Deblokkering mogelijk direct na woningverbetering Amsterdam zet bouw van tunnel niet stop Succes voor dr. Adenauer in Washington Aanleg noordelijke schakel in westelijke randweg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Wijziging huurblokkering Voor de financiering zal een lening worden uitgeschreven Geen alomvattend ontwapeningsakkoord zonder voorafgaande hereniging cÊMmSMÊSsÉM Voorstel: Provincie betaalt 5 miljoen, het rijk 2.6 miljoen gulden Onderling begrip 71e JAARGANG No 271 WOENSDAG 29 MEI 1957 302e JAARGANG No 119 Ook gemeenten met woningwetwoningen zullen onder de stortingsplicht worden gebracht Ook deblokkering voor schilder- en stucadoorwerk Verkeersongelukken DIT JAAR: 439 DODEN I j lukken in ons land zijn in 1957 om i van wie 89 kinderen. Drie doden in het verkeer Droog en bewolkt Mutaties in Indonesische diplomatie Het woord is aan Amsterdammer beroofd door gemaskerde mannen Het tracé Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L». Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Na overleg met de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer heeft de regering in het wetsontwerp op het Grootboek Woningverbetering (blokkering van een gedeelte van de huuropbrengst) opnieuw belangrijke wijzigingen ge bracht. De voornaamste wijzigingen zijn, dat deblokkering van op liet Groot boek ingeschreven gelden reeds dadelijk na de totstandkoming van verbeteringen mogelijk zal worden, dat ook voor bepaalde onderhoudswerken deblokkering kan plaats hebben en dat nu ook de gemeenten als eigenares van woningwet woningen onder de stortingsplicht worden gebracht. Huurverhoging en blok kering zullen niet op 1 juli, maar op zijn vroegst op 1 augustus ingaan. Om versnippering der te blokkeren be dragen te voorkomen is een minimum ge steld aan de verbeteringskosten, die voor deblokkering in aanmerking komen. Deze kosten dienen tenminste 30 percent te be dragen van het totaal dat tot 1 januari 1967 voor de betrokken woningen zal moe ten worden gestort. Dat komt neer op on geveer 30 percent van de na de verhoging geldende jaarhuur. Op het Grootboek ingeschreven gelden zullen niet alleen worden vrijgegeven voor woningverbeteringen, maar ook voor schilders- en stucadoorswerkzaamheden binnenshuis. Deze laatste kunnen alleen tot deblokkering aanleiding geven als zij binnen bepaalde tijdvakken, afhan kelijk van de situatie op de arbeidsmarkt, zijn uitgevoerd. Voor andere onderhoudswerkzaamheden worden geen gelden terugbetaald, behalve voor onderhoudswerk dat onmiddellijk verband houdt met uitgevoerde verbete ringswerkzaamheden. De mogelijkheid, dat gelden worden ge deblokkeerd ten behoeve van andere wo ningen van dezelfde eigenaar, dan die waarvoor ze zijn ingeschreven, zal pas ontstaan nadat de stortingsplicht is ge ëindigd, dus na 31 december 1966. Vóór die tijd zal deblokkering van gelden dus slechts kunnen geschieden voor verbete ring van woningen, waarvoor die gelden zijn ingeschreven. Als de kosten van verbetering van een woning meer bedragen dan drie-vijfde dei- voor de betrokken woning ingeschreven gelden, kan op verzoek ontheffing van storting van het bedrag dat daarboven gaat worden verleend. De uiterste datum, waarop jaarlijks de storting moet zijn gedaan, wordt ver schoven van 31 december naar 31 juli. Dit heeft het voordeel voor de Postcheque- en Girodienst, dat de grote drukte bij de jaar wisseling niet nog wordt vergroot. Door deze wijziging komen er negen stortings jaren van 1 augustus tot en met 31 juli en een slotperiode van vijf maanden. Dat is de periode van 1 augustus tot en met 31 december 1966. Tengevolge van verkeersonge- j het leven gekomen 439 personen, In een bocht van de smalle weg „De Oude Dijk" genaamd, tussen Denekamp en Beuningen, is de 24-jarige machine bankwerker A. Sleiderink uit Beuningen met zijn bromfiets tegen de auto van