Humanist stelt Utrecht aan Heemstede ten voorbeeld NEUROTONIC - ZENUWEN ESectrische schrijfmachines RH El N MET ALL Mevrouw Thung was volkomen kansloos tegen mej. Mercelis Goede en druk bezette nummers op banen Duindigt en Mereveld DE BEURS Kantoormachinehandel Hartog - Schoterweg 122 - Haarlem Gemengd dubbel Dehnert-v. d. Storm had inzinkingen in Noordzvijk UIT STAD EN STREEK SLOT DEFECT? van gisteren ZATERDAG 8 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 De subsidiëring der kerkbouw wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend bet zenuwpreparaat dezer tijden Wetenschappelijke lezingen door specialisten AReDsrZn. OvERVEEN -TEL:23523 Vergunning nodig voor extra uitkering aan werknemers Na het drinken van vergif overleden Zeer ernstige aanrijding in Hoofddorp Wijziging KSG-verdrag Afrikaanse vijf ling bleek niet levensvatbaar Adres van 23 Kamers van Koophandel Scheepvaart Koersfluctuaties op 3 tot van de Amsterdamse beurs en met 7 juni De houding welke de meerderheid van de Heemsteedse gemeenteraad reeds enige keren heeft aangenomen ten opzichte van de subsidiëring van humanistische organi saties en met name het standpunt van deze meerderheid om belangrijke geestelijke stromingen niet gelijk te stellen met kerken en kerkgenootschappen voor wat betreft d0 subsidiëringsmogelijkheden voor gebouwen, heeft in brede kring, ook bij niet- humanisten, reacties tot gevolg gehad. Van een in Heemstede wonend hoofdbestuurslid van het Humanistisch Verbond, de heer J. B ij 1 e v e 1 d, ontvingen wij de navolgende belangwekkende beschouwing over de door de meerderheid van de Heemsteedse raad, waarin alleen de fractie van de Partij van de Arbeid een ander standpunt innam, gedeelde afwijzing van het gelijke recht der humanisten. Wij voegen hieraan toe, dat wij de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, hebben verzocht zijnerzijds de mede door hem aangehangen zienswijze toe te lichten. De burgemeester heeft echter gemeend niet op dat verzoek te moeten ingaan. De heer J. Bijleveld schrijft: „Wij staan positief op het standpunt, dat aan organisaties van geestelijke stromingen geen gelijke rechten als aan de kerken moet worden toegekend. Wij willen van geen gelijkstelling weten". Aldus formu leerde de burgemeester van Heemstede woensdag 29 mei het standpunt van B. en W. en van de meerderheid in de raad ten aanzien van de vraag of de door het col lege voorgestelde subsidieregeling voor kerkbouw ook niet behoort te worden toe gepast op zalenbouw door niet-kerkelijke, maar wel op geestelijk-cultureel gebied werkzame organisaties. Enige tijd geleden werd in Utrecht het eerste eigen gebouw voor bezinningsbijeen komsten en dergelijke van het Humanis tisch Verbond geopend. Dit gebouw, Eras- mushuis genaamd, was tot stand gekomen mede dankzij een subsidie van de gemeente Utrecht. De burgemeester van Utrecht, jhr. j. C. A. de Ranitz, was bij de opening aan wezig en voerde het woord namens het college van B. en W. Verdraagzaamheid Deze burgemeester, zelf bepaald geen aanhanger van het moderne humanisme zoals dit in het Humanistisch Verbond ge stalte heeft gekregen, zei zeer verheugd te zijn dat de raad van de gemeente Utrecht het voorstel van B. en W. om aan de stich ting Erasmushuis een subsidie te verlenen met vrijwel algemene stemmen (alleen een afgevaardigde van de C.P.N. had tegen gestemd) had aangenomen. De raad had hiermede een voorbeeld gesteld van posi tieve verdraagzaamheid en van een juist inzicht in de democratie. Deze raad bestaat uit zeventien afgevaar digden van de P. v. d. A., veertien van de K.V.P., zes van de A.R., drie van de C.H.U., drie van de V.V.D. en twee van de C.P.N. Inderdaad is de raad van de gemeente Utrecht naar de mening van steller dezes met dit besluit geluk te wensen. Als men bovendien nog in aanmerking neemt dat Utrecht twee wethouders van de P. v. d. A., twee van de K.V.P. en één van de A.R. heeft, dan is ook een welgemeende geluk wens op zijn plaats aan het adres van het