Haarlemse buschauffeur thans in vrijheid gesteld Geef Vader zondag een boek Boekhandel VEKO Aanwinsten voor het Bisschoppelijk Museum HOUTVESTER 1 manchester 'tlutfef Prot. Chr. Nijverheidsschool onderging een uitbreiding SPRENGER doet het anders! Elektronisch orgel in Nieuwe Kerk Kerkconcert „Zang en Vriendschap" kreeg een prachtige apotheose Verlaagde prijzen dameshoeden 1.95 3.95 - 5.95 DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 13 JUNI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 De Haarlemse buschauffeur B. Dieters Is woensdagavond uit Dinslaken in Duitsland, waar hij zaterdagmiddag betrokken was geraakt bjj een ernstig verkeersongeluk, in zyn woning aan het Brouwersplein terug gekeerd. De justiële autoriteiten, die zijn voorlopige hechtenis met het oog op het onderzoek noodzakelijk achtten, hebben gisteren, zy het na veel aarzeling, in zijn vrijlating toegestemd, nadat de directie van de N.Z.H. een cautie had gestort en een Duitse advocaat als contactman had aangewezen. Ook had de vertegenwoordiger van de N.Z.H., de heer Costerus, verklaard, dat hij, indien de heer Dieters niet in vrijheid zou worden gesteld, in Dinslaken zou blijven totdat dit wel het geval zou zijn. Zoals wij gisteren hebben bericht, was 's morgen een chauffeur van de vervoer maatschappij ,.De twee provinciën", die met de bus van de N.Z.H. in konvooi had gereden, door de politie te Dinslaken ge hoord. Deze getuige heeft verklaard, dat de bussen ongeveer vijftig kilometer per uur reden en dat de weg zo slecht was, dat ook zijn bus even was geslipt. De rechter commissaris vond deze verklaring voldoen de. Daarna werd de heer Dieters nogmaals gehoord, die evenwel bij zijn reeds zater dag afgelegde verklaringen bleef. De adjunct-directeur van de N.Z.H., de heer H. J. Kanteyn, verklaarde ons, dat hij zich zeker niet had te beklagen over de door de Duitse politie en justitie verleen de medewerkixit,. De rechter-commissaris stond evenwel voor een moeilijke zaak, omdat veel omstandigheden waaronder het ongeluk plaats had tot nu toe niet duide lijk zijn geworden. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, die met vakantie in het buiten land vertoeft, heeft zich telefonisch van het verloop van de zaak op de hoogte ge steld. Chauffeur heeft nog veel pijn Gisteravond kwart over acht is de chauf feur Dieters dan eindelijk in de echtelijke woning aan het Brouwersplein terugge keerd, „nog compleet over zijn toeren en krimpend van de pijn", zoals zijn vrouw ons vanmorgen vertelde. Dieters had na melijk bij de botsing met de Duitse bus niet slechts zijn rechterhand verwond aan ADVERTENTIE Wij hebben een rijke sortering in allerlei prijzen Zijlstraat 98 Telefoon 1170< Deel van een altaarstuk door Jan Provoost. De collectie van het Bisschoppelijk Mu- zum kent men het eigenlijk? is enige miklenen van de Rijksdienst voor ver- jpreide kunstvoorwerpen rijker geworden. Hoewel men hier het liefst alleen oude Nederlandse zou willen tonen meende de heer Van Haaren, directeur van het mu seum, verheugd te kunnen zijn met enige aanvullingen uit Cranachs atelier, daar deze werken, door onderwerp en opvatting, de collectie als het ware rond maken. Mo gen deze werken, die wel van leerlingen van Cranach (1515—1586) kunnen zijn, day zeker niet tot mijn persoonlijke voorkeuren behoren, interessant, amusant zelfs zijn zeker de smoelen, want anders kan ik ze niet noemen, onder het publiek op het schilderij van Christus en de overspelige, een in roden, zwarten en grijzen gehouden compositie met een wat hard voorkomen. Meer ligt me zo'n sfeerrijk schilderijtje van A. Benson (gestorven omstreeks 