de smid H. O. D. uit Denekamp gereden. Hier bij werd S. zo ernstig gewond, dat hij na korte tijd ter plaatse overleed. De 60-jarige grossier H. A. Voerman uit de Hendrik Zwaardecroonstraat in 's-Gra- venhage, die op dinsdag 21 mei op het Leeghwaterplein uit een rijdende tram van lijn 4 is gevallen, is in de Ursulakli- niek te Wassenaar aan de gevolgen van zijn val overleden. Op de onbewaakte overweg Sterren kamp bij Emmen is een kleine personen auto door een passerende trein geramd. De trein raakte de auto aan de zijkant, waardoor de auto opzij werd gedrukt en het rechter portier werd afgerukt. De be jaarde echtgenote van de chauffeur van de auto, mevrouw Engelsman uit Emmen werd uit de auto geslingerd en in zeer ern stige toestand naar het ziekenhuis te Em men vervoerd. Bij aankomst bleek zij te zijn overleden. De chauffeur, de heer H. Engelsman en twee andere inzittenden liepen geen letsel op. -*****yyyv-o -r<VYYYYv,-v-,-i mn VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met van zee bin- nendrijvende wolkenvelden, maar vooral in het binnenland ook perioden met zonneschijn. Zwakke, tijdelijk matige wind tussen noordoost en noordwest. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Teneinde de administratie zo eenvoudig mogelijk te houden zal de rentevergoeding alleen geschieden over die gelden, welke jaarlijks op 31 juli een geheel stortings jaar ingeschreven zijn geweest. Aangezien het niet mogelijk zal zijn de behandeling van het wetsontwerp vóór 1 juli te beëindigen, zullen huurverhoging en blokkering niet op 1 juli kunnen in gaan. Deze datum is thans gesteld op 1 augustus. DJAKARTA, (ANP) Vandaag is de benoeming bekend gemaakt van twee voormalige ministers van Buitenlandse Za ken tot ambassadeurs. Dr. Subrandrio werd benoemd tot ambassadeur in Zwit serland, en Anak Agung Gde Agung tot ambassadeur in Zweden. De tegenwoordige ambassadeur in Zwe den, dr. Iksan, is benoemd tot ambassadeur in Thailand. Anonymus: Eerst waren er slaven op de wereld, later kwamen de tyrannen. In Boedapest is een Russisch-Hongaars akkoord ondertekend over de „tijde lijke" legering van Sovjet-troepen in Hongarije. Deze foto geeft een beeld van de ondertekeningsplechtigheid, waarvoor de Russische ministers Gro- myko (Buitenlandse Zaken) en Zjoekov (Defensie) naar Boedapest waren geko men. De bepalingen van het verdrag zijn gelijkluidend aan die, welke gelden voor de status van de Sovjet-troepen in Oost-Duitsland, Polen en Roemenië. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn afkeuring uitgespro ken over de Russisch-Hongaarse over eenkomst, omdat, de regering-Kadar de wens van het Hongaarse volk niet vertegenwoordigt. Het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam heeft in de vergadering van de gemeenteraad van hedenmiddag een verklaring afgelegd over de beslissing van de regering inzake de IJtunnel. Het college verklaart, oat de uitvoering der tunnelwerken niet zal worden stopgezet. Zo nodig zullen een aantal werken, die dit jaar zouden worden uitgevoerd, blijven rusten. Om de financiering van de tunnelbouw mogelijk te maken zal een lening worden uitgeschreven, waarbij ook een beroep zal worden gedaan op de burgerij. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat B. en W. het betreuren dat de regering haar beslissing heeft genomen zonder voorafgaand overleg met het gemeente bestuur van Amsterdam. B. en W. achten het de plicht van het gemeentebestuur, in het kader van de gemeentelijke autonomie en binnen het raam der financiële moge lijkheden die projecten tot stand te bren gen, welke voor de ontwikkeling van de stad noodzakelijk zijn. Het snel in omvang en intensiteit toenemende verkeer tussen de noord- en zuidover van het IJ en de nieuwe ontwikkeling van het noordelijk stadsdeel dwingen Amsterdam tot het in het vereiste tempo tot stand brengen van de