Onderzeebootjagers rammen kotters HD. 87 „Pietertje" en TX. 25 „Nellie" HET WEER De Amsterdamse raad staat achter B. en W. E7SS^ OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vier opvarenden zaten op Noordzee in gekapseisde kotter opgesloten 22! 57" cfc"M0RRIS"^Lt»4 Hr. Ms. „Groningen" met averij in IJmuiden Stuurman Cohen Plan voor een tunnellening en groot boekinschrijving goedgekeurd DE EERSTE j. J. VAN KOOTEN Aanhoudend droog Aankomst in veilige haven van IJmuiden Opvolger benoemd van Kwee D jie Hoo in Den Haag Vier doden in het verkeer Haarlemmer op Zeeweg aangereden en gedood 50 Motoroveralls Valhelmen Sumual dreigt met wapengeweld Het woord is aan V erkeer songelukken j DIT JAAR: 443 DODEN De tunnelkwestie Hoe staat het kabinet tegenover besluit van Amsterdam Frans avondblad schort verdere verschijning op Solex de eerste en de beste v.a. 349.50 71e JAARGANG No 272 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel, 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki VRIJDAG 31 MEI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 120 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beL op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fe. p4>. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze speciale verslaggever) TWEE NIEUWE ONDERZEEBOOTJAGERS van de Koninklijke Marine, waarvan Hr. Ms. „Rotterdam" onverwacht de haven van Den Helder binnenvoer en Hr. Ms. „Groningen" op de uitreis was van Nieuwe- diep naar Nieuw Guinea, hebben woensdag ruim veertien uur na elkaar twee Nederlandse viskotters geramd. De schade aan de vier bij de aan varingen betrokken schepen was aanzienlijk. De „Rotterdam" kwam in aanvaring met de Helderse Slotkotter HD 87 „Pietertje" op het moment dat de kotter de haven van Den Helder verliet en de onderzeebootjager binnenkwam zonder hiervan de havenautoriteiten te hebben verwittigd. De „Pietertje" werd bij de voorsteven geheel opengereten. Ernstiger waren de schepen er aan toe bij de tweede aanvaring, woensdagmiddag om half twee op de Noordzee. De Texelse kotter TX 24 „Nellie" kruiste daar onverwacht de koers van de al met drie en twintig mijl snelheid varende onderzeebootjager „Groningen". Een aanvaring was het gevolg. De TX 24 werd geramd en kapseisde, waardoor vier leden van de bemanning op gesloten raakten in het achterlogies van het scheepje. Ongeveer vijf minuten later rechtte het zich, waardoor de vier vissers konden ontsnappen. Even later zonk de slechts acht jaar oude kotter, die 's morgens nog aan de IJmuidense afslag was geweest, naar de diepte. In Hr. Ms. „Groningen" bleef in de voorsteven een vier meter diep gat achter. ..Uit IJmuiden is de „Groningen" door sleepboten van Goedkoop naar Buitenhui zen gesleept om munitie te lossen. Bij de N.D.S.M. te Amsterdam wordt het schip gerepareerd. Daar deze reparatie lange tijd in beslag neemt is een zusterschip van de „Groningen", de „Friesland" gisteravond nog uit Den Helder naar de vlootrevue bij Norfolk vertrokken. De „Friesland" staat onder commando van kapitein luitenant ter zee A. van Es. Mooi weer, vlakke zee Overste Niessink, die wij woensdagavond bij aankomst in IJmuiden in de longroom van de „Groningen" spraken, wilde bij dit onderhoud voorop stellen, dat hij geen enkele uitspraak omtrent de schuldvraag wilde doen. Hij was tijdens de aanvaring niet op de brug, maar wel waren de offi cier van de wacht present en voorts alle andere opvarenden, die bij de vaart in volle zee nodig zijn. Hierbij waren ondermeer de seiners, de uitkijken, de korporaal naviga tie- gevechtsinformatiedienst en de roer ganger. Ook bij de telegraaf stond een ma troos op post. Het weer was goed en er stond een vlakke zee. Er was weinig scheepvaart buiten het Schulpengat; een enkel scheepje werd ontmoet. De vaart van de „Groningen" werd langzaam opgevoerd. Van de 35 mijl per uur, die het schip kan lopen, werden er tegen half twee ongeveer 23 uit de machineinstallaties gehaald. Aan bakboordszijde was met kruisende koers de Texelse kotter TX 24 „Nellie" ko men opvaren. De officier van de wacht had het scheepje gezien en er zich van over tuigd, dat het niet vissende was. Er hing geen dagsein bij de voormast. De officier besloot om een aantal