FILATELIE Golden Fiction verleden in Spaanse Vijftig jaar geleder Algerije blijft het struikelblok tussen Tunesië en Frankrijk Onder ons gezegd... NAAIMACHINES Van dag tot dag j Eera vrouw t Nieuwe spanning mm SOp de <:Praatótciel DINSDAG 4 JUNI 1957 Stassen bepleit ontspanning in drie stappen Herziening van UNO- Handvest twee jaar opgeschort Sovjet-blok wil van geen enkele wijziging weten PU toch maar liever Bevel kostte 15 Westduitse recruten het leven 7ij moesten door een snel stromende rivier waden Spoedig zelfbestuur voor twee delen van Nigeria Kosten levensonderhoud in Frankrijk weer gestegen Uit Haarlems Dagblad van 4 juni 1907 Een weinig opvallend bericht in de dag bladen heeft dezer dagen melding gemaakt van een sterfgeval in Zürich. De overle dene was 79 jaar. Zij heette Helène Schweitzer-Bresslau en was een week voor haar dood overgekomen uit Afrika, om in Zwitserland genezing te vinden. Deze vrouw, dochter van een historicus te Straatsburg, was de echtgenote van Al- bert Schweitzer en werkte met hem sinds 1913 in Lambarene. Zij trad in 1912 met hem in het huwelijk, nadat hij reeds zijn grote besluit genomen had om zijn verdere leven te slijten tussen de negers van Lam barene teneinde als zendingsarts hun lij den te verlichten en hun aan den lijve de praktijk van het evangelie te doen erva ren, die hij als theoloog en als filosoof tenvolle had begrepen en aanvaard. Het is weinig bekend, dat Plelène Bress- lau de grote stimulans geweest is voor Albert Schweitzer om zich in de medische wetenschap te bekwamen, nadat hij reeds zijn theologische en filosofische studie had beëindigd en een schitterende loopbaan voor zich had. Helène Bresslau was de gene, op wier initiatief het eerste Nazorg tehuis voor Ongehuwde Moeders te Straatsburg tot stand kwam en wier arbeid als verpleegster geleid had tot een zo grote belangstelling in de sociale omstan digheden der zieken, dat zij haar vriend Albert Schweitzer wist te inspireren tot een combinatie van de grote talenten, die in hem sluimerden: als kultuur-filosoof, theoloog, kunstenaar en medicus bereikte deze man tenslotte de vervulling van een zo veelzijdige levensambitie, dat zijn naam als die van een begenadigde eer en respect verwierf bij alle volken der aarde. Het is vaak de taak van een vrouw, in de schaduw te staan naast een man die be roemd wordt. Een taak, die naast een fi guur als Schweitzer ongetwijfeld een over. maat aan altruïsme en onbaatzuchtige zelf opoffering vraagt, aangezien deze beide deugden door hem reeds zo volkomen en consequent in zijn leven zijn toegepast. De huwelijksreis van Helène Bresslau voer de haar met haar jonge echtgenoot naar een wildernis, ver buiten iedere bescha ving, en naar een hard, wisselvallig be staan vol teleurstellingen en rampen. Te leurstellingen en rampen echter, die tevo ren in de berekeningen van het echtpaar Schweitzer waren opgenomen en voor hen golden als de noodzakelijk te aanvaarden consequenties van de keuze, die zij hadden gemaakt. De adeldom van een zo volledig in prak tijk gebracht beginsel, ontleend aan theo logie, filosofie en medische kennis, heeft de figuur van Schweitzer verheven boven alle verdachtmaking en spotternij, of schoon zijn uitspraken over maatschappe lijke en politieke verwikkelingen en ont wikkelingen daartoe aanleiding genoeg zouden hebben kunnen geven. Zijn recente oproep tegen het gebruik van atoombom men heeft grote indruk gemaakt, juist om dat zij kwam van een onaantastbare en onverdachte geest. Weinig mensen kun nen de hoogte bereiken, waarop zij onaan tastbaar zijn. Doch geen enkele mens kan dat op eigen gelegenheid. Wanneer men zich verdiept in de levensgeschiedenis van Schweitzer, dan blijkt dat in zijn scha duw een vrouw zijn steun en toeverlaat is geweest, ongenoemd