OM HET ERFGOED De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem Tweede kleine kernexplosie in Amerikaanse staat Nevada Britten achten schadelijke invloed van hun proeven zeer gering r Kort en bondig 4 Nachtelijk uitgaansverbod in Taipeh opgeheven Tsjang geeft toe tekort te zijn geschoten Ex-gevangenen eisen meer geld van de I. G. Farben Hongaarse werklozen naar Rusland? Libanese regering willigt eis van de oppositie in Premier El Solh weigert echter af te treden Dibelius laakt opnieuw Oostduitse maatregel Ex-nazi spioneerde voor communisten Verkiezingsbeloften van de Belgische C.V.P. Diensttijd van 12 maanden en vrij lager onderwijs Oprichting voorgesteld van culturele raden in België v ONS VERVOLGVERHAAL j DOOR JULES VERMAELE J Jeugdtoernooi van ADO opnieuw voor Chelsea Ledenvergadering KNMV MAANDAG 3 JUNI 1957 LAS VEGAS (AFP) Op de vlakte van Yucca in de Amerikaanse staat Nevada is zondagochtend de tweede kernontploffing teweeggebracht van de reeks van deze zo mer. De explosie had plaats op een toren van negentig meter. Het was een ontplof fing van geringe omvang, met een kracht van naar schatting twee kiloton, één-tien- de van de sterkte der bommen op Nagasa ki en Hirosjima. De paddestoelvormige wolk steeg tot omstreeks drieduizend me ter en was toen spoedig verdwenen. Ongeveer 250 militaire waarnemers volg den de proef op een afstand van twaalf ki lometer. Op het proefterrein had men hok ken met apen, varkens en muizen gezet om de reacties van deze dieren op de straling te kunnen bestuderen. CHRISTMAS ISLAND (Reuter) Can- berra-straaljagers zijn vrijdag de radio actieve wolk, die bij de ontploffing van de Britse waterstofbom op Christmas-Island ontstond, binnengevlogen om monsters van de lucht te kunnen nemen. Uit gegevens, verkregen uit het gebied van de ontploffing, is gebleken dat de vrij gekomen radioactieve bijprodukten te ver waarlozen zijn. Geen der schepen, die tot de gevechtseenheid behoorden die aan de In de oproep wordt gezegd, dat „de proe ven met atoombommen schadelijk zijn voor de gezondheid van de mensen over de gehele wereld en voor de geslachten in de toekomst". Verder wordt gezegd, dat „het gevaar van een catastrofale oorlog met kernwa pens zal toenemen, als nog meer regerin gen in het bezit zouden komen van kern wapens, en dat een internationale overeen komst om de proeven met kernwapens stop te zetten zou kunnen dienen als een eerste stap op de weg naar een algemene ontwa peningsovereenkomst". Uit Tokio wordt nog gemeld, dat de Ja panse politie de Britse ambassade gewaar schuwd heeft, dat er voor vandaag een protest tegen proeven met atoomwapens te verwachten is van ongeveer 5000 Japanse studenten. Beperking als proef NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se regering heeft besloten te pogen bij wij ze van proef tot een beperking van kern proeven te komen, zo meldt de New York Times uit Washington. Dit besluit zou een gevolg zijn van de opvatting van president Eisenhower, dat de Verenigde Staten de Sovjet-Unie halverwege tegemoet moeten te bereiken. proeven deelnam, en die zich op 48 tot 56 komen om een ontwapeningsovereenkomst kilometer van het proefgebied bevonden, heeft melding gemaakt van radio-activi teit. Volgens de wetenschappelijke leider van de kernproef op het Christmas Island, W. J. R. Cook, ontstond er bij de ontploffing van de waterstofbom een hitte van 10 mil joen graden Celsius. Cook verklaarde voorts, dat de „proef in elk opzicht een succes is geweest". „Geen besmetting" Cook zei, dat er zelfs vlakbij het gebied beneden de plaats van de tweede ontplof fing geen radio-actieve besmetting is. Er is geen radio-actieve besmetting op het eiland Malden, dat het dichtst bij het ont- ploffingsgebied ligt. Hij verklaarde voorts, dat de radio-ac tieve wolk. die na de ontploffing gevormd werd, waarschijnlijk in oostelijke richting in de stratosfeer drijft een richting, waarin zich over een afstand van 6400 km geen land bevindt. PASADENA, Californië (UP) - Tweedui zend fysici uit heel het gebied van de Ver enigde Staten