Brits-Amerikaans-Frans beraad over ontwapeningsvoorstellen Schade van ongeveer f 1 miljoen bij brand in Utrechtse houthandel Stassen waarschuwt tegen al te groot optimisme HET WEER Premier van Tsjechoslowakije gaat op bezoek bij Tito Moskou schijnt last gegeven te hebben de geschillen bij te leggen Amerikaanse luchtverkenners staan al gereed 71e JAARGANG No 269 MAANDAG 27 MEI 1957 302e JAARGANG No 117 Uitkering ziektekosten gaat omhoog Gomoelka, volgens geruch ten naar Moskou vertrokken Hij zon meer vrijheid van handelen wensen Het woord is aan Acht doden in het verkeer Weekloners eerder op maximum loon Elf doden bij aardbeving in Turkije Honderden huizen ingestort Informateur Pleven vaart in een politieke mist Socialisten verkopen hun huid niet zonder meer Spijsolie 10 cent goedkoper Verkeersongelukken I DIT JAAR: 436 DODEN I Twee Amsterdamse kinderen in gracht verdronken Bamboevlot „Tahiti Nui" gezonken Opvarenden in veiligheid Russische agitatie in Midden-Amerika Weinig verandering ftJXU' liliii.iin.tu AJLAJi "-OLU U.U «UMAAW.W.1 1 I Groot pakhuis verwoest bij zware brand in Assen Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT T^V Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I 1^^^ O I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J J I I ill I JÊ CjClLjIC 1 f 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 1223a AAA KJ A^^ VA AnW A VA fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteuri Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft Zaterdag een be spreking gehad met de hoogste deskundigen op het gebied van de ontwapening ter goedkeuring van het ontwapeningsvoorstel, dat de Amerikaan Stassen vandaag bij de heropening van de ontwapeningsconferentie in Londen zal indienen. Minister Dullés zei na de vergadering, dat de president zijn goed keuring heeft gehecht aan het standpunt, dat Stassen zal innemen als de kond genoten het er mee eens zijn. Dulles zei dat Stassens instructie binnen bepaalde grenzen rekbaar zijn. Het nieuwe Amerikaanse voorstel biedt een redelijke kans vorderingen te maken op de weg naar een beperking van de conventionele en kernbewapening, met voldoende garantie tegen een plotselinge aanval. De Amerikaanse voorstellen voor luchtinspectie van het gehele gebied dei- Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, die Moskou heeft steeds van kracht, aldus Dulles. Honderden Amerikaanse straalvlieg- tnigen, die met radar en fototoestellen zijn uitgerust, staan gereed om deel te nemen aan de uitvoering van elk inspectiestelsel vanuit de lucht, waarover met de Russen overeenstemming zou worden bereikt. Van officiële zijde is verklaard dat reusachtige Amerikaanse of Russische gebieden waar schijnlijk in enkele weken tijds vanuit de lucht zouden kunnen worden gefotogra feerd. Harold Stassen, de Amerikaanse afge vaardigde naar de ontwapeningsbespre kingen, verklaarde voor zijn vertrek naar Londen tegenover verslaggevers te ver wachten dat de besprekingen geruime tijd zullen vergen. Hij bevestigde, dat de Ame rikaanse voorstellen voorzien in „ontwape ning in kleine, tevoren overeengekomen stadia". Stassen, die waarschuwde tegen te groot optimisme wat betreft het spoedig ver wachten van resultaten, zei dat hij eerst met de „vertegenwoordigers van onze wes telijke bondgenoten" zal beraadslagen, al vorens de besprekingen met de Russen te hervatten. De Amerikaanse voorstellen laten ruimte voor onderhandelingen, aldus Stassen. Drie atoomlanden De nieuwe Amerikaane voorstellen zijn nog niet officieel bekendgemaakt, doch het is bekend dat zij in de eerste plaats voor zien in vermindering van de personeels sterkte der legers, der gebruikelijke be wapening en van de voor de landsverdedi ging uitgetrokken gelden. Indien de hui dige onderhandelingen slagen, zullen de Verenigde Staten alle landen, die militaire eenheden onder de wapenen hebben of op de been kunnen brengen, voorstellen een internationale overeenkomst te onder schrijven, waarin onder meer zou worden bepaald dat staten, die thans niet over kernwapens beschikken, ervan zullen af zien deze te vervaardigen. Op deze wijze zouden de drie landen, die wel kernwapens bezitten en vervaardigen, namelijk de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië, de