Bezorgdheid in Amerika over kern-experimenten neemt toe OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER m Russen zouden Eisenhower een T.Y.-intervie w willen geven Schone" bom bestaat niet Tweeduizend geleerden dringen aan op internationaal akkoord Protocollaire bezwaren in Washington Machtsvertoon Koeler Aftreden van vele Turkse raadsleden op Cyprus Baby verstrikt in riempje en gestikt Droevig ongeval in Rozenprieelbuurt Libanese oppositie gelast staking tegen regering af Motorbootje overvaren; twee mannen verdronken Vier doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 462 DODEN I Regeringscrisis in Israel werd opnieuw afgewend Het woord is aan 71e JAARGANG No 275 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 4 JUNI 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 123 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 (Van onze correspondent in Washington) Eindelijk begint men in de Verenigde Staten ook wat ongerust te worden over de eventuele nadelige gevolgen van proef-ex- plosies met A- en H-bommen. Een speciale commissie van het Amerikaanse Congres laat een reeks van getuigen voor zich ver schijnen teneinde inlichtingen te verkrij gen over het vrijkomen van radio-actieve elementen (de zogenaamde fall-out) en over het gevaar van radio-activiteit voor de samenleving op aarde. Tot conclusies is men nog niet gekomen, maar reeds heeft men officieel twee dingen kunnen vaststel len: allereerst het feit, dat er wat som migen ook beweerd hebben geen „schone" bom (dat is een atoombom zon der radio-actieve afval) bestaat. Het twee de feit was de verklaring, dat het strate gisch in bepaalde gevallen van belang kon zijn, met „vuile" bommen te werken, met atoombommen dus, die een gegeven ge bied zoveel mogelijk radio-actief zouden doen worden. Wat dit laatste onderwerp betreft: er is een boekje op komst, van het departement van Defensie, waarin eveneens wordt toe gegeven, dat radio-actieve besmetting een nieuw aanvalswapen is geworden. Een H- bom van twintig megaton (dat is duizend maal zo sterk als de a-bommen, die aan het einde van de oorlog op Japan zijn ge worpen) zou een gebied van duizenden vierkante kilometers dodelijk radio-actief kunnen maken. Amerikaanse geleerden verstaan dikwijls de kunst om ook aan leken hun specialis ten-kennis duidelijk te maken en de top figuren die reeds door de commissie van het Congres werden gehoord, maakten geen uitzondering op deze regel. Bijzon der instructief was bijvoorbeeld het be toog van dr. Alvin C. Graves, de man die de leiding heeft bij de proefexplosies. Plet was gedurende zijn uiteenzetting dat de Congresleden de verklaring wisten los te krijgen, dat er geen „schone" atoom bom bestaat. Dr. Graves betoogde dat bij fusie (het proces dat kenmerkend is voor de PI-bom) geen radio-activiteit behoeft vrij te komen. Dat kon geruststellend klin ken, maar enkele pientere Congresleden vroegen terstond: „Om tot fusie te komen is toch enorme hitte nodig, is het niet?" Graves gaf dit toe. De tweede vraag was: „Het is toch juist, dat zulk een hitte alleen maar tot stand kan worden gebracht ten gevolge van splijting?" (splijting is het kenmerkende proces in de A-bom). Na eni ge aarzeling (een getuige loopt altijd ge vaar geclassificeerde gegevens prijs te ge ven) gaf Graves ook dit toe. Toen lag de juiste conclusie van de commissie-leden voor de hand: dr. Graves had tevoren be toogd dat een splijtingsproces altijd radio activiteit veroorzaakte. Nu gaf hij toe, dat men geen H-bom kon doen ontploffen zon der splijting, ergo: geen atoombom is „schoon". Dr. Graves weet uit pijnlijke ervaring waar hij over spreekt. Tijdens zijn verhoor bleek, dat hij in 1946 bijna het slachtoffer is geworden van zijn wetenschappelijk werk. In dat jaar stond hij toe te zien bij een proef van een van zijn collega's. Een