hebben een oproep onderte kend om proeven met atoombommen stop te zetten door middel van een internatio nale overeenkomst Aldus heeft dr. Linus Pauling, een Nobelprijswinnaar, vandaag meegedeeld. TAIPEH (Reuter) Het nachtelijk uit gaansverbod dat sinds de anti-Amerikaanse ongeregeldheden tien dagen geleden, in Taipeh van middernacht tot vijf uur 's ochtends van kracht was, is zondag op geheven. De staat van beleg blijft echter van kracht. De pas benoemde chef van de politie op Formosa, generaal-majoor Koeo Joeng, heeft de hoofdcommissaris van Tai peh ontslagen, omdat hij de relletjes niet had weten te voorkomen. Hij is de vierde hoge functionaris die na de onlusten is ontslagen. (UP) Het Amerikaanse militaire per soneel is nog steeds gebonden aan een uit gaansverbod van negen uur 's avonds af. Tenminste vijf militairen zijn gestraft om dat zij zich bevonden op plaatsen, die thans voor Amerikanen verboden zijn. Zelfcritiek Generalissimo Tsjang Kai Tsjek heeft openlijk toegegeven, dat hij in zijn leiding tekort geschoten is. In een radiorede zei hij: „Nu hebben wij tot taak ons volk duidelijk te maken, dat we staan aan de zijde van de Verenigde Staten, die aan het hoofd staan van de democratische wereld, en dat wij hiertegen geen verzet mogen dul den." „De bloedige anti-Amerikaanse rel letjes liepen ons uit de hand," zo zei hij, „omdat zij, wier taak het was de orde te bewaren, er niet in slaagden bij de aan vang de juiste voorzorgsmaatregelen te nemen. De enige hoop van de communis ten is, hier in het middelpunt van ons fort, een slagveld voor psychologische oorlogs voering te doen ontstaan door het aan moedigen van geweld door de massa en het propageren van een anti-Amerikaanse beweging," aldus Tsjang Kai Tsjek. FRANKFORT (DPA-AFP) Op een bij eenkomst te Frankfort heeft het inter nationale comité van ex-gevangenen van Auschwitz besloten nieuwe besprekingen te voeren met de personen, belast met de liquidatie van de I.G.-Farbenindustrie, over de schadevergoeding die deze industrie wil geven aan de voormalige gedeporteerden die gedwongen werden voor haar te wer ken. Het comité is van mening dat de tus sen genoemde personen en „het joodse comité voor eisen tot schadevergoeding" overeengekomen bedragen voor schadever goedingen onvoldoende zijn. Voorts heeft het internationale comité besloten te protesteren tegen de beslissing van het gerechtshof van Kiel geen nieuwe strafvervolging in te stellen tegen dr Clau- berg, die verantwoordelijk is voor de ste rilisatie van een groot aantal Joodse vrou wen uit het concentratiekamp Ravens- briick, omdat naar de mening van het ge rechtshof in de aanklacht tegen Clauberg reeds alle nevenbeschuldigingen vervat zijn. De 35 afgevaardigden op de bijeenkomst besloten voorts een internationale prijs vraag voor een gedenkteken op het terrein van het voormalige concentratiekamp Auschwitz uit te schrijven. Waarschuwing Het comité heeft in een resolutie de waarschuwing uitgesproken dat de geesi an de S.S in delen van Duitsland en Curopa opnieuw tot leven is gewekt Het comité doet een beroep op alle landen waai voormalige S.S.'ers „de brutaliteit hebben zich in het openbaar te vertonen", deze „moordenaars en beulen eraan te herinne ren, dat hun organisatie krachtens de in ternationale wet misdadig is bevonden." WENEN (Reuter) Ondanks de officiële tegenspraak van de Hongaarse autoritei ten op berichten van de Weense „Neuer Kurier", volgens welke 50.000 Hongaarse werklozen in de Sovjet-Unie moeten gaan werken, brengt dit blad nieuwe bijzonder heden, die het uit Boedapest heeft ont vangen over „verkoop" van arbeidskrach ten voor 100 dollar per stuk aan de Sovjet- Unie. Volgens het blad begon het wegzenden van de 50.000 werklozen in de loop van de vorige week. Elke werkloze, die in aan merking komt, moet een contract voor drie jaar tekenen. In die periode krijgt hij geen verlof. Zijn vrouw en kinderen mogen niet mee. De arbeiders krijgen hetzelfde loon „als in de Sovjet-Unie geldt". (UP) De Amerikaanse legatie te Boe dapest heeft zich tot de Hongaarse auto