Vandaag is deAfsluitdijkjarig Goedkoop roken? OM HET ERFGOED s* DE KOSTER y Agenda voor Haarlem Zilveren dijk door zilveren plas 15 Ot. De avonturen van Wang en Li Kort en bondig SPRINGBOK Stevin en Lely moesten er allebei voor vechten, maar het werk kwam klaar 4 Agitatie 'fü$ Wordt ii aekweld De twee gezichten van de Afsluitdijk De Engelse actrice Julia Neilson-Terry overleden KNVB-afdelingen willen bij groepsoverleg meepraten Nederlands schip in Keulen in brand VOL AROMA voor (50 stuks ƒ7.50) Gouden Scheidsgerecht recipieert in Vleeshal Den Haag gaat het publiek wegspuiten bij relletjes Jongetje bij aanrijding ernstig gewond r ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE f 'moscatel een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken DINSDAG 28 MEI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van een onzer redacteuren) AAN WEERSKANTEN van de afsluitdijk, Nederlands gerechte trots sinds de dertiger jaren, toen Holland en Friesland elkaar de hand reikten over de zanden van de Zuiderzee heen, is vanmorgen het zilveren feest gevierd van haar vijf en twintig jarig bestaan: een feest aan de oevers van standbeeld van dr. d en waar aan de overzijde een een zonovergoten waterplas, waar aan de Hollandse kant een krans bij het ~r. ir. C. Lely werd gevlij vlaggenparade uit de gemeente Wonseraaeel een kleurig beeld opleverde. De provinciale besturen van Friesland en Noordholland waren de initiatief nemers tot deze herdenking en een stil, maar daarom niet minder indruk wekkend hoogtepunt van. cïit jubileum-van-een-dijk waren de paar minuten oponthoud, die de stoet van hoogwaardigheidsbekleders in acht nam bij het passeren van die historische plek: het blanke monument, waar op zaterdag 28 mei 1932 om twee minuten over één de handreiking tussen de beide pro vinciën dwars door een zee heen een feit werd. Het verkeer, dat zich in deze dagen met grote intensiteit over de Afsluitdijk spoedt met aan de ene zijde de groene streep van de zeekering der open Waddenzee, winter en zomer beplekt met schapenkolonies, en aan de andere de variërende en steeds boeiende waterplas, zal zich niet vaak meer realiseren, dat deze zelfde Afsluit dijk in de dagen, dat zij nog slechts in blauwdruk op papier stond, grote onrust heeft verwekt. Want Nederland geloofde toen niet in de mogelijkheid, dat de Zuiderzee over brugd zou kunnen worden en dat er dwars door zijn verraderlijke stroomgaten heen een dam zou kunnen komen. Was het mis schien daarom zo triomfantelijk, dat mo ment van de 28ste mei nu een kwart eeuw geleden, waarop het water opspatte onder de laatste hap aarde, die in de Vlieter viel en die een dijklichaam voltooide? Heel de wereld verbaasde zich over deze zege op het water en heel de wereld komt als het even kan zelf kijken, hoe dat klaar gespeeld is. In feite hebben Leeghwater en Hendrik Stevin de allereerste „zinkstukken" voor dit reuzenwerk gelegd, want deze Stevin liep al in het eind van de zeventiende eeuw rond met een plan om de Wadden eilanden met elkaar te verbinden en aldus de Waddenzee af te sluiten, zoals hij ook zeer vooruitstrevende gedachten koesterde over iets, dat nu als „Deltaplan" aan de orde is. En in de laatste jaren der negentiende eeuw is er een plan geweest voor een dijk tussen Enkhuizen en Staveren, één van de plannen eigenlijk, want er dwarrelden er toen een stuk of zes door de Waterstaats burelen, waar echter ingenieurs met va dermoorders en bakkebaarden het hoofd over schudden zeggende: „Het is onmogelijk." De zee zou de allereerste pogingen om vaste voet in haar diepten te krijgen onmiddellijk afstraffen met een extra stroomsterkte en elke fikse najaars storm zou direct teniet doen, wat er na veel kosten en moeite misschien een