Assistenten van Evipaninstituut voor het gerechtshof fel requisitoir van procureur-generaal Concertgebouw-Orkest in Zweden Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad DONDERDAG 13 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Tijdens de Franse revolutie werden de mensen by karrenvol naar de guillotine gereden. De ronselaars van het Evipan instituut brachten hun slachtoffers met autobussen-vol naar Rotterdam. Het ver schil is dat de laatsten vrijwillig gingen en dat zü ni°t hun hoofd, maar hun tanden kwijtraakten". Aldus begon de procureur-generaal by het Haagse gerechtshof, mr. J. Zaayer, zijn requisitoir tegen een drietal assistenten van het Rotterdamse „Evipan-instituut", twee mannen en een vrouw, aan wie was tenlastegelegd dat zy de tandheelkunde onbevoegd hadden uitgeoefend. Zij hadden tot taak gehad de patiënten te laten happen in gips om een afdruk te krijgen van de kaken, waarop het kunst gebit, dat direct daarna werd gemaakt, moest passen. Deze handeling mag echter alleen door een bevoegde tandarts ver richt worden. De verdachten voerden ter verdediging aan dat ;zij hun werk deden in opdracht en onder toezicht van de leider van het in stituut, de 44-jarige Rotterdamse mondarts J. B. A. T., en dat zij in 1952 voor dezelfde feiten zijn vrijgesproken door de Rotter damse rechtbank, zodat zij sindsdien ge meend hebben dit werk te mogen doen. De Rotterdamse kantonrechter had het drietal in mei van het vorig jaar veroor deeld tot boetes, variërend van 800, tot 100,In hoger beroep ontsloeg de Rotterdamse rechtbank het drietal van rechtsvervolging, omdat zij onder toezicht van een arts zouden hebben gewerkt. De officier van Justitie tekende cassatie aan tegen dit vonnis, waarop de Hoge Raad besliste dat ook het laten happen onder dokterstoezicht strafbaar is en de zaak verwees naar het Haagse gerechtshof. Om te kunnen beoordelen of er inder daad toezicht van de mondarts was ge weest, hoorde het hof tien getuigen, klan ten van het Evipan-instituut Het waren landbouwers uit Gelderland en uit de Ach terhoek, die destijds tezamen per autobus naar het Evipan-instituut waren gebracht. Men placht ook honderden klanten te ha len uit België en Duitsland. Over het dokterstoezicht tijdens het hap pen wisten zij niet veel te zeggen. Alles was in een paar uur klaar geweest. Eerst gips happen, dan onder narcose om alle tanden en kiezen er uit te laten trekken, daarna een uurtje bijkomen met sterke koffie en dan met het splinternieuwe kunstgebit, dat zij in de showroom hadden mogen uitzoeken, naar huis toe. Dr. Eduard van Beinum en het Concert gebouw-Orkest zijn deze week hartelijk verwelkomd in Stockholm, toen zij daar per vliegtuig en per trein arriveerden voor het geven van twee concerten ter afslui ting van het Stockholm Festival. Op het vliegveld van de Zweedse hoofdstad, waar Eduard van Beinum dinsdag aankwam in gezelschap van mr. H. Waage, zakelijk leider, en Marius Flothuis, artistiek leider van het Concertgebouw-Orkest, waren on der anderen aanwezig dr. J. Visser, Ne derlands ambassadeur in Zweden, dr. J. Lagerberg, opperceremoniemeester van het Zweedse hof en de voormalige Zweedse gezant in Den Haag, dr. G. Kjelberg, di recteur van het festival. Het orkest kwam een dag later aan. Van vele openbare ge bouwen, hotels en bruggen wapperde de Nederlandse driekleur. Woensdagavond hebben de vereniging Zweden-Nederland en de directie van het festival dirigent en orkest een maaltijd aangeboden op het prachtige buitengoed Skansen. Aan deze maaltijd zaten tevens aan vertegenwoor digers van het Zweedse culturele en eco nomische leven: dirigenten, componisten, directies van de Zweedse omroep, van het Stockholms Concertgebouw en van de Zweedse Koninklijke Opera. Dr. Lager berg huldigde dirigent en orkest in hun eigen taal maar maakte een zacht verwijt, dat de Amsterdammers pas na elf jaar weer naar Zweden zijn gekomen. Eduard van Beinum en mr. W. F. -Schokking, die als vice-voorzitter van de stichting het Concertgebouw-Orkest met mevrouw Schokking de reis meemaakt, beantwoord den zijn woorden. Vanavond wordt het eerste concert in Stockholm gegeven, vrij dagavond het tweede, met als solist de jonge Zweedse pianist Hans Leigraf. Za terdag vertrekt het orkest per boot naar Helsinki voor het geven van twee con certen in het Sibelius Festival. Straaljagers op Deelen „Hoge Veluwe" overweegt proces tegen