Mendès-France legt de leiding van de radicale partij neer Het kabinet wil niet steeds op de schopstoel zitten Vijftig jaar geleden Van dag tot dag Filmreclame raatótoel Geen meerderheid voor zijn voorstel om twee rebellen te royeren „De Ruyter"-frankeerzegels NEDERLAND 0p de Geen onderzoek naar trust vorming in Britse pers Chauffeursvakbond in V.S. krijgt ultimatum Corrupte voorzitter moet verdwijnen Joegoslavische minister van Defensie naar Moskou Rode Kruis wil luchtoorlog reglementeren Wolkbreuk in Hongkong; veertien doden NEDERLAND !0c Eerste Franse (in)formateur Pleven of Reynaud Verdere liberalisatie in West-Duitsland Uit Haarlems Dagblad van 24 mei 1907 VRIJDAG 24 MEI 1957 ADVERTENTIE ÏW1JS De kwestie der verkeersveiligheid dient zich dagelijks opnieuw aan. Nu gaat het speciaal om de straf van overtreders met name om de veelgebruikte sanctie van intrekking der rijbewijzen. Wij hebben in het verleden al eens betoogd, dat het in consequent is om mensen, wie wegens ge bleken roekeloosheid of onbekwaamheid hun rijbewijs gedurende een langere pe riode wordt ontnomen, na afloop van hun straftijd weer op het verkeer los te laten zonder examen. Wie drie jaar niet mag rijden, rijdt na die drie jaar met nog minder oefening en zekerheid dan voordien. Een herhaald examen zou voor dergelijke ge vallen een eis van logische garantie zijn om nieuwe ongelukken te voorkomen. Thans overweegt men ten departemente om ingetrokken rijbewijzen voortaan ver vallen te verklaren, zodat de gestrafte een nieuw examen plus alle formaliteiten zal moeten doorworstelen, die een „novice"' in het motorverkeer ook te verwerken krijgt. Het lijkt een goede maatregel, mits de justitie dit bijkomende strafmiddel niet al te rigoureus en formeel gaat hanteren. Want vaak is de verkeersovertreder meer slachtoffer dan schuldige. Veel voorzich tige, verantwoordelijkheid bezittende rij ders geraken huns ondanks voor de recht bank tengevolge van ongelukkige omstan digheden en toevallige complicaties. Als deze lieden niet alleen hun rijbewijs kwijtraken, doch ook nog de ellende van examen en aanvraag opnieuw moeten ver stouwen, zijn zij te zwaar gestraft. Men moet trouwens de hele strafprocedure, met alles wat er bijkomt, wel degelijk blijven zien als een preventief stelsel, dat gericht is op het corrigeren en voorkomen. Slacht offers van samenloop der omstandigheden, formeel schuldig bevonden doch in werke lijkheid alleen maar ongeluksvogels, be hoeven niet tot inkeer te worden gebracht. Men zou hun onrecht doen door een in feite volkomen uit de tijd zijnde bureau cratische rifraf van formaliteiten voor de tweede keer op hun schouders te stapelen. Zoals alle wetstoepassingen zal ook die der verkeerswet met goed onderschei dingsvermogen moeten worden toegepast wat dan ook herhaaldelijk blijkt te ge beuren. De toegenomen strengheid der ma gistraten tegen verkeerszondaars is daar naast te verklaren en te verdedigen, doch men moet niet over de streep gaan; vooral een middel, als thans wordt overwogen, zal men met begrip moeten hanteren. Het zou te billijken zijn, dat men het vervallen verklaren van een rijbewijs uit louter praktische overwegingen zou ver binden aan langdurige ontzeggingen, waar door het niet een represaille- doch een utiliteitsmiddel zou zijn. Over nauwelijks een maand begint in Den Haag een internationale filmweek. Gezien de opzet van dit Nederlandse cine matografisch festival, zal de nadruk er val len op de films en niet op de sterren. Dat is verheugend. De filmweek in Den Haag wil een waardige manifestatie zijn van wat aan artistieke winst is geboekt. Tone len zoals zich telkenjare te Cannes afspe len, horen er niet bij en worden bij voor baat uitgebannen. Waardig! Aan dat ad jectief wordt deze vaderlandse manifestatie opgehangen. Toch zou het