1545) van de Heilige Familie. Wat hard, maar voor een vroege meester toch echt geschilderd in sommige stukken, Is een werk van de Meester van Messkirch uit 1525, waarin kennelijk plezier is beleefd aan de plooien van een in de hand ge houden en deze verbergend kleed. Van Jan Provoost (14621529) is er een Heilige Andreas van een zeer primaire en secun daire kleurgeving bij gekomen. Men vraagt zich bij dit soort schilders af in hoeverre zij zich bewust waren van schilderkunstige problemen. Is deze kleurgeving zo eenvou dig gehouden om binnen eigen mogelijk heden tot een goed resultaat te komen? Men voelt toch een zekere stelligheid ach ter het geheel naast de aandacht voor de het schilderij samenstellende elementen, een wit beeldje van een engel, geschilderd tegen een donkere, bijna zwarte nis in een grijze muur, een onderdeel van een altaar stuk, ook van Provoost, is eigenlijk in deze kleurbeperking zo verrassend mooi en doet naar kleur zo wonderlijk modern aan! En tenslotte toonde de heer Van Haaren nog een werkje van Gerard Hoet 16481733, een schilderijtje waarin eenvoudige charme de devotie van voorheen vervangt. Bob Buys de glasscherven van zijn vernielde portier raam, maar ook eén uiterst pijnlijke kneu zing aan een der bovenarmen opgelopen bij de kop van het schoudergewricht. De hand „er zaten zeker wel honderd glas splinters in" is door een Duitse arts be handeld, maar over de zere schouder had de chauffeur maar gezwegen, uit angst, dat ze hem anders in een Duits ziekenhuis hadden opgeborgen. Achteraf beschouwd heeft hij daar toch wel spijt van want al de vier dagen van zijn opsluiting had hij hevige pijn gehad, zodat hij soms in zijn strozak moest bijten om het niet uit te schreeuwen. Ook de thuisreis, gisteren in een auto van de N.Z.H.-directie, was om diezelfde reden geen plezierritje geweest, maar nu hij weer met zijn gezin verenigd is, is het ergste leed toch wel geleden. Toch vond de huisarts van de familie Dieters, die gisteravond de chauffeur nog onder zocht heeft, het raadzaam om röotgen- foto's te laten maken, wat dan vanmorgen in een der Haarlemse ziekenhuizen ge beurd is. Over de behandeling door de Duitse justitie en politie had de heer Dieters niets dan lof. Tijdens de vele verhoren was hij uitermate correct en vriendelijk behan deld. Hij had best en overvloedig eten ge had en vertelde dat iedereen zijn uiterste best gedaan had, hem op te beuren. En dat was ook wel nodig geweest, want de pijn, gevoegd bij „de vernedering als een mis dadiger te worden opgesloten", had de heer Dieters die al eenentwintig jaar rijdt zonder ooit brokken gemaakt te heb ben toch maar moeilijk kunnen ver kroppen. Mèt zijn gezin hoopt ook de N.Z H., die in hem een vaardig en betrouwbaar chauf feur heeft, dat hij weer spoedig geheel de oude zal zijn. ADVERTENTIE 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT 'tèeife varfj Polio-vaccinatie van Curapaose jeugd WILLEMSTAD (ANP) Dinsdag is op Curagao een begin gemaakt met de koste loze inenting van alle kinderen van een half jaar tot 12 jaar tegen kinderverlam ming. De inenting geschiedt met het vac- cin-Salk. Het bestuurscollege van Curacao heeft voor deze campagne een bedrag van f 125.000 uitgetrokken. De kinderen van zes jaar of ouder wor den op de scholen ingeënt. De ouders krij gen een briefje met de vraag of ze hiermee akkoord gaan. Wordt op deze vraag geen antwoord ontvangen, dan wordt geacht dat de ouders toestemming geven en krijgt het kind zijn injectie. De 22.000 kinderen beneden zes jaar worden opgeroepen naar een vaccinatie lokaal te komen, waar de injectie wordt gegeven. Op de Nederlandse Antillen komt kin