Onderwijzer Joosse neemt afscheid van Hartenlustschool Amateur kweekt orchideeën Vragen aan de minister over orgelrestauratie thans beantwoord Mr. Th. A. Westra zeventig jaar DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 13 Crematie E. W. Venema Bronzen medaille O.N. voor jubilaris bij Enschedé N.A.K. voor zaden en pootgoed 25 jaar Lilliputstad in opbouw Gouden Jacobsstaf voor D. Bonnes Militair Tehuis houdt jubileumcollecte „Prikker" werd oorkonde aangeboden Inbraak in slagerij Benoeming bij politie Postduiven vliegen R.ISSE Bejaarden maken tocht naar Arnhem Bejaardenclub gaat naar het Gooi DINSDAG 28 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de tweede ouderavond van de Har tenlustschool te Bloemendaal, die maan dagavond in het Jeugdhuis aan de Donke- relaan aldaar werd gehouden, bestond een buitengewoon grote belangstelling, zodat de zaal tot de laatste plaats was bezet. Daar bestond dan ook reden toe, want op deze avond werd afscheid genomen van de heer E. J. Joosse, onderwijzer en waar nemend hoofd van de Hartenlustschool, die is benoemd tot hoofd van de Klaas de Vries-m.u.l.o.school te Haarlem. In de toe spraken, die tot de scheidende onderwijzer werden gericht kwam naar voren, dat deze zowel bij de leerlingen, als bij de collega's en ouders zeer gezien is. Na een kort openingswoord van de voor zitter der oudercommissie, de heer G. Kru- ger, was het woord aan de heer Adr. Cas- see, die een korte, interessante causerie hield over de schoonheid van Bloemendaal tijdens de eeuwwisseling. De heer G. Kruger richtte zich namens de ouders met zeer waarderende woorden tot de heer Joosse. Hij zei ondermeer, dat deze als lid van de Openbare Ondex-wijs- raad steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen van het openbaar onderwijs. Spr. memoreerde, dat de vertrekkende on derwijzer steeds heeft geijverd voor een veilige oversteekplaats voor de school gaande kinderen. „Hij was een leerkracht, die vooral voor de hoogste klassen acti verend en stuwend werkte", aldus de heer Kruger, die er voorts op wees, dat de heer Maandagmiddag waren velen in de aula van het crematorium te Westerveld bijeen om de laatste eer te bewijzen aan het stof felijk overschot van de heer E. W. Venema, in leven leraar aardrijkskunde aan de H.B.S. b te Haarlem. Toen de baar in de aula werd binnengedragen, speelde de heer Egbert Vos op het orgel „In diesen heil'gen Hallen" van W. A. Mozart. De heer J. Kooyman, zwager van de overledene, noemde het verscheiden van de heer Venema een groot verlies voor de familie. Aan de opvoeding en de opleiding van vele generaties heeft hij zijn krachten gegeven. Oud-leerlingen zullen hem met dankbaarheid blijven gedenken. Namens het gemeentebestuur van Haar lem betuigde wethouder D. J. A. Geluk zijn deelneming. De heer Venema heeft het Haarlemse onderwijs zesendertig jaar trouw gediend. Wat spreker in de leraar Venema getroffen heeft was, dat hij zijn taak niet vervulde als betrekking, maar dat hij zich met toewijding aan zijn werk gaf. Uit persoonlijk contact is hem geble ken met hoeveel zorg de leraar zich aan zijn school wijdde. Hij had begrip voor zijn leerlingen en steunde hen, niet alleen op school, maar ook daar buiten. De heer Venema heeft veel voor de school en de gemeenschap gedaan en daarvoor sprak de heer Geluk namens het gemeentebestuur zijn dankbaarheid en waardering uit. De directeur van de H.B.S. b, de heer K. Gorter, zeide het werk van de heer Venema vele jaren te hebben gevolgd, eerst als jong collega en daarna als directeur. Daardoor heeft hij kunnen nagaan welke grote plaats de overledene in de schoolgemeenschap innam. Hij was een uitstekend docent, maar meer nog een voortreffelijk mens Zijn kennis heeft vruchten afgeworpen en voor vele proefschriften had de heer Vene ma het zaad gelegd. Van waardering wilde hij nooit iets