Panda en het meesterwerk Aambeten? Koningin en vier prinsessen bij vliegfeest op Ypenburg KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF een goed horloge „Regering miskent dringende behoefte aan IJtunnel" Opklarend, koel weer 1 u Radio geeft woensdag NAAIMACHINES Wereldnieuws Directie Holl. Melksuiker: „Investeringen zijn verantwoord" Frankrijk staat voor zware betalingen Aannemingsbedrijf voor de uitvoering van Deltawerken De Groene Draeck" wordt zaterdag overgedragen Dividendvoorstellen Haagse politie greep in bij rock 'n roll-show Tunnelnota van Amsterdam Schuschnigg was op doorreis in Rotterdam ^ocA ia Uet zo J DINSDAG 11 JUNI 1957 De Koningin en de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke hebben op Tweede Pinksterdag de zesde internatio nale luchtvaartshow „Ilsy" op Ypenburg bijgewoond. Dit vliegfeest, dat een over zicht gaf van de ontwikkeling van de luchtvaart in de afgelopen halve eeuw, werd mede gehouden ter gelegenheid van het gouden feest van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart, de organisatrice van de ILSY. Naar schatting hebben ongeveer 100.000 belangstellenden de verrichtingen van vliegers en parachu tisten gevolgd. Hoewel de weervoorspel ling niet bijzonder gunstig voor een vlieg- vertoning was, heeft slechts écn zware regenbui gedurende korte tijd vele mensen een goed heenkomen doen zoeken. De Koningin en haar vier dochters arri veerden om kwart voor twee met een Da kota van de Koninklijke Luchtmacht. Prins Bernhard was verhinderd wegens een ver gadering van de Internationale Hippische Federatie te Parijs. De voorzitter van de K.N.V.V.L., de heer C. Kolff, sprak een welkomstwoord tot de Koningin en de Prinsessen en tot de ver scheidene ambassadeurs en gezanten, auto riteiten van de burgerluchtvaart en mili taire luchtvaart uit binnen- en buitenland en tot leden van het kabinet. Omstreeks twee uur begon het hoofd programma, dat nagenoeg zonder onder breking duurde tot bij half zes. In de och tenduren was reeds een demonstratie door Het Rode Kruis en de Bescherming Bur gerbevolking gehouden. In het hoofdprogramma werden vele ontwikkelingen van de burger- en militaire luchtvaart gedemonstreerd. Zo zag men vliegtuigen uit de eerste jaren van deze eeuw en de moderne lesvliegtuigen met straalmotoren. Op de grond kon men Fok- ker's „Spin", voorgereden in gezelschap van een aantal zeer oude automobielen, bewonderen. Voorts werden de mogelijk heden van het vliegtuig gedemonstreerd voor landbouwdoeleinden, voor reclame, voor reddingswerk, voor passagiersvervoer over korte, langere en zeer grote afstand en voor de verdediging van eigen grond gebied en de aanval op het grondgebied van een eventuele vijand. Nieuwe vliegtuigtypen Verscheidene voor Nederland nieuwe vliegtuigen werden op deze ILSY voor- gevlogen. Zo maakte o.a. een Vickers Valiant-bommenwerper met vier straal motoren na de demonstratievlucht een lan ding. Voorts was er de Handley Page Herald, die bedoeld is als vervanger van de Dakota, de Gloster Javelin, een twee- motorige straaljager voor gebruik onder alle weersomstandigheden, de zeer lichte straalhelikopter van Fairey en de Alouette II, een Frans straalhefschroefvliegtuig, dat vijf personen kan vervoeren. Er waren verscheidene groepen militaire jagers, die kunstvluchten uitvoerden. Be halve de groep van de Koninklijke Lucht macht waren er Engelsen, Fransen, Italia nen en Amerikanen. De Skyblazers, het officiële kunstvlucht- team van de- Amerikaanse luchtmacht in Europa, dat al vele keren op de Ilsy de monstraties heeft gegeven, was er ditmaal voor het eerst met de Super-Sabres, straal jagers, die in horizontale vlucht een gro tere snelheid kunnen bereiken dan die van het geluid. Parachutesprongen In tegenstelling met hetgeen de K. N. V. V. L. na het ongeluk had meegedeeld, werden ook parachutesprongen met ver traagde valschermopening gedemonstreerd. Weliswaar was de vertraging, nadat een