SPOEL OM die melkfles OM HET ERFGOED Met ir. Roderkerk tussen duindoorns en kruipwilgen De avonturen van Wang en Li Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Boeiend en prachtig geïllustreerd boek over de Kennemerduinen Kort en bondi ZATERDAG 8 JUNI 1957 KERKELIJK LEVEN Pinksterboodschap Voor alle bedden reparaties Tel. 1.1.4.8.5 - 2.0.1.1.5 HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 105 Première van Schönberg's „Mozes en Aaron" Ontslag van Antilliaans minister aanvaard Raadadviseur van het Huis der Koningin ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Half vol water, schudden maar: Twee seconden en 't is klaar 1 Textielhandelaar doet koffie bij de textiel Burenruzie eindigde in doodslag m y^iVtT- JG— e Zó boeiend is nu PANORAMA Wegens kerkdiefstallen een jaar en 3 maanden geëist 't Silver Stoepke doet het voor u Sterk toegenomen bezoek van toeristen in dit seizoen C ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JULES VERMAELE In het embleem van „De Kennemer Dui nen" pronkt een parnassia. Maar ergens in het moerasachtige Houtglop achter het vroegere Schuitegat staat een plantje, dat ogentroost heet, een naam, die symbolisch is voor dit schitterende en voor iedereen toegankelijke natuurreservaat. We hebben dit nooit geweten: pas het zojuist van de pers gekomen boek van de directeur, ir. E. C. M. Roderkerk, over dit duingebied tussen de Zeeweg en „Duin en Kruidberg" heeft het ons doen weten*). Na het lezen en bekijken ervan (want er staan ook 95 foto's en 50 tekeningen in) zullen vele on wetende, maar genietende wandelaars de eerste de beste gelegenheid te baat nemen om wat zij eruit opgestoken hebben, per soonlijk te gaan verifiëren. Dit boek, dat tot ondertitel draagt „Tus sen duindoorns en kruipwilgen", is voor de heer Roderkerk eigenlijk een logisch uit vloeisel van de wijze waarop hij nu al jarenlang voor zijn Stichting het rentmees terschap over de Kennemerduinen behar tigt: niet de verstarrende bezorgdheid voor het aan de vrije natuur ontgroeide grote publiek maar een gastvrijheid, die geen prikkeldraad gedoogt en de bezoekers in vertrouwen neemt. Dat doet hij ook in dit boek, waarin hij ons kriskras meevoert door dit domein en ons vertelt van zijn kostgangers: van de sprinkhaanrietzanger, die een zó hoog geluid voortbrengt, dat het menselijk oor het veelal niet vermag te vernemen, van het moeitevol bestaan van een wilde moedereend, van kleine plantjes als vroegelingen en kandelaartjes, die be staan bij de gratie van een voorjaarsregen tje, de scholeksters, die soms van pure agitatie mank gaan lopen en de wulpen, die in het voorjaar als eerste der trekvogels terugkeren, van de bonte paardestaart, die zich als gevolg van het dalen der grond waterstand steeds moeilijker kan hand haven en de fontijnplant zanichellia, die vorig jaar in dit gebied werd ontdekt. Tal van vragen, die de toegewijde wandelaar zich in de afgelopen jaren heeft kunnen stellen, worden hier beantwoord: hoe komt het dat de bessen van de ene duindoorn 4rood en die van de andere oranje zijn? Waarom wordt de moerasvegetatie bij het duinmeer niet door aanplant van bepaalde soorten bevorderd? Zijn die zwarte dotten in de takken van de berken geen kraaien nesten? Wat zijn het dan wèl? Er zijn overigens ook vragen genoeg, die de schrijver zichzelf en ons stelt in dit boek. En één van de minder geriefelijke problemen is dat van de grondwaterstand, die in een groot deel van de Kennemer duinen daalt als gevolg van de waterwin ning der gemeente Haarlem. De berken en de eiken kunnen vaak die daling niet meer De voorzitters