noodzakelijke oeververbindingen. De IJtunnel is zowel voor de verbinding van de noordelijke provincies en van Noordhol land benoorden het IJ met Amsterdam en zijn achterland als voor de verbinding van de stad ten zuiden van het IJ met het stadsdeel-noord van bijzonder gx-ote bete kenis. In het stadsdeel-noord is een be langrijk deel van de industrie samenge trokken. De bevolking van dat stadsdeel zal na de uitbreiding, welke omstreeks 1963 tot stand zal zijn gekomen, stijgen van vijftigduizend tot honderdduizend inwo ners. De voortdurende groei van de indus triële bedrijvigheid en de toeneming der bevolking zullen een grote uitbreiding van het goedei-enverkeer tengevolge hebben. De IJtunnel dient dus verschillende ge wichtige belangen. B. en W. zijn van oox-- deel. dat het standpunt van de i-egering een miskenning van deze belangen bete kent. Het gemeentebestuur zal. gegeven zijn verantwoordelijkheid voor de toekomst van de stad. de mede op grond van door de minister van Verkeer en Waterstaat op 16 maart 1955 afgelegde verklaring, begon nen uitvoering der tunnelwei'ken niet kunnen stopzetten. B en W. spreken het vertrouwen uit. dat de regering overtuigd zal kunnen worden ;*XXO00000Qö>0000aX30000000Qq0c*)rxxxxxxxro0C*vxxY*VY*v Donderdag, Hemelvaartsdag, verschijnt j ons blad niet en zijn onze kantoren de l gehele dag gesloten. oo«xx>ooo«3cooonooocxocpooooococa->rnccoooocooocococoooc' Een 26-jarige Amstei'dammer werd dins dagavond, toen hij per fiets op de stille Riekerweg nabij het Nieuwe Meer in de richting van de stad reed, plotseling aan gevallen door twee mannen, die het ge zicht met een donkere doek hadden bedekt. De Amsterdammer wex-d van zijn fiets getrokken en door een der onvei'laten ste vig vast gehouden, terwijl de ander zijn zakken nazocht. De buit bestond uit twee bankbiljetten van tien gulden. Toen de mannen deze hadden, verdwenen ze snel in het duister. De beroofde Amstei-dammer heeft aangifte bij de politie gedaan. van de redelijkheid van het standpunt van Amstei-dam en dat uiteindelijk een gun stige financiële regeling zal worden ge troffen. Inmiddels blijven B. en W. onver- mindei-d op het standpunt staan, dat de Hembrug op de kortst mogelijke termijn door een tunnel dient te worden vervan gen. Zij zullen de tot standkoming daarvan met la-acht bij de regering blijven beplei ten. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower en de Westduitse bondskanse lier Adenauer hebben in een gemeenschap pelijk communiqué gezegd, dat oplossing van het probleem van de hereniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een alom vattende ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie. Volgens het communiqué is Adenauer van oordeel, dat het sluiten van een eerste overeenkomst over ontwa pening misschien de geschikte tijd is voor een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de grote vier over de hereniging van Duitsland. De Verenigde Staten zullen hierover met Groot-Brittan- nië en Frankrijk van gedachten wisselen. Eisenhower heeft Adenauer meegedeeld, aldus het communiqué, dat in Europa uit te voeren ontwapeningsmaatregelen alleen door de Verenigde Staten zullen worden aanvaard, indien de andere leden van de NAVO ermee instemmen. De president heeft eveneens gezegd, dat in een ontwapeningsovereenkomst met de Sovjet-Unie ook rekening zal worden ge houden met de Europese veiligheid en het probleem van de hereniging van Duitsland. ADVFHTRNTIF BARTEL I0RISSTR HAARLEM... I El 1 3439; FERO B01STR. 48 ADAM TH 717162 Encteïse Snéde Dames-Heremsasies Naar wij vernemen zullen Gedeputeerde Staten van Noordholland in de aanstaande zomerzitting aan Provinciale Staten voorstellen een begin te maken met de aanleg van de noordelijke schakel in de zogenaamde westelijke rand weg langs Haarlem, het fragment tussen Delftlaan-Heussensstraat en de Zijlweg. Dit