springster en vier springers de vliegtuigen hadden verlaten, slechts zeven seconden, ADVERTENTIE De PLAST1CBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 maar het waren toch demonstraties van de vrije val met vertraagde opening van de parachutes. Er werd ook zweefvliegen en ballonvaren gedemonstreerd. Er stegen drie ballons op, twee Nederlapdse en een Belgische. De Nederlandse ballons stonden onder com mando van mevrouw Nini BoesmanVis ser en van haar echtgenoot, de heer J. Boesman. Omstreeks half zes vertrok de Koningin met haar dochters per vliegtuig naar Soes- terberg. De deelnemers aan het vliegfeest hebben 's avonds in Rotterdam aan boord van het s.s. „Erasmus" aangezeten aan een diner, dat hun door de K.N.V.V.L. werd aange boden. ADVERTENTIE Laat Vader riu eens lachen Geef Vader dan z'n zin op 16 juni Hij wil graag want die ouwe doet 't niet meer. Bij ons vindt u alleen goede merken b.v. een Pontiac - Zentra - Union - Cazal - Indus of een Remova Reeds vanaf 45.geeft u iets goeds. heeft 't voor u. De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49, Tel. 20049, Haarlem HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bariton en piano. 11.25 Platen. 11.35 Omr.ork. 12.05 Pianotrio. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Clavecimbeirecital. 12.53 Platen en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevar. muz. 13.45 Platen. 15.40 Vocaal ens. en sol. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Koor en piano. 18.20 Viool en piano. 18.45 Spectrum v. h. Chr. org. en verenigings leven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgel spel. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerork en solist. 20.45 Muz. luislerwedstr. 21.00 Werk in uitvoering, klankb. 21.45 Lichte muziek. 22.05 Reportage. 22.15 Samenzang. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Metropole- ork. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.23 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.45 Gevar.progr. 11.30 Platen. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Platen. 14.30 V. d jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Politiekapel 17.15 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgelspel. 18.35 Act. 18.45 Pari. overz. 19.00 Platen. 19.10 Joods progr. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws 20.05 Comm. 20.15 Dansmuz. 20.30 Het hoog ste offer, hoorsp. 22.05 Instr.kwint. 22.30 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 22.45 Gitaar spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.5024.00 Soc. nieuws in Esperanto. TELEVISIE (NCRV en KRO) 17.00—17.30 V. d. jeugd. 20.00 Die lustigen Weiber von Windsor, opera. BRUSSEL, 224 m 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.30 Omr.ork 16.45 Caus. 17.00 Nieuws. 17.10 Tsjechische kam.muz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Alt, altviool en piano. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorsp. 21.00 Platen. 22.00 Niews. 22.11 Kamermuz. 22.5523.00 Nieuws. In de jaarvergadering van de n.v. Hol landse Melksuikerfabriek te Uitgeest heeft de dix-ectie meegedeeld dat het bedrijf te Boisward geheel verbouwd is voor de produktie van farmaceutische melksuiker. Hiervoor werden belangrijke bedragen geïnvesteerd. Voor de fabriek in Uitgeest werd meer de diepte-investering toegepast. De kostprijs van de melksuiker, aldus de directie, (1948 op basis 100) was de vol gende acht jaren onder de 100, niettegen staande de onkostenverhoging van lonen en prijzen in 1956. De directie is van me ning, dat ook in 1957 mogelijk verdere in vesteringen nodig zullen zijn. Veruit het grootste gedeelte van het pro duktie wordt geëxporteerd. Vóór de oorlog waren Engeland en Duitsland de enige concurrenten van de n.v. op de wereld markt. Thans is Nederland, op Nieuw Zee land na, de grootste producent in de we reld. In 1956 werd inclusief de onderne mingen in Frankrijk, welker aandelenka pitaal