van de Wereldraad van Kerken hebben een Pinksterboodschap doen uitgaan, bestemd voor alle kerken, die van de Wereldraad deel uitmaken. Het is de bedoeling dat deze boodschap, ver taald in vele talen, over de hele wereld wordt bekend gemaakt. Wij maken van daag, op de dag vóór het Pinksterfeest, van onze rubriek gaarne gebruik om aan het verzoek van de voorzitters der Wereld raad gehoor te geven en wij leggen hun woorden aan u voor. OP DEZE geboortedag van de kei-k heb ben wij elkaar er aan te herinneren, dat de kerk geboren werd, toen de Heilige Geest werd uitgestort op de apostelen, die hen ertoe drong de grote daden Gods te verkondigen aan allen om hen heen. Daar mee werd de laatste belofte van de opge stane Heer vervuld: „Gij zult kracht ont vangen, wanneer de Heilige Geest over u komt, en gij zult mijn getuigen zijn tot het uiterste der aarde". Kerk zijn is leven door de kracht van den Heilige Geest. Deze kracht is het die wij nodig hebben, willen wij tot berouw komen en levensvernieu wing vinden. Deze kracht is het, die de kerk in staat stelt hoop te geven aan hen, die wanhopen. De volken zien met vrees een onbekende toekomst tegemoet. Ernsti ge problemen ten aanzien van menselijke verhoudingen, waaronder miljoenen van onze medemensen lijden, blijven onopge lost. Dit komt niet doordat het nodige be grip ontbreekt, of zelfs goede wil in het algemeen. Veeleer doordat de mensen niet de kracht hebben het goede te doen, waar van zij weten, dat zij het behoren te doen- Bij het sluiten van de ontwapeningscon ferentie, die ongeveer twintig jaar geleden gehouden werd en die geen oplossing- bracht, zei de voorzitter: „In een situatie als deze kan niets ons helpen dan geloof. De hinderpalen liggen niet in de wereld om ons heen, maar in onze eigen geest en hart. Wij willen het doen, maar wij willen het niet ernstig genoeg om het met de middelen daartoe te wagen". Dat is nog altijd de situatie waarin wij verkeren. Wij verlangen naar een waarlijk goede internationale verstandhouding en vrede, maar wij kunnen onszelf er niet toe brengen de prijs ervoor te betalen. In de kerken vinden wij een oprecht verlangen naar vernieuwing, naar eenheid, naar ver kondiging van het evangelie, maar niet ge noeg bereidheid om ons ten volle te wij den aan de dienst van Christus. Nu komt Pinksteren ons zeggen dat de enige manier, waardoor onze zwakheid in kracht kan worden omgezet daarin gelegen is, dat wij de levengevende geest ontvangen, die te leurgestelde discipelen in moedige getui gen verandert. Daarom vragen wij u zó op God te wachten, dat wij met kracht uit den Hoge vervuld mogen worden. Wij hebben vaak zo'n haast om de dingen voor God te doen, dat wij God zelf vergeten en niet wachten op Zijn Geest. Onze Heer zegt: „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". Moge de gemeenschap in Christus, die wij' in de Wereldraad van Kerken hebben de volken tonen, dat er een volk Gods is, dat leeft uit de kracht van de Heilige Geest. Moge het een duidelijk getuigenis geven tot aan de einden der aarde, dat deze Geest de mens werkelijk in staat stelt om Gods genadeplan voor zijn kinderen ten uitvoer te brengen. Aldus deze Pinksterboodschap, die on dertekend is door de voorzitters van de We reldraad van Kerken te weten: John Bail- lie, Santé Uberto Barbieri, George Cicester, De berken kunnen zich in de duinen zelden lot grote bomen ontwikkelen als gevolg van watergebrek. Maar wan- neer zij afsterven xvordt hun plaats kort daana ingenomen door zaailingen. behouden en worden aanvankelijk top- droog om na verloop van een paar jaar helemaal af te