Kinderbijslag met 3 pet omhoog Politie opent vuur op woedende betogers OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Met verbetering sociale uitkeringen en salarissen overheidspersoneel zal spoed worden betracht De looncompensatie cfei Aanval op het hoofdbureau in bloed gesmoord; reeds vele doden COMPENSATIE VOOR HUURVERHOGING ywyourwy. film! Falcon Popeline Regenjassen j „Herziening" van Centraal Comité in Rusland? Toespelingen van Kroesjtsjev Droog en zonnig Verkeersongelukken DIT JAAR: 428 DODEN Drie doden in het verkeer Koning Haring in Haarlem Joodse graven in West- Duitsland geschonden België overweegt militaire diensttijd te beperken DE ONRUST OP FORMOSA Het zaad van de haat l Moskou wil handelsoverleg met Bonn op 15 juni Regeren zonder socialisten niet mogelijk, zegt Pleven President Coty voorlopig niet naar Washington Nederlandse straaltrainer maakt noodlanding Het woord is aan Produktiviteits 71e JAARGANG No 268 ZATERDAG 25 MEI 1957 302e JAARGANG No 116 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie, prulckerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij- Icantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Ad}. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fa. jxp. 8JL5. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W, Peereboom en A. D. Huijsman Minister Suurhoff heeft medegedeeld, dat de regering voornemens is, 'de kinderbijslagen in verband met de huurcompensatie te verhogen met 2 cent per dag voor het eerste, tweede en derde kind en met 3 cent per dag voor elk volgend kind. Dat komt neer op een verhoging van 3 percent. De loon- compensatie voor het overheidspersoneel zal in geen geval minder bedragen dan die in de particuliere sector. Minister Suurhoff acht het niet juist dat minima worden vastgesteld voor rentetrekkers ingevolge de Ouderdoms- en Invaliditeitswet, omdat deze uitkeringen in veel gevallen een deel van het totale inkomen uitmaken. Ten behoeve van de ouden van dagen zal de regering gebruik maken van de mogelijkheid, de uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet te verhogen bij algemene maatregel van bestuur. De uiterste spoed zal worden betracht met cfe verhoging van de uitkeringen ingevolge de sociale voorzieningen. Ook zal spoed worden betracht bij de herziening van de salarissen van overheidspersoneel en gepensioneerden. Voor deze laatste twee groepen zal enige vertraging echter misschien onvermijdelijk blijken, aldus de minister. Ten aanzien van de bedragen, die met de huurcompensatie zijn gemoeid, deelde minister Suurhoff mee, dat alle huur woningen samen met 180 miljoen gulden in huur worden verhoogd. Daarvan komt ten laste van loontrekkenden 154 miljoen gul den. De totale looncompensatie bedraagt 290 miljoen gulden, waarin echter 65 mil joen gulden belasting zit, zodat de netto compensatie voor de huurverhoging 225 miljoen bedraagt. Een vierde van de loon trekkenden woont echter in een eigen wo ning of in een woning, die niet duurder wordt. Trekt men de compensatie voor deze groep af van het netto-totaal van f 225 miljoen, dan blijft er f 169 miljoen over voor loontrekkende bewoners van huizen, waarvan de huur wordt verhoogd. Er is dus sprake van een overcompensatie van 15 miljoen gulden. Ook nieuwehuizen Niet alleen vooroorlogse woningen, maar ook 109.000 woningwetwoningen, die van 1946 tot en met 1950 zijn gebouwd met steun volgens de bijdrageregeling 1948, zullen volledig onder de huurverhoging ADVERTENTIE BamiORISSTR, HAARLEM Hl 13439 fEÜD. BOLSTR. 