiders van kinderkam pen van de Centrale Commissie Kinder- vakantiezorg Haarlem wordt gesproken over het onderwerp: „Kampvuur, bonte avond en ganzenbordspel". Vrijdag 24 mei, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Voor de leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, houdt de heer J. A. Tjaden een lezing met lichtbeelden over zijn reizen door Span'e, Frankrijk, Italië, Zwitserland en België. Aan deze avond wordt tevens meegewerkt door het muzikale trio „De Juno's". Zaterdag 25 mei, Heemstede, 19.30 uur: In „Het Wapen van Heemstede" wordt voor leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Heemstede, een feest avond gegeven, waaraan wordt medege werkt door het accordeonorkest „Haar lem-Noord" en het cabaretgezelschap „Adamson" uit Vijfhuizen. Lunapark: Van 25 tot 31 mei wordt op het terrein achter „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg in Heemstede een lunapark ge houden. Er zijn ongeveer dertig attracties. Zondag 26 mei, gebouw St. Bavo, 14 uur: Ten bate van het sanatorium „Hoog La ren" geeft het Haarlems Jeugdtheater een voorstelling, waaraan onder meer wordt meegewerkt door Ruurd Salines met zijn poppentheater Zondag 26 mei, Concertgebouw, 13.30 uur: De Nederlandse Revue- en Toneelgroep geeft een matinee voor de jeugd met i.Sjors en Sjimmi". Van de belangstelling laat men het afhangen of er om 16.15 uur nog een voorstelling zal worden gegeven. Maandag 27 mei, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van drie Haarlemse boekhan delaren houdt de heer Kees Hana een lezing onder de titel „Kleur en fleur in uw tuin". Maandag 27 mei, Stadhuis, 20 uur: Chris Bos (stadsbeiaardier van Utrecht) en mr. Romke de Waard, voorzitter van 'c Ne derlandse Klokkenspel Vereniging, spre ken over „Klokken en klokkenmuziek" Dinsdag 28 mei, Brinkmann, 14 uur: Voor de leden van de Haarlemse afdeling der Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsver eniging wordt een lezing gehouden over •.Behagelijke verwarming door elektrici teit met het oog op het Nederlandse klimaat". Woensdag 29 mei, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van de Haarlemse afdeling dei- Nederlandse Genealogische Vereniging m-'.rj I-Ians Richter-Haaser is dinsdagavond solist in het Vierde Pianoconcert van Beethoven tijdens het laatste concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Beethovencyclus geeft. De pianist heeft met bijna alle grote orkesten in Nederland reeds concerten gegeven. spreekt dr. P. J. Meertens, deskundige in de naamkunde, over Zeeuwse familie namen. Woensdag 29 mei, Do Leeuwerik, 19.30 uur: Leerlingen van Cor Teves geven een uit voering. Het programma bevat onder meer dans en zang. „Lilliput Sprookjesstad". Van woensdag 29 mei tot donderdag 6 juni kan men van 14 tot 24 uur een bezoek brengen aan Schneiders „Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue" op het terrein achter restau rant „Dreefzicht". Dertig lilliput-artiesten geven ieder uur een voorstelling. Vrijdag 31 mei, De Leeuwerik", 20 uur: Voor de leden van de Wereld-Federalistenbe weging Nederland, afdeling Haarlem, spreekt pater P. Suaso de Lima Prado over problemen van centraal Afrika. De lezing wordt geïllustreerd met een film. Bloemendaals Openluchttheater: Tot 27 mei wordt de tweede tentoonstelling gehouden van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars onder auspiciën van het ge meentebestuur van Bloemendaal De expo sitie is dagelijks geopend van 10 tot 17 u. Cruquiusmuseum: Historische stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp februari 1953. Geopend dagelijks van 912.30 en van 13.3017 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, Kantwerk, handschriften en munten Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur. des zon dags van 1316 uur. Huis Van Looy: Van 17 mei tot 17 juni wordt een nieuwe expositie gehouden van werk van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel". De expositie is dagelijks ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.20 tot 17 uur: zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. De Jager: Bij de firma De Jager, Grote Houtstraat, hoek Raamvest, wordt tot 23 juni een expositie gehouden van Deense, Zweedse, Italiaanse en Hollandse meube len met tekeningen van Jacques Janssen. Vishal: Van 25 mei tot 25 juni kan men de tentoonstelling „Grafiek uit de bloeitijd van het Duitse expressionisme" bezich tigen. Er is werk onder meer van Beck- mann, Campendonck. Chagall, Grosz, Kirchner en Kokoschka. De expositie is dagelijks geopend van 1017 uur, dins dags en vrijdags ook -"an 19 tot 22 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Een dankbaar publiek, dat de Bachzaal vrijwel geheel vulde, luisterde donderdag avond naar een programma van kamer muziek voor blazers en clavecimbel, dat voor de „Kunstmaand Amsterdam" ver zorgd werd door bet Trio Arte Fiato, be staande uit de fluitist Frans Vester, de hoboïst Koen van Slogteren en de fagottist Arnold Swillens, waarbij als cembalist Gustav Leonhardt meewerkte. Het genre muziek voor kleine blazers ensembles, dat in de romantische periode wegkwijnde, heeft zich in onze tijd glans rijk hersteld. Hiermee is een aanzienlijk repertoire van kamermuziek uit de barok - door de vorige generatie minachtend be jegend als „muziek uit de pruikentijd" - weer aan bod gekomen. Maar ook vele moderne componisten dragen het genre een goed hart toe, zodat het repertoire zich voortdurend uitbreidt. Deze avond was er v/eer zo'n noviteit te beluisteren, namelijk een Trio voor fluit, hobo en fagot van de Nederlandse componist P. Schulze, die dit opus aan „Arte Fiato" opdroeg. De compo sitie van Schulze onderscheidt zich door een interessant contrapuntisch lijnenspel en zin voor orde in de opbouw, doch voornamelijk door een voortreffelijke instrumentatie. Dit laatste toch is vaak bij componisten, die overigens belangrijke dingen weten te doen, een zwak punt, hetwelk er op wijst, dat zij niet rechtstreeks voor hun instrumenta rium denken, doch hun werk aan de piano concipiëren. Schulze, die zelf hoornist is, weet blijkbaar uit de praktijk hoe hij met het klankmateriaal moet omspringen om er het grootste rendement uit te halen en gewrongen combinaties uit, de weg te gaan. Afgezien van dit éne moderne werk, ver wijlde het programma in de baroktijd en bij Haydn, van wie een Trio voor fluit, concerterend clavecimbel en fagot als ver sterker van de bas, uitgevoerd werd. Bij die vertolking van dit stuk wreekte zich het feit, dat onze moderne blaasinstrumen ten (hier dus fluit en fagot) een klank volume bezitten waar Haydn beslist niet op gerekend heeft. Het was nu zo, dat de ver houding van het concerterende clavecim bel tot de twee blaasinstrumenten zinloos werd. Het is trouwens de vraag of een fagot voor het continuo hier wel op zijn plaats is. Frans Vester liet ons kennis maken met een fluitsonate van Sybrandus van Noordt, die in de zeventiende eeuw nog stadsorga nist en beiaardier te Haarlem geweest is. Het stuk, dat een omwerking van een sonate voor clavecimbel is, door de com ponist zelf bewerkt, bleek in zijn snelle delen een voor die tijd vrij vlotte techniek als eis te stellen. De lyrische gedeelten doen echter tamelijk nuchter aan. In kwar- tetbezetling hoorden wij verder een Con cert van Antonio Vivaldi, waarin het vloeiend virtuoze spel van de fluitist en de geraffineerde articulatie van de fagottist te bewonderen waren. Een „Sonate a quatre" van Jean Baptiste Lacillet, waarin Koen van Slogteren een partij voor oboe da caccia te vertolken had, wekte met haar milde lyriek, die haast romantisch aandoet, alsmede met haar klare instrumentale conversatietoon de vredige stemming van het bekende. De avond werd besloten met „l'Apothéose de Lully" van Fr. Couperin, een geestig kwartet, dat de controversen tussen de Fvanse en de Italiaanse muziek van de baroktijd oproept Behoudens de bedenking ten aanzien van het Trio van Haydn, schonk het geacti veerde samenspel van „Arte Fiato" een boeiend gerlot. Jos. cle Klerk Oudste concertpianist Aan boord van de „Queen