NEUROTONIC - ZENUWEN Eerste marktkramen verrezen 10 jaar geleden in Haarlem-noord Meerderheid van betrokkenen tegen proef met koopavond Op 20 en 27 juni feestmarkten in de Floresstraat met vele attracties SLOT DEFECT? HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 WASSERIJ DUYN Waterpoloteams zijn weer ingedeeld Expositie handenarbeid in Haarlem-Noord Verkoop van toverballen zeer bevredigend Ds. Roos over „De hemel is ook niet alles" Grap kostte acquisiteur zijn baantje „Waar de vogels fluiten" Resultaat van onderzoek door N.E.I. Maandag vervallen vier forensentrams „De Rattenval" Flora- en vogelexcursies Europese kanarie liet zich niet horen wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend bet zenuwpreparaat dezer tijden Nationale correspondentie- week in oktober Freddie Bell met orkest naar Nederland Een herinnering aan E. W. Venema Vijftig jaar in papier Medische verzorging tijden weekeinde Das Sklavenschiff, een cantate van Géza Fr id ZATERDAG 2 5 MEI 195 7 TIEN JAAR GELEDEN op 19 juni 1947 werd op aandringen van de marktkoop- liedenorganisaties de markt weer in Haarlem-Noord ingesteld. De markt wordt tegenwoordig elke donderdag in de Floresstraat gehouden en hoewel men in het begin wel met enige moei lijkheden had te kampen, worden er momenteel goed zaken gedaan. Op 20 en 27 juni zal het tweede lustrum worden gevierd met twee feest markten. Gedurende vijfentwintig weken dragen de kooplieden wekelijks een gulaen af. Van dit geld zullen prijzen worden gekocht, ondermeer wasmachi nes en stofzuigers. De kooplustigen krij gen gratis loten, waarmee zij een kansje maken op de prijzen. De uitreiking van de prijzen zal op 27 juni plaats hebben en zal gepaard gaan met velerlei attracties op het in groen en bloemen gestoken marktterrein. Het sla gen van het feest hangt echter grotendeels af van de weersomstandigheden. De leuze „je weer is je koopman", doet bij de markt kooplieden nog altijd opgeld en is beslist geen frase. De instelling van de markt in Haarlem noord had nogal wat voeten in de aarde. Immers in 1947, slechts twee jaar na de be zetting, was het hout en zeildoek zeer schaars en kon dit slechts worden verkregen op toewijzing. Het bedrag, voor huur van de kramen, die uit het bovengenoemde mate riaal worden vervaardigd, was daarom zeer hoog. Bovendien waren de kooplieden voor eerst ietwat huiverig ten opzichte van een markt in noord. Men wist namelijk in de verste verte niet hoe het publiek op de markt zou reageren. De moeilijkheden be treffende de kramen werden echter opge lost. Een kraamexploitant verklaarde zich bereid het nodige „onderdak" voor de koop lieden te leveren. De kramen werden na afloop van de markt weer in auto's ge- iaden om naar andere marktplaatsen te worden vervoerd. Dit in verband met de materiaalschaarste. De middenstanders hadden geen bezwaar legen de instelling van een markt, omdat de kooplustigen dan langs hun winkels zouden trekken hetgeen hun verkoop zou stimuleren. Het pubhek wende eveneens geleidelijk aan de markt. Temeer daar vele kooplieden textiel verkochten, hetgeen zeer schaars was in de eerste naoorlogse jaren. Enige tijd geleden werd de markt voorts op een gedeelte van het Soendaplein gehouden. Toen men daar aan de riole ringswerkzaamheden begon, kwamen alle marktkramen in de Floresstraat. In de periode na de instelling van de markt had men wat het weer betreft wei nig geluk. Elke donderdag achtereen plens den de regenbuien neer. Toch begon de markt, waarop voor ruim vijfenzeventig percent textiel wordt verhandeld, steeds meer in trek te komen bij de kooplieden. ADVERTENTIE \MSTKK»>AMSi:\ A,\HT20 TM.UOJJ Voor de zomerwaterpolo-competitie kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwem- bond zijn de zeventallen als volgt inge deeld. Heren eerste klasse: HPC 4, Watervrienden, Hoofddorp, HVGB 4, HZV, NVA, VZV 3. Voor deze afdeling wordt een halve com petitie vastgesteld. Heren tweede klasse: Haarlem 5, HPC 5, HVGB 5, DWT 4. Heren derde klasse: Haarlem 6, Water vrienden 2, Hoofddorp 2, HZV 2, DWR 4. Dames eerste klasse: DWR 2, HPC 2, Wa tervrienden, deze afdeling speelt ander halve competitie. Dames tweede klasse: DWR 3, DWT 5, Haarlem 3, HPC 3, HVGB 3. Terreinen Volgende week wordt met de afwerking van het rooster voor de Bondscompetitie begonnen. DWR en DWT hebben wederom hun wedstrijclveld in de zweminrichting aan de Houtvaart, HVGB gaat dit seizoen in de zweminrichting aan de Kleverlaan spelen, Haarlem, NVA en de Watervrien den spelen in Stoop's bad in Overveen, HPC in de zwemvijver „Groenendaal" in Heemstede, VZV in het zwembad „De Heerenduinen" in Velsen, HZV in de ge meentelijke zweminrichting in Hillegom en Hoofddorp speelt in het zwembad in Hoofddorp Programma Woensdag 29 mei: dames derde klasse: DWRSleutelstad. Heren eerste klasse. DWR—ZIAN. Reserve tweede klasse: De Vest 2Haarlem 3. Vrijdag 31 mei: dames eerste klasse: RDZDWT. Dames tweede klasse: Haar lem— ZAR; derde klasse: HVGB—De Zijl. Heren eerste klasse: HPCNereus, Haar lem—Rotterdam; RZCHVGB. reserve eerste klasse: HPC 2Nereus 2. Reserve tweede klasse: HVGB 3—DAW 2. Wijziging spelregels Was het voorheen zo, dat de zeventallen na het maken van een doelpunt zich weder om opstelden op de doellijn, hierin is een wijziging gebracht. Alleen bij het begin van de jvedstrijd en na de rust stellen de ploe gen zich op de doellijn op; na het maken van een doelpunt nemen de spelers op de eigen helft van het veld een plaats in. De Partij waartegen het doelpunt gemaakt is krijgt de bal en een speler gelegen op de middenlijn, brengt na het fluitsignaal de bal weer in het spel door deze te plaatsen naar een medespeler, die zich achter de middenlijn moet bevinden als hij de bal ontvangt. Het begaan van een fout binnen het vier- meter gebied, waaroor hoogstwaarschijn- üjk een doelpunt zou zijn voorkomen, wordt nu niet meer gestraft door de fou tieve speler het water uit te sturen en het toekennen van een strafworp aan de spe ler waartegen de overtreding werd begaan, maar wordt alleen een strafworp toege kend. Alleen dan wordt de foutieve speler uit het water gezonden, als de overtreding zo ernstig is, dat het uit het water sturen voor de verdere duur van de wedstrijd gerechtvaardigd is. Iedere donderdag trekken een twintigtal kooplieden op goed geluk naar de markt toe in de hoop een plaatsje te kunnen be machtigen. Wanneer een koopman, die een vaste standplaats heeft, verhinderd is din gen zij mee naar de vrijgekomen ruimte. Zij worden lotelingen genoemd. De „door bijters" onder hen, die soms maanden ach tereen elke donderdag terugkomen slagen er tenslotte wel in een vaste plaats te ver overen. Opmerkelijk is, in tegenstelling met Amsterdamse markten, dat het publiek in Haarlem-noord in het begin wat argwa nend tegenover cle standwerkers stond. Relatief werd veel meer gekocht bij de zo genaamde stille kramers dat zijn koop lieden, die hun waren niet luidkeels aan prijzen, maar slechts uitstallen. Momen teel omvat de markt in de Floresstraat veertienhonderd kramen en de omzet is volgens de kraamhouders, die het wel zul len weten, alleszins bevredigend te noe men. De kooplieden die de markt aan de Flo resstraat bevolken komen uit alle delen van het land. Zo komt er een helemaal uit Oss. Talrijke Haarlemmers hebben echter ook hun vaste plaats op de markt veroverd. Een menigte kooplustigen trekt iedere donderdag langs de kramen in de Floresstraat op speurtocht naar koopjes ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Sinds enige jaren is de leiding op de jeugdclubs van de C.J.M.V. bezig het accent in het clubwerk