kost bare zomer lang bereikt was. Nee, die ver- bindingsdijk tussen Holland en Friesland zou wel altijd een hersenschim blijven. Niettemin ligt de dam er nu alweer vijfentwintig jaar. Hij is in etappes gemaakt: in 1927 werd er begonnen aan de dijk tussen Wieringen en de Friese kust bij Zurich, maar toen lag er al een aanloop, een probeersel in zee: de verbinding tussen Wieringen en Noordholland. Want in het Amsteldiep had den daarvoor immers de baggermolens reeds hun knarsende plicht gedaan en het probeersel bleek een hechte dam te zijn geworden, die het oude eiland van Hyp- politushoef uit zijn isolement haalde en er vele nieuwe tankstations en cafeetjes ver oorzaakte. De allereerste etappe lag zelfs nog veel vroeger terug: die begon op 14 juni 1918, toen minister Lely, de ambtsdrager van Verkeer en Waterstaat, de wet tot afslui ting en droogmaking der Zuiderzee mede ondertekende. moet kunnen werken en bouwen. „Ons volk is in de gelukkige omstandigheid", aldus de commissaris, „aan zijn jeugd een dergelijk groots plan voor te kunnen hou den. de drooglegging van de Zuiderzee". Hij herinnerde aan de twintigste-eeuwse kolonisatie van onze bodem en bracht hulde aan «Je vele werkers van hoofd en hand, die het een levenstaak schonk, maar stond eveneens stil bij de oude vissersge meenten, die op 28 mei 1932 rond het toen geboren IJselmeer de vlag halfstok hesen. Niettemin bracht hij grote hulde aan ir. Lely's ontwerp. „De dijk is en blijft van Lely en van niemand anders". De stoet heeft zich na deze korte plech tigheid naar het monument op het midden van de afsluitdijk begeven en is na een kort oponthoud doorgereden naar Korn- werderzand. In Kornwerderzand en Wonseradeel werd een vlaggenparade gehouden. Later woonde men in de haven van Kornwerder zand een oefening van de Koninklijke Ma rine bij, waaraan een helicopter en kik vorsmannen deelnamen. En nog leek het velen een onwaagbaar risico. De zee had immers al zovele malen eens genomen gebied ruw terug veroverd zelfs in de kleine lagune, die de Zuider zee op de wereldkaart was zelfs op Marken, op Schotland en andere ondiep ten, waar het water stukken land wegvrat als het daar zin en wind voor had. Al die agitatie liep echter op niets uit en het enige geluid, dat au sérieux werd genomen was dat van de zich bedreigd voelende vissers, die met de komst van de Afsluitdijk hun haring en hun spiering zagen verdwijnen en die hun stadjes langs de grillige zeedijken zagen verbloeden tot openluchtmusea. Zwaarder echter- bleven de waterstaats belangen wegen, de komende overwinning op de verzilting der polders langs het toe komstige meer en de beveiliging van de scheepvaart. Zwaarder woog de bescher ming der omliggende polders, die bij stormvloeden al zovaak hun tol hadden betaald aan het opgestuwde water en zwaarder woog vooral de winst aan vruchtbare grond, die na de afsluiting zou worden behaald in een land, dat voor zijn boerenzoons geen onderdak meer had. Het is echter niet van een leien dakje gegaan, want bij die Vlieter, waar nu het monument oprijst als een welkome onder breking in de dertig kilometer lange zee wering, woelde op de 28e mei van het ADVERTENTIE door rheumatiek. spit. Ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat. waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en ts onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95. f 2.40 en f 8.88. jaar 1932 de stroom zó sterk, dat de kranen en de grijpers onder hoogspanning moes ten werken om de Noordzee van de Zuider zee te scheiden, wilde het gat niet verder uitslijten dan tot de beruchte 28 meters van dat beroemde laatste moment. Vandaag brengt de gemeente Wonsera deel een vlaggegroet als hulde aan de Afsluitdijk, die haar vele nieuwe moge lijkheden en een nieuwe welvaart schonk en vandaag zijn er redevoeringen afge stoken, waarin het belang van de vijfen twintigjarige dijk telkens weer is belicht. De sobere feestelijke herdenking van het vijfentwintigjarige bestaan van de Afsluit dijk is vanmorgen begonnen met een kranslegging door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera voor het voor lichtingsgebouw bij het standbeeld van dr. ir. C. Lely, waarbij onder anderen de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, aanwezig was. Aan de uit blauwe irissen en witte Aronskelken bestaande krans was een lint met de woorden: „Dank zij en namens een dankbaar volk. De minister van Verkeer en Waterstaat" gehecht. Hieraan vooraf ging een redevoering van dr. Prinsen, die ondermeer herinnerde aan een woord van wijlen dr. Schaepman, die vaststelde, dat ieder volk eigenlijk aan een groots plan Vandaag is het vijfentwintig jaar ge leden dat de afsluiting van de Zuider zee werd voltooid door het dichten van het laatste gat in de afsluitdijkDe bovenste foto laat zien hoe de verbin ding tussen de beide dijkhelften op 28 mei 1932 tot stand kwam, toen een grijper de laatste hap klei in het dijk- gat liet vallen. Op deze plaats werd later het monument gebouwd, vanwaar men een groot gedeelte van de afsluit dijk kan overzien. (Onderste foto). De Engelse actrice Julia Neilson-Terry is maandag op achtentachtigjarige leeftijd in een Londens ziekenhuis overleden. On langs werd zij bij een val vrij ernstig ge wond. Zij behoorde tot een vooraanstaande Engelse toneelspelersfamilie. Zij was een tante van de beroemde acteur John Giel- gud, die deze zomer in Amsterdam tijdens het Holland Festival stukken uit werk van Shakespeare zal voordragen. De Katholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf heeft in haar vergadering van maandag, gehouden in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, zo als gewoonlijk weer langdurig gediscus sieerd over de statutair juiste gedragslijn bij het behandelen van voorstellen en mo ties. Een voorstel van de afdelingen Noord- wijkerhout en Kennemerland-noord om, voordat groepsvergaderingen worden be legd, eerst de afdelingen gelegenheid te geven de aan de orde zijnde onderwerpen door te spreken, werd uiteindelijk aange nomen, nadat de vergadering een motie van de afdeling Grootebroek had aanvaard, die inhoudt, dat de afgevaardigden naar le groepsvergaderingen vrij mandaat hebben. Opnieuw kwam een bestuursvoorstel aan de orde tot wijziging van het stem recht in dien zin, dat de leden met de grootste bedrijven vier en die met de kleinste bedrijven ter vergadering één stem kunnen uitbrengen. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Eveneens ging de vergadering akkoord met een bestuursvoorstel en de leden van het bestuur om de vier in plaats van om de drie jaren te doen aftreden. Voorstellen van de afdeling Kennemerland-noord en Noordwijk tot afschaffing van het huidige systeem tot vaststelling der minimum exportprijzen werden aangehouden, ten einde eerst af te wachten wat het Produkt- schap voor Siergewassen in deze zal doen. Uitvoerig werd stilgestaan bij een drie tal vragen van het Produktschap voor Siergewassen betreffende het aanwenden van de overschotten der surplusheffingen. Met overgrote meerderheid van stemmen was de mening der leden, dat de beschik bare vrije reserves moeten worden aange wend om de kortingspercentages voor de oogst van dit jaar en eventuele volgende jaren te verminderen. Echter met dien verstande, dat bij een heffing voor „lever baar" meer dan tien percent ten laste van de kweker, het hogere percentage ten laste van de reserves wordt gebracht. Als aan vulling van de reserves nodig blijkt, zullen de overschotten voor een