Tegen plan „zwembad De Lynden" zal worden geprotesteerd Christelijk Militair Tehuis bestaat vijfenzeventig jaar MODERNE ZONNEBRILLEN Vrijdag collecte op luilakmarkt DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 3 rieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Stadionnieuwtjes N Geslaagde uitvoering van Eelecta-aspiranten Burgerlijke Stand van Haarlem Jaarvergadering van de Haarlemse Sportraad Bijna vijftig mille voor straataanleg in zuidwest „De Tulp" beraadslaagt over reservering Uit Scheveningen ontsnapte gevangene gegrepen Jan Out maar twee jaar bij het Gelders Orkest Rookverbod in Krelagehuis Gemeenteraad Haarlemmerliede en Spaarnzvoude ZANDVOORT Openstelling van afdeling „gevonden voorwerpen" HAARLEMMERMEER Onderbouw tribune wordt met twee vertrekken uitgebreid LISSE Voorlichtingsavond van gewestelijk arbeidsbureau HII.LEGOM Weer een diamanten echtpaar in Hillegom D.V.O. organiseert een avondvierdaagse VIJFHUIZEN St. Annaschool wordt verbeterd UIT STAD EN STREEK Oranjevereniging organi seert feesten in augustus BENNEBROEK Extra raadsvergadering in Bennebroek plNS DAG 4 JUNI 1 95 7 gen dezer dagen is het vijfenzeventig jaar geleden dat het Christelijk Militair Tehuis, sedert 1903 gevestigd aan de Jansweg te Haarlem, werd opgericht. Plannen om het jubileum te vieren zijn in voorbereiding. Mogelijk zal na september aandacht aan het vijfenzeventigjarig bestaan besteed worden. Thans heeft men zich ingezet voor de collecte, die maandag begonnen is en tot en met zaterdag duurt. B. en W. ^eft het bestuur toestemming verleend ook op de luilakmarkt van vrijdag te collecteren en verwacht wordt, dat velen die avond het werk ten bate van de militairen, die tijdelijk in een van de Haarlemse kazernes verblijven, zullen steunen. Het werk in het Christelijk Militair Te huis concentreert zich aan de Jansweg. Het bestuur heeft de laatste tijd de mede werking ondervonden van een aantal stad- genoten, die zitting hebben genomen in de commissie van bijstand. Deze commissie bereidt culturele bijeenkomsten voor en werkt ook mee, dat velen de arbeid finan cieel steunen. Ook is zij ingeschakeld bij de collecte. Drie gebouwen In de loop van de afgelopen drie-kwart eeuw is het werk ten bate van de militaire huizen verricht in drie gebouwen. Op 1 juni 1882 is het vergaderlokaal der Baptisten gemeente aan de Parklaan 21 geopend. Ge durende zes avonden per week van zes tot tien uur kwamen militairen bijeen. De tweede zetel was het vroegere gebouw „Volksbelang" op de hoek van de Jansweg en Parklaan, waarin thans bejaarden on derdak hebben. In 1903 werd het gebouw aan de Jansweg 34 met zijn sierlijke in oud-Hollandse stijl uitgevoerde gevel als militair tehuis in gebruik genomen. De zorg aan de militair in zijn vrije tijd in Haarlem dateert van omstreeks 1868. De toestanden waren geheel anders dan thans. Hij, die als milicien door het lot was aan gewezen, kon zich daaraan onttrekken door een plaatsvervanger aan te wijzen. Velen, die het betalen konden, grepen deze ge legenheid aan om aan de militaire ver plichtingen te ontkomen. Daardoor werd het ontwikkelings- en geestelijk peil in de ADVERTENTIE u de voetballerij voorbij is kunnen de liefhebbers zich weer rustig aan 1 wielrennen wijden. Donderdagavond kunnen zij daarvoor terecht in het Olympisch Stadion, waar de kampioen- schappen van Nederland, der traditie i getrouw, weer op het programma staan. Om half acht wordt er begon- nen met sprint profs (FINALE), sprint 1 amateurs (tot halve finale) en 50 km j voor amateurs (zonder gangmaking). Maar motoren komen er tóch aan te pas: 25 km voor amateurs achter kleine motoren ter voorbereiding voor het internationale Criterium te i Leipzig. De beste renners van de Po- j pulaires zullen aan dit aantrekkelijke S nummcB deelnemen. Reserveert dus donderdagavond voor Wielrennen in het stadion Een groot aantal belangstellenden, in hoofdzaak de ouders en verdere familieleden van de deelnemende aspiranten, vulde za terdagavond de grote zaal van de Haarlem se Kegelbond om te kijken naar hetgeen op deze eerste openbare demonstratie van Eclecta door de aspiranten en een aantal he ren van de volleybalafdeling gedemonstreerd zou worden. Ziekte van de vorige leider en de korte tijd van voorbereiding voor de