ook samenhangen met de waardigheid van de film, zoals zich die jaar en dag in ons land manifesteert, wan neer de Nederlandse bioscoopexploitanten en filmverhuurkantoren hun reclame met die nobele doelstelling in overeenstemming brachten. Daarvan is echter nauwelijks sprake. De film is de kermis ontgroeid, de filmreclame is er in blijven steken. Wij doelen dan voornamelijk op de befaamde „sex" in de filmreclame. Er zijn films, die daarvan inderdaad hoornen des overvloeds mogen heten. Dat ze als zodanig worden gepropageerd, is nog tot daaraan toe. Men komt er dan „eerlijk voor uit". Die films heten realistisch en gedutfdMaar als zelfs films, waarin de „sex" nauwelijks een naam mag hebben, door de reclame op dat nlan worden „verheven", wordt het erger lijk. De fil n „Lust for life" is daarvan een spreker'3 voorbeeld. De reclame bestaat het om er een scène aan toe te dichten, ■lie men in de film nergens zal aantreffen. Als uithangbord gebruikt sorteert dat zo genaamde spelfragment echter het effect, dat de film over Vincent van Gogh een blote uitstalling is van kunstenaarlijke avontuurtjes. Hoe groter geest, hoe groter beestDe film houdt zich aan de geest, de reclame verkiest het beest. Dat is nog maar één voorbeeld. Er zijn er honderden. Zolang de filmreclame on gestoord haar gang kan gaan, zal de film, vaak onverdiend, op het platvloerse niveau gesitueerd worden, dat haar zo graag wordt toegedicht door wie oordelen van de bui tenkant. En dan zwijgen wij maar over de valse prikkeling der fantasie, die klaarblij kelijk bewust door de reclame wordt nage streefd, een bezigheid, die de meergenoem de waardigheid van de film het karakter geeft van blasfemie Levenswijsheid (Van onze correspondent in Parijs) Pierre Mendès-France heeft gisteren het hoofdbestuur van de radicale party, waar over hy sedert ruim een jaar met de titel van „eerste vice-president" in feite de lei ding had, medegedeeld dat hij zyn post wenst te verlaten. De crisis in de radicale party, die eigenlijk al heerste sedert Men dès-France als minister-president door zyn partijgenoot René Meyer ten val werd ge bracht, en waardoor al twee scheuringen en ettelijke royementen werden veroor zaakt, heeft een acuut karakter aangeno men. Een derde scheuring, waarbij dit keer de linkse vleugel, onder leiding van Men dès-France, de party verlaten zou, lykt onvermijdelijk, Deze nieuwe malaise bij de radicalen i-.l de oplossing van de rege ringscrisis, die nog nauwelijks in zicht lijkt, zeker niet bevorderen. Het aieuwe conflict tussen Mendès- France en het partijbestuur vond zijn aan leiding in de houding van vier radicale af gevaardigden, die bij het laatste vertrou wensvotum, in weerwil van de instruc ties der hoogste instanties, vóór premier Mollet hadden gestemd. Mendès-France had de vier gedeputeerden op het matje geroepen, maar slechts twee van hen ver schenen. Tegen de beide Kamerleden, die geweigerd hadden zich te dérangeren, eiste LONDEN (UP). - De Britse regering heeft donderdag een socialistische eis tot een onderzoek naar trustvorming door de Britse pers verworpen. WASHINGTON, (UP) De vice- voorzitter van het Amerikaanse vakver bond C.I.O.-A.F.L., Walter Reuther, heeft verklaard dat de „Teamster Union" een vakbond van vrachtautochauffeurs uit de C.I.O.-A.F.L. zal worden gestoten, indien Dave Beck niet als voorzitter van die vak bond wordt afgezet. Zoals eerder gemeld is, bestaan er sterke aanwijzigingen dat Beek zich heeft schul dig gemaakt aan corruptie en oplichting. Hij is reeds verscheidene malen door de Senaatscommissie, die een onderzoek in stelt naar het „bendewezen" in vakbonden, verhoord. „Wij zullen de Amerikaanse vakbewe ging niet door corrupte figuren laten com promitteren", verklaarde Reuther. Het hoofdbestuur van de C.I.O.