Meerderheid in Tweede Kamer akkoord met huurverhoging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER „De Groene Draeck" te water gelaten Minderheid is tegen blokkering Nationaal geschenk aan prinses Beatrix Op 15 juni definitieve overdracht te Muiden C.H.-voorstel tot halve verhoging zonder blokkering Koel en onbestendig g4'" VIITMANTELS in kleuren 59.50 V erkeer songelukken DIT JAAR: 467 DODEN Vijf doden in het verkeer Christen-democraat Reinert premier van Saarland Het ouderdomspensioen moet verhoogd worden Israëlisch proefschip door de Straat van Tiran Feestelijke tewaterlating van „De Groene Draeck Het woord is aan samenwerking 71e JAARGANG No 276 WOENSDAG 5 JUNI 1957 302e JAARGANG No 124 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ADVERTENTIE (Van onze Kamerverslaggever Uit het huurdebat in de Tweede Kamer is gisteren reeds gebleken, dat een flinke meerderheid, bestaande uit de gehele P.v.d.A.-fractie, het overgrote deel van de K.V.P. en enkele leden van de C.H.U., bereid zijn met ingang van 1 augustus een verhoging van de „oude huren" met 25 percent te aanvaarden, evenals de blokkering van de helft der huurverhoging, zodat de huiseigenaren niet direct het volle pond krijgen. De woordvoerders van de V.V.D., A.R., S.G.P., een groot deel van de C.H.U. en enige leden van de K.V.P., tezamen een minderheid vormende, vonden huurverhoging eveneens noodzakelijk, maar de blokkering noemden zij on rechtvaardig en een ongeoorloofd ingrijpen in het eigendomsrecht van de huiseigenaren. Zij zagen geen zakelijke grond voor de blokkering. Alleen politieke motieven zijn naar nun mening aanleiding geweest voor het blokkeringsvoorstel. De meeste leden van de C.H.U. willen de huurverhoging beperken tot I2V2 per cent zonder blokkering. Een daartoe strek kend amendement kreeg de volle steun van de V.V.D., de C.P.N. en de S.G.P. Ook de woordvoerder van de A.R., de heer Van Eibergen, vond het amendement aantrekkelijk, maar hij zou de voorkeur geven aan een huurverhoging van 10 tot 18 percent zonder blokkering, die voor de vijf gemeenteklassen verschillend is. Zoals gisteravond de stand van zaken was, had een kleinere huurverhoging zon der blokkering echter geen kans op een meerderheid in de Kamer. Het debat draaide in hoofdzaak om de blokkering, de verplichting, die de rege ring de huiseigenaren wil opleggen de helft van de huurverhoging tot 1 januari 1967 te storten op een Grootboek voor de Wo ningverbetering. Ruim een miljoen wo ningen moeten worden ingeschreven. Het doel is op deze wijze voor de huiseigenaren gelden te reserveren om hen in staat te stelln tot het aanbrengen van verbete ringen. Een verplichting tot verbetering is in het rgeringsvoorstel niet vastgelegd. Ook als de huiseigenaar niets doet, krijgt hij te zijner tijd, na 1 januari 1967, zijn geld te rug. Het tijdstip van uitbetaling na 1 janu ari 1967 (eventueel bij gedeelten) is even wel niet zeker. Totaal zou in 1967 ongeveer 650 miljoen gulden voor het aanbrengen van verbeteringen beschikbaar kunnen zijn. Uitbetaling ineens zou de economi sche verhoudingen kunnen ontwrichten. De regering hoopt, dat in 1972 tot de liqui datie van het Grootboek kan worden overgegaan. Van de zijde van de K.V.P. is reeds een amendement ingediend volgens hetwelk de gelden uiterlijk 31 december 1970 moe ten zijn uitbetaald. Vervroegde uitbetaling van geblokkeer de gelden is terstond mogelijk voor ver beteringen van het woongerief, die reeds tussen 1957 en 1967 worden aangebracht, alsmede voor stucadoors- en schilderwerk binnenshuis in de winterperioden. Tevens worden dan volgens het regeringsvoorstel twee-derden van de kosten extra uitbe taald om de belasting over het voor de verbetering vrijgemaakte bedrag te kun nen betalen. Het bedrag van de kosten van verbetering zal echter ten minste 30 percent moeten bedragen van het totaal, dat tot 1967 zou zijn gestort. De P.v.d.A. vindt de extra uitbetaling van twee-derden van de kosten voor be lasting te hoog omdat schilders- en stuca- doorswerk voor de belasting aftrekbaar is. Daarom heeft de heer Vondeling een amendement ingediend om slechts een vierde gedeelte van de