Gomoelka acht Warschau-pact waarborg voor Polens grenzen c4> Verenigde Staten zullen geen grote H-bom meer beproeven OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Radio-activiteit ongevaarlijk, aldus de president Leider vroeg begrip van arbeiders na hun veel te hebben uitgelegd „Vliegende Hollander" morgen draaiklaar Eisenhower acht 2000 geleerden niet bevoegd Rede op plaats van de opstand in Poznan Datum der première nog niet vastgesteld Makarios akkoord met overgangstoestand Minder wind Russische belofte Amerikaans-Brits akkoord over kernenergie Russisch aanbod Gasals gaat goed vooruit Drie doden in het verkeer Ukk DIT JAAR: 470 DODEN j Huis in Poesan stortte in: veertig doden A mbassadeur naar Moskou Noorwegen zal verbod van kernproeven vragen Het woord is aan Kleine Amerikaanse kernproef in Nevada Sovjetprotest tegen Brits vlootbezoek in Turkije Treinongeluk kost twintig Mexicanen het leven Minister Zijlstra: Prijzen moeten terug naar het peil van vóór de Suezcrisis Storm kost 32 Japanse vissers het leven 71e JAARGANG No 2 7 7 DONDERDAG 6 JUNI 1957 302e JAARGANG No 125 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT j I 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. I I /VV I fl I g I ^4 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüigland 10. Tel. 15295. Bij- I I M tl I !H| T IS J i. MjLjIlllj Abonnement p. week 59 ct„ p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 12230. X X X X KJ Y>0. X VA VA fr. p.p. S.15. Losse nrs. 12 cl Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De grootste afstand tussen lente en zomer is afgelegd, maar voor de school- jeugd is het nog geen grote vakantie. Het is of dat in de houding van de jongens en meisjes op dit plaatje ligt uitgedrukt. Ze spelen nog wat aarze lend op de kleine aanlegsteiger. Hun spel heeft veel van wachtenAls het eerst maar echt zomer is, als ze hun truien en windjacks maar uit kun nen trekken en 's avonds niet vroeg naar bed hoeven gaan, omdat ze mor gen weer naar school moeten. Daarop zijn hun verlangens gericht! WARSCHAU (UP) De secretaris der Poolse communistische party, Gomoelka, heeft woensdag in Poznan gesproken en wel in de Cegielski-fabriek, de plaats waar een jaar geleden de bloedige on lusten begonnen, die eindigden in de reha bilitatie van Gomoelka en het einde van het Poolse stalinisme. Naar verleidt heeft Gomoelka daar de arbeiders aangespoord, geduld te tonen ge zien de moe'l.ike economische situatie, waarin Polen verkeert. Gomoelka ver klaarde, dat het op het ogenblik niet mo gelijk is, de lonen te verhogen, omdat alle aandacht geconcentreerd moet worden op voorkoming van inflatie. Hij sprak over de voorgenomen Amerikaanse kredieten „nogal bescheiden vergeleken met onze behoeften", die toch tot op zekere hoogte de huidige economische nood kunnen leni gen. Gomoelka noemde ook het politieke as pect van deze kredietverlening: „Wij zijn van mening, dat economische betrekkin gen tussen landen met verschillende Naar wy vernemen is de Nederlandse speelfilm „De vliegende Hollander", die een episode weergeeft uit de carrière van Anthonie Fokker, morgen draaiklaar. Dat betekent dat deze door Gerard Rutten ge regisseerde film naar een scenario van Ed. Hoornik weldra in vertoning komt, al is de datum van de première nog niet vastge steld. Het is evenmin zeker of de film op de sluitingsavond van de Internationale Filmweek in Den Haag, die van 17 tot 22 juni wordt gehouden, zal, worden ver toond. De laatste dag der Filmweek zal geheel gewyd zyn aan de Nederlandse film. Zoals wij reeds eerder berichtten ligt het in de bedoeling, dat de film in twee Haarlemse theaters gaat lopen, zodra ze in roulatie komt. Hiervoor komen in aan merking het Frans Hals- en Lido-theater. ADVERTENTIE BARTEL,10RIÖ:TR/HAARJEM,;:. FER.D.