de staat Het bestuur van het Nationale Park „De Hoge Veluwe overweegt de mogelijkheid van een proces tegen de staat wegens het gevaar dat ontstaat als er straaljagers on „Deelen" zullen worden gestationeerd. De komst der straaljagers vormt een ern stige bedreiging voor de Veluwe en daar mede voor de recreatiemogelijkheden maar meer nog voor 't Kröller-Müller-museum. Het bestuur is van mening dat op de staat de plicht rust deze kostbare schilderijen verzameling, waarvan de waarde op 40 miljoen gulden wordt geschat en die is ondergebracht in een uiterst kwetsbaar museum, niet in een gevarenzone te bren gen. Militaire autoriteiten zijn reeds bij het bestuur geweest om te praten over het af staan van een der mooiste gedeelten van de Hoge Veluwe, de „Deelense Start". Uiteraard voelde het bestuur hier niets voor. Sindsdien heeft het niets meer van Defensie gehoord. De voorzitter van de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, lid van de Tweede Kamer, heeft namens de 90 organisaties, die in de commissie verte genwoordigd zijn, een request aan de mi nisterraad gestuurd, waarin opgemerkt wordt, dat 17,5 duizend hectare recreatie gebied, waarin bijna acht miljoen vakan tiedagen worden doorgebracht, binnen een straal van 15 km van het vliegveld Deelen liggen. „Nationaal euvel" „De tandrooikunde is een groot natio naal euvel, dat te vuur en te zwaard uit geroeid moet worden", zei de procureur- generaal „Het Evipan-instituut, ook bekend als Vacupan-instituut en als „kliniek van dr. Tolenaar", probeert niets anders dan met alle middelen de kantjes van de wet af te lopen. Er is geen x-eëel toezicht van een arts en er wordt geen serieuze tand heelkunde bedreven in dit massa-bedrijf, waar tandensmeden hun slachtoffers van hun tanden èn van hun geld afhelpen. De arts is hier alleen maar de vlag die de lading dekken moet, aldus mr. Zaaijer, die tegen de drie verdachten boetes eiste van respectievelijk 1.500,750,en 500,—. De verdediger, mr. H. de Waard uit Rot terdam, zei dat onder meer in Engeland, Denemarken en Duitsland het systeem waarbij het gebit direkt na het trekken geplaatst wordt volkomen ingeburgerd is. Hierbij worden alle tanden meteen ge trokken. Dat is alleen mogelijk onder al gehele narcose. Het toedienen van nar cose is een Nederlandse t a n d arts echter verboden. Vandaar dat het systeem hier nog niet wordt toegepast en vandaar dat de tandartsen zich fel tegen Evipan keren, omdat het plaatsen van prothesen de voor naamste bron van inkomsten vormt voor de tandartsen. Overigens is de studie aan de universiteit voor tandartsen ook tot de narcosetoediening uitgebreid. In de toe komst zal de wet dan ook wel veranderd worden, waarna de methode ook in ons land opgang zal kunnen gaan maken. Voor vele mensen is het uiterst bezwaar lijk om drie tot vier weken lang met een tandeloze mond te lopen. Evipan heeft in de afgelopen tien jaar niet minder dan 200.000 mensen van een nieuw gebit voor zien. Bij 30 percent van de patiënten moet het gebit na een half jaar herzien worden, maar dat is normaal en het gebeurt gratis, aldus mr. De Waard. Het gaat in de Evipan-zaak tegen de mondarts T., die inmiddels is veroordeeld. Het betrekken van zijn assistenten in deze zaak noemde pleiter „spijkers op laag water zoeken". Het gerechtshof zal op 21 juni arrest wijzen. Adenauer in Wenen aangekomen (Van onze correspondent in Wenen) Vandaag arriveerde bondskanselier Ade nauer in Wenen om aan Oostenrijk een officieel bezoek te brengen. Hij wordt be geleid door minister Heinrich von Bren- tano, de perschef Von Eckhardt, zijn doch ter en nog enkele hogere ambtenaren met hun dames. In de gehele Oostenrijkse pers wordt Bondskanselier Adenauer bijzonder hartelijk begroet en wijst men er op dat Adenauer en Raab persoonlijke vrienden zijn. Ook spreekt men de hoop uit, dat hierdoor een periode van vriendschappe lijke betrekkingen tussen Oostenrijk en de Duitse Bondsrepubliek moge beginnen. Deze betrekkelingen hebben' in dè laatste dertig jaren vooral onder het nationaal socialisme zeer sterk geleden en zelfs na 1945 konden zij niet worden verbeterd om dat de regeling van de Duitse eigendommen in Oostenrijk niet werd behandeld. Volgens het staatsverdrag mag Oostenrijk het grote Duitse eigendom niet aan West-Duitsland restitueren, maar moeten deze vermogens waarden Oostenrijks staatseigendom wor den. Bij deze voor West-Duitsland