Amsterdams universiteit bestaat 325 jaar Iepen in Haarlemmermeer laten rooien zonder vergunning PA Commandant onderzeedienst pleit voor „atoomvloot" OM HET ERFGOED Aambëenl De avonturen van Wang en Li Parker JOTTER Ballpen Zeven eredoctoraten verleend r Kort en bondig 5 Dagvaarding in Kruis of Munt-zaak nietig Groot tekort aan automonteurs ECONOMISCHE POLITIERECHTER Houthandelaar veroordeeld Duitse autodieven gesnapt Amsterdam krijgt een elektronisch rekenmachine Kernenergie zal marine oneindig veel sterker maken ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE TRANSROID INNEMEN Hardnekkige brand in drogerij te Heenvliet Agenda voor Haarlem DINSDAG 4 JUNI 1957 In de grote zaal van het Concertgebouw Ie Amsterdam heeft prof. dr. M. W. Woer deman de plechtige zitting van de senaat geopend, waarin zeven eredoctoraten wer den verleend. Deze bijeenkomst leidde tevens de vie ring in van het 325-jarig bestaan van de Amsterdamse gemeente-universiteit, waar voor op 8 januari 1632 het „Athenaeum Illustre van Amsterdam" in het klooster kerkje van Sint Agnes langs de Oude Zijds Voorburgwal als fundament gelegd werd. Prof. Woerdeman wijdde bijna zijn ge hele rede aan de historie en ontwikkeling van het athenaeum, dat op 15 oktober 1877 een naamsverandering onderging en toen door de rector-magnificus Oudemans als „universiteit van Amsterdam" werd inge wijd. „Onze universiteit is een bloeiend con- trum van wetenschap, cultuur en hoger onderwijs geworden", aldus prof. Woerde man. „De hoofdstad is er met recht trots op. Thans zullen ingrijpende beslissingen spoedig noodzakelijk zijn, wil haar bloei niet belemmerd worden en haar expansie ongestoord voortgang kunnen vinden. Kennende de grote liefde van de stad voor haar doorluchtige school en de belangstel ling van onze regering, zien wij echter de toekomst met vertrouwen tegemoet. Even als zo vaak in de geschiedenis van het athenaeum zullen moeilijkheden worden overwonnen en zal daarna een periode van toenemende bloei worden ingeluid". Vervolgens werden de zeven eredoctora ten verleend en wel aan ds. J. J. Buskes in de theologie, aan prof. Max Gutzwiller, hoogleraar te Freiburg in de rechtsgeleerd heid, aan prof. dr. N. H. Swellengrebel in de geneeskunde. Aan prof. dr. W. J. Jong man werd het eredoctoraat in de wis- en natuurkunde verleend. Dat in de letteren en wijsbegeerte kreeg dr. IT. E. van Gel der, voorTnalig hoofd van de Haagse ge meentedienst voor Kunsten en Weten schappen. Prof. G. L. Gonggrijp werd tot eredoctoraat in de economische weten schappen en senator James W. Fullbright uit Washington dat in de politieke en so ciale wetenschappen verleend. Als oudste van de nieuwbenoemde ere doctoren sprak dr. H. E. van Gelder (81 jaar) een dankwoord uit, waarna mr dr. W. G. A. van Sonsbeeck, waarnemend pre sident-curator van de universiteit, het woord voerde in plaats van de burge meester van Amsterdam. „Uit de kiem van het'oude athenaeum is een centrum van wetenschap ontsproten, dat thans ver over de honderd professoren en 6500 studenten telt, bijna een kwart van alle studenten in Nederland", zo zei hij. „De komende tijd stelt ons voor allerlei problemen, waarvan de oplossing in veel gevallen zeer dringend is. Het hoofdgebouw van de universiteit vraagt uitbreiding, laboratoria vragen ver. nieuwing. Het raadsbesluit betreffende het academisch ziekenhuis loopt vooruit op ve lerlei moeilijke beslissingen. Daax-naast zijn er vraagstukkèn van algemene aai'd omtrent de duur der studie, de huisvesting van de studenten, het werkstudentschap, die tot ernstig onderzoek leiden". Tot slot sprak de voox-zitter der Civitas