Leerkrachten dienen uit te groeien tot jeugdleiders Myra Ward en Ko van Dijk met gouden medailles geëerd Tweede Kamer begon heden aan de huurwetten De vorming der onderwijzers DINSDAG 4 JUNI 1957 7 Trage ontwikkeling Programma van Filmweek Den Haag Examens Gewijzigde inzichten H. Freeman Matthews wordt ambassadeur te Wenen „Shakespeare op het Engelse toneel" Oosierse griep is goedaardig Zes toneelspelers onderscheiden Kerkelijk Nieuws Radio-opnamen in Haarlems Concertgebouw Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs gedurende mei DE NEGEN MUZEN De Engelse waterstofbom WIE AAN OUDERS, waar ook ter we reld, de vraag zou stellen wat, hun kost baarste bezit is, zou bijna steeds als ant woord ontvangen: onze kinderen. In alle tijden en in elk land ter wereld, hoe on derscheiden de trap van beschaving en de aard der cultuur ook mag zijn, gingen en gaan de eerste en de laatste gedachten van ouders toch meestal uit naar hun kinderen. In hen zien zij zich zelf en projecteren zij vele van de wensen die zij in eigen leven niet in vervulling zagengaan. Geen offer is hun in het algemeen te zwaar, indien het geldt de vermeende belangen van hun kroost te dienen. In primitieve maatschap pijnormen en in natuurlijke - en daardoor overzichtelijke - levensgemeenschappen zijn de ouders steeds in hoge mate in staat geweest, hun kinderen zonder hulp van anderen groot te brengen en hun een be hoorlijk bestaan te verschaffen. In onze Westeuropese maatschappij van heden is dit echter vrijwel volkomen onmogelijk geworden. De snelle ontwikkeling van de maat schappij in de laatste anderhalve eeuw ontnam de vaders en moeders steeds meer de mogelijkheid, de voorbereiding van hun kinderen op het toekomstige leven zelf geheel te verzorgen. Een aanvankelijk vrij primitief, maar later steeds uitgebreider en meer gespecialiseerd onderwijs moest door corporaties of door de overheid ver zorgd worden. Daartoe waren en zijn steeds meer onderwijzers en leraren, schoolge bouwen met inventaris en leermiddelen nodig, die in ons land sinds 1920 in laatste instantie door de rijksoverheid bekostigd en verschaft moeten worden. Ons in hoofd zaak bepalend tot de opleiding van de on- derwijzersf-essen) voor het lager onder wijs, kan in enkele alinea's een idee ge geven worden van de groei in nauwelijks anderhalve eeuw. De grote betekenis van die opleiding voor de kinderen van ons volk - die immers allen acht jaren onder wijs moéten ontvangen in de gevoeligste periode van hun ontwikkeling - rechtvaar digt de poging, daarvoor enige aandacht te vragen. Dit te meer in een tijd als de onze, waarin o.a. een groot tekort aan per soneel de zo nodige verbetering van on derwijs en opvoeding in ernstige mate be dreigt. In 1816 komt het eerste Koninklijke Be sluit over de vorming van leerkrachten: één kweekschool (in 1801 in Haarlem op gericht) wordt door het Rijk overgenomen van „het Nut" en blijft bijna een halve eeuw de enige inrichting van deze soort in ons land. In 1861 wordt het aantal Rijkskweek scholen in ons land verhoogd tot drie, in de loop van de volgende kwarteeuw tot zeven, die. mèt een aantal bijzondere inrich tingen, slechts 10-20 percent van de beno digde leerkrachten een behoorlijke oplei ding konden geven. Alle andere onderwij- zers(-essen) ontvingen tot in de eerste jaren van deze eeuw hun opleiding aanvankelijk uitsluitend op avondnormaallessen, latei- ten dele op dagnormaalscholen, soms goed, vaak sober, te vaak bepaald onvoldoende. Oorzaak: slechte salariëring; gevolgen: stagnatie in