tegenwoor- woordige leider waren oorzaak, dat hier niet van een „uitvoering" geproken kon worden. Het was blijkbaar het streven van de leider om in elk nummer, de kinderen een zo groot mogelijk aantal oefeningetjes, oefenvormen of sprongen te laten uitvoe ren, waardoor aan de afwerking helaas niet die aandacht geschonken kon worden, die voor een openbaar optreden vereist is Thans ging de behendigheid een grote rol spelen. Deze behendigheid werd dan ook op verschil lende wijzen uitstekend vertoond, nml. bij klassikaal kastspringen (met drietallen) door de kleinste meisjes, bij het klimmen en klauteren aan-; op- en over de bruggen door de kleinste jongens en bij oefeningen aan brug door de grootste jongens. De mid delste groep jongens vertoonde een serie sprongen en rollen op en over de lange mat, welk nummer door de snelle opeen volging zeer aantrekkelijk was. De oefeningen in het voortbewegen in klassikaal verband, verzwaard met romp houdingen, over lange banken door de mid delste meisjes konden ons weinig bekoren. Het best geslaagde gymnastiek nummer was het kast-bokspringen van de grootste meisjes. Hier werd zeer goed gesprongen met correcte afwerking en zelfs zagen wij enkele schaarsprongen over de in de lengte geplaatste kast. De andere tak van sport, die hij Eclecta wordt .beoefend, is volleybal. Wij zagen van twee jongensgroepen een zeer aardige les met vooral in de eerste set een spannende strijd, waarbij vooral bij de groep met klei nere jongens het zeer agressieve spel op viel. Deze jongens kregen door hun goede slagen menigmaal een verdiend applaus. De heren van Eclecta lieten aan het slot nog een demonstratie zien tegen de heren van OVRA. De zeer beperkte werkruimte belette het ontplooien van een goed spel doch dit op treden was als demonstratie wel geslaagd. Daar de leden zich voor deze avond serieus hadden voorbereid en het publiek tevreden huiswaarts ging, kan voor Eclecta van een geslaagde avond gesproken worden. Haarlem, 3 juni 1957 NDERTROUWD, 3 juni: M. R. A. Ecken- nausen en J. M. W. Stienstra: D. Ponsen en C. L. Hofman. GEHUWD, 3 juni: F. de Vroege en H. M. Wensveen; H. R. Volckerijck en H. Chr. van buijken; M. Th. Kuijpers en E. M Sikkenk; J- Langenberg en M. A. Claver. bevallen van een zoon, 1 juni: A. A. A. van DuinMeijer; H. J. GougeBarnhoorn; B. W. DijkstraWaleveld; J. die JongNij- oam; 2 juni: I-I. Ti.jmanWesseling; A. M. KoelemijSteil brink A. W. Broekhuizen -^Kiebert; J. BerlemonLe Noble; C. Hei- tegers—Visscher; W. M. Th. Kensen—Car- t0"i 3 juni: II. M. HermansLasschuit. BEVALLEN van een dochter. 1 juni: W G F. van der AarGigenvack: M. Tjeertes jan der Drift; J. RoseBoeree; M. J. Leon- nardt—Haasbeek; C. M. BrinkCoppens: M. G BuisSimon; 2 juni: C G. HaanVan «er Helm: S. J. E. Duk—Havers; J. W. M. «edekerMoerkerk; 3 juni; W. van Es Bergsma; A. C. Ligtvoet—Nol et; A. Th. van Dijk—Simonis. overleden. 31 mei: e. H. Zethof—IIu- öo°' '7 j„ Scheepersstraat; 1 juni: R. Del- vhambreHoeven, 80 j„ Beukenstraat; J. thtendaal, 15 j., Kampei-laan; 2 juni: H. Ho lenes, 45 jPaus Leostraat; A. J. de Boèr, W jaar, Trompstraat. weermacht gedrukt. Het departement Haarlem van de Maatschappij Tot Nut van het Algemeen had aandacht voor de mili tairen en werkte mee aan de stichting van een kantine met recreatiezaal. In 1874 werd de Nederlandse Militaire Bond opgericht en vijf jaar later verspreid de het hoofdbestuur een circulaire onder Haarlemmers met verzoek mee te werken aan de oprichting van een christelijk mili tair tehuis. Het geld kwam traag binnen. Mogelijk zou de stichting nog langer uit gesteld worden, ware het niet, dat in mei 1882 een deel van het garnizoen van Leiden naar Haarlem werd overgeplaatst. In Lei den waren de militairen gewend een huis te bezoeken en dit had tot gevolg dat op 1 juni van dat jaar de eerste bijeenkomst gehouden werd in het gebouw der Bap tisten-gemeente aan de Parklaan. Ruim een halve eeuw is het gebouw aan de Jansweg 34 in gebruik en de opeen volgende besturen hebben in de loop der jaren met vele moeilijkheden te kampen gehad. Er waren periodes, dat de Haarlem mers weinig belangstelling hadden voor het leger en dat merkten de bestuursleden van het Christelijk Militair Tehuis. In de eer ste wereldoorlog werd er een druk gebruik gemaakt van het gebouw, en