kauw SPOEL OM die melkfles! OM HET ERFGOED SZkSWTHWZXïAh Koning Haring in Haarlem feestelijk ontvangen De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem Toeristenstroom stijgt, maar minder dan in andere landen Kort en bondig Hollandse nieuwe veroverde ridderzaal Veel klachten van buitenlanders over prijsopdrijving ZATERDAG 25 MEI 1957 JnieTuvft KERKELIJK LEVEN Kerk en politiek T andartsenconjlict Partijen bijeen onder leiding van minister Suurhoff Examens Hoffelijkheid rond de zebra Melk is 't best voor elk (en properheid 't best voor melk) I fris W M „Mayflower II" vordert slecht Ziekenfondsen verhogen specialistenhonoraria Nieuwe radioprijsvraag voor liefdadig doel v DOOR JULES VERMAELE y Heringa Wuthrich Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANOERS Zelden zal een slechts enkele dagen re gerend vorst op een dergelijke hartelijke wijze zijn ingehaald als Koning Haring met zijn gevolg die vrijdagavond een uit gebreid bezoek aan Haarlem heeft ge bracht. Het begon met de aankomst aan de Transvaalkade, het werd vervolgd met een langdurige rijtoer door de stad en het vond tenslotte zijn hoogtepunt in de ont vangst op het stadhuis waar in de ridder zaal een waar haringfeest werd aange richt door de vereniging van vishandela ren, waarby het gemeentebestuur zich op nieuw als een voortreffelijk gastheer liet kennen. De intocht van Koning Haring begon dus op de Transvaalkade waar de „Pieter Geertruida" van de firma Kok uit Spaarn- dam zachtjes naar de kant stoomde terwijl het Harmoniekorps Crescendo uit Spaarn- dam zich de wangen bol blies met enkele bijzonder vrolijke deuntjes. Op de voor plecht had het gezelschap van Koning Ha ring een plaatsje gevonden, uitstekend zichtbaar voor de duizenden Haarlemmers die naar deze aankomst waren komen kij ken. Op de Spaarndamseweg stelde zich vervolgens een stoet op die bestond uit de Harmonie Crescendo, de Harmonie Haar lem en zestig zeeverkenners. De haringko ning nam met zijn vrouw en de gehele hofhouding plaats in een vlet die op een trailer was gemonteerd. Voorts reden in deze optocht zes met netten en tonnetjes versierde personenauto's mee. Na een uitvoerige rit door de stad, waar bij de voorzitter van de „Stichting Haar lem-Noord", de heer H. Lamsma, de Kat- wijkers in de Floresstraat welkom heette, arriveerde men omstreeks half negen op de Grote Markt waar behalve de burge meester en enkele wethouders vele ge- ADVERTENT1E het vertrouwde merk maand tamponi géén gordel géén verband L onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode.® In het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje, f Uw apotheker of drogist heelt het.' Interna '10 tampons I 1.20 Interna x.k.»' ^/zonder «nbrengsysteem)":, _>10 tampons 11.- In onze uiterst dynamische tyd is het vaak een probleem in hoeverre de kerken zich hebben in te laten met de belangrijke vraagstukken, die om een oplossing vragen. Er kan verschil van mening bestaan. De een zal het moment, waarop gesproken moet worden veel eerder aangebroken ach ten dan de ander. De praktijk heeft dit reeds verschillende keren ook in ons land aangetoond. Een permanent zwij gen van de zijde van de leden der kerken zou zeker onjuist zijn. De „Beweging voor Sociaal Christendom in Frankrijk", een or ganisatie, waarvan leden van verschillende kerken in dat land deel uitmaken, heeft zich onlangs doen horen over het gevaar van een te fel nationalisme en verkeerde politiek. In verband hiermee wordt gespro ken van „pseudo-realisme". Op een door de beweging georganiseerd congres, waar behalve een groot aantal deelnemers ook waarnemers van gelijkgerichte