korte stoten op de fluit te laten geven om de be manning van de Texelse kotter er opmerk zaam op te maken, dat zij een gevaarlijke koers stuurde. De kotter moest volgens het aanvaringsreglement uitwijken voor de onderzeebootjager. Een aanvaring was echter onvermijdelijk. Aan boord van de „Groningen" rinkelden de alarmschellen. Er werd onmiddellijk „Rood en blauw sluiten" gegeven het sein aan boord van oorlogsschepen om zo wel aan stuur- als bakboord alle deuren in de waterdichte schotten te sluiten, om bij eventuele lekkage de kans op zinken zo gering mogelijk te maken. Een ieder aan boord kwam op post. De telegrafen gingen op stop. Op de Nellie TX 24 Ook op de kotter had de roerganger de onderzeeboot]ager zien aankomen, zo ver telde matroos motordrijver A. Vonk ons. Reeds mijlen ver had hij het schip over de Noordzee in zijn richting zien snellen. Een blinde ruit in de brug van de kotter, waar tegen het echolood hangt en een pijp van de uitlaat van de machine staat, leverde echter een dode hoek in het uitzicht op. Matroos Vonk werd de „Groningen pas weer gewaar toen hij snel opeenvolgende stoten op een stoomfluit hoorde. Kotter gekapseisd De aanvaring was onvermijdelijk. Ter wijl de fluit van de „Groningen" nog loei de werd de „Nellie" geramd op 15 mijl noord noord west van IJmuiden. De stuur hut, de achtermast en de railing van de XCODCOCCCCCOSCCCOSCCCCODCCODOC^COCCCCCCOCCOCCOCOCCOCOGCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen over dag op de meeste plaatsen zonnig weer. In de kuststreken in de middag zeewind. Iets warmer. Aanhoudend droog. Volledige weerrapporten op pagina twee. De zwaar beschadigde onderzeeboot jager Hr. Ms. „Groningen" arriveert in IJmuiden. Enkele van de vijf be manningsleden der gezonken kotter Texel 24 gaan aan wal. Van de zijde van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken is bevestigd, dat de heer Marjunani, waarnemend hoofd van het directoraat Azië en de Pacific van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Kwee Djie Hoo zal opvolgen als hoofd van de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging in ons land. De heer Mar junani zal in juli naar Nederland vertrek ken. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM DIAMANT Woensdagavond omstreeks acht uur is de zesenvijftigjarige heer A. Versteeg uit Haarlem, terreinwachter bij de Stichting De Kennemerduinen, door een auto-onge luk om het leven gekomen. In de richting Overveen naderde op de noordelijke rijbaan van de Zeeweg een auto, toen de heer Versteeg per rijwiel de weg wilde oversteken. Hij werd door de auto aange reden en was op slag dood. De auto is om geslagen en werd zwaar beschadigd. De officier van Justitie, mr. L. H. Feitsma, heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De heer Versteeg was sedert 1952 in dienst van de Kennemerduinen en heeft zich de vorige strenge winter zeer verdienstelijk gemaakt bij de toen gehouden vogelvoe- deractie in de duinen der stichting. Ter hoogte van het postkantoor te DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S kotter werden door de „Groningen" van dek gemaaid, terwijl de kotter zich meters diep in de scherpe boeg van de onderzee bootjager vrat. Het scheepje kapseisde en verdween met de kiel omhoog onder de „Groningen" om er nog steeds gekapseisd midscheeps weer onder vandaan te glij den. Tussen wat wrakhout zagen de opvaren den van de „Groningen" plotseling een drenkeling opduiken. Het was matroos mo tordrijver A. Vonk, die bij het roer had ge staan. Hij werkte zich snel in een reddings boei van de kotter. Vier man opgesloten Intussen werd op de „Groningen" zeer snel een whaleboot gestreken, bemand met matrozen. De machines van dc jager sloe gen achteruit. Vier man zaten nog opge sloten in de met de kiel omhoog drijvende kotter. Door de zware schok was stuurman Cor de Boer (34), die juist koffie zat te drinken op het moment van de aanvaring, tegen de scheepswand geslingerd. Schipper Cor vonk (35) kok-matroos Piet van der Slikke (20), die in hun kooien lagen, wer den er uit geslingerd, terwijl matroos Cor de Wolf (19) in zijn kooi'werd opgesloten door een gekantelde tafel. Door het trap gat stroomde het zeewater binnen. Het steeg langzaam