Panda en het meesterwerk Taak van Stichting van de Arbeid overdragen aan de S.E.R. .festival" Koeler en kans op buien och ió kei zo De radio geeft dinsdag .Festival" rood .festival wit .festival" blauw .festival" .festival' .festival" tav* Wereldnieuws J 2 K.A.B.-voorzitter Middelhuis: Twee moties van de federatie van kunstenaars Heringa Wuthrich MET PINKSTEREN RIJDT U GARAGE „DEN HOUT" Uitgaansdag van M0VE0 besloten met cabaret Animo voor imkerij daalt voortdurend Wat vóór heeft Bond Heemschut bepleit: Herstel van woonfunctie der oude stadskernen Grimmprijs voor prof. G. Kloeke Schouw over de wateren in Velsen Brits schip op Schotse kust gestrand Jaarvergadering Beijnes Verdedigers van chauffeur uit Nieuwland vragen vrijspraak Woordenlijst in zeven talen voor Hongaren Première van „Elckerlyc" in „Het Prinsenhof" Examens r~ Wandelende Noordpool MAANDAG 3 JUNI 1957 In Utrecht wordt vandaag en morgen de verbondsraadsvergadering van de Katho lieke Arbeiders Beweging gehouden. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. Mid delhuis, besteedde in zijn openingsrede uit voerige aandacht aan het huurvraagstuk en de daaraan verbonden compensatie voor de werknemers. Over de noodzake lijkheid van een verdere verhoging van de huren van vooroorlogse woningen bestond naar zijn mening nauwelijks verschil van mening. Maar de oplossing voor de com pensatie moet voldoen aan niet met el kaar harmoniërende voorwaarden. Als de twee belangrijkste voorwaarden noemde hij de volledige compensatie van de ho gere huuruitgaven met name voor de laagstbetaalden en de berekening van de totale verhoging van de loonkosten tot de in het rapport van de S.E.R. aanvaarde 2 percent van de loonsom. Sprekende over de betalingsbalans zei de heer Middelhuis, dat het toekomstige beleid er op gericht moet zijn, datgene wat uit de produktietoeneming ter beschikking komt en niet nodig is voor de uit de nor male bevolkingsgroei voortvloeiende be hoeften, primair te bestemmen voor dek king van het betalingsbalanstekort. Dit be hoort uiteraard allereerst tot de zorg en het beleid van de centrale overheid en van de lagere publiekrechtelijke organen. Maar naar zijn mening dragen ook de or ganisaties van het bedrijfsleven mede ver antwoordelijkheid. Met name moet met kracht worden vastgehouden aan de loon- en prijsstabilisatie. De heer Middelhuis noemde het een be treurenswaardige zaak, dat de Stichting van de Arbeid tydens de besprekingen over de huurcompensatieregeling'een ver schil van een paar dubbeltjes per week niet heeft weten te overbruggen. HU meen de, dat ernstig gezocht dient te worden naar wegen en middelen, die het centrale overleg van het bedrijfsleven uit de im passe kunnen helpen, waarin het de laat ste jaren is geraakt. Van een overdracht van een thans in deze door de stichting uitgeoefende taak naar de S.E.R. verwachtte de heer Middel huis een versterking van de besluitvaar digheid van het bedrijfsleven zelf en daar door een vermindering van de noodzaak voor de overheid om zelf beslissingen te nemen, en voorts een versterking van de redelijkheid, omdat en werkgevers en werknemers hebben te bedenken, dat zij des te meer kans hebben een meerderheid van de derde groep voor hun standpunt te Aan het slot van het derde congres van de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars, vrijdag en zaterdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam gehouden, zijn twee moties aangenomen. In de eerste sprak het congres de wenselijkheid uit voor een grondwetswijziging, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat kunst evenals het onderwijs en de wetenschap een voorwerp is van voortdurende zorg der regering. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, had in zijn toespraak tot' het con gres ook reeds gezegd overtuigd te zijn van de noodzaak dit bij de volgende grond wetswijziging vast te leggen. In de tweede motie werd gezegd, dat de huidige bouw- stop voor schouwburgen, concertzalen en tentoonstellingsgebouwen een groot gevaar inhoudt voor de ontwikkeling van het cul turele leven van ons volk en de cultuur spreiding dreigt te blokkeren. De bouw- stop voor deze objecten dient, via een ur- gentielijst, zo spoedig mogelijk te worden opgeheven, aldus de federatie. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES winnen naarmate hun argumenten beter en redelijker zijn. Tevens zal hiervan een vermindering van de tegenstellingen het gevolg zijn, tenzij men van oordeel zou zijn, dat allengs de noodzaak van centrale globale leiding, dan wel het nut van cen traal overleg en samenwerking minder is geworden. Deze mening is de K.A.B. be slist niet toegedaan. De heer Middelhuis besprak tenslotte de activiteiten van de S.E.R. en de vorde ringen van de publiekrechtelijke organisa ties van het Nederlandse bedrijfsleven. Hij zei dat de S.E.R. zich heeft ontwikkeld tot een invloedrijk orgaan. Dit kan niet ge zegd worden van de publiekrechtelijke or ganisaties van het Nederlandse bedrijfs leven. Volgens de heer Middelhuis zullen werkgevers en werknemers nog heel veel moeten leren om in publiekrechtelijk ver band samen te werken en dit te doen in voortdurende inachtneming van het alge meen belang. ADVERTENTIE in zo'n luxe snelle en zuinige RENAULT „DAUPHINE" 5.655.— Uit voorraad bij ADVERTENTIE Wagenweg 164-168 Tel. 12138 en 15056 HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturg.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Lichtba ken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tunib.meded. 12.33 Pla ten. 12.53 „Week van gebed en offer", caus. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Dans- muz. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.20 Platen. 14.30 Wij vrouwen v. h. land. 14.40 Kamerork. en solist. 15.35 Pianorecital. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 13.00 Strijkork. 18.20 Sportpraatjc. 18.30 RVU 19.00 Nieuws. 19.10 Comment, op het nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Piano recital. 21.20 „Middelbaar Onderwijs en Maatschappij", caus. 21.40 Harmonisch ork. en soliste. 22.10 Platen. 22.45 Avondgebed en liturg.kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 V. d. kleu ters. 11.05 Orkestconc. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of platen. 13.20 Pro- menade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Platen. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij. caus. 17.30 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Fototips. 13.40 Miniaturen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Koorconc. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 De Republiek der Zuid-Molukken, discussie. 22.25 Pianorecital. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. en New York calling. 23.35—23.55 Platen. TELEVISIE (NTS) 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45—22.10 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 12.15 Pianospel, 12.30 Weer ber. 12.34 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Cello en piano. 16.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Omr.ork. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 13.