voor de wereld, on bekend voor velen. De gedachte daaraan doet de vraag rij zen, hoe toch de wegen van twee mensen op zo wonderlijke wijze kunnen samenlo pen, dat uit hen samen één en dezelfde kracht geboren wordt, die temidden van de moerassen en lianen der wildernis de waarachtige beschaving in de armen draagt en koestert, terwijl daarbuiten het geweld van oorlogen en het onverstand van politieke en maatschappelijke vergis singen diezelfde beschaving in haar eigen bakermat dreigen te verstikken. LONDEN (Reuter, AFP, UP) De ont- vapeningsbesprekingen, die maandag te Londen werden hervat, zijn na een bijeen komst van drie kwartier tot woensdag ver daagd. De Amerikaanse afgevaardigde Stassen verklaarde, dat het sluiten van een beperkt akkoord een betere sfeer kan scheppen, waardoor politieke kwesties ge makkelijker kunnen worden geregeld. Hij herinnerde aan een Brits-Amerikaanse overeenkomst uit 1817 ter beperking van de vlootstrijdkrachten in het gebied van de Grote Meren, waardoor in 1818 het vast stellen van de grens van Canada langs de 19ste breedtegraad werd vergemakkelijkt. De Rus Z'orin herhaalde het Sovjet-voor- stel voor een apart akkoord inzake het on middellijk staken van de proeven met kernwapens. De vertegenwoordigers van de vier wes telijke leden van de subcommissie van de UNO voor ontwapening de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Ca nada zetten hun afzonderlijk overleg voort. Stassen heeft het nieuwe Amerikaanse Plan voor gedeeltelijke ontwapening nog niet officieel ingediend. In conferentiekrin gen acht men het onwaarschijnlijk, dat dit vóór volgende week zal gebeuren. (UP) Stassen heeft verklaard dat de her eniging van Duitsland een logische „twee de stap" is, nadat overeenstemming over gedeeltelijke ontwapening de eerste stap bereikt zou zijn. De Duitse hereni ging zou weer de weg banen voor verdere ontwapening de derde stap. Zorin pro testeerde er tegen dat de Amerikanen dra len met hun nieuwe plan. (Van onze correspondent in Parijs) De emoties die de Franse regerings crisis heeft opgewekt, zijn er de oorzaak van geweest dat men over het algemeen weinig aandacht heeft besteed aan de ernstige diplomatieke moeilijkheden die opnieuw tussen Frankrijk en Tunesië zijn gerezen. Die moeilijkheden zullen vermoe delijk wel weer worden bijgelegd, maar de „traditionele vriendschap en verbonden heid" tussen Frankrijk en het voormalige protectoraat worden opnieuw op een zware proef gesteld. De aanleiding en de reden is al weer de kwestie Algerije. In Parijs heeft men van de herhaalde betui gingen van solidariteit met de Algerijnse nationalisten van de kant van de Marok kaanse sultan en de Tunesische premier Habib Bourguiba, over het algemeen met verzwegen wrok kennis genomen, ofschoon van tijd tot tijd, zoals men zich herinnert, een diplomatiek conflict toch ook niet steeds bleek te kunnen worden vermeden. Toen echter de regering Mollet, vlak voor de jongste crisis, wist dat ze de recht se partijen voor haar belastingvoorstellen heel moeilijk, of niet, over de brug zou kunnen krijgen, meende de socialistische premier er slim aan te doen zijn Tunesi sche ambtgenoot Bourguiba te laten weten dat zijn subsidies zouden worden inge- IERLAND. In 1956 was het 100 jaar ge leden, dat John Redmond, Iers staats man en een der voorvechters voor de on afhankelijkheid van Ierland, werd ge boren. Ter herinnering hieraan ver schijnt op 11 juni a.s. een serie postze gels van twee waarden. Het zijn een zegel van 3 d. (blauw) en 1 sh. 3 d. (ro- bijnkleur), die beide Redmonds portret dragen. SAARLAND. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de stad Merzig heb ben de Saarlandse posterijen een post zegel van 15 fr. (blauw) het licht doen zien. De zegel vertoont de in Romaanse stijl gebouwde parochiekerk St. Peter in Merzig. alsmede het stadswapen. Het ont werp staat op naam van Eugen Grittmann uit Beckingen (Saarland) en de gravure op die van Egon Falz uit Berlijn. De op lage bedraagt 3 miljoen exemplaren. FRANKRIJK. De jaarlijkse serie, waar op de portretten van beroemde Fransen zijn afgebeeld, zal op 17 juni a.s. ver schijnen. De reeks is als volgt samenge steld: 12 3 fr., Jean de Joinville (1224 1317), geschiedschrijver; 12 3 fr., Ber nard Paliss.v (1510—1590), ceramicus; 15 5 fr., Quentin de la Tour (1704 1788), schilder; 15 5 fr., Félicité de Lamennais (17821854), priester en dag bladschrijver; 18 7 fr., George Sand (18041876), pseudoniem van Amandine Dupin. schrijfster; 18 plus 7 fr., Jules Guesde (18451922), politicus. houden zolang hij door ging de Algerijnse rebellen met woorden en zelfs met daden in hun verzet tegen Frankrijk te steunen. Mollet had zich in zijn nervositeit echter aan twee kanten verrekend met betrek king tot het effect, dat hij van zijn gebaar verwachtte. Zijn rechtervleugel heeft na melijk weinig of geen acht aan zijn ge spierde taal besteed, terwijl Bourguiba, die nu eenmaal ook met zijn publieke opinie heeft te rekenen, ten antwoord het econo misch verdrag tussen Frankrijk en Tunesië opzegde dat met zoveel moeite en pijn tot stand was gekomen. Om te trachten deze plooien weer glad te strijken het kabinet was toen al ter ziele heeft de Quai d'Orsay een reeks verzoenende communiqué's uitgegeven, terwijl Washington te horen kreeg dat Parijs het als onvriendschappelijke daad zou beschouwen, indien de Amerikanen de rol van geldschieter in Tunesië bij geval eens van de Fransen zouden willen over nemen. Het ziet er intussen naar uit dat de stormen voorlopig wel weer zullen lu wen. Tenslotte is Tunesië economisch ge heel en al op Frankrijk ingesteld en vice versa en het roer kan niet zó plot seling worden gewend om van de franc- de dollarzone te bereiken. De aantrek kingskracht van Amerika wordt ook voor de Tunesische regering, politiek en econo misch, echter zienderogen groter en zolang de rust in Algerije niet is teruggekeerd zal Parijs met het gevaar van Frankrijk's ecartering in alle Noordafrikaanse landen dan ook ernstig rekening moeten blijven houden. NEW YORK, (Reuter/AFP/UP) Een voorstel van tien ledenstaten van de UNO niet later dan op de veertiende zitting van de UNO-Assemblée, in 1959, aanbevelingen in te dienen ter herziening van het UNO handvest is aangenomen met 67 stemmen voor, geen tegen bij negen onthoudingen van het Sovjet-blok. Vijf landen waren niet bij de stemming aanwezig. De tien landen-resolutie was ingediend bij de commissie van de UNO-Assemblée, die te New York tijd en plaats zou vast stellen voor de conferentie. In deze ocm- missie hebben alle 81 UNO-leden zitting. De Sovjet-Unie, die eerder met een boycot van de werkzaamheden van de commissie had gedreigd, was, evenals de andere com munistische landen, op de vergadering vertegenwoordigd. Ongelegen De afgevaardigden van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten ver klaarden, dat de omstandigheden voor een herziening even ongunstig zijn als twee jaar geleden, toen de UNO tien jaar be stond en herziening mogelijk werd. De meeste vertegenwoordigers van de kleinere landen spraken zich, evenals zij, voor de tien-mogendhedenresolutie uit. De Nederlandse afgevaardigde E. L. C. Schiff was een dergenen, die verklaarden dat het uitstel tot 1959 evenwel geen be trekking mag hebben op de kwestie van het vergroten van het ledental van de Veiligheidsraad en de Economische en So ciale raad. De Russische afgevaardigde Ar- kadev zei, dat het Handvest bestand is ge bleken tegen de tijd en de gebeurtenissen. Met het oog op de ongewijzigde houding der Sovjet-Unie en haar bondgenoten ten aanzien van herziening van het Handvest verklaarden verscheidene sprekers, onder wie de minister van Defensie van India Krisjna Menon, dat de kwestie de interna tionale spanning slechts zou vergroten en niet in het belang van de vrede zou zijn. Voor herziening van het Handvest geldt namelijk het Vetorecht der grote mogend heden, zodat wijziging niet kan geschieden zonder eensgezindheid van de vijf per manente leden van de Veiligheidsraad van de UNO. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 90 cent KEMPTEN (UP) Van een groep van 28 Westduitse soldaten, die nabij Kempten, in West-Duitsland, de rivier de Iller moesten oversteken op een plaats waar deze onge veer een meter diep was, zijn er vijftien verdronken. De bevelvoerende onderoffi cier is gearresteerd. Met volle bepakking en bewapening moesten 28 leden van een groep parachu tisten de Iller oversteken, op een plaats waar deze ongeveer een meter diep en 30 tot 40 meter breed is. De bedding van de rivier is rotsachtig en er zijn in deze rot sige bedding geulen en kuilen. Hierdoor, en door de sterke stroming die er stond, zijn de soldaten gevallen en verdronken er vijftien, vier anderen werden door hun ka meraden gered en negen slaagden er in de overkant te bereiken. De Westduitse minister van Defensie, Franz Josef Strauss, heeft opdracht ge geven om alle bataljons- en compagnies commandanten van de eenheid, waarvan de 15 man afkomstig waren, voorlopig te schorsen. Hij heeft verder alle ceremonieel dat zijn huwelijk morgen zou vergezellen, afgelast. Een daarbij te houden parade is afgelast. LONDEN (Reuter) Vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Nigeria hebben na een week onderhandelen overeenstem ming bereikt over een „algemeen begin sel", inhoudende dat spoedig zelfbestuur aan het oostelijke en het westelijke deel der drie Nigeriaanse gebieden zal worden verleend. Het uiteindelijke doel der besprekingen is: algehele onafhankelijkheid voor de ge hele 32.000.000 inwoners (negers) tellende Nigeriaanse federatie, die thans de groot ste Britse kolonie is. Het mohammedaanse noorden streeft niet naar zelfbestuur op korte termijn, doch het wil wel. evenals de twee andere gebieden, dat geheel Ni geria in 1959 onafhankelijk wordt. Ontevreden ACCRA In 's werelds jongste onaf hankelijke staat, Ghana, hebben de bewo ners vorige week uit ontevredenheid tegen de regeringspolitiek gedemonstreerd. In Accra moest gehelmde politie ver scheidene ministers tegen betogers, onder wie leden van de Conventie-volkspartij van premier Kwame Nkroemah, beschermen. De demonstranten werden later door een minister tot kalmte gemaand. Hij gaf toe dat de regering fouten had gemaakt, maar verzocht tijd deze te herstellen. jjlllllllHIM fflmiiillL Wat de Nederlander in Spanje altijd weer treft, zijn de vele tastbare heinneringen aan een geschiedenis, die zo nauw aan de onze was ver bonden. Lopen we door de Ar- meria in Madrid, waar de grootste verzameling van wa pens ter wereld is onderge bracht, dan wekken de harnas sen van Philips de Schone en Karei V associaties op met lang voorbije tijdperken in onze historie. Dezelfde impres sies bevangen ons, wanneer we het particuliere museum van het Huis Alva bezichtigen. De aanstellingsbrief van de „Du- que de Alba" tot kapitein- generaal van de verenigde le gers in Vlaanderen, gedateerd 21 april 1567, zegt ons iets, evenals een in het Spaans ge steld verzoek van Willem de Zwijger aan Alva om de krijgsgevangenen menselijk te behandelen. Wanneer we dan een poosje hebben neergekeken op deze in vitrines bewaarde kostbaarheden, zien we op naar de onverbiddelijke kop van Alva, zoals Titiaan hem uitbeeldde en dan beginnen we iets van dit onplooibare karak ter te begrijpen. Het is ons dan duidelijk waarom hij, de schrik van