de groei van de volksontwik keling en gering aanzien van de onder wijzersstand. Van een behoorlijke voorop leiding tot de normaalscholen was zelden sprake. In 1920 bracht de wet op het Lager On derwijs wel de pacificatie, maar niet de zo vurig gewenste algehele verbetering van de opleiding. Wel worden de normaal- Het definitieve programma voor de inter nationale filmweek Den Haag is thans op gesteld. De navolgende hoofdfilms zullen in het Metropole-Tuschinski Theater te Den Haag worden vertoond: Maandag 17 juni: Tea and Smypathy (regie Vincente Minelli) op de middag; Saint Joan (regie Otto Preminger) op de avond tevens gala-opening van de Film week. Dinsdag 18 juni: Calabuig (regie Luis Garcia Berlanga) op de middag; Le Notti di Cabiria (regie Frederico Fellini) op de avond. Woensdag 19 juni: Pepote, kind van de straat (regie Ladislao Vajda) op de middag; Rose Bernd (regie Wolfgang Staudte) op de avond. Donderdag 20 juni: The Strange One (regie Jack Garfein) op de middag; High Tide at Noon (regie Philip Leacock) op de avond. Vrijdag 21 juni: De eenenveertigste (re gie Grigori Tchoukrai) op de middag; Celui qui doit mourir (regie Jules Dassin) op de avond. Omtrent het programma van de slotdag is op dit ogenblik nog geen defintieve beslissing gevallen. De voorprogramma's bij bovengenoemde hoofdfilms zijn als volgt samengesteld: Maandag 17 juni: Orient Express to Hongkong en Blue Cats Blues (een Tom Jerry tekenfilm) (middag); Rembrandt, Schilder van de mens (avond); dinsdag 18 juni: El Greco en Nez au vent (middag); Impressions de New York en Jazz 1930 (avond); woensdag 19 juni: Braco (een film van D. Colomb de Daunant) en Cat's Meow (een Tom Jerry tekenfilm) (middag); Es hangt in der Luft en Invisible Mouse (een Tom Jerry tekenfilm) (avond); donder dag 20 juni: Olandesi de 1600 (Hollandse meesters uit de 17de eeuw) en Calling Dr. Magoo (een U.P.A. tekenfilm) (middag); Lullaby en De weg door de wolken (Song of the Clouds) (avond); vrijdag 21 juni: Nederlands Journaal, Hunting the Netchik en De vergeten schildwacht (poppenfilm) (middag); Nederlands Journaal en Arts and Flowers (een Woody Woodpecker tekenfilm) (avond). HAARLEM. Eindexamens Rijkskweek school, tweede leerkring. Nuttige handwer ken: geëxamineerd vijf kandidaten. Geslaagd de dames: C. Gerharts uit Aerdenhout; A. Hoogland uit Hoofddorp; E. Hinfelaar uit Haarlem en B. Kuijper uit IJmuiden. LEIDEN. Semi-artsexamen: F. E. van Dam, Heemstede; R. W. Dreijer (USA); M. A. W. Imkamp, Beek (L.). Artsexamen: mej. C. van Kempen, Leiden: W. L. I. Boogaartz, Den Haag; A. Hensen, Bodegraven; A. van Voorthuisen, Den, Haag. OpCOOCCppOCXXCOOCQOO©XXOCOOOOOOCOe«WX»5COOCOCC©COSCO: De modernisering van de Rijkskweek school aan de Leidsevaart te Haarlem, waarover wij kort geleden in een uit voerig artikel schreven, en het bezoek van de ambassadeur van Pakistan aan die onderwijsinstelling gaven ons aan leiding om op basis van een aantal ge sprekken met de directeur van de Rijks kweekschool, de heer J. van der Meu- len, de grondslagen, de ontwikkeling en doelstelling van de onderwijzersoplei ding in ons land nader te belichten. Het resultaat daarvan kan men, over twee artikelen verdeeld, in ons blad van vandaag en morgen aantreffen. Gezien j het feit, dat de vorming der onderwij zers beslissend, is voor het peil en de i sfeer van ons lager onderwijs, menen wij voldoende belangstelling voor ditj onderwerp te mogen veronderstellen. »coocococcc>coX'Dcoo^oooa>c,c>^oo5coa>o^xoccoco3^cooccc,i scholen opgeheven of omgezet in