dat was ook na de gebeurtenissen met de Zeven Pro vinciën in 1933 en vooral na de mobilisatie in 1939. In de laatste oorlog moest de vereniging Christelijk Militair Tehuis liquideren en het gebouw werd in beslag genomen door de commissaris voor niet-commerciële ver enigingen. Na de bevrijding werden ter stond pogingen in het werk gesteld weer in het bezit te komen van het gebouw en dat is gelukt. Het was echter nodig tot verbouwing over te gaan en nadat in 1950 hiermee was begonnen, werd op 5 april 1951 het verbouwde Christelijk Militair Tehuis door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heropend. Donderdag 1 november 1956 was weer een belangrijke datum voor het bestuur der vereniging, want toen werden twee salons officieel in gebruik genomen. Het bestuur der vereniging bestaat thans uit: ds. Joh. Bronsgeest, L. Lam, secretaris; J. Fontijne, penningmeester; dr. A. R. Jonkhof, B. J. Thijsse, ir. W. D. Smor en M. Rumpff, administrateur. Van 1928 af maakt de heer L. Lam deel uit van het bestuur en ruim vijfentwintig jaar vervult hij het secratariaat. De heer Lam heeft in de loop der jaren een belang rijk aandeel in de werkzaamheden gehad, speciaal in de mobilisatie, tijdens de ver bouwing en later tijdens de uitbreiding. In de onlangs gehouden jaarvergadering van de Haarlemse Sportraad heeft de voor zitter, de heer D. Beets, in een langdurig openingswoord de voornaamste gebeurte nissen van 1956 op het gebied van de sport gememoreerd. Daarbij werd duidelijk dat er voor de dikwijls bijzonder interessante lezingen die geregeld gehouden worden bij de bestuursleden van diverse verenigin gen nog steeds te weinig aandacht bestaat. Voorts besprak de heer Beets het pro bleem van de vrije tijdsbesteding, een vraagstuk dat aldus spreker over vijfentwintig jaar een wereldprobleem zal zijn geworden. Nadat de voorzitter de diverse activitei ten van de Sportraad in het afgelopen jaar had opgesomd ging hij over tot het noemen van de vele wensen die er in Haarlem nog steeds blijven bestaan, zoals onder meer de kleedkamers op de terreinen in Noord- Akendam, de ruimte voor de krachtsport verenigingen in de Stadsdoelen, de sporthal en een nieuw zwembad. In enkele vacatures werd naar genoegen van de aanwezigen voorzien en tevens werden de jaarverslagen goedgekeurd. Met het oog op de voortgang vari de wo ningbouw in Haarlem-zuidwest is het no dig, dat op korte termijn wordt overge gaan tot de aanleg van gedeelten van de Ampèrelaan en de Snelliusstraat. De daar mee verband houdende werkzaamheden omvatten het uitvoeren van grond-, rio- lerings- en bestratingswerken en de aan leg van plantsoenstroken, waarvan de kos ten op 46 mille worden geraamd. Daarvan komen 21 mille weer terug in de vorm van bijdragen in de kosten van openbare wer ken. B. en W. stellen de raad voor dit krediet ter beschikking te stellen. Het dooi de gemeente te investeren bedrag van on geveer 25 mille zal in veertig jaar worden afgeschreven. De vereniging ,.De Tulp", een autonome groep van de Koninklijke Algemene Vere niging voor Bloembollencultuur, heeft maan dagmorgen in gebouw „St. Bavo" le Haar lem beraadslaagd over dé vraag, of men de door de Stichting Bloembollensurplus- fonds aangelegde reserves zou uitbreiden of gebruiken om de kortingspercentages te verminderen. Een tussenweg is volgens het bestuur van Bloembollencultuur, die de uitspraken van de groepen doorgeeft aan het produktschap voor Siergewassen, ook mogelijk. De discussies waren in feite slechts in formatief Men besloot een eventueel ver schil tussen voorlopige en definitieve kor tingspercentages niet aan de vrije reserve van het Surplusfonds toe te voegen, maar deze te gebruiken voor een vermindering in het volgend jaar. Mocht er een surplus aan leverbare bollen zijn groter dan tien per cent dan zal uit de reserves worden geput. Een nadelig verschil tussen voorlopig en definitieve heffing zal eveneens, indien mo gelijk, uit de reserves worden gedekt. De algemeen voorzitter van „Bloembollencul tuur" noemde deze reserves slechts een stootblok, want eventuele catastrofes kun nen toch niet uit dit geld worden bestreden. De negenhonderdduizend gulden, die men voor vroege tulpen en de 2.399.000 gulden voor late tulpen ter beschikking heeft, kun nen voldoende