vrees verdrijven, die er thans bestaat voor een toenemend gevaar van het uitbreken van een oorlog met kernwapens, indien ook landen, die nog geen kernwapens bezitten, deze zouden willen gaan vervaardigen. LONDEN (AFP) Stassen is in Londen aangekomen. verworpen, zijn nog (Reuter) De Sovjet-afgevaardigde Zo- rin is zaterdag uit Moskou in Londen aan gekomen. De besprekingen zouden van daag worden hervat, doch men houdt re kening met de mogelijkheid van uitstel om Groot-Brittannië en Frankrijk gelegenheid te geven eerst de Amerikaanse voorstellen te bestuderen. Kennis-conferentie? WASHINGTON (Reuter) De voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, admiraal Strauss, heeft aan president Eisenhower voorgesteld een we reldconferentie te organiseren over de pro blemen, die de mensheid door haar kennis heeft geschapen. Uit deze conferentie, waaraan filosofen, geschiedkundigen, economen en andere deskundigen zouden moeten deelnemen, zullen misschien denkbeelden voortkomen voor oplossing van de vraagstukken waar mee de wereld worstelt als gevolg van de vooruitgang der wetenschap, zo zegt Strauss. Hij zei niet alleen te denken aan de kernenergie, doch ook aan de gevaren voor de mensheid door de ontwikkeling van de geneeskunde en de biologie. ADVERTENTIE BARItlI0RISSTR HAARLEM IEL 1 3439 FERD BOLSTR. 48 ADAM TEL../17I62 MOTOR - BROMFIETSKLEDING Naar wij vernemen, is in de commissie voor georganiseerd overleg voor rijksamb tenaren overeenstemming bereikt over de loonregeling van rijksambtenaren op week loon. Met ingang van 1 juli zullen de weekloners niet meer afhankelijk zyn van periodieke verhogingen, maar is de leef tijd als bepalend aangenomen. Voorstellen hiertoe waren ingediend door ambtenaren- organisaties. De regeling houdt In dat weekloners in de laatste loongroep hun maximum op 23- jarige leeftijd bereiken en in de hoogste loongroep op 27-jarige leeftyd. Ook ten aanzien van ziektekostenverze kering is overeenstemming bereikt. Vol gens de interimregeling wordt de uitkering voor overheidspersoneel verhoogd van 92,40 gulden tot 112,80 gulden per jaar voor ge huwden en van 46,20 gulden tot 56,40 gul den voor ongehuwden en niet-kostwinners. Over een compensatie voor de huurver hoging is nog geen overeenstemming be reikt. Wel heeft deze reeds enige tijd ge leden de regering laten weten, dat deze compensatie niet opvallend zal afwijken van hetgeen voor de particuliere sector geldt. Geruchten als zouden de salarissen voor middelbare ambtenaren worden herzien, zijn van elke grond ontbloot. BELGRADO (Reuter) Het Joegoslavi sche ministerie van Buitenlandsé Zaken heeft bekendgemaakt, dat een Tsjechoslo- waakse regeringsafvaardiging onder lei ding van minister-president Siroky in de tweede helft van juni een bezoek zal bren gen aan Joegoslavië. PRAAG (Reuter) Te Praag is van be trouwbare zyde vernomen dat het bezoek op uitnodiging van president Tito zal wor den gebracht. In de loodsen en opslagplaatsen van de hout- en triplexhandel n.v. Jongeneel te Utrecht is zaterdaggmiddag omstreeks twaalf uur door nog onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken. De brandweer en de B.B. bestreden het vuur, dat woedde over het hele terrein langs de Vecht tussen Zeedijk en Westerdijk. Om één uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Een dak van een loods kwam neer in de Westerdyk, waar de bewoners hun huizen moesten ontruimen, evenals in de aan sluitende Otterstraat. Er is een schade veroorzaakt van ongeveer een miljoen gulden. Alleen reeds aan triplexvoorraden verbrandde voor een waarde van 400.000 gulden. Meer dan de helft van de op dit terrein opgeslagen voorraden vurenhout ging ver loren. De vuurhaard had een oppervlakte van 15.000 vierkante meter. Het vuur had, toen de brandweer aan- kwam, zich reeds over het grootste deel I van de opslagplaatsen en loodsen verspreid. Het moet zijn ontstaan aan de zijde van de Westerdijk. Daarvandaan, zo vermoedt men, heeft het zich als een bosbrand tegen de wind in ontwikkeld. Zaterdag om kwart over twaalf werd de brand ontdekt. Uit het noord-oosten blies een stevige bries. Een tochtstroom joeg de vlammen door de houtstappels heen naar de loodsen aan de Zeedijk, 200 meter ver der. De bovenwind joeg het vuur terug, nu óver