sterven. Tenzij het Haar lems waterbedrijf ook rivierwater aan gaat voeren zullen niet alleen veel planten en boomsoorten eronder lijden, maar loopt ook het prachtige duinmeer op het Paarde- koppenvlak gevaar, zo waarschuwt de schrijver. Het beheer van de Kennemerduinen is een gans andere zaak dan het beheer over een of ander afgesloten landgoed. Het evenwicht is in dit open recreatiegebied reeds verstoord door de aanwezigheid van mensen. Dat betekent dat verscheidene vogelsoorten er slechts zeer bescheiden voorkomen. Er moet dus iets gedaan wor den aan het gevaar voor overwoekering door de brutaalsten, zoals de zilvermeeu wen. Zo wijdt de schrijver ons in ten op zichte van méér problemen van het even wicht in het planten- en dierenrijk. Koe koeken bijvoorbeeld doen enerzijds wel schade aan de vogelstand, maar zij hebben ook een zeer nuttige eigenschap, namelijk een onverzadigbare trek in allerlei scha delijke rupsensoorten. De vraag van het evenwicht dringt zich natuurlijk eveneens op ten aanzien van het ontbreken van de konijnen. De schrijver erkent, dat de uit eindelijke consequenties daarvan nog niet zijn te overzien, maar voorshands zijn de gevolgen ervan voor de begroeiing alleen maar gunstig: zij hebben de duinen een gezicht gegeven waardoor zij alleen al als landschap uniek zijn geworden in ons land en de grotere verscheidenheid aan planten brengt met zich mee: een grotere ver scheidenheid aan insecten en dus ook aan insecten-etende vogels. De nadelige gevol gen, bijvoorbeeld dat de hermelijnen zich voor hun prooi nu zouden moeten gaan concentreren op jonge vogels en vooral op fazanten en dat de holbewoners onder de vogels, zoals tapuiten, hovenduiven, steen uilen en bergeenden moeilijker hun ge- eigende verblijfplaatsen zouden kunnen vinden, zijn tot nu toe vrij miniem ge bleven. Tal van hermelijnen en ook bun zings zijn vertrokken en daar is de schrij ver bepaald niet rouwig om. In het laatste hoofdstuk toont de schrij- ADVERTENTIE 2 lijnen IN 1 DAG RETOUR Reeds 40 jaar ervaring. ver, dat hij èn de duinwachtei-s, die hem terzijde staan, niet alleen goede waar nemers van de flora en de fauna zijn, maar ook van de mensen, die het duin bezoeken. Hoe zou hij anders kunnen constateren, dat bezoekers, die aanvankelijk dicht bij de weg in een speelweide of een spartelmeer blijven en geen aandacht lijken te hebben voor wat er verder in de duinen te zien is, op den duur toch regelmatig verder de duinen indwalen en meer belangstelling voor het natuurschoon krijgen? „Dit is niet zo maar een theoretische veronderstelling, neen, het werd reeds herhaaldelijk waar genomen", aldus de schrijver. De gedrags lijn ten opzichte van het publiek, waarom de Stichting De Kennemerduinen reeds zo vaak alle aandacht in onze kolommen heeft gehad, wordt hier nog eens uitvoerig uit eengezet. De verteltrant van de heer Roderkerk, of het nu over tureluurs gaat of over zwammen of welke andere vreemde kost gangers van de Kennemerduinen dan ook, is voortdurend overtogen door een zekere verwondering over de schoonheid van dit brok natuur, dat aan zijn zorgen is toe vertrouwd. Wij haasten ons die verwonde ring zo spoedig mogelijk weer op een vol gende wandeling te gaan delen. De Kenne merduinen vormen langzamerhand een reden, waarom wij blij zijn in Haarlem te wonen! „De Kennemerduinen - Tussen duindoorns en kruipwilgen" door ir. E. C. M. Roderkerk, uitgegeven bij de n.v. Uitgeverij A. Roelofs van Goor te Meppel. De onspeelbareopera kreeg tweeëntwintig „open doekjes" Tot besluit van het eenendertigste mu ziekfestival van het Internationale Congres voor