college van B. en W. dat dit voorstel eens gezind aan de raad voorlegde. De moti vering luidt in het officiële raadsbesluit als volgt: „Hoewel wij er ons van bewust zijn, dat er een wezenlijk onderscheid bestaat tussen kerkgenootschappen en andere stromingen, die zich geestelijke bezinning ten doel stel len, brengt het evenredigheidsbeginsel naar onze mening met zich mee, dat ook aan die stromingen ten behoeve van het stichten van gebouwen voor bezinning ssamenkom- sten van haar leden een gemeentelijke bij drage wordt verleend. Het is niet wel mogelijk ten aanzien van deze geestelijke stromingen een even scherp omlijnd criterium te stellen als ten aanzien van de kerkgenootschappen is geschied. Bij ieder inkomend subsidieverzoek zult u in concreto hebben te beoordelen of sprake van een stroming, die zich geestelijke be zinning ten doel stelt." Twee maten In schrille tegenstelling hiermede is het besluit van de Heemsteedse gemeenteraad welke de brede opvatting van en het juiste inzicht in haar taak niet heeft kunnen op brengen. Zelfs de nuchtere praktische rede nering dat het toch ook de buiten-kerke- Ijjken z\jn die de belasting betalen waaruit voor de subsidie wordt geput, is blijkbaar in het oordeel van de vroede vaderen van Heemstede niet in aanmerking genomen. Men heeft evenmin laten gelden het spreekwoord: „Wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doet dat ook aan een ander niet". Wellicht voelde men zich gerustgesteld door de gedachte dat in het theoretische geval, dat er een humanistische meerder heid zou zijn, de niet-humanisten voor een dergelijke behandeling niet bevreesd be hoeven te zijn omdat de positieve verdraag- ADVERTENTIE Jubileum Meer en Bosch" Als onderdeel van de herdenking van het vijfenzeventigjarig bestaan van de in richtingen voor observatie, behandeling en verpleging van lijders aan epilepsie „Meer en Bosch" te Heemstede en Bethesda-Sa- repta te Haarlem, zal op zaterdag 6 juli een voordrachtenvergadering gehouden worden. Sprekers zijn: prof. M. David uit Parijs, over de neurochirurgie van epileptogene, in het bijzonder temporale foci; dr. G. F. Henriksen, Oslo, over interictale psycho pathologische verschijnselen bij epileptici; dr. H. Landolt, Zürich, over de elektro- encephalografie van psychotische toestan den en de betekenis daarvan voor de kli niek en dr. A. M. Lorentz de Haas, Heem stede, mede namens dr. O. Magnus, over een klinisch en elektroencephalografisch onderzoek betreffende psychische uitzon deringstoestanden bij epileptici. zaamheid in het humanisme een goede be schermer heeft, die niet met twee maten meet. Een woord van hulde is op zijn plaats voor mevrouw Van der Meulen-Houwer, die in de vergadering een lans voor gelijk stelling brak. Dat de burgemeester van Heemstede zelf de in de aanhef geciteerde uitspraak onder schrijft en gelijkstelling onverdedigbaar en onverantwoord noemde, stelt temeer teleur omdat hij, toen het erom ging een repre sentatief comité samen te stellen voor de actie ten bate van Hongarije, wel het juiste inzicht had daarin ook een modern huma nist op te nemen." ADVERTENTIE MOBYLETTE LOCOMOTIEF SPARTA VESTING BROMFIETSEN Het college van Rijksbemiddelaars deelt mede, dat het, zonder zijn voorafgaande toestemming, aan werkgevers niet is toe gestaan aan hun werknemers uitkeringen in verband met de winst of uit anderen hoofde te doen. Tegen overtredingen op dit gebied zal streng worden opgetreden. Een 62-jarige landarbeider te Usselo, ge meente Enschedé, heeft bij bespuitings- werkzaamheden op het land gedronken uit een fles geconcentreerd landbouwvergif. Hij is aan de gevolgen overleden. De fles lag achter een boom en de arbeider ver keerde in de veronderstelling dat er thee in zat. ADVERTENTIE 100% BEDRI3FSZEKER ƒ1450.