Het expressionisme in de Vishal mWêvJMijmM JAC. VAN MARIS El? IS WEER GRAS BOTER NORIT ^Brieven aan de redactie Geliefd biologieleraar hartelijk gehuldigd Haarlemse basketballers gaan vergaderen „Vlaamse kermis" Dr. W. H. Bierman 25 jaar verbonden aan Gasthuis Voogdijvereniging „Tot Steun" Muziek in het bos Examens Bedrijfs-voetbalcompetitie Verkeersfouten leidden tot mishandeling Boete voor diefstal van radiotoestel Brom naar Stormvogels UIT STAD EN STREEK Damoverzicht HOC versloeg 't Oosten in jubileumtoernooi Is vers fruit gezond voor U? Burgerlijke Stand van Haarlem pi IN a D AG 28 MEI 1957 li De tentoonstelling van grafiek en en kele aquarellen en tekeningen uit de bloeitijd van het Duitse expressionisme, die tot 24 juni in de Vishal te Haarlem gehouden wordt kan volgens prof. Otto B. de Kat, die een inleiding tot de catalogus schreef, gezien worden als een evenwaar dig aanvullende gebeurtenis op de expo sitie van het expressionisme, die in 1951 in het Stedelijk Museum te Amsterdam plaats had. Ik zou hieraan willen toe voegen, dat ik deze tentoonstelling nog liever zie, omdat mij in het algemeen de kleur van de Duitsers te provocerend is, het sommige Duitse expressionisten nogal eens ontbreekt aan gevoel voor de plas tische waarde van de kleur. Het laatste bezwaar geldt misschien het sterkste. Het eerste is van meer persoonlijke aard. Dat provocerende karakter van die kleur kan immers wijzen op een psychologische Zo tekende Oskar Kokoschka de ver maarde regisseur Max Reinhardt. waarde. En als ik kleur schrijf moet men bedenken, dat kleur pas tot werking komt in verhouding tot andere kleuren, een verhouding naar hoeveelheid en naar plaatsing ten opzichte van elkaar. De Franse Fauves, die in hetzelfde jaar op traden als waarin de oprichting van de Duitse kunstenaarsgemeenschap „Die Erücke" plaats had, 1905, verhevigden de kleur en op de tentoonstelling van de col lectie Moltzau te Den Haag was te zien aan enkele schilderijen van De Vlaminck, Dérain, Marquet, Dufy en Matisse hoe zeer dit het plastische effect verhoogde en duidelijker de aanwezigheid van de zon als lichtbron suggereerde. Bij de in „Die Briicke" verbonden expressionisten pre valeren toch andere waarden en „mooi van kleur" is vaak moeilijk van him werk te zeggen, zeker niet wanneer zij getuig den van één en ander dat op zichzelf nooit mooi gevonden kan worden. De hier ge- exposeerde aquarel van Ernst Ludwich Kirchner (1880-1938) „Boer met vee" le vert overigens geen bewijs van mijn be weringen. Misschien voelt men daar iets van als men het werk bekijkt van Max Pechstein (geboren 1881) of Karl Schmidt- Rottluff (geboren 1884) en vergelijkt met wat Gauguin maakte. In Kirchners aqua rel roept de kleur in ieder geval zonlicht en ijle berglucht op. Mijn bewering geldt ook niet voor de Oostenrijker Oskar Ko koschka (geboren 1886), die op deze expo sitie terecht naast Marc Chagall (geboren 1389) vertegenwoordigd is, omdat zij wél ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Wij adviseren u vakkundig iJarrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Weer zilveren jubileum op het T riniteitslyceum Drs. J. B. A. Melsen, leraar biologie aan 'iet Triniteitslyceum te Haarlem heeft vanmorgen ztfn zilveren jubileum gevierd. De feestelijkheden werden ingezet met een plechtige heilige mis in de dekenale kerk aan de Jansstraat, waarbij de gezangen werden uitgevoerd door de Koorschool St. Bavo en liet koor van de kathedrale basi liek. Vervolgens ging het gezelschap naar de tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw, waar de leraren met hun echt genoten en de leerlingen „hun" biologie leraar een grootse hulde brachten met toe spraken, zang en verscheidene geschenken. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer op de rector van het Mendelcollege, pater V. Hutjens. De rector van liet Triniteitslyceum, pater dr. M. van Straaten, memoreerde, dat drs. Melsen de zestiende zilveren jubilaris van het Triniteitslyceum is. Spreker noemde dit feit een manifestatie van de continuïteit van het lerarenkorps. Hij kenschetste drs. Melsen als een even enthousiaste als rus tige bioloog, die een zeer eigen en bepaalde plaats in de schoolgemeenschap inneemt. »Hij heeft op onze school een bepaalde sfeer geschapen en zijn liefde voor de na tuur op zijn leerlingen overgebracht. Steeds zoekt hij naar een methode om de leer lingen de vele aspecten van zijn vak op een zo begrijpelijk mogelijke wijze uiteen te zetten. Door middel van zijn kennis en intuïtie onderhoudt hij een ononderbroken contact met de steeds veranderende natuur en is niet alleen een bekwaam vakman, maar ook een goed mens, die begrip heeft voor hetgeen zowel bij zijn leerlingen als hij zijn collega's leeft." Als dank en onder hartelijk applaus overhandigde de rector de zilveren jubilaris, die, zoals hij zelf zei, er meer dan 25.000 biologielessen heeft ..opzitten", een boek, waarvan de inhoud ten nauwste verband houdt met het vak, dat hij zo lief heeft en dat hem zo „biolo geert". Vervolgens voerde de wiskundeleraar de heer C. Alders als oudste vriend namens de collega's van de jubilaris op zeer geestige wijze het woord en overhandigde de bio- 'ogieleraar een elektrische klok. Eric de •Niobel sprak namens de leerlingen en gaf zijn leraar-in-het-zilver een stapel boeken. De echtgenote van de jubilaris kreeg een boeket bloemen. Tot slot sprak drs. Melsen een zowel hartelijk als geestig dankwoord. De huldiging werd besloten met een,, lang zal hij leven" van het schoolkoor. aansluiten bij het Duitse expressionisme. Van Gogh en Gauguin zijn de grote fi guren die het expressionisme en de Fau ves in beweging hebben gebracht. Voor de Fauves was Cézanne dan eveneens be langrijk, voor de Duitse expressionisten de Noor Edward Munch vooral. Naast het toepassen van ongebroken kleuren inspi reerden zij de vertekening, doelbewust gedaan of intuitief onder het werk ont staan en geaccepteerd terwille van een hiermee verhoogde uitdrukkingskracht, ook weer in psychologische en plastische zin. De negerplastiek, waarin het kubisme aanleidingen vond was eveneens voor de expressionisten een aanwijzing. Kirchner, die met Erich Heckel (geboren 1883) en Schmidt Rottluff destijds „Die Brücke" oprichtte, is duidelijk hierdoor aangeraakt. Gotische houtsnijkunst was eveneens in de beweging der expressionisten naast de houtsnijkunst van een Gauguin van in vloed. De prenten van de beeldhouwer Ernst Barlach (1870-1938) verwijzen naar die gotische, voor het volk bestemde kunst. De expressionisten zochten namelijk naar een hechter met de gemeenschap verbon den kunst, naar een maatschappelijker in stelling van de kunstenaar. Zij reageerden bewuster op de maatschappij en het be hoeft geen betoog dat daarbij de minder fraaie kanten ervan nogal eens werden aangeraakt. „Vrouw, liggend