meer en meer. te verleg gen naar de eigen activiteit van de leden. Dit heeft tot gevolg gehad dat de handen arbeid een belangrijke plaats is gaan in nemen in de bezigheden op de clubs. Zo is ook een hobbyclub voor handenarbeid ont staan, die thans met goede resultaten een tweetal jaren aan het werk is. In het laatste winterseizoen is er door jongens van verschillende leeftijden met grote geestdrift aan de vervaardiging van allerlei voorwerpen gewerkt. Deze zullen nu op een te houden tentoonstelling te bezichtigen zijn. Naast voorwerpen van hout, triplex, metaaldraad, touw, pitriet, raffia en afvalmaterialen kan men ook aantreffen proeven van „fingerpainting" en plakwerk gemaakt door de jongste leden van acht en negen jaar, alsook waterverf tekeningen, foto-werk en zo voort van le den boven de veertien jaar. Het geheel wil ertoe bijdragen een in druk te geven van de wijze waarop goede en verantwoorde vrije-tijds-besteding in clubverband kan plaats vinden. De tentoonstelling wordt gehouden in het Jeugdhuis der Hervormde Gemeente aan de Schoterweg hoek Pijnboomstraat in Haarlem-Noord en is zaterdagmiddag 25 mei van drie tot vijf uur en 's avonds van Voor Hongaarse jeugd Zoals thans kan worden overzien, heeft de bliksemverkoop, die in het kader van de landelijke actie „Toverbal" ten behoeve van de Hongaarse jeugd in Oostenrijkse kampen te Haarlem wordt gehouden, een zeer bevredigend resultaat opgeleverd. Reeds zijn zesenvijftig duizend toverballen verkocht en nog gaat de verkoop door. Enige jeugdgroepen hebben zich de afge lopen dagen onderscheiden door een grote hoeveelheid van het kleurrijke snoepgoed aan de man te brengen. Zaterdag zal de actie worden beëindigd. Bestellingen van toverballen kunnen tot en met die dag nog worden gedaan bij de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en jeugdzaken, Kleine Houtweg 47, tele foon 10101. In een radiouitzending onder de titel „Toverbal-capriolen" zal vrijdag 31 mei 's avond van negen uur tot half tien de uitslag worden bekend gemaakt van de verloting, die aan de actie „Toverbal" is verbonden. Ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, zal spreken en de „Jonge Flierefluiters" onder leiding van Johan Jong en met Peter de Boorder als solist zullen medewerken. Joop Söhne heeft de regie van dit pro gramma. Ds. D. J. Roos heeft donderdagavond in het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe- mendaal op de laatste ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond een le zing gehouden over „De hemel is ook niet alles". Volgens ds. Roos houdt men tegenwoor dig teveel aan aardse zaken vast. Men bidt, volgens ds. Roos, niet heer voor de komst van het Koninkrijk Gods of de wederkomst van Jezus Christus. Men leeft waarschijn lijk volgens het gezegde: „De hemel is ook niet alles". Ds. Roos was ervan overtuigd dat er na deze rampzalige wereld eens een nieuwe hemel en een nieuwe aarde zal komen, waar wij als „nieuwe" mensen zullen wo nen. Het aanstaande winterseizoen zal in sep tember beginnen met een lezing van ir. E. C. M. Roderkerk over de Kennemer- duinen. Dinsdag 28 mei wordt in Amster dam de landdag gehouden, waar een veer tigtal dames van de Bloemendaalse afde ling heengaat. Muziek in Den Hout. De harmonie „Kunstkring Apollo" zal woensdagavond 29 mei een concert geven achter „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan in de Haarlemmerhout. Tevens wordt door deze muziekvereniging deelgenomen aan een concours in Moor drecht op Hemelvaartsdag en zal uitkomen in de Ere-afdeling Harmonie, Haarlemse politierechter Vrees voor bomaanslag leidde tot aangifte van diefstal Een enigszins ongelukkig uitgevallen grap was er de oorzaak van, dat een 27- jarige acquisiteur uit Badhoevedorp zijn betrekking verloor en vrijdagmorgen te recht moest