riteiten gewend met een verzoek om in lichtingen btereffende twee Amerikaanse studenten, van wie wordt aangenomen dat zij op de Oostenrijks-Hongaarse grens door Hongaarse grenswachten gearresteerd zijn. De Oostenrijkse autoriteiten, die een groot scheepse speurtocht langs de grens hebben georganiseerd, maar niets vonden, zijn er van overtuigd, dat de twee studenten in Hongarije zijn. Een lid van de grensbewa king heeft namelijk gezien, dat twee jonge mannen door de Hongaarse grenswacht werden weggeleid Foto Een Hongaarse vrouw is tot acht jaar veroordeeld omdat zij tijdens de opstand het lijk van een opgehangen Hongaai'se soldaat heeft bespuwd. Zij is volgens Hon gaarse persberichten geïdentificeerd aan de hand van een foto in een Amerikaans tijdschrift. WASHINGTON (Reuter) Ferenc Nagy. een voormalige Hongaarse premtex-, heeft zondag in een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie verklaard, dat hij de UNO verantwoordelijk achtte voor het mislukken van de Hongaai-se opstand. Vol gens hem had de volkerenorganisatie tus sen de eerste en de tweede aanval van Sovjet-troepen twaalf dagen de tijd gehad om waarnemers naar Boedapest te sturen. Deze zouden de Sovpet-Unie er van weer houden hebben versterkingen te zenden. De oud-premier achtte het onmogelijk, dat het Hongaarse volk nog eens in op stand komt. gezien de zware vexriiezen on der de bevolking. ADVERTENTIE nmvfMM rf>eTi""M« fl?4 f 1 za Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem BEIROET (AFP) In Beiroet verluidt dat het conflict tussen de regering en de oppositie in Libanon zo goed als bijgelegd is. Een van de eisen van de oppositie is ingewilligd. Twee personen van neutrale politieke kleur zullen in de regering wor den opgenomen om een onderzoek in te stellen naar de onlusten. Van betrouwbare zijde wordt vernoxnen, dat de regering heeft besloten, geen ver volging in te stellen wegens de anti-Wes terse demonstraties van vorige week, om het verwijt te ontgaan, dat zij invloed op de komende verkiezingen uitoefent. Naar verluidt heeft de regering besloten, de eis van de oppositie de verkiezingen uit te stellen tot de situatie wat kalmer is, van de hand te wijzen. Minister-president Sami El Solh heeft verklaard, niet voor de druk van de oppo sitie te zullen wijken. Hij zei dat „Pales tijnse vluchtelingen, Syrische huurlingen en niet-Libanese elementen" een samen zwering hadden beraamd hem tot aftreden te dwingen. In Beiroet deden zich zaterdag enkele kleine incidenten voor, waarbij vier per sonen werden gearresteerd. Aan de oproep van de oppositie, het werk neer te leggen, wordt vrijwel geen gehoor gegeven. De lei der der oppositie ex-premier Saeb Salem, die bij de ongeregeldheden van dondex-dag" werd gearresteerd, heeft gedreigd in hon- gex-staking te gaan tot de regering van Sami El Solh aftreedt. Zijn actie schijnt echter bij de bevolking weinig weerklank te vinden. Syriërs verbannen Volgens belichten die van de Libanese grens in Damascus zijn ontvangen, hebben de Libanese autoriteiten tachtig Syrische staatsburgei-s hun land uilgewezen. CAIRO (UP) Volgens het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten is ook een Egyptische staatsburger door de Liba nese regering verbannen en is een auto van een Egyptische diplomaat doorzocht. JERUZALEM. Volgens het Israëlische blad „Jerusalem Post" is het hoofd van de Syrische inlichtingendienst, kolonel Serx-aj, verantwoordelijk voor de onlusten in Laba- non. De toestand in Syrië kan, aldus de „Jerusalem Post" het best worden verge leken met een permanente coup d'état. De toestand in Syxrië zou overeenkomstig die in Jordanië zijn, voordat koning Hoessein de macht aan zich trok. „Ik kan West-Duitstand niet als vijandig beschouwen" De bisschop van de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland, Otto Dibelius, heeft in een preek in Oost-Berlijn critiek doen ho ren op de beslissing van de Oostduitse regering waarbij het studenten en mid delbare scholieren verboden wordt rei zen te maken naar West-Duitsland of andere landen in West-Europa, onder