Hedendaagse Muziek is woensdag avond in het Stedelijk Theater van Zürich de wereldpremière gegeven van de opera „Mozes en Aaron" van Arnold Schönberg. Deze opera kon door Schönberg, die in 1951 stierf, niet worden voltooid. Er bestaan twee aktes van. De uitvoering donderdag avond - in „Erbij" van 2 februari hebben wij er reeds uitvoerig aandacht aan besteed heeft een jaar voorbereiding gevergd. Schönberg heeft het werk zelf te moeilijk voor uitvoering genoemd. Het is geheel volgens het twaalftoonssysteem gecompo neerd. Over het algemeen is de uitvoering bijzonder gewaardeerd. Zangers en spelers kregen tweeëntwintig „open doekjes" Tus sen het applaus klonk hier en daar echter ook gefluit bij wijze van afkeuring. Met ingang van 31 mei is aan dr. E. J. van Romondt, de Antilliaanse minister van Economische Zaken en Welvaartszorg op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie den lande bewezen diensten. Mi nister Van Romondt had op 31 mei ontslag gevraagd in verband met de kwestie rond het uitwijzen van de journalist De Wit. De heer F. van 't Sant, wonende te Lon den, is benoemd tot raadadviseur van het Huis van de Koningin. De heer F. van 't Sant is de opvolger van de heer A. van Veen, die ongeveer anderhalf jaar geleden overleden is. De heer van 't Sant is geboren in 1883. Nadat hij aanvankelijk bij de P.T.T. werk zaam was geweest, kwam hij in 1906 bij de havenpolitie te Rotterdam. In 1916 werd hij hoofdcommissaris van politie te Utrecht, in 1920 volgde zijn benoeming in dezelfde functie te 's Gravenhage,. In 1935 nam hij ontslag. Tijdens de oorlogsjaren verbleef de heer Van 't Sant te Londen, waar hij thesaurier van Koningin Wilhelmina en Prins Bernhard was. ADVERTENTIE Alle merken, dus mime keuze Ja, de mandarijn was woedend, maarergens anders waren enkele mensen erg ongerust. Dat waren de vaders van Wang en Li'. Want die hadden gemerkt, dat hun zoontjes niet thuisgekomen waren; en ze gingen er dus in het donker op uit, om de jongens op te zoeken. Wang's vader droeg een grote lampion, en zo speurden ze de omtrek af. 81-82 ADVERTENTIE Een textieldetaillist met zaken in Breda, Bergen op Zoom en Roosendaal, is er toe overgegaan voor zijn klanten koffie ter be schikking te stellen. Dit als represaille tegen het beschikbaar stellen van Lextiel- goederen door kruideniers. Hij heeft kans gezien een partij koffie te kopen, die hij thans verkoopt tegen inkoopsprijs. Bij aan koop van manufacturen voor een bepaald bedrag, kan men de koffie evenwel kopen tegen een cent per pak van een half pond. De detaillist is van plan deze actie voort te zetten tot de kruideniers de textiel- goederen van hun cadeaulijst schrappen. Uiteraard loopt het sinds gisteren „storm" in zijn zaken. De procureur-generaal bij het gerechts- te Arnhem heeft twee j"ar gevangenisstraf geëist tegen een 34-jarige Zwollenaar, die in de nacht van 18 op 19 augustus 1956 een mede-woonschuitbewoner door vier mes steken van het leven heeft beroofd. De rechtbank te Zwolle had hem veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De verdachte was 's nachts bij de politie komen klagen, dat de bewoner van de woonschuit naast de zijne zoveel lawaai maakte, dat zijn kinderen niet konden sla pen. Twee agenten gingen met hem mee naar het grachtje, waar de woonscheepjes lagen. De buurman kwam van zijn schuit en kreeg terstond hevige ruzie met de ver dachte. Terwijl de agenten de mannen probeerden te scheiden, zakte de buurman plotseling ineen. Het bleek dat de verdach te hem vier steken had toegebracht met een mes, .dat hij al in zijn zak had ge stoken voordat hij