staan wegens diefstal voor de Haarlemse politierechter. De acquisiteur had op 22 maart te Bad hoevedorp een auto zien staan, die aan een kennis van hem behoorde. Hij had enige biertjes op en wilde een grap uithalen. De acquisiteur had uit de wagen een porte feuille, een paar handschoenen en een zaklantaarn weggenomen en had er zijn actetas voor in de plaats gezet. De bedoeling was geweest, dat zijn ken nis in de t' het adres van de boosdoener zou vinden en vervolgens de ontvreemde spullen zou gaan terughalen in ruil voor de tas. Het was echter allemaal anders uitgeko men, omdat de eigenaar van de auto bij het vinden van de taseen bomaanslag vreesde. Onder algemene hilariteit vroeg de poli tierechter, mr. J. P. Petersen, of daar dan aanleiding toe bestond. „Was er al eens eerder een aanslag op die kennis van u gepleegd?" vroeg hij de acquisiteur. „Neen, dat niet. Maar wat niet is, kan nog komen", was het verrassende ant woord. Toen de eigenaar van de auto met de tas met de vermeende bom erin bij de politie te Badhoevedorp aankwam, wilde deze de zaak uitzoeken. Dit had tot gevolg, dat de acquisiteur diefstal ten laste werd gelegd en zijn betrekking verloor. Hij was nu voor herhalingsoefeningen in dienst en stond in zijn uniform voor de po litierechter, die hem vroeg wat van groter waarde was de tas, of de ontvreemde din gen. „De tas natuurlijk edelachtbare", ant woordde de verdachte, die het voorwerp liet zien, er aan toevoegend: „Nu zit er waardeloze dienstrommel in, maar op de bewuste dag bevatte hij al mijn papieren". De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, nam aan, dat de gewraakte daad in dronkenschap was geschied, maar eiste toch een geldboete van vijfentwintig gul den, subsidiair tien dagen. De politierechter wilde het geval als een grap te beschouwen en besloot tot vrij spraak. Onder de titel „Waar de vogels fluiten" hielden de r.-k. natuurstudieclub „Natura" en „Aerdenhouts vogelbescherming" woens dagavond in 't Stoofke te Haarlem een voorlichtingsavond over vogels. Nadat de vice-voorzitter van „Natura", de heer A. Adelaar, een welkomstwoord had gesproken, vertelde de heer Tom Beynes het een en ander over de bedoelingen van de bijeenkomst: belangstelling te wekken voor de vogelbevolking. De heer W. J. M. Holthuizen jr. vertoonde een instructie film, gewijd aan de vogelsoorten die in ons land voorkomen. Hij vestigde speciaal de aandacht op de plaatsen, waar deze vogels te zien zijn. Hij liet een waarschuwing horen aan automobilisten, die in deze tijd veel over de weg vliegende en lopende jonge eendjes en merels voor hun auto's krijgen. De heer A.T.M. Vasen vertoonde de filmstrip „Lente in de Kennemerdui- nen", die duidelijk maakte, hoe mooi deze duinen zijn. Na de pauze vertelde de heer Tom Beynes het een en ander over het bos en zijn bewoners. Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam heeft op verzoek van het col lege van B. en W. van Haarlem een studie gemaakt met betrekking tot de wenselijk heid tot de instelling van een wekelijkse koopavond in Haarlem. De conclusies van dit onderzoek, die in een rapport zijn ver werkt, houden onder meer in, dat op het ogenblik de meerderheid van de by een koopavond betrokken partijen (winkeliers, winkelpersoneel en consumenten) geen be hoefte voelt aan een koopavond. Het rap port geeft B. en W. verder in overweging, een eenvoudige enquête te houden onder de betrokkenen teneinde de voorlopige conclusies van het onderzoek van het N.E.I. aan hun wensen te toetsen. De wettelijke basis voor de instelling van een koopavond is de bepaling in de Win kelsluitingswet, volgens welke de winkels gedurende één avond per week, behalve op zaterdag, uiterlijk tot tien uur 's avonds open mogen zijn. Van deze vrijheid wordt op het ogenblik in ons land door ongeveer