derverlamming slechts sporadisch voor. Eind 1955 begin 1956 zijn op Curagao ech ter een veertigtal personen door de ge vreesde ziekte aangetast. Van de Protestants Christelijke Nijver heidsschool aan de Tetterodestraat te Haarlem hingen vanmorgen vijftien vlag gen uit en bewoners der straat hadden eveneens de vla« uitgestoken. Dit geschied de ter gelegenheid van de feestelijke inge-' bruikneming van het vernieuwen van het oude gedeelte der school en van het ge deelte, dat op een inpandig terrein tot stand is gekomen. De presidente van het schoolbestuur, mevrouw A. Schreuder-Blokhuis, heette de gasten welkom en herinnerde aan de moeilijkheden die bij de bouw overwon nen moesten worden. Zeventien schets- plannen zijn gemaakt, alvorens in 1954 toestemming tot de bouw werd verleend. Mevrouw Schreuder richtte zich met woor den van dank tot de architect, prof. ir. H. T. Zwiers, met zijn staf van medewerkers en tot de directrice der school mejuffrouw G. Hagenbeek. Na de verbouwingsfaze gaat men voor het onderwijs een rustige tijd tegemoet. Voor het gehele personeel zal het na de rommelige jaren een ver ademing zijn in het gebouw les te geven. Spreekster vervolgde,, dat deverlenging van de leerplichtige leeftijd een grotere toeloop tot het nijverheidsonderwijs zal geven dan in het verleden. Met zorg ziet men de toekomst tegemoet, nu de beste dingsbeperking de bouw van eenennegen- ting huishoudscholen heeft stop gezet. De oprichting van een tweede Protestants Christelijke Nijverheidsschool zal in Haarlem noodzakelijk zijn. Binnenkort zul len stappen worden ondernomen en het bestuur is dankbaar dat de gemeente reeds een terrein in Schalkwijk heeft toe gezegd. Mejuffrouw I. Schrale, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, heeft de uitbrei ding officieel geopend. In haar toespraak herinnerde zij er aan, dat zij haar eerste schreden heeft gezet op het terrein van het nijverheidsonderwijs bij de school, die thans een uitbreiding heeft ondergaan. Zij was dankbaar voor de steun die zij van de toenmalige directrices heeft ondervon den. Mejuffrouw Schrale heeft de tijd meegemaakt, dat het onderwijs gegeven werd in de Tempeliersstraat, alvorens het gebouw aan de Tetterodestraat in 1931 in gebruik genomen werd. Ook was zij tegen woordig bij de uitbreiding in 1938 en het verheugde haar de derde faze te mogen openen. Een nieuw gedeelte van de school wordt bestemd voor het kind, dat aan leraressen wordt toevertrouwd om het weerbaar te maken voor de toekomst. Wethouder D. J. A. Geluk, die de geluk wensen van het gemeentebestuur van Haarlem overbracht, betreurde het, dat het zo lang moet duren alvorens een school gereed komt. Er worden te veel plannen gemaakt en besprekingen gevoerd. Het ge volg zal zijn, dat er binnenkort een gebrek aan gebouwen is voor kinderen, die voort gezet onderwijs willen genieten. Voor de oorlog volgde 74 °/o van de kinderen uit sluitend lager onderwijs en het percentage is gedaald tot 20. Evenals in 1952 voor het lager onderwijs zullen er volgend jaar vele gebouwen nodig zijn voor het voort gezet onderwijs. Het is droevig dat het zo langzaam gaat en spreker hoopte, dat in stanties zullen proberen zo snel mogelijk te werken als het gaat om de bouw van scholen. Prof. ir. H. T. Zwiers herinnerde aan 1931, toen tijdens een onweersbui de school geopend werd. Het was een tijd van bezui nigingen en men was blij voor de bui bin nen te zijn. Thans schijnt de zon en spre ker hoopte, dat dat een goed voorteken zal zijn, om ondanks de bestedingsbeperking plannen te maken voor de toekomst Nadat een aantal afgevaardigden het woord had gevoerd dankte mejuffrouw