op sofa" van Max Beckmann, 1882-1951, die zolang in Amsterdam gewerkt heeft, is een te on schuldige titel. Georg Grosz (geboren 1893) hekelde op cynische wijze Duitse toestanden tijdens en na de eerste wereld oorlog. Wat theatraal is in zijn mededogen met een gevangene in de hier getoonde litho Karl Hofer (1878-1955). De mens wordt veelal bekeken op wat het leven, de maatschappij, opvoeding of erfelijkheid, aan hem heeft gedaan. Kokoschka is wel de grootste portrettist onder de expressionisten, de kunstenaar die toch het innigst contact ook met de mensen heeft en wiens expressionisme veel minder programmatisch is en daar mee van uitdrukking directer, psycholo gisch indringender en menselijker dan dat van de meeste anderen. Wie het expres sionisme wil zien als een uitdrukkings- rijke en krachtige kunst erkent in hem en Soutine, vertegenwoordigd in de collectie Moltzau te Den Haag, misschien de groot- Portret van Alice Berendt door Lovis Corenth. sten. Ik moet erkennen dat in deze ver onderstelling een sterk persoonlijke voor keur meespreekt en een Beckmann toch ook als uiterst belangrijk gezien moet worden. Maar misschien begrijpt men mijn gevoel als men de twee gelithografeerde portretten van Beckmann met die prach tige reeks van Kokoschka vergelijkt. Zou één der anderen een meisje zó hebben kunnen zien als hij dat deed? Hoekigheid van vorm is meestal het ken- Portretstudie door Max Beckmann. merk van 't Duitse expressionisme. Men is soms geneigd te denken of dit op dezelfde manier te maken heeft met de Duitse mens als zijn gotische handschrift. Deze hoekig heid heeft niet de opzettelijkheid die men ontmoet in het expressionisme van na de tweede wereldoorlog, dat groeide tot wat men wel ironisch noemde de „distelstijl". De in Amerika geboren Lyonel Feininger, 1871-1956, die te Berlijn studeerde, maakte, onder invloed ook van het kubisme, die hoekigheid wel tot stijlelement in won derlijker wijze vaak atmosferische zaken. Het Duitse expressionisme wordt dan ook minder gekenmerkt door zijn werk als door dat van de reeds genoemde Karl Ho fer, van Kirchner, Beckmann en vooral ook Erich Heckel. Van het werk van Emil Nolde (geboren 1867) is hier maar één aquarel aanwezig. Dat is jammer, omdat hij om zijn kleur zo typisch Duits genoemd kan worden. Dat Chagall uit een andere levenssfeer kwam, blijkt hier wel duide lijk .De pas overleden Heinrich Campen- donck (1889-1957) zit ook eigenlijk enigs zins naast de groep. Om hem wezenlijk expressionist te kunen noemen lijkt mij zijn werk te zeer overdacht. En dan staat geheel buiten de expres sionistische beweging Lovis Corinth (1858-1925). Deze wordt met Liebermann en Slevogt tot de belangrijke Duitse im pressionisten gerekend. Hoezeer past toch zijn werk in dit kader! Want hij reikt ver boven de indrukken van het uiterlijk der dingen. Vertekening vloeit voort uit zijn nerveus noterende hand, die geleid werd door een intens geïnteresseerd en voelend brein. Ook een landschap van zijn hand, dat ik in Brussel mocht zien, kan moeilijk puur impressionistisch genoemd worden. Om zijn werk alleen al is deze tentoonstel ling zo interessant: zolang ondergetekende hier te lande tentoonstellingen mocht be kijken is hij het nog niet eerder tegen gekomen. Toch werd het als onderdeel van deze collectie eens getoond, toen in Brunssum, waar wel exposities van in die contreien werkende schilders gehouden worden, op