weten. Dan was zijn ant woord: „dat is mijn plicht". De heer Gorter herinnerde aan een reis, die de heer Vene ma in 1929 naar Indonesië heeft gemaakt Daar heeft hij vele oud-leerlingen ontmoet, die hem op bijzondere wijze hebben ont vangen. Ook memoreerde spreker de arbeid van de heer Venema bij het houden van excursies. Tenslotte sprak de heer Gorter namens de schoolgemeenschap woorden van dank. Jelte Kersten voerde als vertegenwoor diger van de leerlingen der H.B.S. b het woord en dankte de heer Venema voor de wijze, waarop hij de stof bijbracht. Hij was een leraar en verder een vriend, bij wie men kon komen met zijn moeilijkheden en problemen. De vereniging van leerlingen der school lag na aan zijn hart. Als vriend voerde de heer R. Prosée, directeur van de H.B.S. a, het woord, tevens als vertegenwoordiger van de vele vrien den. Hij memoreerde, dat de belangstelling van de heer Venema naar vele zaken uit gingen, onder meer naar zijn tehuis, zijn school en de natuur. De heer Prosée richtte zich tot mevrouw Venema, die zo veel ver loren heeft door het overlijden. De heer Joling sprak namens de familie woorden van dank, waarna onder orgelspel van „Andante graziose" uit de twaalfde sonate van Mozart de baar daalde. Bij het verlaten van de aula speelde de organist "Wenn ich einmal soil scheiden" van J. S. Bach. - Onder de aanwezigen was dr. P. E. van Bemmel, rector van het Haags Lyceum, namens de Vereniging J. P. Coen, een ver eniging die het contact onderhield tussen ouders uit Indonesië en leerlingen die in Nederland de middelbare scholen bezoch ten. Aan deze vex-eniging heeft de heer Venema zijn krachten gegeven. Als dank voor het vele werk, dat de heer E. J. Joosse voor de Hartenlust school heeft verricht, biedt het hoofd der school, de heer J. Buys, hem enige geschenken aan. Joosse een intensief contact met de ouders onderhield. Namens de ouders bood spre- ker de heer Joosse een mistlamp voor diens auto aan. Het Hoofd van de Hartenlustschool, de heer J. Buys, zei, dat men verheugd was over de promotie van de heer Joosse, doch anderzijds neemt men node van hem af scheid. De scheidende onderwijzer is niet alleen een goede collega, doch bezit tevens capaciteiten om leiding te geven. De heer Buys twijfelde er niet aan, of de heer Joosse zal als hoofd van de Klaas de Vries- school zijn taak goed verrichten. Namens de collega's bood hij een koffer voor een kampeeruitrusting van de auto aan. Als persoonlijk geschenk overhandigde hij de vertrekkende collega een boekwerk. De heer Joosse sprak woorden van dank, waarbij hij zei, dat hij zes jaar prettig aan de Hartenlustschool heeft gewerkt. Na een dankwoord aan de heer Kruger, dank te hij de collega's, onder wie steeds een prettige teamgeest heeft geheerst. Tot de heer Buys zei hij, dat deze als hoofd van de school steeds de persoonlijkheid van de collega's wist te respecteren. Na de pauze hebben de leerlingen de ouders een programma van muziek en voordracht aangeboden, waarbij een keuze was gemaakt uit de vijftien beste nummers van het onlangs gehouden interklassikale Hartenlusttoernooi. In antwoord op schriftelijk door het Tweede Kamerlid de heer B. J. Verhoeven gestelde vragen heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. R. G. A. Hoppener medegedeeld, dat de commissie inzake de restauratie van het orgel in de St. Bavokerk, die hier over een rapport heeft uitgebracht, in staat kan worden geacht de technische merites van de betreffende restauratie volledig te kunnen beoordelen. Deze commissie wordt gevormd door de heren dr. H. L. Oussoren, George Robert, Adriaan Engels en Willem Hülsmann. De heer Verhoeven vroeg in maart van dit jaar of de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bereid was het rapport en het restauratieplan voor dit orgel te toetsen aan het oordeel van des kundigen alvorens de bewindsman een be