de Lage Landen, in Spanje als een groot man wordt be schouwd. Het gevoel rond te dwalen door een brok eigen geschiede nis, is echter nergens sterker dan in het Escoriaal. Dat heeft mij al te pakken op de vijftig kilometer lange uitstekende betonweg, die van Madrid naar de zuidelijke uitlopers van het Guadarramagebergte leidt. Over deze weg, toen niet veel meer dan een hobbelig landpad, bewoog zich in 1598 een trage stoet. De eenenzeven- tigjarige Philips II, uitgeput DE SPANJAARDEN NOEMEN het Escoriaal, het omvang rijke klooster-paleis, waarin Philips II zijn sobere werkvertrek ken had, het achtste wereldwonder. Mag dit wat overdreven zijn, het is in ieder geval een machtig symbool van Spanje's vroegere grootheid. door zijn ziekte en de last van drieënveertig regeringsjaren (waarvan hij het grootste deel strijd voerde tegen de lastige bewoners van de Nederlandse gewesten), verliet zijn hoofd stad voorgoed. Hij wist spoedig te moeten sterven en wilde zich voorbereiden op de dood in het gigantische klooster- paleis, van waaruit hij de toen malige beschaafde wereld had geregeerd. Hoe ziek hij was, kunnen wij opmaken uit de duur van de tocht: een afstand, die ons vandaag nog geen drie kwartier kost, vergde toen vijf dagen. Dat was zelfs voor een draagstoel geen recordtijd, maar de onmenselijke pijnen, die de vorst leed, remden het tempo. De boeren onderbraken hun arbeid en ontblootten eerbiedig het hoofd bij het passeren van de stoet. In onze dagen zien zij een auto voorbijschieten en krijgen zelfs de kans niet de inzittenden op te nemen. Gedachten aan dit drama van drie en een halve eeuw geleden dringen zich onweer staanbaar aan mij op. De zoevende wielen verslinden de ene na de andere - kilometer. De wazige contouren van het gebergte op de achtergrond schijnen evenwel geruime tijd geen stap nader te komen. En ven, dat ik niet mee hoef. Ik mag alleen zijn. Mijn gedach ten zullen zich vrij kunnen be wegen. Als u nu snel potlood en papier pakt, zal ik u een aan tal feitelijke gegevens ver strekken. Dan ben ik er maar van af. El Escorial is door Philips II bedoeld als een monument van dankbaarheid voor de over winning van de Spaanse legers bij Saint Quentin op 10 augus tus 1557. In 1563 kreeg de bouwmeester Juan Batista de Toledo opdracht het werk te beginnen; Juan de Herrera voltooide het eenentwintig jaar later. Het gebouw vormt een dan, plotseling, na het nemen van een bocht staat daar ma jestueus en onvergankelijk El Escorial de San Lorenzo. Jongens van de klooster school spelen voetbal in de schaduw van het gebouw. Er staat een groep toeristen klaar om door een gids te worden rondgeleid. Ik heb gelukkig een papiertje van een hoog geleerde heer uit Madrid ge kregen. Hij heeft erop geschre- immense rechthoek: tweehon derdzes meter lang en hon derdeenenzestig meter breed. Een sobere Grieks-Romaanse bouwtrant achtte de vorste lijke opdrachtgever het meest in overeenstemming met het doel van het Escoriaal: een plaats te zijn van meditatie, een plaats ook waar hij zich ver van het hof in zijn een voudige vertrekken kon afzon deren. Indrukwekkend zijn even eens de cijfers, die de reisgids mij verschaft heeft en die ik ditmaal niet op hun juistheid heb getoetst. Hier ligt dus nog een taak voor een volgende bezoeker. Let op! er zijn zesentwintighonderd ramen, twaalfduizend deuren, vijftien kloostergangen, driehonderd cellen, zestienduizend olieverf schilderijen en vijfhonderd veertig muurschilderingen, ter wijl zesentachtig trappen voor de verbinding tussen de ver schillende verdiepingen en kel derruimten zorgen. Voorts be vat het bouwwerk een kerk, een klooster, een paleis, een school en een mausoleum. Tracht u nu los te maken 'van al deze uiterlijkheden en treed met mij het mausoleum binnen, het Panteón de