48 ADAM - Hl 1/162 LONDEN. (UP) Volgens Radio Moskou heeft de secretaris der Rus sische communistische partij Kroesjtsjev eergisteren aangekondigd, dat het centrale comité van de partij wellicht „herzien" zal worden. Kroesjtsjev sprak in Leningrad op een congres over de reorganisatie van het economische leven. Hij zei onder meer: „Wij moeten eigenlijk ook de structuur van het centraal comité herzien en een aanzienlijk aantal mensen voor andere ta ken vrij maken. Maar het heeft geen zin, overal tegelijk te beginnen. Laat ons eerst één ding doen: de organisatie var^ het in dustriële en bouwapparaat herzien". Ook de vakorganisaties hebben volgens de partijsecretaris teveel mensen in hun apparaat aan het werk, evenals de politie ke en bestuursorganisaties der districten (raikoms), provincies (oblasts) en repu blieken. Zeven nieuwe ministers Zeven hoge Russische functionarissen zijn vrijdag krachtens een decreet van het presidium van de Opperste Sovjet tot mi nister benoemd, aldus heeft Tass meege deeld. Het zijn Alexej Kosygin, Michail Throenitsjev, Vassili Zotov en Ivanovitsj Strokin, allen leden van het „gosplan" (de staatscommissie voor het maken van plannen) en de hoofden van afdelingen van het gosplan Alexander Zasjadko, Efim Novoselov en Grigori Chlamov. Jpooöwwofiooooorc **>?oooooocccx»ocooo(XXXX>orxTcnryo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige, overdag nu en dan harde wind tussen oost en noordoost. Koude nacht. Morgenmiddag iets lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^ooocoooQoocofxyyiofxyxx.ioooooQocoocxxxxxx/ocx.xxxxxyxyxxxic DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ vallen. Ditzelfde geldt voor 15.000 in de particuliere sector tussen 1947 en 1952 ge bouwde huurwoningen met steun van de financieringsregeling woningbouw 1947 en 1948. Van de woningwetwoningen, die na 1950 zijn gebouwd met steun van de bij drageregelingen 1950 zullen er naar schat ting 160.000 onder de huurverhoging val len. De verhogingspercentages variëren hier van 1 tot 25 percent. Ook zal van een aantal van de volgens de premieregeling 1950 en de premie- en bijdrageregeling 1953 gebouwde huizen in de particuliere sector de huur met 1 tot 25 percent wor den verhoogd. Het is nog niet bekend hoe groot dit aantal zal zijn. Alle woningen, die in de jaren 1940-1945 met rijkssteun zijn gebouwd, vallen vol ledig onder de huurverhoging, evenals de ongeveer 3100 woningen, gebouwd op grond van de hypotheekregeling 1940 en 1941. Voorts vallen onder de huurver hoging ongeveer 10.000 noodwoningen, waarvoor financiële steun is verleend op grond van het Noodwoningenbesluit 1947. Dit heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, ir. Witte, mede gedeeld tijdens het overleg met de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de wijziging van de Huurwet. Blokkering De regering wil nader in overweging nemen om het wetsontwerp inzake de blokkering van de huurverhoging zodanig te wijzigen, dat degenen, die verbeteringen aan woningen aanbrengen, binnen een vaste termijn na goedkeuring van het ge meentebestuur voor deblokkering in aan merking komen, ongeacht het tijdstip waarop de verbeteringen werden voltooid. Deze toezegging heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ge daan. Overigens verklaarde de minister voor lopig allerminst gesteld te zijn op een zeer grote activiteit bij verbetering van oude woningen, omdat de nieuwbouw voorals nog voorrang heeft. De bewindsman achtte het niet onmogelijk, dat te zijner tijd voor verschillende streken van het land afzon derlijke data voor de ingang van de in dividuele blokkering zullen worden vast gesteld. Op de vraag of het de bedoeling is, dat de helft van de huurverhogingen die voor de overige woningen voor verbetering wordt gereserveerd voor gemeentewo ningen zal worden gebruikt tot vermin dering van de rijksbijdragen, zei de mi nister, dat de regering zich nog erover beraadt om de gemeentewoningen ook on der de werkingssfeer van de wet te brengen. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 428 personen, van wie 88 kinderen. Vlak voordat hij het Koninklijk Instituut voor de Tropen, waar hij met zijn klas genoten moest zijn, bereikte, is de 12-jarige scholier G. E. J. Prins te Amsterdam, door een militaire vrachtwagen aange reden en als gevolg van deze aanrijding korte tijd later overleden. De 77-jarige C. Wagemaker uit Anna J a c o b a p o 1 d e r is bij het oversteken van de rijksweg bij. St. Philipsland met zijn bromfiets door een hem achterop- rijdende auto aangereden. W. werd op slag gedood. Bij een ernstig auto-ongeluk bij Oude- schoot is een persoon gedood en zijn zes mensen gwond. Het ongeluk gebeurde op de plaats, waar van de nieuwe weg van Leeuwarden over Heerenveen naar Zwolle, een weg naar Oudeschoot aftakt. Een auto uit Borne is daar aangereden door een auto uit Eelde. De inzittenden van de laatste auto waren vier personeelsleden van de Rijksluchtvaart Dienst. Zij kwamen van het vliegveld Eelde. De 35-jarige C. G. uit Zwanenburg chauffeerde. Hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis te Heeren veen overleden te ziju. De anderen zijn de 32-jarige J. C. N. uit Amsterdam, de 38-jarige C. K. H. uit Ouderkerk aan de Amstel en de 27-jarige J. D. C. Chr. B. uit Amsterdam. In de andere auto zaten de 46-jarige I. B. uit Borne en de 26-jarige J. H. D., eveneens uit Borne. Vrijdagavond heeft Koning Haring in gezelschap van zijn bruid en van zijn Katwijks gevolg een bezoek gebracht aan Haarlem. Na een lange tocht door de stad arriveerde men in het stadhuis waar de burgemeester van Haarlem., mr. O. P. F. M. Cremers, de vorst op hartelijke wijze toedronk. De raad van de Duitse evangelische kerk heeft haar lidmaten opgeroepen „alles In het werk te stellen om te voorkomen dat opnieuw Joodse graven worden geschon den." De afgelopen twee maanden zijn in West- Duitsland drie Joodse begraafplaatsen ge schonden. Bij Salzgitter werden tachtig graven besmeurd en een gedenkteken voor tweeduizend slachtoffers uit de concentra tiekampen beklad. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering heeft beslist, dat de studies voor een reorganisatie van het Belgisch leger onmiddellijk een aanvang zullen nemen. Deze reorganisatie moet lei den tot een vermindering van de dienst plicht van achttien maanden tot twaalf maanden. Het zal nodig zijn een groot aantal beroeps vrijwilligers te recruteren en de bewapening te moderniseren. Vol gens de regering mag de vermindering van de diensttijd de vuurkracht van de een heden en de positie van België in de Noordatlantische Verdragsorganisatie niet aantasten. TAIPEH (Reuter) Bij gevechten tus sen opgewonden betogers en politieman nen bij het hoofdbureau van politie in Taipeh (Formosa) zijn vrijdagavond vier betogers om het leven gekomen en velen gewond. Enkele politiemannen liepen ook verwondingen op. De politie had het vuur op de schreeu wen menigte van circa dertigduizend mensen geopend, toen deze probeerden het bureau te bestormen om gearresteerde studenten, die hadden deelgenomen aan aanvallen op Amerikaanse gebouwen eer der kp de dag, te bevrijden. De betogers hadden vier politiemannen in handen gekregen en ontwapend. Zij be schoten de politie met de buitgemaakte pistoler De menigte werd tenslotte verdreven door nationalistisch-Chinese legereenhe den. Dertig betogers die hebben meege daan aan de vernieling van het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst tegenovc het hoofdbureau, zijn gearres teerd. De woede-uitbarsting van de bevolking was een gevolg van de vrijspraak van de Amerikaanse sergeant Reynolds, die twee maanden geleden een Chinese arbeider had doodgeschoten toen deze zijn vrouw begluurde. De eerste betoging van gistermorgen die tegen de Amerikaanse ambassade gericht was, heeft drie demonstranten het leven gekost. Een menigte had het ambassadege bouw bestormd en de gehele inventaris kort en klein geslagen voordat zij in de kelder een tiental