een gegeven moment die schil ders niet genoeg bleken te hebben om op te treden. Het was toen de architect J. Drummen, die vertelde, dat hij wel wat te vertonen had: een collectie Duitse gra fiek, die hij zich na de eerste wereldoorlog in Duitsland verschaft had. Het is deze collectie waarover Haarlem nu vier weken mag beschikken. Men ontmoet daar nog een portret van de heer Drummen, een houtsnede van zijn vriend Frans Heffels, geboren 1885, die ook een behoorlijk schil der uit de grote tijd van het expressionis me blijkt te zijn en een portret sneed naar één van de zelfportretten van Van Gogh. Terwille van de volledigheid moet ik tenslotte nog de aanwezigheid vermelden van een tekening van de beeldhouwer George Kolbe, 1877-1947, die beïnvloed werd door het expressionisme, maar in wezen toch moeilijk expressionist genoemd kan worden. Bob Buys ADVERTENTIE reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475 - A dam Iel. 86211 (7 lijnen) Telex 12282 In een van de zalen van café-restaurant Brinkman aan het Houtplein wordt woens dag 29 mei des avonds om acht uur de alge mene jaarlijkse ledenvergadering van de Nederlnadce Basketbal Bond, district Haar lem gehouden. De agenda vermeldt als be langrijkste punt de eventuele landelijke competitie. Bovendien zullen de basketbal lers in een bestuursmutatie moeten voor zien, aangezien de heer A. Pols, competitie leider van het Haarlemse district niet meer herkiesbaar is. Voor deze belangri:ke functie wordt thans de heer A. J. Dinkelberg (The Typhoons) door het districtsbestuur kandidaat gesteld. Zaterdag 1 juni des middags om half vier zullen de afgevaardigden van alle districten in Amsterdam bijeenkomen voor een bonds raadvergadering, in welke vergadering eveneens de eventuele landelijke competitie het belangrijkste agendapunt zal betekenen. Het Haarlemse basketbaldictrict zal op deze bondsraadvergadering door zeven afgevaar digden worden vertegenwoordigd. Maandagavond 3 juni zullen de leer lingen van de muziekschool van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst in Haarlem in de Stadsschouwburg een uitvoering geven. Er wordt met mede werking van de balletklassen onder leiding van Nel Roos een opvoering gegeven van het zangspel „Vlaamse Kermis" van Alie Miéhielsen. Dr. W. H. Bierman, neus-, keel- en oor arts te Haarlem, hoopt zaterdag 1 juni het feit te vieren, dat hij vijfentwinig jaar verbonden is aan het Sint Elisabeths Gast huis. De aanstaande jubilaris is op 5 juni 1904 te Hilversum geboren en studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij op 24 mei 1929 slaagde voor het artsexamen. Daarna vestigde hij zich als neus-, keel- en oorarts en werd op 1 juni 1932 benoemd bij het Haarlemse gasthuis. Op 17 juni 1954 promoveerde de heer Bierman tot doctor in de geneeskunst aan de gemeente-universiteit te Amsterdam op een proefschrift, getiteld „Sinusitis bij kin deren, ervaringen bij de behandeling van zeshonderd gevallen van deze ziekte". Bij de promotie merkte de promotor, prof. dr. L. B. W. Jongkees, onder meer op, dat er niet van een gewone promotie sprake was. Hij uitte zijn bewondering voor het feit, dat dr. Bierman, ondanks zijn zeer drukke praktijk en verstoken van het gemak van een universitaire kliniek kans had gezien een voortreffelijk en critisch proefschrift te schrijven, dat tot nadenken noopt. Een groot aantal jaren neemt dr. Bier man als specialist een