Hagenbeek de sprekers en sprak de beste wensen uit voor de toekomst. Leerlingen boden bloembakken aan. lera ressen een vloerkleed voor de docentenka- mer en een vertegenwoordiger van het suppletiefonds deelde mee dat het orgel der school gerestaureerd was. Vervolgens begaven de gasten zich naar de vergrote hal van het gebouw waar de ADVERTENTIE VOOR'nUUEWFBKj Vaderdag - Horlogedag heer Draaisma uit Bloemendaal een moza- iek heeft aangebracht, dat een dochtertje van mevrouw Schreuder onthulde. De tekst „De zaaier ging uit om te zaaien", die het symbool is van de zich steeds her halende vernieuwing, is als motief voor het ontwerp van het mozaïek genomen. ADVERTENTIE Voor de BETERE brandpolissen, ingesteld op de belangen van het bedrijfsleven, bagageverz. en andere polissen: Wilhelminastraat 15 - tel. 1-3-8-6-8 Gevestigd sedert 1919 Lid N.V.A. Zaterdag proefbespeling voor ambtsdragers Naar w(j vernemen heeft de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem besloten een proef te nemen met een elektronisch kerkorgel ter tijdelij ke vervanging van het zich in deplorabele toestand bevindende, meer dan vierhon derddertig jaar oude orgel in de Nieuwe kerk. Zaterdagmiddag zal de organist Piet van Egmond het Polychord-orgel voor een groot aantal ambtsdragers van de Her vormde kerk bespelen, waarna het de vol gende zondag de gemeentezang zal bege leiden. Het -fraaie front van het uit 1523 date rende orgel in de Nieuwe kerk, dat geruime tijd niet bespeeld zal kunnen worden. Het ligt in de bedoeling, zo vernamen wij, dat het bestaande orgel goed gecon serveerd zal worden in afwachting van de restauratie, waarmee echter een zo groot bedrag is gemoeid men spreekt over tachtigduizend gulden dat daaraan voorlopig niet te denken valt. Maar de kerkvoogdij heeft het vaste voornemen, dat in deze eerste speciaal voor de pro testantse eredienst door Jacob van Cam- pen gebouwde kerk het oudste kerkorgel van Haarlem, dat in 1791 in de Grote of St. Bavokerk stond, de plaats zal herkrij gen welke het verdient. Ook al is het niet in gebruik, het fraaie front, waax-achter de luidsprekers van het elektronische orgel zullen schuilgaan, zal het interieur van de Nieuwe kerk blijven sieren. Wanneer het oude orgel hersteld zal zijn is het Polychord-orgel niet overbodig ge worden: het zal dan gebruikt worden in de Noorder- of in de Oosterkerk, waarvan de orgels eveneens in slechte conditie ver keren. Het Nederlands Ballet Het Nederlands Ballet zal donderdag avond 27 juni in de Amsterdamse Stads schouwburg onder leiding van Sonia Gas- kell een voorstelling geven van „Concerto Barocco" van Bach/Balanchine, „Portrait d'un Maudit" van Martin/Van Dijk, „Le Cercle" van Bach-Henry/Béjart en „Gra duation Ball" van Strauss/Lichine. De woorden „liedertafel" en het daar van afgeleide „liedertafelen" zijn geleide lijk om bekende redenen in diskrediet ge raakt. Dat heeft het aloude Haarlemse zanggenootschap „Zang en Vriendschap" niet belet zich aan de oorspronkelijke soortnaam te houden. En waarom ook niet! Waarom zou het zich schamen voor zijn afkomst, wanneer het toch blijk geeft het zogenaamde „liedertafelen" al lang te heb ben afgezworen? De discriminatie geldt trouwens niet de naam, maar de daad en een gewijzigde titel bijvoorbeeld „man- nenzangvereniging" zou nog geen bewijs zijn, dat er niet op ultraromantische ma nier geliedertafeld kon worden. Op het concert, dat woensdagavond in de Grote Kerk werd gegeven, toonde de Koninklijke Liedertafel dat zij, in het licht van onze tijdgeest gezien, haar naam met ere mag dragen, blijkens haar programmakeuze en blijkens haar stijl van interpretatie. Diri