— Overeenkomstig de verwachtingen hebben de dames Dorothy Knode, Yola Ramirez, Dar- lene Hard en Christiane Mercelis zich voor de halve finales dames enkelspel geplaatst bij de internationale tenniskampioenschap pen van Nederland in Noordwijk en met uitzondering van de Mexicaanse speelster Yola Ramirez vrij gemakkelijk. Bijzon der vast was mej. Lazzarino, terwijl zij bo vendien een uitstekende looptechniek had. Daarmede heeft mej. Ramirez heel wat moeite gehad. Zij liet zich het lange spel opdringen en dat bracht oneindig lange ralleys met zich, waarvan de langste 61 sla gen duurde. De Mexicaanse zegevierde ten slotte met 6-4, 3-6, 6-4. De Nederlandse speel ster in deze ronde, mevr. Thung was kans loos tegen de Belgische mej. Mercelis, die met 6-3, 6-1 won. Darlene Hard en Mervyn Rose hebben in het gemengd dubbelspel reeds de halve eind strijd bereikt. Darlene Hard was ook nu weer een en al beweeglijkheid en met ge durfd netspel als van een heer bleek zij met Mervyn Rose zowel te sterk voor de dubbel Ramirez-Garrido als voor de Italiaanse com binatie mej. Lazzarino-Fachini. Mevrouw van der Storm en Dehnert won nen de eerste set met 6-4 van de Italiaanse Lazzarino-Fachini Jammer dat daarna eerst Dehnert met een inzinking te kampen kreeg en later mevr. Van der Storm nogal wat mis sers had, waardoor de Italianen met 4-6. 6-2 6-2 wonnen. Het was een partij, waarin onze landgenoten in vorm zeker niet kansloos zouden zjjn geweest. Geen belangstelling Met de Chileen Ayala als partner bereikte mevr. Roos de kwartfinale. In eerste instan tie liet Ayala duidelijk blijken niet veel be langstelling te koesteren voor het winnen van de partij tegen mej. Reyes en Argon. Deze wonnen de eerste set met 6-3. Pas op de helft van de tweede set, blijkbaar gesti muleerd door het goede spel van onze land genote, begon de Chileen te spelen voor wat hij waard was. De Nederlands-Chileense combinatie won de tweede set met 12-10 en de derde snel met 6-1. In de halve eind strijd komen mevr. Roos en Ayala uit tegen de Amerikaanse combinatie Knode-Stewart. Candy-Rose (Australië), en Bergamo-Fachi- ni, Drobny-Stewart (Egypte-V.S.) en Ayala- Schwartz (Chili-V.S.) plaatsten zich voor de halve finales heren dubbelspel. De jeugdige Nederlandse combinatie Wim Maris-Hans van de Weg weerde zich zo goed mogelijk als tegen Don Candy en Mervyn Rose moge lijk was. Maar het tempo, dat hun door de Australische combinatie werd voorgezet, was te hoog voor onze landgenoten. Niet alleen met hard slaan kan men een dergelijk spel ontregelen. Zonder show, maar met degelijk spel wonnen Drobny en Ste wart met 6-1, 9-7 van Van Dalsum en Deh nert. In de tweede set hebben Van Dalsum en Dehnert met 4-2 voorgestaan. Drobny speelde een gave partij en scoorde vooral met goed geplaatste cross volley's menig punt De resultaten De resultaten luidden: Dames enkelspel kwartfinales: mej. D. Knode (V.S.) versl. mej. B. de Chambure (Fr.) 6-4, 6-1, mej. Y. Ramirez (Mexico) ver sl. mej. S. Lazzarino (It.) 6-4, 3-6, 6-4, mej. D. Hard (V.S.) versl. mej. R. M. Reyes (Mexico) 7-5, 6-2, mej. C. Mercelis (Belg.) versl. mevr. B. Thung (Ned.) 6-3, 6-1. Gemengd dubbelspel tweede ronde: mevr. Roos en Ayala (Ned.-Chili)) versl. mevr. F. de Soet en O. Garrido (Ned.-Venezuela) 6-2, 6-2. Kwartfinales: mej. D. Hard en Rose (V.S.- Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is op de kruising Kruisweg-Sloterweg te Hoofd dorp, een bromfietser, die waarschijnlijk geen voorrang verleende, door een perso nenauto aangereden. De bromfietsberijder werd tegen het wegdek gesmakt en met een ernstige schedelbasisfractuur, een dub bele onderarmbreuk en een gebroken en kel naar het St. Elisabethsgasthuis in Haarlem overgebracht. Austr.) versl. mej. Y Ramirez en R. Garrido (Mexico-Venezuela) 6-2, 6-lj mej. D. Knode en Stewart (V.S.) versl. mej. C. Mercelis en Bergamo (Belg.-It.) 9-7, 6-1, mej. S. Lazzarino en Fachini (It.) versl. mevr. N. van der Storm en Dehnert (Ned.) 4-6, 6-2, 6-2, mevr. G. Roos (Ned.) en Ayala (Chili) versl. mej. R. M. Reyes en Argo (Mexico-Uruguay) 3-6, 12-10, 6-1. Halve finales: mej. D. Hard en Rose (V.S.