extra kosten uit te betalen voor de belasting. Politiek compromis Ter verdediging van de blokkering her innerde de heer Andriessen (K.V.P.) eraan, dat de P.v.d.A. eigenlijk een huur belasting wil en anders niet meer aan huurverhogingen wil medewerken. De nu voorgestelde blokkering is daarom een po litiek compromis, waarover bij de kabi netsformatie tussen de fractieleiders over eenstemming is bereikt. De enkele leden van de K.V.P., die er niet mee akkoord kunnen gaan, plegen daarmede geen woordbreuk, want van een binding tussen dit kabinet en de Kamer is geen sprake. In de huidige politieke situatie ontmoet de blokkering bij de heer Andriessen en het overgrote deel van zijn fractie geen be zwaar, omdat de huiseigenaar niet blijvend een deel van zijn inkomsten wordt afge nomen. Het huurbeleid was vastgelopen door de eis van een huurbelasting van de P.v.d.A., zei hij. Het weer vlot brengen van de vastgelopen huurwagen rechtvaar digt in het algemeen belang de blokkering. Er is geen sprake van onrecht. ^^rawxxxyyyy>-Yyr*VYYY>DroorryvYvvv^YYW VV^VYYVY>~OCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Koel weer met veranderlijke bewolking en enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Met het politieke compromis is niemand tevreden, betoogde de heer Toxopeus (V.V.D.). Voor de huurders maakt het geen verschil of een deel van de huurverhoging al of niet wordt geblokkeerd. Zij moeten toch het volle pond betalen en ze kunnen er dan nog niet eens op rekenen, dat inder daad verbeteringen zullen worden aange bracht. De huiseigenaren geven de voor keur aan een kleinere huurverhoging zon der blokkering. De P.v.d.A. is ook niet te vreden, want die wil eigenlijk een huurbe lasting. De blokkering is volgens de heer Toxo peus een diep ingrijpen in de rechten van de huiseigenaar. De noodzaak daartoe ont breekt en daarom is de blokkering onaan vaardbaar. Er is toch al sprake van on rechtvaardigheid tegenover de huiseige naren doordat de huren te lang op liet lage peil zijn gehandhaafd, zo zei hij. Men ontkomt er niet aan, dat onrecht wordt gepleegd, zei de heer Van Eiber gen (A.R.), omdat een aantal woningen niet voor verbetering in aanmerking komt en tal van woningen verbeteringen niet meer waard zijn. Door de blokkering krij gen de eigenaren niet waar zij aanspraak op kunnen maken. De geblokkeerde be dragen zijn bovendien te klein voor be hoorlijke verbeteringen. Hij noemde de ge dwongen reservering een ongeoorloofde aantasting van het eigendomsrecht van de huiseigenaren. Daarom beval hij het amen dement aan, dat het grootste deel van de C.H.U.-fractie heeft ingediend met de be doeling de huurverhoging te beperken tot de helft zonder, blokkering. Evenals de heren Toxopeus en Van der Peijl (C.H.U.) wilde hij de oplossing zoeken in kleine, regelmatige huurverhogingen. Hij zei voorts dat met de looncempensatie van meer dan 2 pet. nu reeds wordt op gemaakt wat in de toekomst voor sociale maatregelen nodig zal zijn. In ieder geval wilde ook de heer Van Vliet (K.V.P.) huurverhogingen in de toekomst, die voor de vijf gemeenteklas sen verschillend zullen zijn. „Uitholling eigendom De heer W e 11 e r, woordvoerder van enige K.V.P.-leden, wier mening afwijkt van het overgrote deel van hun fractie, ADVERTENTIE m HUixtxlj definefipubwfi BARÏELIORISSTR, HAARLEM IEL 13439 FERD B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 achtte huurverhoging van 25 percent nodig, maar had onoverkomelijke bezwaren tegen blokkering, die geen zakelijke doch een politieke grond heeft. „Wie deze blokkering aanvaardt", zei de heer Weiter, .,kan te zijner tijd onmogelijk bezwaar maken indien om monetaire re denen andere vermogensbestanddelen, bij voorbeeld de opbrengst van effecten, zou worden geblokkeerd. Op die manier wor den de lasten niet gedragen door de ge meenschap, maar is er sprake van uithol ling van het particuliere eigendom". Met zijn partijgenoot Andriessen was de heer Weiter het wel eens, dat bij volgende huurverhogingen niet opnieuw een deel daarvan mag worden geblokkeerd. Daar van wilden ook de andere sprekers niet horen. Maar de heer Bommer van de P.v.d.A., die vandaag het