ongun stige regeling heeft de Duitse bondsrepu bliek zich neergelegd, maar de zogenaamde kleine Duitse bezittingen worden daardoor niet aangetast. In de laatste maanden heeft een gemengde Duits-Oostenrijkse commis sie dit vragencomplex behandeld en nu is het zo ver dat een desbetreffende overeen komst zaterdag kan worden ondertekend. De Duitse Bondsrepubliek ziet dus af van haar eigendomsrechten in Oostenrijk, maar de bezittingen van haar particuliere staats burgers tot een afzonderlijke waarde van ongeveer 200.000 schilling worden geres pecteerd. Liberiaanse tankboot bij Suez op een mijn gelopen SUEZ (Belga) De Liberiaanse tank boot „World Jury" is nabij Suez op een mijn gelopen. Twaalf uur na de explosie stroomde er nog olie uit een breed lek onder de waterlijn, ondanks de pogingen om het gat te dichten. Het zuidelijke uit einde van het kanaal was vanochtend vijf uur voor de scheepvaart gesloten. Duikers en kikvorsmannen van de Egyptische ma rine zullen de schade opnemen. Na dit om derzoek zal een mededeling over de om vang van de schade worden verstrekt. De „World Jury", die 20.235 ton meet, was op weg van de Perzische Golf naar Gibraltar. Het schip is eigendom van de Griekse scheepsmagnaat Stavros Niarchos. Het schip was met olie uit de Perzische Golf onderweg naar Europa. Het schip is aan de voorzijde beschadigd. Gevolg van aardverschuiving Dertien Nederlandse schepen in Zweden ingesloten (Van onze correspondent in Stockholm) De aardverschuiving in de Gota-rivier betekent ook voor de Nederlandse scheep vaart een harde klap. Hierdoor zijn name lijk 13 Nederlandse boten, meestal afkom stig uit Groningen en Delfzijl, ingesloten en niemand kan zeggen wanneer zij er uit komen. Optimisten rekenen er mee,, dat reeds over drie a vier weken de vaargeul breed genoeg zou zijn om de boten door te laten. De pessimisten menen echter met twee tot drie maanden te moeten rekenen. Het blijkt weer eens hoe groot het Ne derlandse aandeel in de Zweedse kust vaart is. Van de 53 ingesloten kustvaarders zijn er dertien uit Holland afkomstig. Hun namen zi.in: Bab-Th, Tuko, Paraat, Con- veance, Egbert Wagenborg, Admiraal de Ruyter, de Tyfoon, Makkum, Henriëtte B., Jan Bruiser, Soli Deo Gloria, de IJssel- borgh. Alleen de Wilja B. kon in oostelijke richting de reis voortzetten. De andere boten moeten dus wachten tot de schade is hersteld. Noch onze consul in Gotenburg noch de Nederlandse ambassade konden vertel len. hoe lang het herstel op zich zal laten wachten. Brits-Amerikaans beraad in Londen over Nabije Oosten Grote Drie wijzen Sovjet- voorstel van de hand LONDEN (AFP) Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen dat aldaar Brits-Amerikaanse gedachtenwisselingen over het Nabije Oosten worden gehouden, waaraan van Amerikaanse zijde wordt deelgenomen door de Amerikaanse onder minister Loy Henderson, een der vooraan staande Amerikaanse deskundigen in za ken betreffende dit gebied. Henderson is uit Karatsji, waar hij de jongste bijeen komst van de verdragsorganisatie van Bagdad heeft bijgewoond, naar Londen gereisd. (Reuter) De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben in over eenkomstige, doch niet gelijkluidende no ta's het Russische voorstel tot het uitgeven van een verklaring, waarin de vier mo gendheden zouden moeten verklaren af te zien van elk gebruik van geweld in het Nabije Oosten verworpen, aldus is in Parijs, Londen en Washington bekendge maakt. In hun antwoordnota's dringen de weste lijke mogendheden er bij de Sovjet-Unie op aan te werken voor het handhaven en versterken van de vrede in het Nabije Oosten en wel vooral ten aanzien van het geschil tussen Israel en de Arabische lan den en door tussenkomst van de UNO. Frankrijk meent, dat de regeling van de bestaande geschillen in het Nabije Oosten vooraf moet gaan aan elke beginselverkla ring. In de Franse nota wordt de Russi sche bewering tegengesproken, volgens welke Franse leger- en luchtmachteen heden op Cyprus zouden zijn samengetrok ken. Groot-Brittannië verklaart dat er geen sprake van is, dat het verdrag van Bagdad met agressieve doeleinden is gesloten. Het verwerpt de Russische beschuldiging, dat het geen onpartijdigheid heeft betracht bij het leveren van wapens aan de partijen in het Israëlisch-Arabische geschil. De Verenigde Staten zeggen dat de „be dreigingen en het ondergrondse gewroet der Sovjet-Unie" de staten in het