r.k. orge- nisaties aanwezig waren, werd onder meer het woord gevoerd door de secretaris-gene raal van de Wereldbond van christen-stu denten, Ph. Maurey, en prof. N. G. Crespy van Montpellier. Na afloop van de bijeen komst werd een verklaring uitgegeven, waarin onder meer werd gezegd: Gerechtigheid „Wij .moeten onszelf en onze broeders bevrijden van de nationalistische afgoden dienst, die een van de meest verraderlijke krachten is van het moderne heidendom. Naast de aanbidding van het geld is het overdreven nationalisme de meest aanma tigende en de meest anti-christelijke godsdienst. Het maakt zich meester van het geweten en het lichaam van de mensen. Wij protesteren ertegen, dat men aan enige groep heiligheid of een absolute waarde toekent. Wij moeten vaak kennis nemen van falen door overdreven nationalisme en van vele fouten in het politieke leven. Dit zogenaamde pseudo-realisme houdt vaak veel te weinig rekening met zedelijke waarden. In werkelijkheid is dit een kort zichtige opvatting, die gesteund wordt door mythen, hetgeen leidt t onderschatting van de waarde van de tegenstander als mens. Daardoor komt men vaak tot een on vruchtbare onwaarachtigheid. Het echte realisme zi t de mensen zoals zij werkelijk zijn en maakt ernst met recht en gerech tigheid". Het congres liet het niet bij deze verkla ring. Men sprak ook over economische pro blemen en over de noodzaak van coördina tie van Europese economische samenwer king en van steun aan Euratoom. Men ver klaarde voorts, dat een intc -nationale or ganisatie, die meer effectief is dan de Ver enigde Naties, supra-nationale verant woordelijkheid on zich moet nemen en fe deratieve verbanden in het leven dient te roepen. Deze, laatsten moeten boven het nationalisme uitgaan en in de plaats komen van het onzekere evenwicht tussen de twee grote machtsblokken. Hieruit blijkt wel hoezeer men aandacht heeft besteed aan allerlei belangrijke actuele vraagstukken. Over de plaats, die het christendom thans in' de wereld heeft in te nemen zei de se cretaris-generaal van de beweging, Mauri ce Voge, in een rapport, dat het gevaar kan bestaan, dat het christendom zich terug trekt in zi]n verschanste, liturgische en clericale positie, terwijl op het zelfde mo ment de mensheid bloot staat aan hongers nood en zich bezig houdt met vragen van culturele en nationalistische aard en moei lijkheden heeft over het rassenprobleem. Voge zegt er angst voor te hebben, dat men de mens, de maatschappij en de wereld veel te veel over laat aan machten, die het eind van de wereld voorbereiden. Dit alles is duidelijke taal. meenteraadsleden, hoofden van dienst en verder duizenden belangstellenden aanwe zig waren. Op het bordes van het stadhuis hield koning Haring vervolgens in gloed volle bewoordingen een uitstekende toe spraak waarbij hij enkele avonturen van zijn verblijf op de visgronden vertelde en waarbij hij ook terloops nog wees op het feit dat IJmuiden steeds dichter bij Haar lem komt te liggen en dat Haarlem hoe langer hoe meer naar IJmuiden toegroeit. „Wie daar haring of kuit van wil heb ben", zo riep de visvorst uit, „laat die dan in de IJmond-problemen duiken". Vervolgens ontving burgemeester Cre- mers uit handen van Koning Haring een vaatje echte Hollandse nieuwe, waarby de vorst de wens uitsprak dat de burgeres sen en burgers van de oude veste Haarlem in de toekomst vele van zyn onderdanen door de kelen zouden laten glijden. Mr. Cremers was in zijn antwoord al even charmant door te danken voor het hoge bezoek waarbij hij vooral de „Katwaik- se" schonen niet vergat en voor de verse haring. De burgemeester hield