schroevendraaier, die twee delen geschei den moest houden, gleed van zijn plaats en de twee delen combineerden tot een ket ting-reactie. De collega van Graves stond er zo dicht bij, dat hij een dubbele dosis fatale radiatie opdeed. Deze man kon dus niet meer worden gered. Graves zelf stond dertig centimer achter hem en hij ont ving een radiatie van „slechts" 200 rönt gen (dat is ongeveer de helft van wat als dodelijk wordt beschouwd). Graves kreeg „staar" op zijn oog, verloor zijn haar aan een kant en leed gedurende een half jaar aan een groot energie-gebrek. Hij is er echter weer bovenop gekomen, kreeg daar na twee gezonde kinderen en het enige wat hem ongerust zou kunnen maken is het feit, dat hij wellicht meer aanleg tot kanker heeft gekregen door dat ongeval. Aandrang PASADENA (UP) Inmiddels is beves tigd, wat dr. Linis Pauling reeds eerder mededeelde, namelqk dat 2000 Amerikaan se geleerden, een oproep hebben getekend om tot een internationale overeenkomst te geraken, waarbij het nemen van proefne mingen met kernwapens wordt gestaakt, zoals wy maandag reeds hebben bericht. Een duizendtal ondertekenaren zijn bio logen. De andere duizend bestaan uit bio- chemisten, scheikundigen of artsen. Onder de ondertekenaren bevindt zich dr. Sny der, voorzitter van de Amerikaanse ver eniging voor de bevordering der weten- xccccccooooccccoo^ccocooccccoccococcooccooo^ccooocccoco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Lage re temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. BOXOCCOCCCOX>CXX»30COCX>^XXXXXraX>OOCCC«X>COOOCOCCO£C< DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S schap. Hij heeft echter als particulier, en niet namens de vereniging, getekend. In de oproep wordt tenslotte nog ge zegd, dat enkele fysici, die niet hun hand tekening geplaatst hadden, hebben ver klaard, dat zij niet beschikken over vol doende kennis van de gevolgen op biolo gisch gebied tengevolge van uitstraling, om een verklaring te ondertekenen waarin gezegd wordt, dat zij op de hoogte zijn van de gevaren, die aan proeven met atoom bommen verbonden zijn. Verschillende van de fysici die de oproep niet hebben onder tekend, zeiden, dat zij er wèl achter staan en zouden hebben getekend, als de ge noemde zin er niet in vervat was geweest. LONDEN (UP) Naar verluidt heeft En geland zijn reeks H-bomproeven met 50 percent besnoeid als gevolg van het toene mend aantal protesten tegen nieuwe proe ven in het zuidelijk deel van de grote oce aan. Volgens goedingelichte kringen zullen geen H-bommen meer ontploffen bij Christmas Island, na de derde explosie, die in de loop van deze week zal plaats vinden. Men meent, dat de regering MacMillan het feit, dat er geen wetenschappelijke noodzaak is voor nog meer proeven, ge bruiken wil om een politieke overwinning te behalen door de overige explosies af te gelasten. Twee jaar geleden bracht de directeur van het dierenpark Wassenaar voor zijn zoon een jong leeuwtje mee uit het buitenland. Het was een uiterst mak beestje, waarmede de gehele familie - het beest liep gewoon in huis rond - het best kon vinden. Het leeuwtje, dat met de fles werd groot gebracht, moest onlangs evenwel naar een kooi in het dierenpark, omdat het niet langer ver antwoord was hem zonder meer in de omgeving van mensen te laten. De leeuw is dan ook niet meer het prettige speelkameraadje van vroeger en zelfs de zoon van de directeur van het die renpark, die hem opvoedde, moet alle voorzichtigheid in acht nemen bij zijn bezoekjes. De vriendschap is evenwel nog steeds groot. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLST,R. 48 ADAM TEL. 717162 STRAND BADKLEDING NICOSIA (Reuter) De burgemeesters van verscheidene grote steden op Cyprus hebben maandag verklaard, dat niet alle Turkse gemeenteraadsleden een ontslag aanvrage hebben ingediend. Eerder had het Turkse blad „Halkin Sesi" bericht, dat alle Turkse gemeenteraadsleden op Cyprus besloten hadden als raadslid af te treden „uit protest tegen het niet erkennen van de rechten der Turken door de Griekse burgemeesters". De Turkse gemeenteraadsleden van Larnaca hebben een verzoek om ontslag ingediend. De burgemeesters van Fama- gusta en Lefka hebben meegedeeld, dat zij totnogtoe nog geen ontslagaanvragen van Turkse gemeenteraadsleden hebben ontvangen. NEW YORK (Reuter) In kringen van de Russische UNO-delegatie heeft men desgevraagd als persoonlijke opvatting te kennen gegeven, dat er in beginsel geen bezwaar zou bestaan tegen uitzending van een televisievraaggesprek met president Eisenhower in Moskou, in de trant van Kroesjtsjevs optreden voor de Amerikaan se televisie. Amerikaanse functionarissen zeiden evenwel, dat hierbij het protocol in het geding zou komen. Kroesjtsjev's Ame rikaanse tegenhanger is de voorzitter van de Amerikaanse Republikeinse partij, Al corn, die buiten de Verenigde Staten vrij wel onbekend is. In UNO-kringen is men over het alge meen van mening, dat Kroesjtsjev met het vraaggesprek een groot succes heeft ge boekt, niet zozeer door wat hij zei, maar door de „sfeer van prettige redelijkheid" waarin hij zijn uitspraken deed. Jack Gould, de televisiecriticus van de New York Times, schrijft: „Voor een leek, wiens voorstelling van een communis tische leider beperkt is tot onpersoonlijke Maandagmiddag omstreeks vijf uur is in de Rozenprieelbuurt te Haarlem een droe vig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een anderhalf-jarig jongetje. De baby had, gezeten in een wandelwa gentje, met zijn moeder een wandelingetje gemaakt door de buurt. Toen de moeder met haar zoontje weer thuis was, herin nerde zij zich nog een boodschap te moe ten doen. Haar zoontje liet zij in het wan delwagentje alleen in de huiskamer achter. Toen zij ongeveer tien minuten later thuis kwam ontdekte zij tot haar ontsteltenis, dat het jongetje was gestikt. Waarschijn lijk is het onderuitgegleden en met zijn hals verstrikt geraakt in een riempje van het wagentje. Het heeft niet de kracht ge had zich weer op te richten. ADVERTENTIE GAAT U VERHUIZEN? Loop niet onnodig risico, maar laat u goed verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN., Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 BEIROET (Reuter) Oppositiegroepen in Libanon hebben hun tegen de regering gerichte staking afgelast, nadat zij waar borgen hadden gekregen, waarvan de in houd niet is bekendgemaakt. De minister president Sami El Sohl heeft twee neutra le ministers van staat in zijn kabinet op genomen. De opositie had het kabinet er van beschuldigd te trachten op onrecht matige wijze invloed uit te oefenen op de uitslag van de verkiezingen die zondag zullen beginnen. Volgens de oppositie dient Libanon zich aan te sluiten bij de, buitenlandse politiek van Egypte en Syrië. krantenkoppen of de zwaarbewaakte fi guur van de bioscoopjournaals was het een openbaring. De zaak van het commu nisme heeft op het ogenblik een handig handelsreiziger. De onmenselijkheid van het communisme leek bijna menselijk bij het ongedwongen gesprek met Kroesjtsjev". MOSKOU (Reuter) De televisiezender van Moskou heeft maandag het Ameri kaanse televisievraaggesprek met Kroesj tsjev uitgezonden. Vandaag zal het ver toond worden voor de Britse commerciële televisie. Radio-Moskou zond de tekst van het interview uit. WASHINGTON (Reuter/AFP) Vol gens een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken valt het moeilijk uit de woorden van de Russische partijleider op te maken of de Sovjet-regering bereid is vrucht bare onderhandelingen met „de vrije we reld" te beginnen. Indien zal blijken, dat de Sovjet-Unie streeft naar het sluiten van aanvaardbare overeenkomsten, zal zij een gunstig onthaal vinden bij