sluit zou nemen over de .toekenning van een rijksbijdrage voor deze restauratie. De staatssecretaris heeft echter medegedeeld hiervoor geen termen aanwezig te achten. Bij de betreffende vraag bracht de heer Verhoeven ook in het geding, dat het ge noemde rapport en het restauratieplan werden uitgebracht door een commissie, waarvan de onlangs aangewezen adviseur van de minister, dr. H. L. Oussoren, voor zitter is. Hij vroeg of de minister het met het oog op verschillende belangrijke stro mingen op orgelbouwkundig gebied in ons land juist achtte om een meerhoofdig col lege van advies, zoals bestond in de in 1956 opgeheven Rijkscommissie van Ad vies voor Kerkorgels, door één ambtelijke deskundige te laten vervangen. Hierop heeft mr. Hoppener geantwoox-d, dat dr. Oussoren het veelzijdig terrein van de orgelx-estauratie technisch volkomen be- heerst en dat hij bovendien niet in ambte lijk verband staat tot het ministerie, maar zich slechts bereid heeft verklaard in voorkomende gevallen van advies te die nen inzake restauratie van monumentale orgels, zulks aan de hand van een door de eigenaar overgelegd deskundigenrappoi't, terwijl gelijk voorheen de betreffende stukken ook nog aan het oordeel van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg worden onderworpen. Deze gang van za ken is naar het oordeel van mr. Hoppener alleszins verantwoord. Zaterdag heeft de heer J. M. Jacobs het feit herdacht, dat hij veertig jaar werkzaam is bij Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. De heer Jacobs heeft verschei- dene afdelingen doorlopen. Nu is hij werk zaam als liftbediende en heeft er al heel wat kilometers-op-en-neer opzitten. Des morgens wenste de president-direc teur van de grafische inrichting, de heer B. F. Enschedé, de heer Jacobs geluk met zijn jubileum en overhandigde hem de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tevens ontving de jubilaris een ge schenk onder couvert. Des middags wei-den de feestelijkheden voortgezet in het met palmen versierde Johezhuis. Onder aan wezigheid van vele personeelsleden werd hij onder meer toegesproken door de voorzitter van de jubileumcommissie, de heer A. Denijs en de bedrijfsleider van de afdeling verificatie, de heer S. van Seggelen. De heer Jacobs ontving nog vele cadeaus. Tot besluit maakte de jubilaris een rijtoer door de Spaarnestad. Dr. J. G. Oortwijn Botjes-penning voor professor Van Slogteren Vandaag vier de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor landbouwzaden en aardappelpootgoed te Wageningen het zil veren jubileum. Het bestuur van de N.A.K. heeft besloten een gedenkboek uit te geven en een penning te doen slaan, die zal wor den uitgei-eikt aan personen, die zich door hun wetenschappelijke of organisatorische arbeid bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor het keuringswezen of de zaai zaad- en pootgoedvoorziening in ons land. Dr. J. G. Oortwijn Botjes te Midwolda heeft toestemming gegeven zijn naam aan de penning te verbinden. Voor de eerste maal zal de penning aan zestien personen worden uitgei-eikt. Onder hen bevindt zich dr. E. van Slogteren te Bennebroek, direc teur van het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek te Lisse. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de voorzitter van de N.A.K.dr. A. P. Min- derhoud, vandaag in Junushoff te Wage ningen een herdenkingsrede uitgespx-oken, waarin hij ondermeer de ontwikkeling van het keuringwezen voor gewassen memo reerde. Na te hebben stilgestaan bij de veranderingen, die zich in het keuringswe zen hebben voltrokken, beantwoordde dr. i Minderhoud de vraag, of de keuringstech- nische maatregelen wel nodig zijn. Deze vraag kreeg een bevestigend antwoord, want in ons land kan niet alleen worden volstaan met de bevordering van onder zoek, onderwijs en voorlichting, doch ook het gebruik van betere rassen