academica, prof. dr. J. Kok. De plechtige zitting van de senaat werd onder meer bij gewoond door de vertegenwoordiger van de Koningin, jhr. F. J. E. van Lennep, de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mi-. J. M. L. Th. Cals, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de loco burgemeester van Amstei'dam, mr. A. de Roos, alle wethouders van Amsterdam en ook de vroegere president-curator van de jubilerende universiteit, rm\ Am. J. d'Ailly. Onderscheidingen Minister Cals deelde mede dat de Ko ningin een zestal ondei-scheidingen had verleend. Tot ridder in de orde van de NedeiTandse Leeuw werden drie hoogleraren der jubi lerende univei-siteit benoemd, namelijk prof. mr. H. R. Hoetink, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid, prof. dr. A. M. J. F. Mi- chels, buitengewoon hoogleraar in de ex perimentele en technische natuurkunde, en prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoogleraar in de bedrijfshuishoudkunde. De heer J. H. C. Ruijter, wetenschappe lijk medewei-ker van het histologisch labo ratorium, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Aan de pedel dei- universiteit, de heer Th. Keegel, is de ere medaille in goud en aan de hoofdbediende der universiteit, de heer W. van Rouendal, de eremedaille in zilver, behox-ende bij de orde van Oranje Nassau, toegekend. Minister Cals liet zich voorts in voor zichtige bewoordingen uit over de subsidie kwestie. Hij citeei-de de woorden, die een van zijn voorgangers, minister Terpstra, 25 jaar geleden bij het 300-jarig bestaan van de universiteit gesproken heeft: „Het is een aangenaam gevoel, dat voor al het werk dat hier verricht wordt, nog nimmer een beroep op 's rijks kas werd gedaan." „Een verzoek aan het rijk tot subsidie zou ik niet onredelijk vinden", zei minister Cals, „want hier ligt een nationale taak. Verleden jaar is een commissie ingesteld, die tot taak heeft na te gaan of aan de Amstei-damse universiteit een subsidie moet en kan worden verleend. U zult be grijpen, dat ik heel vooi-zichtig moet zijn De behandeling in hoger beroep van de „Overtreding van de Loterijwet door het plaatsen van een prijsvx-aagadvertentie kruis of munt" in een dagblad tegen de di recteur van de n.v. De Arbeiderspers be gon gisteren voor de Amsterdamse recht bank met het vci-zoek van de officier van Justitie tot nietigverklaring van de dag- vaai-ding. De officier zei van mening te zijn dat in de dagvaarding de overtreding niet duidelijk is omschreven. De x-aadsman, mr. J. Levenbach, maakte hiertegen op formele en materiële gronden bezwaar. Hij zei dat de verdachte, die tegen het von nis van de kantonrechter honderd gul den boete - - in beroep is gegaan, wel dege lijk uit de dagvaarding kan begrijpen wat is bedoeld. Bovendien, zo meende hij, kan de rechtbank pas na behandeling van de zaak vaststellen of de dagvaarding al dan niet nietig verklaard moet worden. Na enige tijd in raadkamer te zijn ge weest vex-klaarde de rechtbank de dag vaarding nietig, zodat deze principiële zaak opnieuw in eerste instantie zal moeten woi-den behandeld als een nieuwe dag vaarding zal zijn uitgebracht in het doen van toezeggingen. Ik wil geen ijdele illusies wekken. Ik beperk mij daar om tot de mededeling, dat inderdaad en in samenwerking met het bestuur der hoofd stad met voortvarendheid aan deze kwestie wordt gewerkt en dat de regei'ing waar schijnlijk nog vóór de begi'oting 1958 haar standpunt bekend zal maken." Nadat de zitting was gesloten en de pro- fessoi-en in een lange stoet de zaal vexTie- ten, hieven de aanwezigen in de zaal een door het orgel begeleid Io Vivat aan. In een der foyers recipieerden tenslotte