- Austr.) versl. mej. S. Lazzarino en Fachini (It.) 6-3, 6-2. Herendubbelspel kwartfinales: Candy en Rose (Austr.) versl. Maris en Van de Weg (Ned.) 6-2, 6-2, Bergamo en Fachini (It.) versl. Alavarez en Karamoy (Chili-Ned.) 6-3, 6-2. Drobny en Stewart (Egypte-V.S.) versl. Van Dalsum en Dehnert (Ned.) 6-1, 9-7, Ayala en Schwartz (Chili-V.S.) versl. O. Garrido (Venezuela) en Pimentel (V.S.) 6-0j 6-4. Nieuws in het kort Getuigen gevraagd. Doordat een brom fietser vrijdag op de hoek Schoterweg Vroomstraat in Haarlem geen voorrang verleende aan een bestelauto, moest deze krachtig afremmen. Een achteropkomende vuilnisauto maakte een uithaal om de .be stelauto te ontwijken, maar botste hierbij tegen een geparkeerd staande auto op. De politie verzoekt de bromfietser zich met haar in verbinding te stellen voor het geven van inlichtingen. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Sociale Zaken en Volkshuis vesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dins dag li juni geen spreekuur houden. Jubileum. De heer G. W. Spanhak, ploegbaas bij de Nederlandse Spoorwegen in de hoofdwerkplaats te Haarlem zal op donderdag 27 juni het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij de spoorwegen in dienst trad. Jaarvergadering. De afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Bond van maatschappelijke werkers houdt op don derdag 13 juni in het gebouw van de Doops gezinde gemeente aan de Frankestraat haar jaarvergadering. Op de agenda staat de be spreking van de plannen voor het volgende seizoen en voor de viering in november van het tienjarig bestaan van de Bond. Muziek voor bejaarden.. Het harmo nie-orkest „Haarlem" geeft dinsdagavond 11 juni in de tuin aan de Hofdijkstraat een concert voor ouden van dagen en andere be langstellenden. Onder leiding van dirigent W. J. Gorter worden populaire werken ge speeld. Een week later concerteert „Haar lem' in het openluchttheater van het Pro vinciaal ziekenhuis te Santpoort voor patiën ten en personeel van die inrichting. Bloembollenbeurs. Volgende week wordt de bloembollenbeurs in het Krelage- huis te Haarlem niet op maandag, tweede Pinksterdag, maar op dinsdag 11 juni ge houden. Dertig Kamerleden vragen parle mentaire behandeling Dertig Tweede Kamerleden hebben de wens te kennen gegeven dat het op 27 ok tober 1956 té Luxemburg gesloten verdrag tot wijziging van het verdrag tot oprichting van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap aan de uitdrukkelijke goedkeuring van de Staten-Generaal zal worden onder worpen. De wijziging van het verdrag was nodig omdat de Saar, ten tijde van de oprichting der EGKS nog onder Frans beheer, in 1957 politiek deel is gaan uitmaken van Duits land. De parlementaire behandeling is gvraagd door 27 P.v.d.A.-leden en voorts door de leden Hazenbosch (A.R.), Janssen (K.V.P.) en Korthals ((V.V.D.). VILA DE JOAO BELO (UP) In het Portugese ziekenhuis te Mozambique zijn kort na elkaar de vijf kinderen, die enkele weken te vroeg als vijfling uit een vrouw van de Chopi-stam geboren werden, over leden. De geneesheer-directeur van het zie kenhuis, dr. Moreira, verklaarde dat de vijfling geen weerstandsvermogen had. Desondanks waren de kinderen onder een zuurstof tent gebracht. De dertigjarige moeder die een bloed transfusie had moeten ontvangen, toonde weinig belangstelling voor de kinderen. Eerder had zij een tweeling, een drieling en een vierling ter wereld gebracht, maar op een meisje van de tweeling na, waren al deze kinderen overleden. (Vermoedelijk is gisteren bij het oversei nen van de eerste berichten uit Afrika naar Europa, verscheidene malen het woordje „niet" uitgevallen. - Red.) De Pinksterdagen zijn voor de drafsport hoogtijdagen. Duindigt biedt naast de dra vers drie zeer bescheiden bezette rennen, waarvan de belangrijkste de Mijl van Duindigt is. De grote sterren laten door de hoge gewichten verstek gaan, zodat Mira- mare haar tweede overwinning in ons land kan boeken voor Kandahar en Sans Valeur. In het Zilveren Schild voor amateurs heeft Chantenay de beste kansen voor Kaliban en Alluvio. Bij de 2-jarigen