uitgebreide prak tijk waar in Haarlem. Ook is hij regent van het Hofje van Noblet en voorzitter van de raad van commissarissen der n.v. Haar lemse Melkinrichting „De Sierkan". De Haarlemse afdeling van de Vrijzinnig Christelijke Voogdijvereniging „Tot Steun" hield haar jaarvergadering onder voorzit terschap van mr. E. J. W. Top. Het jaarverslag van de secretaresse meldde, dat er in het jaar 1956 veertig pu pillen werden verzorgd. Een pleegouder- paar kreeg de voogdij over een pleegdoch tertje met de bedoeling om het meisje te adopteren. Eenendertig kinderen wonen in pleeg gezinnen, zeven in een inrichting en één is op proef bij de ouders geplaatst. Bijzon dere moeilijkheden deden zich niet voor in het afgelopen jaar. Zo nodig werd advies gevraagd aan een kinderpsycholoog of het Medisch Opvoedkundig Bureau. Het be stuur is dankbaar voor de toewijding waarmee de meeste pleegouders de kin deren verzorgen. Prof. dr. H. A. Hutte zag zich genood zaakt het bestuur te verlaten door zijn ver trek uit Haarlem. Mevr. C. P. E. Hondius Hoffman was aan de beurt van aftreden, maar stelde zich herkiesbaar. Zij werd bij acclamatie opnieuw benoemd. De penningmeesteres bracht in haar ver slag dank aan het propagandacomité. Door de actie ontving het bestuur aan giften meer dan het dubbele van het voorafgaan de jaar. Deze giften maakten het mogelijk voor een aantal pupillen uitgaven te doen, die anders vermoedelijk achterwege had den moeten blijven. Dank werd ook ge bracht voor de giften van de Doopsgezinde en Remonstrantse gemeenten te Haarlem en van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden. Eveneens ontving de vereniging een deel van de Kinderpostzegelactie. ADVERTENTIE De Bloemendaalse christelijke muziekver eniging „Sursum" geeft woensdagavond 29 mei om acht uur in het Bloamendaalse bos een concert onder leiding van haar dirigent, de heer C. Fijma. Het tamboerskorps van „Sursum" en een blazerskwartet van de Hartenlustschool verlenen medewerking aan een programma, dat onder meer uit koralen en marsen bestaat en waarop de twee num mers voor het op Hemelvaartsdag in Dor drecht te houden concours worden uitge voerd Aquarellen van Delahaye en Rococo- suite van Boedijn. HAARLEM. Rijkskweekschool. Eindexa mens tweede leerkring. Geëxamineerd vier kandidaten. Geslaagd de dames: J. M. Vree ken uit Aalsmeer: li. Zuêlen uit Haar1 om; E. de Ringh de Vries uit Zandvoort en C. Prins uit Bloemendaal. UTRECHT. Doctoraalexamen geschiede nis: H. Hiensch, Veenendaal. Kandidaats examen diergeneeskunde: J. Haagsma, Sneek; J. Koopman, Hoogwoud: A. S. u. v. Miert, Den Bosch; E. F. Offereins, Assen; C. H. A. Pinkse, Veghel; P. H. Suurd, Zeven huizen; J. van Til, Utrecht; P. Y. v. d. Veen, Oldestrijne (Fr.); J. P. v. d. Laan, Utrecht; P. J. Mangus, Biervliet; G. H. v. d. Wal, Leeuwarden. Dierenarts-examen: W. M. Verhaar, Bussum; A. M. E. Duysens, Heer len; J. P. C. Kruyne, Harderwijk. Doctoraal examen Nederlandse letteren: mejuffrouw G. J. Oei. Utrecht. Tandartsexamen: G. Bot- terweg, Utrecht; A. A. v. d. Toren, Almelo; P. Brasser, Katwijk aan Zee. Semi-arts- examen: H. O. Lobel, Amersfoort; L. J. A. Oomen, Zeist; P. F. Th. v. d. Rijt, Eind hoven; P. H. M. Wielders, Utrecht. Arts examen: P. O. van Bijsterveld, Den Haag; mejuffrouw F. D. M. v. d. Ham, Alkmaar; V. M. Krepel, Emmeloord; W. F. Wiltink, Doetinchem, zuster M. J. v. d. Zee. Utrecht. GRONINGEN. Doctoraalexamen sociale wetenschappen: mejuffrouw E. ten Berge, Groningen; J. van Weringa, Zuidlaren. Doc- toraalsexamen psychologie: F. Verhage, Groningen. NIJMEGEN. Kandidaatsexamen wijsbe geerte: pater P. A. Bergkamp M.S.F., Ouden bosch. Doctoraalexamen rechten: M. C. M. van Buchem, Nijmegen: G. J. E. Berkel- mans, Oisterwijk; F. G. L. A. M. Panhuysen, Nijmegen. De uitslagen in de bedrijfsvoetbalcompe titie in de afgelopen week luidden: Afdeling A: VW IHSM 5—2; Neder land—H.v.L. 2—1; G.I.H.