een derde van het aantal gemeenten gebruik gemaakt. Onder deze gemeenten, die een wekelijkse koopavond hebben ingesteld, bevinden zich echter geen met een inwonertal boven de 100.000. Tot de argumenten, die vóór het instel len van de koopavond worden aangevoerd, behoren die van de consument, die de za terdagmiddag gebruikt voor uitstapjes en sportbeoefening, waardoor hij behoefte heeft zijn meer duurzame inkopen op een avond in de week te doen. Voorts zal een kleine winkelier dank zij een koopavond zijn debiet kunnen ver groten, omdat hij op zaterdagmiddag niet al zijn klanten kan bedienen. Een derde argument vestigt de aandacht op de verlevendiging van het stadsbeeld, hetgeen vooral voor toeristen aantrekkelijk is. Voor grotere gemeenten zou de instel ling van een koopavond echter weinig extra baten brengen, omdat die hoogstens een verschuiving zou betekenen van de aankopen op zaterdagmiddag naar de koopavond. Voor de middenstand zou deze verschuiving het nadeel opleveren van een toeneming van de totale verkoopkosten, die bij een gelijkgebleven omzet zou leiden tot een kleinere rentabiliteit. Bovendien zou in grotere gemeenten de centrum functie van het winkelapparaat tegepover de omgeving dermate stevig verankerd zijn, dat deze geen speciale stimulans in de vorm van een gezellige koopavond be hoeft. Meningen De door het N.E.I. gepeilde meningen gaven bij de winkeliers in verscheidene gemeenten een verdeelde opvatting te zien. De meerderheid was echter tegen een koopavond. Uit een enquête van de r.k. Middenstandsvereniging, afdeling Haarlem was gebleken, dat slechts achttien percent voorstander was van een koopavond. De meeste winkeliers onder deze voorstan ders waren in het centrum gevestigd en het waren onder hen vooral de winkelbedrij ven met veel personeel, die tot de voor standers behoorden. Van het winkelpersoneel had 96 percent overwegende bezwaren tegen de koop avond. Onder de consumenten was, blijkens een onderzoek van de Nederlandse Huishoud- raad, 63,5 percent voor het nemen van een proef met een koopavond, 28 percent was hiertegen en 8,5 had geen oordeel. De dag, die vrijwel eenstemmig tot de meest geschikte voor een koopavond werd bestemd, was de vrijdag. Het N.E.I. verbindt aan het slot van deze voorlopige conclusies neg de opmerking, dat de thans heersende hoogconjunctuur naar alle waarschijnlijkheid wel van in vloed zal zijn op de mening van de winke liers, die thans in meerderheid tegen een koopavond zijn. Het rapport wijst erop, dat de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond ten tijde van de crisis in 1932, naar aanleiding van de invoering van de Win kelsluitingswet, adressen tot de regering heeft gericht, waarin deze werd verzocht de winkelstand vooral toch niet de moge lijkheid te ontnemen actief werkzaam te zijn. NZH-dienst HaarlemA msterdam Eén ervan wordt door twee autobussen vervangen Met ingang van aanstaande maandag zullen vier forensendiensten van de N.Z.H tramdienst HaarlemAmsterdam komen te vervallen. Het gaat hier om twee fo rensentrams 's morgens van Haarlem naar Amsterdam en twee in de namiddag in omgekeerde richting. Van deze vier diensten zal slechts de tram, die om 17.45 uit Amsterdam vertrekt worden vervangen door twee autobussen, die eveneens om 17.45 van Amsterdam - Spuistraat zullen vertrekken en linea recta naar Haarlem zullen gaan. Alleen bij de halte Amsterdamse Buurt zal gestopt wor den om passagiers uit te laten. Het eind punt is in de Tempeliersstraat. De andere per maandag te vervallen tramdiensten zullen niet door autobussen worden vervangen. Het vervoer van deze trams kan worden opgevangen door de bestaande diensten. Amateurtoneel In „De Leeuwerik" trad donderdagavond de toneelvereniging „Vondel" aan met een toneelspel van Ed. J. M. Terlingen en