debat voortzet, zal waarschijnlijk een ander geluid doen horen. j Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om j het leven gekomen 467 personen, j van wie 92 kinderen. Dr. B. P. Brouwers, longarts te Emmen, is op de weg Schoonlo oSchoonoord om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto tegen een vrachtwagen was gebotst in een stofwolk, veroorzaakt door het ver stuiven van kunstmest boven de staatsbos sen aldaar. De heer M. de Bruin uit Zaandam is op de rijksweg tussen Delft en Overschie - waarvan het wegdek reeds tot vele klach ten aanleiding is geweest - geslipt. De auto van de heer De Bruin kwam dwars op de weg te staan en werd door een andere auto geramd. De heer De Bruin is later aan zijn verwondingen bezweken. Drie personen zijn overleden, die vorige week bij verkeersongelukken werden ge wond. Het zijn de 50-jarige F. van de Meeren uit Best, de 66-jarige A. Donker en de 70-jarige C. van der Born uit Amstèr- dam. SAARBRüCKEN (Reuter) De Saar- landse Landdag heeft zich met 31 tegen een bij tien onthoudingen, uitgesproken voor het premierschap door Egon Reinert, voorzitter van de Saarlandse christende mocratische partij,, waarmede een einde is gekomen aan een regeringscrisis, die tien weken heeft geduurd. Van christendemocratische zijde is ver nomen dat Reinert aan het hoofd zal ko men te staan van een coalitieregering, waarin de christendemocraten, de socialis ten en de rechtse democratische partij vertegenwoordigd zullen zijn. De vorige regering die op dezelfde partijen steunde, trad in december af, nadat de voorzitter der democratische partij Heinrich Schnei der had verklaard geen deel meer van de regering te willen uitmaken. Vertegen woordigers van de andere partijen hebben toen tot maart de regering in stand gehou den. De minister van Sociale Zaken wenst de uitkeringen krachtens de algemene ouder- domsverzekering te verhogen. Het bedrag voor gehuwden zou van 1404 gulden ko men op 1512 gulden en voor ongehuwden van 846 op 930 gulden per jaar. De be windsman heeft hierover advies gevraagd aan de Sociaal économische Raad. De uitkeringen dienen te worden ver hoogd, omdat bij het invoeren van de Al gemene Ouderdomswet is uitgegaan van voorlopige gegevens. Nu men over de de finitieve cijfers beschikt, blijkt het nodig, dat er verbeteringen worden aangebracht. De verhoging zou een terugwerkende kracht moeten hebben vanaf 1 januari 1957. De uitkeringen moeten verder verhoogd worden omdat de loonindex is gestegen. Deze verhoging zal volgens de minister in gaan op 1 juli. De derde verhoging wordt veroorzaakt door een stijging vah de huurprijzen. Deze zal per 1 augustus ingaan, wanneer de huurwetten door het parlement worden aangenomen. LONDEN (AFP) De „Daily Express" meldt, dat de Israëlische koopvaarder „At- lit", die een reis om Afrika heeft gemaakt, uit de Oostafrikaanse haven Djiboeti (Frans Somaliland) via Straat Tiran naar Eilath, aan het noordelijke uiteinde van de Golf van Akaba, is vertrokken. De reis van de „Atlit" heeft onder meer ten doel de waarde in de praktijk te toetsen van de internationale verzekeringen, dat de vrijheid van scheepvaart in Straat Tiran en de Golf van Akaba zal worden gehand haafd. De „Daily Express" brengt in herinne ring, dat de Arabische staten hebben ge zworen dat Israëlische schepen „nimmer" door Straat Tiran en de Golf van Akaba zullen varen. Volgens de „Daily Express" wordt de „Atlit" op een bepaalde afstand gevolgd door Franse, Britse en Ameri kaanse oorlogschepen. De gezagvoerder van de „Atlit" heeft tegenover de correspondent van AFP te Djiboeti verklaard niet te menen, dat Egypte zal pogen de vaart van zijn schip door Straat Tiran en de Golf van Akaba te belemmeren. Hij rekent erop zaterdag in Eilath te zijn. CAIRO (Reuter) Het Noorse tank schip „Vestvard" 11.916 ton, heeft van de Egyptische autoriteiten geen toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het schip staat op de Egyptische zwarte lijst, omdat het meer dan driemaal Tel Aviv heeft aangedaan. De „Vestvard" is op weg van Tel Aviv naar de Perzische Golf. Hij verwacht, dat het schip vandaag wel toestemming zal krijgen voor de vaart