tot de vissers tot hun knie ën in het water op het plafond van het achterlogies stonden. „We zaten onderin gevangen, helemaal gevangen", vertelde schipper Cor Vonk ons, „We dachten er nooit meer uit te komen". En hij voegde er aan toe: „Even dacht ik aan de Urkers, die twee jaar geleden ook in een gekap seisde kotter zaten, maar na een kwartier weer recht kwamen te liggen". De minuten duurden lang voor deze vier man. Schipper Vonk sprak de andere drie mannen moed in, maar toen het water ver der steeg, werd besloten onder het schip door naar buiten te duiken. Vier minuten Volgens de commandant van de „Gro ningen" moet de kotter vier minuten ge- kapseist in de Noordzee naast de „Gronin gen" hebben gedreven. Toen geschiedde het wonder. De in 1949 gebouwde „Nellie" be gon zich plotseling te draaien en kwam recht te liggen. De vier man klauterden aan dek van de kotter en zagen juist hoe de whaleboot na derde. Arie Vonk werd uit het water op gepikt en nadat schipper Vonk nog een keer omlaag was gegaan om wat papieren te pakken de sleutel van de kast was echter afgebroken heeft de whaleboot ook hen overgenomen. Veertien minuten na de aanvaring zonk de kotter in de diepte van de Noordzee. (De kotter TX. 24 „Nellie was eigendom van W. v. d. Vis en Zonen te Oosterend. Het schip werd gebouwd door de scheeps werf C. Amels te Makkum en kwam in 1949 in de vaart. De „Nellie mat bruto 57 ton, was 21 m. lang, 5.45 m. breed en 2.60 diep. De motor was een 150 pk. Brons. De kotter verscheen te IJmuiden woensdag om acht uur voor de laatste keer aan de afslag). In de nacht van dinsdag op woensdag waren ook al een onderzeebootjager en een kotter met elkaar in aanvaring geweest. Omstreeks elf uur liep de onderzeeboot jager „Rotterdam" die avond van zee af de Helderse oorlogshaven binnen. Het schip zou oorspronkelijk om twaalf uur binnenlopen, maar wegens bepaalde proefnemingen kwam het nu eerder binnen. De havenautoriteiten, waren van deze ver vroegde binnenkomst niet verwittigd, zo dat het lichtsein, dat alle scheepvaartver keer in de haven stillegt om een oorlogs schip te laten binnenlopen of te laten ver trekken, niet was ontstoken. De schipper van de HD. 87 „Pietertje" meende dan ook dat er niets in de weg was om de oorlogs haven te verlaten. „Pietertje" geramd In de havenmond ontstond daarop een hevige botsing. Beide schepen raakten el kaar bij de voorsteven. Vooral de „Pieter tje" werd zeer ernstig aan de boeg be schadigd; boven de waterspiegel werd het schip opengereten. De Helderse kotter bleef echter drijven, zodat de bemanning het schip niet behoef de te verlaten. De HD. 87 is inmiddels in de loop van woensdag de Rijkswerf te Den Helder opgesleept om gerepareerd te wor den. Dit zou op een zekere schuldbeken tenis van marinezijde wijzen. ADVERTENTIE Na een debat dat vjjf uren in beslag nam heeft de Amsterdamse gemeenteraad zich woensdagmiddag gesteld achter de verklaring van burgemeester en wethou ders over de IJtunnelkwestie. Alleen de communistische fractie verklaarde zich te gen de passage, waarin b. en w. zeggen het standpunt van de regering inzake de nood zaak van de bestedingsbeperking te aan vaarden. Voorts aanvaardde de raad unaniem het voorstel van b. en w. tot het instellen van een Grootboek IJtunnel ei. het uitgeven van een lening voor de financiering van de bouw van de IJtunnel. „De raad heeft hiermede een nuttig en waardig besluit genomen", zei de raads voorzitter, loco-burgemeester mr. A. de Roos. Voordat het definitieve besluit viel, heb ben leden van alle fracties het woord ge voerd over wat een der sprekers noemde „het tunneldrama". Vrijwel allen hadden critiek op de ministeriële beslissing en op de inhoud daarvan. „De regering kan inderdaad het werk stopzetten", zei de wethouder voor Pu blieke Werken, mr. G. van 't Hull, in zijn antwoord. „Doch Amsterdam zal door gaan, zolang het de gemeente niet absoluut onmogelijk wordt gemaakt. Amsterdam zal onverminderd zijn aanspraak handhaven op een bijdrage in de financiering van de tunnel". De wethouder zegde toe een overzicht te zullen overleggen van de werken, die de gemeente in het geheel van de bestedings beperking heeft moeten opschorten. Het totale bedrag van deze opgeschorte