vervolgens een pleidooi voor de visvangst en voor de zee, die aldus spreker, niet alleen dient om n&iist te liggen of pootje in te baden maar die vooral bestemd is als een van de be langrijkste Nederlandse industrieën, een bedrijf waarin duizenden Nederlanders hun brood verdienen. Na over en weer nog enkele vriendelijk heden te hebben geuit begaf het gezelschap Katwijkers gevolgd door het gemeentebe stuur en vele genodigden zich naar de rid derzaal waar menig oorlam op de gezond heid van Koning Haring werd geleegd en waar de Hollandse maatjes met honderden tegelijk in de grage monden verdwenen. Al met al een gezellig feest waar men de or ganisatoren, de „Stichting Haarlems Bloei", de vereniging van vishandelaren en de „Stichting Haarlem-Noord" recht hartelijk dankbaar voor mag zijn. Op de Grote Markt werd intussen een openluchtfilmvoorstelling gegeven waar bij onder meer de uitstekende documentai res ,,'t Schot is te boord" en „Vieren maar" werden vertoond. Op uitnodiging van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid is gisteren onder zijn leiding overleg gepleegd met vertegenwoordigers van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde en van de organisaties van alge mene ziekenfondsen over de huidige moei lijkheden. Uitgaande van een algemene in stemming met het beginsel van arbitrage is by deze bespreking de vraag onder het oog gezien op welke wyze hieraan uitvoe ring zou kunnen worden gegeven. De ge opperde denkbeelden zullen door de ver tegenwoordigers in de kring van hun or ganisaties nader worden besproken. ADVERTENTIE LEIDEN: Doctoraalexamen geologie: J. F. Graadt van Roggen. Leiden. Doctoraalexa men scheikunde: R. van Moorselaar, Den Haag. Doctoraalexamen natuurkunde: M. L. Potters. Rotterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: W J. Sluiter, Deiden. Kan didaatsexamen A wis- en natuurkunde: E. R. Reddingius, Leiden; P. Kuyper, Leiden. Kandidaatsexamen B wis- en natuurkunde: A. Menalda, Leiden. Kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde: H. C. A. van Deelen, Scheveningen; P. W. Henndger, Leiden. LEIDEN: Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „De lening in de oude testament (bijdrage tot de kennis van het vraagstuk van schuld en aansprakelijkheid)", de heer R. K. Sik- kema, geboren te Sappemeer en thans wo nende te Rotterdam. Gepromoveerd tot. doc tor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „Enting van mola hydatidosa en chonioepithelioma op de vruchtvliezen van het kippe-embryo", de heer J. H. N. van Bouwdijk Bastiaanse, geboren te Noordwij- kerhout en thans wonende te Velsen. UTRECHT: De heer mr. G. P. Hoefnagels uit Abcoude is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op een proefschrift getiteld: „Rapportage in het civiele kinder recht in het bijzonder bij de raden voor de kinderbescherming". 'UTRECHT: Kandidaatsexamen rechten: W. G. A. Kousemaker, Zeist; W. J. M. Bor- dewijk, Zeist. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde H: L. J A. ter Berg. Bergen (N.H.). Idem J: A. van de Werf, Hoorn. Doctoraalexamen aardkunde: R. D. Schui ling. Velp: H. Wensink, Scherpenzeel. GRONINGEN; Doctoraalexamen tand heelkunde 2e ged.: J. R. Oostenga, Benne- kom Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde de heer I. D. Hohanns. geboren te Paramaribo op een proefschrift, getiteld: „Tuberculose der vrouwelijke geslachtsorga nen" en de heer Klaas Komelis Bossina, ge boren te Groningen op een proefschrift ge titeld: „Pulmonalisstenose met intact septum ventriculorum bij kinderen" (waarnemingen bij een aantal patiënten en vergelijkend onderzoek naar de resultaten van twee chi rurgische behandelingsmethoden) GRONINGEN: Artsexamen le ged.: mevr. W. J. de BroekertLotgering, U. H. Joustra en K. D. Kunst, allen te Groningen. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot arts: mevrouw E. M. StrumphlerCramer en de heren J. A. Warndorf en F. L. Meijler, allen te Amster dam. Artsexamen le ged.: mejuffrouw C. E. J. M. Wiggeraad, Alkmaar; de heren J. C. Th. Raats. J. F. L. Klein Robbenhaar. A. Dok- kum, A. E. Hart, allen te Amsterdam: J. K. v. d. Korst, Weesp; J. C. Salverda, Hoofd dorp. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Geologie et petrologie de la region du Tenda Central (Corse)" de heer H. Oh. R. Varenkamp, ge boren te Soerabaja. Kandidaatsexamen rechten: N. de Graaff en C. M. Graadt van Roggen, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen scheikunde: Ch. R. Dickhout, Am sterdam. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde: L. C. H. Eykelenboom, Amstel veen: A. L. J. Stoffels, Amsterdam; L. J. Koelstra, Amstelveen; D. J. Hogetoom, ADVERTENTIE Altijd kalm $5 Al is 't nog zo druk - op straat, of in Uw werk - U blijft kalm als U kauwt. Bovendien: Wrlgley P.K. smaakt zo lang zo lekker. Een zebra-oversteekplaats is nog niet overal wettelijk beschermd maar wordt wel hoffelijk ontzien. Zelfs de weleer beruchte slagersjongen stopt voor zebra's voor passerende voet gangers en wy zagen een gehaaste automobilist, die toch nog inhield voor een oude dame, die al 10 minuten aan de kant wachtte... Ja, het gaat goed met de verkeersetikette. Zo moeten ongevallen verminderen. Zaandam; H. E. Rondeel, Bad'hoevedorp, en met lof: C. J. van. Holk, Haarlem. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Over vorming van antistoffen na gecombineerde immunisaties" de heer H. Kluvers, geboren te Amsterdam en op proef schrift getiteld: „Stoornissen na totale maagresectie" de heer R. H. A. van Wayjen, geboren te Heemstede. Kandidaatsexamen rechten: H. J. Grendel, Amsterdam. Docto raalexamen rechten: P. A. M. Bos en G. A. J. Balverss, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen economie: F. A. Maljers, Amster dam, en P. A. J. M. Voorman, Bussum. Doctoraalexamen Frans: J. v. d. Harst (Pur- merend. NIJMEGEN: Kandidaatsexamen geschie denis: H. F. M. Peeters, cum laude, Venray. Wang hoorde zijn vriendje; hij had al hij het raam staan wachten. „Hier hen ik!", fluisterde hij. „Ik heb een touw", zei Li. „Pas op, ik zal het je toegooienprobeer het te vangen, Wang!" „Ja goed", antwoordde Wang; hij stak zijn arm door de tralies. „Li zwaaide de rol touw in het rond en mikte; toen gooide hij het omhoog, terwijl hij het éne eind vasthield. „Ja... ik heb het", zei Wang. 59-60 ADVERTENTIE „Er is sprake van een zekere relatieve vermindering van de buitenlandse toeris tische belangstelling voor ons land. Deze teruggang doet zich reeds sedert 1954 voor. Weliswaar kreeg ons land in 1956 weer acht percent buitenlandse bezoekers meer dan in 1955, maar de stijgingen in andere lan den zijn groter. Tegenover de propaganda- kanonnen, waarmede Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zwitserland de buiten landse toeristische markten bewerken, kan ons land slechts een mitrailleurtje stellen." Dit constateerde staatsraad mr. L. N. Deckers, voorzitter van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Vreemdelingen verkeer, in een toespraak tot de jaarver gadering van de A.N.V.V. te Hoorn. Mr. Deckers zei voorts dat nu ons land geen goedkoopte-eiland meer is en van het A.N. V.V.