voor wendsel. dat men zou trachten uit deze studenten spionnen te werven. Bisschop Dibelius zei, dat dit x-eisverbod hem „met zorg en pijn vervulde", en dat het bijzonder betreurenswaax-dig was, dat de Oostduitse regering zich geroepen had gevoeld om West-Duitsland" een vijandig buitenland" te noemen. „Ik beschouw West-Duitsland niet als een vijandig buitenland, en ik beschouw geen enkel ander land als vijandig", zei bisschop Dibelius in zijn preek. „God heeft ons niet geschapen om elkaar als vijanden in de ogen te zien en onze verschillen te vergroten". Bertold Handwerker, die lid is van het centraal comité van d.e communistische partij in Oost-Duitsland, heeft zaterdag in Oost-Berlijn verklaard dat „eigenlijk alle studenten in hun vakantie twee weken lang in mijnen, fabrieken en op boerderijen moeten werken, om de regering te tonen, dat zij loyaal zijn". Ogenblikkelijk brak van talrijke univei-- siteiten en middelbare scholen in Oost- Duitsland een stroom van resoluties los, waarin deze suggesties werden onder streept. Reeds 25.000 studenten en middel bare scholieren zouden zich vrijwillig be schikbaar hebben gesteld. In West-Berlijn verwacht men, dat met deze goed voorbereide manoeuvx-e een zo- mer-dienstplicht voor studenten en mid delbare scholieren is ingeluid. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Geheime agenten, die voor de commu nisten uit de Duitse Oost-zone werken, schijnen tot in de bureaus van het West- Duitse ministerie van Vex-dediging te zijn doorgedx-ongen. Een van die agenten, de 55-jarige Her- mann Stossberg, zal zich binnenkort voor het Staatsgex-echtshof in Karlsruhe moe ten verantwoorden. Hij heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Stossberg is op 14 april in hechtenis genomen, maar men heeft in het begin zo weinig mogelijk over dit geval aan de grote klok gehangen, om de mensen aan de andere kant van het IJzeren Gordijn, voor wie hij gespioneerd had, niet te waarschuwen. Stossberg is vroeger nazi geweest. Hij heeft onder het Hitlerregime een betrek king als „Oberai'beitsführer" bij de ar beidsdienst bekleed en was als verbin dingsman aan de staf van de ..Rijkspro tector" voor Bohemen en Moravië verbon den. Tegen het einde van de oorlog vestig de hij zich daar in Buedingen bij Frank fort aan de Main. Daar stelde men geld tot zijn beschikking om er een nieuw leven mee te beginnen. Hij nam een verlopen steenbakkerij over, maar in 1951 ging die zaak failliet. Stossberg bleef met grote schulden achter. In die benarde toestand dacht hij op eens aan een oude vriend, de oorspronke lijk uit Keulen stammende dr. Hans Loch, die het in de rode Oostzone tot minister van Financiën had gebracht. Hij schreef deze en Loch antwoordde: „Kom hier, ik zal wel voor een- betrekking zorgen". Stossberg zou daarop hebben geant woord, dat hij „als oud-nazi en als patriot toch niet naar de communisten kon overlopen". Maar nadat hij in 1954 een anonieme uitnodiging had ontvangen, was hij toch naar Oost-Berlijn getogen waar hij op her station Friedrichstrasse een onbekende man ontmoette, die hem ter vergoeding van zijn reiskosten 200 mark gaf. Hij moest daarvoor een kwitantie tekenen en van dat ogenblik af luidde zijn naam „König". In die tijd had Stossberg ook al een verzoek naar Bonn gestuxird om een betrekking bij het organiseren van de toekomstige West- duitse strijdkrachten te krijgen. In 1956 is die wens in vervulling gegaan en kreeg hij een functie op het bureau van de luchtstrijdkrachten op het vliegveld van Wahn. De vrienden uit het Oosten bleken zich nu opeens hevig voor hem te interesseren en klopten omstreeks kerstmis bij Stoss berg aan. In een restaurant in de buurt van Keulen ontmoette hij een agent van de SSD, de „Staatssicherheitsdienst" uit de Oostzone, een 26-jarige man, die zich Grannas of ook wel Baumann noemde. De twee maakten daar een nieuwe af spraak in een wachtkamer van het sta tion te Keulen. Daar gaf Stossberg hem een document over de oorlogvoering mét atoomwapens. Overigens zal daar wel niet heel veel bijzonders in