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Platen. 19.45 Idem. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork., koor en sol. 22.00 Nieuws. 22.11 Vioolrecital. 22.50 Platen. 22.5523.00 Nieuws. De jaarlijkse reünie van oorlogsslacht offers uit Noord- en Zuidholland en Utrecht, die telkens weer een blijde zorg is voor de heer ir. J. V. Colijn, districts commissaris van de MOVEO en de zijnen en deze keer behalve voor de leden van MOVEO („Ik Beweeg", Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden) ook de le den van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers (BNMO), in casu oorlogsweduwen en -wezen omvatte, heeft zaterdag een groot aantal oorlogsslacht offers een prettige dag bezorgd. Uit de drie provincies kwamen,de inva liden, vervoerd in particuliere auto's, in Alkmaar bijeen om vandaar, overladen met versnaperingen, een tocht naar Bergen aan Zee te maken. In Alkmaar terug werd hier de warme lunch gebruikt, waarbij de Loge van Vrijmetselaars een verfrissing aanbood. De daaropvolgende tocht door een gedeelte van de provincie leidde naar Velsen-Noord, om in het door de directie van Van Gelder Zonen beschikbaar ge stelde gebouw „Concordia" bij een caba retavond te eindigen. De heer Colijn, die alle aanwezigen en hun begeleiders daar begroette en speciaal de leden van de BNMO, onthield zich van een officiële toespraak, doch herinnerde aan het vorige week aan koning. Boude- wijn van België met een aantal leden ge brachte bezoek, waarbij de vorst als zijn mening te kennen gaf, dat de oorlogsinva liden nog een bijzondere rol in het leven hebben te vervullen. Het cabaretgezelschap „De Lachspiegel" en de boerenkapel „De Blaaskaken" beide uit Alkmaar, droegen het hunne bij tot een prettige ontspanning voor de reünis ten. De boerenkapel deed zijn naam met vrolijke muziek alle eer aan. Op prettige wijze onderhield „De Lachspiegel" de aanwezigen met muziek, zang en sketches. An Huisman, de pas gecontracteerde ra diozangeres, bleek haar verkiezing waard te zijn, maar ook de goochelaar-illusionist Brockiso, die voortreffelijke staaltjes van zijn kunnen demonstreerde, had met zijn sprekende pop buitengewoon veel succes. Tijdens de pauze werden allen door "Van Gelder onthaald op koffie en gebak. Na afloop dankte ir. Colijn alle spontane medewerkers om de dag te hebben doen slagen, onder wie ook de Rode Kruis-hcl- pers(sters), doch tevens de middenstand van Beverwijk en Velsen-Noord, alsmede vele fabrikanten uit IJmuiden, waardoor aan honderdtwintig slachtoffers een waar devol verrassingspakket kon worden uit gereikt. Tenslotte dankte de heer Roos uit Wormerveer namens de BNMO-leden voor de ontspanningsdag en eerde alle organi satoren met de aanbieding van een bak bloemen aan mevrouw Colijn. Om precies elf uur vertrokken alle auto's weer naar de richtingen Den Helder, Leiden en Utrecht. Het ledenaantal van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, dat eind 1955 8.500 bedroeg, is in het laat ste jaar teruggelopen tot rond 8.100. In 1949 had de vereniging nog 24.000 leden. De voorzitter, mr. L. R. J. ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem, deelde dit mee op de in Utrecht gehouden jaarvergadering. Hij noemde het veelbete- nend, dat de teruggang van het ledental gelijke tred houdt met de accijnsverhoging op suiker en vond hierin aanleiding met nadruk te pleiten voor extra regerings steun aan de imkerij. „Festival" nylons worden gemaakt op super moderne machines, vandaar dat fijne en regelmatige weefsel. „Festival" nylons hebben een r-e-k-b-a-a-r boord, dat nooit knelt. „Festival" nylons hebben de juiste maatverhouding van been, voet en boord, terwijl de grote maten extra lang zijn. Het hielpatroon geeft een modern slankmakend effect en voet en teen zijn extra versterkt Wandelnylon 51 g./30 d. De solide kous voor uw dagelijks gebruik 2.95 Middagnylon 51 g./1 5 d De pedec- te kous voor uw middagtoilet 3.25 Wandelnylon 60g./30d. met laddervrij boord en teenring. Extra fijn 3.95 ZWART Avondnylon 60 g1 5 d. met laddervrij boord en teen ring, ragfijn weefsel 3.95 lila Naadloos 15 denier/474 naalds (de allerfijnste die gemaakt worden) 3.95 GROEN Stretchnylon 60 gauge/20 denier. De kous, die past als 'n tweede huid 4.50 EEN LEUK EXTRA'TJE I Als lid van Gerzon's Kousenclub, heeft u geen ver plichtingen, wèl het plezierige voordeel, dat u na aankoop van 12 paar binnen 1 jaar (waarbij ook herensokken en kinderkousen of -sokken meetellen) het 13e paar GRATIS krijgt. Uw lidmaat schapskaart ligt al klaar I In de algemene vergadering van de Bond Heemschut, in Amsterdam gehouden, hoeft de voorzitter, mr. S. P. baron Bentinck, ge pleit voor het herstel van een der oor spronkelijke functies van de oude stads kernen, namelijk de woonfunctie, die ten gevolge van de stadsuitbreidingen de laat ste jaren meer en meer verloren is gegaan. Hij zag een grote taak weggelegd voor de overheid bij wat hij noemde het „revali- datieproces" der oude stadskernen. Het was naar zijn mening zeer te betreuren, dat de bijdragen voor woningverbetering, die het ministerie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid en de gemeenten aan par ticulieren beschikbaar stellen, ook niet worden verstrekt aan de gemeenten, waar door het herstel van de woonfunctie' zeker zou worden gediend. De bond maakt zich ernstig bezorgd over de invloed van de. bestedingsbeperking op de restauratiewerken, zo vermeldt het jaar verslag van de bond. „Er is van enige royaliteit op het gebied van de restauratie werken nooit sprake geweest en met be zuinigingen op dit punt zou men het doel van de bestedingsbeperking voorbijstre ven" aldus het verslag. Een kwestie, die de Bond Heemschut reeds jaren bezig houdt, is die van het landgoed „Beekestein" bij Velsen. De hoop wordt uitgesproken, dat in de enkele maanden, dat de sloping is uitgesteld, een zal worden. bestemming voor „Beekestein" gevonden De vergadering koos ter uitbreiding van het algemeen bestuur tot bestuursleden mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaflen, mej. mr. A. P. Schilthuis en de heer Th. D. J. M. Koersen, allen lid van de Tweede Kamer. De universiteit van Marburg (Duitsland) heeft, ter gelegenheid van de viering van zijn 430ste dies natalis aan prof. G. Kloeke, hoogleraar aan de Leidse universiteit, de „Gebroeders Grimm-prijs" toegekend voor diens werk op het gebied van de Neder landse taal. De schouw over de wateren in Velsen zal worden gevoerd voor het noordelijk en middendeel der gemeente (Velsen-Noord, Velsen en Driehuis) op maandag 17 juni 1957 en voor het zuidelijk deel (Santpoort (Noord en Zuid)), op dinsdag 18 juni 1957. Het Britse stoomschip „King George V" (815 ton) heeft zondagochtend geseind, dat het bij het eiland Scarba voor de kust van het Schotse graafschap Argyll aan de grond is gelopen en onmiddellijk assistentie nodig heeft. Een Noors schip en een reddingboot zijn de „King George V" te hulp gesneld. IN RUIM GEVALLEN Op de lichter „Neeltje" die in de Staal- haven te IJmuiden schroot had gelost is de schipper J. B. uit Meerkerk zaterdag ochtend op een luik gestapt, dat niet goed op zijn plaats