Amerikaanse functiona rissen dat niet meer had kunnen vluchten, in handen kreeg. Deze werden naar bui ten gesleurd en mishandeld. Toen greep de Chinese politie, die tot dan toe werke loos had toegezien in. Met knuppels, sa bels en vuurwapens dreef zij de lynchers uiteen waarbij drie bteogers gedood en tientallen anderen gewond werden. De Amerikaanse ambassadeur, Rankin, heeft vanochtend bij 'e Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Jeh, tegen de aanvallen op het gebouw van de Ameri kaanse ambassade en de Amerikaanse voorlichtingsdienst geprotesteerd en scha devergoeding geëist. De minister heeft medegedeeld, dat er 56 arrestaties zijn verricht. Voordien had hij de ambassadeur verzocht, de sergeant Reynolds opnieuw te laten berechten, het geen deze echter als onmogelijk van de hand wees. Het nationalistisch-Chinese leger heeft het gezag in de stad overgenomen. De staat van beleg is afgekondigd. Vanmorgen viel de regen in Taipeh bij stromen. De verzuchting der autoriteiten is, dat als het gisteren zo geregend had, ««OOOCCCCCOOOOXWOOCOMOCOCOCOaXXXXCCCOCCOCCCCCCOOOOOC' 8 De burgemeester van Manilla (Philip- 8 pynen) Arsenic Lacson heeft vrijdag in commentaar op de anti-Amerikaanse betogingen op Formosa verklaard, dat 8 deze te wijten zijn aan de „blunderen- l de Amerikaanse buitenlandse politiek". Lacson zei letterlijk: „Geen natie kwam ooit met meer prestige in Azië dan de V.S. Maar het domme fouten makende State Department heeft hetg zaad van de 1 aat op Formosa gezaaid - en over geheel Azië. Kijk naar het ka liber van de mannen die de Verenig de Staten ons op de Philippynen stu ren", voegde hy er, ter verduidelijking aan toe. (Op Formosa en op de Philip- 8 pijnen wordt, net als in West-Duits- X land, al lange tyd geklaagd over de vele wandaden van de Amerikaanse militai-^ ren). X»OOCOOOOOCOOCXOOCX»COOOOOOOOOOCOOOCOOOOOCOOOCOCCOCOOCC< dit miljoenen goedkoper was geweest aan dollars en aan vriendschap. (UP). TAIPEH (Formosa) (United Press) Het kabinet van Nationalistisch China is heden zaterdag in spoedzitting bijeengekomen. Het gerucht wil dat de regering misschien zal aftreden, als een gebaar van excuus aan de Verenigde Staten voor de anti- Amerikaanse ongeregeldheden die gisteren in Taipeh hebben plaats gehad. De V.S. hebben de Chinese regering een scherpe protestnota gestuurd naar aanlei ding van deze rel, waarin minstens een do zijn Amerikanen gewond is geraakt MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft West-Duitsland voorgesteld op 15 juni in Moskou besprekingen te beginnen over handelskwesties, een consulaire con ventie en over uitwisseling op cultureel en wetenschappelijk gebied. Bij het overleg zal ook de kwestie van de repatriëring van de Duitsers, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, een belangrijke plaats innemen. Hereniging De Westduitse regering heeft in een me morandum aan de Sovjet-Unie over de Duitse hereniging de wens te kennen ge geven dat de sociaal-democratische partij weer in Oost-Duitsland wordt toegelaten. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, wordt in het memorandum voorts opgemerkt, dat de houding van de Sovjet- Unie het vermoeden wekt dat zij geen belang heeft bij de hereniging (Van onze correspondent in Parijs) Als eerste in de mogelijk lange rij van politici, die de oplossing van de Franse regeringscrisis moeten bevorderen, heeft president Coty de onafhankelijke radicaal (U.D.S.R.) en oud-premier René Pleven met een opdracht belast, waaraan de titel „informateur" is verbonden, zodat Pleven officieel (nog) niet als kandidaat-minister president mag worden beschouwd. Het zal afhangen van de medewerking der ver schillende partijen of en in hoeverre Ple ven zal slagen. Als Breton van den bloede, een groep die in Frankrijk befaamd is vanwege zijn uit zonderlijke voorzichtigheid