wer ken bedraagt 25 miljoen gulden. De wethouder ging voorts uitvoerig in op de door enkele raadsleden geconstateer de controverse tussen rijkswaterstaat en de gemeente. Hij betoogde dat de contacten steeds goed waren geweest en dat pas aan het einde van het vorig jaar het contact tot teleurstelling van b. en w. is verbroken. NO-IRON 't "niet strijken*8 overhemd met de meest perfecte boord TERYLENE de "niet persen** paotalon met a» meest perfecte pasvorm uw Herenzaak I Grootboek en lening Volgens het door de raad aangenomen voorstel zal de inschrijving worden open gesteld op het „Grootboek IJtunnel" tot bedragen van f 25, f 50 en veelvouden daarvan. Voorts zal een obligatielening »XCOOOOCOOOOOCOOCMOOCCOOOCXXXXXX!OOOCXXCO:>OCOCCOCOKXXXX De oud-Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwjjk, heeft het col lege van B. en W- van Amsterdam ver zocht, de eerste obligatie ad f 1000 van de uit te schrijven lening voor de bouw van de IJtunnel, voor hem te willen reserveren. Baron de Vos van Steenwijk is voor zitter geweest van de commissie van ad vies inzake de oeververbinding Noord zeekanaal en IJ, welke in 1954 sterk heeft aangedrongen op de bouw van de IJtunnel en de twee tunnels onder het Noordzeekanaal. Hij deed zün verzoek aan B. en W. in een brief, waarin hij dat college geluk wenste met het besluit j van de Amsterdamse gemeenteraad in zake de IJtunnel en waarin hij zowel; inhoud als formulering van dat besluit „bijzonder geslaagd" noemde. worden uitgegeven tot bedragen van f 250 f 500 en f 1000. De inschrijvingen in het Grootboek geschieden voor de duur van 30 jaar. De terugbetaling zal geschieden in 30 jaarlijkse termijnen voor het eerst in 1958. Na twee jaren kunnen inschrijvingen in het Grootboek worden omgezet in obli gaties. onder gelijktijdige aflossing van be dragen kleiner dan f 250. De IJtunnellening zal worden uitgegeven voor de tijd van 30 jaar. De rente zal be dragen 4% percent, jaarlijks betaalbaar, voor het eerst op 1 juni 1958. De koers van uitgifte zal bedragen 99. De obligaties wor den uitgegeven voor de duur van 30 jaar. De aflossing zal geschieden in 30 gelijke jaarlijkse termijnen, voor het eerst op 1 juni 1958. Algehele of gedeeltelijke aflos sing van de lening zal gedurende de eerste tien jaren niet mogen geschieden, daarna zal dit uitsluitend éénmaal per jaar mogen geschieden. De belastingen, die van de rente der in schrijvingen op het grootboek van de obligaties geheven mogen worden, .komen voor rekening van de gemeente. De datum van inschrijving zal door b. en w. nader worden bepaald. ADVERTENTIE 8ARTtllORlSSTR HAAüLEM JEl. ',3439 FÉRD BOLSTR 48 ADAM TEL 717162 DJAKARTA (UP) Blijkens een bericht in de „Kurir Makassar" heeft de afgezette militaire commandant van Oost-Indonesië, kolonel Ventje Sumual, de centrale rege ring met gewapend optreden gedreigd in dien Djakarta pogingen onderneemt, de revolte militair te onderdrukken. Volgens Sumual zou het programma van 2 maart - de dag waarop Oost-Indonesië zich van de centrale regering losmaakte - bijna zijn bereikt. „Wij voeren een heilige strijd", aldus Sumual. Hij noemde het be sluit van maandag j.l., waarbij hij van zijn commando werd ontheven, „absurd Het hoofdkwartier van het leger publi ceerde maandag een presidentieel decreet, getekend door premier Djuanda, waarbij zowel Sumual als kolonel Sudirman, commandant van de troepen die tot taak hebben de Daroel Islam in Oost-Indonesië te bestrijden, van hun functies werden ontheven. Luitenant-kolonel Andi Mata- latta, stadscommandant van Makassar, werd belast met het bevel over de troepen in Zuid- en Zuidoost-Celebes. Het zevende territorium van Sumual werd in vier districten verdeeld. DJAKARTA (ANP) Acht hoofdofficie ren van het Indonesische leger hebben ont slag genomen, omdat zij het niet eens waren met de politiek'van de legerleiding. De woordvoerder van de landmacht in Djakarta heeft meegedeeld, dat zij van hun I functies zijn ontheven. Therèse Hoven: Zelfbeheersing is het eerste kenmerk van beschaving. Doorn is de negentienjarige studente mej. J. D. uit die plaats bij het overste ken van de weg aangereden door een per sonenauto. Mej. D. werd ernstig gewond naar het