streek- kweekscholen (helaas zonder beurzen voor de leerlingen), maar van strikt doorgevoer de toelatingseisen kan nog niet gesproken worden. Ook bleef de salariëring, hoewel aanmerkelijk verbeterd, beneden een rede lijk te achten peil. Tot driemaal toe werd vóór de Tweede Wereldoorlog een ontwerp- kweekschoohvet ingetrokken. Intussen wijzigden zich de inzichten om trent de taak van hen die, in welk school type ook, de opgroeiende jeugd moeten lei den. De snel veranderende maatschappij en de zich uitbreidende kennis van het geestelijke-groeiproces maakten het nodig en mogelijk de school te hervormen. Het aanbrengen van een zekere hoeveelheid „kennis" en van bepaalde vaardigheden bleek niet voldoende. Steeds meer won de overtuiging veld, dat onderwijs en opvoe ding een onverbrekelijk geheel zijn, met andere woorden, dat de moderne maat schappij niet meer alleen het „Kennis is macht" aanvaardt. De verbluffende ont wikkeling van de techniek leidde tot een steeds verder gaande specialisering van de arbeid. Dit vereist een naar verhouding veel groter kader van leidende en verant woordelijkheid dragende personen. Het gewijzigde arbeidsproces, het deel nemen van de vrouw daaraan, de verkor ting van de werktijden, de verhoging van het welvaartspeil, de moderne techniek, het zijn alle verschijnselen, die nieuwe eisen stellen aan het onderwijs en - vooral - aan de opvoeding. Naast zekere kennis en vaardigheden zijn, meer dan voorheen, nodig: enig begrip van en voldoende be reidheid tot samen-werken en samen-leven op zich steeds verder uitbreidende terrei nen van het leven. Behalve in de gezinnen zullen dat begrip en die bereidheid in vol doende mate bijgebracht en „vóór-geleefd" moeten worden in de instituten voor jevgd- vorming: o.a. in de scholen van elk type. Het behoeft geen betoog dat dus ook - en vooral - aan de onderwijzers(-essen), naast een zo goed mogelijke eigen ontwik keling in kennis en vaardigheden, de ge legenheid geboden moet worden, uit te groeien tot enigszins volwassen jeugdlei ders. Zij dienen enigermate vertrouwd te zijn met de problemen die de nieuwe aan pak met zich brengt. In het tweede artikel schrijven wij over de nieuwe onderwijzersvorming en de vooropleiding in Haarlem. De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, H. Freeman Matthews, zal zeer bin nenkort door president Eisenhower be noemd worden tot Amerikaans ambassa deur in Oostenrijk, met standplaats Wenen. Kortgeleden hebben geruchten de ronde gedaan dat de Oostenrijkse kanselier in een brief aan Eisenhower deze verzocht ,zou hebben een diplomaat aan te wijzen voor de openvallende post in Wenen, dit in tegenstelling met de zogenaamde „zake lijke diplomaten", vooraanstaande figuren die echter geen eerdere diplomatieke er varing hebben opgedaan. De heer Freeman Matthews volgt in Wenen Llewellyn E. Thompson op, die de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Moskou wordt, in de plaats van Bolilen. De Oostenrijkse regering zou reeds zijn goedkeuring hebben gehecht aan de be noeming van de heer Freeman Matthews, die zijn post in Den Haag in 1953 aan vaardde. (UP). Expositie in Leiden Zaterdagmiddag 8 juni zal in het stede lijk museum „De Lakenhal" in Leiden een tentoonstelling worden geopend, getiteld „Shakespeare op het Engels toneel". Deze tentoonstelling is tot stand gekomen in sa menwerking tussen „The British Council", het Leids Academisch Kunstcentrum en het gemeentebestuur van Leiden. De heer R- Crichton van „The British Council" in Londen zal bij de opening een