gent Jack F. Loorij had er voor gezorgd dat het programma in zijn geheel een ge bonden en constructief karakter kreeg, on danks de contrastwerking tussen de vocale en instumentale nummers. Het ging zelfs uiteindelijk culmineren in een zeer geluk kige samenwerking van het koor met het Radio Filharmonisch Koperkwartet, dat voordien, afwisselend met de koorpresta ties een paar zelfstandige beurten had vervuld. Na het a capella gezongen „Wilhelmus" had Piet Kee een rijkdom van orgeltimbres bij de vertolking op het grote ox-gel van „Balletto del Granduco" van Sweelinck en van een „Pastorale" van Zipoli laten horen. Het instrument van Chx-istiaan Müller mocht verder zwijgen tot aan het slot, toen Piet Kee met de „Sonata da chiesa" van Hendrik Andriessen het concex-t zini'ijk af rondde. Het koor, opgesteld binnen het koorhek, toonde een goede homogeniteit in de ver tolking van twee korte motetten van Me- negali en Vittoria. Een niet ongevaarlijke px*estatie was de vex-klanking van liet „Stabat Mater" van Diepenbrock, dat om zijn gelijkmatig ritme en sfeer allicht in zinken kan veroorzaken. Deze dreigden wel eventjes, doch werden door de stevige vasthoudendheid van de basis van het en semble en door een lichter aanzetten van de tenoren steeds weggewerkt. De slot strofe van de uitgebreide „sequens", waar alle chromatische inspanningen zich oplos sen in een reine harmonie, klonk bijzonder fraai. Het geestelijk drieluik van Paulenc „Petites Prières", bestaande uit een psal modiërend, een lyrisch en een declamato risch koox-stuk, werd met animo verdedigd. Het middenstuk, dat gelegenheid schenkt voor een zangerige vertolking met tref fend dynamisch effect, bleek de zangers bijzonder goed aan te spreken. Bijzonder fx-aai was ook de unisono-aanhef van de tenoren in het derde stuk. De psalm van Goudimel „A toi, mon Dieu" gaf de indruk van vertrouwd zijn met stijl en sfeer. Graag had ik hiervan nog een tweede strofe gehoord. De trompettisten Harry Sevenstern en Andries Harshagen, de hoornist Kees Vexmey en de trombonist Dick Leurink demonstreerden met een pax-tita van Melchior Fx-ank de klassieke noblesse van een dergelijk ensemble, dat in de kerkruimte niet misstaat, zolang de muziek een quasi-rustig karakter bewaart. Nadien verklankte men een Suite van Hendrik Andriessen, met een heerlijke Canzone beginnend. Het tweede deel, een Scherzo, speelde men in matig tempo, klaarblijkelijk terwille van de galmende akoestiek. De fuga echter, waarmee het stuk besluit, was met geen tempoverande ring te redden en het moest dus een poly fone wirwar worden. Eigenlijk zou het beter geweest zijn zich te beperken tot de mooie Canzone, die een zeer sterke indruk had nagelaten. Wij hoorden het koperkwartet nog eens op zijn best, toen het tezamen met het koor „O Come Emmanuel" uitvoerde. Deze combinatie mocht een vondst heten, ook al om het effect der afwisseling, waarop dirigent Loorij met fantasie en goede smaak gespeculeerd had. Bovendien leent de ruimte van het kerkgebouw zich het best tot dergelijke horftofonie, die nu te vens de schittering meekreeg van een in zijn aard volmaakt instrumentaal geheel. Deze verbroedering van stemmen en in strumenten kreeg het effect van een apotheose. Jos. de Klerk Examens ROTTERDAM (Stichting Klinisch Hoger Onderwijs). Artsexamen eerste gedeelte: mejuffrouw M. A. Bx-ouwer, Rotterdam; J. H. Aarts, Amstelveen; H. J. P. Beex-stecher, Voorburg; J. G. Zeylmans, Den Haag; H. S. Cohen, Venlo; J. A. van der Does de Wille- bois, Utrecht. Artsexamen: A. G. M. van Vliet, Waalwijk; Th, M. A. Meijer. Schiedam; L. S. Zimmerman, New Yox-k; C. H. de Beus, Overveen. Prinselijk