en van zaad zal moeten worden bevorderd. De basis van een rationele zaaizaad- en pootgoed voorziening woidt gevormd door het ras- senonderzoek, met als resultaat een rassen- lijst en een verplichte keuring en toezicht op het in de handel gebrachte materiaal. Zou het systeem van de gebonden rassen- lijst en de verplichte keuringen worden losgelaten, dan zou ons land binnen enkele jaren worden overstroomd met minder waardige rassen, aldus dr. Minderhoud. Haarlems Jeugdtheater rijdt mee in Lilliput-optocht Het Haarlems Jeugdtheater zal, op ver zoek van de Adoptiecommissie bejaarden, woensdag 29 mei met haar „grote", "(kleine) artiesten aanwezig zijn om de „kleine", (grote) artiesten van „Schelders lilliputters" te begroeten. Bovendien zal het jeugdtheater als sluitstuk in de rijtoer die hierna volgt, meerijden met een groot aantal van haar leden in de costuums waarmede zij zater dagavond 1 juni optreden in gebouw St. Bavo, ten bate van het sanatorium „Hoog Laren". De optocht begint om half twee vanaf het terrein achter „Dreefzicht". De orchidee is ver maard als een won dermooie bloem even schoon als kostbaar en zeldzaam, om wel ke kwaliteiten zij slechts bij uitzonder lijke gebeurtenissen ontvangen en ge schonken wordt. Bij het bewonderen kan men zich onwillekeu rig verbazen over de grillige spelingen der natuur, die als oor sprong dezer schoon heid schier ontoegan kelijke tropische streken en giftige moerassen bestemde. Even gerechtvaar- fd is daarnaast een zeker respect voor de liefde en vakbe kwaamheid van de Nederlandse orchi- Geeënkweker, die er in slaagde na talloze experimenten en een eindeloos geduld, in zijn kassen prachtige resultaten te verkrij gen. Minder bekend is het dat daarnaast ook nog een kleine cate gorie amateurkwe kers bestaat. Eén hunner is de heer E. H. van der Linden te Heemstede, die in de tuin achter zijn wo ning aan het Rhodo- dendronplein een mi- niatuur-ox-chideeën- kwekerijtje heeft in gericht. Momenteel bevindt zich een tiental orchideeën in bloei. Weliswaar zijn deze bloempjes van een kleiner formaat dan de meer bekende orchideeënsoorten, doch met behulp van een loep duidelijk waar te nemen, dat zij zich in kleur en vorm niet van haar tropische zusters onderscheiden. De heer Van der Linden is ongeveer twaalf jaar geleden met deze liefhebberij begonnen, doordat het hem na veel moeite en zorgen was gelukt een kleine Bletia in bloei te brengen. Dit succes was voor de amateurkweker een stimulans zich verder op de orchidee te gaan toeleggen, zodat zijn kamer en tuin thans door diverse soorten worden gesierd. Zoals de Cypripe- dium of Venusschoentje, waarvan de heer Van der Linden nu een drietal variaties bezit. Vooral de tuinplantjes hebben wei nig weerstandsvermogen tegen bepaalde schimmelziekten. Er bestaan wel diverse afweermiddelen, die echter door hun zwaar vergiftige bestanddelen een voor zichtig gebruik noodzakelijk maken. Het is dan ook een volstrekte misvatting te menen, dat men kan volstaan met de aankoop van enige orchideeënsoorten om deze zonder meer in de tuin te planten. Want orchideeën bloeien over het alge meen slechts op een enigszins vochtige grond van een samenstelling, gelijk aan die waar de plant haar vindplaats heeft. Doch het is juist deze moeite, die de ware liefhebber tot volhouden stimuleert, om dat een bloeiende orchidee hem de overtui ging schenkt, dat hij de juiste methode heeft toegepast, hetgeen een zekere trots allerminst ongerechtvaardigd maakt. Moeite en geduld In een land van bloemenliefhebbers als het onze, waar bijna in iedex-e venstex-bank Het zag maandagmiddag omstreeks vier uur zwart van de mensen bij het goederen station aan de Westergracht te Haarlem, waar „Schneiders Lilliputters" met de trein zouden arriveren. Een grote sliert kinderen was er zelfs in geslaagd tot op het emplacement door te dringen, waar door