door het kanaal. SUEZ (UP) Het Franse jacht Monana zal morgen door het Suezkanaal varen. Het zal het eerste schip zijn, sedert oktober, dat met de Franse driekleur in top van de waterweg gebruik zal maken. De eige naren behoeven geen doorvaartgelden te betalen, omdat het jacht een tonnage heeft van minder dan 300 ton. „IK DOOP U „De Groene Draeck" en wens u behouden vaart". Na deze woorden uitgesproken te hebben trok prinses Beatrix dinsdagmiddag aan een koord, waarna een fles champagne tegen de boeg van het Lemster aakjacht uiteenspatte en het schip vlot in zijn element gleed. Dit gebeuren op de werf van de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. n.v. te Amsterdam, werd door ongeveer negenhonderd genodigden, tijdens zware regenval bijgewoond. Toen „De Groene Draeck" het natio nale geschenk dat door het comité „Varend Nederland" aan de prinses is aangeboden ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag, van de helling gleed, wuifde de prinses enthousiast met het boeket lelietjes van dalen, dat haar bij aankomst op de werf door de vierjarige Charlotte de Vries I.entsch was aangeboden. „Het is een fantastisch schip", zei de prinses na de tewaterlating. Prinses Beatrix, die vergezeld was van luitenant ter zee eerste klasse W. van Ros- sem, adjudant van Prins Bernhard en haar particulier secretaresse, mej. mr. M. Meurs, werd op de werf verwelkomd onder meer door dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, directieleden en commissarissen van de werf. In de cantine werden de leiders van de zeevaart, rijnvaart, binnenvaart, het reddingswezen en de burgemeesters van een vijftiental watersportgemeenten, allen leden van het comité „Varend Nederland" aan haar voorgesteld, voordat zij zich naar de tribune begaf voor de doop en de te waterlating. Na de plechtigheid bezichtigde de prinses de in een nabijgelegen bouwloods uitge stalde geschenken van bedrijven en parti culieren, die nog een plaats zullen krijgen in „De Groene Draeck". Alvorens zij naar de cantine terugging, onderhield de prinses zich met een twintigtal leden van het per soneel van de werf. De heer G. de Vries Lentsch Jr., direc teur van de werf, herinnerde er tijdens de receptie aan, dat twintig jaar geleden de ouders van de prinses de werf bezocht hadden ter gelegenheid van de tewater lating van de „Piet Hein". Hij memoreerde de grote belangstelling van prinses Beatrix tijdens de bouw van haar jacht. „Viermaal bezocht u onofficieel onze werf om de vor deringen gade te slaan. Het beeldhouwwerk in de stuurkuip werd door u ontworpen." Ter herinnering aan de doop bood de heer De Vries Lentsch Jr. de prinses het stukje hals van de champagnefles, waarmee de doop was verricht, op een standaard met inscriptie en een gouden broche in de vorm van een draak aan. Nadat de heer Ernst Crone, voorzitter van het comité „Varend Nederland" nog het woord had gevoerd, verliet de prinses de werf. Op 15 juni a.s. zal zij definitief eigenares zijn van het trotse jacht, dat dan in Mui den door de heer Crone aan haar zal wor den overgedragen Op de werf van G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam is dinsdag de Lemster aak „De Groene Draeck" te water ge laten. Prinses Beatrix verrichtte zelf de doopplechtigheid van dit haar eigen jacht. Men ziet op de foto's twee momenten van het feestelijk gebeuren in beeld gebracht. Een fraaie opname toont hoe het schip in zijn element gleed. Op de andere foto ziet men Prinses Beatrix opgetogen de talrijke geschenken bewonderen, die het interieur van „De Groene Draeck" vervolmaken. Naast haar de heer Gde Vries Lentsch jr. -v ,;-xr IPPpgiiÉipil:;:! -V 'j Talmud: Zolang een mens de waarheid zoekt, is hij wijs; een dwaas wordt hij, die zegt de waarheid gevonden te hebben. Vandaag is het tien jaar geleden dat George C. Marshall, destijds Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, het Amerikaanse aanbod van economische steun aan West-Europa bekend maakte. Het plan. dat Marshall toen ontvouw de, was een collectieve prestatie van verscheidene regeringsfunctionarissen wier werk niet in de laatste plaats gestimuleerd was door president