hebben gestaan, want er prijkte zelfs niet het opschrift vertrouwelijk" op. Stossberg wilde echtex-, dat het er heel belangrijk zou uitzien, want dan zou hij er meer geld voor kunnen krijgen en daarom stempelde hij er maar het woord „geheim" op. Baumann en hij gingen naar een hotel kamer. Daar fotogx-afeerde Baumann het stuk en kon Stossberg 1500 mark in zijn zak steken. Daarna kwam deze laatste nog herhaa'delijk met allerlei andere papieren aanzetten, o.a. met een lijst van lucht- vaartscholen. Op alle stukken had hij nu „geheim" gezet. Zijn opdrachtgever verzocht hem ten slotte een tekening van een nieuwe Ame rikaanse straaljager te bemachtigen, maar Stossberg was tot grote spijt niet in staat zo'n afbeelding te pakken te krijgen. Daarna is er iets heel vreemds gebeurd: Grannas, alias Baumann, belde zelfs het Westduitse ministerie van Verdediging op en vertelde dat Stossberg een spion en een verrader was. De volgende ochtend werd Stossberg ge arresteerd. Ook Grannas echter zit nu ach ter de tralies. Wat men zich in Bonn vooral afvraagt is hoe iemand Stossberg, on danks zijn nazi-verleden, een betrekking op een militair bureau heeft kunnen ge ven. Maar daar kwamen de achtervolgers al!De soldaat, die de vluchtelingen had ontdekt maakte zoveel misbaar, dat alle soldaten gealarmeerd werden. Nu stoven ze, luidkeels schreeuwend en met zwaarden en lansen zwaaiend, de poort uit en het veld op „Daar gaan ze!", riepen de wachters. „Houd ze!" De arme Wang en Li hoorden met schrik het getier achter hen. Toen ze omkeken, zagen ze de soldaten dreigend op hen af stormen. „Lopen, LU", hijgde Wang. 71-72 Nieuwe burgemeester. Urk heeft zater dag zijn nieuwe burgemeester, de heer J. Schippers uit Hengelo, ingehaald. Aan boord van de kotter UK 22 is de burgemeester van Schokkershaven naar Ux-k gevaren. Vrijwel de gehele Urker vloot begeleidde de UK 22 naar de haven van Urk. De heer Schippers is geïnstalleerd door de heer L. A. Verburg, burgemeester van IJsselmuiden, die gedu- ï-ende zes maanden het burgemeesterschaD van Urk heeft waax'gcnomen. (Van onze correspondent in Brussel) De voorzitter van de rooms-katholieke Belgische Volkspartij, mr. Lefèvre, heeft de conclusies bekend gemaakt van een stu die-commissie van de partij, waaruit blijkt, dat de dienstplicht in België van achttien maanden op twaalf maanden kan worden gebracht, mits het logge Belgische militaire apparaat volledig wordt gereorganiseerd. Gezien het gebruik van nieuwe wapens en de nieuwe .richting in de strategie, moeten de Belgische troepen, aldus Lefèvre, op een nieuwe basis worden opgeleid en getraind. Het kader moet worden versterkt door mi litaire beroepsvrijwilligers, die contracten op lange termijn tekenen. Het aantal vrij willigers mag echter niet zo groot zijn, dat het karakter van het Belgisch leger, als een democratisch volksleger verloren zou gaan. Wanneer de CVP aan het bewind komt, al dus Lefèvre, zal de militaire hervorming meteen worden aangepakt en de diensttijd zal worden gereduceerd, als de eerste re sultaten van de hervorming merkbaar worden, Lefèvre verklaarde zich tevens voorstan der van de verlenging van de schoolplicht tot achttien jaren. Indien de CVP aan de regering komt, zal, als een eerste fase, het lager onderwijs kosteloos worden. De landbouw zal ieder jaar een miljard francs (76 miljoen gulden) meer kredieten moeten ontvangen om de integratie van de Belgi sche landbo v in de Europese markt mo gelijk te maken. Dit zijn de eerste algemene richtlijnen en verkiezingsargumenten, waarmee de ï-ooms-kahtolieken in België zullen trach ten opnieuw de meerderheid in het parle ment te veroveren. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Onderwijs Collard, heeft aan de ministerraad een ont werp van wet voorgelegd ter oprichting van een Vlaamse culturele raad en een Waalse culturele raad. Beide raden zullen een advisex-ende taak hebben en de minis ter van Onderwijs voorlichten over de be langen en wensen van de Franse en Neder landse taalgroepen in Beigië. Men verwacht van deze instellingen een verbetering van de stemming tussen Vla mingen en Walen, die onder de regering- Van Acker volgens sommigen achteruit gegaan is. In Vlaamse kringen is men van oordeel, dat het ontwerp van wet niet ver genoeg gaat. Een ander wetsvoorstel, van een Vlaams parlementslid, geeft aan de raden de macht over bepaalde kredieten te beschikken, en dat is een stap verder dan wat de minister thans voorstelt. Raden met een louter adviserende taak, aldus waai'nemers in de Vlaamse kringen, zijn praat-vei'gaderingen. 11 Ze vouwde de handen in de schoot en zuchtte. Toen kwam het Godsgericht. O, ik heb het zelf over me afgeroepen. Het kan niet anders zijn dan een Gods gericht. Als u bedenkt, mijnheer Vermaele: gestolen is er niets, zelfs van een poging tot roof is niets gebleken. Misschien werd de moord gepleegd uit haat of wraak? veronderstelde ik. Och neen, zei ze met een afwijzend gebaar. Vijan den had hij al evenmin als virienden. Zelfs geen hond, die zich nog interesseerde voor deze verschrompelde ziel. Neen, het was een Godsgericht. Hét was om mij-te straf fen. O, ik wist het. Toen ik die middag met juffrouw Drost in de keuken was en opeens schoten hoox'de, was het alsof mijn eigen hart getroffen werd. Ik rende naar buitente laat. Hier stokte haar stem. Ze trok een grote witte zak doek uit haar ceintuur en dook daarin weg. Ik wachtte. Eindelijk kwam haar gezicht weer te voorschijn. Haar ogen waren iets roder en er was een lichte trilling om haar mond en in haar stem, toen ze zei: Wat is een mens toch dom en zondig. Toen het on geluk gebeurd was, was ik overweldigd door berouw en bad god om vergiffenis, maar opstaande dacht ik; nu zijn al deze bezittingen voor Mrs. Blackfield en Reginald. Hoe een mens toch verstokt kan zijn in zonde. Ik nam de telefoon en belde hem op. Geloof me, mijnheer Vermaele, nooit zou ik de moed hebben gehad het huis van de jonkheer telefonisch te doen verbinden met dat van zijn zuster. Ik, die in zijn dienst was, zou dat hebben gevoeld als hoogverraad, maar nuhij was immers dood. Ik belde dus op en vroeg hen onmiddellijk over te komen. Ik verdedigde dit voor mezelf met een i'edenering, waar aan logisch niets mankeerde: Op de begrafenis zouden gasten komen, de dokter, de notaris, de burgemeester de pastoor en wie weet welke voorname bezoekex-s nog ■neer Wie moest deze heren ontvangen? Drost? Ik? Dal kon immers niet? U ziet, de komst van mevrouw Black- deld was noodzakelijk en mijn uitnodiging redelijk ver in twoord. En toch was het zondig van mij, dat ik me heimelijk verblijdde en het moment vei'haasten wilde, waarop mijn vrienden hun intrek zouden nemen in dit huis. Als God mij daarvoor heeft willen straffen, ach, ik heb het verdiend. De volgende dag al, vernam ik van de notaris, de heer Dorgelo, mijn fatale vergissing. Nu ja, ex- was nog een flauwe hoop, dat de verloren zoon weg zou blijven, of dood was, maar ook die hoop bleek ijdel, want juist de dag van de begrafenis kwam hij binnen rollen. Hoe reageerde mevrouw Blackfield wel op deze teleurstelling? O, Mrs. Blackfield is een edele vrouw. Zij is een hei lige. Het bleek, dat ze nooit het geld van haar broer had begeerd. Ach neen, Ethel, zei ze, het geld, dat Reginald nodig heeft, is eerlijk verdiend geld, waarmee God, naar we hopen, en als het Hem behaagt, zijn arbeid zal zegenen. Deze bezittingen, o neen, kind, die begeren wij niet. Ze hielp ons met de toebei'eidselen voor de begra- fenis, en Reginald, geholpen door Drost, regelde de zake lijke administratieve aangelegenheden Hier bleef ze weer steken. Reginald, o Reginald, snikte ze nog. Toen verdween ze weer in de witte zakdoek. Kom, miss Andrewstrachtte ik haar te troos ten, maar ze liet me niet uitspreken. Ach mijnheer Vermaele, u mag het gerust weten. Ik ben nu toch eenmaal aan het biechten. Gelooft u ook, dat er voor iedere man maar één vrouw en voor iedere vrouw maar één man is? Dat de menselijke zielen door God paarsgewijze worden geschapen? Ik geloof dat stel lig, neen ik weet het. Toen ik Reginald ontmoette, na zo veel jaren, toen wisten wij beiden, dat wij