van uitdruk ken, heeft Pleven publiekelijk verklaard, dat hij de post van premier geenszins am bieert. Dinsdag zal de informateur verslag uit brengen bij president Coty, die zijn Ame rikaanse ambtgenoot Eisenhower officieel heeft doen weten, dat hij van een reis naar Amerika voorlopig moet afzien, een aan wijzing te meer, dat het einde van de crisis voorlopig niet in zicht is. De omschrijving van Pleven's opdracht heeft het voordeel, dat het demissionaire kabinet-Mollet, dat grondwettelijk niet tot aftreden verplicht was, de regeringszaken kan blijven behartigen. Pleven heeft als zijn mening uitgesproken, dat de actieve medewerking van de socialisten onont beerlijk is voor een daadkrachtige rege ring, een standpunt dat door de grote meerderheid der politici en waarnemers nog altijd wordt gedeeld. Sterke positie De rooms-katholieken hebben op hun beurt de socialisten hun innige aanhanke lijkheid willen tonen door bekend te ma ken, dat ze niet zonder hen in een regering zitting zullen nemen. Het aftreden van Mendès-France als lei der der radicalen heeft daarenboven een der felste tegenstanders van Mollet voor lopig van het politieke toneel verwijderd en ook dat kan de positie der socialisten al leen maar versterken. De socialisten van hun kant blijven niettemin een afwachtende houding aan nemen. Tijdens dit weekeinde zal hun par tijbestuur mogelijk een plan de campagne opstellen. Het valt te verwachten, dat Mollet zich langzaam zal wensen te haasten. Hoe langer de crisis duurt, hoe hoger de prijs zal zijn, die de socialisten voor hun onontbeerlijke medewerking aan de nieuwe regering kunnen eisen. De gevallen premier kan zijn toekomst met vertrouwen tegemoet blijven zien. Een Lockheed T 33 straaltrainer van de vliegbasis Eindhoven heeft vanmorgen om tien uur tengevolge van een motorstoring een noodlanding moeten maken, 15 mijl ten noorden van Lingen in Duitsland. De beide inzittenden bleven ongedeerd. George Sand: Wie aan de liefde weerstand biedt, verschaft haar nieuwe wapenen. De kwestie van de tunnelbouw onder IJ en Noordzeekanaal, die door het negatieve regeringsbesluit van woensdag plotseling weer een onderwerp van algemeen debat is geworden, heeft daarmee ook de discussie over het uitgangspunt van de politiek der bestedingsbeperking opnieuw aan de orde gesteld. De juistheid van dat uitgangspunt is be twistbaar in dit opzicht dat bestedingsbe perking neerkomt, niet alleen op bespa ring van geldmiddelen op korte termijn, maar tevens - op langere termijn - op afremming van de produktiviteit. En daar door is het mogelijk, of zelfs waarschijn lijk, dat door deze politiek op lange termijn te niet wordt gedaan wat op korte termijn is bereikt. Ook de aanleg van goede verkeerswegen dient te worden beschouwd als een middel tot verhoging van de produktiviteit; vlot en snel vervoer vormt in de moderne eco nomie zelfs een zeer belangrijke, de pro duktiviteit aanzienlijk beïnvloedende fac tor. Een zegswijze, die de laatste jaren in Nederlandse bedrijfskringen populair is geworden, drukt dit zeer kernachtig uit: „Wij zijn te arm om ons de luxe van slechte wegen te kunnen veroorloven." Niemand kan ontkennen, dat er met moderne wegenbouw en vooral met tunnel- aanleg zeer veel geld is gemoeid, en dat we dit geld op het ogenblik moeilijk kunnen ontberen. Maar als we onszelf in dit op zicht een radicale bestedingsbeperking op leggen, die op wat langere termijn (maar toch wel in een nabije toekomst) tot pro- duktiviteitsbeperking moet leiden, is het middel erger dan de kwaal. Niettemin houdt de regering vast aan dit middel en wenst zij het over de gehele linie te zien toegepast, zoals blijkt uit het feit dat zij niet alleen de regeringssubsidie aan de bouw van de IJ-tunnel heeft geannuleerd, maar zich bovendien heeft uitgesproken tegen voortzetting van de