geheel in handen is van de n.v., vierenhalf maal meer geproduceerd dan voor de oorlog. De n.v. heeft te kampen gehad met aan zienlijke prijsdaling van de melksuiker op de wereldmarkt. Thans is de marge te vredenstellend. Ten aanzien van de dochteronderneming in Frankrijk deelde de directie desgevraagd mede. dat het aldaar geïnvesteerde kapi taal goed rendabel is en de maatschappij gejond kan worden genoemd. De jaarstukken werden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 10 per cent in aandelen belastingvrij, geheel ten laste van de agioreserve. De vooruitzichten voor 1957 zijn op dit ogenblik moeilijk te voorspellen. In bevoegde Franse kringen wordt ver klaard, dat tijdens de zojuist beëindigde bijeenkomst van dit directorium der Euro pese Betalingsunie te Bazel geen onder handelingen zijn gevoerd over het even tueel toekennen van nieuwe kredieten aan Frankrijk door de E.B.U. Anderzijds wordt medegedeeld, dat de per 15 en 30 juni a.s. vervallende verplichtingen normaal zul len worden voldaan. Dit betreft op 15 juni de regeling voor het defecit van Frankrijk in de E.B.U. voor mei van 78 miljoen dollar, waarvan moet worden voldaan. Hiervoor zal onder meer gebruik worden gemaakt van het restant ad 42.5 miljoen dollar van het vorig jaar van het Internationale Monetaire Fonds ontvangen krediet. Op 30 juni a.s. moet een bedrag van 75 miljoen dollar worden afgelost op buitenlandse schulden. De middelen hiervoor kunnen uit het sta bilisatiefonds worden geput. Voor de per 15 juli a.s. te betalen schulden zal het vraagstuk aan de orde komen of een be roep zal moeten worden gedaan op de goudvoorraad van de Banque de France. Haringvliet n.v. opgericht Met een maatschappelijk kapitaal van f 4.000.000, verdeeld in 4000 aandelen van f 1000, is opgericht aannemingsbedrijf Ha ringvliet n.v. te Amsterdam. De vennoot schap heeft ten doel het aannemen en uit voeren van waterbouwkundige werken en bijkomende werken behorende tot het Deltaplan enzovoorts. Alle aandelen zijn a pari geplaatst en voor 40 percent in con tanten volgestort. In het kapitaal wordt deelgenomen door aannemersbedrijf R. Boltje en Zonen n.v., Zwolle; aannemings bedrijf Oosterwij k n.v. Rotterdam, beide voor 1400 aandelen; Reef's aanneming- en handelmaatschappij n.v., Oldenzaal, en aannemingsmaatschappij P. C. Zanen n.v., Heemstede, beide voor 600 aandelen. De vier oprichters-n.v.'s zijn benoemd tot le den van de raad van bestuur. Voorzitter is de heer ir. J. F. R. van de Wall. Technisch directeur is de heer ir. IJ. Sorgdrager. Ter gelegenheid van de overdracht van de lemsteraak „De Groene Draeck" op zaterdag 15 juni te Muiden zullen de Ne derlandse watersportverenigingen een vlootschouw houden in de havenmond van Muiden. Zaterdagmiddag zal het jacht door het comité „Varend Nederland" aan Prinses Beatrix worden overgedragen- De konink lijke familie zal daarna aan boord gaan van ;,De Groene Draeck" om het jacht te bezichtigen. Na deze bezichtiging zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord gaan van de „Piet Hein" en de beide schepen het IJselmeer opgaan. De aan de vlootschouw deelnemende schepen, die geschikt zijn om het IJselmeer te be varen, zullen de jachten volgen. Sumatra Caoutchouc De transfer Indonesische winst van de Su matra Caoutchouc Maatschappij n.v. over 1956 bedroeg 191.887 (v.j. 452.564). Divi dend uit deelnemingen 136.000 (v.j. ni hil), diverse inkomsten 98.700 (v.i 102.906) en interest 3.816 (ƒ903). Na af trek van onkosten enz. resteert een saldo winst van 259.652 321.048). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 per cent. Aan de hand van de beschikbare middelen in Indonesië zullen tezijnertijd de grootte van de afschrijvingen en het bedrag van de aan te vragen winsttransfer worden vastge steld. Frank Rijsdijk In de vergadering van commissarissen en directie van Frank Rijsdijk's industriële on dernemingen n.v. te Hendrik-Ido-Ambacht is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1956/57 het dividend onveranderd vast te stellen op 14 percent. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Wilde tonelen hebben zich zondagmid dag in de snikhete Houtrusthallen in Den Haag afgespeeld tijdens het optreden van het Amerikaanse rock 'n roll-orkest van Freddie Bell. Kort na het begin begon het jeugdige publiek uiting te geven aan zijn enthou siasme door te schreeuwen, te zingen en in de handen te klappen. De Haagse politie, vertegenwoordigd $oor vijftig man, waarvan dertig in burger, vier politiehonden en een overvalwagen, greep in en sleepte enkele jongelui aan haren en armen de zaal uit. Een hoofdinspecteur van politie klom op het podium en dreigde voor de microfoon met het afbreken van de voorstelling. De organisator, de heer Van Rees, sprak vervolgens het jeugdige publiek toe. waar na iedereen ging zitten en het resterende deel van de voorstelling, drastisch ingekort, werd afgewerkt, zonder dat er werd inge grepen Tijdens de avondvoorstelling in het Con certgebouw te Amsterdam, waar het en thousiasme nog groter vormen aannam, weid niet ingegrepen. De voorstelling ver liep zonder een enkel incident. In het Con certgebouw waren slechts drie agenten, voor het publiek onzichtbaar, aanwezig. ADVERTENTIE „B. en W. van Amsterdam hebben met grote bevreemding en diepe teleurstelling kennis genomen van de door de minister van Verkeer en Waterstaat namens de re gering gedane mededeling inzake het standpunt van de regering ten aanzien van de bouw van de IJtunnel". Zo luidt de aanhef an een „Nota van Toelichting in zake de IJtunnel", die het dagelijks be stuur van de hoofdstad heeft gezonden naar de leden van de Eerste en Tweede Kamer en aan de leden van de minister raad. In deze nota zegt het gemeentebestuur onder meer. dat e-vn passage in de medede ling van minister Algera de indruk wekt, dat over de bouw van de IJtunnel nog moet worden beslist. De regering heeft echter reeds omtrent de bouw van deze tunnel een besluit genomen door de in de vergadering van de Eerste Kamer van 16 maart 1955 -bekendgemaakte en bij brief van 2 mei 1955 aan het gemeentebestuur bevestigde beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat, „dat hij Amster dam geen enkele verhindering in de weg zou leggen bij de uitvoering van het tun nelplan". Hij sprak bovendien de wens uit, dat Amsterdam er met de meeste spoed toe zou overgaan dit plan te reali seren. Op grond van deze beslissing is met verschillende werkzaamheden voor de bouw van de tunnel een begin gemaakt, nadat alle daarvoor vereiste rijksgoedkeu ringen waren verkregen. De indruk die de minister wekt alsof omtrent het tunnelproject tussen rijksin stanties en gemeente nog geen overleg is gepleegd, is onjuist, aldus B. en W. De mi nister heeft op 16 maart medegedeeld, aan de rijkswaterstaat opdracht te hebben ge- gegeven Amsterdam desgewenst alle moge lijke hulp te verlenen. De uitspraak van de minister, dat „in sen nemen af, terwijl vooral aan de kust op opklaringen mag worden gerekend. Het blijft echter koel weer. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur Neerslag laatste 24 uur. ■at; •Sfl geheel bew. ono 22 0 Het lagedrukgebied, dat zich zaterdag bij de Britse eilanden bevond, heeft gedurende de Pinksterdagen een langgerekte vorm ge kregen. Aan de voorzijde ervan voerden zui delijke winden vochtige en onstabiele lucht over ons land, waarin zowel zondag als maandag buien zijn gevallen, die plaatselijk met onweer en hagel gepaard gingen. Op de avond van de Tweede Pinksterdag bereikte a u j i Stockholm de as van het genoemde lage drukgebied qs|0 ons land. vergezeld van een tamelijk brede Kopenhagen geheel bew. ono regenzone. Daarbij draaide de wind naar het Aberdeen noordwesten en begon koelere lucht binnen Londen te stromen. Deze noord westen-winden wor- Amsterdam den mede in stand gehouden door een rug Luxemburg van hoge luchtdruk, die in betekenis toe- par^s nemend de Britse eilanden heeft bereikt Grenoble Woensdag zal deze rug invloed op het weer Nice in ons land gaan uitoefenen. De buienkan- Berlijn Frankfort München S* S Woensdag 12 juni Zon op 4.22 uur, onder 21.02 uur. Maan op 20.58 uur, onder 4.34 uur. Maanstanden 12 juni 20 juni 27 juni 11.02 uur 11.22 uur 21.53 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJ muiden Woensdag 12 juni Hoog water: 3.24 en 15.51 uur. Laag water: 11.30 en 23.51 uur. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Vlv Z -Lim geheel bew. no 21 0,1 geheel bew. ono 20 0 onbewolkt nw 13 6 onbewolkt nnw 15 0,5 regenbui nnw 21. 2 regen nw 22 5 zwaar bew. nw 22 5 zwaar bew. "nw 17 4 zwaar bew. z 18 28 zwaar bew. windst. 23 15 licht bew. O 26 0 regen windst. 25 7 zwaar bew. wzw 23 0 regen wzw 22 2 regen zzw 18 23 regen O 19 96 zwaar beW. z 28 0 half bew. w 26 0 geheel bew. windst. 33 0 regen no 25 5 geheel bew. n 12 1 geheel bew. n 12 2 zwaar oew. nnw 12 18 lichte regen nnw 13 6 lichte regen nw 11 9 lichte regen nnw 13 7 lichte regen nnw 12 17 regen wnw 12 20 86. „Heren", sprak de geheimzinnige taxi chauffeur, „uit het feit, dat ge me de loop van een revolver tegen het achterhoofd drukt, krijg ik de indruk, dat ge me niet vertrouwt"„Dat indruk is juist", ant woordde Pat O'Nozel grimmig, „ik gelooj je kletspratens niet". „Ge grieft me", zei de chauffeur verwijtend, „ik heb u toch immers reeds gezegd, dat ik de diamant naar de wettige eigenaar wil brengen?" „Maar wie IS die wettige eigenaar dan?", vroeg Panda ongeduldig, „dat heb je nog steeds niet gezegd!" „De Staat natuurlijk!", antwoordde de chauffeur, „dat behoeft toch geen betoog? De ruines van Pompidus zijn staatseigendom en dus behoort alles, wat daar gevonden wordt, aan de staat. Het is dan ook mijn burgerplicht, om de diamant af te leveren-op het Ministerie van Geruïneerde Zaken". Tegen deze redene ring was weinig in te brengen, maar toch vertrouwde Pat O'Nozel het niet helemaal. En toen de taxi tenslotte bij het bewuste Ministerie stopte en de chauffeur wilde uitstappen, begon de detective dadelijk weer met zijn revolver te zwaaien. „Stop!", riep hij, „zolang je dat diamant in je zak hebt, laat ik je niet uit mijn ogens gaan!" De chauffeur keek even nogal sip Toen zuchtte hij en gaf de diamant aan Panda over. „Ziedaar", sprak hij, „bewaar de kostbare steen, terwijl ik de Minister ga halen". afwachting van een definitieve beslissing de verplaatsing van het marine-établisse ment en andere werkzaamheden ten be hoeve van de IJ-tunnel, behoudens afron ding van bepaalde technische onderdelen, dienen te worden gestopt", miskent al dus B. en W. de dringende behoefte, waarin de IJtunnel moet voorzien. Tenslotte zeggen B. en W. dat, hoe groot ook de moeilijkheden, welke zich thans in financieel opzicht voordoen, mogen zijn, de spoedige totstandkoming van de IJtunnel noodzakelijk is. Het gemeentebestuur ver trouwt, dat de regering begrip zal hebben voor de redelijkheid van het door de ge meente Amsterdam ingenomen standpunt en dat de regering daarin aanleiding zal vinden aan de verdere voortgang van de werkzaamheden ten behoeve van de tun nelbouw geen belemmering in de weg te leggen, alsook, dat uiteindelijk een bevre digende financiële regeling zal worden ge troffen. Bij de ongeveer 800 passagiers, die zater dag met de „Rijndam" van de Holland- Amerika-lijn in Rotterdam arriveerden, waren de ex-bondskanselier van Oosten rijk, dr. Kurt Schuschnigg, zijn echtgenote en zijn dochter. Zij gaan in Italië hun va kantie doorbrengen. Na- de tweede wereld oorlog heeft dr. Schuschnigg bijna drie jaar in Italië gewoond. Begin 1948 vertrok hij naar de Verenigde Staten. Hij is daar hoogleraar aan de Missouri-universiteit in St. Louis en doceert internationaal recht. Over de politieke situatie in zijn ge boorteland wilde di'. Schuschnigg zich niet uitlaten, temeer daar hij nu de Ameri kaanse nationaliteit heeft aangenomen. Voor