lag. Doordat het luik kan telde viel de schipper in het ruim. Hij moest met een wond aan het hoofd in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk wor den opgenomen. Het mooie zomerweer van het afgelopen lucht ons land binnenstromen. Op de oce- weekeinde werd veroorzaakt door een aan bevindt zich koudere lucht, terwijl de hogedrukgebied, dat zich van de Azoren luchtdruk daar belangrijk is gestegen. Het via Engeland en onze omgeving tot de Bal kan uitstrekte. Op de meeste plaatsen in ons land bleef de temperatuur iets beneden de 25 graden. In Frankrijk en Duitsland werd hier en daar 27 graden gemeten. Zoals bij warm weer gebruikelijk is, ontwikkelde zich bo ven Frankrijk een onweerstoring, die zich geleidelijk naar het noorden uitbreidde. In front, dat de koude oceaanlucht begrenst, dringt langzaam de Britse eilanden binnen. Het zal ons land morgen echter nog niet bereiken. WEERRAPPORTEN Maanstanden 5 juni 12 juni 20 juni 27 juni 8.10 uur 11.02 uur 11.22 uur 21.53 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 juni Hoog water: 6.54 en 19.22 uur. Laag water: 2.30 en 14.54 uur. Dinsdag 4 juni Hoog water 7.45 en 20.18 Laag water: 3.19 en 15.43 Zon op 4.27 uur, onder 20,54 uur Maan op 10,13 uur, onder 0,00 uur Temperaturen: buiten- M land maxima van giste .2 g ren. Binnenland, heden 3 ei e| 7 uur. Neerslag: laatste O 24 uur. O cS Stockholm onbewolkt O 20 0 Aberdeen regenbui windst. 19 20 Londen onbewolkt windst. 15 0 Amsterdam licht bew. 24 0 Luxemburg half bew. no 24 Parijs half bew. nnw 26 0 Bordeaux zwaar bew. O 22 19 Grenoble regen windst. 23 17 Nice regen O 21 10 Berlijn zwaar bew. zo 22 0 Frankfort licht bew. ono 26 0 München licht bew. o 23 2 Locarno regen zzo 20 6 Wenen onbewolkt ozo 26 0 Innsbruck half bew. O 25 0 Rome zwaar bew. windst. 28 Ajaccio onweer windst. 25 0 Den Helder licht bew. no 15 0 Ypenburg half bew. ono 14 0 Vlissingen onbewolkt n 5 0 Eelde licht bew. windst. 14 0 De Bilt licht bew. nno 14 0 Twente onbewolkt ozo 15 0 Eindhoven licht bew. 0 15 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. windst. 13 0 80. „Domme Mario!", gilde Tonio, „stop deze momento en ga mee!" Maar Mario bleef met zijn harde vuisten op het beeld losbeuken en hield pas op, toen het in stukken en brokken lag. „En toch heeft beeld steen tegen hoofd van arme Mario gegooid", hield hij stug vol. Nonsios! snauwde Tonio, „jij dom als olio. Kom mee wij al veel tijd verloren met jouw stommi- teitos!" Pat en Panda hadden vanuit hun schuilplaats dit toneel met verbazing gade geslagen. „Alweer iets met een beeld bromde de detective, „de beeldens in dit stad doen wel hard mee!" „Dat zal wel weer de een of andere streek van Joris geweest zijn", veronderstelde Panda. „Die zal vast hier ergens in de buurt zijn". Maar de enige die in de buurt was, was de taxi chauffeur, die weer rustig achter zijn stuur zat, toen Tonio en Mario aankwamen. „Een prettige wandeling gehad, lieren?", be groette hij hen. Hebt ge de standbeelden bewonderd, die deze oude stad zo'n bijzon dere bekoring verlenen?" De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes n.v. te Beverwijk, welke vergadering heden te Haarlem werd gehouden, stelde de balans per 31 december 1956 en de verlies- en winstrekening over 1956 vast. Overeenkomstig het voorstel van het bestuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 10 pet. op de prefe rente aandelen A, van lO'/s pet. op de ge wone aandelen en van 86 per oprichters- bewijs. Al deze uitkeringen zijn betaalbaar met ingang van vrijdag 7 juni. Dr. L. G. Korten horst, die aan de beurt was voor periodieke aftreding, werd als commissaris herkozen. Nadat de officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg vrijdag twaalf jaar gevangenisstraf had geëist tegen de taxichauffeur L. H. uit Nieuw- en St. Joosland, die terechtstond wegens dood slag op de weduwe S. K.