paar van Monaco op ziekenbezoek in Zweden STOCKHOLM (UP) Het prinselijk paar van Monaco, prins Rainier en prin- ses Gracia, zijn incognito in Zweden aan gekomen voor een bezoek aan de vader van de prins, prins Pierre, die herstellen de is van een long-operatie in het Rode Kruis ziekenhuis in Stockholm. Ondanks de wens van het vorstelijk paar onopgemerkt aan te komen was een me nigte journalisten en fotografen op het vliegveld Bromma aanwezig en rondom het vliegveld stonden nog duizenden j hoofdstedelingen, die hoopten een glimp van de px-ins en de prinses te zien. ADVERTENTIE Dames- modemagazijnen Anegang 24 FRANKESTR. 3-5 moderne tinten - beige - wit LISSE Bejaarden maken hun jaarlijkse uitstapje Ruim tweehonderdzestig Lissese bejaarden hebben woensdag een uitstapje gemaakt naar „het Gelderse" en tevens de droogge legde polder ten noorden van Harderwijk van nabij bekeken, 's Morgens om negen uur werd onder een stralend zonnetje in Lisse gestart. Het gezelschap reed via Aalsmeer naar Hilversum, waar in „Anna's Hoeve" een kopje koffie werd gebruikt. Over Nij- kerk en Putten ging het vervolgens op Har derwijk aan, waar over de dijk naar Lely stad werd gereden. Toen het gezelschap in Harderwijk terugkeerde werd de koffietafel gebruikt. Hierna werd koers gezet naar Oud Valkeveen. Het tijdstip van vertrek moest hier worden uitgesteld, omdat twee heren uit „Huize Pius" zo zeer in het dool hof aan het dolen waren, dat zij de uitgang niet meer konden vindenOm halfzeven arriveerde het gezelschap bij „De Nachte gaal" te Lisse, waar de bejaarden een diner werd voorgeschoteld. De voorziter van het Oranje Comité heette allen welkom en in het bijzonder de burgemeester, dde op zijn beurt het Oranje Comité roemde om diens activiteit. Namens het gemeentebestuur bood hij de ouden van dagen een „dronk." aan. zamdvoort Bazaar in hotel Bouwes Het bestuur van de afdeling Haarlem van de vereniging „Tesselschade-Arbeid Adelt" zal op zaterdag 22 juni een bazaar in hotel Bouwes te Zandvoort houden. De opening zal om half elf plaats hebben. De bazaar zal de gehele dag (ook des avonds) voor het publiek toegankelijk zijn, „Zandvoortmeeuwen" houdt jaarvergadering De Zandvoortse voetbalvereniging „Zand voortmeeuwen" houdt maandag haar jaar vergadering in hotel Keur te Zandvoort. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen en behandeling der begroting voor het komen de vererxigingsjaar, vermeldt de agenda de verkiezing van elftal-commissieleden. De reglementair aftredende leden J. van Keu len en Chr. Schuiten hebben zich herkies baar gesteld. Bij de verkiezing van jeugd commissieleden-zal moeten worden voorzien in de vacatures van de heer J. van Duin en A. Koning, die hun functie ter beschikking stellen wegens de vele tijd die de functie van „terreincommissaris" reeds van hen vergt. Voorts zal een elftalcommissie voor de zaterdagmiddag-afdeling moeten worden gekozen en een aantal afgevaardigden voor de bondsvergadering. Met een jaarverslag van de afdeling handbal en een jaarover zicht van de heer E. Loos betreffende het trainingsfonds zal deze vergadering worden besloten. Kandidaten voor de verkiezingen werden door het bestuur niet gesteld. HILIJGOM Koster van gereformeerde kerk neemt afscheid De heer Van Mourik zal per 1 september afscheid nemen als koster van de gerefor meerde kerk te Hillegom. Tot zijn opvolger is benoemd de heer A. Blokker die zijn functie zal aanvaarden als de kosterswoning vrijkomt. Vele jaren heeft de heer Van Mou rik deze functie vervuld. Niet alleen als koster was hij een bekende figuur in Hille gom, maar ook was hij bekend als dienaar van Hermandad. Hij is