-A.F.L. heeft reeds een aantal maatregelen opge steld die moeten voorkomen dat in de toe komst met geld van de Amerikaanse vak bonden, aangesloten bij de C.I.O.-A.F.L., zal worden gemarchandeedd op de wijze waarvan men Dave Beck, die wegens be lastingschandalen terecht moet staan, ver denkt. Beck is reeds geroyeerd uit het hoofdbestuur van de C.I.O.-A.F.L. De nieuwe maatregelen stellen minimum eisen wat betreft boekhouding en accoun tancy, zij gelasten de aangesloten vakbon den aanbestedingen te houden wanneer zij belangrijke opdrachten moeten uitbeste den en verbieden het gebruik van vak- bondsgelden voor leningen, investeringen of andere transacties die een bestuurslid, afgevaardigde of lid financieel voordeel kunnen opleveren. BELGRADO (UP) Generaal-majoor Ivan Gosjnak, Joegoslavische minister van Defensie, zal op uitnodiging van maar schalk Zjoekov, zijn Russische collega, de volgende maand een bezoek aan Moskou brengen, zo is officieel in Belgrado mee gedeeld. Het bezoek van Gosjnak heeft meer een politiek dan een militair doel, want het moet dienen ter onderstreping van de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië, zo verluidt in diplomatieke kring te Belgrado. Het wordt bijzonder onwaarschijnlijk geacht dat Gosjnak Russische steun voor de De fensie van Joegoslavië zal vragen. Mèndes-France Mendès-France, die daarbij aan de jongste besluiten van het partijcongres herinnerde, dat de stem-discipline had ingesteld, uit stoting uit de radicale gelederen. Toen het op stemmen aankwam, bleek echter dat een meerderheid, waarbij zich ook enkele ministers bevonden, van zeventien tegen vijftien zich tegen Mendès-France had uit gesproken. Mendès-France meent dat met deze uitspraak ten overvloede is aange toond, dat hij zijn gezag in het partijbe stuur verloren heeft, zodat hij maar beter deed af te treden. Definitief? Of dit aftreden van Mendès-France de finitief zal blijken en de Franse radicale partij tot zijn oude gewoonten en gebrui ken terug zal keren, is nog niet met ze kerheid te zeggen. Het is namelijk moge lijk, dat Mendès-France hoopt door de le den, en vooral door de jongere aanhang, te zullen worden teruggeroepen om zijn wil in de toekomst ook de hogere partijregio- nen te kunnen opleggen. Binnenkort zal zeker een nieuw partijcongres bijeen wor den geroep -n. Het is evenmin uitgesloten dat de pa triarchale Edouard Daladier dan in de plaats van Mendès-France als de werkelij ke partijleider zal worden uitgeroepen. In dat geval is het niet onwaarschijnliik dat Mendès-France met zijn aanhang van jon geren, die hij voor de publieke zaak heeft weten warm te maken, een nieuwe bewe ging opricht, die zijn denkbeelden ter ver nieuwing van het politieke leven en ter restauratie van de Franse republiek dan in een andere en meer gepaste vorm zal kunnen uitdragen. (Reuter) De uitslag van de stemming was de grootste tegenslag die Mendès- France tot op heden heeft ondervonden in zijn lange strijd om van de oude, op brede basis berustende, radicale partij een gedis ciplineerde linkse partij naar het model van de Britse Labourpartij te maken. LUZERN (UP) De president van het Internationale Rode Kruis, professor Leo pold Boissier, heeft in een rede op de 48ste internationale conventie van Rotary International verklaard dat het hoofdbe stuur van het Internationale Rode Kruis een ontwerpreglement in voorbereiding heeft, om de oorlogvoering in de lucht aan bepaalde beperkingen te binden. Het nieuwe reglement, dat in de alge mene vergadering van het Internationale Rode Kruis in het komende najaar zal wor den behandeld, is gebaseerd, aldus profes sor Boissier, op het geconstateerde feit dat massabombardementen zoals die in de tweede wereldoorlog zijn uitgevoerd „van militair standpunt gezien" geen zin hebben. „Al willen sommige landen dan mis schien niet