de waarnemend president-curator en het presidium der univei-siteit. Ook de zeven eredoctoren en de nieuwbenoemde ridders in de orde van de Nederlandse Leeuw wer den door zeer velen gelukgewenst. Ons land komt duizenden automonteurs tekort. Dit werd geconstateerd tijdens de in Den Haag gehouden jaarvergadering van de Automobiel Technische Club (A.T.C.). Van deze club zijn voornamelijk bedrijfschefs in de auto- en transport branche lid. De garages zijn ovei'belast met reparatie-opdrachten. De Stichting Vakopleiding Monteurs (V.A.M.) schat, dat ons land in 1960 voor gax-ages en bedrijven 11.850 monteurs te kort zal komen. Het is thans normaal, dat één op de vijf werknemers per jaar het vak vexTaat. Niet alleen emigratie- en pi-ijspolitiek zijn hiex-aan debet. Jonge mensen schrikken terug voor de bex-g van examens, welke voor de monteursdiplo ma's zijn vereist. Van liefde voor het vak is weinig sprake, zo constateert de A.T.C. De monteurs laten hun materiële belangen doorgaans door hun bonden behartigen en kiezen liever de weg van de xninste weer stand. Kunnen zij. hun brood elders ge makkelijker verdienen, dan verlaten zij de garages, aldus de klachten op de jaarver gadering van de A.T.C. Een dix-ecteur van een houthandel uit Bodegraven had zich maandag voor de economische politiex-echter te Haarlem te verantwoorden terzake overtreding van een artikel van de bodcmpi'oduktenbe- schikking 1949 bosbouw en houtteelt door bomen te laten rooien op een landbouw- en fruitbedrijf in Haarlemmermeer. De eigenaar van dit bedrijf had zevenendertig iepen vexTcocht aan de houthandel, maar hij had geen toestemming gevraagd aan Staatsbosbeheer. Binnenkort zal de eige naar zich voor de politierechter te verant- woox-den hebben. De houthandelaar deelde mee, dat het rooien uitgevoerd was door beroepsrooiers, wie hij opdracht had gegeven. Nog nooit had hij aan een bedrijf, waarmee hij rela ties onderhield, gevraagd of het een ver gunning had. Als getuige-deskundige werd ir. A. Stoffels, hoofdingenieur bij Staatsbosbe heer, gehoord, die meedeelde, dat de eige naar van het bedx'ijf in Haarlemmex-meer vergunning had moeten vragen; dat is niet geschied en zevenendertig iepen, die tach tig tot negentig jaar oud waren, zijn ge rooid. De eigenaar heeft vexTdaard dat de bomen ziek waren. Dat is best mogelijk, omdat iepenziekte in HaaxTemmermeer voorkomt, maar toch was het noodzakelijk vex'gunning voor het rooien aan te vragen. Getuige had niet de indruk, dat hier van een normale „dunning" van de houtop stand sprake was. Op een vx-aag van de officier van Justi tie, mr. J. Wiax-da, of dc bomen een waar de gehad kunnen hebben van zestiendui zend gulden antwoordde ir. Stoffels, dat er op het ogenblik hoge prijzen betaald worden voor iepen van goede kwaliteit. Officier van Justitie: „Indien toestem ming was verleend zouden daarna essen geplant kunnen worden?" Ir. Stoffels deelde mee, dat als bomen gex-ooid worden er meestal bepaald wordt, dat hei-beplanting dient te geschieden. In dit geval zou als vooi-waarde gesteld kun nen wox'den, dat essen geplant zouden worden. Voorts merkte getuige op, dat noi-maal gesproken de eigenaar der bomen zich bezig houdt met aanvragen van een vergunning. De officier van Justitie zette uiteen, dat de eigenaar van het fruitbedrijf strafbaar zou zijn, als hij zich thans te verantwoor den had. Dat houdt volgens spreker in, dat de houthandelaar zich eveneens aan over treding' van de beschikking heeft schuldig gemaakt. Het is voor behoud van de hout opstand van belang dat Staatsbosbeheer regelend optreedt. De eis luidde een geld boete van vijftig gulden. De houthandelaar