gaat de voor keur naar Sains Aide en de debutant Yel low Rose. In het internationale drafnummer ver schijnt de grote crack Roland na een lange rustperiode weer aan de start. De hengst treft het niet, dat de Belgische merrie Mary Trisco eveneens van de partij is. De outsider is Hyde Park. De 18 deelnemers tellende Elona-prijs brengt keuze Geersen (Spencer Hollandia, Sir Messidor) als de grote favoriet aan de start. Slechts indien Geersen door het grote veld niet uit de voeten kan, is een zege te verwachten van Toornel D of Rhea Hol landia. De 3-jarige Vaurien kan het openings nummer moeilijk ontgaan, tenzij Tender Erebus door Geersen is bedwongen. Toren valk S en Theo Scott zijn de andere kans paarden. Tarzan Hanover maakt nog steeds vor deringen en hij kan dit weer bewijzen in de Badenia-prijs, waarin hij alleen de tegenstand heeft te overwinnen van Tecla van Oranje, Tabor Harvester D en de mo gelijke outsiders Sofien B. De goede klasse der 4-jarigen treedt aan in de Ciska-prijs. Untrepid zal na Uitloper en Uncle Sam te hebben bedwongen, zelfs gemakkelijk kunnen winnen. In het 2600 meter lange nummer heeft Geersen opnieuw de troef in Sally's Bertha, doch de merrie zal geducht moeten oppas sen voor Rosa Dear. Maandag Op Tweede Pinksterdag is Mereveld met niet minder dan 127 paarden voor 8 num mers overbevolkt. Welk nummer het be langrijkste is, is niet te zeggen, maar ver moedelijk zal het qua verloop en spanning de 2700 meter lange Van Gend en Loqs- prijs zijn. Ook hier is een Belgische gast en wel Lando, die favoriet is vóór Typhoon en Quicksilver S. In de Barendrecht-prijs zal Valencia ver moedelijk winnen vóór Vivant Hollandia en de keuze Nottelman. De mindere klasse heeft zich verzameld in het openingsnummer, waarin de strijd zal gaan tussen Victor Hanover en Vlieger D, met als mogelijke outsider Vina van Barke. In de Abbenbroek-prijs zal de win naar opnieuw Traviata kunnen zijn vóór Amber. Beide paarden zijn in dit gezel schap oppermachtig. De 20 paarden tellende Capelle-prijs brengt als favoriet aan start Uranus Koff, die iets beter is dan Unemdé en Sieger. Waartoe Sammy Mars in staat is heeft hij zondag bewezen. Opnieuw is zijn opgave in de Delft-prijs zwaar, maar met zijn eind sprint kan hij wederom verrassen. United Hanover en Rosa Hollandia zijn de overige gegadigden. Bij de amateurs geniet Postduifje G het volste vertrouwen, daar de merrie zeer be trouwbaar is. Rita du Maire en Radbout zijn haar belagers. De outsider is Omar Spencer. Het slotnummer is eveneens voor de goede klasse. Hierin gaat de aanbeveling naar Rentinus, Sorento en Tommy Mars. Outsider is de Derby-winnaar Tabor. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Schorsing investeringsaftrek De Kamer van Koophandel voor Gooi land heeft naar aanleiding van het wets ontwerp tot schorsing van de investerings aftrek als onderdeel van de bestedingsbe perking een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer waarin gezegd wordt dat deze maatregel een verdere ver slechtering van het investeringsklimaat be tekent. Er wordt voorts op gewezen, dat handhaving van een zo gunstig mogelijk investeringsklimaat een gebiedende eis is, wil het bedrijfsleven zijn belangrijke bij drage tot de economische ontwikkeling van ons land kunnen blijven leveren. Mocht de voorgestelde schorsingsmaat regel onder de druk der omstandigheden door het parlement worden aanvaard, dan zou de Kamer er op willen aandringen, dat het hier inderdaad bij een tijdelijke maat regel blijft. Voorts wordt er in het adres op gewe zen, dat de destijds door de S.E.R. geopper de mogeliikheid tot het treffen van uitzon deringen op de schorsing van de investe ringsaftrek, in het ingediende wetsontwerp niet ter sprake komt. De leden der Tweede Kamer wordt daar om verzocht, te bewerkstelligen, dat in het wetsontwerp daarin alsnog een bepaling wordt opgenomen, die de mogelijkheid schept tof het maken van uitzonderingen ter beoordeling van de minister van Finan ciën. De Kamer