deel moeten worden aangewend tot aanvulling van de reserves en voor een ander deel tot ver mindering van de kortingspercentages; tot aanvulling van de reserves moet echter dan pas worden overgegaan, als de heffing voor leverbaar, die ten laste van de kwe ker komt, minder is dan tien percent. Eni ge leden waren tegenstander van een ge leide reservevorming. „Wij moeten baas blijven in eigen huis en niet alles aan Den Haag overlaten", was hun mening. Nadat de voorzitter, de heer Ant. Nijs- sen, in zijn openingswoord eerst het ver scheiden van de heer Jac. P. Nijssen had gememoreerd, uitte hij bezorgdheid over het stijgende kostenpeil. Bij de rondvraag kwam een vraag aan de orde over de hef fing van de vermogensbelasting op de teeltvergunningen, als deze tijdelijk wor den overgedragen. De vraag is: wie, voor de vermogensbelasting wordt aangeslagen, de eigenaar of de tijdelijke huurder van het teeltrecht.. Het Produktschap voor Siergewassen kent echter geen verhuur van teeltrecht, doch wel tijdelijke verkoop. Naar de mening van de directeur van het Boekhoudbureau der L.T.B., de heer G. S. Verdonschot, zal de tijdelijke eigenaar van het teeltrecht daarom vermogenbelasting dienente betalen. Dit zal nader worden onderzocht. Maandagmiddag heeft in de haven van Keulen-Mülheim op het Nederlandse mo torschip „Secundo" uit Rotterdam brand gewoed. Met vier brandweerauto's en een drijvende spuit is het vuur geblust. De dochter van de schipper werd met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis ver voerd. ADVERTENTIE Wij brengen u een PITTIGE BOLKNAK Grote Houtstraat 133 Tel. 12905 Wang trok zich op aan de tralies, tot hij op de rand van het venster zat; toen stak hij zijn hoofd en schouders tussen de tralies door, en daarna wrong hij er ook zijn gehele lijf doorheen. Het ging wel wat moeilijk, maar het lukte „Mooi zo!", fluisterde Li. „Laat je nou maar zakken!" Dat deed Wang. Hij pakte het touw met beide handen vast en liet zich zo erlangs naar beneden glijden, tot hij op de grond stond. Hij was uit de cel! 63-64 Het Scheidsgerecht voor de Bloembol- lenhandel heeft maandag in Haarlem zijn gouden jubileum gevierd. Daartoe is het arbitragecollege 's middags in de Vlees hal bijeengekomen, waar de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, het gouden Scheidsgerecht huldigde. In aanwezigheid van vooraanstaande figuren uit kwekers- en exporteurskringen, bood jhr. Van Nis pen tot Pannerden mede sprekende na mens de Bond van Bloembollenhandelaren en de Bond van Bloembollenveilingen het arbitragecollege zijn gelukwensen aan. „Wij huldigen een instelling, die van on schatbare waarde voor het bloembollenvak is gebleken", aldus jhr. Van Nispen, die de deskundigheid en de onkreukbaarheid van de „goede mannen", die rechtdoen naar billijkheid, roemde. Na speciale woorden tot de voorzitter en vice-voorzitter van het scheidsgerecht te hebben gesproken en vervolgens het werk van de leden-kwekers en -exporteurs te hebben belicht, memo reerde spreker de activiteiten van juristen, die in vroegere iaren aan het scheidsge recht verbonden zijn geweest. „Wij waar deren Uw werk en toewijding zeer", zei jhr. Van Nispen, die namens het gehele bloembollen„vak" als jubileumgeschenk een tapijt voor de scheidsgerechtzaal in het Krelagehuis aanbood. „Moge u hoe wel op een zacht vloerkleed gezeten met kracht het recht in de bloembollenhandel handhaven". Nadat de heer J. Bijl van Duivenbode namens de correspondenten van het scheidsgerecht had gesproken en een tafel kleed, passende bij het tapijt, had aange boden, dankte de voorzitter van het gouden arbitragecollege, mr. J. I-I. Simons, voor de grote waardering, die uit de toespraken en de geschenken bleek. Na deze huldi ging werd een