Kees Spierings „De Rattenval". Het repertoire voor het amateurtoneel kent wel beter werk dan dit opgeschroefde thema van ver dorven en opgejaagde mannen en jamme rende vrouwen, die met de brokken zitten van verwoest levensgeluk. Het groeDje, dat onder regie van D. H. van Tongeren zijn beste krachten aan het stuk wijdde, kon dan ook niet voorkomen, dat het een zwakke indruk achterliet. In zo'n geval heeft het weinig zin veel over de voorstel ling te vertellen. Men speelt zo'n stuk moeilijk naar een hoger niveau, ook al bleek uit de opvoering, dat „Vondel" er hard op hard gewerkt. Het bezwaar van de accommodatie deed zich tevens gelden. In een zo beperkte ï-uimte hevige gevoe lens suggereren leidt tot een anti-climax en bemoeilijkt het spel in niet geringe mate. Wij volstaan dan ook met de ver melding van al deze tegenwerkende fac toren en bevelen de ijverige toneelvereni ging „Vondel" een stuk aan, dat meer ge schikt is voor deze omgeving, een thriller of een blijspel, dat beslist een groter ren dement zal hebben. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse natuurhisto rische vereniging maakt gebruik van de gelegenheid, die dit jaargetijde biedt ter bestudering van de planten- en dieren wereld. Hierbij wordt in belangrijke mate aandacht geschonken aan de omgeving van Haarlem, die zo rijk aan natuurleven is. Dezer dagen maakte een groot aantal leden een geslaagde excursie naar de bui tenplaats „Ipenrode" aan de Herenweg te Heemstede. De leiding berustte bij drs. R. Kofman voor de vogelwaarnemingen en dr. A. Meesters, die voornamelijk de bloe men en planten voor zijn rekening nam. Wat de vogels betreft waren de omstan digheden deze middag ideaal, omdat deze zich door het donkere, broeierige weer volop lieten horen. Er werden in en boven „Ipenrode" dan ook niet minder dan vijf endertig soorten gesignaleerd. Dit waren voornamelijk vogels, die zich in een der gelijke bosachtige omgeving ophouden of hun broedgebied in de nabijgelegen duin streken hebben. Verschillende soorten lie ten zich ook zien, zoals een paar grote bonte spechten, dat in een oude eik een nestholte had gemaakt en waar geruime tijd waarnemingen werden verricht. Ook voor de plantenliefhebbers was het een interessante middag. De paden waren om zoomd met het manshoge bloeiende fluite- kruid, afgewisseld door roze koekoeks bloemen en gele boterbloemen. Daartussen vond men tal van belangwekkende planten en struiken, die werden bestudeerd. Donderdagavond verzamelden de leden zich weer voor een avondexcursie, die dit maal gehouden werd in de bossen van Aerdenhout, waarbij onder meer een be zoek werd gebracht aan „Eykengaarde" met zijn fraaie natuurschoon. Deze streek is het domein van de Euro pese kanarie, een zangvogel, die tot voor kort in onze omgeving geheel onbekend was. maar thans ook hier wordt aange troffen. De Europese kanarie was tot de oorlogs jaren broedvogel in Zuid-Limburg. Later werd hij ook rond Arnhem en in Gaaster- land gesignaleerd en daarna ook in Aer denhout. Ofschoon het aantal van vijfen twintig vogels, dat hier in 1955 werd ge teld, klein schijnt, is het voor vogelvrien den echter een belangwekkend aantal. Ver schillende nesten werden dat jaar gevon den, ander andere in het Burgemeester Laanplantsoen. Het is opmerkelijk dat het verspreidingsgebied zich beperkt van de omgeving rond „Eykengaarde" tot de Zandvoortselaan, waardoor dit terrein een geliefde waarnemingsplaats voor vo gelliefhebbers is geworden. Ondanks het feit, dat de vogels zich ver leden maand nog lieten horen, zwegen zij donderdagavond in alle talen, hoewel de excursisten zich speciaal op het beluisteren van deze vogelsoort hadden toegelegd. Wat de Europese kanarie hun deed missen, werd echter ruimschoots goedgemaakt door de zang van een twintigtal andere zang