—HAC 3—2; SVOW I—Henkes 5—2. Afdeling B: GobyVW II 42; Kimman VES 4—6; HMC—SVOW II 4—0. Het programma is: 28 mei: H.v.L.VW I, Slaperdijk, 7 uur; 29 mei: HAC—SVOW I, Slaperdijk, 7 uur; 29 mei: HSMG.I.H., Schoten, 7 uur; 1 juni: HenkesNederland. Slaperdijk, 3 uur. Afdeling B: 27 mei: WV II—Nebima. Slaperdijk. 7 uur; 30 mei: SVOW II—VES, Slaperdijk, 7 uur; 31 mei: KimmanGoby, Slaperdijk, 7 uur. HMC vrij. ADVERTENTIE Haarlemse politierechter Twee kooplieden, die de een na de an der maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter moesten terechtstaan, omdat zij elkaar zouden hebben mishandeld, wer den door deze vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs, bij onstentenis van ob jectieve getuigen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman had tegen de eerste, een 33-jarige koopman uit Zandvoort f 150 subsidiair 45 dagen geëist, alsmede een gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Deze man kwam op 6 april met zijn auto uit Zandvoort en zag op de Zandvoortse- laan een bromfietser op roekeloze wijze voor zijn auto oversteken. Hij kon de man nog ontwijken, maar deze had, inplaats van dankbaar te zijn, veelbetekenend op zijn voorhoofd gewezen en was doorge reden. De koopman was hierop zo woedend geworden, dat hij de man nareed en hem nabij de Zonnebloemlaan te Aerdenhout door te „snijden" tot stoppen dwong. Dit althans vertelde de bromfietser, die als getuige werd gehoord. Daarop was de Zandvoorter uit zijn auto gestapt en daar na is een gevecht ontstaan. Hoe zich dit allemaal heeft toegedragen is niet bekend, omdat de mededelingen tegenstrijdig wa ren. De politierechter besloot daarom maar tot vrijspraak. De volgende zaak bracht de bromfietser, een 44-jarige koopman uit Amsterdam voor de beklaagdenbank en de gehele zaak werd nog eens opnieuw bezien, maar nu met de Zandvoortse koop man als getuige. Wegens gebrek aan be wijs werd ook de bromfietser vrijgespro ken, ofschoon de officier van Justitie van beide gevallen had gesproken van een be denkelijke mentaliteit en een volkomen foutieve gedraging. Hij noemde het op lossen van een geschil door een dergelijk vechten op de openbare weg zelfs „een proletenmethode". Eveneens ruw trad een Tsjech op, die zonder genaturaliseerd te zijn al acht jaar in Nederland woont. Deze had op de Ge dempte Oude Gracht een parkeerplaatsje gevonden en zag, juist toen hij zijn wagen er wilde neerzetten, hoe een andere wa gen de vrije ruimte innam. Toen de be stuurder van deze auto, een vliegtuigtele grafist, uitstapte vond hij een woedende Tsjech tegenover zich, die hem uitschold, met hem op de vuist ging, en hem een stomp tegen het gezicht gaf. Toen de tele grafist de tweede slag wilde afweren, sloeg de Tsjech hem op de wijsvinger, die brak, waardoor de man ruim een maand zijn werk niet kon doen. Mr. Petersen noemde het gedrag van de buitenlander „dwaas en onzinnig" en de officier van Justitie