Nabije Oosten er terecht toe hebben bewogen overeenkomsten ter waarborging hunner gemeenschappelijke veiligheid te sluiten. Van officiële zijde in Londen is meege deeld, dat achter de Britse n<?ta de hoop schuilt, dat de Sovjet-Unie haar wapen leveranties aan Egypte en Syrië die men ziet als grondoorzaak van de instabiliteit in het Nabije Oosten zal verminderen. Volgens de Britten zijn de Russen in de cember weer begonnen met Syrië wapens te leveren en in februari zouden de wa penleveringen aan Egypte hervat zijn. Van dezelfde zijde wordt voorts betoogd dat de wapenleveranties door de westelijke lan den aan Irak, Perzië, Turkije en Saoedi- Arabië een bijdrage betekenen aan het handhaven van de stabiliteit in het Nabije Oosten en geen nadelige invloed hebben op de spanning tussen Israel en de Ara bische landen. Russiscfi-Finse handel zal worden uitgebreid HELSINKI (Reuter) In, een gemeen schappelijk communiqué dringen de Finse premier, Sukselainen, en zijn Russische collega, Boelganin, aan op het sluiten van een internationaal akkoord over het ver bieden van kernwapens. Er is tevens over eenstemming bereikt over een aanvulling op het lopende Fins-Russische handelsak koord, krachtens welke de handel voor een waarde van honderd miljoen roebel zal worden uitgebreid. De Finse president, Kekkonen heeft de uitnodiging een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen aanvaard. In het communiqué wordt verder ver klaard dat goede betrekkingen tussen de buren belangrijk zijn om Finlands veilig heid te verzekeren en vrede in het noorden te waarborgen, hetgeen ook overeenkomt met de Russische veilighe-'^sbelangen. „Nieuw wapen De Russische partijsecretaris Kroesjtsjev heeft in een toespraak in het Leninmuseum in Tampere in Finland, gezegd dat de Russische industriële produktie die van alle kapitalistische landen, de Verenigde Staten nog uitgezonderd, heeft overvleu geld. (UP) „Ik moet de heren-kapitalisten waarschuwen", zo zei hij, „dat wij ons ideologisch arsenaal versterken met een wapen, dat wij totnutoe nog niet hadden en dat machtiger is dan de waterstof-bom. Dat wapen is de verbetering van ons eco nomische leven en van onze levensstan daard. Als onze idelogie de sterkste van alle ideologieën „aangemengd" wordt met verrukkelijke maaltijden, dan zal zij nog dieper in de geest doordringen en alle hinderpalen en ijzeren gordijnen wegvegen. De grote Europese landen hebben hun hui dige staat van ontwikkeling niet uitslui tend bereikt tengevolge van hun verdien sten, maar door de uitbuiting van aan hen onderworpen volken, door de overweldi ging van Afrika en Azië. Als men de le vensstandaard van de kapitalistische lan den met die van andere landen wil verge lijken, moet men eerst de levensstandaard van een Fransman of van een Brit verge lijken met die van een man in India, Birma of Bengalen. Dan pas kan men beoordelen, welk systeem beter is", aldus Kroesjtsjev. Radio-Moskou heeft gisteren bekendge maakt dat de tegenwoordige industriële produktie van de Sovjet-Unie vier maal zo groot is als in 1940. Steriliteit door geheime opdracht in 1945 NEW YORK (Reuter) Het New Yorkse blad „Daily News" schrijft, dat een groot aantal militairen steriel of genetisch ge brekkig is geworden, doordat zij bij een geheime opdracht in de Tweede Wereld oorlog blootgesteld zijn geweest aan ver blindende „lichtstralen". Aan de bedoelde operatie hebben volgens het blad 3.000 Amerikaanse militairen mee gedaan. Deze werd uitgevoerd langs de Rijn. Er namen 456 tanks aan deel, waarop lampen ter sterkte van 13 miljoen kaars elk waren gemonteerd. De actie, die een beperkt succes opgeleverd zou hebben, had ten doel de vijand te verblinden en het optrekken der Amerikanen te vergemak kelijken. Een soldaat, die aan deze operatie heeft deelgenomen, heeft volgens het blad ver klaard, dat er bij de opleiding voor die taak gewezen is op het gevaar van sterili teit. Een arts had hem in 1950 meegedeeld, dat hij volkomen steriel was. De „Daily News" zegt over een „afge zwakt" verslag van de operatie te beschik ken. Het document was tot nu toe geheim. „Er bestaat een sterk vermoeden", aldus het blad, „dat er méér geweest is dan de krachtige lampen alleen". Engeland staat Oase van Boeraimi niet af LONDEN (AFP) Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen dat Groot- Brittannië er niet over denkt het (oliehou dende) gebied van de oase