voor elkander warén geschapen. O, de mensen zullen zeggen: hij is jong, maar mijn hemel, ik ben toch ook niet oud en wat bete kent leeftijd voor twee zielen, die van elkander houden? In jaren is hij jonger dan ik, zeker, maar hij heeft ge toond arbeid, ontbering, bittere teleurstelling en diepe vernedering te kunnen dragen als een man. Enfin, laat ik verder gaan. Op de dag van de begrafenis kwam dan Jonkheer Louis. De koetsen waren nog niet voorgereden, het gezelschap wachtte in de stille donkere kamer. Willy kwam met de boodschap: een heer voor mijnheer Dor gelo. De notaris vex'wijderde zich en kwam even latex- terug in gezelschap van een jonge man, die hij aan ons voorstelde als de nieuwe heer des huizes, Jonkheer van Beukenstein. Jonkheer Louis nam dadelijk deze plaats in en trad op als gastheer. U zult met me eens zijn dat het kieser was geweest, daax-mee te wachten tot na de plechtigheid. Maar dat was het ergste niet. Het was zijn goed i-echt.niemand kon hem dat betwisten. Erger, ja, bepaald stuitend was echter zijn optreden tegen de Blackfields. Als u gezien had, mijnheer Vermaele, hoe hij Reginald en diens moeder als twee arme familieleden negeerde en naar de achtergrond drong, dan zou u zich zeker geërgerd hebben, evenals ik. Het spijt me, dat ik het van uw vriend moet zeggen, maar zijn optreden was zeer onsympathiek. Ik hoorde haar ademhaling en vreesde, dat ze weer zou gaan schreien. Toen zei ze: O Heer, maar dat was nog niet de zwaarste beproe vingde diepste vernedexring Ik weet het, onderbrak ik haar snel, omdat ik merk te hoe moeilijk haar het spreken viel, vertelt u het maar niet. Ik weet niet of Jonkheer Louis daar de hand in heeft, ik hoop het niet. Stellig niet, miss Andrews, zei ik, het spijt me toch zo van mijn vriend Lo, dat hij zich zo lomp heeft ge dragen. Zo is hij nooit geweest, zo ken ik hem niet. Om een wending aan het gesprek te geven, zei ik: Kom, miss Andrews, nu niet meer schreien, apropos kent u misschien ook een zekere Bertram? O, die Bertram uit Rotterdam. Heeft inspecteur Pieck u dat briefje ook al laten lezen? Och, ik denk, dat Jonkheer Louis toen in geldverlegenheid zat en bij zijn vader heeft willen aankloppen. Welnee, Lo Bax mag zijn wie hij wil, maar hij is geen bedelaar en heeft niemand nodig en zeker zijn va der niet en als die Bertram hem kende, dan moest hij dat weten. Ik weet niet of dat briefje iets met deze zaak te maken heeft, maar ik geloof, dat die man de ouwe heer geld uit de zak heeft willen kloppen. Misschien wijst het 'n spoox-, zei ze, enfin, dat zal de politie wel uitmaken. Laten wij in elk geval maar over iets anders pra ten, zei ik, over iets prettigers. Kijk eens ik heb wat foto's meegebracht, van Jeannet en van mijn dochter en van ons huis. Hè ja, zei ze, dat is aardig van u. Och, we kunnen toch aan de toestand niets veranderen. Ik haalde mijn portefeuille uit mijn zak en nam er een aantal kiekjes uit: foto's uit de familiekring, snapshots. Hermine als baby, Jeannet in wandelcostuum bij het tuinhek, Hermine als schoolmeisje met boekentas. (Wordt vervolgd). Nieuw geweer. Fairchild Engine and Aii-plane Corporation, gevestigd in Hagers- town (Maryland, Amerika) en de n.v. Artil- lerie-imrichtingen in Nederland zijn in prin cipe tot overeenstemming gekomen om samen te wei-ken bij de produktie van het Armalite AR-10 geweer door de n.v. Artil lerie-inrichtingen in Nederland. Dit geweer van licht gewicht is ontworpen door de af deling Arrnalite van Fairchild Engine and Airplane Corporation en is geschikt voor de Navo 7,62 patroon. Het Londense Chelsea heeft, voor de tweede achtereenvolgende maal het jeugd toernooi van ADO gewonnen. In de finale kwam Chelsea tegen het Belgische Patro niet verder dan een gelijk spel. één-één. Strafschoppen moesten derhalve de beslis sing brengen. Reeds na drie minuten na men de Londenaren de leiding door een doelpunt van Cliss. Een verwoed offensief van Patro leverde, dank zij het knappe spel van de Clielsea-verdediging, in de eerste helft, geen Belgisch doelpunt op. In de tweede helft ging