de politie zich genoodzaakt zag het even later „schoon te vegen" toen de aan komst van „de kleinste mensen ter we reld" een feit was. Er werd koortsachtig gewerkt om de wagens zo snel mogelijk van de trein te krijgen. Arbeiders schreeuwden in een mengelmoesje van Duits en Hollands over en weer. Een op zichtig roodgeverfde tractor liet haar paardekrachten grommen en trok met moeite een van de vele woonwagens knar send over de sintels van het emplacement. Het duurde uren voordat alle wagens in de Haarlemmer Hout achter café-restau rant „Dreefzicht" stonden opgesteld. Daar het gezelschap zeer vermoeid was, werd haastig naar een goede parkeerplaats ge zocht. Hierop ging een ieder slapen.. Van morgen werd aan de opbouw begonnen. Arbeiders liepen met ontbloot bovenlijf heen en weer, zwoegend onder gedeelten van decox-s. Bloembakken wex-den aange sleept, wagens verplaatst, hekken overeind gezet, palen in de grond geslagen Terwijl het front, dat een lengte van dertig meter zal beslaan, langzaam maar ze ker vorm begon te krijgen, werd op het terrein tussen de wagens, die in een carré staan opgesteld, naarstig gewerkt met de opbouw van een grote blauwe tent. Mono tone aanwijzingen. Touwen piepen over katrollen. Het tentdoek wappert even fel in de wind en gaat langzaam omhoog. De tent staat overeind. De opbouw van een circus en zeker van een stad, en nog wel een lilliputstad, blijft altijd een spectaculair schouwspel. Het ge zwoeg, dat aan de voorstellingen vol schittering voorafgaat, trok dan ook heel wat bekijks. Namens de waarnemend hoofdcommis saris van de Nederlandse Padvindersver eniging, de heer A. J. Volkmaars, heeft de plaatselijk districtscommissaris, ir. J Pool, zaterdagmiddag de gouden Jacobsstaf, een der hoogste onderscheidingen in de pad vindersbeweging, uitgereikt aan oubaas D. Bonnes, wegens zijn verdiensten ge durende een kwart eeuw voor de Bloe- mendaalse Elswoutgroep en het district Haarlem van de vereniging De Nederland se Padvinders. Voor mevrouw (vroeger akela) J. Bon- nes-Gritter waren er fraaie bloemen. De huldiging van oubaas Bonnes had plaats in het troephuis „Hooiberg" aan de Berg weg tijdens een reünie van oud-leden en in bijzijn van welpen en verkenners. enige potplanten te pronk zijn gezet, is het niet uitgesloten dat na het lezen van dit artikeltje meerdme lezers worden aange lokt zich op het kweken van een orchi dee te gaan toeleggen. Voor een dex-ge- lijke beginner kan dan de reeds genoem de Cypripedium worden aanbevolen, die men zich kan aanschaffen door bemidde ling van een goede bloemenhandel. Daar naast zal onze inlandse moeras-orchidee, mits in vochtige grond geplant, de aan haar bestede moeite en zorg evenmin on beloond laten. De kamercultuur is echter het meest eenvoudig en op dit terrein be staan meer mogelijkheden, dan over het al gemeen wordt vermoed. Wanneer men erin is geslaagd bijvoorbeeld een Cypripedium in bloei te brengen en de beginner hier door wordt gestimuleerd zijn aandacht ook op andere variëteiten te vestigen, dan zij hem het lidmaatschap aanbevolen van de Nedex-landse Orchideeënvereniging, waar bij alle Nederlandse beroepstelers en se rieuze amateurs zijn aangesloten. Uiter aard is hiervan het doel de tuin- en ka mercultuur der orchideeën te bevorderen en wordt de leden hiervoor de nodige voor lichting verstrekt. Voor de ware liefheb ber betekent het kweken van orchideeën een aantrekkelijke, spannende en ook in spannende sport, die de beoefenaar op een betrekkelijk kleine ruimte iets terug schenkt van hetgeen hij anders door ge brek aan contact met de natuur zou moe ten ontberen. Doch men dient hierbij wel te overwegen, dat de orchidee veel geduld en een bijna liefdevolle verzorging eist. Maar de fraaie bloemen die zij haar kwe ker schenkt, zullen deze moeite ongetwij feld ruimschoots belonen. Haarlems