-budget veertien percent (twee ton) werd geblokkeerd, het uiterst moeilijk zal zijn om op de goedkoopste manier deviezen binnen te brengen. De A.N.V.V. begrijpt niet, dat beperkt moet worden op beste dingen, die rechtstreeks leiden tot verbete ring van 's lands financiële positie,, aldus mr. Deckers. De buitenlandse toeristen, die met Pasen naar Nederland stroomden, brachten meer aan benzinebelasting in de schatkist dan de A.N.V.V. per jaar aan subsidie krijgt. Die Paasdagen waren een manifestatie van Nederlandse gastvrijheid. Zonder de enorme inspanningen van de Koninklijke Marechaussée, de douane en de logiesinformatiediensten en zonder gulle medewerking van vele gastvrije burgers zouden deze dagen gemakkelijk op een tegenreclame hebben kunnen uitlopen. Prysopdrijving Namens de vereniging van V.V.V.-direc- teuren memoreerde de heer J. Vet vele klachten, die over prysopdrijving zyn bin nengekomen. Buitenlandse toeristen ver trouwen argeloos op de buitengewone eer lijkheid van de Nederlanders. Men rekent schending hiervan ons zeer zwaar aan. De heer Vet zei voorts dat wat de restau- rantprijzen betreft wij, althans in toeris tische centra, op weg zijn een der duurste landen van West-Europa te worden. De hotels gaan hier achteraan. Ook was de heer Vet zeer bezwaard over het verdwij nen van een goed ontbijt als onderdeel van verleend logies. Dit wordt een klap voor LONDEN (UP) Het imitatie-pelgrim schip de Mayflower II heeft opnieuw te kampen met weinig wind. Het schip legde de afgelopen 24 uur slechts 61 mijl af. Kapitein Alan Villiers seinde dat zijn schip zich op ongeveer honderd mijl van de West-Indische eilanden bevond. het toerisme, zo meende hij. Het toerisme is een kwetsbare welvaartsbron. De huidige gang van zaken verontrust de V.V.V.-direc- teuren ten zeerste. Haarlems vouwblad uitverkoren Het vouwblad van Haarlem „De oude stad met het jonge hart" werd uitgeroepen tot folder van het jaar uit 63 mededingers. Het fotovouwblad van Maastricht kreeg een eervolle vermelding. Uit het voorlopige werkprogramma 1958 van de A.N.V.V. blijkt, dat zoveel mogelijk zal worden af gestemd op de wereldtentoonstelling te Brussel. De Ziekenfondsraad heeft de overeen komst tussen de organisaties van algemene ziekenfondsen en de landelijke specialis tenvereniging betreffende de honorering van specialistische hulp aan ziekenfonds verzekerden voor het jaar 1957 goedge keurd. Volgens deze overeenkomst worden de tarieven, die in 1956 van kracht waren, verhoogd met 6 pet., met uitzondering van de röntgentarieven. De hogere uitgaven als gevolg van deze verhoging worden voor 1957 geraamd op 2.627.000, waarvan voor de wettelijke ver zekering (verplichte en bejaardenverzeke ring) 1.970.000 en voor de vrijwillige ver zekering 657.000. In de opzet van het nieuwe zaterdag avondprogramma dat de VARA in het volgende radioseizoen zal uitzenden, is een prijsvraag opgenomen, waaraan alle luis teraars zullen kunnen deelnemen. Volgens het uitgewerkte plan, dat reeds in april is ingediend bij het departement van justitie, zullen wekelijks in de uitzen ding bekende Nederlandse personen op treden, aan wie vragen worden gesteld op het gebied, waarop ze deskundig zijn. Tel kens zullen twee figuren tegenover elkaar worden geplaatst, terwijl de luisteraars van tevoren kunnen raden wie de vragen goed of niet goed zal beantwoorden. Deze opgave zullen de luisteraars per briefkaart kunnen inzenden. Op deze briefkaart zal men extra porto moeten plakken. De opbrengst daarvan zal grotendeels ten goede komen aan na tionale organisaties op cultureel, liefdadig en sociaal terrein, zoals de stichting het Prins Bernhard Fonds, de Nederlandse or ganisatie voor internationale bijstand, de Nederlandse