is mogelijk geworden omdat in principe overeenstemming is bereikt tussen de regering en de provincie over de kostenverdeling. Op voorstel van de minister van Verkeer en Waterstaat zal het rijk een derde deel van de werkelijke aanlegkosten voor zijn rekening nemen en het provinciaal bestuur de rest. Van de gemeenten Haarlem en Bloemendaal zal voor de aanleg van de weg in engere zin geen bijdrage worden gevraagd, omdat men van mening is, dat beide gemeenten reeds zeer grote offers zullen moeten brengen voor het maken van cle aansluitingen op de lokale wegennetten. Naar een voorlopige raming zal de provincie vijf miljoen aan de nieuwe weg ten koste moeten leggen, het rijk 2.6 miljoen. In het project zijn drie viaducten opgenomen: een onder de spoorlijn Haarlem—Alkmaar, een onder de Julianalaan in Overveen en een onder de spoorlijn Haarlem—Zandvoort. Door de aanleg van dit gedeelte van de westelijke randweg zal het voor rekening van het rijk in uitvoering zijnde wegvak tussen Zijlweg en Wagenweg doeltreffend kunnen worden, omdat daardoor het verkeer tussen de Velser tunnel en de bollen streek en Zuid-Holland buiten Haarlem zal kunnen worden geleid. Met dit te verwachten voorstel van Ge deputeerde Staten is aan een grote on zekerheid met betrekking tot de voor lopige tunnelverbindingen een einde ge komen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat daarmee een afdoende oplossing voor de in de toekomst te verwachten verkeers omvang is bereikt. De nieuwe verbinding zal immers nog de sporen dragen van de tijd van investeringsbepei-kingen waarin zij tot stand zal komen. Weliswaar wordt het thans door de Provinciale Watei'staat aan te leggen gedeelte direct van twee rij banen van zeven meter voorzien in tegenstelling tot het door Rijkswaterstaat uit te voeren deel, dat voorlopig slechts één rijbaan omvat maar de Delftlaan zal tussen de Heussensstx-aat in Haarlem en de aansluiting op de i'ijksweg 9 bij Santpoort voorlopig de huidige breedte van negen meter behouden. En ook de kruisingen met de Kleverlaan in Haarlem en de Dompvloedslaan in Overveen zullen voorshands gelijkvloers blijven. In een oorspronkelijk veel verdergaand plan was de kx-uising van de Klevexdaan en de wegaansluiting met de Dompvloedslaan ongelijkvloers geprojecteei-d. In die ge- dachtengang zou de spoorlijn Haai'lem- Alkmaar tot en met de Kleverlaan worden opgehoogd, waardoor de Kleverlaan met een viaduct onder de spoorlijn zou worden doorgevoerd. Dit zou ook het geval zijn met de naar de Dompvloedslaan door te trekken Verspronckweg, waardoor een voortreffelijke vei'binding van Haarlem met de Bloemendaalse Zeeweg zou ont staan. Op de kruising van Dompvloeds laan en Willem de Zwijgerlaan (onderdeel van de westelijke randweg) in Overveen zou dan een ongelijkvloers verkeersplein een prachtig knooppunt voor oost-west en noord-zuidverkeer worden. Deze wegaan- sluitingen (Kleverlaan en Verspronckweg met bijbehorende spoorwegviaducten in Haarlem en Dompvloedslaan in Overveen) zouden dan door de betrokken gemeente besturen moeten worden bekostigd en het is wel duidelijk, dat deze daartoe niet bij machte zijn. De pi-esident zegde de bondskanselier toe, dat de Verenigde Staten de Westduitse re gering nauwkeurig op de hoogte zullen houden van alles wat op de ontwapenings besprekingen van belang voor Duitsland is. De Vei-enigde Staten zijn van plan, al dus het communiqué, troepen in Europa, met inbegrip van Duitsland, te handhaven, zolang dit gebied wordt bedreigd. Beëindi ging van de „onnatuurlijke en onrecht vaardige verdeling van Duitsland" is een van de belangi-ijkste doelen van de buiten landse politiek van beide landen, aldus het communiqué. De bondskanselier heeft gisteren de Se naat en het Huis van Afgevaardigden af zonderlijk toegesproken en een perscon ferentie gehouden. Hij verklaarde dat nie mand er in de