zijn, gezien het feit, dat er In 1947 ongeveer achttien miljoen gulden nodig was om de overschotten op te kopen en te betalen. In Amsterdam is een 28-jarige ontvluchte gedetineerde aangehouden. De man was voor zijn ontvluchting in observatie in de Centrale Penitentiaire Inrichting aan de Pompstationsweg te Scheveningen, dezelf de inrichting waaruit „de zwarte ruiter" destijds ontvluchtte. Op 29 mei mocht hij een familielid, dat ernstig ziek was, gaan bezoeken in een huis aan de Windasstraat. Op weg daarheen heeft hij zijn bewaker een beentje gelicht, waarna hij kans zag te ontkomen. De interne spanningen, die er sinds enige tijd bestaan tussen artistieke leiding van het Gelders Orkest en de orkestleden, heb ben er toe geleid, dat het stichtingsbestuur van het Gelders Orkest met algemene stemmen en in volledige overeenstemming met de dirigent, de heer Jan Out en de vertegenwoordigers van het orkest in het bestuur, de aanstelling van de heer Out met. ingang van 1 september gewijzigd heeft in een contract voor de duur van twee jaar. Van dit besluit zijn de orkest leden hedenmorgen in kennis gesteld. Naar wij vernemen zal voor het komende seizoen een rookverbod in het Krelagehuis te Haarlem tijdens sportwedstrijden wor den afgekondigd. In het voor het nieuwe sportjaar op te maken contract dat de gemeente met de di verse bonden zal sluiten wordt éen bepa ling opgenomen die dit rookverbod zal be vatten. AMSTERDAM De aandelen Kon. Olie worden thans op de beurs bij de meest kwetsbare gerekend waardoor de werkelijke speculatie door het publiek in dit fonds zich wel tot een minimum heeft beperkt. Ook de arbitrage voelt er heel weinig voor posities aan te houden, in verband met het aanwezige grote gevaar voor koersverliezen, wanneer zij de stukken in het buitenland niet kun nen plaatsen. Fluctuaties op een dag van 20 tot 40 punten per aandeel zijn thans op dit hoge niveau, heel normaal. Een dollar hoger of lager in Wallstreet betekent hier een verschil van vier gulden, oude basis 20 percent. De aankopen die thans plaats vinden in de aandelen Kon. Olie dienen hoofdzakelijk voor belegging op lange ter mijn en als zodanig worden de aandelen getipt, aldus de beurs. De opening was f 206,70 tegen vrijdag f 204,50 ex dividend f 3,50. Een groot gedeelte van het dividend werd dus reeds ingehaald. Door lichte vraag in een kleine markt liep de koers op tot f 207,50 om daarna weer iets terug te vallen. De handel was zeer klein. Aandelen Philips waren 1 percent lager, Unilever daarentegen 2 percent hoger. AKU staakte de rijzing van de vorige week en was ruim 1 percent lager. K.L.M. was bepaald flauw door aanbod in kleine markt waardoor het fonds ruim f 1 verlies moest incasseren. Koers f 128,80. Van de scheepvaartwaarden waren Van Nievelt Goudriaan gevraagd en ruim 1 punt hoger. Scheepvaartunies verwerkten het lagere dividendvoorstel met een ver lies van circa 2 punten. Ook de overige fondsen !4 tot 1 percent lager. In de In donesische sector waren Amsterdam Rub ber aangeboden en ongeveer 2 punten la ger, HVA Deli Mij. een weinig hoger. Staatsfondsen ongeanimeerd en nauwelijks prijshoudend. Dividendvoorstel Scheep vaart Unie 12,8 percent waarvan 1,667 per cent in aandelen (v.j. 15,7 percent) waar van 5 percent in aandelen). Prolongatie 3iK percent. (ANP). NEW YORK Du Pont de Nemours-aandelen stonden in het middelpunt der belangstelling, nu het Hoge Gerechtshof heeft beslist dat de ze maatschappij tezamen met General Mo tors waarvan zij 22,6 percent der aan delen bezit op onwettige wijze de han del heeft beïnvloed. De rechterlijke beslis sing, die berust op het geding dat de re gering in 1949 aanhangig maakte om een civiele anti-trust-uitspraak te verkrijgen, verwijst de zaak terug naar de federale arrondissementsrechter in Chicago. Ter beurze meent men nu dat Du Pont ge dwongen zou kunnen worden om zijn Ge neral Motors-aandelen ter waarde van 63 miljoen dollar geheel of gedeeltelijk onder zijn aandeelhouders te distribueren- Du Pont steeg snel tot 20214, 8 2/3 dollar hoger dan zijn aanvankelijk laagtepunt en zes dollar hoger dan de slotnotering van vrijdag. Tegen beurseinde brokkelde de winst tot een dollar af, zodat het fonds sloot op 19714. General Motors daalde 3/8 dol lar tot 4214. Over het algemeen waren de