inleiding geven tot de tentoonstelling. Tevens zal in „De Lakenhal" van 9 juni tot 8 juli de ten toonstelling „Moderne kunst in Gronin gen" te bezichtigen zijn. De influenza-epidemie, die op het ogen blik in Zuid-Oost-Azië heerst, blijkt een goedaardig karakter te hebben. Uit streken, waar een behoorlijke statis tiek van doodsoorzaken is, zoals Singapo re, worden geen sterfgevallen gemeld. Dit is uit andere streken wel het geval, doch men vergete niet, dat daar dagelijks dui zenden mensen sterven, zonder dat de doodsoorzaak is vastgesteld. De verwekker van deze influenza, de „Aziatische Griep" genaamd, is een tot dusver niet bekende variant op de zoge naamde a-stam, welke stam, in tegenstel ling tot de b-stam, doorgaans een vrij grote verspreiding heeft. dr. M. F. Polak, epidemioloog van de ge neeskundige hoofdinspectie van de Volks gezondheid in Den Haag, verklaarde uiter aard niet te kunnen zeggen of deze epi demie zich in West-Europa zal verspreiden. Hij vindt het absurd te beweren, dat de griepaanvallen aan boord van de „Willem Ruys" het virus in ons land hebben ge bracht. Personen uit een besmet gebied, die per vliegtuig of over land naar Europa komen, zijn ongetwijfeld virusdragers. De ziekte is echter niet van dien aard, dat het nodig zou zijn alle verkeer op havens, vliegvelden en grenzen stop te zetten. De Aziatische influenza bezorgt de lijder flinke hoofdpijn gedurende een dag of drie met koorts van 39 tot 40 graden. Geduren de vier dagen daarna gevoelt de patiënt zich dan nog onbehagelijk. Tegen griep bestaat geen remedie. Huis middeltjes kunnen verlichting brengen. Complicaties zoals longontsteking, kunnen medisch bestreden worden. Influenza zelf is zelden fataal, doch complicaties kunnen het wel zijn. Nu men niet weet, of het Aziatische virus zich hier zal verspreiden, is het ook niet doenlijk voorzorgsmaatregelen te nemen. Indien men door influenza van een be paalde stam en variant aangetast is ge weest, dan ontstaat daartegen immuniteit. Tegen andere varianten echter niet. Het influenza-vaccin verkeert nog vol komen in het stadium van onderzoek, zo De Tweede Kamer heeft vandaag een begin gemaakt met de behandeling van de huurwetten. Deze betreffen de wijziging van de Huurwet, de reservering van gelden voor verbetering van woningen(Wet Groot boek Woningverbetering) en fiscale voor zieningen in verband met deze reservering. In het ontwerp tot wijziging van de Huurwet wordt voorgesteld per 1 augustus 1957 een huurverhoging van 25 percent in te voeren. Deze verhoging omvat de voor oorlogse woningen en een deel van de woningen, die op of na 27 december 1940 zijn gereed gekomen. Deze verhoging zal niet mogen worden toegepast op vergoedingen voor bijkomende voorzieningen, zoals water of centrale ver warming en evenmin over tijdelijke ver hogingen voor verbeteringen in een wo ning zoals het inrichten van een badkamer of het aanbrengen van een extra keuken. verklaarde dr. Polak. De beschermende werking ervan duurt enige maanden, maar dan moet het goede vaccin, gebaseerd op de juiste variant, zijn ingespoten. Het is een kwestie van afwachten met de troost, dat de Oosterse griep goedaardig is, aldus dr. Polak. Zes Nederlandse toneelspelers zijn maan dag in de schouwburgzaal van Breda ge huldigd vanwege prestaties, geleverd in het seizoen 1956-1957. Dit gebeurde aan het einde van een vergadering van de Vereni ging van Schouwburg- en Concertzaal directies, die twee dagen in Breda door brengt. Myra Ward was degene, die volgens de jury bestaande uit de