Truman. Maar, aange kondigd door Marshall en onder zijn ver antwoordelijkheid tot uitvoering gebracht, is het onder de naam „Marshall-plan" een stuk wereldgeschiedenis geworden. Een belangrijk stuk wereldgeschiedenis. Hoe belangrijk, beseffen we op dit ogen blik misschien niet voldoende, omdat we alweer enigszins vergeten zijn, dat Europa in het voorjaar van 1947, na een barre win ter die nog extra hard te verduren was geweest omdat veel oorlogsschade nog niet hersteld was en de kolenvoorraden onvol doende waren, de rand van een economi sche afgrond naderde. In de meeste Euro pese landen heerste voedselgebrek en lieten de beschikbare deviezen niet toe, voedings middelen op grote schaal van buiten Europa te importeren. De mogelijkheid van een economische en sociale ineenstorting van Europa was toen geenszins denkbeeldig. Het is gemakkelijk, te zeggen dat de Amerikaanse hulp onder deze omstandig heden zeker niet uitsluitend aan altruïsme mag worden toegeschreven. Een Europese chaos zou de Verenigde Staten zowel poli tiek als economisch hoogst onwelkom zijn geweest. En de machinerie van het Mar shall-plan was bovendien zó geconcipieerd, dat de Amerikaanse industrie en de Ame rikaanse landbouw - in een periode die ook voor de V.S. zelf economische dreigingen inhield - er evenzeer vruchten van plukten. Maar dat verandert niets aan de enorme betekenis, die het plan voor de weder opbouw van Europa heeft gehad. En het ontslaat ons niet van de plicht, dankbaar te erkennen dat het inzicht van de Ameri kaanse regering, zoals dat in de grond gedachte van het plan tot uiting kwam, veel van West-Europa's na-oorlogse ver nieuwing en wederopbloei mogelijk heeft gemaakt. Wij dienen ons zelfs voor ogen te houden, dat het nog heel wat méér mogelijk zou hebben kunnen maken als wij Europeanen zelf toen wat meer politiek en economisch inzicht aan de dag hadden gelegd. Want het Marshall-plan was gebaseerd op het principe van nauwe Europese samenwer king en dat principe hebben de Europese regeringen in die dagen slechts op half slachtige wijze geaccepteerd. In die zomer en herfst van 1947 was 't het psychologische ogenblik bij uitstek geweest voor het tot stand brengen van een radicale vorm van Europese economische, sociale en zelfs poli tieke aaneensluiting op supra-nationale grondslag. Er was in het plan zelfs een mogelijkheid voorzien, de hulpverlening zich te doen uitstrekken over geheel Europa met inbegrip van de communistische lan den. Maar Moskou sloeg dat aanbod af en de West-Europese regeringen maakten zelfs geen gebruik van de daardoor ontstane situatie, die uiterst gunstig was voor de schepping van een verenigd West-Europa. Zo bedachtzaam gingen die regeringen te werk, dat zij er negen maanden voor nodig hadden, een Conventie voor Europese Eco nomische Samenwerking te sluiten en die conventie bevatte geen enkel supra-natio- naal element. Ze erkende slechts besluiten, die met toestemming van alle aangesloten landen werden genomen. Niettemin moet worden toegegeven, dat deze conventie tot dusver niet slecht ge werkt heeft. Misschien omdat de omstan digheden vaak sterker waren dan de wil der afzonderlijke regeringen, heeft de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, die door de conventie ge schapen is, in de ruim negen jaar van haar bestaan belangrijke resultaten geboekt. Zij heeft de banden tussen de aangesloten lan den in velerlei opzichten nauwer en nutti ger gemaakt: zij heeft door middel van de Europese Betalings-Unie het deviezenver- keer vergemakkelijkt; zij bemoeit zich nu ijverig met problemen als energie-voor ziening en met het totstandbrengen van een Europees vrijhandelsgebied. De O.E.E.S. heeft dus bewezen, een goed functionerende instelling te zijn, ook al is zij in haar bewegingsvrijheid zeer beperkt. Maar die beperkingen zijn van Europese, niet van Amerikaanse makelij. Als het aan de geestelijke vaders van het Marshall plan had gelegen, zou er al lang een Europese Gemeenschappelijke Markt zijn geweest. Het ligt aan onze eigen half slachtigheid dat we nu, na tien jaar, nog bezig zijn daaraan te dokteren. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1