de Ameri kaanse regering en het Amerikaanse volk, aldus een verklaring van het departement. „Oud deuntje" De woordvoerder zei in antwoord op vragen, dat Kroesjtsjev's voorstel tot te rugtrekking van de Amerikaanse en de Russische troepen uit respectievelijk West- en Oost-Europa een „oud deuntje" is. Hij herinnerde eraan, dat Washington dit voorstel eerder heeft verworpen, omdat de Amerikaanse troepen zich over de At lantische Oceaan moeten terugtrekken, en de Russische strijdkrachten slechts over „een zeer beperkte afstand" terug zouden gaan. Het Witte Huis heeft in antwoord op de voorspelling van Kroesjtsjev, dat de kleinkinderen van de huidige Amerikaan se generatie het socialisme zouden om helzen, de hoop uitgesproken, dat het Russische volk „eens spoedig" een re- gerings-systeem van vrijheid zal hebben. LONDEN (UP) Er moet onderscheid gemaakt worden tussen de aanwezigheid van buitenlandse strijdkrachten op ver zoek van vrij-gekozen regeringen en de situatie in Oost-Europa, zoals die door Hongarije onderstreept is, zo verklaarde een woordvoerder van het Foreign Office. Geen nieuws BONN (Reuter) Woordvoerders van de regering en van de oppositie in West- Duitsland zijn het er over eens, dat het interview van Kroesjtsjev geen nieuwe voorstellen bevatte. Een woordvoerder van de Westduitse sociaal-democraten zei dat naar de me ning van zijn partij een terugtrekking der strijdkrachten niet voldoende is. Zij zou vergezeld moeten gaan van een Europees veiligheidsverdrag om een vermindering van spanning teweeg te kunnen brengen. Een dergelijk verdrag zou gegarandeerd moeten worden door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Op Nieuwe Maas te Rotterdam Vanmorgen is er op de Nieuwe Maas voor de Dokhaven door onverklaarbare oorzaak een aanvaring geweest tussen de ,Esso-Nederland 60", een tankschip van 800 ton, en een motorbootje van 5 tot 10 ton, de „Wetering 2". Het motorbootje is gezonken, waarbij twee opvarenden om het leven kwamen, namelijk de kapitein, de 45-jarige J. H. van Veldhoven uit Rotter dam en de 26-jarige lasser P. Th. Decrauw uit Schiedam- Drie andere opvarenden konden door de „Esso-Nederland 60" ge red worden en een andere boot, van de firma Junius, nam er nog twee op. De geredden zijn de 53-jarige bankwer ker J. Mohr, de 22-jarige bankwerker C. Bouman, de 49-jarige bankwerker H. Schuurhof, de 39-jarige timmerman P. Murk, de 59-jarige timmerman L. Ver- brugge van Asperen. De „Esso-Nederland 60" was op weg van Pernis naar Arnhem met 720 ton benzine. Het motorbootje, met zeven werklieden aan boord, voer van de Schiemond dwars de rivier over naar de Maashaven. Op on geveer honderd meter van de Dokhaven verwijderd had de aanvaring plaats. Het bootje sloeg om, werd onder water ge drukt, kantelde onder het schip door en zonk. De rivierpolitie is onmiddellijk met dreg gen begonnen. In de loop van de morgen is het stoffelijk overschot van kapitein Van Veldhoven geborgen. De Koninginneharing van dit jaar, aangebracht door de logger Katwijk 130, is maandagmiddag in paleis Soest- dijk aan Koningin Juliana aangeboden. Van links naar rechts: De Koningin, de burgemeester van Katwijk, de heer H. Duiker, mevrouw W. A. Repelaar van Driel, dame du palais, schipper B. P. Ouwehand en reder C. den Duik. De 66-jarige H. Polman uit de Haarlem mermeer is maandagmiddag omstreeks zes uur op de kruising Kruisweg-IJweg nabij Hoofddorp op z\jn bromfiets tegen een personenauto gereden. Met zeer ernstige verwondingen werd hij naar het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij 's avonds om half elf aan zjjn ver wondingen is bezweken. De heer Polman reed op het rijwielpad op de Kruisweg in de richting Heemstede en stak plotseling, vermoedelijk zonder op het verkeer te letten de weg over om de IJweg in te rijden. Met e°n flinke vaart botste hy te gen