receptie gehouden, waarop vele bekende figuren in de wereld van bloembollencultuur hun gelukwensen aan het jubilerende arbitragecollege hebben aangeboden. De Haagse gemeenteraad heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. goedgekeurd tot aanschaffing van een waterwerper ten behoeve van de politie. Dit apparaat wordt de laatste jaren in het buitenland bij ordeverstoringen toe gepast en bestaat uit een auto, welke een grote hoeveelheid water onder druk via een of meer straalpijpen kan wegspuiten. „Op grond van opgedane ervaringen mag worden verwacht dat alleen i-eeds het op rukken van waterwerpers bij ongeregeld heden zoals zich in november 1956 en op oudejaarsavond in Den Haag hebben voor gedaan, voldoende zal zijn om de in het belang van de openbare orde en rust om geroepen bevelen te doen opvolgen", aldus heet het in de toelichting van B. en W. op het betreffende voorstel. Het gebruik van deze waterwerper brengt geen gevaar mee voor personen of goederen. Met de aan schaffing van deze waterwerper is een uit gave van f 79.550 gemoeid. De gemeenteraad stelde voorts f 70.000 beschikbaar als aandeel in de kosten voor het opmaken van plannen voor de stich ting van een gebouw voor het Koninklijk Conservatorium voor Muziek in Den Haag. Toen een vierjarig jongetje maandag- ivond omstreeks zes uur al spelend de Leid- sevaart ter hoogte van de Adriaan de Jon- gestraat te Haarlem oprende, werd hij aan gereden door een personenauto en tegen het wegdek geslingerd. Met een zware hersen- whudding en een gebroken been is de j n- gen naar de Mariastichting overgebracht. A U spreekt met Jules Vermaele, uit België. Tk moet u de groeten doen van mijn vrouw. Ah, meneer Vermaele, dank u. Blijft de jonkheer lang weg? Waarschijnlijk een maand. Wat blieft u? Voorlopig een maand, de jonkheer is in het buiten land. Het scheelde niet veel of ik had geantwoord met een daverende vloek. Ik beet me echter op de lip en met uiterste zelfbeheersing zei ik zoetsappig: Ach, dat spijt me. Maar we hopen, meneer Vermaele, dat u ons toch een bezoek zult willen brengen. Hoe laat kunnen we u verwachten? Heel graag, als ik gegeten heb kom ik naar u toe. Over anderhalf uur zullen we zeggen? All right, meneer Vermaele. we verwachten u. Tot ziens, zuster Andrews. Good by, meneer Vermaele. Ik smeet de hoorn tamelijk hardhandig op de haak, trok met een smak het achterdeurtje dicht en ontlastte mijn gemoed alsnog van de vloek, die ik zoëven had moeten inslikken. De vogel was gevlogen, wat nu? „Een spin in de morgen, geeft kommer en zorgenonzin natuurlijk. Ik ben helemaal niet bijgelovig, maar 't is toch gek. Ik heb uw borreltje al voor u neergezet, meneer, zei de ober in het voorbijgaan en ik kom dadelijk dek ken voor uw diner. Goed, zei ik en ging weer zitten. In de gelagkamer hadden zich inmiddels meerdere gas ten verzameld, veel stamgasten waarschijnlijk, die op dit uur van de dag behoefte hadden aan een opwekking van de eetlust. Uit de hoek bij het biljart klonk het ge klikklak van ballen. Ergens anders zaten drie grote ke rels, die blijkblaar niet geheel nuchter waren en zich op luidruchtige wijze vermaakten met een piepballon- netje en een toetertje. Een deftige meneer in het zwarl verborg zijn ergernis achter een krant. Uw diner is klaar meneer, zei de kelner, ik zal ever dekken meneer. Is dat uw krant? Neen, die lag er straks nog niet, zeker door iemand vergeten, maar geef maar hier. Ik trachtte me in het nieuws te verdiepen, maar werd voortdurend afgeleid door het geroezemoes in de zaal en door flarden van gesprekken, waar ik met een half oor naar luisterde. Ik hoorde het hoge stemmetje van de oude Simon: en toen was 't nog 'n roofridderburcht. En dan weer de stem van Vink: Dat zeggen