Tweeduizend Haarlemmertj es in Luilak-oriëntatierit Grootste zorg van Haarlems An j er comitécollectanten Willem Horsman exposeert tekeningen van de Grote Kerk in de Hoofdwacht Oud-gemeentesecretaris Vos tot voorzitter gekozen Marktkramers zetten voor een nacht de bloemetjes buiten Kris kras door de stad Dit jaar publicatie over Berkenrode „Royal" in de veiling J. M. Thierry overleden Raadslid stelt vragen over oost-westverkeer Hoofdprijzen voor Coby Ruijgrok enHansHellemink „Spitfires" met pensioen Jeugdige luilak-vierders plegen baldadigheid De salariswensen bij het kweekschoolonderwijs OUD HEEMSTEDE-BENNEBROEK Burgerlijke Stand van Haarlem „LUILAK" IN GEUREN EN KLEUREN De valkerij Niet J. L. Tademaweg, maar Jan Tademaweg „De Bollenstreek" maakt rit door het Westland Examens Hoofd Th. M. Ketelaar mulo-school aan de Parklaan Viaductbouw bij station Aerdenhout-Heemstede ZATERDAG 8 JUNI 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ruim tweeduizend Haarlemse jongens en meisjes zün vanmorgen in alle vroegte van huis gegaan met het vaste voornemen de derde Luilak-oriëntatierit te winnen. Nu was dat deze keer geen kleinigheid, want agent H. van Hulst, die de leiding had, was van het standpunt uitgegaan dat de deel- nemertjes zeker tot zeven uur beziggehou den moesten worden, zodat hy behalve puzzelritjes ook nog in vier delen van de stad posten had ingericht waar de kin deren enkele verkeersvraagjes dienden op te lossen. Het gevolg was dat slechts een beperkt aantal jongens en meisjes het maximum aantal van 52 punten behaalde, hetgeen uiteraard het selecteren bijzonder verge makkelijkte. Om vier uur begon de rit, maar ver voor die tijd zagen wij bij de diverse con troleposten al Haarlemmertjes staan te popelen om te starten. Dat was overigens goed gezien, want de rit leidde langs niet minder dan twintig punten in de stad, die overigens ook nog her en der verspreid lagen, zodat de toegemeten drie uur nau welijks voldoende waren. In het begin liep een en ander nog ietwat stroef. Enkele jongens van de Muggen- ronde die als controleurs optraden hadden zich verslapen en voorts was er natuurlijk weer een aantal jongens dat het stempel tje vergeten had. Alles werd echter dooi de heren drs. W. Hazevoet en Van Hulst opgelost en omstreeks vijf uur warén alle tweeduizend kinderen vol goede moed op weg. De wielrijders fietsten alsof zij aan de Tour de France deelnamen en de voetgan- gertjes wandelden gelijk in een vierdaagse om maar zoveel mogelijk straten af te werken. Overigens werd wel duidelijk dat er serieuze en minder serieuze deelnemer- tjes waren, want wij zagen jongens die het formuliertje bij elke post slordig weer in de zak steken terwijl er anderen waren die op hun fiets een handig plankje hadden gemonteerd waarop zij de gehele route in én oogopslag konden overzien. Tenslotte was er een knaap die van straat naar straat fietste beladen met pak ken brood, een veldfles en een stapel land kaarten. Hjj kwam overigens nauwelijks op tijd maar wèl goed gevoed bij het eindpunt aan. De laatste post was name lijk gevestigd op de Grote Houtbrug waar de kinderen om zeven uur de formulieren moesten inleveren, voorzien uiteraard van zoveel mogelijk stempeltjes. En daar ook kwamen de verhalen los. Van kinderen die het „doodeenvoudig" hadden gevonden, van meisjes die met de tong op de schoenen kwamen vertellen dat zij in een kwartier vande Vondelweg naar het centrum waren gelopen en van jongens die verontwaardigd kwamen protesteren, omdat enkele controleurs er ver voor zevenen het bijltje bij hadden neergelegd. De heer Van Hulst prentte alle protesten stevig in zijn geheugen hetgeen overigens van pas kwam bij de controle van de for mulieren omdat