inzien dat de „totale oorlog" een misdaad is, wellicht zijn zij wel ge voelig voor het argument dat hij, zakelijk gezien, geen voordeel afwerpt". Het voorstel berust volgens prof. Bois sier op de idee dat het niet voldoende is, oppositie te voeren tegen een specifiek wa pen zoals de atoombom: men kan beter een bepaalde vorm van oorlogvoering be strijden. Het plan omvat onder meer: 1. Beperking van de oorlogvoering in de lucht tot bepaalde door de mensheid gestel de grenzen, waardoor aan de strijdende partijen werdt verhinderd, onbeperkt de middelen te kiezen om hun tegenstander schade te doen. 2. Beperking van de activiteit der strij dende landen tot vernietiging van de mi litaire kracht van de vijand, waarbij de burgerbevolking buiten het bereik der wapens wordt gehouden. 3. Verbod van alle aanvallen op burgers en bewoonde centra. 4. Slechts bombardementen gericht op militaire doelen zijn toegestaan. Deze doelen worden met name genoemd en om schreven door het Rode Kruis. 5. Het nemen van elke mogelijke voor zorgsmaatregel om de burgerbevolking te sparen. 6. Het verbod van alle wapens waarvan de schadelijke werking zou kunnen voort duren waardoor deze wapens niet langer door de gebruikers kunnen worden be heerst. Achtduizend dakloos geworden HONGKONG (Reuter) Hongkong heeft donderdag de ergste wolkbreuk sedert ze ventig jaar beleefd. Veertien mensen zijn om het leven gekomen, twintig anderen worden nog vermist. Bijna achtduizend mensen zijn door het water uit hun onder gelopen of ingestorte huizen verdreven. Ook in Zuid-China hebben grote ge bieden van zware regenval te lijden. Nader meldde United Press vanochtend dat het aantal doden in Hongkong tot 26 gestegen is. Twaalf mensen kwamen als gevolg van een landverschuiving bij een kerkhof om het leven. De spoorwegverbinding tussen Kowloon en communistisch China is door de zware re genval eveneens verbroken. icfad Adclaansz. *3? "KpJ/t De Zeven TVovindén MICHIEl ADRIAANSZ OE RUYTER I607-I4V7 Ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar 350 jaar geleden is dat Michiel Adriaenszoon de Ruyter te Vlissingen werd geboren, zal een bijzondere post zegel in twee frankeerwaarden worden uitgegeven. De zegel van 10 cent, por tret van De Ruyter, is ontworpen door L. Strik. De kl/eur van de zegel is oranje. De zegel van 30 cent, het admiraalschip „De Zeven Provinciën", is ontworpen door EThorn Leeson. De kleur van de zegel is blauw. De zegels zijn ver krijgbaar aan de postkantoren van 2 juli tot en met 1 augustus 1957, na die datum zullen nog voorradige zegels tot uiterlijk 1 september verkocht worden. De zegels zijn voor frankering geldig tot en met 31 december 1958. (Van onze correspondent in Parijs) Vermoedelijk zal president Coty vandaag een eerste formateur of informateur aan wijzen die mag proberen de oplossing van de regeringscrisis een paar stappen nader bij te brengen. Het staatshoofd, dat nu van de inzichten van alle hoogmogenden van de republiek en der partijen heeft kunnen kennisnemen, lijkt te aarzelen tussen de beide oud-premiers Paul Reynaud en René Pleven. Reynaud behoort tot de partij der onaf- hankelijken of conservatieven die voor de crisis verantwoordelijk moet wor den gesteld. Omdat Reynaud persoonlijk niet tegen Mollet heeft gestemd, zal hij ook van de socialisten op enig begrip mogen rekenen. Pleven maakt deel uit van de partij der links-radicalen (UDSR), waarover de de missionaire minister van Justitie Mitter rand de leiding voert, ofschoon hij eerder tot het rechtse kamp behoort. Men wijst op de uitstekende betrekkingen, die hij met de Amerikaanse industrie en bankwe reld zou onderhouden, een troef, die niet gering geacht moet worden, nu Frankrijk met zijn uitgeputte deviezenpot om dollars zit te springen. James Michael Curley - 82 jaar - heeft zijn