van Boeraimi aan Saoedi-Arabië af te staan, „ook niet indien dit land en Jordanië en Libanon zich als tegenprestatie bereid zouden ver klaren tot toetreding tot het verdrag van Men wijst er van Engelse zijde op dat afstand van de oase van Boeraimi ten voordele van koning Saoed „verraad zou betekenen tegenover de sultans in dit ge bied, die onder Britse bescherming staan". Kernwapenproeven Federatie van geleerden in V.S. wil nü verbod Controle straks ondoenlijk door geleide projectielen WASHINGTON (UP) De federatie van Amerikaanse geleerden heeft een be roep op de regering te Washington gedaan, in de UNO het initiatief te nemen voor het bereiken van een overeenkomst, volgens welke proeven met kernwapens worden verboden. Door een dergelijke overeen komst zou de ontwikkeling van interconti nentale geleide projectielen en raketten worden verlangzaamd. „Wanneer deze wa pens eenmaal tot ontwikkeling zyn ge bracht zal controle op kernwapens bijzon der moeilyk zyn", zo wordt gezegd. De geleerden zijn van oordeel dat kern wapenontploffingen ter sterkte van 100.000 ton t.n.t. op eenvoudige wijze kunnen wor den geconstateerd. Met moderne appara tuur is het zelfs mogelijk minder krach tige ontploffingen elders ter wereld te re gistreren. Een verbod op het nemen van kernproe ven vereist een internationaal controle systeem, zo wordt voorts gezegd. Het be proeven van zware kernwapens, die de meeste radio-actieve neerslag veroorzaken, dient in elk geval te worden verboden. Ontploffingen van kleinere, tactische kern wapens, verhogen de radio-activiteit hoe genaamd niet. Vrede in Atjeh Massale jaarvergadering van Christian Science In Boston in de Verenigde Staten is de aarvergadering van Christian Science ge- ïouden, die door ruim 5000 leden werd bij gewoond. Het rapport van de raad van di recteuren constateerde, dat in de vooruit gang van de mensheid in het doorbreken van begrenzingen verbazingwekkend is ge weest, maar dat ware vooruitgang alleen kan worden afgemeten naar groei in gees telijk begrijpen en ontplooiing van geestelijk heid. „Conflicten en onrust in de wereld komen voort, uit onwetendheid en bijgeloof uit verzet tegen de Christus, Waarheid" al dus de directeuren. Tot presidente voor het komende jaar werd miss Mabel Ellen Lucas uit Brookline in Massachussetts benoemd. De jaarvergadering werd gehouden in het gebouw van de moederkex'k te Boston die over de gehele wereld meer dan 3.200 ver takkingen heeft. Opstandelingenleider Daud Beureuh gaf zich over (Van onze correspondent in Djakarta) Naar het in Medan verschijnende dag blad „Patriot" meldt, heeft de leider van de opstandelingen in Atjeh, Daud Beureuh, zich op 1 juni in het plaatsje Kotabakti aan de gouverneur van Atjeh overgegeven. Dezelfde dag nog is Daud Beureuh per schip naar de hoofdstad van Atjeh, Kota- radja, overgebracht, waar hij thans in het huis van de gouverneur verblijft. Het blad weet verder te melden, dat drie dagen voor de overgave de gouver neur van Atjeh, Ali Hasimy, reeds met zijri gezelschap in Kotabakti /as aangekomen in afwachting van de komst van de leider der opstandelingen. De overgave vond onder de grootste geheimhouding plaats. Het blad weet tenslotte nog te melden, dat ook de tweede man van de Darul Islam in Atjeh, Hasan Saleh, te kennen heeft gegeven zich te willen overgeven. Eerder was gemeld, dat een voorlopige overeen komst was bereikt tussen het commando van het militaire district Atjeh en Daud Beureuh om alle militaire bewegingen en acties, in welke vorm ook, te staken ten einde een toestand te scheppen, welke noodzakelijk is voor de opbouw, zoals her stel van wegen en bruggen, irrigatie- werken enzovoorts. Een en ander geschied de in overeenstemming met de regerings- politiek voor het herstel der veiligheid in Atjeh. Jordanië zegt dat Egyptische attaché komplot beraamde Cairo zendt bekentenis van provocateur uit AMMAN (Reuter) In een officiële verklaring beschuldigt de regering van Jordanië de vroegere Egyptische militaire attaché in Amman van pogingen om een aantal leden van het koninklijk huis en de regering te laten vermoorden. Hij zou getracht hebben een Jordaniër om te ko pen, die als juridisch adviseur werkzaam was op het hoofdkwartier van het Jor daanse leger. Deze had echter de stafchef ingelicht. Toen de attaché achterdocht kreeg gaf hij de Jordaniër bij de autori teiten in Amman aan. Jordanië heeft zijn