-B0LSTR. 48 A'DAM ';V TEL, 7Ï7162 Engelse Suède Oam©sH©r«nia>sies ROME (UP) Aartsbisschop Makarios in Cyprus heeft in een 'nterview, dat in 'et woensdagnummer van het rechtse ïta- nanse blad „II Tempo" stond, enkele ver lenende woorden aan het adres van Fnge- '''nd uitgesproken Hij zei ..Het zelfhe- "hikkingsrecht is nog steeds het diteinde- ''ke doel van onze activiteit en moeiten Maar om onze goede wil te tonen zouden we bereid zijn een overeenkomst voor een ivergangsneriode te aanvaarden Deze pe riode zou dan echter van korte duur moe ten zijn" De aartsbisschop bevestigde verder, dat bij naar de Verenigde Staten zal gaan om het debat over Cyprus in de UNO bij te wonen, maar het is nog niet bekend, wan neer hij zal vertrekken ..Ik ga er naar toe om contact op te nemen met de verschil lende delegaties en hun toelichting te ge ven op de diverse aspecten van de situatie op ons eiland", zei hij. Op de vraag of Cyprus nog gebruikt zou kunnen worden als basis voor de NAVO. als het bij Griekenland zou komen, ant woordde de aartsbiss-hc p op indirecte wijze: „Daarover zal dan de Griekse rege ring te beslissen hebben" ^^OOOrvyvvYYYjrYVvv v.wvv>,,NV..v .vvVVV/'YyvyvYVWVVYYY» VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee °XXW YVyyvwywyyywwwwwyyvyyyyv.^wvy dit nummer bestaat uit TWINTIG PAGINA'S WASHINGTON (UP) President Eisenhower heeft gezegd verheugd te zijn over het voorstel van de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev, het ont wapeningsprobleem stap voor stap te benaderen en niet te -.treven naar een alles-omvattende overeenkomst. De Verenigde Staten zijn echter alleen bereid de proeven met kernwapens te staken, wanneer een algemene ontwapenings overeenkomst met doeltreffende controlemaatregelen wordt gesloten. Op de wekelijkse persconferentie verwierp Eisenhower echter de voorstellen van de Russische leider, de Amerikaanse en Russische troepen respectievelijk uit West- en Oost-Europa terug te trekken. Eisenhower zei, dat de Russische partijleider weliswaar had gesproken over terugtrekking der troepen, doch niets had gezegd ten aanzien van Duitsland's hereniging. In antwoord op vragen, of hij eventueel bereid zou zijn de Russische televisie een interview te verlenen, zei Eisenhower dat, als de Russische televisie een Amerikaan wenst te interviewen, en als wordt gegarandeerd, dat er op geen enkele wijze inbreuk zal worden gemaakt op Eet gesprokene „iemand van de Ameri kaanse regering" een dergelijke uitnodiging graag zal aanvaarden. In de persconferentie kwamen voorts de volgende punten naar voren: De Ver enigde Staten zullen, althans naar de op vattingen der president, nimmer meer een waterstofbom ter grootte van die, welke op 1 maart 1954 in de Stille Zuidzee tot ontploffing werd gebracht, beproeven. Als gevolg van radio-actieve neerslag werd toen een aantal personen ernstig ziek. Kleinere waterstofbommen zullen moge lijkerwijs nog wel worden beproefd, te meer daar de waterstofbom die de Ameri kaanse geleerden thans op het oog heb ben, tot een der „schoonst" mogelijk be hoort. De president aanvaardt de bevindingen van de nationale academie voor weten schappen, dat de neerslag als gevolg van kernwapenproeven niet gevaarlijk is. Ge leerden die het tegendeel betogen schijnen „een soort organisatie" achter zich te heb ben. De natuurkundigen en genetici die voortzetting der proeven we! gevaarlijk achten zijn niet bevoegd, zo zei Eisen hower. De president zei voorts dat \merikaanse geleerden er in zyn geslaagd, de