één van de popu laire oud-Hillegommers. In de kring van zijn kerkelijke gemeente zal hij gemist worden. Er zal te zijner tijd officieel afscheid van de scheidende koster worden, genomen. „De Bollenstreek" sluit bridgeseizoen af De bridgeclub „De Bloembollenstreek" te Hillegom heeft het seizoen afgesloten met de Rode Kruis-bridgedrive te Heemstede. Van de vier paren, die eraan, deelnamen, gingen er drie met een prijs naar huis toe. Ook de wisselbeker werd gewonnen. Dit jaar zijn er in totaal zes competities ge speeld. Medio september zal de volgende competitie weer beginnen. HAARLEMMERMEER Verrassing van Rode Kruis voor zieken en bejaarden In het rayon Rijk en omstreken afdeling Haarlemmermeer van het Nederlandse Rode Kruis hebben zevenentwintig langdurige zieken en bejaarden een fruitmandje van het Rode Kruis ontvangen. Het betrof die mensen, die tengevolge van hun handicap thuis moeten blijven en bijvoorbeeld niet kunnen deelnemen aan de jaarlijkse uit- stapjies van de bejaardenclubs. De verras sing, die bestuursleden van het Rode Kruis persoonlijk ovei-handigden, werd dankbaar aanvaard en viel zeer in de smaak. Het Rode Kruis beoogt hiermee tevens de burgerij dank te zeggen voor de spontane medewer king aan de onlangs gehouden inzamelings actie, die in dit rayon meer dan zeshondex-d gulden heeft opgebracht. Ruim tweehonderd gulden voor „Sonnevanck" De collecte voor Sonnevanck (tuberculose bestrijding) heeft in Vijfhuizen f223.op gebracht. Vorig jaar bedroeg de opbrengst honderdveertig gulden. Dit mooie bedrag werd bereikt, ondanks het feit, dat ongeveer tegelijkertijd door de schooljeugd een zegel actie voor hetzelfde doel werd gehouden. Burgerlijke Stand van Bennebroek GEBOREN: Maria Elisabeth Lucia, doch ter van B. Hoogenstein en A. C. A. v. d. Aar. OVERLEDEN: G. Huisman, v., 24 j., onge huwd. Nieuws in het kort UIT STAD EN STREEK Heemsteedse Kunstkring. Vrijdag 21 juni zal in de foyer van het Minerva theater te Heemstede een ledenvergadering van de Heemsteedse Kunstkring worden gehouden. De agenda vermeldt onder meer de verkie zing van twee bestuursleden. Ter voorzie ning in de vacature, die ontstaan is door het aftreden van ir. E. A, Bierdrager, stelt het bestuur voor mevrouw E. FetterKerkhoff. Na afloop van de vergadering zal de voor zitter, mr. dr. H. Kahrel, een serie dia's van zijn reis naar Griekenland vertonen. Veilig Verkeer. Het praktisch examen ter afsluiting van de vei hg- verk eersc u rsu 3 van de „Vereniging ter behartiging van de belangen van de bewoxxers van Haarlem zuid-west" zal zaterdag om half drie van de HBS-b aan de Zijlvest te Haarlem af worden gehouden. Dinsdagavond 2 juli zullen de diploma's worden uitgereikt. Van de trap gevallen. Woensdagmid dag omstreeks half één is een 84-jarige dame in haar woning aan de Kleverparkweg in Haarlem van de trap gevallen. Vermoedelijk is zij op de bovenste trede uitgegleden. Met een hoofdwond en waarschijnlijk met een hersenschudding is het slachtoffer naar het Diaconessenhuis overgebracht. Buiteling van glijbaan. Toen een zeven jarig meisje woensdag in een speeltuin aan de Godfried van Bouillonstraat te Haarlem van een glijbaan afgleed, raakte zij een van de randen, wipte er overheen en viel van een hoogte van ruim drie meter. Met een gebroken li nkeronderarm is zij in de Maria- stichting opgenomen. Naar het bedrijfsleven. De gemeente raad van Amsterdam heeft aan de directeur van de Dienst der Havens en Handelsin richtingen, ir. C. J. Tuijn, op zijn verzoek eervol ontslag uit de gemeentedienst ver leend onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten. De heer Tuijn heeft een functie bij het bedrijfsleven aanvaard. AMSTERDAM In de hoek van de Pbilipsaandelen heer ste grote belangstelling zowel van publiek als van arbitragezijde. Londen en New York waren via de arbitrage kopers van deze aandelen, die de laatste tijd bij de overige internationale waarden sterk wa ren achtergebleven, door verkoopdruk van zekere zijde. Tegen een openingskoers van 305 in de morgenuren, werd tegen oplo pende prijzen gehaxxdeld met als hoogste koers 312. 