de zijkant van een passerende per sonenauto. De 43-jarige H. Altena uit Soestdijk is op de Birkstraat te Soest door een Amersfoortse motorrijder omver gereden en op slag gedood. Het slachtoffer, in dienst van de gemeentelijke ophaaldienst van huisvuil, was bezig met zijn werkzaam heden. Juist toen hij een geledigde emmer terug wilde zetten, kwam de motorrijder aangereden, die er niet meer in slaagde de vuilnisman te ontwijken. De motorrijder werd met een hersenschudding naar zijn woning vervoerd. Op de Zeelsterstraat te Eindhoven is het 5-jarig jongetje J. H. voor de ouder lijke woning door de motorrijder W. H. de L., eveneens uit de Zeelsterstraat, bij het oversteken van de weg aangereden en zo ernstig gewond, dat het enige tijd later in het Binnenziekenhuis overleed. In de Linneaeusstraat in Amsterdam is een wielrijdster, die in een aan het stuur bevestigd stoeltje haar 2V2-jarig dochtertje meevoerde, door een vracht auto aangereden. De vrouw viel met haar fiets, waardoor het kindje onder een der wielen van de vrachtwagen kwam en op slag werd gedood. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land.zijn dit jaar om j het leven gekomen 462 personen, j van wie 94 kinderen. JERUZALEM (UP). - Het Israëlische Knesset (parlement) heeft de buitenland se politiek van premier David Ben-Goerion en de aanvaarding van het plan-Eisenho- wer met 59 tegen vijf stemmen bij 39 ont houding goedgekeurd. Een communistische motie van wan trouwen werd met honderd tegen vijf stemmen verworpen. De blanco-stemmers bij de motie van vertrouwen omvatten de linkse coalitiepartijen Achdoeth Ha avoda en Mapan, alsmede de rechtse Heroeth en de algemene zionisten. Volgens Achdoeth Ha avoda zal aansluiting bij het plan van Eisenhower het gevaar van een derde we reldoorlog doen toe nemen en Israel geen tastbare voordelen brengen. Zij stemde niet tegen om de coalitie-regering niet in gevaar te brengen. Volgens de Mapam, zou medewerking aan het plan van Eisenho wer neerkomen op aansluiting bij een anti- Russisch blok. Bij zijn opsomming, na het debat over de buitenlandse politiek, dat zes uren duurde, zei Ben-Goerion, dat de aanslui ting van Israel bij het plan-Eisenhower de veiligheid van Israel vergroot, de posi tie van het land in de wereld bepaalt tot de Arabische en Aziatische landen en de Sovjet-Unie en de afzondering van Israel vermindert. Hij waarschuwde evenwel te gen de opvatting, dat het plan-Eisenhower de veiligheid van Israel zou verzekeren. Het is noodzakelijk voor Israel vast te houden aan het plan van Eisenhower met het oog op de openlijke ondersteuning en toenemende militaire hulp die Egypte en andere Arabische staten blijven ontvangen van „zekere" staten. Israel staat voor een nieuwe bedreiging van zijn onafhankelijk heid. Onder deze omstandigheden is het plan- Eisenhower een waarborg voor Ameri kaanse hulp bij een aanval van welk land ook dat onder leiding staat van het inter nationale communisme. Ruskin: De waarheid is een speelbal der kinds heid, een verlies der volwassenheid en een vondst van de ouderdom. De Britse regering heeft boven de Stille Oceaan enige radio-actieve wolken laten opstijgen, waarvan de gebruikelijke in drukwekkende foto's zijn gemaakt, en daar mee meent zij op onomstotelijke wijze te hebben bewezen dat het Britse rijk nog altijd tot de grote mogendheden behoort. Nu dit „bewijs" is geleverd, schijnt er kans op te zijn dat premier MacMillan meer dan tot dusver rekening zal houden met de wensen van de natie en zal besluiten het bij de huidige korte maar krachtige reeks ontploffingen te laten. Gezien de hardnekkigheid, waarmee Mac Millan het houden van deze Britse demon stratie van kernwapenmacht heeft door gezet, dwars tegen een zeer groot deel van de Britse publieke opinie in, moet zijn regering toch wel enorme waarde hebben gehecht aan