verzond dit adres mede na mens de Kamers van Koophandel te Alk maar, Amersfoort, Delft, Dordrecht, Gou da, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Heerlen, Hengelo, Hoorn, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Tiel, Veendam, Vlaardingen, Zaandam en Zutphen. AMSTERDAM Door de vaste stemming in Wallstreet voor de aandelen Kon. Olie en de plotse linge algemene vraag voor dit fonds op de Europese beurzen heerste er vrijdag een paniekstemming in de oliehoek, waar de stukken slechts bij hoge prijzen van eige naar veranderden. De vraag overheerste dermate het aanbod, dat de koers, die alle controle verloren had, steeg van f215,60 in de morgenuren tot f 219,30 bij de ope ning 's middags. De steeds aanhoudende vraag naar de aandelen voor buitenlandse rekening kon slechts worden bevredigd op extra hoge prijzen waardoor een notering van f221,40, oude basis 1107 pet, tot stand kwam, tegen een slotkoers van Donderdag van f210,-, oude basis 1050 pet. De hoge koersen lokten winstnemingen uit in ver band metshet naderende weekeinde, waar door de prijs inzakte tot circa f 219,50. De aandelen Unilever blijven die van de Kon. Olie trouw volgen en noteerden bij opening 469V2. Ook hier zorgde de vraag er voor, dat de koers snel opliep tot 47372 (461). De beurs blijft vooral voor dit fonds optimistisch gestemd, mede in ver band met mogelijkheden ten aanzien van herkapitalisatie. Öok hier kon het hoge ni veau niet gehandhaafd blijven en het slot was circa 470 pet. In aandelen Philips was nogal wat be weging. Het fonds fluctueerde van 2877? pet. tot 2927ï pet. om te sluiten op onge veer 290 tegen donderdag 287. AKU we derom 3 punten hoger. K.L.M. is de daling van de laatste dagen te boven gekomen en was weer f 1 hoger op f 126,-. De scheepvaarten vertoonden weinig ver andering en draaiden om de vorige slot- koersen. Staatsfondsen in herstel, K5/8 pet hoger. Cultures rustig en prijshoudend. Prolongaties 3^ pet. (ANP) NEW YORK Koperaandelen, geselecteerde olie- en staalwaarden en verspreide fondsen steun den een marktavans, die slechts weinig na deel ondervond van het gebruikelijke orde- op-zaken stellen, dat het naderend week einde ter beurze pleegt te kenmerken. Niettegenstaande het dalend beursverloop gedurende drie dagen, sloot de koerslijst, over de gehele week genomen, iets hoger. Ondanks verkopen, die tegen het einde vele van de grootste koersstijgingen deden afbrokkelen, sloot het industriegemiddelde 1,08 hoger op 505,63 (iets meer dan een punt minder dan het hoogtepunt voor 1957); het spoorweggemiddelde sloot 0,06 hoger op 145,01 en openbare nutsbedrijven 0.05 lager op 73,54. Het gemiddelde voor de 65 aandelen sloot 0,22 hoger op 175,43. De olies bleven gevraagd en Shell Trans port, dat de laatste tijd sterk naar voren is gekomen, was het meest actieve fonds van de dag. Bij de koperfondsen deden zich stijgin gen van een tot twee dollar bij Ana conda, Kennecott, U.S. Smelting en Ame rican Smelting; men neemt ter beurze aan dat de belangstelling voor deze fond sen termijndekking weerspiegelt en aan koop door institutionele beleggers. De vooraanstaande staalaandelen waren vast, evenals de auto-industrieën. De omzet, de omvangrijkste sinds 17 mei bedroeg 2.380.000 aandelen, tegen 2.300.000 op donderdag. Van de 1,141 verhandelde fondsen sloten er 414 hoger, 448 lager en 279 onveranderd. Er werden 56 nieuwe hoogtepunten en 50 nieuwe laagtepunten bereikt. (UP). Alg. Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V-A. Ver. Deli Maatschappijen 3Va°/o Staffellening 1947 3% Invest, cert Nederland 3% Nederland 1962—64 Vrijdag 7 juni 1957 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 31 mei 184 191'/» 189»/a 3»/s 195'/? 197»/* 197 1»/» 188 189»/» 188'/» 1 305 306 305 0 282 286 282 2 280'/» 292»/» 2897i 4 434 469 468»/* 34'/s 249»/» 257»/» 249»/» 6'/» 203,80 219,20 218,60 14,60 172»/» 1747a 173 1 147'/» 152»/» 148»/a 4»/4 173 180 174»/s 57s 257 2697a 260»/» 874 72»/» 757a 7S7a 27s 118»/» 120»/» 1177* 4 93»/» 96 947ia l'/i. 86'/i« 87»/a 87»/a Vu 90»/ia 907a 907s V» 89«»/ia 907s 907s Omzetten (nominaal): Vorige week (defAandelen 8.650.975,— Deze week (voorl.)Aandelen 10. 