werkzaamheden zelf. Maar dat het standpunt van de regering in deze verre van populair is, blijkt wel uit de talrijke stemmen, die er in het land, en natuurlijk vooral in Amsterdam, zijn opgegaan voor voortzetting van de tunnel bouw, dan maar zónder regeringssteun. En daar de provincie Noordholland en de ge meente Amsterdam al evenmin veel finan ciële hulp kunnen verlenen (en, als ze het zouden kunnen, het stellig niet zouden mógen), wordt druk naar andere financie ringsmogelijkheden gezocht. De meest voor-de-hand-liggende daar van kan men vinden in het bijna drie jaar geleden uitgebrachte - maar door de minis ter van Verkeer en Waterstaat tot dusver praktisch genegeerde - rapport van de Commissie van Advies inzake Oeververbin ding Noordzeekanaal en IJ (gewoonlijk „commissie-De Vos van Steenwijk" ge noemd). In dat rapport werd aanbevolen, de financiering van de oeververbindingen te doen plaatshebben door middel van een publiekrechtelijk lichaam, waaraan rijk, provincie en gemeenten zouden deelnemen. Dit lichaam zou leningen kunnen opnemen, waardoor de uitvoering van de werken mogelijk zou worden gemaakt: het zou het beheer moeten voeren over die uitvoering en later over de exploitatie van de vol tooide werken: en het zou tenslotte voor de afwikkeling van de leningen moeten zorgen. Het woord „exploitatie" wijst er reeds op, dat het publiekrechtelijk lichaam een beheer op min of meer commerciële basis zou dienen te voeren. Het zou dus inkom sten moeten verwerven; dit zou geschieden door de heffing van tolgelden, waarvan de opbrengst, aldus het rapport, „niet zal mogen uitgaan boven het bedrag van de meerdere kosten van de versnelde uit voering van de tunnels voor autoverkeer". Uit deze laatste toevoeging blijkt, dat de commissie enigszins heeft geaarzeld, het in Nederland zo onpopulaire begrip „tolhef fing" te doen herleven. Wij geloven echter niet, dat voor die aarzeling nog enige reden bestaat, nu men in vele landen naar Ame rikaans voorbeeld zijn toevlucht gaat nemen tot een gemoderniseerde vorm van tolheffing om de aanleg van kostbare snel- verkeerswegen mogelijk te maken. Het lijkt zelfs niet noodzakelijk, ook thans nog vast te houden aan de beperking betreffende de totale opbrengst van de tol heffing zelf, daar het alleszins verantwoord zou zijn, ook onderhoudskosten, rente en aflossing der leningen en eventueel zelfs latere verbetering van aansluitende wegen uit de tolgelden te bestrijden. In het bui tenland wordt deze methode reeds lang met succes toegepast. Trouwens, ook het begrip publiekrechte lijk lichaam, dat dit soort van openbare werken financiert n exploiteert, is in de Verenigde Staten sedert enige tientallen jaren bekend en het nut ervan is bij de verwezenlijking van een groot aantal pro jecten gebleken. Wij behoeven slechts te wijzen op het publiekrechtelijk lichaam, dat de bruggen en tunnels tussen het eiland Manhattan en de omliggende gebieden van New York en New Jersey heeft laten bou wen en deze nu al jarenlang op financieel zeer bevredigende wijze beheert. Tal van soortgelijke lichamen vindt men elders in de V. S. en de bereikte resultaten tonen duidelijk aan, dat de weggebruiker voor een goede en veilige weg gaarne een finan cieel offer over heeft. Dit is gebleken ook daar, waar parallelwegen bestaan, die géén tolgeld kosten maar langer, slechter of gevaarlijker zijn dan de „toll roads". De huidige situatie met betrekking tot de IJ-, Coen- en Hem-tunnels zou een prach tige gelegenheid bieden om dit systeem ook in ons land toe te passen en daarmee de mogelijkheid te openen tot een efficiën ter aanpak van onze verkeersproblemen voor zover de oplossing daarvan grote in vesteringen vereist. Het ware gewenst, dat de regering de zaak ook nog eens uit deze gezichtshoek zou bekijken. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1