de wederopbouw in ons land, voor al die van Rotterdam, had hij grote be langstelling. (ADVERTENTIE) De nieuwe en moderne TRANSROID KUUR geeft langs HYGIëNISCHE weg direct verlichting van pijn. jeuk, gevoel van bran derigheid. obstipatie en andere nare klach ten. Tenzij Uw arts anders voorschrijft: Eenvoudig één tablet met een slokje water INNEMEN voor elke maaltijd, gedurende vier dagen en de onaangename verschijnselen verdwijnen! Bovendien normaliseert de in TRANSROID aanwezige lichte laxans de darmwerking waardoor eventuele herhaling wordt tegen gegaan. HERVINDT U ZELF door TRANSROID Hygiënisch.. Gemakkelijk.. Snelwerkend Kuurverpakking van twaalf tabletten bij alle apothekers en drogisten verkrijgbaar. Transchemie N.V., Keizersgracht 702, A'dam Windstilte. De Mayflower II drijft in een windstilte op 60 mijl ten zuidwesten van het lichtschip Nantucket, 70 mijl ten oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts. De tijd van de aankomst is daardoor volkomen onzeker gewor den. Gifschotel. Zondag zijn nog drie mensen overleden aan voedselvergiftiging na te hebben gegeten in een exclusief restau rant te Buenos Aires. In totaal zijn nu twaalf personen overleden. Ruim hon derd mensen lijden aan voedselvergifti ging. Van een aantal van hen is de toe stand ernstig. Onbetrouwbaar. Volgens een mededeling van een hoge Oostduitse officier in het blad „Die Volksarmee" zouden twee di visies van het Oostduitse volksleger hetgeen neerkomt op 25 percent van de gezamenlijke Oostduitse strijdkrachten militair en politiek onvoldoende be trouwbaar zijn. Concurrentie. Het aantal luchtvaartpassa giers is in 1956 met 16 percent gestegen in vergelijking tot 1955. In 1956 hebben voorts ongeveer 830.000 mensen gebruik gemaakt van een vliegtuig om het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan over te steken. In datzelfde jaar maakten 985.000 mensen per schip die reis. Voorbehoud. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, heeft maandag in Kaapstad verklaard, dat Zuid-Afrika bereid is weer actief aan het werk van de UNO deel te nemen, onder voorbehoud echter, dat er geen inmenging zal zijn in zuiver binnenlandse aangelegenheden. Verdenking. Een dertigjarige Zuidafri kaanse doodgraver, Petrus Gabriel Wil liams staat momenteel, verdacht van moord op de tienjarige Nederlander Ro bert Klein voor de rechtbank van Jo hannesburg terecht. Het verminkte lichaam van Robert Klein,,wiens ouders vijf jaar geleden emigreerden, werd enige tijd geleden gevonden in de nabij heid van de begx-aafplaats, waar Wil liams werkzaam is. Belediging. Een grote Britse organisatie van oudstrijders heeft maandag op haar jaarlijkse conferentie op het eiland Douglas de benoeming van de Duitser Speidel tot bevelhebber van de NAVO- landstrijdkrachten in Centraal-Europa „een opzettelijke belediging van de nagedachtenis van onze doden" ge noemd. Verduistering. Een van de stichters van Frankrijks grote nationale loterij is ge vangen' gezet. Hij wordt verdacht van verduistering van 900 miljoen frank (meer dan 9 miljoen gulden), waarbij een groot bedrag aan loterijgeld. Bij zijn aanhouding stond hij op het punt naar Zwitserland te vertrekken. Bezoeker. De Zweedse minister-president, Erlander, is maandag te Belgrado aan gekomen voor een bezoek van negen dagen aan Joegoslavië. Spoor. De communistische veiligheidspoli tie in Oost-Duitsland is op het spoor gekomen van een groep „contra-revolu tionairen", bestaande uit studenten van de faculteit voor scheepsbouwkunde van de universiteit van Rostock. De „ideolo gische leider" van de groep, die ervan wordt beschuldigd, dat hij sinds 1953 ondergrondse activiteit voert tegen de Oostduitse regering, zou gearesteerd zijn. Berging. Men is er totnutoe in geslaagd de lichamen van vijf Westduitse soldaten, die maandag met 10 wapenbroeders bij het oversteken van de Iller verdronken, te bergen. De pogingen om de andere lijken te vinden worden