ambassadeur in Cairo voor overleg naar Amman ontboden en overweegt, aldus de verklaring, welke stappen nu moeten worden genomen. CAIRO (UP) Radio-Cairo heeft in af leveringen een bekentenis van een Jor daanse „spion" uitgezonden, die volgens de Egyptenaren, getracht had de uitge wezen Egyptische attaché te compromit teren. In de uitzending verklaarde een zekere Safwat. Abdel Raouf Shoekeir, een Jordaanse soldaat, dat kolonel Abdoeliah el Medjelli. de chef van operaties van het Jordaanse leger hem od straffe des doods beval de Egyptische attaché zijn diensten aan te bieden voor de uitvoering van een komplot. Laster TRIPOLIS (Reuter) Libië heeft bij Egypte geprotesteerd tegen commentaren in Egyptische bladen over de houding die Libië aannam ten tijde van de Brits-Fran se aanval op Egypte. In een officieel com muniqué wordt voorts tegengesproken, dat koning Idris zou hebben verklaard dat hij een samenzwering had ontdekt om Libië van Egypte te isoleren. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat oud-premier Ben Halim tegen een krant in Egypte een aan klacht wegens laster zal indienen. AMMAN (Reuter). - Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal zaterdag of zondag in Jordanië het officiële bezoek eindigen. Op uitnodiging van koning Saoed zijn drie voormalige premiers van Libanon, Saeb Salam, Abdallah Jafi en Haje Hoes sein Oueyni, met een speciaal vliegtuig in Amman aangekomen. Men neemt aan dat koning Saoed heeft voorgesteld zijn bemiddeling te verlenen in het conflict tussen de regering van Liba non en de oppositie in dit land. Scheepvaart GROTE VAART Amerskerk, 12 te Zanzibar Ampenan, 12 van Aassab naar Hallfax Atje Ray s, 18 te Hampton Roads verwacht Alwaki, 12 van Suez naar Djibouti Andijk, 12 van Londen naar Bremen Ariadne, 12 naar Piraeus Almkerk, 12 te Bremen verwacht Alderamin, 12 te Karachi Aalsum, 12 te Singapore Axeldijk, 12 te Tampa verwacht Amstelburg. 12 te Djakarta verwacht Aagtedijk 12 van Rotterdam naar Calcutta Alpherat, 13 te Buenos Aires Amstelvaart, 12 van Surabaja naar Australië Annenkerk, 12 van Honkong naar Shanghai Arendsdijk, 13 te Antwerpen Arnedijk, 14 te Le Havre Attiss. 12 te Curasao Almdijk, 12 van Havana naar Vera Cruz Amsteldiep, 13 n.m. te Brunsbuttel verwacht Banka, 12 van Amsterdam naar Hamburg Bintang, 12 van Port Said naar Landsend Balong, 13 te Banjuwangi Beninkust, 13 te Le Havre Billiton, 13 te Djibouti Bussum t., 13 te Sungei Pakning Baarn, 12 van Trinidad nar Antwerpen Bontekoe, 12 van Menado naar Gorontalo Blijdendijk,. 12 te New York verwacht Barentsz, 12 te Soerabaia verwacht Biduk, 13 te Makassar verwacht Banggai. 12 te Houston verwacht Bloemfontein 12 van Amsterdam naar Bremen Boskoop, 13 te La Libertad Caltex Nederland t„ pass. 12 Finistere nr R'dam Caltex the Hague t., 12 v. Stockholm nr R'dam Celebes, p. 12 Corvo Azoren naar Alexandrië Corilla t., 12 van Calcutta naar Abadan Cottica, 13 te Paramaribo Camitia, 12 van Fremantle naar Curasao Camitia t., 12 naar Curasao Calamres, 12 te Mobile Callisto, 12 te Soul verwacht Congokust, 12 te Dakar Caltex Delft t. 12, van Bari naar Beyrouth Delfshaven, 13 te Duinkerken Daphnis. 12 te New Orleans Dongedijk, 12 te Tacoma Dorestad, 11 van Glasgow naar Curasao Doris, 12 te Porto Ordaz Drente, p. 13 Kp Bon naar Port Said Enggano, 12 van Tj, Priok naar Semarang Eos, 12 te Piraeus Esso Amsterdam t., p. 12 Malta naar Sidon Esso Nederland t., 12 te Mena al Ahmadi Esso Rotterdam t., p. 12 Gibraltar naar Ras Tanura Eemdijk, 15 te Le Havre verwacht Esso Den Haagt., p. 13 Gibraltar naar Sidon Felipes, 13 te Pulu Bukon verwacht Friesland, 12 van Aarhus naar Huil. Farmsum 12 van Brownsville naar Nola Friesland krl., 12 van New York naar Beyrouth Gaasterkerk, 13 te Penang Gabonkust. 12 te Abidjan verwacht Ganymedes, 11 van Curasao naar Le Havre Gaasterland, 12 van Amsterdam naar Buenos Aires Helder. 12 van Amsterdam naar Hamburg Hera, 12 op de Orinoco naar Baltimore Houtman, 14 te Tientsin verwacht Hathor. 