oud-gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra, hoopt vrijdag 31 mei de leeftijd der sterken, zeventig jaar, te be reiken. Inderdaad is de kwalificatie „sterk" bij uitstek van toepassing op deze door en door Haarlemse persoonlijkheid, die zeven endertig jaar zijn stad op voortreffelijke wijze diende en de administratieve touw tjes van het gemeentelijk apparaat stevig in handen hield, zoals dat toen nog moge lijk en ook gebruikelijk was. Overigens betekende de leeftijdsgrens voor het vervullen van het secretarisambt in het geheel niet, dat mr. Wesstra zich uit het maatschappelijk leven terugtrok. Integendeel: als regent van het St. Elisa beths gasthuis, als directeur-secretaris van de Teylerstichting, als voorzitter van de Haarlemse vereniging voor maatschappe lijke zorg aan zieken en in verscheidene functies in de Doopsgezinde broederschap ontplooit hij nog een aanmerkelijke activi teit en dient hij de stedelijke gemeenschap nog steeds onverflauwd,daarbij geholpen door zijn uitstekend vermogen tot bondig en ter zake formuleren, welke verlucht wordt door een zeer fijne humor. Ongetwijfeld zullen velen van hun waar derende belangstelling op deze verjaardag willen blijk geven, maar de oud-seci-etaris en zijn echtgenote hebben het hun niet ge makkelijk gemaakt: de heer en mevrouw Wesstra-Mackay zijn vrijdag 31 mei na melijk uitstedig. Hetgeen menigeen niet zal verhinderen dan toch een goede gedachte aan deze markante figuur te wijden. Toen op 1 december 1956 het verfraaide en uitgebreide Vijfhuizen feestelijk v/erd ge opend en in gebruik genomen, werd onder andere opnieuw een standbeeld opgericht voor „Prikker", de voor de dorpelingen on bekende journalist die in een in de Haarlem mermeer verschijnend plaatselijk weekblad verschillende keren de aandacht op de toe stand in het dorp had gevestigd. Dit monu ment, dat door één der ingezetenen was ver vaardigd en een tijdelijk karakter droeg, werd onthuld op het speelplein van de open bare lagere school aan de Spieringweg. Bij de burgerij ontstond toen echter het plan om hem als herinnering aan deze tijd en de vriedschap tussen de journalist en de burgerij, een blijvende herinnering aan te bieden. Dit plan is door het bestuur van de Vereniging Dorp Vijfhuizen" verwezenlijkt. Men heeft een oorkonde laten maken, waar op een foto voorkomt van het onthullen van het monument, met een gecalligrafeerde tekst welke spreekt van de dankbaarheid en de erkentelijkheid van de burgerij. Maandagavond werd de oorkonde aan „Prikker" aangeboden door het dagelijks-be- stuur van de Vereniging „Dorp Vijfhuizen". De voorzitter van dit bestuur femoreerde, dat deze oorkonde de dank vertegenwoordigt van de gehele burgerij, die ten zeerste meeleefde met wat werd geschreven over de wantoe standen in het dorp en die als één man ver heugd was, toen hieraan een eind werd ge maakt. De heer De Koning releveerde verder de wijze waarop dit alles tot stand kwam en Vijfhuizen een geheel ander aanzien kreeg. Hiermede zijn echter niet alle wen sen vervuld. In een vooruitstrevende ge meenschap als Vijfhuizen is, zijn er steeds gerechtvaardigde verlangens. Het bestuur der dorpsvereniging is te dezer zake actief maar heeft ook de 'overtuiging, dat niet te veel ineens kan worden gevraagd, nu er kort geleden zoveel is geschied; temeer daar deze tijd zich kenmerkt door een beperking van de uit te voeren werkzaamheden. Binnenkort viert het Christelijk Tehuis voor Militairen in de Jansstraat te Haar lem zijn vijfenzeventig-jarig bestaan. Het bestuur van het tehuis is druk doende enige feestelijkheden voor te bereiden- in de week van 3 tot 8 juni zal het tehuis in het centrum van de belangstelling ko men te staan. In deze feestweek wordt tevens een collecte gehouden. Het Militair Tehuis is enige maanden geleden gemoderniseerd en uitgebreid De recreatie- en studiegelegenheden waarover de militairen in het tehuis beschikken, ver dienen ten volle de aandacht van velen De vex-bouwing en de modernisering heb ben met de vele activiteiten die door het bestuur in het tehuis worden georganiseerd, echter niet slechts de aantrekkelijkheid van het tehuis vei-hoogd. Zij hebben de kas van het tehuis geleegd, en meer dan dat. Van 3 tot 8 juni wordt er een huis aan huis collecte gehouden en op 8 juni een straatcollecte. Met deze jubileumcollecte, de jaarlijkse P.I.T.