radio actieve neerslag met ncgen-tiende te be perken. Deze beperking der radio-actieve neerslag is ook het doel van de huidige serie proefnemingen, die in Nevada wordt genomen. LONDEN (UP) Op de ontwapenings besprekingen te Londen heeft de Russische afgevaardigde Zorin verklaard dat zijn regering plechtig wil beloven niet van kernwapens gebruik te maken, indien de westelijke mogendheden hetzelfde doen. „Hierop is geen controle nodig", aldus Zo rin, „slechts de goede wil der regeringen, die beschikken over kernwapens". „Een dergelijke belofte zou de gehele internatio nale situatie ingrijpend veranderen en de grondvesten leggen voor een algehele op- oplossing van zowel het probleem der kernwapens als de gehele ontwapenings kwestie". zo zei de Russische afgevaardig de volgens radio-Moskou, die een verslag WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten woensdag overeen stemming hebben bereikt over de uitwis seling van inlichtingen over het vreed zaam gebruik van kernenergie. De be palingen van de overeenkomst zijn Diet bekendgemaakt. Wel is bekend, dat Groot- Brittannië gegevens heeft gekregen over de voortstuwing van de Amerikaanse kernonderzeeboot „Nautilus" en dat de Verenigde Staten hebben verzocht om in lichtingen over de reactor van Calder Hall. van de zitting der subcommissie voor ont wapening van de UNO te Londen gaf. De westelijke landen hebben de Rus sische voorstellen tot op heden van de hand gewezen, omdat zij niet voorzagen in maatregelen tegen het aanleggen van voorraden kernwapens De Britse minister van staat. Allan Noble, herhaalde gisteren het westelijke standpunt. Zorin verklaarde, dat zijn regering het onmogelijk acht overeenstemming te be reiken over een onmiddellijk van kracht wordend en algeheel verbod van kern wapens. Hij deed tevens een beroep op de westelijke mogendheden de conventionele bewapening te beperken, waardoor de be wapeningswedloop en het stationeren van troepen in andere landen aanzienlijk zou den worden ingetoomd. GENèVE (UP) - In een brief aan de Internationale Arbeidsconferentie, welke te Genève wordt gehouden, beeft de Rus sische premier Boelganin verklaard dat de Sovjet-Unie gereed is een overeenkomst te sluiten terzake van het onmiddellijk stop zetten van proefnemingen met kern wapens. In zijn brief zegt Boelganin onder andere, naast een reeks argumenten die bij vorige gelegenheden reeds meermalen werden gebruikt, dat het voor de arbei ders een levensbelang is dat er vrede heerst in de wereld, en dat de volken van de wereld zonder vrees kunnen leven. MOSKOU (Reuter) Volgens het Rus sische persbureau Tass pleitte Zorin maandag voor deelneming van India aan de besprekingen te Londen. Volgens AFP zouden de vier westelijke delegaties ter conferentie niet veel voor dit voorstel voelen. Dinsdag komt men opnieuw In ver gadering bijeen. Krisjna Menon, de Indische minister van Defensie, heeft verklaard, dat hij op het ogenblik niet het voornemen heeft voor de subcommissie te Londen te verschijnen. India wenst zich niet „in te dringen" in de bijeenkomsten van de subcommissie, aldus de minister. Er was geopperd, dat de In dische regering een document bij de sub commissie zou indienen, maar Menon is van mening, dat dit geen nut zou hebben, daar India's opvattingen bekend zijn. SAN JUAN, Puerto Rico (UP) - De Spaanse cellist Pablo Casals is bezig te herstellen van de hartaanval, waardoor hij op 16 april werd getroffen. Dinsdag is hij begonnen dagelijks een wandeling van tien minuten langs de zee te maken. Dagelijks studeert hij slechts vijf minuten - toonladders op de cello. Sinds zaterdag mag hij dagelijks drie maal tien minuten piano