ze van alle ouwe kastelen. En weer een ander zei: Er schijnen toen allemachtig veel roofridders te zijn geweest. Waarop Leeflang droog opmerkte: Nu nog, ze heten nu alleen maar anders. Algemeen gelach. Maar de oude Simon ging onver stoorbaar verder: maar de burgers van de stad hebben de rovers uitgeroeid. En de buit verdeeld, veronderstelde Leeflang. Waarop weer een ander opmerkte: Gelijk hadden ze. En daarna Simon weer: En de onzalige zielen van de rovers spoken nu in onderaardse gangen, onder het kasteel. Hou op, zei een ander, en dan nog wel onderaardse gangenJe wordt er koud van. Waarop Vink weer zei: Ja, onderaardse gangen schijnen er toen ook mach tig veel geweest te zijn. Nu nog, klonk weer de nuchtere stem van Leeflang, Je hebt tegenwoordig een hele onderwereld. Weer gelach. Verder kan ik me het gesprek niet herinneren, want in het krantenartikel, dat ik aan het lezen was, stuitte ik op een naam, die me plotseling pijnlijk trof. 'n Naam, die mij maar al te zeer bekend was. Ik begon het artikel nog eens opnieuw, maar nu met geconcentreerde aan dacht te lezen: Moord aan de Belgische grens. In aansluiting op het onlangs door ons gepubliceerde bericht, omtrent het in het struikgewas langs de weg, nabij de Belgische grens, gevonden, deerlijk verminkte lijk, dat het stoffelijk overschot bleek te zijn van zekere Gerard Rozenschoon uit Anwerpen, vernamen wij nog het volgende: Volgens het ingesteld politieonderzoek schijnt wel op goede grond te kunnen worden aangenomen, dat genoemde Gerard Rozenschoon, die zich uitgaf voor kunstschilder, dezelfde was, als een bij de Antwerpse politie reeds lang gesig naleerd individu, meer bekend onder de naam „Zwarte Gerrit", een man, die reeds enige malen met de straf rechter in aanraking kwam wegens oplichting, afpersing en chantage, terwijl hij ook in de handel in blanke sla vinnen geen onbekende scheen te zijn. Onder de naam Emile Perrault Decosse placht hij zich uit te geven voor kunsthandelaar. Hij bezat grote vaardigheid in het ver valsen van signaturen op schilderijen en het verkopen van copieën voor oorspronkelijke kunst. Door enige ex perts is dit bedrog- onder de aandacht gebracht van de politie-autoriteiten en dezen slaagden er in op vele van deze copieën beslag te leggen en een zijner handlangers in hechtenis te nemen. Ook de arrestatie van deze Per rault Decosse zelf zou spoedig te verwachten zijn ge weest, had niet, naar men vermoedt, de ontknoping van een liefdesdrama op zo gewelddadige wijze een einde aan zijn leven gemaakt. Als merkwaardig dient nóg te worden vermeld, dat de hoop, welke de politie koesterde om brieven of andere aanwijzingen te vinden, ter opspo ring van een georganiseerde bende (in welker verband, naar men meent, hij zijn duistere praktijken bedreef) ijdel bleek. Geen enkel dergelijk stuk werd op het lijk aangetroffen. Het diner was uitstekend, maar mijn keel was na het lezen van dit bericht te nauw en mijn eetlust verdwenen. Had ik Lo nu maar kunnen spreken. Wat zou die wel hebben gezegd van zo'n loebas. Er ging een rilling door me heen bij de gedachte, dat Emile, of an ders gezegd: Zwarte Gerrit, brieven van mij bij zich had kunnen hebben. Goed, er werden geen stukken op het lijk gevonden, maar het had toch zo kunnen zijn. Door het oog van een naald was ik gegaan, want evenals ik zijn brieven nog in mijn portefeuille bij me droeg, had hijOnwillekeurig haalde ik ze voor de dag om ze onder het eten nog eens door te lezen. De zaak hield me zo zeer geboeid en ik was er zo sterk op geconcen treerd, dat ik volkomen vergeten was waar ik mij be vond, doof en blind voor het lawaai om mij heen en als uit een droom wakker schrok toen ik plotseling bemerk te, dat een lange gestalte zich over mij