vogelsoorten, die in deze omgeving werden gesignaleerd. ADVERTENTIE Kantoorboekhandel De federatie van Nederlandse vereni gingen voor de kantoorboekhandel heeft in restaurant Brinkmann te Haarlem haar jaarlijkse algemene ledenvergadering ge houden. De voorzitter van de federatie, de heer H. G. Heesbeen, gaf een overzicht van de werkzaamheden over het afgelopen jaar. Hoewel de tijden niet bepaald een lage conjunctuur te zien geven, is de positie van de kantoorboekhandel nog lang niet geconsolideerd en moet nog op verschillen de „fronten" strijd geleverd worden voor het behoud van verworven rechten. Daar naast vraagt de toekomst ook alle aan dacht, maar de vooruitzichten worden niet pessimistisch beoordeeld, gezien de kracht van de organisatie, maar ook niet minder gezien de uitstekende verhouding met zus terorganisaties en overheid, aldus de heer Hesébeen. Eén van de activiteiten van het afgelo pen jaar was de grote tekenwedstrijd, die in samenwerking met het comité kinder postzegels werd gehouden. Voor de komen de tijd staat een nationale corresponden- tieweek op het programma. Deze actie zal gevoerd worden in de week van 4 tot 11 oktober en komt tot stand op voorstel van de Amerikaanse organisatie van kantoor boekhandelaren, die een speciaal daartoe afgevaardigd comité verschillende landen van West-Europa liet bereizen om propa ganda voor dit doel te maken. Het resul taat is, dat verschillende landen tot het houden van een nationale corresponden- tieweek hebben besloten. Aan de organi satie neemt een groot aantal instellingen en verenigingen deel. Zondagmiddag 9 juni zal het gezelschap Freddie Bell, een Amerikaans orkest, dat optrad in de film „Rock around the clock" te horen zijn in de Houtrusthallen in Den Haag en zondagavond in het Concertge bouw in Amsterdam. Freddie Bell zal op treden in een programma, waaraan nog meer bekenden voor het Nederlandse pu bliek zullen meewerken, onder wie drum mer Wally Bishop, saxofonist Don Byas, pianist Art Simmons, bassist Buddy Clark en de zangeres uit het orkest van Lionel Hampton, Bertrice Reading. Kleur en fleur. De heer Kees Hana znl maandag 27 mei in café-rest. Brinkmann in Haarlem een lezing houden onder auspiciën van een Haarlemse boekhandel over het onderwerp „Kleur en fleur in uw tuin". Een oud-leerlinge van hbs-b schrijft ons: „Het doodsbericht van de heer E. W. Venema, in leven leraar aardrijkskunde aan de hbs-b te Haarlem, zet voor mij de klok zo'n dikke twintig jaar terug. En dan is er één allesoverheersende herinnering, die alle andere aan moeilijke proefwerken van hem, aan kinderachtige grapjes van ons en aan boeiende lessen, verdringt: Hoofden van LebakHij las het voor als sluitstuk van de uren over de geschie denis van dat grote eilandenrijk waarmee we zo nauw verbonden waren. Na Jan Pieterszoon Coen en Daendels, de grote Postweg en het Cultuurstelsel, de poenale sanctie en de Atjeh-oorlog Max Havelaar. En daarmee werden we aan het denken gezet en was het niet meer zo vanzelf sprekend dat Nederland en Indië bij elkaar hoorden, dat je rijk kon zijn van Indisch dividend, dat je na kort, maar hard werken hier van een lang pensioen kwam genieten. Allemaal dingen die in de dertiger jaren de gewoonste zaak van de wereld waren, althans voor de Nederlanders. Irrigatiewerken en wegenaanleg, ge zondheidszorg en medische hulp van recentere datum werden daartegenover gesteld en zo zaten we midden in het kolo niale probleem. Een probleem waarvoor geen oplossing gesuggereerd werd, maar waarvan we het bestaan hadden leren kennen. Achteraf ervaar ik dat als een positieve bijdrage tot onze menswording en het heeft althans mij geholpen om in de daarop volgende oorlogsjaren een principieel standpunt te bepalen. De dank daarvoor gaat uit ver boven die voor al het geleerde en het vele