er diverse stempeltjes vervangen waren door nauwelijks leesbare handtekeningen of zelfs door zakmeskras- sen. Acht volwassen krachten zijn in het kan toor van de gemeentelijke dienst voor li chamelijke opvoeding enkele uren aan het selecteren geweest waarbij men vooral bij de verkeersvragen de meest vreemde ant woorden onder ogen kreeg.' Dit alles deed er voor de organisatoren eigenlijk bitter weinig aan toe. Het voor naamste was natuurlijk dat tweeduizend jongens en meisjes, die tezamen heus een behoorlijke hoeveelheid herrie kunnen schoppen, op Luilakmorgen bezig gehouden waren. En vooral in de buitenwijken was men dan ook uitermate tevreden met het resultaat. Er werd weinig aan de bel ge trokken en zelfs zagen wij in noord een heel rijtje propvolle vuilnisbakken keurig overeind staan. En dat is voorwaar op de zaterdag voor Pinksteren in Haarlem een grote zeldzaamheid. Prijsuitreiking Een zeer groot gedeelte van de tweedui zend kinderen was om tien uur weer pre sent in de Gasthuisstraat bij de Stads- doelen, waar door de heer A. van Moock, ambtenaar voor jeugdzaken, de honderd prijzen eerlijk verdeeld onder fietsers en wandelaars werden uitgereikt. Bovendien kregen de winnaars in de beide groepen voor een jaar de wisselprijs in hun bezit. Deze wisselprijzen waren overigens door de winnaars van verleden jaar keurig op tijd bij de politie terugbe zorgd, waarbij een van hen uitdrukkelijk verzekerde'dat hij de beker ook deze keer weer zou bemachtigen. Dat deze voorspelling niet helemaal uit gekomen is moge blijken uit de volgende uitslag: De voorbereidingen voor de op zaterdag 29 juni, de verjaardag van Prins Bernhard, ook in Haarlem te houden Anjercollectie zijn in volle gang. Een klein comité onder voorzitterschap van de burgemeester spant zich in om reeds in 1957 een wat gunstiger financieel re sultaat te bereiken dan de afgelopen jaren het geval was en men stelt zich voor in. de komende jaren de Anjerdag wat meer spectaculair te maken, zodat de bevolking in haar geheel wat meer begrip zal gaan krijgen voor de betekenis van het Prins Bernharafonds en de provinciale afdelin gen daarvan, die onder de naam Anjer fonds bekendheid verwierven. Heel summier zou men kunnen zeggen, dat het Prins Bernhardfonds zich ten doel stelt de zelfwerkzaamheid van de bevolking op wetenschappelijk en cultureel terrein te bevorderen. Van hoeveel waarde een financiëel ruggesteuntje kan zijn voor de verwezenlijking van soms gedurfde en belangrijke initiatieven weet reeds menige Tot 23 juni zullen belangstellenden in tekeningen over de stad Haarlem, maar in het bijzonder over het interieur van de Grote Kerk in de gelegenheid zijn een aantal te zien. In de afgelopen jaren heeft Willem Horsman vele bezoeken gebracht aan de oude Bavo en zijn werk wordt ten toongesteld in de Hoofdwacht op de Grote Markt te Haarlem. De Vereniging Haerlem heeft hem daartoe in staat gesteld en uit een toespraak van ds. G. J. Waardenburg is gebleken hoe Willem Horsman aan het werk is gegaan. Mr. C. M. J. de Jongh heette vrijdag avond een aantal genodigden namens de Vereniging Haerlem welkom, waarna ds. Waardenburg de tentoonstelling inleidde. Hij zeide, dat men de heer Horsman niet moet beschouwen als een kunstenaar maar wel als een tekenaar, die grote aandacht heeft voor het uiterlijk van de stad en voor het innerlijke van de Grote Kerk. In 1948 en 1949 maakte Horsman vele tekeningen in de buitenlucht. Het was ge zond voor hem, nadat hij vele jaren een betrekking binnenshuis had vervuld. Het was echter ook dikwijls koud en daarom trok hij naar de Grote Kerk, waar hij van 1947 af regelmatig heeft gewerkt. Hors man beschouwt de kerk een kostbaar bezit voor de stad, die zich