zeide, dat hij zich in het verleden bij het kopen van bomen nooit gerealiseerd heeft of een vergunning nodig was. Daarom voelde hij zich niet schuldig. De politierechter veroox-deelde de han delaar tot een geldboete van vijfentwintig gulden. Krentenbrood een versnapering? Een kx-uidenier uit Velsen verkocht ge durende veertien dagen in de xnaand maart van dit jaar ook kx-entenbrood, hoe wel hij daarvoor volgens het Vestigingsbe- sluit broodbedi-ijf 1949 geen toestemming had. De kruidenier zeide, dat het krenten- bi-ood in verpakt papier vex-kocht werd en hij vei-geleek het artikel met verpakte cake, dus een soort versnapering. De officier van Justitie zeide, dat kren tenbrood volgens de wet brood is en het valt niet onder kruidenierswaren. Wel mag een kruidenier koek, beschuit en biscuit verkopen. Zijn eis luidde een boete van vijftien gulden subsidiair drie dagen hech tenis. Mr. A. Zeegers deelde mee, dat ver- dachte bij een inkoopsorganisatie is aan gesloten, die besloten had krentenbrood in de reeks te verkopen artikelen op te ne men. Volgens hem valt krentenbrood niet tot het volksvoedsel. Als een huisvrouw zegt: „ik heb geen brood", dan bedoelt zij daax-mee wit- of bruinbrood en niet kren tenbrood. Het gaat hier om een principieel geval en spreker vond het eventueel nood zakelij k deskundigen te horen. De politierechter achtte de overtreding bewezen en veroordeelde de kruidenier overeenkomstig de eis. Bollen vervoerd zonder machtiging Tijdens een controle in ITillegom kwam een ambtenaar van de controledienst bloembollenvak tot de veronderstelling dat een bollenbedrijf uit Santpoort bezig was een ander soort gladiolenbollen naar West-Duitsland te vervoeren dan waar- voor het Bedrijfschap voor Sierteeltpro- dukten toestemming had verleend. Het be trof een zending van 2750 stuks. Een mon ster werd genomen en de bollen werden opgeplant. De controle geschiedde op 19 xnaart van het vorige jaar en het duur- de enige maanden alvorens de bollen tot bloei kwamen. Toen bleek, dat er andere bollen uitgevoerd waren dan waarvoor vergunning was veiTeend. Maandagmiddag had een der directeuren van het bollen bedrijf zich voor de economische politie rechter te verantwoorden. Overeenkom stig de eis werd de Santpoox-tenaar een boete van honderd gulden opgelegd be nevens een voorwaardelijke boete van honderd vijf tig gulden. DE WERELD VAN HET NIEUWS- Dagelijkseoplagevd dagbladen per 1000 inw Engeland 570 Australië 405 China18 Zweden 459' Ver. Slalen 339 Sov)et-Unie245 Indonesië 7 De politie te Almelo heeft twee jonge Duitsers aangehouden, die enige tijd gele den door een rechtbank in Duitsland ver oordeeld waren wegens diefstallen van auto's. Het zijn de 16-jarige G. von H. en de 17-jax-ige H. D. uit Wiesbaden, die na het vonnis naar Nederland waren gevlucht. In Enschedé stalen zij weer een auto en reden daarmede naar Almelo, waar zij wer den aangehouden. Zij zijn op transport ge steld naar Duitsland. Wang en Li holden, wat ze konden. Maar de soldaten konden harder lopen dan de jongens en haalden ze steeds meer in. Wang en Li waren erg hang en renden maar voort. En toenkonden ze opeens niet verder; ze stonden voor een riviertje! Maar toen ontdekte Li opeens een bootje, dat daar bij de oever lag. Zouden ze daar mee naar de overkant kunnen varenSnel sprongen ze in het vaartuigje. 