Reyes. De prachtig bewerkte verguld bronzen deur staat open. We dalen een marmeren trap af, passeren de Pudrideros, waar de lichamen van de koningen altijd een tijd bleven rusten, tot ze gemummificeerd waren en overschrijden met ingehou den adem de drempel van een ronde onderaardse kamer. Het is er alles zwart marmer en verguld brons. Tegenover ons bevindt zich een altaar. Rechts hiervan staan in nissen de sarcophagen, telkens vier bo ven elkaar, met de stoffelijke resten van de Spaanse konin gen van Karei I tot Alfonso XII, met uitzondering van Phi lips V en Ferdinand VI, wier gebeente elders rust en de laatste koning Alfonso XII, voor wie echter wel een plaats is vrijgehouden. Links van het altaar zien we de tomben van de koninginnen, die hun echt genoten kinderen hebben ge schonken. Met ontroering lezen we de namen, die elk een begrip ver tegenwoordigen: Carlos V, Fe lipe II. Tot nu toe zijn het on werkelijke figuren geweest uit een boekje, nu krijgen zij een diepere betekenis. We staan op een meter afstand van mensen, die een belangrijk aandeel hebben gehad in de vorming van ons werelddeel, maar nu zijn zij niets meer dan wat wij eens allen zullen worden. De dood, die ons tot nadenken stemt en tot ontzag dwingt, heeft er een nieuw element bijgekregen: een indringend besef van menselijke vergan kelijkheid. We keren het mausoleum de rug toe en zetten onze zwerf tocht voort. De gids heeft in tussen de groep toeristen al weer buiten afgeleverd. Via de pracht en schoonheid van ba siliek en bibliotheek komen we dan in de privé-vertrekken van de koning. De ascetische monarch, streng van beginse len, veeleisend voor zijn onder geschikten, heeft voor zichzelf geen enkele luxe gezocht. Het bed, waarin hij stierf, de schrijftafel, waaraan hij werk te, de stoelen en de stoffering zijn bijna ordinair. We blijven tot slot een ogen blik mijmerend stilstaan bij een voorwerp, waaraan een kaartje hangt met deze tekst: Draagstoel, waarin koning Phi lips II zijn laatste reis naar het Escoriaal maakte. De tragische tocht over de stoffige, oneffen weg is plotseling zo helder als een filmbeeld voor ons gepro jecteerd. We zien de koning, gehaat en bewonderd, gevleid en bedrogen, opeens alleen maar als een oude, doodzieke man en zijn bereid hem veel te vergeven misschien zelfs de tiende penning van Alva. xcccxyyx&yyttOttyyyxccccco3zoyyyyx*yyyy^<xccccozoyz.~x Omdat nagenoeg iedereen erover praat, hebben wij onze medewerkers x van „De Praatstoel" het woord „vakan- tie" in het oor gefluisterd. Het resul- taat is een reeks van uiteenlopende X beschouwingen, die alle de ene meer, de andere minder met het verschijn- s sel vakantie te maken hebben. Wij haasten ons deze reeks aan onze lezers te presenteren, beginnende met van-ï daag. »XXCOCCEC05CCCCCeCOOCOD3XOCCCODCOXOCOOa»CCOOXX»XXX Blijf toch thuis! Nu moet u eens goed naar ons luisteren, lieve trouwe lezerWij zien u daar wel met al dat verlangen, al dat hunkeren in de blik, naar de toeristische affiches staan kijken, die zulke prettige dingen be loven en wij weten heel goed, dat gij met uitgesproken afgunst het plannen-maken van Koos en Guus en Riet en Wies gade slaat. Maar heus: zo zwaar behoeft gij het niet te nemenLaat Buur vrouw nu maar rustig met al haar kinders naar dat optrekje gaan op de Veluwe: vanavond breekt immers dat onweer al los met al dat gemene flitsen en rommelen en dan zal het hele, hete woudje (op de Veluwe dus) vervuld zijn van de ellende van moeder en kleinen. Gij ziet daar im mers de donderkopjes al samenpakken? Nu dan? Zijt gij daarom jaloers op Buur vrouw? En op Buurman die, dóór dat hondeweer, aan moet komen fietsen van station Eerbeek? Neen immers! En nu rijden de heer en mevrouw Bul de straat uit in die slee van een wagen en, waarlijk, wij horen