naar de politie ging om over zijn buurman te klagen. Voor het gerechtshof zei de verdachte, dat hij het mes bij zich had gestoken, om dat hij doodsbang voor zijn buurman was. De agenten verklaarden niet gemerkt te hebben dat de verdachte zijn tegenstander met een mes aanviel, hetgeen de presi dent van het hof onbegrijpelijk vond. De verdediger, mr. H. Bosch uit Heerde, deed een beroep op noodweerexces en vroeg ontslag van rechtsvervolging, sub sidiair clementie. Op 21 juni zal het hof arrest wijzen. ADVERTENTIE s® •tjT/ 1 1 f L 1 o V/I 1 W O vil g-N? A ;K\\ I i J O f Ook kerk te Sassenheim bestolen Voor de Haagse rechtbank heeft een 51- jarige Haagse betonwerker terechtgestaan wegens meermalen gepleegde diefstallen uit collectebussen en offerblokken van de gereformeerde kei-ken te Berken en Ro denrijs, Sassenheim en van de rooms- katholieke kerk te Stompwijk. Hij gaf zich daarbij uit als ouderling van een gerefor meerde kerk in Den Haag of als „iemand van Monumentenzorg". De president hield de verdachte voor dat deze van het getolen geld met de paas dagen goede sier had gemaakt. Wat over was trof de politie aan, verstopt achter een spiegel in verdachtes kamer te Den Haag. De verdachte vertelde desgevraagd vroe ger inderdaad ouderling te zijn geweest van de Pinkstergemeente. „Dat was zeker in een zeer grijs verleden. U bent inmid- mels al tien keer veroordeeld wegens dief stal", zei de president. De officier van Justitie zei deze zaak met een zekere voldoening te behandelen, omdat het voor de politie niet gemakkelijk was geweest de hand te leggen op deze uiterst sluwe dief. Met verontwaardiging releveerde, de officier hoe de verdachte zich telkenmale met een stortvloed van „vrome praatjes" had weten binnen te dringen in een omgeving waar niemand hem kende, om, nadat hij de voor liefda digheidsdoeleinden moeizaam bijeenge- spaarde centjes van de kerk had gestolen, weer te verdwijnen als een schaduw. De officier eiste tegen deze wat hij noemde geraffineerde en gewetenloze dief een ge vangenisstraf van een jaar en drie maan den met aftrek. Uitspraak volgt op 20 juni. ADVERTENTIE Ook voor gecompliceerde uurwerken hebben wjj een zeer modern Atelier. Echte vaklieden kunnen u adviseren. Vraagt eerst vrijblijvend prijsopgave. Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 - Haarlem Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in samenwerking met de gemeentelij ke bureaus voor statistiek der vier grote steden een voorlopige berekening gemaakt van het bezoek van buitenlanders aan ons land in de maanden maart en april 1957. Uit deze berekening blijkt, dat in deze maanden bijna 500.000 overnachtingen van buitenlanders in de Nederlandse hotels plaatsvonden tegenover 370.000 in de over eenkomstige maanden van 1956. Het bezoek van buitenlanders aan ons land vertoonde ten opzichte van het vorige jaar een toene ming van 30 tot 35 percent. Vooral de toe risten uit Duitsland en Frankrijk hebben tot deze stijging bijgedragen. liet .aantal overnachtingen in hotels van bezoekers uit Duitsland nam toe van 70.000 in 1956 tot 130.000 in 1957. Het aantal bezoekers uit Frankrijk steeg van 35.000 tot 55.000. Fiscus tekort gedaan. De rechtbank te Utrecht heeft een 51-jarige koopman uit Utrecht wegens belastingontduiking veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van f 2000,Hem was ten laste gelegd, dat hij over 1954 en 1955 f 133.142, en f242.547,— te weinig aan vermogensbe lasting had opgegeven. Ook zijn aangifte voor de inkomstenbelasting was enige dui zenden guldens te laag. Er was vier maan den en f 10.000,boete tegen hem