-R. aldaar en diefstal van een haar toebehorend bedrag van f 6000,— hebben de verdedigers van de chauffeur mr. P. C. Adriaanse en mr. G. Kurtz, hun pleidooien gehouden, mr. Adriaanse betoogde uitvoerig dat de schijn tegen de chaffeur is, maar dat het wettig bewijs voor diens schuld niet geleverd is. De grote fout van H. is, zo zei pleiter, dat hij te veel praat. Daardoor ontstonden tegenstrijdigheden in zijn verklaringen. Mr. Adriaanse vond, dat bij het onderzoek in deze zaak de objectiviteit in het ge drang is gekomen. Men moest een bewijs hebben, maar men had geen bewijs. Toen zijn er futuliteiteri bij gesleept. In andere richtingen is niet gezocht. Van diefstal kan geen sprake zijn. aldus de verdediger, om dat H.'s volmacht, de zaken voor de we duwe te behartigen, nimmer is ingetrok ken. Mr. Adriaanse was er van overtuigd, dat de rechtbank voor een zeer moeilijke beslissing staat. Hij vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. De rechtbank achtte daarvoor geen termen aanwezig. De tweede verdediger, mr. G. Kurtz, achtte het zeer waarschijnlijk, dat de we duwe zelfmoord heeft gepleegd. Ook hij vroeg vrijspraak. De verdachte hield zijn onschuld vol. Op 14 j- ni zal de rechtbank uitspraak doen. Onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis en met financiële steun van een grote oliemaatschappij is een interna tionale woordenlijst verschenen ten behoe ve van Hongaren, die naar Westeuropese landen zijn gevlucht. De lijst geeft de ver taling van ongeveer 2000 veel gebruikte Hongaarse woorden in het Engels, Frans, Nederlands, Duits, Italiaans, Spaans en Zweeds. De auteurs van het boekje zijn de heer A. J. van der Toorn, bureauchef bij de P.T.T., die destijds ook de „Gids van Nederland voor Hongaren" samenstelde, en de heer J. B. de Römph hoofdambtenaar bij de rijks-mèchanische'administratie. Bij de samenstelling van het boekje is men er van uitgegaan, dat 80 percent van de vluchtelingen niet meer dan lager onder wijs heeft genoten en dat slechts 10 percent van hen een vreemde taal heeft geleerd. De grammatica van de verschillende talen wordt dan ook niet behandeld. Het gidsje is gedrukt in een oplaag van 100.000 exem plaren. Donderdag 20 juni wordt op de binnen plaats van het museum „Het Prinsenhof" in Delft de première gegeven van de reeks opvoeringen welke, ter gelegenheid van het middeleeuwse spel „De Spieghel der Salicheyt van Elckerlyc". De opvoeringen worden, evenals vorige jaren, gegeven door de „Nederlandse Comedie" onder regie van Johan de Meester. „GOUDEN DAVIDS" De Italiaanse Internationale Filmclub heetf Ingrid Bergman een „Gouden David" toegekend voor haar spel in „Anastasia", de rol waarvoor zij in Hollywood een „Os car" kreeg. Sir Laurence Olivier kreeg als .beste buitenlandse acteur een „Gouden David" voor zijn spel in „Richard the Third". De Italiaanse „Gouden Davids" zijn in belangrijkheid te vergelijken met de Amerikaanse „Oscars". Hoger. De 28-jarige kapitein Kittinger van de Amerikaanse luchtmacht heeft zon dag het hoogterecord voor bemande ballons verbeterd en gebracht op on geveer 29.250 meter. Plet vorige record stond op naam 'an twee Amerikaanse piloten, die in november van het vorige jaar een hoogte van 23.150 meter hadden bereikt. Hij zat in een buisvormig ap