aandelen onregelmatig lager bij matige omzet; vlieg tuigbouw- en staalwaarden waren flauw, oliewaarden sterk verdeeld en enkele in dividuele fondsen waren tot twee dollar hoger of lager. Het industriegemiddelde kwam van 504,93 op 503,76; dat voor spoorwegen van 145,55 op 145,10 en dat voor openbare nutsbedrijven van 74,03 op 73,94. (UP) 314 Nederl. '47 3 9/« Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. pref. PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber IC. L. M Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 869/ie 8914 184 341 188 306 275 286 284 K. 14814 43714 257'/Ï 1019J4 207,50 74 129,40 17414 17814 269 Vx 1131-4 95 204 15914 175'/! 18114 67'"Vin 190 66% 43»/w 92% 42Vis Heden 13.45 uur 86"/i» 89 54 1851-4 342 188 306 272 288 284'A 148/;* 440 257 1017 206,90 73 128, 174 178 268 ih 114s 95 204 160 175 18114* 68 18714 6514 42 -y« 92% 4114 De vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, die maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester drs. J. J. M. Visser te Halfweg werd gehouden, zou wegens de korte agenda waarschijnlijk reeds na een kwartier beëindigd zijn geweest, als B. en W. hieraan op het laatste moment geen verzoek om machtiging hadden toege voegd. Een machtiging namelijk, waardoor de raad het college toestemming verleent tot het indienen van bezwaren bij de ge meente Haarlemmermeer, tegen het ont werp uitbreidingsplan in onderdelen „Zweminrichting De Lijnden". Dit verzoek voorzag de voorzitter van een uitvoerige toelichting. Spreker herin nerde aan de raadsvergadering van Haar lemmerliede en Spaarnwoude van 14 fe bruari jongstleden, waarin met algemene stemmen een motie was aangenomen, waarin het gemeentebestuur van Haarlem mermeer werd verzocht, nogmaals de mo gelijkheid van de aanleg van een zwembad in Zwanenburg in studie te nemen. Inmid dels heeft het college van dit gemeente bestuur een afwijzende beschikking ont vangen, waarin werd vermeld dat men hier geen enkele reden kon vinden op het eenmaal genomen besluit terug te komen. In de donderdag te houden raadsvergade ring van de gemeente Haarlemmermeer zal een ontwerp-uitbreidingsplan voor het gebied, waar het zwembad is geprojec teerd, in behandeling komen. Daarom menen B. en W. dat thans het ogenblik is aangebroken om tegen dit uit breidingsplan te protesteren. Volgens het college moet dit protest berusten op twee motieven: ten eerste, dat het hier gronden van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude kan betreffen en ten tweede, dat een zwembad voor de bewoners van Halfweg en Zwanenburg dermate primair moet worden genoemd, dat de eventuele stichting van een zweminrichting „De Lijnden" de belangen van de eigen ge meente ernstig zou schaden. Mede doordat een dergelijk protest ook de instemming van Gedeputeerde Staten vereist en de be treffende raadsvergadering reeds donder dag wordt gehouden, menen B. en W. dal een snel beraad geboden is. De heer D o e v e (KVP) verklaarde zich tot machtiging onmiddellijk bereid, maar de heer Van Essen (VVD) wenste zijn toestemming van enige nadere inlichtingen afhankelijk te stellen. Het was hem name lijk niet geheel duidelijk of het college wilde protesteren tegen het in bezit ne men van gemeentegronden, dan wel tegen de stichting van een zwembad. In het laat ste geval betwijfelde hij het, of men een andere gemeente zou kunnen decreteren, op welke plaats zij haar zwembad wil doen verrijzen. Burgemeester Visser noemde in zijn antwoord deze kwestie bijzonder pijnlijk, maar hij meende toch dat men de aanleg van een zwembad niet moet beschouwen als iets, dat aari gemeentegrenzen is ge bonden. Hierna verleende de raad de gevraagde machtiging. De overige agendapunten werden daarna alle als hamerstukken afgehandeld, be halve het verzoek van B. en W. om een aanvullend krediet van f 5500 voor verbe tering van de Middenweg. De heer Van Essen verzocht B. en W., zoals hij dat ook bij voorgaande gelegenheden heeft gedaan, de raad alleen begrotingen voor te leggen, waarvan de leden op aan kunnen. Tevens maakte de heer Van Essen van de gelegen heid gebruik om zijn ontstemming over de toewijzing van twee woningwethuizen aan politiemannen van buiten de gemeente te uiten. Gedurende het zomerseizoen, met ingang van woensdag, zal de afdeling gevonden en verloren voorwerpen van het politiebureau aan de Hogeweg te Zandvrort geopend zijn op woensdag- en zaterdagmiddag van twee tot vijf uur. Postduiven slaan vleugels uit De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam zondag deel aan de wed vlucht van Corbeil af. c -er een afstand van 443 kilometer. Gelost om 66 uur 15 minuten arriveerde de eerste duif om 11 uur 58 mi nuten. De uitslagen waren als volgt: A. ii. Daane 1. 