autobiografie geschreven, getiteld ,,1'd do it again". James Michael Curley is viermaal tot lid van het Congres der Verenigde Staten gekozen, is even zo vele keren burgemees ter van de belangrijke stad Boston geweest en één maal Gouverneur van de Staat Massachusetts. Een vooraanstaand man dus, zou men zeggen. James Michael Curley heeft niettemin tweemaal gevangenisstraf gehad. Hij behoorde tot het, nu wel langzamer hand uitstervende ras van politico's, leiders van of geleiders voor politieke partij machines, die eens hun stempel drukten op grote sectoren der Amerikaanse poli tiek. Zij behoorden tot een „hoger" soort gangsterdom. Er zijn er nog wel zo, doch hun aantal vermindert. Ook in de vakbe weging treft men hen nog aan. De straf zaak tegen de Big Boss der vrachtrijders, Dave Beck, is nog gaande. James Michael Curley was een inne mende man. Hij was er altijd op uit, de sympathie van het kiezersvolk te winnen en hij slaagde daar uitstekend in. Daarom was zijn bijnaam „Sympathy Jim". Het weekblad Time, zijn autobiografisch boek besprekend, haalt daar enige van Sympathy Jim's adagia uit aan. Zij zijn de moeite waard. Hier zijn er een paar: Schrijf niet zolang je het zeggen kunt; en zeg het niet zolang je het met een hoofdbeweging af kunt doen. Politici hebben geen twee ge zichten. Als ze die hadden, zouden ze trouwens altijd het andere tonen. Ik heb altijd ervaren dat waar digheid en domheid synoniem zijn. De meeste regeringen lijden aan diarrhee van beloften en aan con stipatie van daden. Een Deense dog wordt altijd ge volgd door kleine hondjes die in zijn poten willen bijten. Doe het anderen, of zij zullen het u doen. Wel, James Michael Curley was een corrupt, of althans zoveelste rangs, poli ticus. Wat zulk een man zegt behoeft men zeker niet ernstig te nemen. In ieder geval doet u er verstandig aan zijn wijsheden niet te beamen. Maar wat vindt u van deze zes aforis men? Elias ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Sinds onlangs op de bijeenkomst van de partijraad van de Katholieke Volks partij de leider van de Tweede Kamer- groep dier partij, prof. Romme de waar schuwing liet horen, dat wanneer er niet tijdig genoeg iets bevredigends met be trekking tot de bezitsvorming uit de kabi netsbus zou komen, de tegenwoordige ministersploeg weggestuurd moest worden, is er zowel binnenskamers alsook naar buiten een en ander gebeurd. Overigens bleef het niet bij die waarschuwende woorden, want de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, die ook zitting in de Kamer heeft, pakte in nog veel onwelwillender termen uit. Deze voorvallen hebben een, mogelijk niet geheel en al voorziene, uitwerking gehad. Het moeten, naar verluidt, bovenal de tot de K.V.P. behorende ministers ge weest zijn bij wie de waarschuwende en andere geluiden, waarvan zij door middel van de pers kennis kregen, grote verbol genheid opwekten. Voor het kenbaar ge maakte wantrouwen met betrekking tot de bereidheid van het kabinet om het nodige te doen inzake bevordering van bezitsvorming bestond op het ogenblik geen enkele redelijke grond. En verder kwam het niet te pas om als het ware te dreigen met een naar huis sturen van het kabinet-Drees en om dat dan nog wel te doen na een verre van vriendelijke af schildering var. de waarde van deze ploeg. Dat waren de grieven van de katholieke ministers, die zij voor prof. Romme geens zins verborgen hielden. Mede in dat licht moet men dan ook zien, dat reeds enkele dagen na zijn rede in de partijraad de K.V.P.