u zacht met de tanden knersen. Waarom? Zijt gij jaloers? Dat behoeft niet. Laat hen maar gaan. Ten eerste is haar hele aandacht, de ganse reis lang, gericht op de auto-radio en dat 'ie zo knettert en dat 'ie toch pas nagezien is en dat die radiovent een schurk is en, ten tweede, Mn mevrouw Bul de heer Bul, na zo n hele dag schommelen en wiegen- in-weelde, niet meer verdragen-gewoon! „Dat is nou iets geks vamme", zegt me vrouw Bul, „maar dan kan ik 'um nie meer pruime", zegt mevrouw Bul. „Na zo'n dag rije". Mét die rot-radio. Dan zit 'ie me tot hier; da's nou echt gek vamme daar ben ik dan een rare in". Kijk, lezer, en wat blijft er dan over van dat fijne vakantieblijde? Van de schoon heden van de Cöte-Zus en de Cöte-Zo? Van de fraaie vergezichten die men heeft op de Col-Dit en de Col-Dat over de vallei, waarin immers de dorpjes, glanzend als paarlen, in de diepte liggen? Nog iets: weet gij wel, dat de heer Brul op den duur dóór gaat zitten? En dat daar, in dat kli maat vooral, geen kussentje of blaasrub- bertje of schuimzeteltje of wat dan ook tegen helpt, tegen dat doorzitten? Weet gij dat wel? Juist. Gij vraagt wat gindse auto beduidt. Gindse auto, die zo zwierig en vol van vakantie-blijde mensen (moeder en de kinderen), sterk beladen met valiezen, de stad verlaat met de duidelijke bestemming: eruit, eruit! Het is de auto van de baas van de vertegenwoordiger J. En deze ver tegenwoordiger J. is lang niet zo vakantie blijde als gij dat daar vanachter uw ven ster wel denkt. O neen! Want hij gaat op ditzelfde ogenbliik, als wij hem u even mogen tonen tijdens zijn verre tocht, juist zijn twee miljoenste kilometer autorijden inEn zij n voetzolen gaan al tij d zo missel ij k gloeien op den duur. En kan hij anders, in zijn eentje, nog eens zo'n beetje voor zich heen zitten te rijden bij licht geneurie en wat soeze rige gedachten, nu lukt dat niet want moe der en de kinderen zitten achterin en sme ren boter aan de kussens. En jam ook wel. En donderen, ja, zij donderen aan de deur knoppen. En likken langs de raampjes En Nee, op de heer J. behoeft gij niet af gunstig te zijn. En de familie in dat pension? Met Oom die naar de meisjes zit te kijken met zükke ogen! En tante die pijntje-hier, pijntje-daar heeft. En met Moeder die zich ergert aan het dessert: hoe durven ze! En die wéét dat er al vier dagen een kloentje haar ach ter de wastafel ligt. En Pa, die niet tegen het water-hier kan. En Koos die maar zit te hijsen in dat smerige barretje en met Wientje-wat-is-er-met-dat-meisje-ge- beurd. Het lijkt wel of ze onder de trein heeft gelegen. En met Tientje die, als u het ons vraagt, veel en veel te laat thuis komt 's avondsAfijn Bent u daar jaloers op? Neen immers! Duif J. F, Remming De kosten van het levensonderhoud in Frankrijk zyn van april tot mei met 0.60 percent omhoog gegaan volgens het index cijfer van de regering, dat betrekking heeft op 213 artikelen. De kosten van het levensonderhoud, waarmee een aantal lonen in Frankrijk verbonden is, stegen van 137.1 in april tot 148 in mei en dat in een periode, dat dat indexcijfer meestal, tegen de zomer, om laag gaat. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HAARLEM. Wij kregen een te Wee- nen verschijnende krant in handen, welk blad meer weet over de plannen tot droogmaking van de Zuiderzee dan wij. De drooglegging zal in 32 jaren worden uitgevoerd en ongeveer 160 millioen gulden kosten. Als alles klaar is, zullen, met vrijlating van een binnenzee, 4050 vierkante mijlen land drooggelegd zijn. Ook weet het blad te voorspellen, dat het drooggelegde land aan de Noordzijde be schermd zal worden door een dijk van maar liefst veertig kilometers lang, die van Noord-Holland naar Friesland' zal loopen! I

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5