spelen, maar niets inspannends, hetgeen voor Casals be tekent, dat hij preludes van Bach speelt Op de Maashaven te Rotterdam Is de 12-jarige W. Piket uit Rotterdam door een vrachtauto overreden en gedood. De jongen reed naast een vriendje op de fiets. Toen de vrachtauto passeerde begon hij met zijn rijwiel te slingeren, viel en kwam met het hoofd onder een van de achterwielen. In het Zuiderziekenhuis constateerde men de dood. Door nog onopgehelderde oorzaak is. de 24-jarige S. de Jong uit Rotsterhaule (Fr.) op de Rijksweg te Heerenveen. met een personenauto in volle vaart ingereden op een melktank-auto Van de personen auto werd het linkerwiel afgerukt waar door de wagen kantelde. De bestuurder is in het ziekenhuis in Heerenveen aan zijn verwondingen bezweken. In het ziekenhuis „Ziekenzorg" te En schede is de 52-jarige J A. Hulleman over leden aan de verwondingen van een ver keersongeval dat hem op 14 mei overkwam person*** on Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 470 personen, van wie 93 kinderen. SEOEL, (AFP) Door het instorten van een huis van drie verdiepingen hebben waarschijnlijk een veertigtal inwoners van de Zuidkoreaanse haven Poesan het leven verloren. Er zijn zes lijken geborgen en men vreest dat een dertigtal vermisten om het leven is gekomen. Elf der bewoners van het huis zijn gewond. Het huis stortte in, omdat de grond on der de fundamenten door zware slagregens was weggespoeld. Llewellyn E. Thompson, de opvolger van Charles E. Bohlen als ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, is uit Washington naar zijn nieuwe stand plaats vertrokken. Deze foto werd ge maakt voor zijn vertrek toen hij op het Witte Hziis de laatste instructies van president Eisenhower ontving. maatschappelijke stelsels het best de weg kunnen effenen naar een ontspanning van de internationale toestand". Hij beantwoordde talrijke vragen van de arbeiders. (Reuter) Gomoelka verklaarde, dat en kele „realistisch denkende" Westduitse po litici, „hoewel zij vèr afstaan van de ar beidersklasse", de neiging vertonen om de Poolse grens als een vaststaande te aan vaarden. Hij zei, dat Polen bereid is met de Bondsrepubliek tot beider voordeel op economisch en cultureel gebied samen te werken en normale betrekkingen met West-Duitsland op basis van een vreed zaam naast elkaar bestaan te ontwikke len. Op desbetreffende vragen antwoordde de Poolse partijleider voorts dat het bondge nootschap met de Sovjet-Unie noodzake lijk is, opdat Polen kan leven -en zich kan ontwikkelen en opdat zijn burgers niet verbrand zullen worden in crematoria en concentratiekampen. „Wie anders dan de Sovjet-Unie kan Polens grenzen garanderen", zo vervolgde Gomoelka. „Toch zeker niet Von Brenta- no, die bij elke gelegenheid de nadruk legt op het verlangen er wijziging in te laten brengen. E. ook de Westerse landen niet, die nog geen definitief standpunt over deze kwestie hebben ingenomen". De Poolse partijleider vroeg zich verder af, hoe iemand de noodzakelijkheid van het bestaan var het Pact van Warschau tn twijfel kan trekken, nu de NAVO-leiders op 12 april nog bekendgemaakt hebben, dat hun strijdkrachten met geleide projec tielen zullen worden uitgerust en generaal Norstad gevraagd heeft om eenheden, die opgeleid zijn voor de oorlog met kernwa pens. „De Westduitse republiek is lid van de N.A.V.O. Als Polen geen lid van het Pact van Warschau zou zijn, zouder Von Bren- tano en zijn geestverwanten er zeer goed voor staan om vreedzame besprekingen met Polen te voeren en wel precies zo als Hitier er in 1938 goed voor stond, toen hij met Tsiechoslowakije besprekingen begon om Sudeten-Duitsland in handen te