73-74 Een rekencentrum, zoals in tal van plaatsen in de wereld reeds bestaat, zal het komende najaar, na afloop van de tentoonstelling „Het Atoom" als primeur voor Nederland in Amsterdam worden ge vestigd. De moderne elektronische apparatuur daarvoor zal worden opgesteld in een der panden van een bedrijfsmachinefabriek, die tevens de leverancier is, om de over heid en het bedrijfsleven in staat te stellen van die apparatuur gebruik te maken zon der de noodzaak deze in eigen beheer te hebben. „I.B.M. 650" is de naam van de machine met een geheugen in de vorm van een snel roterende magnetische trommel In een maandag in Den Helder door de Vereniging ter beoefening van de krijgs wetenschap belegde bijeenkomst heeft kapitein-ter-zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, commandant van Hr. Ms. Onderzee dienst een voordracht gehouden over „de invloed van atoomwapens op het gebruik van zeestrijdkrachten". „Door de recente ontwikkeling van klei ne atoomladingen en de aanwezigheid van voldoende splijtbare stoffen zijn," aldus de heer Van Oostrom Soede, „binnenkort tac tische atoomladingen te verwachten in vrijwel ieder projectiel, dat tegen zeestrijd krachten bruikbaar is. De gevaarscirkel van tactische atoomexplosies is voor ma rineschepen relatief klein, omdat deze schepen reeds op weerstand tegen lucht druk en schok inherent gebouwd zijn. Zij kunnen zich voorts snel verspx-eiden als zulks niet reeds geschied is. Daarom moet, zelfs met tactische atoomwapens, precisie- vuur tegen individuele schepen worden ge bruikt, om deze buitep gevecht te stellen. Atoomladingen in conventionele wapens veroorzaken, aldus inleider, wel complica ties, doch brengen geen overwegende wij ziging in de relatieve kracht van oorlogs schepen, onderzeeboten en vliegtuigen. Modei-ne atoomladingdragers kunnen, als zij binnen vuurleidingbereik moeten wor den gelanceerd (actief geleide projectielen, korte-afstand-raketten),worden beschouwd als verlengstuk dezer conventionele wapens eveneens zonder overwegende invloed op de relatieve stexTcteverhoudirigen. De inleider was van mening, dat passief geleide (doelzoekende) projectielen voor zeestrijdkrachten zeer gevaarlijk zijn, doch deze zijn door valse doelen en dergelijke te misleiden. De ontwikkeling van „mislei- dingsapparatuur" moet derhalve met de hoogste prioriteit worden voortgezet. Het meest gevreesde wapen, de „niet- stoorbare" middelbare- of lange-afstand ballistische raket is tegen bewegende doe len, volgens spreker, onbruikbaar en dus ongevaarlijk. Schepen - inclusief de onder zeeboot - kunnen echter dit wapen wel gebi-uiken tegen stationaire doelen, zelfs ver landinwaarts en dus meer invloed uit oefenen op de oorlogvoering te land dan ooit te voren. „Veel effectiever" Het meest kwetsbare punt van een vloot is, volgens de heer Van Oostrom Soede, de walbasis. Ver doox-gevoex-de verspreiding van bases en steunpunten, met nadruk op drijvende steunpunten en bevoon-adings- eenheden, is noodzakelijk. Atoomvoort stuwing - ook van deze „floating support" zal de afhankelijkheid van walbases zeer belangrijk verminderen. Een vlootverband met atoomvoortstuwing en atoombewapening zal, zo concludeerde de spreker, oneindig veel sterker zijn, ten koste van een relatief kleine verhoging dei- kwetsbaarheid,, dan een conventionele vloot en zal uiterst effectief in de ooi'logvoering kunnen ingrijpen, ook ver landinwaarts. ADVERTENTIE en hoger schrijft 5 x langer keuze uit 4 puntbreedten Alleen-vert.Parker Service N.V». Beurs Damrak - Amsterdam 19 Het was verwonderlijk hoe snel Ethels stemming veranderde. Er was nog geen minuut verstreken of ze zat opgetogen de foto's te bekijken tezamen met juf frouw Drost, die ondertussen, zoals ze beloofd had, ons van een tweede kopje koffie was komen voorzien. Kijk eens, juffrouw Drost, zei Ethel, dat zijn nou meneer Vermaele, zijn vrouw en zijn dochter. Herem'ntijd, hebt u ze nog zo klein? Zo klein is ze geweest, zei