12 van Piraeus naar Savona Hilversum t., 13 van Bandar Shapur n. Kwinana •)?son, 12 te Curacao Johan van Oldenbarneyelt 13 te Rotterdam Kenneirièriahd.' p '.TT Fintstferie rtr "Montevideo Krebsia t., p. 12 Kaap Comorin naar Perz. Golf Ketzerswaard t., 14 te Singapore verwacht Korovina, 12 te Thameshaven verwacht Kertosono, 14 van Port, of Spain naar Kaapstad. Khasiella t. 12 van Rotterdam 13 te Thames haven LuUt-rkerk, 11 van Suez naar Aden Larenberg, 12 van Vitoria naar Landsend Lekhaven, 12 te Amsterdam Lissekerk, 12 van Abadan naar Mombasa Lombok, 13 te Tacoma Murena t., 15 Nigata verwacht Molenkerk, p. 12 Gibraltar naar Marseille Maasdam, 13 te Cobh (Ierland) verwacht Murena, 12 naar Nugata Mentor, 12 te Willemstad Maas, 12 te Lissabon verwacht Maaslloyd, 12 van Colombo naar Suez Mijdrecht t., 13' te Houston Musilloyd 12 van proeftocht te Rotterdam Naess Commander t., 13 te Port Said Nias, 13 te San Fransisco Nieuw Amsterdam, 12 van Southampton naar New York Oranjefontein. 12 te Kaapstad verwacht Omala, 12 te Bere Orion, 13 te Amsetrdam verwacht Ootmarsum, 13 te Hamilton Bermudas Oranjestad 12 van Barbados naar Plymouth Prins Willem V. 11 van Cleveland nr Hamilton P. G. Thulin, 13 te Halifax Prins Willem III. 12 van Milwaukee nr Chicago Pygmalion, 12 van Pto Ordaz naar Amsterdam Parkhaven, 12 van Bremen naar Hamburg Prins Frederik Hendrik, 12 van Montreal naar Zeebrugge Prins Philips Willem, 13 te Cleveland Poseidon, 12 te Amsterdam Prins Alexander, 13 te Montreal Polyphemus, 13 van Singapore naar Sg. Gerong Radja, 14 t.e Colombo verwacht Rijndam 12 van Rotterdam naar New York. Ridderkerk, 13 te Kaapstad Stad Arnhem. 12 te Vlaardingen Stad Gouda, 12 van Narvik naar Rotterdam Stad Schiedam, 13 te Gibraltar Stad Breda. 15 te Bremen verwacht. Sarpedon, 12 te Gonatves Solon, 12 te New Orleans verwacht Stad Rotterdam, 12 te Seven Islands verwacht Stanvac Diirak, 12 te Sungeigerong Straat Cook, 12 te Lourenco Marques Seven Seas, 12 van Rotterdam naar Bremen Sommelsdijk. 13 te Rotterdam Stad Vlaardingen, 12 van Vlaardingen naar Narvik Stentor, 13 van Rotterdam naar Amsterdam Tomini, 20 te Rotterdam verwacht Talisse, 12 van Dairen naar Singapore Triton. 13 te Mobile Tasman, 12 te Padang verwacht Tegelberg, 12 te Nagoya verwacht Tjibantje, 14 te Kidjang verwacht Tabian, p. 12 Kp Vincent naar Pt Said Taria t., 12 van Buenos Aires naar Trinidad Tiba, 13 te Necochea Van Riemsdijk. 12 te Singapore Vlist, 12 van Norfolk naar Rotterdam Willemstad, 12 van Madeira naar Pt of Spain Wonosobo, 14 te Cochin verwacht Willem Ruys, 13 van Rotterdam naar Tj. Priok Wonosarl, 12 van Mobile naar Boston Zaankerk, 12 te Tsingtao Zuiderkruis, 12 naar Balbao, Panama KLEINE VAART Breda, 9 te Amsterdam Cetas, 11 van Alicante naar Hamburg Caniel, 11 van Goole naar Amsterdam Draco, 10 van Bilbao naar Gljon Dulveland, 11 van Grangemouth nr Rotterdam Fivel, 11 van Rotterdam naar Mosjoen Flevo, 11 te Antwerpen Flamingo. 11 van Borga naar Groningen Hera, 9 naar San Felix Ilias, 9 te Kopenhagen Julia Mary, 11 van Manchester naar Lissabon Koli i Noor, 11 naar Ixpila Kenitra, 11 van London naar Chicago Lauwers, 11 van Soderhamn naar London Mentor, 9 van Demerara naar Curasao Midas, 10 te Amsterdam Marcella, 11 naar Stettin Mvfem, 11 naar Huil Maria Theresia, 11 van Yersey naar New Haven Monica, 11 van Belfast naar Ironlne Nero, 11 te Barcelona Phidias, 10 te Gothenburg Plato, 10 van Cadiz naar Amsterdam Prior, 11 van Goole naar Amsterdam Stentor, 10 te Dordrecht Trajanus, 9 te Amsterdam Velox, 11 van Jacobstadt naar London Vrij burgh, 12 van Rotterdam naar Casablanca Wulp, 11 van Duinkerken naar Rotterdam Zevenbergen, 11 van Dakar naar Duinkerken SLEEPVAART Holland, 11 te Amsterdam (repareren) Noordzee. 11 van Rotterdam naar Lissabon zon der sleep Zwarte Zee, 11 naar Antwerpen met m.s. 535ste STAATSLOTERIJ 4e kins i6e njst HOGE PRIJZEN ƒ25.000 2827 15 000 21042 ƒ2000 7258 10S44 21853 1500 3921 1000 4544 5853 8211 met premie van 30.000; 14547 16435 18547 ƒ400 9398 9773 11017 I37u0 140-15 14)88 14257 15581 36488 17245 19892 200 1380 1648 1658 1664 1689 2353 2470 2741 2793 2931 3338 3385 5836 6060 6298 6507 6913 10254 10663 12122 12473 12985 13075 13175 13988 14009 14176 14341 14530 14700 14835 15105 15839 15857 15933 17370 17960 18213 19057 19372 19747 19772 20065 20554 21467 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1081 088 158 169 353 411 430 466 517 861 883 891 947 2"»s 221 343 356 372 401 539 581 608 773 812 3' '97 150 236 349 366 377 412 544 546 816 828 977 4033 098 109 149 163 192 225 246 251 318 359 385 414 470 543 574 622 653 748 5096 152 196 232 '281 285 400 698 861 6OS0 188 236 375 420 444 483 508 594 660 680 734 89'i 961 962 7049 095 112 144 195 295 339 408 620 695 746 768 899 920 8X16 237 280 501 556 650 797 