geëist. Ereluncli William Tolbert. Ter ere van de vice-president van Liberia, de heer "Wil liam R. Tolbert, die enkele dagen een be zoek aan ons land brengt, bood de ambassa deur van Liberia, de heer S. Edwards Peal, heden een lunch aan in het Kurhaus. Met de eregast zaten hieraan onder andere aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J, M. A. H. Luns, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, de opperceremo- niemeester van de Koningin, vice'-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de deken van het corps diplomatique en ambassadeur van Canada, de heer Thomas A. Stone en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Thorax-cursus. In Groningen is thans de zesde internationale thorax-cursus aan de gang. Ruim 50 geleerden uit 19 verschil lende landen vertoeven tot en met 15 juni in Groningen voor dit wetenschappelijke congres Voorzitter van het congres, is prof. dr. L. D. Eerland uit Groningen, secretaris prof. dr. R. Brinkman, Overdag worden lezingen gevolgd, demonstraties bijgewoond, operaties in ogenschouw genomen, des avonds staan er discussies op het program- ma. Ook dit jaar is er een nauwe samen werking met het sanatorium „Beatrixoord" in Appelscha. t. 16. Als een aap greep hij zich met zijn lange armen aan het ijzeren rooster vast, trok zich op in de vierkante opening, drukte zich daar nogmaals in vast, wierp met een forse beweging het rooster omhoog, zodat ik dat kle- terend hoorde neerkomen op de stenen en was met een sprong uit mijn gezichtsveld verdwenen Hij riep mij nog niet eens een woox'd van afscheid toe. Ik zag hem niet weer. Maar ondertussen stond ik daax\ Wat nu? Ik kon daar niet blijven en terug kon ik ook niet. Wat bleef mij anders over dan zijn voorbeeld te volgen? Heb jij dat ook gedaan? vroeg Ethel en ze keek hem aan met een mengeling van schrik en bewondering. Ik moest het in elk geval wel proberen, vex-volgde Reginald. Ik zette voorzichtig mijn voet op de rand van het riool. Die rand was smerig en glibberig en voor ik er op bedacht was, schoot mijn voet uit. Ik greep woest om mij heen, maar het was te laat. Met het hoofd om laag gleed ik de diepte in. O hemel, gilde Ethel en sloeg de handen voor het gezicht, maar Reginald drukte haar tegen zich aan en zei met een tedere glimlach: Darling Nou, drong Drost met ongeduld aan. Ik dacht niet anders, ging Reginald voort, of hel was met me gedaan. Ik suisde omlaag door een mod derige vieze rioolbuis en plonsde eindelijk het water in. Het was niet anders dan het dierlijk instinct tot zelf behoud, dat mij de adem deed inhouden om nog zo lang mogelijk mijn bestaan te rekken. Maar meteen had ik alweer de uitmonding van het riool bereikt. Het ging bliksemsnel. Ik stox-tte in de diepte. Het water was verschrikkelijk koud. Het leek wel ijs, maar tot mijn grote vreugde bemerkte ik, dat het stromend water was Ik opende de ogen en zag licht, schemerig groen licht, zoals men dat onder water ziet. Een paar forse slagen omhoog en ik hief het hoofd boven de oppervlakte van de rivier. Hé, gelukkig, riep Ethel verlicht. En nu is mijn verhaal gauw uit. Ik zwom naar de kant. Tegenover mij zag ik de achtermuur van het kas teel. De omgeving was me bekend. Een ogenblik stond ik nog te bibberen in mijn druipnatte kleren. Ze waren loodzwaar en kleefden me aan het lijf. Toen zette ik het Otto Dibelius, Juhanon Mar Thoma, Mi- op een lopen of de duivel me op de hielen zat. Ten eerste chael, Henx-y Knox Sherrill. om warm te worden, ten tweede omdat ik wel kon dansen van blijdschap en tenslotte om gauw hier te zijn. Gelukkig was juffrouw Drost