heren A. den Hertog, W. Ph. Pos en dr. P. H. Schroder, in aan merking kwam voor de „Theo d'Or". Ko van Dijk ontving de „Louis d'Or". De .1 ui y was van oordeel, dat Myra Ward bij uit stek voor de „Theo d'Or" in aanmerking kwam wegens de grote veelzijdigheid van deze door haar directheid aansprekende en overtuigende actrice, wier rollen, uiteen lopend van aard, overeenstemmen in in tuïtie, innigheid en trefzekerheid, zowel in karakterisering als in typering. Bij de ac teur Ko van Dijk heeft de jury zich laten leiden door haar overtuiging, dat de grote verdiensten van deze acteur voor de Neder landse toneelspeelkunst vooralsnog niet op het gebied der tragische en heroïsche pro- pagonisten, maar veeleer op het gebied der onmiddellijk herkenbare en directe senti menten. Het was voor de eerste keer, dat de ver enigde theaterdirecteuren bovendien twee zilveren en twee bronzen Bouwmeester medailles toekenden. Cees Laseur was de eerste, wie een zilveren medaille ten deel viel. De jury uitte in haar rapport haar bewondering voor de wijze waarop Laseur de gedetailleerde en herkenbare regie van prof. Pjotr Sharov in „Het Huwelijk" van Gogol heeft weten te combineren met zijn eigen bijzondere aanleg voor persoonlijk gekleurde blijspelfiguren. Uit deze combi natie is de figuur van Podkoljossin ont staan, die een geheel nieuw facet aan de veroverende toneelpersoonlijkheid van La seur heeft toegevoegd. Elise Hoomans kreeg eveneens een zilveren Bouwmeester medaille. Zij heeft deze verdiend, aldus de jury, in haar rol van Mary in „Tocht naar het duister" van O'Neill. In deze figuur heeft zij de zorgvuldige opbouw van het beeld der vrouw te zien gegeven, die, uit wijkend voor de moeilijkheden, haar toe vlucht neemt tot verdovende middelen. De jury noemde deze rol een ontroerende creatie. De twee bronzen Bouwmeestermedailles waren bestemd voor belangrijke bijrollen. Johan Fiolet kreeg deze onderscheiding voor de zeer eigen, sobere en moderne speelstijl als de oude Lebedjev in „Ivanov" van Tsjechov. Het was een figuur, die een innerlijke distinctie en tedere hulpeloos heid tentoon spreidde, aldus de jury. Ook de creatie van Mimi Boesnach als mrs. Cooper in „Aparte Tafels" van Terence Rattigan heeft op deze voorstelling een bij zonder stempel gedrukt. Bewonderenswaar dig vond de jury de mate waarin de vrou welijke warmte van deze figuur, zowel in liefde als in dienstbaarheid, tot haar recht kwam. Maandagavond heeft in de schouw burg in Breda de uitreiking plaats gehad van de Bouwmeester prijzen voor het seizoen 1957-1958. De vier van de zes prijswinnaars, die men hier ziet, zijn van links naar rechts Johan Fiolet, Myra Ward, Cees Laseur en Mimi Boesnach. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Mechelen (België) H. W. Doornink, vicaris te Lintelo. Beroepen te Waarder G. H. van Kooten te Genemuiden; te Exmorra (toez.) R. Houtsma, vicaris te Markelo. Bedankt voor Kinderdijk C. Treure te Ederveen; voor Eist (U.) E. M. Pannekoek te Ochten; voor Hedel A. J. Wijnmalen te Maartensdijk; voor Wijk bij Heusden H. Stolk te Scheveningen. Geref. Kerken Beroepen te Hazcrswoude N. W. van der Hout te Sprang; te Heer Hugowaard J. Kuiper, kand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Ruinei'wold-Koekange (vac. H. Herder) J. A. Kwast te Wieringen. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Buitenpost J. Hilverda te Zwaagwesteinde-Veenwouden, die dit be roep ook aannam. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht H. van Gilst te Dirksland. De Lemster aak „De Groene Draeck" die als nationaal geschenk door het comité Varend Nederland aan Prinses Beatrix is aangeboden, is vandaag door de Prinses op de werf van G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam te water gelaten. Ten behoeve van een radioprogramma van de Vara worden op woensdagavond 12 juni in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem opnamen gemaakt van een liede rencyclus van de hedendaagse Italiaanse componist Petsassi. De zangers zijn de tenor Cornelis Kalkman en de bariton Léon Combé. De Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk verzorgt de begeleiding op het Ca- vaillé-Coll-orgel. Ook over de huurtoeslag voor duplex- woningen mag de verhoging niet worden gerekend. De huren van bedrijfspanden zullen even min als in 1955 automatisch verhoogd wor den. Huurders en verhuurders kunnen in onderlinge overeenstemming tot een nieu we huurprijs komen, welke evenwel maxi maal 25 percent hoger mag zijn. Gehand haafd wordt de bij de vorige huurverhoging geschapen mogelijkheid, dat bij vooroorlog se woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en bewoonbaarheid, de verhoging ongedaan wordt gemaakt. Indien klachten over verwaarlozing door het gemeentebestuur of de huurcommissie gegrond worden verklaard, kan de huur van een woning worden teruggebracht tot het peil van vóór 1 september 1955. De aldus verlaagde huur geldt tot het nood zakelijk geachte onderhoudswerk is uitge voerd. Volgens de thans voorgestelde wij ziging van de Huurwet wordt deze moge lijkheid ook ingevoerd voor de tijdens en na de oorlog gebouwde woningen, welke onder de nieuwe huurverhoging vallen. Blokkering Het wetsontwerp Grootboek Woningver betering heeft tot doel de hogere huur opbrengsten mede dienstbaar te maken aan de volkshuisvesting. Daartoe wordt voor gesteld de helft van de hogere huurop brengst te blokkeren. De geblokkeerde gel den zullen worden gereserveerd voor de financiering van verbetering en moderni sering van het oude huizenbezit. De be doeling is de geblokkeerde gelden in te schrijven op een te stichten Grootboek Woningverbetering. Jaarlijks wordt over deze gelden een rente van drie percent op het grootboek bijgeschreven. Onder ver betering zal worden verstaan vergroting van het woongerief door het aanbrengen van moderne voorzieningen. Ook worden onder verbetering verstaan de voorzienin gen, welke bestaan in binnen door de minister te bepalen tijdvakken uitgevoerde schilders- en stukadoorswerkzaamheden aan het inwendige van woningen. Het grootboek legt de eigenaren van huurwoningen tot en met 31 december 1966 de verplichting op jaarlijks een bedrag, gelijk aan de helft van de huurverhoging, op het Grootboek te storten. Deze ver plichting zal 1 augustus 1957 ingaan. De bewoners van een eigen woning zijn niet verplicht tot storting en evenmin publiek rechtelijke lichamen, met uitzondering van gemeenten voor zover het met steun uit 's rijks kas op grond van de Woningwet tot stand gekomen woningen betreft. De woningbouwcorporaties zijn echter wel stortingsplichtig. Geblokkeerde gelden blijven behoren bij een bepaalde woning. Rechten op eventuele terugbetaling van het op het Grootboek ingeschreven gelden gaan mee over op een nieuwe eigenaar. Voor de restitutie van geblokkeerde gel den, welke eind 1966 niet op grond van een woningverbetering heeft plaats gehad, zal een nadere regeling worden ontworpen. De gestorte gelden worden ook terugbetaald als een woning tenietgaat of ophoudt wo ning te zijn. Fiscale voorziening Het derde