ik, ze was toen school kind en nu is ze schooljuffrouw. Gunst ja, zo gaat het: pootjes worden bomen. Drost en ik hebben nooit kinderen gehad. Dat is te zeggen, in het begin van ons trouwen eentje, 't was een durske. Ze is maar zeven weekskes oud geworden, toen is 't in een stuipke gebleven. Och ja, zuchtte ze, 'k heb er veel weet van gehad. Maar ik mag niet klagen. Ik heb 'ne goeie man. Alhoewel, met zijn beien is toch maar met zijn beien. En dan mot ge zelf uit een huishouden komen, waar we met z'n dertienen om de tafel zaten. Ik stond op om afscheid te nemen. De uitnodiging van Ethel om op het kasteel te blijven logeren sloeg ik af. Nee, dank u, zei ik, ei-g vriendelijk, maar ik heb mijn bagage achtergelaten in de „Drie Kannetjes" en mijn kamer is al besproken. Zoals u wilt, zei Ethel, weet u de weg? U kunt het best langs de x-ivier gaan, dat is nader dan over de grote weg. Drost zal oe wel efkes brengen, zei juffrouw Drost. Ach, laat ik uw man nou maar niet lastig vallen. Ben de zot?, informeerdeze, de baas zou alevcl toch 'ne kuier zijn gaan maken. Zo bevond ik mij dan een kwartier later in gezelschap van Drost op een nachtelijk bospad. De maan was bijna vol, de hemel tintelde van sterren en het was bladstil. Drost, een rustige man, liep met grote passen naast mij, trok aan zijn pijp en spx-ak weinig. Wij daalden tamelijk snel af naar de rivier. Op eens het was bij een krom- ming van de wèg, je kon het geklots van het water al horen en door de bomen heen de beweeglijke lichtstreep al zien, die de maan over de rivier tekende daar doemden uit het donker twee ges' Tten voor ons op. Naar hun onvaste gang te oordelen, schenen ze niet geheel nuchter te zijn. Een van hen botste bijna tegen mij aan. Goeden avond, Krull, zei Drost. Ik zou maar naar huis gaan als ik jou' was. O, mmmijnheer Drost, stotterde de man verbouwereerd, ik z. .z. .zag niet d. .d. .dat u het was. Ga naar huis, Krull, je vrouw zit op je te wachten. N..n..naar huis? G..g..geen kwestie van. Hebben jullie hier niet z..z..zo'n zwarte nikker voorbij zien komen? Niks gezien, man. D..d..die baviaan d..d..denkt mijn dochter te kunnen vrijen. Ik donder hem in de rivier, de hottentot. Lilly zit veilig en wel op het kasteel, Krull, heus, je kunt gerust gaan slapen. Ik v. .v. .verd'et. Ik zal 'em hebben, de nikker. Hij gx-eep zijn kameraad bij de schouder, g..g..ga mee, Teun. En samen sukkelden ze verder. Treurig, zei Drost, de vader van oris dienstmeisje, 'n Bovenstebeste kerel overigens, metselaax-, goed vak man ook, maar zwak, zwak van karakter. Lilly is ook een goed kind, wat brutaal, maar och We waren aan de oever van de rivier. Het water mur melde zachtjes er tegenaan en spatte vonkjes maan licht. Aan onze linkerhand verhief zich op een torenhoge, bijna loodrechte, berm een muur. De grote effen vlakte van de muur stond daar tegen de donkere nachthemel als een glanzend reuzenschild. De achteixkant van het kasteel, legde Drost uit. Kijk, dat is nou de achtermuur van die bewuste tuin. Een hoogte van bijna dertig meter van hiex-af, dan zeg ik zeker niet teveel. Kolossaal, zei ik, en daar zou die moordenaar op en af geklommen zijn, zonder zijn nek te breken. On mogelijk. Nietwaar? En over de zijmuur kan hij niet geko men zijn. Waarom niet? Die is dicht begroeid met klimop, dan had hij sporen achter gelaten. Was er aan de klimop niets te zien? Geen blaadje gekrenkt. De politie heeft het nauw- keux-ig onderzocht, een kwartier na de misdaad. En is er geen andex-e toegang? Verder is de tuin ingesloten door het hoofdgebouw, de bibliotheek en de garage.