vereniging A.V.O. (arbeid voor onvolwaardigen) en de stichting het Nederlandse blindenwezen. C De reis naar Rohdrecht is niet zo eenvoudig en duurde lang en de zon was dan ook haar hoogte punt reeds gepasseerd, toen mijn boemeltreintje gillend stopte voor een klein perronnetje, waar ik in allerlei toonzettingen met de klemtoon beurtelings op de eerste en op de laatste lettergreep, langs de portieren hoorde afroepen: RohdrechtRóóóhdrechtRohdrééécht! Ik stond op, om met een „pardon, mag ik even mijn bagage van boven het hoofd van mijn buurman uit het net te halen, maar deze, een lange zwarte man, voor kwam me al: Wacht maar, die schilderkist en het valiesje zeker? Merci Ja, gaat u maar voor. Ik moet er hier ook uit. We zijn geloof ik de enige twee, die hier uitstappen. O nee, daar komt nog een oude dame. Wat een druk station, niet? Deze kant mijnheer, gaat u maar met me mee. Hier is de uitgang. Kaartjes heren, zei de beambte. O bliksem, waar heb ik dat ding nou ook weer? Terwijl hij het zocht, gaf ik mijn kaartje af. O ja, hier is het mijne ook, asjeblieft. Wat ik zeg gen wou, mijnheer is zeker schilder? Nou wat dat be treft, dan bent u hier terecht. Prachtig, prachtig. Als het nou maar niet zo regende. Vindt u die regen ook zo mis troostig? Nou, zei ik, ik zie ook liever een zonnetje, maar ja. Ja, u zult zo'n wolkenhemel zeker erg mooi vinden. Dat is nou de schoonheid van ons kikkerlandje, hahaha. Kijk, hier lopen we nou langs de oude stadsmuur, mag nifiek niet? Als het niet zo regende, zou u er een schets van kunnen maken. Die oude muur met struiken en woe kerplanten Het lijkt wel, zei ik, of je hier nog in die oude rid dertijd bent, als je hier zo'n geharnaste ridder tegen kwam, zou je niet eens gek opkijken. Ja, zegt u dat wel. Daar aan de rivier ligt nog het oude kasteel van de heren van Rohdrecht, de Beukenhof heet het nou. Roofridders waren het eigenlijk, zeggen ze, maar evengoed van adel. Zo ging dat toen. Weet u, dat er op dat oude kasteel een moord gepleegd is? Ik las het in de krant. Het rechte weet ik er nog niet van, maar dat zullen ze me gauw genoeg vertellen. De mensen hier zijn altijd blij als er weer eens wat te bepraten valt. Zo vloeide de woordenvloed van mijn gezellige mede reiziger nog enige tijd voort. Bij de ingang van de hoofd straat namen we afscheid. Op het steengruispad dat we tot dusver hadden gevolgd, hadden we, al pratend een slow-fox moeten dansen tussen de regenplassen, nu moest ik weer behendig een sprong zijwaarts maken voor een glimmend-zwarte auto, die piepend tegen de trottoirband stopte en daarbij een golf gootwater op spoot. Deze zijsprong bracht me juist voor de wijdopen ingang van een groot gebouw. „Hoofdcommissaris van Politie", las ik en uit de auto stapte een rechercheur met een zware actetasch onder de arm. Ik echter stak met een vaart de straat over in de rich ting van het café „De Drie Kannetjes". Een oud manne tje, dat wijdbeens met de handen in de zakken achter de glazen deur stond uit te kijken, zag mij aankomen, deed zwijgend de deur voor me open, maakte van de gelegenheid gebruik om op de beregende straat te spu wen en nam daarna in dezelfde houding zijn uitkijkpost weer in. Bij het raam zat een mijnheer met een verveeld gezicht achter een leeg bierglas en trommelde met zijn vingers op het tafelblad. Hij keek even op, toen ik bin nenkwam, maar groette niet. Aachter het buffet hoorde ik gestommel en geklikklak van flessen, maar ik zag nie mand. In elk geval was ik blij mijn druipnatte regenjas te kunnen uittrekken en ik nestelde me behaaglijk in de hoek bij het andere raam. Tegenover