-collecte gekoppeld aan de viering van het 75-jarig bestaan, hoopt het bestuur het werk voort te kunnen zetten. De organisator van de collecte, de heer L. Rumpff, Neptunusstraat 54, heeft, wil de inzameling een succes worden, nog vele medewerkers en medewerksters nodig, die bereid zijn een straat in de onmiddellijke omgeving van hun woning af te werken, of die op straat een uurtje de collectebus willen hanteren. Voor medewerking aan de collecte kan men zich opgeven bij: de heer Taekema, Vredenhofstr. 10; mevrouw Spek, Führop- straat 26; mevrouw Siegers, Gijsbrecht van Amstelstraat 18; mevrouw "^an Heun, ter rein gasfabriek te Haarlem: de heer Bar nard, Heemsteedse Dreef 42 te Heemstede; mevrouw Van Giffen, Julianalaan 5; de heer Van Dijk, Rustenburgerweg 21; Ir. Smoor, Teding van Berkhoutlaan 29 te Aerdenhout. Voor medewerkers wordt een feestelijke avond gehouden. In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een slagerij aan de Haltestraat te Zandvoort. Door het openschuiven van een raam aan de achterzijde van het perceel, gelegen in de Koningstraat, verschafte men zich toegang. Uit een dressoir, geplaatst in de huiskamer, werd een kistje met ongeveer twintig gulden wisselgeld meegenomen. De recherche stelt een onderzoek in. Bij het politiekorps te Zandvoort werd per 1 juni in de rang van hoofdagent be noemd de heer C. de Kruyff te Zandvoort. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam zondag deel aan de wed vlucht vanaf St. Quentin over een afstand van 299 km Gelost om zes uur, arriveerde de eerste duif om 11.23 uur. De uitslagen waren als volgt: J. Donker 1, 16: J. Schran der 2, 5, 12, 14; Th. v. d. Meulen 3, 4, 10, 18; C. K. Draver 6, 7, 21; Corns. Koper 8, 9. 15, 28; A. C. Molenaar 11, 29; H. Lansdorp 13, 23; A. Paap 17; G. Driehuizen 19. 22: M. Buis 20; Gebrs. Koper 24; J. de Leeuw 25, 26; A. J. Spolders 27 en A H. Daane 30. De bejaarden van Lisserbroek hebben maandag hun jaarlijkse tocht gemaakt. In twee bussen vertrokken ruim tachtig dames en heren 's morgens in de richting Utrecht. In de Domstad werd koffie gedronken, waarna men de tocht naar Arnhem voort- zefcte. Hier verliet men de bussen en stapte men in een boot voor een tocht over de Rijn. Na de lunch te hebben gebruikt reed het gezelschap via een grote omweg weer naar het_westen terug. Na zich in Hilversum enige tijd te hebben verpoosd, reden de bussen naar Hoofddorp, waar de bejaarden in „De Landbouw" een diner kregen aange boden. De burgemeester van de Haarlem mermeer en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Van der Willigen, saven van hun belangstelInig bliik en werden begroet door wethouder Ransdorp van de Lisserdiik. die de tocht met de ouden van dagen had mee gemaakt. Tenslotte dronk men in „Contact" aan de Lisserdijk koffie tot besluit. HAARJPMMÉPMPFP Na een maandag gehouden oriëntatierit met daaropvolgende bestuursbespreking heeft het bestuur van de Bejaardenclub Vijfhuizen besloten de jaarlijkse reds te be palen op zaterdag 6 juli; een bezoek wox'dt gebracht aan het Gooi. De tocht wordt met autobussen gemaakt, waarbij op de heen reis gereden wordt langs de Loosdrechtse Plassen. In Hollandse Rading zal worden ge pauzeerd om de koffie te gebruiken; voor de lunch heeft men Austerh'tz gekozen. ar- der zal een bezoek worden gebracht aan Soest. Soestdijk en Soestei-berg. In Oud- Valkeveen zullen de deelneemsters en deel- nemei-s weer gelegenheid krijgen de bussen te verlaten. AMSTERDAM De eerste beursdag van de week zette rustig in. De arbitrage kon internationaal slechts op bescheiden schaal tot zaken ko men. Dit was het geval voor aandelen Kon. Olie, die op 200,20 uit de markt werden genomen voor Parijse rekening. Het fonds lag ƒ1.