de opslagplaats heen, zodat letterlijk alles tegelijk in lichter laaie stond. Het systeem, volgens welk men hout Een beeld van de felle strijd welke de brandweer tegen het vuur leverde; de hitte bij de brandende gebouwen was zo groot, dat burgers de brandweer lieden met de nevelspuit nat moesten De Tsjechoslowaakse afvaardiging is de eerste officiële delegatie van een commu nistisch land, die Joegoslavië zal bezoeken, sinds de betrekkingen tussen dit land en de andere communistische staten, door de Hongaarse opstand, opnieuw werden ver stoord. De Tsjechoslowaakse leiders wor den als zeer toegewijd aan Moskou be schouwd. Verzoeningsgezind? BELGRADO (Reuter) Buitenlandse waarnemers in Belgrado leiden uit de har telijke toon van de gelukwensen ter gele genheid van de 65ste verjaardag van Tito af, dat de Oosteuropese landen op instruc tie van het Kremlin hun best doen om een eind te maken aan het geschil, dat is ont staan naar aanleiding van de opstand in Hongarije en van Tito's weigering zich aan te sluiten bij het „socialistische kamp" on der leiding van de Sovjet-Unie. Niettegen staande de Joegoslavische wens om de be trekkingen te normaliseren, aldus de waar nemers, blijft het geschil van mening over de communistische leer echter bestaan. Hoffelijk (UP) De Joegoslavische regering heeft politiek asiel verleend aan de Albanese mi nister, Panajot Pljakoe, die onlangs naar Joegoslavië is uitgeweken. Vroeger werden hooggeplaatste vluchtelingen aan de bui tenlandse pers voorgesteld, als een tegen zet op de tegen Tito gerichte propaganda van Albanië. H feit, dat deze perscon ferentie echter wegblijft wordt opgevat als een hoffelijk gebaar tegenover Albanië, in gegeven door de lichte verbetering in de Albanees-Joegoslavische betrekkingen. Pljakoe stond aan het hoofd van het Albanese geologisch instituut met de rang van minister, was generaal in het Alba nese leger en lid van het centrale partij comité. Tijdens de oorlog onderhield hij contact met de Joegoslavische communisti sche leiders. Anonymus: Liefde is blind, vriendschap sluit de ogen. In het Anthoniusziekenhuis te IJmuide- is overleden de 64-jarige mevrouw G. G. M. van Haren uit Beverwijk, die op 5 april te Santpoort gewond werd bij een aanrijding door een auto. Niet alle Amsterdammers zijn veront waardigd over de weigering der rege ring haar fiat te geven aan de uitvoe ring der Amsterdamse tunnelwerken. Een groentenhandelaar in de Weesper- straat heeft op die weigering niets tegen. Geen wonder, want zijn winkel is gevestigd aan die kant van de Weesperstraat, welke bij het vorderen van de tunnelbouw gedoemd zou zijn te verdwijnen ISTANBOEL, (UP) Een hevige aard beving heeft zondag verscheidene delen van Turkije getroffen. In het dorp Bolu, in Noordwest Turkije, zijn elf inwoners ge dood en 24 ernstig gewond, ongeveer twee honderd huizen stortten in. Vele personen werden gewond toen zij in paniek uit hun huizen trachtten te ontsnappen. Ook de moskee van het dorp stortte in De beving werd in Istanboel, Ankara en Eskihehir gevoeld. Honderden huizen zijn voorts verwoest in Sebens, een stadje ten zuiden van Bo- loe en in omliggende dorpen. De Turkse Rode Halve Maan organisatie verleent hulp in het gebied van de aard beving. PARIJS (Reuter) De Franse socialis ten hebben geweigerd zich te verbinden tot deelneming aan een nieuw kabinet, voor dat hun „concrete voorstellen" zijn gedaan. Hierdoor is de taak van de informateur, de radicaal-gezinde oud-premier René Pleven, nog moeilijker geworden. De so cialisten zijn van mening, dat het initia tief moet komen van de zijde der conser vatieven. die door hun verzet tegen de im populaire belastingvoorstellen, ter bestrij ding van de kosten van de campagne in Algerije, de door de socialist Guy Mollet geleide regering ten val hebben gebracht. De crisissfeer is nog versterkt door de moord op Ali Chakkal, een vooraanstaand Frans-gezinde Algerijn. De ex-Gaullist Jacques Soustelle, een voormalige gouver neur-generaal van Algerije, die zondag door Pleven werd geraadpleegd, verklaar de dat het land met alle energie het hoofd aan een campagne van „desintegratie" moet bieden. Vele politieke leiders, onder wie Pleven, zijn van oordeel dat Frankrijk een coalitie kabinet op zo breed mogelijke