ver- getene, hoe nuttig, nodig en dikwijls plei- zierig dat ook was". Op maandag 27 mei herdenkt de heer H. J. W. Schumacher de dag dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad bij G. H. Buhr- mann's papiergroothandel te Amsterdam. Na een korte tijd op het kantoor te hebben gewerkt werd hij al spoedig aangesteld als vertegenwoordiger. In deze functie is hij in Haarlemse drukkerskringen een gezienè figuur. Ook in het verenigingsleven is de jubilaris geen onbekende want sinds en kele tientallen jaren maakt hij onder an dere deel uit van het bestuur van St. Christoffel. Hoewel het gouden jubileum bij Buhrmann op 1 juni officieel zal wor den gevierd» zullen velen hem i-eeds maan dag persoonlijk te zijnen huize Veenberg- straat 7 in Haarlem komen gelukwensen. HAARLEM: Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, tel. 14524. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark- weg 13, tel. 11793; Centraal-apotheek, Grote Houtsraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. HEEMSTEDE: Artsen: G. S. Nout, Camplaan 20, tele foon 38763 en J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Wijkverpleging: zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en van maandag 27 mei tot en met woens dag 29 mei, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, telefoon 26772 (en van zaterdag 25 tot en met vrijdag 31 mei dus ook Hemelvaartsdag des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 25589. Overveen: Dok ter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over veen, tel. 11431. Aerdenhout: Dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, telefoon 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 24413; zuster H. J. G. Lugthart, Anjelie renlaan 5, Aardenhout, tel. 26876 en zus. ter W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, telefoon 02502—618. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. Bloemendaal, tel. 22181: Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoort selaan 164. tel. 26772. ZANDVOORT Artsen: Dokter J. van der Meer, Juliana- weg la, telefoon 2499. Wijkverpleegsters: Zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27. telefoon 2791. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Dierenarts: J. Jongkind, Kenaupark 13. Haarlem, telefoon 14524. Apotheken: De Zandvoortse apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, tel. 2389. BENNEBROEK: Artsen: Dokter G. Manschot, Rijks straatweg 30. tel. 430. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 618. LISSE: Artsen: Dokter N. Bot, Nassaupark. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Nieuw- Vennep: dokter Nugteren, tel. 220; Bad hoevedorp: dokter Sabel. tel. 2377; Zwa nenburg: dokter A. Hoekstra, Kerkhof laan 87, tel. 454. HALFWEG: Artsen: dokter A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, Zwanenburg. Donderdagavond zendt de AVRO een werk van Géza Frid uit: „Das Sklaven schiff" voor tenor- en baritonsolo. mannen koor, koperblazers, slagwerk en piano. Het werk is in de maanden april en mei van het vorige jaar in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen geschreven. De tekst vond Géza Frid in Heine's krachtige, haast wre de gedicht, dat op sarcastische wijze een fel protest tegen de slavernij inhoudt. Het gaat over het leven op een der vele sla- venboten, die in de achttiende eeuw negers naar Amerika importeerden. Van Koek, de Nederlandse eigenaar van zo'n schip, neemt, om de stijgende sterfte der slaven tegen te gaan. op aanraden van de scheepsarts Van der Smissen het besluit de negers zich op het bovendek te doen vermaken om door frisse lucht en afleiding hun levenskrach ten op peil te houden. De solisten zijn Leo Larsen en Herman Schey. De dirigent is Eduard Flipse.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7