heenboog. Het was een van de Arabieren. Pardon, zei hij, mag ik zo vrij zijn? Hij reikte naar de krant, die nog voor mij op de tafel lag. (Wordt vervolgd). Andere naam. De vrijdenkersvereni ging „De Dageraad" heeft haar naam gewij- zigd in die van „De Vrije Gedachte". Uit gaande van de overweging, zo deelt zij mede, dat sinds de oprichting van de ver eniging in 1856 zich grote en ingrijpende veranderingen in de maatschappij, in het sociale en culturele leven, in wetenschappe lijke voorstellingen en begrippen en in de positie van de kei-ken hebben voltrokken, werd de tot dusver geldende naam van de vereniging als niet meer beantwoordende aan de huidige inhoud van de in de vereni ging heersende opvattingen beschouwd. De Zwarte Ruiter. „De Zwarte Rui ter" is maandag van Rotterdam overge bracht naar 's-Hertogenbosch. Hij is daar in het Huis van Bewaring opgesloten, in af wachting van de behandeling van zijn cas satieberoep coor de Hoge Raad. Iluwelijkszwendel. In Kampen is A. H. uit Zwolle gearresteerd, verdacht van het plegen van huwelijkszwendel. Hij plaatste huwelijksadvertenties, en wanneer hij daar op brieven ontving, huurdte hij een auto en ging hij op bezoek bij de kandidaten. Meest al probeerde hij dan geld te lenen. In Kam pen had hij ruim f 1000,ontvangen van een weduwe, die later argwaan kreeg en de politie waarschuwde. H., die reeds 24 keer is veroordeeld wegens oplichting, is in Zwolle opgesloten. Om de Kaap. De „Willem Ruys", die gisteren in Rotterdam is aangekomen, heeft als laatste schip van de Kon. Rotterdamse Lloyd de reis om de Kaap gemaakt. Totaal is deze omweg 74 keer door Lloydschepen gemaakt, waarmee zij 525.000 km „over werk" hebben verricht, hetgeen neerkomt op een afstand van dertien maal de reis om de wereld. De „Willem Ruys" is slachtoffer geweest van de oosterse griep. Per dag lag ongeveer 10 percent van het aantal passa giers en bemanningsleden met koorts te bed, totaal 140 a 150. Eerste kas-kersen. Op de Elster kwe kersveiling te Bemmel zijn de eerste kersen uit die kassen aangevoerd door de heer W. A. Maters uit Lent bij Nijmegen. De vruch ten brachten f 4.40 per 100 stuks op. Zij wer den aangekocht door J. Aalbers uit Zetten- Andelst en doorverkocht aan Arnhemse fruitwinkeliers. ADVERTENTIE IMP. 0UD HAARLEM DINSDAG 28 MEI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Texas lady", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Para chutisten vallen aan", 14 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Mijn zoon is onschuldig", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „The mountain", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Nieuw Berkenrode: Groot lunapark. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Het huwelijk", 8 uur. Grote Kerk: Albert de Klerk bespeelt het orgel, 8 uur. Concert gebouw: Derde concert Beethovencyclus m.m.v. N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, 8.15 uur. WOENSDAG 29 MEI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Texas lady", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Parachutisten vallen aan", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mijn zoon is on schuldig", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Liebe, Tanz und 1000 Schlager", alle leef tijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Pa'^ce: „The mountain", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Glenn Miller Story", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Nieuw Berkenrode: Groot lunapark.Concert- gebouw: 139-ste muziekschool-uitvoering van Haarlems Muziekinstituut van Nico Hoogerwerf sr., 7.30 uur. Leeuwerik: Ballet en Volksdansen van de leerlingen var Cor Teves, 7.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6