789.428,— Obligaties 8.134.769,- Obligaties 11.696.476,- Aagtedijk, 6 te Rotterdam, Alphard, 7 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Argos, 7 te Rotterdam. Alpherat, 5 v. Santos n. Montevideo. Abbekerk, pass. 7 Gibraltar n. Antwerpen. Alwaki, pass. 7 Bona n. Port Said. Antonia, 7 te Surabaja. Alcor, 7 te Montevideo v. Santos. Alblasserdijk, 7 te Galveston. Alnati, 7 te Santos verw. Adonis, 7 v. Punta Cardon n. Maracaibo. Aeneas, 7 v. Samos n. Algiers. Argos, 7 te Rotterdam n. Oran: Aidabi, 7 te Rio de Janeiro. Arendskerk, 8 te Belra. Almkerk, 7 te Amsterdam. Axeldijk, 8 te Mobile. Bali, 7 te Singapore. Barentsz, 9 te Djakarta verw. Blitar, 7 te Singapore. Boissevaln, 7 te Rio de Janeiro. Breda, 7 te Antwerpen n. Hamburg. Billiton, 7 84 m. z.o. Minicoy n. Aden. Baarn, 7 860 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Britsum, 6 500 m. w.z.w. Midway eil. n. Osaka. Baarn, 7 500 m. z.w. Flores Az. n. Rotterdam. Batu, 7 v. Amsterdam op proefvaart. Bantam, 8 te Port Said. Caltex Rotterdam, pass. 7 Kp. Vilano n. Pt. Said. Celebes, 7 v. New York n. Alexandrië. Congokust, pas. 7 Finisterre n. Dakar. Caltex Nederland, c.a. 17 te Rotterdam verw. Ceronia, 23 te Auckland verw. (Vistula, 12 te Recife verw. Corilla, 7 te Calcutta verw. Crania, 21 te Curaqao verw. Camitia, 7 275 m. o. Kp. Leeuwin n. Fremantle. Caltex Leiden, 8 te Rotterdam. Dorestad, 6 135 m. w.z.w. Malinhead n. Glasgow. Diemerdijk, 8 te Cristobal. Dordrecht, 22 te Rotterdam verw. Delft, 7 150 m. w.z.w. Azoren n. Punta Cardon. Diemerdi.ik, 8 te Cristobal. Drente, 7 v. Zeebrugge n. Port Said. Eos, 7 v. Latakia n. Mersin. Eemland. 7 te Porto Alegre v. Rio Grande. Esso Den Haag, 7 te Rotterdam. Felipes, 8 te Singapore. Friesland, 7 te Sunderland verw. Guineekust, 8 te Luanda. Groote Beer, 7 v. Rotterdam n. Montreal. Heelsum, pass. 7 Ouesant n. Houston. Hispania, 7 te Bilbao. Hera, 5 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Hoogkerk, 7 te Aden. Hydra, 7 te Ciudad Trujilla. Hector, 7 te Rotterdam n. Hamburg. Iberia, 7 v. Rotterdam n. Bilbao. Japara KRL, 6 te Cheribon. Johannes Frans, 8 in Panamakan. n. Ph.delphia. Kara, 6 v. Larnaca n. Abadan. Kota Agoeng, 9 te Belawan verw. Kryptos, 7 ankeren in Suezbaai. Kabylia, 8 te Suez verw. Kalinga, 11 te Kawasaki Japan verw. Khasiella, 8 te Rotterdam verw. Kopionella, 8 te Durban verw. Korenia, 8 te Miri verw. Kosocia, verm. 7 v. Curasao n. Rotterdam. Kermia, 7 95 m. o. Muscat n. Singapore. Kara, 7 te Port Said. Kinderdijk, 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Kloosterdijk, 8 te Rotterdam. Koningswaard. 7 te Rotterdam. Korenia, 8 te Miri. Kota Baroe, 7 v. Suez n. Aden. Krebsia, 7 v. Singapore n. de Perzische Golf. Kara 7 te Port Said. Liberty Bell, pass. 6 Kp. De Goede Hoop naar Philadelphia. Louis Lantz, 7 v. Rotterdam n. Monrovia. Laertes, 8 te Surabaja. Loenerkerk, 7 teHamburg. Leersum, 7 te Dakar v. Amsterdam. Larenberg, 8 te Vitoria verw. Larenberg, 8 te Vitoria. Lombok, 8 te Portland. Molenkerk, 7 te Rotterdam. Musilloyd, 6 te Schiedam. Munttoren, pass. 7 Kp. Leeuwin n. Geelong. Merweloyd, 7 te Tj. Mani Sera wak. Metula, 8 te Tj. Priok v. Pladju. Maashaven, 7 te Santos. Marpessa, 7 v. Curagao n. Aruba. Mentor, 7 te Nickerie. Mirzam, 7 180 m. o.n.o. Estascapoint n. Casablanca. Maas, 7 te Amsterdam n. Lissabon. Montferland, 7 te Santos v. Rio de Janeiro. Malvina, 9 te Fremantle verw. Myonia, 7 120 m. z.o. Torresstraat n. Pladju. Malvina, 7 110 m. z.o. Albany n. Fremantle. Maasland, pass. 7 Fernando Noronha n. L. Palm. Maaslloyd. 7 rede Colombo. Macoma, 7 v. Beira n. Abadan. Nestor, 7 te Roterdam n. Hamburg. Nieuw Amsterdam. 8 te Rotterdam. Ommenkerk, 6 v. Suez n. Colombo. Oldekerk, 7 te Genua v. Port Said. Ouwerkerk, 7 te Marseille verw. v. Rotterdam. Ovula, 7 te Wyndham verw. v. Port Darwin. Omala, 7 v. Istanbul n. Berre. Orestès, 7 v. Paramaribo n. Georgetown. Oranje, 8 te Belawan. Oranjestad. 