me, boven het bil jart, hing een reusachtige reclameplaat. Dierentemmers met brede snorren en lange zwepen, helgele leeuwen, die door hoepels sprongen, trapeze-acrobaten, die als kaats ballen door de lucht vlogen. Met grote sierlijke letters stond er: „Circus Baumont Frères", wonderen der dres suur, optreden van de wereldberoemde luchtacrobaten Jimmie en Timmie, Jina, de Indische Fakir, enz. enz. Toen ik er op uitgekeken was, was er van achter het buffet nog niemand komen opdagen. De mijnheer bij het an dere raam trommelde en het oude mannetje keek door de glazen deur. Aan de overkant van de straat, bij 't politiebureau, stonden enige kinderen en opgeschoten jongens, wier brandende nieuwsgierigheid zelfs door de regen niet scheen te kunnen worden geblust. Ze gaapten de auto's aan, bespiedden argwanend de dikke agent bij de ingang en fluisterden over de in- en uitgaande men sen. Ik zei tegen de trommelende meneer; Een ongewone drukte Het gaat over de moordzaak, zei hij kortaf. O zo, ging ik voort, de moord op jonkheer Van Beu- kenstein? Hij volstond met een toestemmende hoofdknik en trommelde. Nu weet ik wel, dat Hollanders over het al gemeen wat minder spraakzaam zijn dan Belgen, maar het is niets voor mij om als twee lege sigarenkistjes tegenover elkaar te blijven zitten, "en ik nam weer een aanloop. Er is hier zeker kermis, zei ik, op de reclameplaat wijzend. Gewéést, kreeg ik ten antwoord, in Oostwolder- brugge, vanavond breken ze op. Er zwerft hier nu van allerlei kermisvolk, mengde toen het oude mannetje zich met een hoog piepstemme tje in het gesprek. Kijk, kijk, kijk! kraaide hij, daar heb je weer zo'n troep. Het was een tiental donker uitziende mannen, als paardrijders gekleed, maar met een rode of zwarte fez op het hoofd. Het schenen Arabieren of Turken. Kijk, kijk, kijk, zei het oude mannetje weer, ze ko men hierheen. Hihihi! Ali Baba en de veertig rovers. Hij deed de deur weer open, maar ging deze keer een paar stappen achteruit. Een ogenblik was de gelagkamer vol leven. De binnenkomenden groetten luidruchtig en praatten hard onder elkaar in een vreemde taal. De waard, die nu eindelijk achter zijn buffet te voorschijn kwam, groette beleefd, maar gereserveerd terug. Zijn blik volgde hen tot waar ze zich achter in de zaal gingen verzamelen om het biljart. Achter hen aan was een levendig grijs heertje komen binnenstappen, blijkbaar een stamgast. Goeie middag heren! zei hij. Hè, wat een regen niet? Een cognacje Peters! Het oude heertje hing zijn hoed en regenjas weg en zette zich neer aan het tafeltje van mijn flegmatieke overbuur. Heb je het gehoord, Leeflang? vroeg hij, ze hebben de dader geknipt. In de Ronde Toren zit hij in voor arrest. (Wordt vervolgd). Arte veroordeeld. De Utrechtse recht bank heeft een 45-jarige apotheek-houdende arts te Leersum, die zich schuldig heeft ge maakt aan overtreding van de Opiumwet in die zin, dat hij verdovende middelen aan wendde voor eigen gebruik, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Zelfbediening. Op de Vijverlaan in Den Haag zal een verkeerslichtinstallatie in gebruik worden gesteld, die door de voet gangers kan worden bediend. Wie wenst over te steken, drukt op een knop, waarna de verkeerslichten na een bepaalde tijd op rood springen en de voetganger een groen lichtje krijgt, ten teken dat hij n-u veilig kan oversteken. Slachtoffer. De rivierpolitie te Rotter dam heeft in de Waalhaven de stoffelijke resten aangetroffen van de 56-jarige bank werker C. Visser, die sinds 16 april werd vermist na de ketel ontploffing aan boord van de sleepboot „Gu-nnard". Openluchtzwembad. Nederlands groot ste openluchtzwembad, dat naast het dieren park te Rhenen boven op de Grebbeberg is gebouwd, is geopend. Het bad omvat een kleuter-, een instructie- en een wedstrijd- bad met banen van vijftig meter, zodat het bad op de Grebbeberg het tweede in Neder land is, waarin officiële wereldrecords kun nen worden gevestigd. Op 2. 