krij gen". „In de huidige omstandigheden is Polen in het bijzonder gebaat bij het bestaan van het Pact van Warschau", aldus Gomoelka Hij zei dat Rusland een goede handels partner voor Polen is en kredieten op gunstiger voorwaarden dan de kapitalis tische landen aan Polen verstrekt. Dodenherdenking Gomoelka zei. dat men hem dikwijls d? vraag stelde hoe degenen, die bij de rel letjes van het vorig iaar om het leven zijn gekomen, herdacht kunnen worden. Zijn antwoord hierop luidde: „Herdenk ze op vreedzame en waardige wijze, oo dezelfde manier waarop wij onze overleden bloed verwanten herdenken. Zij die gestorven zijn. ziin verenigd in de dood. Wy moeten verbonden ziin in het bewustzijn en de wil dat de viianden van Polen niet mogen pro fiteren va., onze familietragedie, die zich in Poznan heeft afgespeeld". Op de vraag of hij naar Zwitserland gaat om daar medisch behandel te worden in Polen hebben hardnekkige geruchten hierover de ronde gedaan antwoordde Gomoelka: „Ik heb geen tijd om een wan deling in het park van Warschau te ma ken. iaat staan om naar Zwitserland te gaan" (AFP) Vóór de oorlog, aldus Gomoel ka, voerde Polen granen uit. maai van 1950 tot 1955 heeft het Poolse volk zoveel meer dan voor de oorlog geconsumeerd, dat wij jaarlijks ongeveer 600.000 ton graan moe ten invoeren. De technische uitrusting der Poolse havens laat veel te wensen over en zal daarom worden verbeterd. De eerste secretaris der communistische partij zei tenslotte verontrust te zijn over het grote verbruik van wodka in zijn land. OSLO (AFP) De Noorse premier Ainer Gerhardsen heeft woensdagochtend in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Noorse communistische dagblad „Friheten" verklaard, dat Noorwegen overweegt gedurende de eerstvolgende bij eenkomst van de Algemene Vergadering van de UNO nieuwe voorstellen te doen om tot een algeheel verbod van proefne mingen met kernwapens te komen. Gerhardson bracht in dit verband in herinnering, dat een aantal Noorse geleer den de regering in een brief heeft verzocht al haar invloed bij de internationale orga nisatie aan te wenden, opdat verdere proefnemingen metkernwapens worden verboden. NEW YORK (Reuter) De Indiase mi nister van Defensie Krisjna Menon heeft woensdag in de beheerschapsraad van de UNO kritiek geleverd op de Amerikaanse kernproeven in het gebed van de Marshall eilanden; Deze eilandengroep is door de UNO aan de V.S. toevertrouwd. Zij mogen niet als proef terrein gebruikt worden, zo meende hij. Ook de Sovjet-Unie heeft on langs in de beheerschapsraad een dergelij ke kritiek laten horen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse kernfysicus Ralph Lapp heeft voor een subcommissie van het Amerikaanse Congres verklaard, dat volgens Japanse ramingen 70 percent van de radio-actieve neerslag in Japan van Russische kernproe ven afkomstig is; 20 percent is afkomstig van Amerikaanse proeven in de Stille Oceaan en 10 percent van Amerikaanse proeven in Nevada. Lapp zei voorts, dat Japanse deskundi gen geloven, dat de Russen tot dusver ten minste twee bommen met een kracht van 10 miljoen ton T.N T. tot ontploffing heb ben gebracht. I John D. Rockefeller: Het geheim van ieder succes ligt in het ongewoon verrichten van gewone din gen. LAS VEGAS (UP) In de nieuwe Ame rikaanse kernproevenreeks is woensdag middag een atoombom tot ontploffing ge bracht op een platform, opgehangen aan een luchtballon, welke verankerd was op een hoogte van 150 meter boven de „Yucca Flat" in de woestijn van Nevada. Waarnemers, die op een bergtop, op ruim zeventig kilometer afstand de ont ploffing gadesloegen, merkten niet de ge bruikelijke paddestoelvormige