nog op en liet me niet lang wachten. Alleen, ze moesten me heel gauw weer verbergen, omdat jullie kwamen met die politieagent. En nu ben je hiei-, zei Ethel, en nu blijf je hier. Het spijt me, Ethel, antwoordde Reginald, maar ik geloof, dat het toch beter is vannacht nog of morgen vroeg te vertrekken, vulde Drost aan, precies mijn idee. Nou denken ze nog, dat je verongelukt bent. Voordat ze je gaan zoeken, en dat duurt nog wel een paar dagen, zit jij al in het buitenland. Ethel zuchtte berustend. Ze zocht nog allerlei be zwaren. En zijn kleren, die zijn nog niet zo gauw droog. Een pak kleren, kan hij van mij wel krijgen, zei Drost, dat is meteen een vermomming. En de controle aan de grens, opperde Ethel nog, ze vragen natuurlijk naar papieren. Ik zei: Je gaat natuurlijk niet door de douane, maar mocht je toch iemand tegenkomen, die naar papieren vraagt, dan weet ik wel raad. Ik heb wel een paar be wijsstukken, dat je Jules Vermaele heet, kunstschilder, voox-zitter en werkend lidvanwat is dat nou? Waar heb ik nou mijn portefeuille? Zou ik hem in mijn regenjas gestopt hebben? Juffrouw Drost was al weg om het kledingstuk te halen. Ik doorzocht zenuwachtig de zakkengeen portefeuilleIk voelde dat ik koud werd, het bloed stolde me in de aderen, want ik dacht onmiddellijk dat die Bulgaar me dat gelapt moest hebben, toen ik bewus teloos in zijn arm lag in de auto. Er schoot een nevel voor mijn ogen, het lamplicht begon te trillen. Ik greep me aan de tafel vast en zonk terug in mijn stoel. De schurk, de handlanger van Zwarte Gerrit had dus nu de brieven over mijn medewerking aan het namaken van schilderijen! Alles draaide voor mijn ogen. Wat moest ik beginnen? Ik moest hem achterna. Maar waar heen? Zat er veel geld in?, hoorde ik de stem van Ethel. Zeshonderdvijftig franks, zei ik werktuigelijk. Aangeven bij de politie, besliste Drost. Om God's wil niet, riep ik verschrikt. Ze keken me verwonderd aan. Doe me een plezier, zei ik, erx spreek er vooral niet met de politie over. Ethel stond op, ze vond, dat het hoog tijd voor me was om te gaan slapen. Ik was wat overspannen, con stateerde ze. VIJFDE HOOFDSTUK Dit hoofdstuk is korter en ietwat onrustig, omdat de lezer bedenke dit wel het zwaard van Damocles me aan een zijden draad boven het hoofd slingerde. Rohdrecht, zondagmorgen Lieve Jeannet, Ik had natuurlijk weer pech. Lo is in het buitenland en ik zou dan ook vandaag weer onvei-richterzake terug gekeerd zijn, als Drost mij vanmorgen niet in het voor bijgaan had toegeroepen, dat ik nog blijven moest, om dat Lo vermoedelijk dindsdag terugkomt. Daarom schrijf ik je nu deze brief. Reken er dus maar op, dat het wel woensdag zal worden voor ik terug kom. Alles is hier nog in rep en roer, ondersteboven en door elkaar. Beneden is de politie weer aan het snuffelen en ik zit op het kamertje van Lilly, het dienstmeisje, dat vannacht door een Bulgaarse circusartiest ontvoerd is. Schrik je? God kind, zulke dingen gebeuren hier dagelijks. Het is net een cowboyfilm. Ik zal je nog iets sterkers vertellen Je vriendin Ethel, van wie je natuurlijk de groeten moet hebben, evenals van juffrouw Drost, voor ik het vergeet, je vriendin Ethelheeft zich verloofd. Het is een jonge Engelsman gelukt deze onneembare vesting stor menderhand te veroveren. Ze hebben de arme jongen gearresteerd, dat is jammer. Maar de „Ronde Toren", waarin ze hem hadden opgesloten, is afgebrand en in gestort. Mijn verhaal is geloof ik een beetje verward, waarschijnlijk omdat ik wat zenuwachtig ben, maar het is allemaal erg ingewikkeld. Ik zal het je later wel eens precies vertellenzo