7. 21; J. Schrander 2, 3, 5. 18: Th. v. d. Meulen 4. 8, 14, 20; G. Driehuiz- n 6, 15. 19; C. K. Draijer 9: Corn. Koper 10; A. J. Spolders 11: H. Lansdorp 12, 16; Gebrs. Ko per 13; A. Paap 17, en C. Visser 22. Voorzieningen ten behoeve van oogstarbeiders In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om de onderbouw van de tribune op het gemeentelijk sportterrein te Hoofd dorp te doen uitbreiden en daarvoor een bedrag van twaalfduizend gulden beschik baar te stellen. Gedurende een deel- van het afgelopen jaar is de onderbouw gebruikt voor tijde lijke huisvesting van arbeiders, die - elders woonachtig - ingeschakeld werden bij»het verrichten van oogstwerkzaamheden op landbouwbedrijven in Hoofddorp en om geving. Aanvankelijk was het rijk voor nemens in 1957 een permanent basiskamp ten behoeve van de seizoenarbeiders te stichten, maar de investeringsbeperkingen verhinderen het plan uit te voeren. Daarom is aan B. en W. gevraagd voor de huisves ting wederom gebruik te mogen maken van de onderbouw der tribune. Het gedeelte dei- tribune zal moeten worden vergroot. Er zijn twee vertrekken ontworpen aan weers zijden van de bestaande tribune Verder worden twee douches en een wasgoot met een aantal kranen aangebracht. Ook voor ziet het plan in het plaatsen van een drie tal wasbakken, elk met één kraan. De ver trekken kunnen worden gebruikt als slaapverblijf voor seizoenarbeiders en ge durende de periode dat zij als zodanig geen dienst behoeven te doen voor kleedgelegen heid van sportverenigingen. Het rijk betaalt aan de gemeente een vergoeding als ge bruik gemaakt wordt van de slaapgelegen heid. De voorzitter kon niet garanderen, dat in de toekomst de begroting van diverse werken niet zal worden overschreden. Wel zullen B. en W. hun uiterste best doen te zorgen, dat de begroting zo scherp mogelijk is berekend. Ten aanzien van de toewijzing van woonruimte zei de voorzitter, dat B. en W. hierover geen verantwoording aan de raad hebben af te leggen. Toch wilde hij hierover wel het een en ander in de open bare raadsvergadering mededelen. Aller eerst bracht hij onder de aandacht, dat bij woningwetbouw tien percent van de bouw aan het rijk voor zijn ambtenaren moet voorden afgestaan. Hieronder valt de toe wijzing voor één politieman. Wat de toe wijzing aan een andere politieman betreft, zei de voorzitter, dat B. en W. hiertoe na lang beraad hebben besloten. Het gaat hier om een ambtenaar, die geregeld zijn dienst in de gemeente moet doen, terwijl zijn ge zin in Den Haag woonachtig was en de man geen vergoeding voor verblijfkosten ontving. Met deze verklaring nam de raad genoegen. Medegedeeld werd, dat een ont werp voor een nieuwe politieverordening ter inzage ligt. De raad besloot de gemeen telijke ere-penning in brons toe te kennen aan de heer Th. van Lieshout, die zater- ferdag de gemeentedienst heeft verlaten na hier ruim vierenveertig jaar werkzaam te zijn geweest. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Lisse houdt donderdag een beroepenvoorlichtings- avond in „De witte Zwaan" te Lisse voor de leerlingen van de hoogste klassen der ulo's uit de bollenstreek. De heer F. Kaptcin zal de jongens voorlichten over de kansen, die er in het zaken- en bedrijfsleven voor hen zijn. Mejuffrouw T. Groen in 't Wout zal de meisjes uiteenzetten welke kansen er voor hen in het bedrijfsleven zij evangeLisatie-bueenkomst. Woensdag wordt in ,,De witte Zwaan" te Lisse een evangelisatie-samenkomst belegd. Spreker is evangelist Th. Dikkes uit Leiden. Wederom is er in Hillegom een diamanten echtpaar. Het zijn de heer en mevrouw Imt- hornPeet, die op tweede Pinksterdag de dag herdenken, dat zij zestig jaar geleden in de echt werden verbonden. De bruidegom. Bernardus Imthorn. werd op 18 december 1869 te Katwijk aan die Rijn geboren. De bruid, Jannetje Peet. zag op 22 