wetsontwerp, dat aan de orde is gesteld, bevat fiscale voorzieningen in verband met de gedeeltelijke blokkering van de huurverhoging. Door de stortingen ingevolge de wet grootboek woningverbete ring houdt de verhuurder voorlopig slechts de vrije beschikking over de helft van de huurverhoging. Volgens de geldende fiscale bepalingen wordt echter de meer ontvan gen huur voor het geheel tot het inkomen gerekend en is voor de verplichte stortin gen geen aftrek mogelijk. Dit resultaat acht de minister van Financiën weinig be vredigend voor het rechtsgevoel, vooral omdat in een aantal gevallen het vrije gedeelte van de huurverhoging ontoerei kend is om de over de gehele huurver hoging meer verschuldigde inkomstenbe lasting te betalen. Daarom wordt voorge steld de belastingheffing over het geblok keerde gedeelte van de huurverhoging - met inbegrip van de daarover verschuldig de rente - uit te stellen totdat de bedragen, welke in het Grootboek zijn ingeschreven, worden gedeblokkeerd en deze inkomsten naar het bijzondere tarief van artikel 48 van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 te belasten. Voor de heffing van het registratierecht en van het recht van overgang blijft de aan de woning verbonden inschrijving in het Grootboek buiten beschouwing. Voor werknemers wordt een looncompen- satie voor de huurverhoging voorgesteld van 2 percent van het loon met een mini mum van 3.10 per week in de eerste ge meenteklasse (volgens de Noodwet Ouder domsvoorziening) 2.60 in de tweede en derde gemeenteklasse en 2.10 in de vierde en vijfde gemeenteklasse. Het maximum is 4 per week. Vrijdag 31 mei Chevalier De Franse filmspeler en cabarelartiest Maurice Chevalier heeft maandag in Parijs meegedeeld dat hij bin nenkort naar Hollywood zal terugkeren, waar hij in dertig jaar niet is geweest. De 67-jarige acteur zal daar opnieuw als film speler optreden en wel in een Amerikaan se versie van Colettes „Gigi". De Britse regering heeft geweigerd om de kosten van Engeland's waterstofbom bekend te maken. De minister voor de Be voorrading, Aubrey Jones, deelde aan de socialistische vragensteller Hughes in het parlement mede, dat de kosten niet bekend gemaakt konden worden uit veiligheids overwegingen. Alg Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Gelder Zonen Kon Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H V.A. Ver. Deli Maatschappijen 3H«/o Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 3% Nederland 1962—64 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v.29 mrt. 1S272 19872 1867s 74 187 19572 19572 872 1727» 1927c 18972 17 295 311 30572 T 77s 283 299 284 6 28074 29672 2853/4 47s 39372 43572 4247s 403/8 2377J 258 256 1872 183,10 205 204 20.70 16872 176 1743/s ls/s 14872 155 15272 l5/s 178 18372 180 378 266 28872 26974 1974 75 8274 76 0 90 115 1133/4 2372 92 101 9574 l3/s 863/8 887a 86"/i8 7s 90 913/,« 9078 23/S2 897< 91 8978 - 3/lS Omzetten (nominaal): April 1957 (def.) Aandelen 38.693.830,- 46.648.316,- Mei 1957 (voorl.) Aandelen Jan.-april 1957 Aandelen 138.903.852,— Nieuwe noteringen: In mei nieuw tot de beurshandel toegelaten: Aandelen Obligaties Pandbrieven Obligaties 40.098.288,- Obligaties 50.779.327,- Obligaties 167.730.506- 172.715.000,- 11.192.000,- 3.500.000,- Koersindices: New York (Dow Jones, industrie): Londen (Reuter, industrie: Amsterdam (A.N.P.—C.B.S., industrie): (A.N.P.—C.B.S., algemeen): maandag 29 april 493,95 223,8 154,11 212,31 vrijdag 31 mei 504,93 236,5 153,72 225,99

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11