gelukkig mag prijzen dat geen gebouwen door oorlogsgeweld be schadigd zijn. De bedoeling was niet om LONDEN (U.P.) De Spitfire, het be roemde jachtvliegtuig uit de tweede we reldoorlog, zal, na 21 jaar trouwe dienst, maandag officieel aan de dienst worden onttrokken. Drie oude Spitfires zijn sinds 1951 nog dagelijks gebruikt voor weer kundige vluchten van het RAF-vliegveld Woodvale in Lancashire af. Maandag wordt de laatste vlucht gemaakt. Vervol gens zullen de Spitfires nog slechts voor aan vliegen in de jaarlijkse luchtparade ter herinnering aan de „Battle of Britain". ADVERTENTIE DE EERSTE COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u.*. Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend In het belang var haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Auia en Koffiekamers Jeugdige luilak-vierders in Haarlem heb ben in de afgelopen nacht onvoldoende het onderscheid tussen kpttekwaad en balda digheid in het oog gehouden en zijn zich aan enkele onbetamelijke „grappen" te buiten gegaan. In de Generaal Cronjéstraat werd een groot aantal ruiten van winkels en wo ningen met een schetp voorwerp bekrast, zodat deze huizen en winkels voortaan met een luilak-litteken worden ontsierd. In het centrum, ondermeer in de Grote Houtstraat, werden de winkelramen met kleurkrijt be- kladderd, hetgeen eveneens een onbehoor lijk. doch iets onschuldiger vermaak is. Er gerlijk is het „aardigheidje", waarbij men in de Wilhelminastraat een facade met fe- caliën heeft besmeerd. De commissie voor georganiseerd overleg voor het kweekschoolonderwijs heeft dezer dagen vergaderd. Evenals de commissie voor georganiseerd overleg voor het V.H.M.O. kwam zij tot de conclusie, dat een bespreking der salarissen pas aan de orde kan komen, nadat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen kennis heeft genomen van de resultaten van het interdepartementale onderzoek, waarover bij de behandeling van de begroting in de Eerste Kamer mede deling is gedaan. Bij dit onderzoek zal ook een lid van de personeelsdelegatie uit de commissie voor het kweekschoolonderwijs worden betrokken. In de vergadering is voorts een ontwerp inzake reorganisatie van het georganiseerd overleg bij het gehele onderwijs besproken. Omtrent de wijziging van de salarissen van de volledig bevoegde leraren en leraressen in de vakken handwerken, spreekonderwijs en handenarbeid mag worden verwacht, dat de regeling, waarover in de commissie overeenstemming is bereikt, deze zomer kan worden tegemoet gezien en wel ge rekend van dezelfde datum als die van de reeds tot stand gekomen salarisverbetering. Het bestuur van de oudhoudkundige ver eniging „Oud Heemstede-Bennebroek", waarin door het overlijden van de heer H. Disselkoen een vacature als voorzitter was ontstaan, werd tijdens de vrijdagavond in de bovenzaal van het Minerva-theater ge houden ledenvergadering weer gecomple teerd. Door het bestuur was voor deze functie de heer N. Vos, oud-gemeentesekre- taris van Heemstede, kandidaat gesteld, met welk voorstel de leden zich unaniem akkoord verklaarden. Op dezelfde wijze werd de heer M. Thier ry de Bye Dolleman in het bestuur geko zen, waardoor dit thans als volgt is samen gesteld: N. Vos, voorzitter; J. L. Veen, secretaris; J. Waldkötter, penningmeester en de commissarissen C. Bregman, H. Kor- ringa, J. B. H. Roozen en M. Thierry de Bye Dolleman. Vervolgens werden de ge bruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester voorgelezen en goedge keurd, waarna de statuten en het huishou delijk reglement behoudens enige klei ne wijzigingen eveneens het fiat der le den verwieren. Tenslotte werd nog be kend gemaakt, dat het bestuur de heer G. van Duinen opnieuw bereid gevonden