- En die mijnheer Blackfield. Och kom, px-aat er niet van. Niks dan doordiijverij van Pieck. Een bovenstebeste man overigens, die inspec teur van politie, maar hij heeft het wat hoog in zijn kop. Hij wil hogerop en nou had hij hier eens een extra goeie beurt willen maken. Dat is nou de hele zaak. Die moor denaar, dat is een gladde jongen, die laat zich niet van gen, en nou denkt Pieck van zijn kant ook slim te zijn en doet hij net als een hengelaar die zich schaamt om met niks bij moeder de vrouw aan te komen en dan onderweg maar een zootje vis koopt, snap je 'm? U gelooft ook niet, mijnheer Drost, dat het Jonk heer Louis geweest is die Blackfield bij de politie ver dacht heeft gemaakt? Hoe komt u erbij? Wie heeft u dat op de mouw ge speld? Ik wilde nu toch ook wel eens weten hoe hij over Lo dacht en daarom vroeg ik: Bent u nog al tevreden over uw nieuwe patroon? Best, antwoordde hij, een bovenstebeste man, hij trok weer aan zijn pijp en stapte zwijgend naast mij voort. Dit was gelukkig wel een gunstig, maar niet veel zeggend oordeel. Ik werd er niet veel wijzer door. In middels nixderden we de stad. We passeerden al enige krottige huisjes, een café, een winkeltje. Wilde ik dus nog wat meer gedetailleerde inlichtingen inwinnen, dan moest ik voortmaken. Ik ben werkelijk blij te horen, dat u blijkbaar nogal over hem te spreken bent, zei ik. Hij nam zijn pijp uit zijn mond en keek mij van ter zijde met opgetrokken wenkbx-auwen aan. De zuster heeft zeker weer d'r nood zitten klagen, zei hij. Ik kan me zo'n mens niet begrijpen. De Jonkheer wil haar niet ontslaan, uit piëteit tegenover zijn vader. Ze mag blijven op haar volle salaris, tot ze een andere vex-pleging vindt. Wat wil ze nou nog meer? De ouwe Jonker, onder ons gezegd, met alle resepect voor de over ledene natuurlijk, was gierig. Mijn vrouw en ik zijn ten- naastenbij tien jaar in zijn dienst geweest, maar denkt u, dat we ooit opslag hebben gehad? Geen cent. Ik heb het hem tenslotte gevraagd. Hij zou erover denken. Ja wel, hij is erover blijven denken. En nou komt daar zijn zoon, jonker Louis, zal ik maar zeggen, met de vraag: „Wat verdienen jullie? Dat is te weinig, je krijgt er vijf tien procent bij". En Lilly kx-eeg een flinke fooi. Wordt vervolgd). „Rijbewijs" voor scholieren. De ge meenten Gx-oede en Nieuwsvlxet in west- Zeeuws-Vlaandex-en hebben een „rijbewijs" uitgereikt aan die leexTxngen van de lagere scholen, die vorig jaar reeds een vex-keei-s- diploma hebben behaald en nu weer voor het examen slaagden. Eventuele ovei-tredin- gen zullen door de politie op dit rijbewijs wox-den genoteerd. Bij overtredingen wordt het ingetrokken, van welk feit op alle plaat selijke scholen mededeling gedaan zal wox-den. Directe dienst op New York. De eer ste DC-7C van de x-echtstx-eekse verbinding Amsterdam—New Yoi-k is om 15.26 uur (Nederlandse tijd) met 55 passagiers (waax-- onder 12 journalisten) te New Yox-k geland. De vlucht heeft, tengevolge van sterke kop- wind, 15 uur en 36 minuten geduurd. Het toestel heeft (buiten de dienstregeling) een landing op Prestwick gemaakt en daar enkele journalisten afgehaald. Het opont houd op Prestwick duurde een uur. Eindhovense verkeersactie. Met ingang van gisteren voex-t de Eindhovense vexkeers- politie een witte wimpel op haar auto's en motoi-en tenzij zich in de stad een dodelijk verkeersongeval heeft voox-gedaan; dan wordt namelijk de witte wimpel voor vier entwintig uur door een zwarte vervangen. Indien zich een dag voordoet, waarop geen enkel verkeersongeluk, tenzij met zeer ge ringe materiële schade, voorvalt, dan zal bij de witte wimpel een wimpel in de stads- kleui'en (rood-wit) op de politiewagens en motoren vei-schijnen. De bedoeling van deze actie is de veiligverkeersgedachte te bevor deren. ADVERTENTIE is het antwoord op het probleem om lijders aan aambeien op HYGIëNISCITE manier van klachten te bevrijden. Tenzij uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één tablet met een slokje water voor elke*maaltijd, gedurende vier dagen en de onaangename klachten verdwijnen LAAT TRANSROID OOK U HELPEN Hygiënisch,Gemakkelijk.Snelwerkend Verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist in kuurverpakking van twaalf tabletten. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam Sinds zaterdagavond zijn brandweerlie den bezig met de blussing van een brand in de opslagplaats van de coöperatieve groenvoederdrogerij Voorne-Putten te Heenvliet. De opslagplaats ging veiToren, maar men heeft alles in het werk gesteld om de drogerij met zijn kostbare machines te behouden. Telkens opnieuw laaien vlam men op uit de half vex-brande balen groen- voedei-. De verwachting is, dat de nablus sing geruime tijd zal duren. De groenvoederdrogerij te Vooime-Putten is een belangrijk bedrijf, ook voor de ex port. Zaterdagavond was het kurkdroge en zeer brandbare groenvoeder, dat in duizen den papieren zakken in een groot stenen gebouw was opgeslagen, in brand gei-aakt. In korte tijd sloegen huizenhoge vlammen uit het dak. Brandweerlieden uit Heen vliet, Oudehoi-n en Zwartewaal bestreden het vuur. Het streven was er vooral op gericht de drogerij met zijn kostbare appa ratuur te behouden. De brandweerlieden hebben een zeer zware strijd moeten leve ren om hun doel te bereiken. De opslag plaats was niet meer te redden. Terwijl brandweerlieden nog met de na blussing bezig zijn, woi-den reeds maat regelen genomen om het bedrijf niet al te veel te laten stagneren, vooral in vei-band met de export. DINSDAG 4 JUNI Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De ovexwal op de woudexpi-ess", 34 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „De deur naar de afgx-ond", 18 jaax-, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De duivel in de vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or nx to be", 14 jaax-, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaby", 14 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „De ondergang van de Gx-af Spee", 14 jaar, 7 en 9.15 uux\ Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts" 18 jaax-, 8 u. Terrein achter Dreefzicht: Schneiders Lilli- put Sprookjesstad en Circusrevue, door lopende voorstelling van 13 uur af. Stads schouwburg: Openbax-e demonstratie naar aanleiding van het eindexamen der Toneel school, 8 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 8 uur. Concertgebouw: Leerlingen- uitvoering van HaaiTems Muziekinstituut. 7.30 uur. WOENSDAG 5 JUNI Minerva: „Achter de schex-men van Scot land Yaxrd", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De overval op de woudexpi-ess", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 urn-. Studio: „De deur naar de af grond", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De duivel in de vx-ouw", 18 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „To be or not to be", 14 jaax-, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leeftijden, door lopende voorstellingen van 1012 uur v.m. „Gaby", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ondei-gang van de Gx-af Spee", 14 jaax-. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Na twaalf uur 's nachts". 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefzicht: Schneiders Lilli- put Sprookjesstad en Circusrevue, door lopende voorstelling van 13 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9