april 1874 in Valkenburg het levenslicht. Ruim 59 jaar woont het echtpaar Imthorn in Hillegom. De bruidegom kwam naar het bollendorp. omdat hii er als metselaar een hoog uurloon kon verdienen, namelijk wel achttien a negentien cent per uur. Door hard te wer ken wist hij in de loop der jaren een eigen bedrijf op te bouwen. Nog altijd is de brui degom, die dikwijls bedlegerig is, vol be langstelling voor wat er thans in het bouw bedrijf omgaat. Te praten over het vak, dat hii jarenlang heeft uitgeoefend, is nog steeds zijn lust en zijn leven. De bruid doet op haar 83-jarige leeftijd nog samen met haar zuster van 87 jaar het huishouden. Zelfs de schoon maak slaan de bejaarde dames niet over en van een hulp in de huishouding willen zij niets weten. De minder goede gezondheid van de bruidegom laat niet toe, dat een groot feest op touw wordt gezet. Met kin deren en kleinkinderen zal de tweede Pink- sterdam het diamanten feest intiem worden gevierd. Dat velen met dit feest meeleven, moge blijken uit de bloemenschat. die de woning van het diamanten paar opfleurt. De Hillegomse wandelsportvereniging D.V.O. organiseert een avondvierdaagse, die van 17 tot en met 20 juni zal worden gehouden. Zowel individueel als in groeps verband kan aan deze vierdaagse worden deelgenomen. Voor personen van acht tot veertien jaar bedragen de afstanden vier maal tien kilometer, voor veertien jaai en ouder vier maal vijftien kilometer. In geschreven kan worden bij de heren J. van Schie, Mariastraat 42; L. Funcke, Van Vlietstraat 17; A. v. d. Oever, M. de Ruyterstraat 17 en J. Stroet, Hereweg 151, Lisse. Iedere deelnemer aan de vierdaagse ontvangt een medaille. Voorts worden groepsprijzen beschikbaar gesteld. De start vindt plaats op 17 juni bij café-res taurant „Treslong" tussen half zeven en zeven uur. Dankzij de medewerking van het gemeen tebestuur zijn of worden verschillende verbeteringen en herstellingen aan de r.k. Sint Annaschool te Vijfhuizen aange bracht. Zo is het: schoolplein tussen de kerk en het schoolgebouw verbeterd en ook aan het interieur van de school werd aandacht geschonken. De drie lokalen zul len van een nieuwe vloer worden voorzien en er zullen nieuwe banken worden ge plaatst. Door een verbouwing zal een spreekkamer voor het hoofd der school be. schikbaar komen en zullen er toiletten voor het personeel komen. Eveneens zal de gang worden gerestaureerd. Omdat het onderwijs voortgang moet vinden, zullen deze verbouwingen in de loop van de aan staande zomervakantie geschieden. Benoemd tot onderwijzeres In de plaats van mejuffrouw Kersten, die haar functie als onderwijzeres aan de r.k. Sint Annaschool te Vijfhuizen in ver band met haar huwelijk zal neerleggen, is thans benoemd mejuffrouw A. van der Leeden te Tiel. Zij zal op 1 september in dienst treden. in mei gespaard In de maand mei werd aan het hulppost- kantoor te Vijfhuizen een bedrag van f5.524,70 ingelegd, terwijl f 1.013,63 werd terugbetaald. vette varkensmarkt leiden. Leiden, 4 juni: Aanvoer 191 vette varkens. 2 nuchtere kalveren. Notering in centen per kg levend gewicht: lichte varkens 170—173. slagersvarkens 174176, zeugen 152157. nuchtere kalveren geen notering. Handel redelijk. Afloop iets minder. Enkele prima beesten boven notering. Nieaws in het kort „De Sneeuwkoningin". Het „Katholiek Kinderkoor" in Heemstede geeft woensdag avond 12 juni in het Minervatheater een op voering van „De Sneeuwkoningin", een kinderoperette naar het bc'icnde sprookje van H. G. Andersen. Bob Jansen heeft de regie. De muzikale leiding en de pianobe geleiding berusten bij Evert Haak. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van sociale zaken en bedrijven, de heer A. J. M. Amgenent, is donderdag ver hinderd spreekuur te houden. Maandagavond is het bestuur van de Oranjevereniging „Vijfhuizen" bijeen ge weest om een terugblik te werpen op het Koninginnefeest van 30 april en zich bezig te houden met de plannen voor de naaste toekomst. De financiële resultaten van het feest in april zijn zodanig, dat dit jaar de plannen kunnen worden verwezenlijkt voor het or ganiseren van een oranjefeest in de open lucht. Oorspronkelijk had men het plan op 30 april de feestelijkheden te combineren ge deeltelijk in de buitenlucht te houden, doch het wisselvallige weer was de oor zaak dat hiervan werd afgezien. Daarom werd besloten, op de verjaardag van Prins Bernhard (29 juni) een buitenfeest te hou. den. Gisteravond bleek echter dat de r.k. sportvereniging „D.S.O." op die datum de viering van haar zilveren jubileum begint met een receptie. Daarom is thans defini tief besloten de datum van het oranjefeest vast te stellen op zaterdag 31 augustus. 