heeft een historisch werkje voor de leden te schrijven. Het zal omstreeks december verschijnen en ditmaal een geschiedkun dige verhandeling bevatten over de heer lijkheid „Bex-kenrode" en omliggende buitenplaatsen. Bij het einde dezer vergadering werd de vereniging door de heer P. Dijkema na mens de vereniging „Haerlem" gelukge- Haarlem 7 juni 1957 GEHUWD, 7 juni: R. Th. Langeveld en Chr. H, C. van Wissen; G. Spronk en Th. G. de Graaff; M. G. Hoogerbeets en H. L. van Gend. BEVALLEN van een zoon, 5 juni: J. Teije- ma—De Vogel; 6 Juni: A. M. W. Homburg- Lemmers; H. M. Engelhart—Beerenhout; 7 juni: I, i. WorganSlater. BEVALLEN van een dochter, 6 juni: J. Konings—Van Oyen; Th. H. Braam—Janssen; L. E. AdriaansVan der Zee; A. Veldhuis Bakker; C. J. SengersKlomp; 7 juni: M. L. M. van der KroftSchoonebeek. OVERLEDEN, 5 juni: J. A. Seysener, 73 j„ Kamperlaan; II. G. J. VredendaalDemme- nie, 74 j., Meidoornplein: 6 juni: P. van Has- sel, 75 j.t Rijksstraatweg; H. J. G. Brouwer, 45 j., Van Zeggelenplein: F. BronDoetjes, 84 j., Roerdompstraat: N. RoelofsSchagen, '8 Schotersingel; C. de Queljoe, 71 jaar, bloemenverkopers Schotersingel. wenst met het feit, dat het bestuur thans weer voltallig is geworden. Spreker herin nerde verder aan de aangename relaties tussen beiden, waartoe wijlen de heer Dis selkoen in zulk een belangrijke mate heeft bijgedragen. Het was de heer Dijkema daarom een genoegen in het vooruitzicht te kunnen stellen, dat in het eerstvolgende jaarboek van „Haerlem" ook een artikel aan de overleden wethouder zal worden gewijd. Na een korte pauze was het de beurt aan de heer H. Dijkstra uit Heemstede, die een bijzonder interessante causerie hield over „De valkerij vroeger en nu". Hij le verde hierbij het bewijs, dat de valkeniers misschien vergeten, maar nog niet geheel uitgestorven zijn, zij het dan ook dat de valkerij niet meer als beroep wordt uitge oefend. In Nederland is nog" slechts een achttal valkeniers als amateur werkzaam; een liefhebberij die veel geduld vereist, omdat met het africhten van één vogel soms drie jaren zijn gemoeid. De heer Dijkstra gaf vervolgens enige historische bijzonderheden over deze oer oude sport, die reeds vele eeuwen voor Christus in Azië werd bedreven en door middel van volksverhuizingen en de Kruis tochten omstreeks de tiende eeuw ook naar West-Europa werd overgebracht. Het doel van de valkenjachten was en is niet het behalen van buit, omdat de prooi van een valk zelden eetbaar is. De grote attractie van deze jacht bestaat uit de sportieve strijd tussen het wild en de valk, waarbij de gejaagde vogel niet altijd het onderspit delft en er dikwijls in slaagt zijn belager te ontkomen. Uitvoerig behandelde spreker hierbij de wijze van africhten van de valk, die hier nog zelden voorkomt en dus bijvoorbeeld eerst in de rotsen van Schotland moet worden gevangen. De vogel moet hierbij eerst met de mens vertrouwd worden ge maakt, hetgeen eerst bij kaarslicht en ver volgens via schemering en daglicht ge schiedt. De heer Dijkstra kon dit demon streren met een levende valk; een bij zonder fraaie vogel, die van de gebruike lijke uitrusting zoals een huif (het kapje) en riempjes was voorzien, waardoor hij tijdens de gehele lezing rustig op de ge- handschoende arm van de valkenier is blijven zitten. Niet minder belangwekkend was het van spreker talrijke historische bijzonderheden over de valkerij te verne men. Na de pauze illustreerde de heer Dijkstra zijn lezing nog met een serie fraaie diapositieven. B. en W. van Haarlem hebben besloten de naam J. L. Tademaweg (één der wegen van het handels- en industrieterrein in de Waarder- en Veerpolder) te wijzigen in Jan Tademaweg. Zij hebben daarbij over wogen dat de