bondsrepubliek aan denkt gebruik te maken van geweld of oorlog om de vurig verlangde hereniging met Oost- Duitsland tot stand te brengen. Dr. Aden auer stemde op zijn persconferentie in met een verslaggever, die opmerkte dat het communiqué „niet slechts een belangi'ijk diplomatiek stuk is, doch evenzeer een politiek document "an gewicht is met het oog op de komende Westduitse verkie zingen". Adenauer verklaarde ook ,dat de wilde dat de Westduitse strijdkrachten de beschikking zouden ki'ijgen over de beste en modernste wapens, „opdat zij kunnen voldoen aan hun bestemming, namelijk een eventuele aanvaller af te schrikken". Hij zei dat de Londense ontwapeningsbespre kingen geen inv'oed zullen hebben op het Westduitse programma van herbewape ning. Adenauer is van mening dat de zeg genschap over kei-nwapens, die de Ver enigde Staten voor de verdediging van West-Duitsland beschikbaar hebben ge steld, bij Washington moet blijven. In antwooi-d op de vraag hoe West- Duitsland zou reageren indien er in Oost- Duitsland naar Hongaarse trant een op stand zou uitbreken zei hij: „Dit is een louter theoretische vraag. Ik geloof, dat de Oostduitsers zoveel zin voor discipline hebben, dat dit niet zal gebeuren". In diplomatieke kringen te Washington is gezegd, dat de bondskanselier een grote diplomatieke overwinning in Washington heeft behaald door de toezegging van de Verenigde Staten te verwerven, dat her eniging van Duitsland vooraf moet gaan aan een algemene ontwapeningsovereen komst tussen Oost en West. Het tracé van de westelijke randweg, zoals deze voorlopig zal worden uitge- ij voerd, luidt als volgt: Wagemoeg ter o hoogte van de Van Oldenbarneveldlaan, X vervolgens in westelijke richting langs het Coornhertlyceum, over de Leidse- vaart en onder de spoorlijn Haarlem Den Haag, daarna met een bocht in noordelijke richting naar de Lorentz- kade, vandaar ter hoogte van de Pijls laan door de bollenvelden naar de Zijl weg (kruising met de Vlaamseweg) ter hoogte van het Triniteitslyceum. Dit gedeelte is reeds in aanleg. Van de Zijlweg (Triniteitslyceum) voert de weg onder de spoorlijn Haar lemZandvoort door naar de Willem de Zwijgerlaan in Overveen, welke in het tracé wordt opgenomen. Bij de Domp vloedslaan buigt de weg af in noord oostelijke richting, met een viaduct on der de spoorlijn HaarlemAlkmaar en een kruising van de Kleverlaan. Ter hoogte van de Heussensstraat bij het zivembad wordt de Delftlaan bereikt. Zoals wij reeds hebben gemeld zal de Delftlaan zonder onderbreking overgaan jij in rijksweg no. .9 naar de Velser tunnel. S Daartoe wordt ter hoogte van Santpoort een nieuw wegvak aangelegd. »CX»C©3DOCXXCCOOCOOCCOCKX»3C<X»OCCCOCOO«X3COCXXOCOOCOOO: Wat de kostenverdeling betreft herinne ren wij eraan, dat het rijk aanvankelijk slechts bei-eid was tót een bijdrage van vijftig percent in de geraamde kosten. De provincie daarentegen verlangde een bij drage op grond van de werkelijke kosten. Het thans gevonden compromis bestaat dus in een lager percentage van de rijks bijdrage, maar wel op grond van de wer kelijke kosten. De ministersconferentie van Benelux, die vandaag in Brussel is begonnen, staat voor de moeilijke taak, een lange reeks van besluiten (waaronder verschillende van principiële aard) te nemen ter afronding van het verdrag voor de Economische Unie der drie landen. De conferentie is terdege voorbereid; deskundige hoge ambtenaren hebben maandenlang onderhandeld om oplossingen te vinden voor het niet geringe aantal geschilpunten, dat nog was overgebleven ondanks de nauwe samenwerking tussen de drie regeringen in de laatste jaren. De gedachte van een Economische Benelux Unie is nu al bijna vijftien jaar oud en de verwezenlijking ervan is in de loop van die periode reeds voor een groot deel tot stand gekomen. Maar er zijn hiaten in de samen werking gebleven, hiaten die het