Mary" is Gustav L. Becker, die dezer dagen zesennegentig jaar is gewor den en de oudste actieve concertpianist ter wereld is, uit Amerika naar Londen onder weg voor het geven van een reeks concer ten in Londen. Hieronder volgt; een lijst van de laatste aan winsten van de Stadsbibliotheek en -leeszaal in Haarlem: Romans: van Eemlandt, Afrikaanse Venus; Huël, De verlate huwelijksreis: Hulme, Zuster Luc; McCloy, Niet storen s.v.p.; Mortansson, Het „slechte" meisje: Jameson, Farewell night, wel come day; Steen. Phoenix rising; Duhamel, Les compagnons dé TApocalypse. Populair wetenschappelijke boeken: Buber, De vraag naar de mens: Russell, Hedendaagse hu welijksmoraal: Lobsang Rampa, Het derde oog, mysterieuze onthullingen van een Tibetaanse monnik; Rosier, Ik zocht Gods afwezigheid, psy chologische peilingen inzake religieus-sociale toestanden in Europa, dl. 1, Frankrijk-Spanje; Bierens de Haan, Grondslagen der samenleving; Maxwell, Bewaar mij voor mijn vrienden, de Siciliaanse bandiet Giuliano; van Bemmelen, Gevaren en schoonheid van studie on weten schap; Piek, Scheepsmotoren; Steinbuch, De automobiel, dl, 1, De motor, 6e dr.; van Ingen Sehcnau. Handboek voor de koeltechniek, dl. 1, Industriële en scheepskoelinstallaties; Wallace, The fabulous originals, lives of extraordinary people who inspired memorable characters in fiction: Paul Citroen, Die Musik in Geschichte und Gegenwart, bd. 5 (Inlichtingen Muziek): De Vries Reihngh, Oostenrijk: Aafjes, Capriccio Italiano, een reisboek over Italië; Burckhardt, De cultuur der Italiaanse Renaissance; Honderd jaar gemeentelijke archiefdienst Haarlem. De nacht was gevallen. Het paleis van de mandarijn lag daar stil in het maanlicht, hier en daar was nog een raam verlicht, maar verder was alles rustig. Toen kwam er een donker figuurtje aangeslopen langs de paleismuur; dat was Li, die een opgerold touw droeg. Bij het raam, waarachter Wang met ongeduld wachtte, bleef hij staan en keek behoedzaam rond. Neeer was geen wachter te zien. „Wang... Hier ben ik!", zei hij zachtjes. 57-58 ADVERTENTIE 'Tu* exZttz. t Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen de dammen in Haringvliet, Grevelingen en Volkerak in een periode van rond twaalf jaar voltooid kunnen worden. In ditzelfde tijdvak moeten tevens tot stand gebracht worden de afsluiting van de Hoïlandsche IJsel, het Drio-eilan- denplein, de Biesboschwerken (waaronder begrepen de afsluiting van Donge en Oude Maasje), een brug over het Haringvliet en vele kilometers dijkverzwaring langs de Westerschelde en de Rotterdamsche Wa terweg. Men mag niet verwachten ,dat in deze twaalfjarige pediode bovendien nog oen belangrijk deel der werken tot af sluiting van het Brouwershavensche Gat en de Oostcrschelde zal kunnen worden uitgevoerd. Daarom zal voor de uitvoering van het gehele complex der Deltawerken een termijn van tenminste twintig jaar zeker nodig zijn. Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ovef het ontwerp-Deltawet. De stormvloedkering in de Hoïlandsche IJsel zal in de loop van 1958 geheel vol tooid kunnen zijn. Het Drie-eilandenplan kan omstreeks 1961 gereed zijn, de afslui ting van het Haringvliet ongeveer in 1968. Wordt gedurende de uitvoering van deze laatste werken ook de aanleg van de Vol- kerakdam ter hand genomen, dan zal het streven er op gericht zijn dat deze dam omstreeks 1968 voltooid is. Aangezien dan, althans wat de belang rijke afsluiting betreft, de afvoer van het Rijnwater naar zee zou kunnen worden beheerst, ligt het voor de hand er voor te zorgen de Rijnkanalisatie (waarvan thans ADVERTENTIE daéóeé éeéé&Z-/ Extra voordelig Verkrijgbaar bi] de melkhandel .g®v de eerste stuw reeds in aanbouw is), in elk geval uiterlijk op dezelfde tijd, dus rond 1968, geheel gereed te hebben, opdat dan ook de afvoer langs de Rijn en IJsel met alle daaraan verbonden belangrijke voordelen voor de waterhuishouding en de scheepvaart, geregeld zou kunnen wor den. Opgemerkt wordt dat verscheidene belangen pleiten voor een eerdere, des noods gedeeltelijke