persoon naar wie de weg genoemd is bekend stond als Jan Tadema en dat het daarom gewenst is de naam dienovereenkomstig te wijzigen. De bromfietsclub „De Bollenstreek" zal op Tweede Pinksterdag een rit door het West- land maken In Hoek van Holland zal enige tijd worden verpoosd, waarna het dwars door Schieland op Alphen aan de Rijn aangaat, waar gedineerd zal worden. in tien minuten een tekening tot stand te brengen, maar Horsman maakte een se- rieuse studie en na tien jaren heeft hij elf grote (de twaalfde komt binnenkort ge reed) en vierentwintig kleine tekeningen gemaakt. In 1949 zijn dank zij de mede werking van de heer H. P. Baard in het Huis Van Looy tekeningen tentoongesteld en thans volgt de tweede expositie, nu on der leiding van de Vereniging Haerlem. Als men de Grote Kerk ziet zoals Hors man die gezien heeft dan moet men op leeftijd zijn. Hij was vijfenvijftig jaar toen hij er mee begon. Ook heeft de tekenaar bezoeken gebracht aan de Bakenesserkerk, toen hij uit de Grote Kerk vluchten moest wegens herstellingswerkzaamheden. De grote schijnwerpers die opgesteld moesten worden, kon hij in de omgeving niet ver dragen. Over de restauratie van de Bake nesserkerk heeft Horsman zijn mening, deelde ds. Waardenburg mee; over de kleuren der muren bijvoorbeeld had hij een andere gedachte. Na de opvatting van Horsman te hebben weergegeven over zijn werk in de Grote Kerk zeide ds. Waardenburg nog dat de tekenaar voornemens is een studie te schrijven over zijn werk in de oude Bavo. In de afgelopen jaren zijn vele toeristen langs zijn tekenstoel gewandeld en dik wijls verklaarden zij dat zij de schoonheid van de kerk na het zien der tekeningen beter leerden kennen. Moge dat een winst zijn voor hem, wiens werken thans in de Hoofdwacht te zien zijn. In de zaal van de Hoofdwacht is een groot aantal tekeningen bijeen gebracht, waarvoor Haarlemmers bijzondere aan dacht zullen hebben. Horsman heeft be zoeken gebracht aan het Spaarne en zijn indrukken heeft hij weergegeven. Helgroot ste deel der werken is aan de Grote Kerk gewijd en het blijkt wel dat Horsman zeer consciëntieus te werk gaat. Rustig neemt hij het beeld in zich op alvorens hij zijn potlood op papier zet. De heer Horsman, die na afloop van de toespraak van ds. Waardenburg het woord voerde, sprak de wens uit, dat ook de jeugd belangstelling voor zijn werk zal hebben, opdat zij weet dat de Bavo rijk aan schoonheid is. Het voormalige hotel-café-restaurant „Royal" aan het Stationsplein te Haarlem, dat op 18 maart werd gesloten, komt op donderdag 27 juni in de veiling. De nota rissen C. J. A. van Dijk te Haarlem en A. M. Th. ten DoesschateVintges zullen het pand dan in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat te Haarlem publiek ver kopen. Deze ontwikkeling, welke reeds geruime tijd werd verwacht, duidt er op, dat men via makelaars geen gegadigde voor het gebouw heeft kunnen vinden. In het begin van dit jaar heeft de eigenaar „Royal" aan de gemeente aangeboden, doch B. en W. hebben na enige onderhandelingen la ten weten, dat het gemeentebestuur geen belangstelling voor de transactie meer had. De huidige financieringsmoeilijkheden zijn daaraan voor een groot deel schuld ge weest. Ook de rijksgebouwendienst had zijn aanvankelijke belangstelling voor een eventuele aankoop laten varen. Het is onwaarschijnlijk, dat er uit horecakringen grote interesse voor deze veiling bestaat, gezien de hoge bedragen welke met het opnieuw in exploitatie brengen van dit hotel gemoeid zullen zijn. Bovendien heerst er omtrent de toekomst veel onzekerheid, daar de kans groot is dat het gebouw bij een reorganisatie van het Stationsplein moet worden gesloopt. Uiter aard kan het pand ook gebruikt