gevolg waren van geschilpunten, en naarmate meer van die geschilpunten werden ver wijderd, werden de overblijvende moei lijker. Dat men er naar streeft, zoveel mogelijk van die problemen thans op te lossen, blijkt wel uit de omvangrijkheid van de conferentie: alleen al van Neder landse kant nemen er niet minder dan zes ministers (ongeveer de helft van onze re gering) plus tal van hoofdambtenaren aan deel en de Belgische en Luxemburgse dele gaties zijn van ongeveer gelijke sterkte. Maar of de deelneming van zóveel hoge functionarissen - die wellicht evenveel ver schillende meningen over bepaalde aspec ten van het ontwerpverdrag vertegenwoor digen - het bereiken van overeenstemming over de talrijke punten van bespreking zal bespoedigen dan wel vertragen, valt niet te zeggen. Men kan slechts hopen dat die overeenstemming althans inzake de meest onontbeerlijke onderdelen van het Unie verdrag op de huidige bijeenkomst wordt bereikt, zodat de ondertekening van het verdrag - die al zo vaak in uitzicht is gesteld - nu ook werkelijk dit jaar zal kunnen plaatshebben. Maar als de volledige Economische Unie dan straks een voldongen feit wordt, is het hoog tijd dat men zich in de drie landen ernstig gaat afvragen, wat er moet worden gedaan om Benelux méér dan tot dusver een werkelijk levend begrip bij de betrok ken volken te doen worden. Trouwens, ook als het verdrag nog niet tot stand mocht komen omdat er toch nog weer geschil punten overblijven, zoü het dringend nodig zijn, iets dergelijks tot stand te brengen teneinde het publiek in elk van de drie landen te doen begrijpen, waarom men in één der partner-landen een bepaalde kwes tie anders ziet dan in het eigen land. Tot nog toe is de toestand gewoonlijk zo geweest, dat men zich in Nederland heel boos maakte als België bij voorbeeld zijn grenzen sloot voor Hollandse tomaten of andere landbouwpi'odukten, en dat men zich in België even boos maakte als men daar last had van Nederlandse concurren tie. Maar meestal bleef het daarbij, tot de onderhavige kwestie op ambtelijk niveau was opgelost en de brave burger, die zich zo boos had gemaakt, hoorde nauwelijks dat de zaak geregeld was. Van werkelijk begrip voor eikaars moeilijkheden was - en is nog - geen sprake. We zouden, om dit te verbeteren, mis schien een voorbeeld kunnen nemen aan iet voortreffelijke werk, dat het Internatio nale Pers-Instituut heeft gedaan voor het verbeteren van de Frans-Duitse betrekkin gen. Veel van het oude zeer, dat in Frank rijk en Duitsland nog bestond in vei-band met de Saar-kwestie, is weggenomen tijdens door het I.P.I. georganiseerde bij eenkomsten van Fx-anse en Duitse hoofd redacteuren van dagbladen. Die ontmoetin gen hebben er op hun beurt toe geleid, dat Franse journalisten gelegenheid kregen, in Duitse kranten het Franse standpunt uiteen te zetten, en omgekeerd, zodat de publieke opinie rechtstreeks profiteerde van het overleg tussen de hoofdredacteuren. Deze week hebben, zonder dat het I.P.I. eraan te pas behoefde te komen, een Duits en een Frans blad (het Düsseldorfer „Handels- blatt" en het Parijse „La Vie Frangaise") zelfs een gemeenschappelijk nummer uit gegeven, waarin Franse en Duitse proble men, vooi'namelijk op economisch gebied, in de twee talen voor de lezers in het èndere land duidelijk worden gemaakt. Wij menen dat het voor de Benelux- samenwerking - en dus ook voor elk van onze drie landen - van onschatbare waar de zou zijn, als de pers van deze landen dit vooi-beeld zou gaan volgen en haar kolommen zou openstellen voor journalis ten uit de partner-landen, die met kennis van zaken kunnen schrijven over datgene wat ons bindt èn over wat ons (nog) scheidt. Het onderlinge begrip bij de Benelux-naties n o e t worden aange kweekt en de pers kan daarbij een hoogst waardevolle bijdrage leveren. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1