3 en 4 augustus zullen de Nederlandse zwemkampioenschap- pen in het nieuwe bad op de Grebbeberg worden gehouden. Onder invloed. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 42-jarige aannemer D. B. uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee weken en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, omdat deze man op 14 decem ber na zes glazen cognac te hebben gedron ken in de Blijswijkstraat in Rotterdam rriet zijn auto tegen een geparkeerde auto had gerèden. B. was al eens eerder wegens dron ken rijden veroordeeld. (ADVERTENTIE) ZATERDAG 25 MEI Minerva: „Mars door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn zoon is onschul dig", 14 jaar, 7 en 9.15 urn-, Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de ivoordieven", 14 j., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The moun tain", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het monster van Dr. Quatermass", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Open luchttheater Bloemcndaal: Tentoonstelling van werken van Bloemend-aal-se beeldende kunstenaars, 1017 uur. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „De grote liefde", 8 u. Terrein Oosterkwartier: Svenska kam- peertentenshow, 1020 uur. ZONDAG 26 MEI Minerva: „De gelaarsde kat", alle leef tijden, 2 en 4.15 uur. „Mars door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ,The mountain", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen zeespiegel en zeebodem", alle leeftijden, 11 uur. „The Glenn Miller Story", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: P.oxy: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15.uur. Lido: „Wenn der wcisse Flieder wied r blühl", alle leeftijden, 11 uur. „Liebe, tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur. „Mijn zoon is on schuldig", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Het monster van dokter Quaterm s", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: De Nederlandse Comedie met „Tar- tuffe", 8 uur. Spruitenbosstraat 9: Evange list F. Worgan voor de Gemeente van Chris tus over „De heilige geest en de zaligheid", 8 uur. Zuiderkapel: Rev. G. Brucks, 10 um\ Ds. J. Visser, 5 uur. Jeugdsamenkomst o.l.v. Jaques Teeuwen, 8 uur. Terrein achter „Nieuw Berkenrode": Groot lunapark. Open luchttheater Bloemendaal: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars, 1017 uur. Immanuelkerk: Oecumenische jeugddienst door prof. dr. W. J. Kooiman en dr. H. van der Loos, 10 uur. Terrein Oosterkwartier: Svenska kampeer- tentenshow, 1020 'uur. MAANDAG 27 MEI Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Periemoer", 8.15 uur. Roxy: „Texas lady", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Parachutisten vallen aan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn zoon is onschuldig", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The mountain", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be",'14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstel ling van werken van Bloemendaalse beel dende kunstenaars, 10—17 uur. Terrein ach ter Nieuw Berkenrode": Groot lunapark". BegijnhofkapelInterkerkelijk Evangelisa tiecomité. J. Klein Haneveld over „Wat kiest U' dn,Aemel °1 de hel"' 8 uur- Zangdienst van 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6