903 954 9060 175 191 263 378 502 656 679 835 842 S55 1U ("2 106 165 190 261 577 615 851 852 891 960 11260 352 353 82f 859 870 893 975 987 992 1066 067 080 105 121 133 136 161 173 220 242 262 291 352 381 383 399 408 410 419 425 465 507 536 566 578 579 728 762 774 S70 913 919 926 948 955 969 980 986 2012 042 063 099 106 166 217 238 241 281 349 370 384 387 400 404 418 496 505 546 659 668 675 730 747 762 784 860 868 913 920 3035 041 065 080 084 183 197 199 215 216 219 252 292 299 310 314 323 325 346 384 437 438 453 459 464 479 494 559 567 576 609 610 632 633 637 645 6S1 683 696 753 769 771 798 827 841 S44 851 S90 900 90S 915 922 949 962 4028 095 111 126 145 184 204 207 264 268 277 313 408 411 454 458 471 473 479 482 493 542 559 576 589 649 669 673 692 695 708 713 742 823 834 838 873 S80 929 951 955 994 6029 043 058 069 090 108 111 118 138 170 200 - 223 225 238 335 338 385 457 497 516 523 601 651 656 680 743 803 808 823 863 885 J5 S 311 18 m 177 701 771 704 7,7 282 283 297 314 317 326 345 349 353 369 385 457 522 600 639 64S 665 718 723 805 807 857 888 894 950 7000 7009 017 021 025 070 092 116 125 127 139 159 162 172 214 241 272 281 287 356 364 383 468 475 495 573 586 632 652 674 681 721 748 752 757 758 769 800 833 847 924 925 927 8054 109 110 132 163 170 231 360 363 385 397 412 456 519 557 572 619 637 654 724 758 773 806 830 840 922 9039 085 094 167 202 284 325 373 380 455 456 457 470 480 487 563 598 627 632 651 768 772 786 793 876 944 951 964 978 10U05 024 053 055 073 082 084 088 093 095 104 206 207 219 260 266 287 305 315 326 329 340 353 396 435 442 481 484 493 530 556 593 673 782 789 824 863 924 942 943 956 963 965 968 977 11003 065 069 090 094 105 117 129 147 192 262 278 344 378 398 429 591 657 678 699 746 781 797 806 832 882 9)2 931 947 961 12013 024 103 130 224 258 259 273 299 344 12000 12144 202 262 297 389 403 404 530 566 581 606 615 638 668 879 893 939 18030 072 204 218 266 332 377 396 413 474 491 591 666 671 738 899 14023 038 069 080 224 267 275 351 450 456 483 505 509 647 662 828 839 842 845 860 948 955 15U01 017 030 131 172 264 378 562 566 595 16021 197 225 343 704 777 801 802 923 961 17134 268 378 427 438 493 622 639 707 939 9S8 18158 297 309 452 495 501 622 652 660 702 715 738 818 855 939 10193 215 252 334 344 397 523 610 627 20039 042 046 066 079 145 183 192 328 383 387 412 493 494 511 532 762 809 823 993 21(106 167 194 205 230 329 361 376 426 537 576 644 682 769 802 813 357 368 448 470 506 513 588 591 598 622 644 652 663 678 698 713 727 777 810 899 904 920 930 952 959 960 969 998 13031 059 077 121 140 145 178 231 301 340 367 414 423 468 484 494 548 549 565 568 578 5S2 635 679 687 732 739 742 803 806 838 844 848 865 902 914 932 949 956 969 14022 039 064 077 078 129 132 147 184 216 220 265 285 289 304 308 313 316 346 371 408 416 418 437 451 463 464 467 476 508 521 550 590 601 60S 633 649 651 667 673 680 6S3 751 757 796 825 833 S37 862 880 885 905 906 924 931 981 984 999 15028 034 038 094 126 135 188 190 192 200 204 205 214 241 249 283 287 305 335 357 386 414 431 463 469 471 480 512 570 587 596 597 617 621 640 6S5 710 719 769 772 775 783 786 812 819 821 871 896 924 940 941 945 16007 015 023 088 096 -123 153 160 191 206 239 250 251 252 284 291 299 353 382 438 440 443 494 523 559 573 577 592 638 646 662 680 719 755 769 809 843 S64 867 885 895 9.13 938 942 953 968 992 996 17014 040 055 063 098 159 170 212 22.5 26» 288 303 321 460 475 487 518 553 581 586 597 605 628 658 694 699 719 736 747 752 812 816 817 822 834 839 840 857 865 894 934 979 18136 150 169 175 183 193 234 254 280 296 310 319 333 342 363 397 443 449 459 470 483 512 549 559 639 642 649 692 696 712 729 731 759 879 911 933 959 999 19004 021 083 236 24S 278 315 345 349 361 368 375 380 382 388 402 413 442 469 475 478 499 554 587 602 607 611 621 708 750 815 845 871 883 899 937 20000 20002 007 025 026 083 088 101 1U3 125 126 128 136 163 175 177 239 267 287 291 301 331 372 414 417 444 499 614 619 622 669 679 691 695 721 7S6 790 810 817 851 872 8S8 956 967 973 21.002 021 040 098 104 139 14S 213 242 247 259 270 271 274 298 299 332 380 388 408 442 447 469 536 538 581 606 612 651 666 689 711 722 723 733 765 801 830 847 855 885 923 928 953 959 Ondergetekende: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 juli 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot cn met 29 juni 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11