paraat, dat hing aan een 85 meter lange plastic ballon. Schraal. In het Britse kerninstituut van Plarwell hebben experimenten uitge wezen. dat de zee niet zo'n rijke oogst aan goud oplevert als men wel gemeend heeft. De experimenten hebben bewezen dat de betrekkelijk grotere concentra ties goud, die men in de kustwateren aantreft, niet in diepe wateren wordt gevonden. Onvergetelijk. Veertig Hamburgse vakan tiegangers, die met een reisbureau een vakantiereis zouden maken en daarvoor bun geld al gestort hadden, moesten op de plaats van vertrek vernemen dat het bureau failliet was verklaard. Het bureau had geadverteerd met de slag zin: „De vakantie, die u nooit zult ver geten." Ondergrond. „De ideologische meningsver schillen tussen de Sovjet-Unie en Joego slavië kunnen worden uitgewist op de granieten ondergrond van het marxis tisch leninisme", aldus heeft radio- Moskou zaterdag verklaard. „De pogin gen van het westen om deze geschillen uit te buiten en Joegoslavië er toe te brengen zijn banden met de communis tische landen te verbreken, zijn tot mis lukking gedoemd". Slachtvee. Radio Boedapest meldt, dat de Hongaarse minister voor de Levensmid delenvoorziening, Imre Kovacs, heeft verklaard dat tegen-revolutionairen een 100.000 kalveren hebben gedood. Hij voegde hieraan toe, dat Hongarije thans „meer dan voldoende levensmiddelen" bezit. Onrustig. Een aardbeving, die 15 seconden aanhield, heeft een aantal huizen bij Adapazari in Noord-Turkije zwaar be schadigd. Slachtoffers zijn er niet. Sinds 26 mei zijn in Turkije 692 aardschokken geregistreerd. Doel. De Jordaanse regering heeft zater- dag alle Egyptische kranten en tijd schriften verboden. Deze kranten en tijdschriften worden niet meer in het land toegelaten. Er zijn volgens de autoriteiten de laatste tijd artikelen in verschenen met het doel de orde te verstoren. Raadsbesluit. De burgemeester van Pots dam (Oost-Duitsland), Promnitz, is van zijn functie ontheven wegens „verwaar lozing van zijn plicht". De gemeenteraad heeft tevens een wethouder en de direc teur van de culturele dienst van de stad ontslagen. Complot. De Spaanse regering heeft mede gedeeld, dat tien vooraanstaande politici gearresteerd zijn wegens daden die ge richt waren „op het veroorzaken van de ineenstorting van ons regime". In welin gelichte kringen is reeds eerder ver klaard, dat ongeveer 20 personen zijn gearresteerd. De eerste officiële bekend making sprak van drie arrestaties. Strook. Bij de zuidelijke sector van de strook van Gaza zijn vier Israëlische soldaten gewond geraakt, doordat hun voertuigen op landmijnen reden, zo wordt van Israëlische militaire zijde gemeld. HAARLEM, Konnemer Streekschool voor kleuterleidsters. Voor de examens Kleuter onderwijs acte A zijn de hierna volgende dames, leerlingen aan de „Kennemer streek school ter opleiding van Kleuterleidsters", geslaagd: N. v. Andel. H. Beiboer, Y. C. E. den Blauwen, allen uit Haarlem; M. E. Bos man. Beverwijk: G. M. Dijkstra, Bloemen- daal; A. J. Groot, C. A. Hagedoorn, allen uit Haarlem; H. A. C. Hodges, Bergen (N.H.); J. C. Hoogerduin, Driehuis; H. M. Jonker, A. Landsmeer, beiden uit Haarlem; A. H. D. Matthijssen. Driehuis; A. M. Mulder, Haar lem; M Nijhof, Heemstede; A. M. Puype, G. M. C. v. Velsen, M. Verkijk, allen uit Haarlem; M C. Vonk, Zand voort; A. A. v. d. Werf, Heemstede; G. Wintersteyn uit Beverwijk; L. W. v. Heummen uit Haarlem. De examen worden voortgezet met de kan didaten voor acte B (hoofdakte). UTRECHT. Semi-artsexamen: mejuf frouw J. C. E. den Duik. Hilversum; A. H. van de Hor, Utrecht; mejuffrouw