basis nodig heeft, wil het de vraagstukken inzake Al gerije en de financiële'moeilijkheden kun nen overwinnen en bereiken, dat de ver dragen voo een Europese economische ge meenschap en Euratoom worden bekrach tigd. Het geschil tussen de socialisten en de conservatieven over het aandeel van laatstgenoemden in de val van het kabinet- Mollét maakt het moeilijk, de crisis spoe dig op te lossen. Vandaag zet Pleven zijn „verzoeningspogingen" voort. Hij zal dan overleg plegen met de conservatieven, de rooms-katholieke volksrepublikeinen (MR P) en do radicalen. De winkelprijs van een fles spijsolie zal met ingang van 8 juni met tien cent wor den verlaagd. Deze verlaging is mogelijk geworden door een daling van de grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt. Spijs oliefabrikanten zijn tot dit besluit gekomen na overleg met het ministerie van Econo mische Zaken. De 73-jarige weduwe, mevrouw H. A. Lambach-Klep is in Den Haag, bij het uitstappen onder de aanhangwagen van de reeds wegrijdende tram geraakt. Zij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal over gebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Op c'.e hoek van de Fahrenheitstraat en de Segbroeklaan te Den Haag zijn een wielrijdster en een bestuurder van een mo torrijwiel met elkaar in botsing gekomen. De wielrijdster, de 49-jarige onderwijzeres H. J. Besse uit de La n van Meerdervoort werd naar het ziekenhuis Westeinde over gebracht, waar zij des avonds is over leden. Te Rotterdam is een auto in de Maashaven te water gereden. De bestuur der trachtte aanvankelijk tevergeefs het portier te openen. Even later lukte hem dit toch, maar hij had al zoveel water bin nen gekregen, dat hij het bewustzijn ver loor. Goede zwemmers zijn nog in het die pe water gedoken, maar pas veel later kon de man door de rivierpolitie worden ge dregd. Het slachtoffer is de 40-jarige caféhouder A. van Woerkom uit de Wa penstraat te Rotterdam. De 25-jarige motorrijder P. Esman uit de Floris Vosstraat in Hilversum is zon dagmiddag vlak bij zijn woning dodelijk verongelukt toen hij bij de rotonde bij de entree van Hilversum met te grote snel heid door de bocht reed, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Hij sloeg tegen een lichtmast en was op slag dood. Toen het driejarig knaapje van de fami lie Somers uit H e 1 m o n d met een vriend je spelenderwijs de half gesloten overweg te Helmond overstak, naderde uit de rich ting Eindhoven een treil.. Het knaapje werd even geraakt en tegen een langs de spoorbaan staande ijzeren paal geslingerd. Het kind was vrijwel op slag dood. Door het klappen van de achterband van de door haar verloofde bestuurde motor fiets is de 23-jarige mej. A. van Hees te Zaltbommel van de motor gevallen en op slag gedood. Bij de buurtschap Wittelte is de 20- jarige mej. Ria Truineman om het leven gekomen, toen zij bij een botsing door de voorruit geslingerd werd van de door de heer R. Albers uit Groningen bestuurde auto. T e laatste is zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. 2» j Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om jj het leven gekomen 436 personen, van wie 89 kinderen. De 9-jarige Franklin Vermeulen en de 9-jarige Tryntje Scholtens, beiden uit de Lepelstraat te Amsterdam, zyn zaterdag avond verdronken, nadat zy in een oude auto, die langs de Nieuwe Achtergracht was geparkeerd, te water waren geraakt. De kinderen waren in de wagen aan het spelen toen deze door onbekende oorzaak m beweging kwam en in de gracht kantel de. Aanvankelijk meende men dat er nie mand in de wagen zat, maar toen de brandweer een half uur na het ongeluk omstreeks kwart over acht het voertuig op de walkant hees, ontdekte men de ontziel de lichaampjes. SANTIAGO, (Reuter) —De „Tahiti Nui", het bamboevlot waarop vijf mannen onder leiding van de Fransman Eric Bisschop op weg waren van Polynesië naar de kust van Zuid-Amerika, is zondag op 250 mijl van het eiland Juan Fernandez gezonken. De vijf opvarenden waren bijtijds aan boord gegaan van het Chileense fregat „Baque- dano", dat het vlot naar het genoemde eiland zou slepen. Ook een deel der appa raten, die zich op het vlot bevonden is in veiligheid gebracht. Het vlot zonk, nadat de sleepkabel tijdens een storm was ge broken. De