vlogen er bijvoorbeeld vannacht twee auto's achter elkaar in een duizelingwekkende vaart de weg af van het kasteel naar de stad. De voorste was de politieauto en daarin zaten de vluchtelingen Lilly en haar Buigaai-, en de achterste was een wagen van het kasteel met een agent er in. Weer niet de ge wone gang van zaken, zoals je ziet. (Wordt vervolgd). ZATERDAG 8 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uux\ Lido: „Zwij gend heldendom", 14 jaai-, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met ruw ge weld", 14 jaax*, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Terrein achter Dreefziclit: Schneiders Lilliput Sprookjesstad en Circusrevue, dooi'lopende vooi-stelling van 13 uur af. Vleeshal: Expo sitie „Huis en Techniek", 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneel gezelschap met „Als 't kindje binnen komt8 uur. Begijnhofkapel: Pinkster avondgebed van Oecumenische Raad van Haarlem, 7.30 uur. Openluchttheater Bloe- mendaal: Jubileumvoorstelling van het Bal let der Lage Landen, 8.30 uur. Treslong: Groot bal met de „Dutch Swing College", 8 uux\ ZONDAG 9 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Pai-ijs", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zwij gend heldendom", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar. 23.30 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 jaai", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kitty in de gi-pte wex-eld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met ruw geweld", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Als het kindje binnenkomt8 uur. Terrein achter Dreefziclit: Schneiders Lilli put Spi-ookjesstad en Circusrevue, door lopende voorstellingen van 13 uur af. Cul- tura: Ned. Vei-, van Spix-itisten „Harmonia". 10.30 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Ballet der Lage Landen, 8.30 uur. Zuldcr- kapel: J. van Oostveen, 10 uur; Jcugdsameii- kornst, 8 uur. MAANDAG 10 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Saison in Salzburg", alle leeft., 11 uur. „The lady and the tramp", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeft., 11 uur, „Tiroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", alle leeft., 11 uur. „Zwijgend heldendom", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De koninklijke reis naar Zweden en de x-eis van het Engelse koningspaar naar Parijs", alle leeft., doorlopende voorstellingen van 10—12 uur v.m. „Kitty", alle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met ruw geweld", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uux\ Stadsschouw burg: Toneelgroep Theater met „Het dag boek van Anne Frank", 8 uur. Terrein ach ter Dreefziclit: Schneiders Lilliputters, door lopende vorstellingen van 13 uur af. DINSDAG 11 JUNI Minerva: „Je komt er wel uit", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Santiago", 14 jaax-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „The lady and the tramp", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Zwijgend heldendom", 14 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Dwars door Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tiroler Blut", alle leeft., 2, 4.15, 7 n 9.15 u. Cinema Palace: Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Zweden en van het Engelse koningspaar aan Parijs, alle leeftijden, door lopende voorstellingen van 10—12 uur v.m. „Kitty", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rrtxy: „De rode baret", 14 jaar, 2.30, 7 en iMiL uyrv5*ro*e ^er^: Oi-gelconcert door Al- bert de Klerk, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6