de strijd gelijk op, kort voor het einde van de ontmoeting slaagde Patro erin gelijk te maken. Nadat Patro een van de drie sti'afschoppen had gemist, zetten Cliss, Blackley en Greaves hun penalty om in een doelpunt, waardoor de gx-ote wisselbeker voor de tweede achtereenvolgende maal door Chel sea werd gewonnen. De uitslagen waren: BoldklubbenPatro 1-3, ChelseaExcelsior 1-0. Feijenoox-dLille Olympique 1-2, ADONed. jeugdelftal 1-6, AjaxBoldklubben 1-3, Excelsioi"Borussia 0-0. PatroFeijenoord 3-0. Ned. jeugdelftal Chelsea 0-4, AjaxLille Olympique 2-1, ADO—Excelsior 2-0, Feijenoord—Boldklub ben 1-0. BorussiaNed. jeugdelftal 0-0, Pa- tro Ajax 2-1, ExcelsiorNedexriands jeugd elftal 0-0, FeijenoordAjax 1-0, Borussia Chelsea 0-6, PatroLille. Olympique 212. Om de negende en tiende plaats: Excel siorAjax 2-6. om de zevende en achtste plaats: ADO-Lille 1-1 (door ADO gewon nen na strafschoppen)om de vijfde en zesde plaats: Box-ussiaFeijenoord 2-1; om de derde en vierde plaats: Nedexriands jeugd elftalBoldklubben 3-1. In de zatex-dag in Utrecht gehouden ver gadering van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging herdacht de voor zitter, de heer N. Rodenburg, het verschei den van de heer G. J. Bruinsma, vele jaren algemeen voorzitter van de KNMV en van de bekende rijder Lo Simons. Nadat de diverse jaarvex-slagen waren goedgekeux-d, wei-d het afti-edende bestuurs lid. de heer G. J. Bosch (Leiden), hei-kozen zodat thans in het dagelijks bestuur zitting hebben de heren N. Rodenburg (Veenen- daal) als algemeen voorzitter, G. J. Bosch (Leiden) en ir. H. van den Berg' (Zwolle). Bij de i-ondvi-aag kwam de FIM-rally ter spx-ake, eexi x-ally welke elk jaar grotere tekorten met zich bx-engt vanwege de steeds grotere opzet. Nadat enkele landen de orga nisatie onder de ogen hadden gezien, maar later toch weer voor de eer bedankten, is de FIM ingegaan op het aanbod van Polen om de x-ally te organiseren. Zij zal gehouden worden op 22, 23 en 24 juli met als eindpunt een plaats! zo dicht mogelijk bij Heidelberg, omdat de, rally van Heidelberg, vrijwel op die van de FIM aan sluit. Voor de x-ally van Heidelberg wordt namelijk op 26 juli gestart. MAANDAG 3 JUNI Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De overval op de woudexpx-ess", 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. Studio: „De deur naar de afgrond", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivel in. de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaby", 14 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jaar, 7 en 9.15" uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schnei- dei-s Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, doorlopende voorstelling van 13 uur af. Grote Kerk: Ds. Okke Jager voor Interker kelijk Eyangelisatiecomité over „lk Den God nog nooit tegengekomen". 3 uux\ Ox-gelcon- ceiri van 7.15 uur af. Zang en Vriendschap: Slottoespraak van de geestelijk leider van de Grotere Wei-eld, 8 uur. Stadsschouwburg: Uitvoering door leerlingen der Muziekschool van de maatschappij tot Bevordering dei- Toonkunst, 7.30 uur. DINSDAG 4 JUNI Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: ..De overval op de woudexpress", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Studio: !,De deur naar de afgrond", 13 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivel in de vrouw", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaax-, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leeftijden, door lopende voorstellingen van 10—12 uur v.m. „Gaby", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ondergang van de Gx-af Spee", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schneidex-s Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, dooxriopende voorstelling van 13 uur af. Stadsschouwburg: Openbare demonstratiè naar aanleiding van het eindexamen der Toneelschool, 8 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 8 uur. Concertgebouw Leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut, 7.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6