voortgezet. De identificatie van de slachtoffers wordt bemoeilijkt door het feit dat zij geen herkenningstekens dragen. Oudje. De oudste man ter wereld, de 157- jarige Jegor Korojev, is te Ermani Os- setia in de Kaukasus overleden, zo meldt „Tass". Korojev heeft als jongen nog de veldtocht tegen Napoleon meege maakt. Reden. De Oostduitse autoriteiten hebben asiel verleend aan een 20-jarige West- Duitse soldaat, die is uitgeweken omdat hij „niet het lot wilde delen van de 15 recruten die om het leven zijn gekomen toen zij de rivier de Iller moesten door waden", zo meldt het officiële Oost duitse persbureau. IN VROEGER tijden behoefden de mees ters van het gilde niet zo erg veel meer bij te leren. Natuurlijk, zij dienden hun vak bekwaamheid te onderhouden en misschien konden zij hier en daar nog wat fijne kneepjes opdoen, maar verder behoefden zij - wanneer .de meestertitel eenmaal was behaald - geen angst te hebben dat ande ren hen in kennis of kunde zouden voorbij snellen. Sindsdien is wel het een en ander ver anderd. Elke academicus, ja, elke vakman, dient er momenteel voor te zorgen op de hoogte te blijven van de ontwikkeling in zijn vak in wetenschappelijk en BoeltPfl- technisch opzicht, anders dreigt hij al na verloop van enkele stroom jaren achterop te raken. Of de man nu arts, bioloog, radio- V technicus, automonteur of drukker is, hij moet „bij blijven", anders komen anderen hem vóór. Gelukkig zorgen de vaktijdschriften er voor dat de nieuwste snufjes tot in alle schuilhoeken van het maatschappelijk le ven kunnen doordringen. Voor de auto monteur is het dan ook werkelijk geen kunst op de hoogte te blijven van de ont wikkelingen die zich op zijn terrein voor doen, want het vakblad zal - mits het goed geredigeerd wordt - alle nieuwigheden van betekenis zeker vermelden en er eventueel de gewenste uitleg bij geven ook. En in een soortgelijke positie bevindt zich de arts of bioloog, die zijn verdere ontwikke ling op het vaktijdschrift heeft gebaseerd. Maar voor de redacties van die tijdschrif ten wordt de zaak aanzienlijk moeilijker. Het aantal boeken op medisch gebied, dat jaarlijks verschijnt, moet geschat worden op 18.CI00 tot 20.000 En het aantal medi sche tijdschriften bedraagt bijna 4500. Maak daaruit maar eens een keus en pro beer als redactie van een medisch tijd schrift de artsen hieruit het beste en be-(Nadruk verboden). langrijkste voor te zetten! Ieder zal direct inzien, dat dit onmogelijk is. Zelfs de grootste medische bibliotheek ter wereld (The Armed Forces Medical Library te Washington) is „slechts" op 2200 van deze tijdschriften geabonneerd en de Universi teitsbibliotheek te Leiden heeft 400 van deze tijdschriften; een formidabel aantal, maar altijd nog maar 1/10 van wat er uit komt. Zoals het in de medische wetenschap gaat, zo gaat het bijna op elk wetenschap pelijk en technisch gebied. Er gaat bij voortduring een stroom van publicaties over de wereld, die door nie mand meer kan worden bijgehouden. Volgens een schatting van 1943. diende men, om op de hoogte te blijven van de vooruitgang op het gebied van de endocrinologie, 1300 tijdschriften te raadplegen. Op het gebied van de botanie verschijnen ongeveer 2000 tijdschriften en cle chemicus zou 4700 periodieken moeten raadplegen. Jaarlijks verschijnen ongeveer 60 miljoen pagina's technische litteratuur en voor alle weten schapsgebieden tezamen worden 120.000 verschillende periodieken opgegeven! Natuurlijk worden door wetenschappe lijke instituten en bibliotheken allerlei middelen aangewend om in deze stroom van publicaties wegwijs te geraken, zodat voor verschillende gebieden referaat-tijd schriften worden samengesteld. Maar ja, momenteel bestaan er van de referaat tijdschriften en bibliografiën ook al weer méér dan 1000 stuks! En wat zou er gebeuren, als die hele boekenstroom eens in één wereld-catalogus werd vastgelegd? Daarover morgen. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2