's Middags werd op deze hoge prijs geopend en door aanhoudende aan kopen liep de koers verder uit tot 314Vj> waarop enige winstnemingen plaats von den waardoor op ongeveer 312 gesloten werd tegen dinsdag 300. In Unilever ging de koers nogal op en neer. Na een opening op 488 liep de koers uit tot 493 maar middenkoersaanbod bracht tegen het slot de koers weer op 488 tegen gisteren 490. AKU stond wederom in de publieke belangstelling en kon een winst van ruim 3 punten boeken. De handel was niet van grote omvang. Kon. Olies lagen vei'laten en niettegenstaande lichte vraag voor Parijse rekening moest toch in ver gelijking met gisteren 0,50 worden prijs gegeven. K.L.M. kon de hoge koers van 126, van dinsdag niet benaderen en sloot ruim 1 lager. In de scheepvaarthoek bestond aanvan kelijk weinig belangstelling maar tegen het slot van de markt zorgde de middenkoers- vraag er voor dat over de gehele linie 1 punt winst kon worden genoteerd terwijl Scheepvaart Unie zelfs 4 punten hoger werd genoteerd. In de Indonesische sector wil het nog steeds niet vlotten. HVA is in reactie op de forse stijging van de laatste dagen en moest xruim 1 punt verlies noteren. Ook Amsterdam Rubber verloor 1 percent; Deli Mij. onveranderd. Staatsfondsen prijshou dend in stille markt. Deli Drukkerij en Boekhandel passeert het dividend (v. j. 7 pct.):advieskoers 152 laten (155 laten). Prolongatie 3pet. (ANP). NEW YORK De vast-gestemde spoorwegfondsen be hielden de marktavans, toen door winst nemingen tegen beurseinde de koerswin sten van de industriewaarden afbrokkel den. Tot dat ogenblik waren de industrie waarden gestadig opgelopen, waarbij nieu we hoogtepunten sinds augustus 1956 wer den bereikt door stijgingen van twee dol lar tot meer bij de olie-, staal-, auto-, metaal- en chemische aandelen. Toen de verkopen zich voordeden tegen het einde van de beurs, namen de spoor wegwaarden de leiding over met koers stijgingen van ongeveer een dollar tot twee dollar. Het koersverloop bij de spoorweg maat schappijen werd verwelkomd als een moge lijke bevestiging van de avans in de in dustriesector. Het spoorweggemiddelde sloot 1,88 hoger op 147,56. Het industrie gemiddelde behield een stijging van 0,18, waardoor deze groep sloot op 509,66, een nieuw hoogtepunt sinds 5 september 1956. Het gemiddelde voor de openbare nutsbe drijven daalde 0,20 tot 73,56. Het samen gesteld gemiddelde voor de 65 fondsen sloot 0,46 hoger op 176,97. De omzet bedroeg 2.600.000 aandelen te gen 2.850.000 op dinsdag. Van de 1.191 verhandelde fondsen slo ten er 437 lager, 504 hoger en 250 onver anderd. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3% °/o Nederl. '47 3 °/o Ned. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. Philips Gloeil. pref. Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Roll. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers 90u/IB 203 371 190 311 274 289 312% 150?* 489 243 1098 227,10 72% 124,70 172 178% 260 116 93 203 160 177 182% 71?* 195 ögVie 43% 92% 42% 86»/, 90% 203% 372 192 312 273 289 312% 150%» 479 240 1085 223,80 72% 123,50 171 178 260% 116 92 202% 160 176% 182% 71 195% 69 43% 92% 42%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15