stads, en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar zij is over leden. Op de Arnhemseweg te Apeldoorn is de 17-jarige H. M. Logtenberg uit Apeldoorn, toen hij met zijn bromfiets plotseling linksaf sloeg, onder een auto ge komen. Hij werd tegen het wegdek geslin gerd en was vrijwel op slag dood. In een flauwe bocht bij het dorp Deer- s u m, aan de Rijksstraatweg Sneek- Leeuwarden, is een bestelauto, bestuurd door mevrouw Broekhuizen uit Kampen, tegen de langs de weg staande bomen en daarna in de bermsloot gereden. Mevrouw Broekhuizen was op slag dood. De drie andere inzittenden, haar zoon en zijn ver loofde en haar dochter werden ernstig ge wond en bewusteloos uit de vernielde auto gehaald. j Tengevolge van verkeersongeluk- j ken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 443 personen, van wie 89 kinderen, s «■■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■in,!,,,lt7 (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de IJ-tunnelkwestie en van het woensdag door de Amsterdamse gemeenteraad dienomtrent zowel bespro kene als genomen besluit heb ik in parle mentaire en departementale kring het oor te luisteren gelegd. Mijn indruk is allereerst, dat ter gelegen heid van de waarschijnlijk op 11 juni in de Tweede Kamer over de IJtunnelaangele- genheid het kabinet nader uitsluitsel over zijn standpunt zal geven. Met name denk ik hier allereerst aan de vraag hoe het ka binet ertegenover staat, wanneer Amster dam de werkzaamheden zou voortzetten en zelf voor de financiering zou willen zor gen. Het ligt voor de hand dat ook daarbij het hele bestedingsvraagstuk mede een rol kan spelen en vandaar alleen reeds dat hierbij kabinetsbeleid in het geding is. Trouwens, minister Algera had onlangs al in de Eerste Kamer kenbaar gemaakt, dat de te nemen beslissing er een zou zijn waartoe het kabinet als zodanig zou over gaan. En dat is inmiddels ook gebeurd blij kens het de vorige week gepubliceerde re geringscommuniqué. In de kringen van het departement van Waterstaat vernam ik nog dat men zich vergist als men zou menen, dat er sinds eind vorig jaar geen enkel contact tussen de heren in Den Haag en Amsterdam over het probleem-in-kwestie meer zou hebben plaats gehad. Niet alleen zijn er in de loop van februari besprekingen gevoerd, maar zo ik mij niet vergis heeft er ook nog kort na de aanneming van de motie-Matser een uitvoerig onderhoud tussen de minister van Verkeer en Waterstaat en burgemeester Van Hall plaatsgehad. Een pijnlijk punt blijft nog altijd de in druk die veroorzaakt is door de „toezeg ging" van minister Algera op 16 maart 1955 in de Eerste Kamer gedaan, toen hij onder meer verklaarde besloten te hebben Am sterdam geen enkele verhindering in de weg te zullen leggen tegen verwezenlijking van het Amsterdamse tunnelplan. Als men de handelingen nauwkeurig leest blijkt echter duidelijk dat de minister die verklaring aflegde toen het er alleen om ging als het ware een principiële keuze te doen tussen het bruggeplan van ir. Vol kers en het Amsterdamse denkbeeld inzake tunnelbouw. Daarbij speelde een zeer grote rol dat het hier niet betrof een door het Rijk onder 's ministers verantwoordelijk heid als een rijksobject uit te voeren werk. Heb ik het wel dan neemt men in Den Haag het standpunt in, dat van het ogen blik af waarop Amsterdam subsidie van het Rijk vroeg, het Rijk van zijn kant toch ook wel eens even mocht weten hoe de plannen precies zouden worden uitge voerd, terwijl het aan die wetenschap, naar het schijnt, wel een beetje ontbroken heeft. Vandaar dat hierop ook in het bovenbe doelde regeringscommuniqué wordt ge zinspeeld. Tenslotte vestig ik er nog de aandacht op dat het eerder genoemde plan-Volkers destijds, in de vorm die het tenslotte had gekregen, niet bekend was geweest aan de commissie De Vos van Steenwijk. Deze commissie had een aanvankelijk door ir. Volkers ontworpen plan van de hand ge wezen, maar daarna had het allerlei wijzi gingen ondergaan. De directie van het »as zes weken oude Franse avondblad „Les débats de ce temps" heeft meegedeeld dat men besloten heeft voor korte tijd de publikatie van het blad op te schorten om tot een interne reorgani satie te komen. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1