-fractievoorzitter in een bijeenkomst in 's Hertogenbosch de gelegenheid aangreep om duidelijk te ma ken, dat men kennelijk het door hem in de partijraad gesprokene had misverstaan of althans verkeerd had uitgelegd. Er was geen sprake van een oorlogsverklaring op korte termijn aan het kabinet-Drees en er was niets anders aan de hand geweest dan een tijdige waarschuwing. Dit laatste dan in het bijzonder met betrekking tot de tere kwestie van de bezitsvorming. Na tuurlijk nam prof. Romme ook goede nota van de door zijn politieke geestverwant, de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, mede namens minister Struijcken, tevens plaatsvervangend eerste minister en ook K.V.P.-lid. in de Eerste Kamer af gelegde geruststellende verklaring inzake de bezitsvorming-aangelegenheden. Uiter aard werd die verklaring afgelegd om in het openbaar te weerspreken, dat er sprake zou zijn van e.rnstige verwikkelingen bin nen het kabinet. Wie dat wèl mocht menen, vergist zich, zoals nu inmiddels ook de minister van Financiën, de heer Hofstra, heeft laten blijken. Tussen de ministers van uiteen lopende politieke richtingen binnen het kabinet botert het beter dan ooit. En van daar de verontwaardiging van de K.V.P.- ministers over hetgeen er gezegd was in de partijraad van de K.V.P. Intussen moet men niet menen, dat de tot de P.v.d.A. behorende ministers hun 6chouders ophalen over de manier, waarop (n die partijraad over dit kabinet is ge sproken. Meer en meer neemt de opvatting toe, dat het niet aangaat telkens weer het kabinet-Drees speldeprikken te geven en het misschien op een met het oog op het landsbelang heel ongelukkig ogenblik ten val te brengen, bijvoorbeeld wanneer het er om gaat de onontbeerlijke verhoging van de inkomsten van de schatkist te be vorderen door belastingverhoging. Als men van dit ministerie niet gediend is. dan behoort men dat onomwonden door een beslissing in 's lands vergaderzaal tot uiting te brengen. Aldus de in het kabinet gegroeide opvatting, waaraan dezer dagen minister Hofstra in de Eerste Kamer uiting heeft gegeven. Men zou het misschien zo kunnen uitdrukken: Minister Drees en zijn ambtgenoten beginnen er schoon genoeg van te krijgen voortdurend op de schop stoel te moeten blijven zitten. Wie dit ministerie niet lust, behoort ronde taal te spreken en het weg te jagen, om daaruit tevens de consequenties te trekken. Met andere woorden: dan zal men bereid en in staat dienen te zijn, een andere ploeg het bewind te doen overnemen. Als dat niet mogelijk mocht zijn, bestaat er nog een andere, in dat geval juist te achten uitweg, namelijk ontbinding van de Tweede Kamer en bij de daarna te houden ver kiezingen door de kiezers te laten uitma ken, of zij bijvoorbeeld een ministerie zonder socialisten, dan wel een kabinet, waarin ook de P.v.d.A. een belangrijk aan deel zou moeten hebben, willen zien op treden. In hoeverre de K.V.P. een dergelijke verkiezingsstrijd met een gerust hart tege moet zou gaan, blijve hier in het midden. Maar dat zij met de mogelijkheid, dat het daarop zou uitlopen, als het tegenwoordige kabinet ten val werd gebracht, ernstig rekening zal moeten houden, is buiten kijf. Het Westduitse ministerie van Economi sche Zaken heeft de import uit het dol lar-gebied verder geliberaliseerd, en wel tot 93.4 percent. Zwitserland is nu het enige O.E.E.S.-land dat een nog grotere liberalisatie heeft dan de Bondsrepubliek. (UP). PETERSBURG. Alhier is een com plot ontdekt om den Tsaar uit den weg te ruimen. Het kwam aan het licht door een visitatie van alle op Tsarkoje Selo in garnizoen liggende soldaten. Op 'en kozakken-onderofficier, die de volgende dagen belast was met de bewaking van de vertrekken van den Tsaar, werd een aanzienlijke som geld aangetroffen. Na een zwaar verhoor bekende de man, het geld van samenzweerders te hebben ont vangen, die hem hadden omgekocht om de moordenaars toegang tot de vertrekken van de Tsaar te verschaffen. Er zijn reeds 43 militairen en 30 burgers, waar onder ambtenaren van een ministerie, gevangen genomen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5