vond, dat het alle perken te buiten ging. „U mag wel oppassen, anders gaat u nog als ongewenste vreemdeling de grens over", zei hij. Mr. Van der Valk Bouman eiste een boete van f 150, subsidiair 45 dagen hech tenis, alsmede een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar. Mr. Petersen handhaafde de geëiste geldboete, maar verminderde de voor waardelijke gevangenisstraf tot veertien dagen. Een dertigjarige huisvrouw uit Haarlem had op 1 februari bij een radiohandel op de Gedempte Oude Gracht te Haarlem een draagbaar radiotoestel weggenomen, waar voor zij zich maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter moest verant woorden. Zij was op die dag de zaak binnenge gaan, waar op dat moment niemand aan wezig was. Het kleine radiotoestel had zij toen in een handtas gedaan en mee naar huis genomen, waar zij tegen haar man had gezegd, dat zij het toestel tweede hands op de kop had getikt. De radio speelde op batterijen, die echter op het woonschip, waar het echtpaar woonde, niet voorradig waren. De man, die te goeder trouw was, zou in de stad wel batterijen gaan kopen en ging naar de winkel,waar het toestel ontvreemd was. Zo was de zaak aan het licht gekomen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde rekening houden met de kleine kinderen, die verdachte heeft, en eiste een boete van f 75 subsidiair dertig dagen hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proef tijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. De politierechter, mr. G. J. Petersen, verlaagde de boete tot f 60 en veroordeelde de vrouw verder conform de eis. Stormvogels heeft voor het komende sei zoen de linksbuiten van Limburgia, Brom, gecontracteerd. Brom speelde voordien voor de profclub Amsterdam. Brom is 24 jaal oud. Nieuws in het kort Juibleum Op vrijdag 31 mei zal de heer P. van Lis, technisch hoofdambtenaar bij het PEN te Bloemendaal, wonende te Santpoort, de dag herdenken waarop vóór vijfentwintig jaar bij genoemd bedrijf in dienst trad. Magere buit. In de nacht van zondag op maandag zijn dieven door een openstaand raam van 'n kaashandel aan de Keizerstraat te Haarlem geklommen. Hun nachtelijke tocht leverde niet veel op. De buit bestond uit vier gulden en een pakje cigaretten. Recital. In de kerk van de Evangeli sche Broedergemeente aan de Parklaan in Haarlem wordt zondagavond een muziek- uitvoei-ing gegeven door de bas Bernd Siiszkind, de hoboïst Lex van den Brul en de organiste Bets Nederkoorn. Het pro gramma vermeldt werken van Sammartind, Rosenmüller, Bach, Cor Kee, Ruyneman, Nicholas en Burkhard. De opbrengst is be stemd voor de broedergemeente. In het clublokaal van de jubilerende Haar lemse Damclub heeft de ontmoeting plaats gehad tussen het eerste tiental van HDC en 't Oosten, het tiental dat onlangs promoveer de naar de hoofdklasse. Voor het eerste treffen van deze ploegen bestond grote be langstelling Na een "enerverende strijd slaagde het HDC-team er in een 12-8 overwinning te be halen, doch niet alvorens aan verschillende borden alle zeilen te hebben moeten bijzet ten. De remise van N. Blom (HDC) tegen W. de Jong. kampioen van Nederland 1956, was een mooi resultaat voor HDC. Met deze winst is HDC winnaar geworden van de door Koningin Juliana beschikbaar gestelde zilveren medaille. Voor de tweede klasse werd gespeeld de wedstrijd HDC IIISt. Bavo II. Ook hier werd met veel elan gespeeld, vooral omdat St. Bavo nog