dit machtsvertoon. Hetgeen ons inziens alleen bewijst, dat de maat staven waarmee in de hedendaagse maat schappij de „grootheid" van een mogend heid wordt afgemeten, nu wel het laagst mogelijke morele peil hebben bereikt. Want het gaat daarbij, naar het schijnt, alleen nog maar om het al of niet bezitten van de modernste moordwerktuigen. In de tijd van onze grootvaders hield men kleurige parades om de wereld te laten zien hoe militair paraat een land was. Maar geen enkele regering zou toen hebben durven beweren, dat het prestige van een grote mogendheid stond of viel met het houden of niet houden van een parade; de rest van de wereld zou anders stellig aan het ver stand van zulk een regering hebben ge twijfeld. De wapens, die toen in parades werden meegevoerd, waren minder moord dadig dan die welke nu bij het machts vertoon van de grote mogendheden worden gedemonstreerd. Maar kan dat een reden zijn om er nu wèl een prestige-kwestie van te maken? Bovendien zijn de wapens van thans vol gens vele geleerden ook moorddadig als zij niet op een vijand worden afgevuurd, maar als er slechts proeven mee worden genomen. Een normaal mens zou menen, dat als gevolg hiervan een natie, die met zulke proeven desondanks zou voortgaan, haar prestige niet zou verhogen maar het zou verliezen. Daar echter het tegenover gestelde waar is - althans volgens de in ternationaal gezaghebbende staatslieden - moet er aan onze normen ergens wel iets haperen. Het meest gebruikte excuus van de staats lieden in kwestie is, dat de schadelijke gevolgen van een proefontploffing nog niet met honderd percent zekerheid zijn vast gesteld. Inderdaad zijn er nog altijd geleer den, die - zonder dat men hun eerlijkheid als mensen van de wetenschap in twijfel mag trekken - overtuigd zijn van de on schadelijkheid der dosis radio-actieve ele menten welke bij een proefexplosie vrij komt. Maar daar tegenover staan veel méér geleerden, die daarvan in genen dele over tuigd zijn en die juist wèl vrezen dat de mensheid ernstig nadeel van de proeven kan ondervinden. Hoe groot het aantal aan hangers van de laatste school is, blijkt wel uit de aankondiging van de Amerikaanse Nobelprijswinnaar voor chemie, prof. Linus Pauling, dat 2000 Amerikaanse geleerden een binnenkort te publiceren oproep tot stopzetting van de proefexplosies hebben ondertekend. En die geleerden hebben hun handtekening niet onder de oproep ge plaatst uit politieke overwegingen, maar omdat zij „op de hoogte zijn van de ge varen, die aan proeven met atoombommen zijn verbonden." De 2000 namen zijn nog niet bekend gemaakt en we weten dus nog niet, hoeveel belangrijke figuren er bij zijn, maar prof. Pauling, die deken is van de chemische faculteit van het Technolo gisch Instituut van Californië, is zelf niet de eerste de beste, en hij heeft meegedeeld dat er nog twee andere Nobelprijswinnaars onder de ondertekenaars zijn. Als alleen dit drietal de oproep had ondertekend, zou het voldoende zijn geweest om er zeer ernstig nota van te nemen. Bovendien volgt deze oproep op waar schuwingen van Duitse, Engelse en andere atoomgeleerden, die de gevaren van de proeven eveneens hebben onderkend. (Het valt daarbij op, dat de Nederlandse kern fysici tot dusver een volstrekt stilzwijgen over dit onderwerp hebben bewaard, hoe wel het ook hun aan de nodige statistische gegevens niet kan hebben ontbroken.) Bovendien heeft het onderzoek van de Amerikaanse Congres-commissie, waarover onze Washingtonse correspondent vandaag schrijft, tot verontrustende verklaringen van soortgelijke aard geleid. Is dit alles nog niet genoeg om de regeringen te dwingen, op te houden met deze vorm van machtsvertoon, die niet alleen dwaas en nutteloos, maar bovendien misdadig is? En als het nu nog niet genoeg is, wanneer dan wel? Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1