inbedrijfstelling van de Rijnstuwen. Voortzetting van de werken van de Rijnkanalisatie in een sneller tempo zou de scheepvaart op de Geldersche IJsel tèn goede komen. De bedijking en gedeeltelijke droogleg ging van de Lauwerszee wordt geheel los gezien van de afsluiting van de wadden. De bedijking van de Lauwerszee wordt beschouwd als Deltawerk, dus als werk waarop de bepalingen van de Deltawet van kracht zullen zijn. Wanneer men zich wat de Zuiderzee werken betreft beperkt tot de waterbouw kundige werken van de bedijking en ae inrichting van de IJselmeerpolders dan zal de bedijking van de Markerwaard in 1968 gereed kunnen zijn en die van de laatste IJselmeerpolder. Westelijk Flevo land, omstreeks 1977. Met de bedijkings- werken voor de Markerwaard, waarvoor de inzet van het grotere baggermateriaal vereist is, zullen nog rond negen jaar ge moeid zijn. Het is de bedoeling om zowel de Zuiderzeewerken in een doeltreffend tempo voort te zetten, als bij de uitvoering van de Deltawerken spoed te betrachten. Wat de kosten van het Deltaplan betreft is er volgens de Memorie van Antwoord op het ogenblik geen enkele reden om te vrezen dat deze tot een veelvoud zouden gaan oplopen van de begrote kosten van ongeveer tweeeneenhalf miljard gulden. De omvang van de plannen is zo groot dat met de volledige uitvoering een lange tijdsduur (twee tot drie decennia) gemoeid zal zijn. De ministers zijn er van overtuigd dat geen enkel ander plan in dit opzicht betere perspectieven zou kunnen bieden. Oudste inwoonster overleden. Schie dams oudste inwoonster, de 101-jarige me vrouw M. Vogelaar—De Vries, is in Huize St. Liduina, waar zij reeds lang werd ver pleegd, overleden. Mevrouw Vogelaar zou op 5 juni 102 jaar geworden zijn. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 A Ik herinner me niet dat hij ooit over zijn familie heeft gesproken, zei ik. Waar woont zijn vader eigenlijk? Nou met Gods genade in den Hemel, mogen we hopen, maar bij zijn leven het 'm gewoond op 'n groot kasteel in Holland. Ze boog zich weer tot me over. Kun-de zwijgen? Dat is te zeggen.aarzelde ik. Het was niet mijn bedoeling haar geheimen te ontfutselen, maar het brandde haar blijkbaar op de tong en zonder mijn ant woord af te wachten ging ze voort: 't Zal nou ieverans toch allemaal aan het licht ko men. Ons meneer Lo is nog van hoge komaf. Gullie noemt 'm den Bax. Hawel, zo hiet 'm niet. Dat is maar zo'nen schildersnaam. Meer z'n effetieve naam is Jonker van Beukenstein. Wat.Wat zegt ge? Ze herhaalde: Jonker van Beukenstein. Op het horen van deze naam, die ik nog geen half uur geleden vernomen had uit het sensationele relaas van Ethel Andrews, was ik recht overeind gesprongen van verbazing, een uitwerking, die ze van haar opzienbaren de'onthulling niet eens verwacht had. Ze zette zich dan ook met een triomfantelijk gebaar de handen in de zij en zei: Hawel, daar zie-de van op, wat? Maar ge moet er niet over klappen, zunne. Ik beloofde het haar, nam afscheid en vertrok. Ik wist genoeg, de vermoorde ouwe jonker in Rohdrecht was zijn vader en hij was de „thans nog onbekende erfge naam, van wie men vooralsnog niet weet of hij nog leeft en zo ja, waarIn de berekende grond van het erf zag ik nog duidelijk het autospoor. Wie mag dat toch ge weest zijn? Die heeft natuurlijk het radiobericht gehoord of de oproep gelezen in de krant en is ijlings hierheen ge tuft. Dat zal dieën geluksvogel ook geen windeieren leg genVerdulleme, dat ik nou die vrijage van Hermine heb tegengewerkt, jonkvrouw Liermine van Beukenstein- Vermaele. Oei oei! Of zou het toch nog niet te laat zijn? Hij zal toch nog terugkomen. De daaropvolgende dagen had ik rust noch duur. De kalmte waarmee Jeannet de zaak opnam, maakte me nog nerveuzer. Waarom kwam Lo Bax nou niet weerom? Ze hadden de ouwe jonker nou toch al begraven? Waar was het wachten nou nog op? Wat had hij daar nou nog te doen? Zou ik er zelf maar niet eens heen gaan? opperde ik, Lo zal het vast aardig vinden een oude vriend op zijn kasteel te ontvangen. We hebben trouwens