rookwolk op Binnen enkele minuten waren alle aan wijzingen, dat een atoomontploffing plaats had, verdwenen. De Amerikaanse commissie voor atoom energie had aangekondigd, dat de radio actieve neerslag bijzonder gering zou zijn. Slechts éénmaal voordien is een atoomwa pen van dermate geringe sterkte in de Verenigde Staten geëxplodeerd. De kracht van deze bom was een-twintigste ter sterkte van de bommen, die op Hirosjima en Nagasaki werden geworpen. Bij de ontploffing van woensdag werden tevens militaire uitrustingstukken be proefd. Ongeveer twintig vliegtuigen, zo wel jagers als bommenwerpers, waren bij de waarnemingen ingeschakeld. Uitgebreide voorzorgen waren genomen om te voorkomen dat de ballon met zijn gevaarlijke lading zou afdrijven- Vier ka bels, waarvan elk sterk genoeg om de bal lon op zijn plaats te houden, waren stevig in de grond verankerd. Mocht de ballon te hoog stijgen, dan zou het omhulsel auto matisch splijten en het gas ontsnappen. Dr. Gerald Johnson, die met de super visie over de proefneming was belast, noemde deze „uit technisch oogpunt uit stekend geslaagd". PARIJS, (AFP) „Het Britse vlootbe zoek in de Turkse wateren van de Zwarte Zee betekent een provocatie en kan niet bijdragen aan een verbetering van de be trekkingen tussen de Sovjet-nUie en Tur kije", aldus schrijft de Rode Ster, het or gaan van het Russische ministerie van Verdediging, aangehaald door het Sovjet persbureau Tass. Volgens het blad valt het bezoek samen met Brits-Turkse vloot- manoeuvres in NAVO-verband in de nabij heid van de Russische grenzen. Een woordvoerder van de Britse admi raliteit verklaarde dat het slechts een „routine bezoek" is van de Middellandse Zeevloot dat niet in verband staat met NAVO-manoeuvres. Het eskader dat op het ogenblik bij Stamboel ligt en een week in de Zwarte Zee zal toeven, bestaat uit zeven vaar tuigen. CORTAZAR (UP) Twintig personen zijn gisteravond om het leven gekomen toen nabij Cortazar in Midden-Mexico, een goederentrein op een volle passagierstrein inreed. Dertig personen liepen verwon dingen op. Volgens een functionaris van het plaatselijk Rode Kruis kan het doden cijfer wel tot veertig oplopen. (ADVERTENTIE) Bewezen betere regenkleding De minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. heeft, zo vernemen w(j. ver tegenwoordigers van werknemers, werk gevers en middenstand medegedeeld, dat een prijsdaling van grondstoffen op de we reldmarkt onmiddellijk in de prijzen in ons land tot uiting dient te komen. Een ver zoek om prijsverhoging van een bepaald produkt zal bij de minister toenemend ver zet ondervinden. Slechts bij uitzondering zal hiervoor in de toekomst toestemming worden verleend. Dit heeft hij medegedeeld tijdens een gisteren gehouden vergadering op het mi nisterie van Economische Zaken naar aan leiding van de Suez-crisis, die prijsstijgin gen tot gevolg had. Nu deze crisis vrijwel tot het verleden behoort, acht de minister een straffer prijsbeleid noodzakelijk. Hij acht nu de tijd gekomen de prijzen tot het oude peil terug te brengen. Vertegenwoor digers van het bedrijfsleven hebben toege zegd daaraan te zullen medewerken. TOKIO (AFP) In de nacht van woens dag op donderdag heeft boven Japan een hevige storm gewoed, waardoor twaalf kleine vissersvaartuigen ter hoogte van het eiland Kioesjioe zijn vergaan. Hierbij zijn 32 vissers om het leven gekomen. Te land heeft één persoon door aard verschuivingen, die het gevolg waren van stortregens, het leven verloren en drie mensen worden vermist. Duizenden huizen staan onder water. Op verscheidene grote wegen is het ver keer gestremd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1