expeditie had willen aantonen, dat de Polynesiërs vroeger, door zich te laten drij ven op de zeestroming, de kust van Zuid- Amerika per vlot hebben kunnen bereiken. Zes en een halve maand geleden was de tocht begonnen. MEXICO (AFP) Volgens het conser vatieve Mexicaanse blad „Ultumas Noti- cias" zijn het vorig jaar tweehonderd Rus sische „boodschappers" die niet meer naar de Soviet-Unie zijn teruggekeerd Mexico binnengekomen. Het blad schrijft dat het Mexicaanse ministerie van Buiten landse Zaken geen enkele controle op deze mensen kan uitoefenen, omdat zij in het bezit zijn van een diplomatiek paspoort. De regeringen van Venezuela, Cuba, de Dominicaanse republiek, Nicaragua en Honduras zouden geklaagd hebben over de ondermijnende activiteit van talrijke Rus sische agitatox-en, afkomstig uit Mexico, aldus „Ultimas Noticias". VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 3 maandagavond tot dinsdagavond, op- 3 gemaakt om 11.15 uur: 3 Droog weer met tijdelijk enkele 3 overdrijvende wolkenvelden, maar morgen overwegend zon- 3 nig. Weinig verandering in tem- 3 peratuur. Meest matige noord- oostelijke wind. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee j DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Bij een felle brand in het centrum van Assen is zondag een groot pakhuis met een enorme voorraad goederen 'totaal ver woest. Voorts is een manufacturenwinkel voor een groot deel door de brand ver nield. Een tweede manufacturenwinkel werd aan de achterzijde ernstig bescha digd, terwijl ook waterschade ontstond, want door deze winkel, die pas zaterdag was geopend, moesten de brandslangen worden gelegd om in het aangrenzende pakhuis de vlammen te kunnen bestrijden. De brandweren van Groningen en enkele omliggende gemeenten werden te hulp ge roepen. De brand is vermoedelijk ontstaan in een schuurtje achter een pand aan de Singelstraat. Daarachter stond een groot pakhuis, dat al spoedig ook in lichter laaie stond. houden om hun het werken mogelijk te maken. Op de achtergrond de brandende opslagplaats. „luchtig" op stapels zet, (de planken en bal ken liggen niet op elkaar, maar zijn ge scheiden door dunne panlatten) en de straffe wind bevorderden het vuur. Alle loodsen en stapels brandden tot in de kern. Omwonenden haalden uit voorzorg de inboedel uit hun huizen. Allerwegen vulde men wasketels en teilen met water om op de daken neervallend brandend hout te blussen. Verkoolde resten vielen zelfs tot in de Kanaalstraat. Om half twee was men op alle fronten de toestand meester. De vuurhaard was ge- localiseerd. Tot half vijf 's middags laaiden nog vlammen op. Toen was de rode haan definitief om hals gebracht. De nablussing vergde echter nog het hele weekeinde. De brandweer, die direct met groot ma terieel was uitgerukt en later nog verster king vroeg,- maakte gebruik van een nevel wagen, vier lage drukspuiten, een hoge drukspuit en een ladderwagen. In totaal is er met twintig stralen water gegeven. De B.B., die een stertocht zou houden, maar in plaats daarvan naar het tex-rein van de bx-and werd gedirigeerd, heeft zeer goede diensten verricht. Er is niemand gewond geraakt. WARSCHAU (UP) De leider van de Poolse communistische partij, Wladyslaw Gomoelka zou, naar gisteren werd gemeld, naar Moskou zijn gevlogen om aan de lei ders van het Ki-emlin de jongste „onaf hankelijke" stappen uit te leggen, die hij in zijn land, dat roerig blijft, heeft ge nomen. Een officiële bevestiging van zijn reis kon niet worden verkregen van ver antwoordelijke functionarissen. Welinge lichte kringen zeggen niettemin, dat Go moelka, samen met premier Josef Cyran- kiewitsj en de economische plannenmaker Stefan Jedrechowski vrijdag uit Warschau naar Moskou is gevlogen. Het doel van de niet van tevoren aan gekondigde reis, aldus die kringen, is om aan de Russische leiders de besluiten en redevoeringen nader te verklaren, die op de negende plenaire zitting van het centrale comité (algemene bestuur) van de Poolse verenigde arbeiders partij (de communis tische partij) zijn gehouden. ADVERTENTIE In mei hebt u er voordeel bij VAN ALTENA te bellen en voor de laagste voorjaarsprijs uw kolen te bestellen. TELEFOON 11716 - KLEVERPARK 21 B

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1