worden als showroom, kantoor of studentenhuis. Behalve de zalen en de dienstruimten telt het vierendertig kamers. Ook een aan de Kruisweg gelegen winkel behoort tot het complex. HAARLEM. Aan het Coomhertlyceum te Haarlem zijn voor het eindexamen gym nasium, afdeling A, geslaagd: de dames J. M. Alphenaar, M. Groffen, J. E. Koerts, I. van der Molen, allen te Haarlem; dames L. A. Maat en Y. J. Prins te Heemstede; mejuf frouw J. B. Wenderich en W. M. Mazee te Bloemendaal. Afdeling B: de dames P. A. II. Breuning. A. M. W. Dijkstra, M. Gelijns, P. G. van Staalen; de heren G. R. van den Berg, P. Heidinga. H. G. J. Huizing. Sj. A. Kuipers, A. Westra. allen te Haarlem; dames M. Bonhof, S. A. Kooy, J. Roos: heren W. F. U. de Graaff en R. J. Oosterbaan uit Heem stede; uit Bloemendaal: mejuffrouw H. A. Boll en de heren B. F. Baron van Ittersum en S. D. Vriesendorp. Afgewezen: geen. HAARLEM. Aan het Triniteitslyceum te Haarlem zijn voor het eindexamen gymna sium geslaagd voor het diploma alpha: H. van den Berg, H. Braakhuis, F. Eiselin, II. van Eyndhoven, M. Herkenhoff Konersmann, Th. Vermey en G. van der Vossen te Haar lem: H. Coebergh te Bentveld; J. Roozen te Bennebroek P. Schneiders en W. Witteman te Overveen; J. Smit te Heemstede en N. de Vroomen te Voorhout; B. Bijnsdorp te Vijf huizen. Afgewezen geen. Het Bèta-diploma werd behaald door: F. van der Aa, H. Bac kers, F. Neelissen, S. van der Peet, P. Strij- bosch, B. de Vet en W. de Weyer te Haar lem; F. Braun te Overveen; J. de Jong en L. Prins te Noordwijkerhout; H. Pierrot, J. Schutter en R. Verhoeven te Heemstede en E. Thole te Aerdenhout. Afgewezen 1. De examens der gymnasium-afdeling zijn ge ëindigd. bestuurder van Haarlemse verenigingen te vertellen, want men kan zich in deze om geving waarlijk niet beklagen over de mate waarin het Anjerfonds bijdragen aan aller lei belangrijke manifestaties heeft ver leend. Dat legt de Haarlemmers, en zeker de genen die zich tot cultureel belangstellen den rekenen, echter ook de verplichting op om nu eens hun bijna spreekwoordelijke lauwheid te laten varen om deze keer de Anjercollecte tot een succes te maken. De opbrengst van een collecte wordt evenwel voornamelijk beïnvloed door het aantal collectanten waarover de organisato ren beschikken. De werving van de collec tanten vormt dan ook de eerste zorg van het Anjercomité. Onder meer heeft het daarom een twintigtal verenigingen en or ganisaties op cultureel gebied verzocht ook harerzijds haar leden zoveel mogelijk op het belang van het Anjerfonds en de An jer collecte te wijzen en de leden aan te sporen zich op te geven als collectant op 29 juni. Sommige verenigingsbesturen, zo als dat van „Geloof en Wetenschap", heb ben dat zeer loyaal en met toewijding ge daan, waarbij tevens de aandacht werd ge vestigd op het buitengewoon concert, dat het Noordhollands Philharmonisch orkest op zaterdagavond 29 juni in de Haarlemse Concertzaal geeft en waaraan de sopraan Jo Vincent uit sympathie voor het doel zal medewerken. Ook onzerzijds bevelen wij medewerking aan deze Anjercollecte, welke zo'n ideëel doel heeft, gaarne van harte aan. Men kan zich aanmelden bij de secretaresse van het comité, mevrouw H. Hollema-De Vliegh, U.V.V., Grote Houtstraat 142. Aan de gevolgen van een noodlottig ver keersongeval dat op woensdagavond 22 mei omstreeks tien uur des avonds op de Rijksstraatweg nabij de Jan Gijzenkacle is gebeurd, is vrijdag in de leeftijd van zes envijftig jaar ovei'leden de heer J. M. Thierry, hoofd van de Th. M. Ketelaar mulo-school _aan de Parklaan te Haarlem. Ook was hij leraar aan de Handelsavond school. Het heengaan van de heer Thierry be tekent een zwaar verlies voor het Haar lemse onderwijs en in brede