— boven de slotkoers van vrijdag maar ruim 1,— beneden New Yorkse pa riteit. De limites van 200,— (oude basis 1000 pet) zijn zo'n beetje verdwenen en in dien New York met een hogere koers voor Kon. Olie afkomt, verwacht men ter beurze een nog betere markt. De Philipsaandelen lagen verlaten op 285Vfe vrijwel onveran derd. Unilever was ten opzichte van vrij dag vast op 432V2 (429). Men spreekt hier van ruilingen van Philipsaandelen in Uni lever. AKU een half puntje lager 186V2- Voor de aandelen K.L.M. bestond weer publieke vraag en na een opening van 133 bereikten de aandelen een koers van f 134,50 op welke prijs ongeveer gesloten werd. Van de scheepvaartaandelen waren Van Nievelt Goudriaan gevraagd en noteeerden 215 (212V2) terwijl K.P.M. wederom 2 pet. hoger was 168 op gunstige dividendver wachtingen. De overige aandelen in deze sector bleven prijshoudend. Staatsfondsen werden nauwelijks aangekeken en de koer sen konden zich moeilijk handhaven. Van de cultuurwaarden kon H.V.A. 1 punt ho ger noteren. Amsterdam Rubber was een half punt beter, Deli Mij. onveranderd en Senembah wederom 2 punten lager. Dividendvoorstel n.v. Lyempf (Leeuwar der IJs- en Melkfabrieken) 4 pet. (vorig jaar nihil) advieskoers 82 (80). Verenigde Hollandse Sigaren stellen voor het divi dend te passeren (vorig jaar 8 pet.) Advies- koers 120 laten (laatst gedane koers 131), Pi-olongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK Door zwakte in de vliegtuig-, chemi caliën-, staal- en metaalfondsen boekte de markt haar zwaarste verlies sinds 11 fe bruari, maar het was een daling bij ver minderde activiteit. De omzet bedroeg 2.290.000 aandelen tegen 2.340.000 op vrij dag. Deskundigen schreven de beweging toe aan technische factoren, voortvloeiend uit de onlangs genoteei-de flinke koersstijgin gen, en aan enige druk op groepen zoals vliegtuigfondsen tengevolge van de ontwa peningsgesprekken en inkrimping van de Amerikaanse begroting. De grootste omzet betrof het opvallend oplopende Getty Oil. dat met een stijging van 2 5/8 dollar een nieuw hoogtepunt van 38 5/8 bereikte. Door winstneming ging echter even voor sluitingstijd de gehele winst op een fractie na verloren. General Dynamics, dat met de zwakke vliegtuig fondsen 2V2 dollar daalde, was eveneens actief en Corning Glass, een oplopend fonds, kwam op de derde plaats Het laat ste fonds dat vorige week 20 dollar op liep na het nieuws over het nieuwe mate riaal pyroceram bereikte een nieuw hoogtepunt op 99 3/4 na een stijging van 7 1/4 dollar, waarvan uiteindelijk meer dan twee dollar behouden bleef. Het industriegemiddelde kwam van 504,02 op 499,21; dat voor spoorwegen van 145,86 op 145,04 en dat voor openbare nuts bedrijven van 74,36 op 74.20. ^.UP). Slotkoei Heden gisteren '3 45 uur 3% Nederl. '47 86 86% 3 °/o Nedl. 1962/64 90 90 A. K. U 186' 185% Calvé Delft 338 338 Van Gelder Zonen 187 187% K. N. Hoogovens 302 302 Nederl. Ford 270 272 N. Kabelfabriek 288 286 gew. Philips Gloeil 285 284 pref.PhilipsGloeil 148 148* Unilever 432.' 128 Wilton Fijenoord 254' 253 Dordtsche Petrol 989 178 Konkl. Petroleum t 200 197,9v A'dam Rubber 81K 80% K. L. M 133 l 132,50 Holl. Amer. Lijn. 174% 174 N. Scheepv. Unie 181 180 Phs. v. Ommeren 270 270* H. V. A 111 111 Verg. Deli Mijen 94 94 Amsterd. Bank 204 205 Ned. Handel Mij. 160 160 Rotterd. Bank 174'- 175 Twentsche Bank 182 182* Anaconda Copper 67% 66% Bethlehem Steel 189 186Vs U. S. Steel 66 65% General Motors 42"',, 42% Shell Union 89% 89% 43 13% Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15