J. W. Ver burg. Rijswijk; A. D. Zijderveld, Utrecht. Artsexamen: S. Abum, N. L. Cohen, M. H. Linder. F. E. Meelhuysen, allen te Utrecht; B. P. Veltkarrm, Baarn. Kandidaatsexamen sociale geografie: W. Peletier, Utrecht. Doc toraalexamen sociale geografie: J. A. M. Diederen. Brunssum. Doctoraalexamen socio logie: mejuffrouw W. F. J. de Jager, Nieu- wendijk. DE BESCHOUWINGEN over het ont slaan van ijstijden hebben we weliswaar onderbroken door - bijwijze van pauzering -aandacht te vragen voor de ijseilanden in het Noordpoolgebied, maar dat wil geenszins zeggen, dat ons onderwerp hier mee was afgesloten. Als oorzaken van de dienovereenkomstig zou het rechtstandig daarboven gelegen punt de noordpool kun nen zijn Indien de artiest niet erg bedreven is in zijn vak, zal de bal niet alleen draaien, maar ook enigszins - al draaiende - ver schuiven. Het steunpunt op de neus zal .4^1, (XU, (tCUO ijstijden heeft men gedacht aan regelmatig zich dan voortdurend wijzigen en na af- terugkerende veranderingen in de afstand I loop van de voorstelling zou bij nauwkeu- van de aarde tot de zon, aan veranderingen in de stand van de aardas ten opzichte van de baan waarin de aarde om de zon draait en aan veranderin gen in de atmosfeer. Maar daarmee zijn de moge lijkheden nog lang niet uitge- put. Want ook de theorie van Wegener zou hier opgeld kunnen doen. Zoals u zich uit vroegere beschouwingen misschien zult herinneren, hoydt de theo rie van Wegener zich bezig met het uit eendrijven van de vastelanden, waardoor deze vastelanden niet alleen ten opzichte van elkaar bewegen, maar óók ten opzichte van de Noordpool, waarvan zij zich lang zaam maar zeker zouden verwijderen. Een bezwaar van deze theorie is echter, dat de regelmatige terugkeer van de ijstijden hierdoor allerminst wordt verklaard. Als laatste opvatting in deze serie van veronderstellingen, moeten we nog noe men de beweging van de polen zelf. U kunt zich voorstellen, dat de een of andere artiest het mag ook een zeeleeuw zijn, die in dit opzicht opmerkelijke prestaties weet te verrichten) een bal op zijn neus laat ronddraaien. Wanneer dit kiinststukje goed wordt uitgevoerd, heeft de bal geen andere beweging dan een draaiende, dat wil dus zeggen dat het steunpunt van de bal op de artiestenneus een punt is. .Dat punt zouden we zonder gewetensbezwaren de zuidpool van de bal kunnen noemen en rig onderzoek van het bal oppervlak kunnen blijken dat de neus van de kunstemaker een spoor op de bal heeft ach tergelaten. Dat spoor kan een lijntje zijn, misschien ook een hele vlek, indien de bal her haaldelijk in zijn oorspronke lijke stand is teruggekeerd. Maar goed, we zullen de artiest verder met rust laten en ons tot de aarde bepa len. Na het voorgaande is het duidelijk, dat de aarde - hoewel haar draaiende be weging en haar stand, dus de aardas, on veranderd blijven - desondanks tijdens het draaien enigszins kunnen verschuiven, zo dat de Noordpool en de Zuidpool ten op zichte van het aardoppervlak een andere plaats innemen. Dit verschijnsel zou zich volgens talrijke onderzoekers in het ver leden inderdaad hebben voorgedaan en men neemt aan, dat gedurende de laatste 30 miljoen jaren de Noordpool van een plaats ten noorden van Alaska, via Baf fin's land en Groenland, naaf haar tegen- ivoordige plaats verschoven zou zijn. Toen de Noordpool in Groenland lag, hadden we hier een ijsklimaat. O ja, weet u dat leveranciers in moderne stadswijken twintig maal zo hard moeten werken als vroeger? Daarover morgen. II. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2