ongeslagen was. Tenslotte moes ten de HDC'ers hun meerdere erkennen in de St. Bavo reserve A. Het werd 12-8 over winning voor de Bavo spelers, waarmede zij beslag legden op de door het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde zilveren medaille. Competitie wordt niet gewijzigd Tijdens de in Alkmaar gehouden algemene vergadering van de afdeling Noordholland van de KNDB is besloten de competitie met tientallen te blijven uitkomen. Het door de studiecommissie uitgebrachte advies om de tientalvorm te verlaten en over te gaan tot het spelen met vijftallen, werd met grote meerderheid verworpen. Wel werd besloten de reiskosten niet langer provinciaal om te slaan. Behoudens de hoofdklasse afdeling zullen deze kosten in 't vervolg per district worden verrekend. Persoonlijk damkampioenschap De openingsronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Heem stede kenmerkte zich door een uitermate felle strijd aan vrijwel alle borden. De resul taten waren: HoofdklasseA: J. Warmerdam—W. v. Leuf- fen 2-0, H Willemse-H. Beliën afgebroken in een moeilijke stand en J. B. Sluiter—N. Blom 2-0. Hoofdklasse B: J. Draaier—A. de Jong 2-0, J. H. MeureP. Beliën afgebroken in een gunstige stelling voor Beliën en J. v. d. Loo B. Stevens 1-1 Eerste klasse A: H. Schuringa—H. Oorthuis 2-0, J. BeliënN. Zomer 1-1. Eerste klasse B: G. Beliën—C. A. de Wolf 2-0, W. BotF. Langeveld 1-1. Thuisdam- mers: J. Veen—N Slijkerman 2-0; H. Le- naarts—J. Warmerdam 2-0. Vrijgesproken. De kantonrechter te Heeren heeft de directeur van de nationale Charitaspool vrijgesproken van overtreding van de artkielen 1 en 2 der Loterijwet. Er was f 12,— boete tegen hem geëist. ADVERTENTIE Gezond? Nou en of! En lekker! Maar pas op... Uw maag kan er gemakkelijk door van streek raken. Haal daarom voor alle zekerheid vandaag nog Norit in huis tegen maag- ea darmstoornissen (Verkort weergegeven) Parkeren. Niet alleen bij het rijdend verkeer is er een gebrek aan beleefdheid te constateren, doch ook bij de parkeer ders. Sommige automobilisten zien er geen been in, op de Ged. Oude Gracht hun wa gens zodanig neer te zetten dat reeds eer der geparkeerde auto's niet meer weg kunnen komen. Het politietoezicht op de wijze van parkeren dient nodig verscherpt te worden. P. P. Haarlem, 27 mei 1957 ONDERTROUWD, 27 mei: Th. J. Man- na>5!rt en C. H. C. M. Laarman: M. C. A. Raadsen en W. C. Schniedewind; F. J. A. den Hartog en H. C. Ch. van de Poppe; J. van Roon en W. M. Roosenhart; G. van der Geer en J. W. Karrenbeld. GEHUWD, 27 mei' H. L. D. de Jongh en C. Ch. van Amesfoort; W. A. J. Keesmaat en F. A. Rol. BEVALLEN van een zoon, 25 mei: C. J. Hubert—Wiersma; S. St -mdijk—Geerlings; A. H. M. SchrijenWaasdorp: E. Dopheide Aerts; E. C. A. BoumanVan Wolferen; A. van LangeVan Schuppen; A. V. Hoorn weg—Van Kleven: 26 mei: M. A. Wingelaar Breeuwer; L. van Kooten—Versteeg; 27 mei: A. M. GoedemansVan Avezaath. BEVALLEN van een dochter, 24 mei: E J. Kuijk—Marchand; 25 mei: P. Meenderinck —Peper; D. van KeppelDoornbos; 26 mei: J. M. KoekScheffers; P. M. Franse--Moer kerk; 27 mei: P. LuttikDrenth. OVERLEDEN, 24 mei: R. Bijster— Van Duinen, 76 j., Merovingenstraat; 25 mei: J. J. Hooijman, 60 jaar, Kamperlaan; A. Luk— Koppedraijer. 88 j., Doelstraat; W. F. Traan- bergMöhringer, 69 j., Brouwersplein; 26 mei: J. Gerritsen—Van Tol, 87 j.( Nauwe Geldelozepad.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13