's Morgens is er dan een programma met wedstrijden voor kleuters, 's Middags ko men de kinderen in de lagere schoolleeftijd aan bod. Eerst maken zij een mars met muziek door het dorp, waarna verschil lende wedstrijden zullen worden gespeeld. Het kinderprogramma wordt besloten met een zeepkistenrace voor jongens tot veer tien jaar en een autopedrace voor meisjes van dezelfde leeftijd. Het avondprogramma begint met de „Ronde van Vijfhuizen". Deze werd gedu rende het eeuwfeest voor het eerst verre den. Toen heeft de burgerij verzocht hier van een traditie te maken, waartoe de Oranjevereniging besloot. Verleden jaar kon deze wielerwedstrijd in verband met de opgebroken wegen in Vijfhuizen echter geen doorgang vinden. Het is de bedoeling, dat de deelnemers worden gesplitst in twee leeftijdsgroepen: van veertien tot zestien jaar en zestien jaar en ouder. Er mag al leen worden deelgenomen door inwoners van Vijfhuizen en omgeving en als ver voermiddel zijn slechts gewone rijwielen zonder versnelling toegestaan. Na deze wielerwedstrijd waarbij de he ren het in de snelheid hebben gezocht, is er een wedstrijd langzaam fietsen voor da mes vanaf veertien jaar. Wegens aanvaarding lening voor ivonitigbouw De gemeenteraad van Bennebroek komt heden, dinsdagavond, om zes uur in buiten gewone zitting bijeen ter behandeling van één agendapunt, namelijk het voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 70.300 met de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten In een uitvoerige toelichting wij zen B. en W. op de grote moeilijkheden die alle gemeenten ondervinden met de finan ciering van haar kapitaalswerken, door de krapte op de kapitaalsmarkt. Door deze schaarste dreigt de oplossing van het ur gentste probleem van na de oorlog de woningnood ernstig vertraagd te worden. Daarom hebben op verzoek van de regering een aantal institutionele beleggers zich be reid verklaard belangrijke bedragen voor de financiering van de woningbouw beschik baar te stellen. Deze gelden zullen in de loop van 1957 en 1958 via de Bank voor Neder landse gemeenten ter beschikking van de gemeenten in de vorm van langlopende le ningen worden gesteld. Aan de gemeente Ben nebroek wordt uit deze fondsen thans een lening aangeboden, groot 70.300 welke in 7 termijnen moet worden opgenomen, zich uitstrekkende van 17 juni 1957 tot 1 decem ber 1958 tegen een rente van 4 1/4 percent plus een bereidstellingsprovisie van 2 tot 2y, percent. B. en W. stellen voor de aangeboden le ning. die een looptijd heeft van 30 jaar. te accepteren en de opbrengst te gebruiken voor de voltooiing van de zes in aanbouw zijnde bejaardenwoningen langs de School- laan. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. B. C Dannenburg en J. P. v. d. Bosch. OVERLEDEN: A. G. Kloeke, v. 75j.ongeh. ADVERTENTIE OPTICIEN WEBER GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrus (Verkort weergegeven) Dierenbescherming. De bewering van de afgetreden voorzitter en vice-voorzitter dat de benoeming van mevrouw Strebe tot bestuurslid een goede samenwerking in het bestuur in de weg zou staan achten wij on. juist. Het bestuur heeft immers reeds met mevrouw Strebe samengewerkt toen zij nog deel uitmaakte v.an de commissie van bijstand en van die periode werd door het bestuur verklaard, dat men op aangename wijze had samengewerkt. Het is ook on denkbaar, dat de prelttige samenwerking van acht personen door de komst van één nieuw lid verstoord zou kunnen worden. De waarheid is echter, dat figuren op de achtergrond door de benoeming van me vrouw Strebe hun laatste kans zien ont glippen om een stem in het kapittel te krij gen en nu aan het intrigeren zijn gesla gen. De oppositie doet een dringend beroep op de zeven resterende bestuursleden om standvastig te blijven en samen door te werken. MEVROUW E. BRRDIUS EN VELE ANDEREN

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7