7 v. Pto. Cabello n. La Guaira. Prins Willem II, 6 v. Rotterdam n. Montreal. Prins Philips Willem, 6 te Montreal. Papendreeht, 8 te Perthamboy verw. Phrontis, 8 te Amsterdam verw. v. Indonesië. Poseidon, 7 te Antwerpen n. Hamburg. Prins Willem III, 7 te Cleveland. Pendrecht, 7 te Fao v. Cyprus. Perna, 10 te Bombay verw. Plancius, 7 te Surabaja v. Djakarta. Pygmalion, 6 v. Curasao n. Trinidad. Polydorus 7 te Colombo. Prins Casimir, 7 te Rotterdam. Prins Frederik Willem, 8 te Rotterdam. Prins Alexander, 9 te Bay Comeau verw. Roggeveen, 8 te Surabaja. Rondo, 8 te Penang. Rijndam, 7 te Le Havre. Roepat, 7 te Suez. Ruys, 7 v. Singapore n. Hongkong. Stad Delft, 6 v. Narvik n. Emden. Slamat, 9 te Iio Ilo verw. Sommelsdijk, 7 te Hamburg. Stad Arnhem, 7 v. Narvik n. Rotterdam. Sunetta, 8 te Surabaja. Saidja, 7 te Bukom v. Pladju. Schelpwijk, 7 200 m. n.w. Perim n. Suez. Stanv. Talang Akar. 7 te Belawan v. S.geigerong. Siberoet, 7 te Bassein. Statue of Liberty. 6 670 m. o. Flores n. R'dam. Sarpedon, 7 te Kingston n. Jacmel. Schie, 7 te Port Au Prince. Soestdijk, 7 te Norfolk v. Baltimore. Stad Gouda, 7 50 m. z.w. Bergen n. Narvik. Senegalkust, pas. 7 Viissingen n. Hamburg. Sibajak, 7 400 m. w. Benkulen n. Aden. Stentor, 6 te Amsterdam n. Dordrecht. Strabo, 7 v. Amsterdam n. Cadiz. Stad Alkmaar, 7 v. St. Johns n. Wabana. Stad Maassluis, 7 v. Melilla n. IJmuiden. Statendam, 7 v. New York n. Southampton. Stad Dordrecht, 7 te Vlaardingen. Stad Schiedam, 7 v. Rotterdam n. Savona. Steenwijk, 7 v. Newport News n. Amsterdam. Tjimenteng, 7 te Lourenco Marques v. Beira.. Tjisadane, 17 te Kobe verw. Trajanus, 7 te Hamburg. Tomini, 8 Brunsbüttel verw. n. Gdansk. Theobaldius. 10 te La Spezia verw. Tamo, 8 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tiba, 7 v. Montevideo n. Buenos Aires. Talisse, 7 v. Dairen n. Singapore. Taria, 7 rede Buenos Aires. Tawali. pass. 7 Kp. St. Vincent n. Le Havre. Titus, 8 te Madeira. Utrecht, 7 te Marseille. Van Riebeeck, 8 te Makassar verw. Van Neck, 7 te Lyttleton. Westertoren, 6 v. Port Said n. Gibraltar. Waterman. 8 te Rotterdam verw. Willemstad, 7 v. Dover n. Madeira. Wonogiri, pass. 7 Perim n. Suez. Waiwerang, 8 te Tegal v. Singapore. Willemstad, 7 te Dover v. Amsterdam. Waal, 8 te Rotterdam verw. Westerdam, 10 te Rotterdam verw. Westland, 7 te Amsterdam. W. Alton Jones. 7 te Philadelphia. Zaankerk, 8 v. Takubar n. Shanghai. Zuiderkruis, 7 te Sydney. KLEINE VAART Alcetas, 6 bij Kp. Dagata n. Hamburg. Adine, 7 v. Rotterdam n. Lissabon. Att S, pass. 7 Viissingen n. Waterford. Boreas. 6 dw. Kaap St. Vincent n. Tanger. Draco. 6 v. Rotterdam n. Bilbao. Dollard. 7 v. Amsterdam n. Wasklot. Engonia, 7 v. Rotterdam te Bordeaux. Ferocia, 7 v. Casablanca n. Rotterdam. Fiducia II, 7 v. Boston te Maassluis verw. Gronitas, 8 v. Felixstowe te Bremen verw. Bierum, 7 v. Par n. Lt Pallice. Henriette B, 7 v. Lidkoping te Skoghall. Hoc Vinces, 7 v. Grimsby n. Rotterdam. Hontestroom, 8 v. Swansea te Amsterdam verw. Ilias, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. June, 5 te Amsterdam. Julia Mary, 5 v. Oporto te Liverpool. Leuvehaven, 7 v. Gothenburg n. Antwerpen. Malta, 7 v. Delfzijl n. Hamburg. Marjan, 7 v. Duinkerken n. Dieppe. Nero, 6 5 m. z.w. Villano n. Ceuta. Navis, 7 v. Haxina te Aberdeen. Nieuwehaven, 7 v. Kopenhagen n. Rotetrdam. Plato, 6 te Cartagena n. Malaga. Prior, 7 te Goole v. Tripolis. Santa Lucia, 7 te Limerick v. Alholmen. Spurt, 8 v. Swansea te Tonnaycharente verw. Ton S, 8 v. Swansea te Rotterdam verw. Willem Barendsz, 7 v. Stettin n. Sables Dolonne. Wolanda, 7 te Rotterdam v. Tees. Westerdok, 6 bij Scheveningen n. Amsterdam. SLEEPVAART Barendszee, 6 v. proeftocht te Maassluis. Noordholland, 6 100 m. o. Alicante n. Savona. Poolzee, 6 80 m. z. Haiti n. Trinidad. Thames, pass. 6 Niton n. Falmouth. Zwarte Zee, pass. 6 Kp. Blanco n. Antwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11