kringen zal zijn heengaan worden betreurd. De thans overledene is in 1901 geboren en na zijn opleiding tot onderwijzer werd hij in 1919 benoemd als zodanig bij het openbaar on derwijs te Voorburg. Daar bleef hij tot 30 april 1927. Vervolgens was de heer Thierry van 31 augustus 1931 af onderwijzer te Sliedrecht en sedert 1 september 1931 is hij bij het Haarlemse mulo-onderwijs werkzaam. Eerst was hij tot 1 september 1933 onderwijzer aan de ulo a (Jacob- straat) en daarna aan de ulo c (Park laan), welke school sedert 1 april 1949 de Th. M. Ketelaarschool heet. Op 1 jan. 1949 werd de heer Thierry hoofd van deze mulo, welke functie hij tot zijn dood heeft vervuld. Sedert 1 oktober 1936 was hij ook leraar Engels aan de Handelsavondschool. Het overlijden is een groot verlies voor de school; hij was een buitengewoon goed hoofd, had een breed inzicht en het was prettig met hem samen te werken dank zij zijn loyale opvattingen. De heer Thierry had ook buiten de school grote belangstelling voor het onder wijs. Dat is onder meer gebleken uit zijn bestuurslidmaatschap van de afdeling Haarlem van de Vereniging Volksonder wijs. Na een groot aantal jaren het secre tariaat te hebben waargenomen volgde hij in het begin van dit jaar de heer J. J. Voogd als voorzitter op. Ook was hij vooi-- zitter van de ULO-groep der afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwij zersvereniging. De begrafenis van het stoffelijk over schot is bepaald op dinsdagmiddag op de begraafplaats Westerveld na aankomst van trein 15.02 uur. Het Haarlemse raadslid de heer A. J. d e Landmeter (C.H.U.) heeft in de ver keersmoeilijkheden welke zich de afge lopen zondag in Haarlem door het drukke verkeer naar er van Zandvoort hebben voorgedaan aanleiding gevonden de vol gende schriftelijke vragen aan B. en W. te "tellen: Beschikken B. en W. over gegevens over de omvang van het doorgaand gemotori seerd recreatieverkeer van west naar oost vice versa door onze gemeente, dat het af gelopen weekeinde op verschillende plaat sen tot ernstige opstoppingen heeft ge leid? Hebben B. en W. een indruk van de tijd welke op de spitsuren nodig was om onze gemeente daarbij te passeren? Zijn B. en W. van mening, dat na het ge reedmaken van de spoorwegtunnels bij de Zandvoortselaan aan de gebleken moeilijk heden ten volle zal zijn tegemoetgekomen, dan wel dat de bestaande wegen in Haar lem onvoldoende zijn om het west-oost verkeer vice-versa doorgang te verlenen? Zo dit laatste het geval mocht zijn, kun nen B. en W. aangeven welke verbeterin gen zij voor dit superregionale verkeer, in het bijzonder het recreatieverkeer, van west naar oost vice-versa in de toekomst noodzakelijk achten en in hoeverre daar voor reeds plannen bestaan? Dinsdag na Pinksteren zal de dienst van Openbare Werken te Heemstede op de hoek van de Zandvoortselaan en de Leid- sevaart beginnen met de bestratingswerk- zaamheden die nodig zijn voor het werk bij het station Heems'.jde-Aerdenhout. Het werk aan de tunnel over de Zand voortselaan vordert en verwacht wordt, dat omstreeks 17 juni de betonwerkzaam- heden gereed zullen zijn. Daarna is het mogelijk de banen te verharden. Zand zal voor dit doel worden aangevoerd om de baan in orde te maken. Tot half juli zal men hiermee bezig zijn. Dan zullen de rails gelegd worden op de verhoogde baan aan de zuidzijde van de Zandvoortselaan tot aan de Houtvanrt. Over ruim een maand zullen de stalen brugge voor het viaduct over de rijbn.m van de Zandvoortselaan aangevoerd en ge plaatst worden en als men hiermee gereed is schiet men weer een eind in de goede richting. Wandelaars: 1 Coby Ruijgrok, Vondelweg 496 (14 jaar), wisselbeker en horloge (29 punten); 2. Barbara Ruijgrok (10 jaar); 