nog enkele bestuurszaken te regelen en ik zou Ethel de groeten van je kunnen doen. Heb nou maar geduld, zei Jeannet, hij schreef toch: ik kom spoedig weerom. Bovendien verwacht ik nu toch Ethel Andrews dezer dagen. Maar jawel een volle week ging voorbij. Geen Ethel. Eindelijk, 't was vrijdag, daar komt Wannes, de oudste zoon van Van Driel, gooit zijn fiets tegen het tuinhek, komt op zijn klompen de kamer binnen, smijt een grote brief op tafel en roept: G'n dag samen. Nou moete gullie toch dezen brief 's lezen, sakker ju. Aan ons vader uit Holland, van z'n hoogheid meneer Lo, de flapdrol. Nou nou, 'n deftige brief ook, zei Jeannet, getypt nog wel'n familiewapen, pfoe!aan den Weledelgebo ren heer J. van Driel, landbouwerdat is jou vader Wannes. Ben je niet groos? Nikskenie, zei Wannes. En 't komt niet eens van hemzelf, ging Jeannet voort, „namens" staat er, namens den hooggeboren heer Jonkheer L. T. W. van Beukenstein.... heb je ooit.... Wat 'n aanstellerij, zei ik, maar Hermine veronder stelde, dat dat allemaal buiten hem om ging en dat hij het nou toch ook wel erg druk zou hebben. De brief bevatte het bericht, dat er opdracht gegeven was aan een Antwerpse expediteur om de eigendommen van de jonkheer naar zijn nieuwe woonplaats over te brengen en het verzoek van Van Driel om daarbij be hulpzaam te zijn. Over het atelier mocht hij overigens naar eigen goedvinden beschikken en het als zijn eigen dom beschouwen. Met verdere regelingen behoefde hij zich niet te belasten. Een bericht aan de gemeentesecre taris was reeds verzonden en aan het schildersgenoot schap Sint Lucas zou nog in een afzonderlijk schrijven worden verzocht de jonkheer af te voeren van de leden lijst. Jasses, riep Jeannet, is ie gek? Wat zeggen je ouders er van, Wannes? Niet veel. Wat kunnen ze zeggen? zei Wannes, me neer Lo heb vader zo voor en na nog al 's geholpen. Ze meugen niet ondankbaar zijn, zunne. Maar ik vind 'm 'n labbebak en dat is 'm. Hermine was nu toch ook zichtbaar teleurgesteld. Er zitten nog taalfouten in ook, zei ze, terwijl ze de brief nog eens doorlas. Nu ben ik er de man niet naar, om me met een kluitje in het riet te laten jagen. Zoals ik al zei, zé noemen me hier de terrier: als ik wat vast heb, laat ik het niet los. Nou ga ik er heen, zei ik of ik heet geen Jules Vermaele, zo verbreekt 'n mens niet zijn oude vriend schapsbanden. Hij zal potverdorie hierkomen, bij Se- meijns een feest geven en dan zullen we 'm erelid maken. In stilte dacht ik er nog voor mezelf bijen zich verloven met Hermine, maar dat zei ik niet hard op. TWEEDE HOOFDSTUK Jeannet zegt: „Een spin in de morgen, geeft kommer en zorgen," maar ik ben niet bijgelovig. Een kleine spin daalde met de snelheid van een para chutist, om op goed geluk te landen. Het was op mijn neus. Ik schrok wakker, sloeg in de lucht en in letterlijke zin van de weeromstuit ontwaakte ook Jeannet. Jules, riep ze, wat doe je? O, stelde ik haar gerust, het was maar een spinnetje. Het raam van onze slaapkamer stond wijd open en de kamperfoelie raakte bijna mijn hoofdkussen. Wat zeg je, schrok Jeannet, een spin? Zeg Jules, zou je vandaag wel op reis gaan? Waarom niet? Een spin in de morgen, geeft kommer en zorgen. Ik lachte hartelijk om dat bijgeloof, sprong uit bed en ging me scheren en aankleden. Jeannet zorgde voor het ontbijt, maar was minder spraakzaam dan gewoonlijk. Mijn bagage was gauw gepakt. Ik kreeg een pakje brood mee met twee hardgekookte eieren voor de reis, nam af scheid van vrouw en dochter en toog op weg met mijn valies en mijn schilderkist, want die laat een schilder niet thuis. Het was een grauwe dag, het regende nog niet, maar het dreigde wel. (Wordt vervolgd). Vergift aangespoeld. Op het Texelse strand zijn drie kartonnen doosjes aange spoeld, die elk twaalf flesjes bevatten, in houdende 25 tabletten. Deze tabletten zijn samengesteld uit physostigmine salicylate, ene zwaar vergift zowel voor mens als voor dier. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat nog meer van deze doosjes in zee drijven, en op het strand langs de Nederlandse kust zullen komen De doosjes zijn wit en 4 x 5 cm groot. Vondeling overleden. De Amsterdamse brandweer kreeg donderdagnacht om twee uur telefonisch de mededeling, dat er op de Mozartkade een kind te vondeling was ge legd. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en vond in de voortuin van een woning het lijkje van een ongeveer een week oud jongetje. De baby, die slechts ge wikkeld was in een luier en een molton deken moet kort voor de aankomst van de politie zijn overleden. De hoofdinspecteur van bureau Overtoom verzoekt om inlich tingen. Sleepkarvei voltooid. De motorzee- sleepboten „Zwarte Zee" (4200 pk) en „Oostzee" (2000 pk) van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn met het voor de sloop bestemde Argentijnse slagschip ..Rivadavia" (27.700 ton d w) te Savc'na (Italië), na een reis van 7000 mijl, gearri veerd. Moveo-leden bij Belgische koning. Vijftig Nederlandse oorlogsinvaliden, die thans op uitnodiging van de Belgische zus tervereniging van Moveo (Meer Ontspan ning voor' Oorlogsinvaliden) een bezoek nn België brengen, zijn tezamen met Belgische, Luxemburgse. Franse en Engelse invalide oudstrijders door koning Boudewijn in de tuin van het paleis te Brussel ontvangen. Raadzaal verwoest. Het achter het voormalige stadhuis t.s Eindhoven gelegen houten gebouw „Sancta Ursula" is vrijwel tot de grond toe afgebrand. In dit gebouw waren gevestigd de afdelingen bijzondere wetten en vreemdelingendienst van de ge meentepolitie en op de bovenverdieping was de raadzaal van de gemeenteraad. Het nieuwe stadhuis heeft nog geen enkele ruimte geschikt voor het houden van raads vergaderingen. Gedacht wordt nu aan een noodoplossing door de vergadering te hou den of wel in het Stedelijk van Abbemu- seum, dan wel in de cantime van het gebouw van gèmeentebedrijven. In Zundert is een te Bussum gestolen auto teruggevonden, die daar was achter gelaten door vier Duitse jongens van ze ventien jaar, die daarna getracht hebben clandestien over de Belgische grens te ko men. De Belgische grenswacht ving hen echter op en nu zitten zij achter slot. Het viertal was bij Enschedé Nederland binnen gekomen en had daar een wagen gestolen waarmee zij naar Deventer reden. Daar werd de wagen „verwisseld' en de tocht voortgezet naar Het Gooi. Op de rijksweg onder Muiden werd de auto uit Deventer achtergelaten waarna in de herenstraat te Bussum opnieuw een ander voertuig werd meegenomen. ADVERTENTIE Volg toch een SNELWERKENDE en HYGiëNiscHE TRANSROID KUUR. Dit nieuwe en moderne middel bestrijdt aam beien en de onaangename klachten, daaraan verbonden, snel en daadwerkelijk. Tenzij uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één ta blet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en pijn, jeuk, branderigheid, zwaar gevoel bij het zitten .obstipatie plagen u niet meer. KLACHTEN EN PIJNEN VERDWIJNEN met TRANSROID Hygiënisch... Gemakkelijk... Snelwerkend Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam VRIJDAG 24 MEI Minerva: „Mijn zoon is onschuldig", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The moun tain", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van Dr. Quatermass", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mars door de hel", 18 jaar, 8.15 uur. Open luchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars, 1017 uur. ZATERDAG 25 MEI Minerva: „De gelaarsde kat", alle Leeft., 2.30 uur. „Mars door. de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn zoon is onschul dig", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leef tijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de ivoordieven 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The mountain" 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van Dr. Quatermass", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstel ling van werken van Bloemendaalse beel dende kunstenaars, 10—17 uur. Stadsschouw burg: Nederlandse Comedie met „De grote liefde", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3