3 Bob Metten (13 jaar); 4. Eddy van Hooijdonk (12 jaar); 5. Willy Slank (13 jaar); 6. Dick Schwebke (12 jaar); 7. Cor Bruin (12 jaar); 8. Adri Vogel (14 jaar); 9. Huib Wierda 13 jaar) en 10 Ria Walbeek (13 jaar). Wielrijders: 1. Hans Hellemink, Pijlslaan 61 (14 jaar), wisselbeker en fototoestel (52 pun ten); 2 Frans van de Poll (14 jaar); 3. Nico van Putten (13 jaar); 4. Harry van Backel (13 jaar); 5. Adri Schaper (13 jaar); 6. A. Koster (11 jaar); 7. Wint Surlobe (13 jaar); 8. Cor Burry (14 jaar); 9. Joost Schuitemaker (14 jaar) én 10. Theo Brinkman (14 jaar). De controlepost op het Leidseplein waar de controleurs - gemakkelijk ge zeten - ijverig de formulieren van stempeltjes voorzien. Op de Grote Houtbrug moesten de deelnemertjes hun formulieren inle- ren bij agent H. van Hulst. ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) „Vergeet beslist niet de bel af te zetten", was de wijze raad, die vrijdag avond in onze woning kon worden gehoord. Met het oog op mogelijk helse ge luiden op een nachtelijk uur werd deze raad opgevolgd. Maar ondanks deze en en kele andere voorzorgsmaat regelen zijn wij vanoch tend op zo'n pril uur, dat zelfs de hanen nog niet aan kraaien denken, gewekt - en wel door een afgrijselijk lawaai van pannen en bus sen, die over de straatstenen knetterden. Nog even heb ben wij getracht het lawaai te „ontduiken" door ons hoofd diep in het kussen te graven, maar de aantijging „luilak" konden wij niet ontkomen. Wij zijn gezwicht voor het aanhoudend la waai, hebben de slaap uit de ogen gewassen en zijn naar de bloemenmarkt ge trokken. Vrijdagavond hing langs de Raamsingel, de Gast huissingel en de Kamper- singel al vroeg de sfeer, die het jaarlijkse Haarlemst luilakfeest kenmerkt. De staan tussen hun bakken met planten en emmers met bloemen. Aan het uiterlijk van vele kramen is zorg besteed: gele, witte en blauwe irissen, anemonen, duizendschoon, margrieten, goudsbloemen en andere soorten staan in een over dadige kleur- en geurscha- kering dooreen om te wor den bewonderd en gekocht door de honderden, die voetje-voor-voetje langs de kramen slenteren. Een oud vrouwtje bekijkt met kritisch oog een gera nium, die haar vensterbank zal moeten opvrolijken. Kinderen laten de belang stelling voor de bloemen onmiddellijk verflauwen, als een ijscokar in het oog komt, pret-jongens-met- f eestneusjes achtervolgen een bakvisje om haar te b«- kogelen met het luilakwa pen, dat enkele jaren gele den de klitten heeft ver drongen: een balletje-aan- een-elastiekje. De rils bloe- menkramen wordt hier en daar onderbroken door een eet-stalletje. De ijscolik kers, palingslikkers, olie bollen- en patates friles- eters moeten ook tevreden worden gesteld. Tot laat in de avond dromde het massale publiek langs de kramen, midden in de nacht ebde de belang stelling voor de bloemetjes wat af om slechts enkele uren daarna weer op te leven. Vanmorgen waren het vooral de kinderen, die - uren vroeger dan norr».aal uit hun bed gesprongen - de bloemenmarkt optrokken om tegen aanmerkelijk ver laagde prijzen een plantje of bloemetje voor moeder te kopen. Bij het scheiden van de markt leert men de kooplieden kennen, zullen de kinderen hebben ge dacht. Maar voordat zij de marktkramers van hun pe tunia's, primula's of andere planten ontdeden, hebben zij op vele plaatsen in de stad „lekker keet geschopt", zoals dat heet: belletje ge trokken, markiezen laten zakken, luilak op de muur gekladderd. Jammer genoeg ging het kattekwaad soms toch de perken te buiten, omdat - helaas in vele ge vallen de rijpere jeugd - men niet altijd weet waar de pret eindigt en de me ligheid begint. Verkeersmoeilijkheden in Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7